| Cobber Home | Help Us Recruit |
2000 Cobber Men's Track and Field
| News | Schedule/Results | Roster | Track Home | Coach | 1999 Season | Women's 00 Season |

2000 Concordia Men's Track and Field Rosters
| Alphabetical | by Class | by Event | Seniors | Juniors | Sophomores | Freshmen | View Player Pages |
| Minnesota | North Dakota | Other States and Countries | Majors | E-Mail & Phones |

mtrrost-major
Name First Last Gr H'town St Major Minor
Jeff Allen Jeff Allen Fr. Rochester MN Nutrition, Ex Sci
John Andan John Andan Fr. Kumasi Ghana West Africa Business, Art
Gabe Arntson Gabe Arntson Sr. Truman MN Health Care Admin
Micah Benson Micah Benson Sr. Moorhead MN Biology Chem, Spanish
Josh Bergeron Josh Bergeron Sr. Anoka MN Chem Biology
Aaron Brust Aaron Brust Fr. Zimmerman MN Undecided
Scott Chastek Scott Chastek So. Glencoe MN Nursing
Chris Condrad Chris Condrad Fr. Inner Grove Heights MN Undecided
Len Crouse Len Crouse Jr. Hazen ND Communications
Dave Dahlseng Dave Dahlseng So. Cyrus MN Psychology
Mark Dahlseng Mark Dahlseng Fr. Cyrus MN Undecided
Joseph Dauner Joseph Dauner So. Hawley MN Biology Chem
Chris Davison Chris Davison So. Tintah MN Physics Business
Ian Dobson Ian Dobson Fr. Salem OR Undecided
Steven Edlund Steven Edlund Jr. Cyrus MN Chem
Daylon Faber Daylon Faber Fr. Alexandria MN Comp Sci
Todd Ferguson Todd Ferguson So. Alexandria MN Chem, Math, Physics
Andrew Fritz Andrew Fritz Jr. Perham MN Pol Sci, History, Sociolo
Justin Gall Justin Gall Jr. Moorhead MN Comp Sci Religion, Math
Cole Godfrey Cole Godfrey Fr.



Chris Goebel Chris Goebel Jr. Albany MN Elem Ed
Nathan Gustafson Nathan Gustafson So. Roseau MN Optometry Business
Trent Hagen Trent Hagen So. Pelican Rapids MN

Justin Hendricks Justin Hendricks Fr.

Elem Ed
Jeff Hertel Jeff Hertel Jr. Fargo ND Phys Ed Health Ed
Ben Holm Ben Holm So. Gillette WY Undecided
Scott Holthusen Scott Holthusen Sr. Wahpeton ND Biology Chem
Matt Hostetler Matt Hostetler Jr. Richey MT Psychology, Eng Writing
Josh Johnson Josh Johnson Jr. Moorhead MN Chem, Biology
Matt Jorgenson Matt Jorgenson Jr. Paynesville MN Business
Jason Karls Jason Karls So. Billings MT Psychology
Brian Kesselring Brian Kesselring Sr. Fargo ND Math, Physics, Business
Brian Klug Brian Klug So. Alexandria MN Physical Therapy
Jason Kohlwey Jason Kohlwey Jr. Eagan MN Math, Comp Sci
Trevor Krieger Trevor Krieger Sr. Billings MT Biology Athletic Training
Jake Laabs Jake Laabs Fr. Detroit Lakes MN Undecided
Jon Machayya Jon Machayya Jr. Valley City ND Biology Chem
Eric Martinson Eric Martinson Jr.

Int'l Business, German
Mike McDonald Mike McDonald So. Baxter MN Health Care Admin
Darren McKigney Darren McKigney Sr. Villard MN Business, German
James Monson James Monson Fr. Maple Plain MN Math Religion
Joel Nelson Joel Nelson Jr. Fargo ND Crim Justice
Greg North Greg North Sr. Fertile MN Accounting
Nels Paulson Nels Paulson Sr. Cambridge MN Social Studies Educ Spanish
Paul Poduska Paul Poduska So. Fort Collins CO Elem Ed
Jeremy Pris Jeremy Pris Fr. Somers MT Biology
Brad Ragan Brad Ragan So. Bismarck ND Biology
Matt Raml Matt Raml Sr. Moorhead MN Social Work
Brett Ramstad Brett Ramstad Jr. Fargo ND Exercise Sci, Phys Ed
Travis Raske Travis Raske Fr. Glencoe MN Elem Ed
Noah Rounds Noah Rounds Jr. Bigfork MN Biology
Bernardo Salcido Bernardo III Salcido So. Bakersfield CA Pre-Med
Blair Sander Blair Sander Fr. Osseo MN Journalism Spanish
Joe Schmidgall Joe Schmidgall So. Morris MN Office Admin Comp Sci
Tim Sevcik Tim Sevcik So. Northfield MN Biology
Andy Shaffer Andy Shaffer So. Monticello MN Biology, Chem
Chaz Shields Chaz Shields So. Fridley MN Biology
Mike Somnis Mike Somnis So.

Undecided
Matt Sonnek Matt Sonnek Jr. Fairmont MN Health Care Admin
James Springer James Springer Sr. Minot ND Communications
Nick Steffens Nick Steffens Fr. Aitkin MN Math, Comp Sci
Nathan Stoa Nathan Stoa Fr. Fargo ND Elem Ed
Brian Stotts Brian Stotts So. Maple Grove MN French, German
Adam Strainer Adam Strainer Jr. Helena MT Environ Sci
Brandon Topp Brandon Topp Fr. Fargo ND Undecided
Brian Treece Brian Treece Fr. Plymouth MN Pol Sci English
Aaron Vetch Aaron Vetch Sr.

Int'l Relations Spanish
Josh Vickerman Josh Vickerman Fr. Alexandria MN Business
Nico Zbanik Nico Zbacnik So. Roseville MN Elem Ed

Head Coach: Garrick Larson 7th Year
Assistant Coaches:  Stacy Duffield, long distance; Barb Breidenbach,
long distance; Garrick Larson, middle distance; Rob Nick, sprints; Marv Roeske,
hurdles and javelin; Evonne Vaplon, throws; Dennis Hogan,
throws; Sam Kapphahn, hammer; Chris Baxter, pole vault; Dale Hertel,
jumps; Dan Buchholz, jumps.
2000 Student Manager:  Matt Dehmer
 
 
 

This page is maintained by the Concordia Sports Information Office sid@cord.edu