Concordia Alumni Meet

Concordia College

January 15, 2000

Click on the "event" links to move about the results. Use the Find option of your browser to find someone's name or team.

Results also available for women



55 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 4X200 | 4X400 | SPRINT MEDLEY RELAY DISTANCE MEDLEY RELAY | 55H | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top | Scores

55 Meter 1 John Andan, Gold 6.74 2 Mike McDonald, Maroon 6.83 3 Joe Dauner, Gold 6.95 4 Chris Davison, Gold 6.96 5 Adam Strainer, Gold 7.05 6 Rob Nick, Alumni 7.15 7 Dan Buchholz, Alumni 7.16 8 Chaz Shields, Gold 7.21 8 Travis Raske, Gold 7.21 10 Andy Shaffer, Gold 7.41 11 Brian Kesslering, Gold 7.46 12 Eric Martinson, Maroon 7.62 13 Mike Somnis, Maroon 7.66 13 Jon Machayya, Gold 7.66 15 Len Crouse, Maroon 7.68 16 Josh Johnson, Maroon 7.79 17 Aaron Tomhave, Gold 8.38
55 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 4X200 | 4X400 | SPRINT MEDLEY RELAY DISTANCE MEDLEY RELAY | 55H | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top | Scores

200 Meter 1 Micah Benson, Maroon 23.52 2 Joe Dauner, Gold 24.32 3 Rob Nick, Alumni 25.06 4 Todd Ferguson, Maroon 25.24 5 Travis Raske, Gold 25.54 6 Andy Shaffer, Gold 25.56 7 Daylon Faber, Maroon 25.63 8 Chaz Shields, Gold 25.67 9 Jeff Allen, Gold 25.78 10 Matt Hostetler, Maroon 26.98 11 Dennis Nelson, Unat 27.42 12 John Lund, Alumni 28.23
55 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 4X200 | 4X400 | SPRINT MEDLEY RELAY DISTANCE MEDLEY RELAY | 55H | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top | Scores

400 Meter 1 Nick Steffens, Maroon 55.75 2 Kent Fritze, Alumni 57.19 3 Josh Johnson, Maroon 58.26 4 Jeremy Pris, Maroon 58.53 5 Matt Hostetler, Maroon 59.11 6 Jim Monson, Gold 59.26 7 Jeff Allen, Gold 60.94 8 Dennis Nelson, Unat 61.73 9 John Lund, Alumni 61.93 10 Aaron Vetch, Gold 68.89
55 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 4X200 | 4X400 | SPRINT MEDLEY RELAY DISTANCE MEDLEY RELAY | 55H | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top | Scores

800 Meter 1 Brett Ramstad, Gold 2:06.36 2 Noah Rounds, Maroon 2:06.63 3 Brandon Topp, Gold 2:08.28 4 Matt Jorgenson, Maroon 2:08.42 5 Jeff Swanson, Alumni 2:25.42 6 Kevin Benson, Alumni 2:26.02 7 Blair Sander, Gold 2:34.42 8 Scott Holthusen, Maroon 2:39.51
55 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 4X200 | 4X400 | SPRINT MEDLEY RELAY DISTANCE MEDLEY RELAY | 55H | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top | Scores

1500 Meter 1 Gabe Arntson, Gold 4:11.11 2 Brett Ramstad, Gold 4:13.50 3 Chad Persons, Unat 5:11.18 4 Jim Bellefeuille, Alumni 5:17.98
55 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 4X200 | 4X400 | SPRINT MEDLEY RELAY DISTANCE MEDLEY RELAY | 55H | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top | Scores

3000 Meter 1 Chris Goebel, Maroon 9:14.98 2 Brian Stotts, Gold 9:30.62 3 Jim Monson, Gold 9:51.87 4 Gabe Arntson, Gold 10:03.85 5 Jorge Oconitrillo, Unat 10:59.80 6 Josh Johnson, Maroon 11:05.66 7 Chad Persons, Unat 11:30.00
55 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 4X200 | 4X400 | SPRINT MEDLEY RELAY DISTANCE MEDLEY RELAY | 55H | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top | Scores

4x400 Meter Relay 1 Unattached (Gabe Arntson, Brett Ramstad, Travis Raske, Mike McDonald) 3:50.98 2 Alumni (Rob Nick, Dan Buchholz, Josh Lowman, Jeremy Blake) 4:07.22
55 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 4X200 | 4X400 | SPRINT MEDLEY RELAY DISTANCE MEDLEY RELAY | 55H | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top | Scores

55 Meter Hurdles 1 Josh Vickerman, Gold 8.22 2 Michael Bouressa, Alumni 8.42 3 Jeremy Pris, Maroon 8.44 4 Nick Steffens, Maroon 9.07 5 Dennis Nelson, Unat 9.32 6 Chris Condrad, Maroon 9.42
55 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 4X200 | 4X400 | SPRINT MEDLEY RELAY DISTANCE MEDLEY RELAY | 55H | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top | Scores

