| Cobber Home | Help Us Recruit |
2000 Cobber Men's Track and Field
| News | Schedule/Results | Roster | Track Home | Coach | 1999 Season | Women's 00 Season |

2000 Concordia Men's Track and Field Rosters
| Alphabetical | by Class | by Event | Seniors | Juniors | Sophomores | Freshmen | View Player Pages |
| Minnesota | North Dakota | Other States and Countries | Majors | E-Mail & Phones |

mtrrost-mn
Name Gr H'town St HS
Nick Steffens Fr. Aitkin MN Aitkin
Chris Goebel Jr. Albany MN Albany
Brian Klug So. Alexandria MN Jefferson
Todd Ferguson So. Alexandria MN Jefferson
Josh Vickerman Fr. Alexandria MN Jefferson
Daylon Faber Fr. Alexandria MN Jefferson
Josh Bergeron Sr. Anoka MN Anoka
Mike McDonald So. Baxter MN Brainerd
Noah Rounds Jr. Bigfork MN Bigfork
Nels Paulson Sr. Cambridge MN Cambridge
Steven Edlund Jr. Cyrus MN Morris
Dave Dahlseng So. Cyrus MN Morris
Mark Dahlseng Fr. Cyrus MN Morris
Jake Laabs Fr. Detroit Lakes MN Detroit Lakes
Jason Kohlwey Jr. Eagan MN Eagan
Matt Sonnek Jr. Fairmont MN Fairmont
Greg North Sr. Fertile MN Fertile
Chaz Shields So. Fridley MN Fridley
Travis Raske Fr. Glencoe MN Glencoe-Silver Lake
Scott Chastek So. Glencoe MN Glencoe-Silver Lake
Joseph Dauner So. Hawley MN Hawley
Chris Condrad Fr. Inner Grove Heights MN St. Croix Lutheran
Brian Stotts So. Maple Grove MN Maple Grove
James Monson Fr. Maple Plain MN Mound Westonka
Andy Shaffer So. Monticello MN Monticello
Micah Benson Sr. Moorhead MN Moorhead
Justin Gall Jr. Moorhead MN Moorhead
Matt Raml Sr. Moorhead MN Moorhead
Josh Johnson Jr. Moorhead MN Moorhead
Joe Schmidgall So. Morris MN Morris
Tim Sevcik So. Northfield MN Northfield
Blair Sander Fr. Osseo MN Osseo
Matt Jorgenson Jr. Paynesville MN Paynesville
Trent Hagen So. Pelican Rapids MN Pelican Rapids
Andrew Fritz Jr. Perham MN Perham
Brian Treece Fr. Plymouth MN Maple Grove
Jeff Allen Fr. Rochester MN John Marshall
Nathan Gustafson So. Roseau MN Roseau
Nico Zbanik So. Roseville MN Roseville
Chris Davison So. Tintah MN West Central
Gabe Arntson Sr. Truman MN Fairmont
Darren McKigney Sr. Villard MN Minnewaska
Aaron Brust Fr. Zimmerman MN Princeton

Head Coach: Garrick Larson 7th Year
Assistant Coaches:  Stacy Duffield, long distance; Barb Breidenbach,
long distance; Garrick Larson, middle distance; Rob Nick, sprints; Marv Roeske,
hurdles and javelin; Evonne Vaplon, throws; Dennis Hogan,
throws; Sam Kapphahn, hammer; Chris Baxter, pole vault; Dale Hertel,
jumps; Dan Buchholz, jumps.
2000 Student Manager:  Matt Dehmer
 
 
 

This page is maintained by the Concordia Sports Information Office sid@cord.edu