| Coach | Help Us Recruit |
1999 Cobber Men's Cross Country
| News | Schedule/Results | Roster | Stats | Cross Country Home | Cobber Home | 1998 | '99 Women |
1999 Meet Results
H/A date Event Time
A 10/16 Jim Drews Invite, UW-LaCrosse  10:30
 | Return to Main LaCrosse Race Page |

Seven Cobbers also compete in LaCrosse "Gray" race
 
 

PLACE TEAM              POINTS  PLACES OF FINISHERS          AVG. TIME SPREAD

  1 Wisconsin La Crosse     38   4   6   7   9  12  20  36     27:22.9 0:34.0
  2 Wisconsin Oshkosh       42   1   3   5  11  22  29  55     27:19.4 1:07.3
  3 Wisconsin Eau Claire    93   8  13  18  26  28  33  47     27:46.9 0:40.5
 4* Saint John's           140  15  21  31  35  38  39  45     28:03.1 0:37.5
 4* Wartburg               140  17  23  25  32  43  54          28:01.4 0:38.6
  6 Wisconsin Stevens Pt   146  14  24  30  34  44  49  58     28:04.3 0:42.3
  7 St. Olaf               176  10  27  37  42  60  62  71     28:14.6 1:29.2
  8 River City Striders    190   2  16  19  53 100               28:30.0 4:29.8
  9 Wisconsin Whitewater   283  46  48  61  63  65  87 105     28:51.4 0:53.9
 10 Augustana (Ill)        298  50  56  57  66  69  73  75     28:55.4 0:51.5
 11 Elmhurst College       326  41  51  74  78  82  99 110     29:18.3 1:51.7
 12 Wisconsin Platteville  343  59  67  68  70  79  88  94     29:23.4 1:12.0
 13 Wisconsin Stout        348  40  52  64  83 109               30:12.1 6:31.4
 14 Concordia (Minn)       390  72  76  77  80  85  96  97     29:56.4 0:48.5
 15 Carleton College       436  81  84  86  90  95 107          30:30.7 1:01.1
 16 Saint Mary's           491  89  93 102 103 104 106 108     31:38.0 2:14.0
 17 Macalester             493  91  92  98 101 111               32:04.5 4:54.9
14. Concordia (Minn)
   72  Mark Dahlseng, Fr          29:31.1  
   76  Josh Johnson, Jr           29:54.0  
   77  Micah Roseman, Fr          29:54.2  
   80  Bernardo Salcido III, So   30:03.1  
   85  Scott Chastek, So          30:19.6  
   96  Tom Autio, Fr              31:11.1  
   97  Josh Wopata, Fr            31:15.8  
Total Time = 2:29:42.0     Total Places = 390
 PLACE          FINISHER           TIME


1. Wisconsin La Crosse
    4  Josh Schoen, Fr            27:02.2  
    6  Matt Bailie, Fr            27:19.8  
    7  Sean Mendoza, Fr           27:27.2  
    9  Dave Zeller, Fr            27:28.9  
   12  Nick Madsen, Fr            27:36.2  
   20  Ben Mullin, So             27:51.5  
   36  Josh Ruston, Fr            28:15.9  
Total Time = 2:16:54.2     Total Places = 38

2. Wisconsin Oshkosh
    1  Brad Theyerl, So           26:47.8  
    3  Matt Groose, Fr            27:01.9  
    5  Pat Seger, Fr              27:18.3  
   11  Scott Price, Fr            27:33.6  
   22  Nicholas Konopa, Fr        27:55.1  
   29  David Rudey, Fr            28:08.9  
   55  Ross McDowell, Fr          28:39.8  
Total Time = 2:16:36.6     Total Places = 42

3. Wisconsin Eau Claire
    8  Joe Uhan, Jr               27:27.7  
   13  Chad McCartney, So         27:36.6  
   18  Nick Hardt, Fr             27:43.1  
   26  Mike Mack, So              27:59.0  
   28  Joe Haas, So               28:08.2  
   33  Steve Sinclair, Sr         28:11.4  
   47  Joel Fredericks, Fr        28:26.0  
Total Time = 2:18:54.5     Total Places = 93

4*. Saint John's
   15  Luke Guthrie, Fr           27:39.0  
   21  Andy Regnier, Fr           27:54.1  
   31  Paul Kleinschmidt, Sr      28:10.2  
   35  Brian Peterson, Fr         28:15.6  
   38  Jeff Markwardt, So         28:16.4  
   39  Nick Meyer, Jr             28:16.7  
   45  Mike Martin, Jr            28:21.3  
Total Time = 2:20:15.2     Total Places = 140