Long Jump 1 Micah Benson, Maroon 22-0 1/4 (6.71m) 2 Dan Buchholz, Alumni 20-0 1/4 (6.10m) 3 Brian Kesslering, Gold 20-0 1/4 (6.10m) 4 Josh Bergeron, Maroon 18-7 (5.66m) 5 Jake Laabs, Gold 18-5 1/4 (5.62m) 6 Jon Machayya, Gold 17-10 1/4 (5.44m) 7 Mike McDonald, Maroon 16-11 1/4 (5.16m) 8 Scott Chastek, Maroon 16-10 1/2 (5.14m) 9 Chaz Shields, Gold 16-8 1/2 (5.09m) 10 Jeff Swanson, Alumni 16-7 3/4 (5.07m) 11 Chris Condrad, Maroon 16-5 (5.00m) 12 Jim Monson, Gold 14-8 3/4 (4.49m) 13 Matt Jorgenson, Maroon 13-11 1/2 (4.25m)
55 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 4X200 | 4X400 | SPRINT MEDLEY RELAY DISTANCE MEDLEY RELAY | 55H | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top | Scores

Triple Jump 1 John Andan, Gold 41-10 (12.75m) 2 Andrew Fritz, Maroon 40-6 (12.34m) 3 Jeff Hertel, Maroon 38-2 1/2 (11.65m) 4 Josh Vickerman, Gold 37-6 (11.43m) 5 Joel Nelson, Gold 36-0 (10.97m)
55 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 4X200 | 4X400 | SPRINT MEDLEY RELAY DISTANCE MEDLEY RELAY | 55H | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top | Scores

High Jump 1 John Andan, Gold 6-6 1/4 (1.99m) 2 Andrew Fritz, Maroon 6-0 1/2 (1.84m) 3 Paul Poduska, Gold 6-0 1/2 (1.84m) 3 Micah Benson, Maroon 6-0 1/2 (1.84m) 5 Dan Buchholz, Alumni 5-10 1/2 (1.79m) 6 Chris Condrad, Maroon 5-6 1/2 (1.69m) 7 Len Crouse, Maroon 5-4 1/2 (1.64m) 8 Brett Ramstad, Gold 5-4 1/2 (1.64m) 9 Josh Bergeron, Maroon 5-4 1/2 (1.64m)
55 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 4X200 | 4X400 | SPRINT MEDLEY RELAY DISTANCE MEDLEY RELAY | 55H | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top | Scores

Pole Vault 1 Eric Lund, Alumni 11-6 (3.51m) 2 Ian Dobson, Maroon 11-6 (3.51m) 3 Rolf Lund, Alumni 10-6 (3.20m) 3 Nathan Lund, Alumni 10-6 (3.20m) 5 Chris Condrad, Maroon 10-6 (3.20m) 5 John Lund, Alumni 10-6 (3.20m) 7 Paul Poduska, Gold 9-6 (2.90m) 8 Josh Bergeron, Maroon 9-0 (2.74m) 9 Victor Lund, Alumni 7-6 (2.29m)
55 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 4X200 | 4X400 | SPRINT MEDLEY RELAY DISTANCE MEDLEY RELAY | 55H | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top | Scores

Shot Put 1 Joel Nelson, Gold 43-10 1/2 (13.37m) 2 James Springer, Gold 43-9 1/4 (13.34m) 3 Brad Ragan, Maroon 41-9 1/4 (12.73m) 4 Aaron Tomhave, Gold 38-1 1/2 (11.62m) 5 Ben Holm, Gold 37-10 (11.53m) 6 Aaron Brust, Maroon 36-8 1/2 (11.19m) 7 Mike Somnis, Maroon 36-4 (11.07m) 8 Adam Strainer, Gold 34-11 3/4 (10.66m) 9 Cole Godfrey, Gold 34-7 1/2 (10.55m) 10 Jeff Hertel, Maroon 32-0 1/4 (9.76m) 11 Brian Kesslering, Gold 31-1 1/4 (9.48m) 12 Andy Shaffer, Gold 28-8 1/2 (8.75m) 13 Todd Ferguson, Maroon 28-3 1/2 (8.62m) 14 Jon Machayya, Gold 26-10 (8.18m) 15 Chaz Shields, Gold 25-4 3/4 (7.74m) 16 Darren McKigney, Gold 24-7 3/4 (7.51m) 17 Steve Edlund, Maroon 24-5 1/2 (7.45m) 18 Chris Goebel, Maroon 24-3 3/4 (7.41m) 19 Chris Condrad, Maroon 21-5 1/4 (6.53m)
55 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 4X200 | 4X400 | SPRINT MEDLEY RELAY DISTANCE MEDLEY RELAY | 55H | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top | Scores

Weight 1 Ben Holm, Gold 36-8 1/2 (11.19m) 2 Aaron Brust, Maroon 33-0 1/4 (10.06m) 3 Cole Godfrey, Gold 27-4 3/4 (8.35m) 4 Micah Benson, Maroon 20-5 3/4 (6.24m) 5 Steve Edlund, Maroon 19-2 (5.84m)
55 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 4X200 | 4X400 | SPRINT MEDLEY RELAY DISTANCE MEDLEY RELAY | 55H | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top | Scores

TEAM SCORES 55 Meter, 200 Meter, 400 Meter, 800 Meter, 1500 Meter, 3000 Meter, 4x400 Meter Relay, 55 Meter Hurdles, Long Jump, Triple Jump, High Jump, Pole Vault, Shot Put, Weight 1 Gold 222.5 2 Maroon 204.0 3 Alumni 101.5 4 Unattached 10.0
Results also available for women. and Relays. Return to home page.