4*. Wartburg
   17  David Baldwin, Jr          27:41.7  
   23  Jeremy Burk, Fr            27:56.4  
   25  Doug Hochstedler, Fr       27:58.1  
   32  Justin Mellmann, So        28:10.7  
   43  A J Samuelson, Sr          28:20.2  
   54  Kevin Lamb, Jr             28:39.1  
Total Time = 2:20:07.0     Total Places = 140

6. Wisconsin Stevens Pt
   14  Ben Treptow, Fr            27:38.6  
   24  Chad Haas, So              27:57.7  
   30  Josh Blankenheim, Fr       28:09.2  
   34  Chris Pfaffenroth, Fr      28:15.0  
   44  Jesse Baumman, Fr          28:20.9  
   49  Cameron Cummings, Fr       28:30.2  
   58  Jason Wierzba, Fr          28:46.2  
Total Time = 2:20:21.3     Total Places = 146

7. St. Olaf
   10  Chris Grorud, Jr           27:30.9  
   27  Mathew Wanyama, Sr         28:06.2  
   37  Tim Johnson, So            28:16.2  
   42  Ryan Johnson, So           28:19.5  
   60  Jeff Boerner, So           29:00.0  
   62  Josh Steffen, So           29:02.4  
   71  Albert Pinsonneault, So    29:30.2  
Total Time = 2:21:12.7     Total Places = 176

8. River City Striders
    2  Jay Heldt                  26:57.6  
   16  Kevin Sommer               27:39.4  
   19  Rob McGarry                27:48.8  
   53  Jerry Husz                 28:36.9  
  100  Antonio Peso               31:27.4  
Total Time = 2:22:29.9     Total Places = 190

9. Wisconsin Whitewater
   46  Chad Carstens, Fr          28:23.1  
   48  Chadwick Michaud, Jr       28:29.8  
   61  Michael Linzenmeyer, So    29:00.6  
   63  Allan Henschel, Fr         29:06.5  
   65  James Weber, Sr            29:17.0  
   87  Mark Koehler, Jr           30:24.5  
  105  Benjamin Bryhan, Sr        32:49.2  
Total Time = 2:24:17.0     Total Places = 283

10. Augustana (Ill)
   50  K C Randall, So            28:31.0  
   56  Kevin Prill, Fr            28:42.8  
   57  John Wright, Fr            28:43.1  
   66  Matt Delagrange, Jr        29:17.5  
   69  Carl Shock, Jr             29:22.4  
   73  Tony Haid, Fr              29:32.8  
   75  Jason Pedersen, Fr         29:40.9  
Total Time = 2:24:36.7     Total Places = 298

11. Elmhurst College
   41  Jose Jimenez, Fr           28:18.8  
   51  Dave Wischmeyer, Fr        28:32.3  
   74  Jeff Stogis, Fr            29:35.1  
   78  Tim Zielinski, So          29:54.7  
   82  Joe Tebrugge, So           30:10.5  
   99  Jordan Levine, Sr          31:22.6  
  110  Lance Skinkys, Jr          35:41.6  
Total Time = 2:26:31.3     Total Places = 326

12. Wisconsin Platteville
   59  Nick Meis, Fr              28:47.8  
   67  Kevin August, Fr           29:19.0  
   68  Eric Teige, So             29:21.7  
   70  Dan Schneider, Fr          29:28.4  
   79  Eric Kopp, So              29:59.8  
   88  Dana Zimmerman, Jr         30:26.5  
   94  Tom Owen, Fr               30:56.1  
Total Time = 2:26:56.6     Total Places = 343

13. Wisconsin Stout
   40  Jason Kirch, So            28:17.0  
   52  Chris Emerson, So          28:33.5  
   64  Tim King, So               29:08.0  
   83  Jeff Gross, Jr             30:13.8  
  109  Jonathon Gallo, Fr         34:48.3  
Total Time = 2:31:00.6     Total Places = 348

14. Concordia (Minn)
   72  Mark Dahlseng, Fr          29:31.1  
   76  Josh Johnson, Jr           29:54.0  
   77  Micah Roseman, Fr          29:54.2  
   80  Bernardo Salcido III, So   30:03.1  
   85  Scott Chastek, So          30:19.6  
   96  Tom Autio, Fr              31:11.1  
   97  Josh Wopata, Fr            31:15.8  
Total Time = 2:29:42.0     Total Places = 390

15. Carleton College
   81  Mike Riley, So             30:03.8  
   84  Christoph Ibele, Fr        30:15.3  
   86  Andy Schroeder, Fr         30:22.1  
   90  Graham Zorn, Fr            30:47.2  
   95  Max Mueller, Fr            31:04.9  
  107  Alex Sansone, Jr           32:56.7  
Total Time = 2:32:33.2     Total Places = 436

16. Saint Mary's
   89  Mark Tennessen, So         30:27.0  
   93  Luke Hofmann, Fr           30:50.4  
  102  Dave Marstall, Sr          31:48.4  
  103  Paul Jungbauer, Fr         32:23.1  
  104  Adam Hennen, Fr            32:41.0  
  106  Pete Schweich, Jr          32:51.6  
  108  Robert Erickson, Jr        32:59.0  
Total Time = 2:38:09.8     Total Places = 491

17. Macalester
   91  Josh Klun, Sr              30:47.5  
   92  Nick Rose, So              30:49.3  
   98  Sibbjorn Vik, So           31:16.8  
  101  Simon Messing, Jr          31:46.2  
  111  Joel Ulrich, Sr            35:42.4  
Total Time = 2:40:22.1     Total Places = 493
        TEAM
 PLACE SCORE          FINISHER           TIME        TEAM

    1        Eric Johnson               26:10.2    
    2        Derek Phillips             26:12.9    
    3        Joe Eckerly                26:13.3    
    4        Jon Lindaman               26:18.5    
    5     1  Brad Theyerl, So           26:47.8    Wisconsin Oshkosh
    6        Drew Hohensee              26:51.8    
    7     2  Jay Heldt                  26:57.6    River City Striders
    8     3  Matt Groose, Fr            27:01.9    Wisconsin Oshkosh
    9     4  Josh Schoen, Fr            27:02.2    Wisconsin La Crosse
   10     5  Pat Seger, Fr              27:18.3    Wisconsin Oshkosh
   11     6  Matt Bailie, Fr            27:19.8    Wisconsin La Crosse
   12     7  Sean Mendoza, Fr           27:27.2    Wisconsin La Crosse
   13     8  Joe Uhan, Jr               27:27.7    Wisconsin Eau Claire
   14     9  Dave Zeller, Fr            27:28.9    Wisconsin La Crosse
   15    10  Chris Grorud, Jr           27:30.9    St. Olaf
   16    11  Scott Price, Fr            27:33.6    Wisconsin Oshkosh
   17    12  Nick Madsen, Fr            27:36.2    Wisconsin La Crosse
   18    13  Chad McCartney, So         27:36.6    Wisconsin Eau Claire
   19    14  Ben Treptow, Fr            27:38.6    Wisconsin Stevens Pt
   20    15  Luke Guthrie, Fr           27:39.0    Saint John's
   21    16  Kevin Sommer               27:39.4    River City Striders
   22    17  David Baldwin, Jr          27:41.7    Wartburg
   23    18  Nick Hardt, Fr             27:43.1    Wisconsin Eau Claire
   24    19  Rob McGarry                27:48.8    River City Striders
   25    20  Ben Mullin, So             27:51.5    Wisconsin La Crosse
   26    21  Andy Regnier, Fr           27:54.1    Saint John's
   27    22  Nicholas Konopa, Fr        27:55.1    Wisconsin Oshkosh
   28    23  Jeremy Burk, Fr            27:56.4    Wartburg
   29    24  Chad Haas, So              27:57.7    Wisconsin Stevens Pt
   30    25  Doug Hochstedler, Fr       27:58.1    Wartburg
   31    26  Mike Mack, So              27:59.0    Wisconsin Eau Claire
   32        Jordan Maas                28:04.9    
   33        Vince Jamison              28:05.7    
   34    27  Mathew Wanyama, Sr         28:06.2    St. Olaf
   35    28  Joe Haas, So               28:08.2    Wisconsin Eau Claire
   36    29  David Rudey, Fr            28:08.9    Wisconsin Oshkosh
   37    30  Josh Blankenheim, Fr       28:09.2    Wisconsin Stevens Pt
   38    31  Paul Kleinschmidt, Sr      28:10.2    Saint John's
   39    32  Justin Mellmann, So        28:10.7    Wartburg
   40    33  Steve Sinclair, Sr         28:11.4    Wisconsin Eau Claire
   41    34  Chris Pfaffenroth, Fr      28:15.0    Wisconsin Stevens Pt
   42    35  Brian Peterson, Fr         28:15.6    Saint John's
   43    36  Josh Ruston, Fr            28:15.9    Wisconsin La Crosse
   44    37  Tim Johnson, So            28:16.2    St. Olaf
   45    38  Jeff Markwardt, So         28:16.4    Saint John's
   46    39  Nick Meyer, Jr             28:16.7    Saint John's
   47    40  Jason Kirch, So            28:17.0    Wisconsin Stout
   48        Jack Michael, Fr           28:17.6    Wisconsin La Crosse
   49    41  Jose Jimenez, Fr           28:18.8    Elmhurst College
   50    42  Ryan Johnson, So           28:19.5    St. Olaf
   51    43  A J Samuelson, Sr          28:20.2    Wartburg
   52    44  Jesse Baumman, Fr          28:20.9    Wisconsin Stevens Pt
   53    45  Mike Martin, Jr            28:21.3    Saint John's
   54    46  Chad Carstens, Fr          28:23.1    Wisconsin Whitewater
   55        Seth Snyder, Sr            28:25.3    Saint John's
   56    47  Joel Fredericks, Fr        28:26.0    Wisconsin Eau Claire
   57        Dan Hushagen, Fr           28:26.3    Saint John's
   58        Jeremy Ruston, Fr          28:26.7    Wisconsin La Crosse
   59    48  Chadwick Michaud, Jr       28:29.8    Wisconsin Whitewater
   60    49  Cameron Cummings, Fr       28:30.2    Wisconsin Stevens Pt
   61    50  K C Randall, So            28:31.0    Augustana (Ill)
   62        Josh Korn, Fr              28:31.6    Wisconsin Eau Claire
   63    51  Dave Wischmeyer, Fr        28:32.3    Elmhurst College
   64    52  Chris Emerson, So          28:33.5    Wisconsin Stout
   65    53  Jerry Husz                 28:36.9    River City Striders
   66    54  Kevin Lamb, Jr             28:39.1    Wartburg
   67    55  Ross McDowell, Fr          28:39.8    Wisconsin Oshkosh
   68        Aaron Gulotta, So          28:42.2    Wisconsin Oshkosh
   69    56  Kevin Prill, Fr            28:42.8    Augustana (Ill)
   70    57  John Wright, Fr            28:43.1    Augustana (Ill)
   71        Mark Rapacz, Fr            28:43.5    Saint John's
   72        Josh Yeager, Fr            28:45.3    Saint John's
   73    58  Jason Wierzba, Fr          28:46.2    Wisconsin Stevens Pt
   74    59  Nick Meis, Fr              28:47.8    Wisconsin Platteville
   75        Dave Neuman                28:52.2    
   76        Ryan Lee, Fr               28:53.5    Wisconsin Eau Claire
   77        Scott Linde, Fr            28:56.0    Saint John's
   78        Ryan Rapacz, Sr            28:56.3    Saint John's
   79        Chris Anderson, Fr         28:58.5    Wisconsin Oshkosh
   80    60  Jeff Boerner, So           29:00.0    St. Olaf
   81    61  Michael Linzenmeyer, So    29:00.6    Wisconsin Whitewater
   82    62  Josh Steffen, So           29:02.4    St. Olaf
   83        Derek Ostrem               29:06.0    
   84    63  Allan Henschel, Fr         29:06.5    Wisconsin Whitewater
   85    64  Tim King, So               29:08.0    Wisconsin Stout
   86        Ryan Lingor, Fr            29:09.3    Saint John's
   87        Luke Thunberg, Fr          29:11.6    Saint John's
   88        Seth Vircks, Fr            29:12.6    Wisconsin Eau Claire
   89    65  James Weber, Sr            29:17.0    Wisconsin Whitewater
   90    66  Matt Delagrange, Jr        29:17.5    Augustana (Ill)
   91    67  Kevin August, Fr           29:19.0    Wisconsin Platteville
   92        Russell Joseph, Fr         29:20.6    Saint John's
   93    68  Eric Teige, So             29:21.7    Wisconsin Platteville
   94        Joe Cates, So              29:22.1    Saint John's
   95    69  Carl Shock, Jr             29:22.4    Augustana (Ill)
   96        Keith Wyne, So             29:25.6    Saint John's
   97    70  Dan Schneider, Fr          29:28.4    Wisconsin Platteville
   98        Michael David, Fr          29:29.3    Nebraska Wesleyan
   99    71  Albert Pinsonneault, So    29:30.2    St. Olaf
  100    72  Mark Dahlseng, Fr          29:31.1    Concordia (Minn)
  101    73  Tony Haid, Fr              29:32.8    Augustana (Ill)
  102        Rick Volp, Fr              29:33.4    Minnesota Duluth
  103    74  Jeff Stogis, Fr            29:35.1    Elmhurst College
  104    75  Jason Pedersen, Fr         29:40.9    Augustana (Ill)
  105        Jay Johnson, Sr            29:49.8    Saint John's
  106    76  Josh Johnson, Jr           29:54.0    Concordia (Minn)
  107    77  Micah Roseman, Fr          29:54.2    Concordia (Minn)
  108    78  Tim Zielinski, So          29:54.7    Elmhurst College
  109        Peter Houghtaling, Sr      29:56.0    Saint John's
  110    79  Eric Kopp, So              29:59.8    Wisconsin Platteville
  111    80  Bernardo Salcido III, So   30:03.1    Concordia (Minn)
  112    81  Mike Riley, So             30:03.8    Carleton College
  113        Craig Koch, Sr             30:07.0    St. Olaf
  114    82  Joe Tebrugge, So           30:10.5    Elmhurst College
  115    83  Jeff Gross, Jr             30:13.8    Wisconsin Stout
  116    84  Christoph Ibele, Fr        30:15.3    Carleton College
  117    85  Scott Chastek, So          30:19.6    Concordia (Minn)
  118    86  Andy Schroeder, Fr         30:22.1    Carleton College
  119    87  Mark Koehler, Jr           30:24.5    Wisconsin Whitewater
  120        Nate Marchese, Fr          30:25.3    Augustana (Ill)
  121    88  Dana Zimmerman, Jr         30:26.5    Wisconsin Platteville
  122    89  Mark Tennessen, So         30:27.0    Saint Mary's
  123        Nick Lundbohm, Jr          30:41.1    Gustavus Adolphus
  124    90  Graham Zorn, Fr            30:47.2    Carleton College
  125    91  Josh Klun, Sr              30:47.5    Macalester
  126    92  Nick Rose, So              30:49.3    Macalester
  127    93  Luke Hofmann, Fr           30:50.4    Saint Mary's
  128        Andrew Ohrt, So            30:54.9    Gustavus Adolphus
  129    94  Tom Owen, Fr               30:56.1    Wisconsin Platteville
  130    95  Max Mueller, Fr            31:04.9    Carleton College
  131        Eric Hammerberg, Sr        31:10.0    Saint John's
  132    96  Tom Autio, Fr              31:11.1    Concordia (Minn)
  133    97  Josh Wopata, Fr            31:15.8    Concordia (Minn)
  134    98  Sibbjorn Vik, So           31:16.8    Macalester
  135    99  Jordan Levine, Sr          31:22.6    Elmhurst College
  136   100  Antonio Peso               31:27.4    River City Striders
  137        Chris Doll, So             31:28.7    Saint John's
  138        Rod Knapp, So              31:40.1    Nebraska Wesleyan
  139   101  Simon Messing, Jr          31:46.2    Macalester
  140        Josh Zielinski, Fr         31:48.1    Wisconsin Stevens Pt
  141   102  Dave Marstall, Sr          31:48.4    Saint Mary's
  142        Jeff Frodermann, Fr        31:56.8    St. Olaf
  143        Dan Hohenstein, Sr         32:10.8    Gustavus Adolphus
  144   103  Paul Jungbauer, Fr         32:23.1    Saint Mary's
  145   104  Adam Hennen, Fr            32:41.0    Saint Mary's
  146   105  Benjamin Bryhan, Sr        32:49.2    Wisconsin Whitewater
  147   106  Pete Schweich, Jr          32:51.6    Saint Mary's
  148   107  Alex Sansone, Jr           32:56.7    Carleton College
  149   108  Robert Erickson, Jr        32:59.0    Saint Mary's
  150        Mike Zmolek                33:49.1    
  151        Jason Schippers, Fr        33:57.7    Central College (Ia)
  152        Clint Franks, Fr           33:59.0    Augustana (Ill)
  153   109  Jonathon Gallo, Fr         34:48.3    Wisconsin Stout
  154        Joel Kaul, Jr              34:50.9    Augustana (Ill)
  155   110  Lance Skinkys, Jr          35:41.6    Elmhurst College
  156   111  Joel Ulrich, Sr            35:42.4    Macalester
  157        Nathan Lippe, So           35:51.4    Elmhurst College
  158        Chris Bradford, So         37:45.1    Elmhurst College
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

This page is maintained by the Concordia Sports Information Office  | sid@cord.edu |