| Cobber Home | Help Us Recruit |
2000 Cobber Men's Track and Field
| News | Schedule/Results | Roster | Track Home | Coach | 1999 Season | Women's 00 Season |

2000 Concordia Men's Track and Field Rosters
| Alphabetical | by Class | by Event | Seniors | Juniors | Sophomores | Freshmen | View Player Pages |
| Minnesota | North Dakota | Other States and Countries | Majors | E-Mail & Phones |

mtrrost-rost
Name Gr Ht Wt H'town St
Gabe Arntson Sr.

Truman MN
Micah Benson Sr.

Moorhead MN
Josh Bergeron Sr. 6-1 190 Anoka MN
Scott Holthusen Sr.

Wahpeton ND
Brian Kesselring Sr. 6-4 210 Fargo ND
Trevor Krieger Sr. 5-10 165 Billings MT
Darren McKigney Sr.

Villard MN
Greg North Sr.

Fertile MN
Nels Paulson Sr.

Cambridge MN
Matt Raml Sr.

Moorhead MN
James Springer Sr.

Minot ND
Aaron Vetch Sr.



Jeff Allen Fr.

Rochester MN
Len Crouse Jr.

Hazen ND
Steven Edlund Jr.

Cyrus MN
Andrew Fritz Jr.

Perham MN
Justin Gall Jr.

Moorhead MN
Chris Goebel Jr.

Albany MN
Jeff Hertel Jr.

Fargo ND
Matt Hostetler Jr.

Richey MT
Josh Johnson Jr.

Moorhead MN
Matt Jorgenson Jr.

Paynesville MN
Jason Kohlwey Jr.

Eagan MN
Jon Machayya Jr. 5-9
Valley City ND
Joel Nelson Jr.

Fargo ND
Brett Ramstad Jr.

Fargo ND
Noah Rounds Jr.

Bigfork MN
Matt Sonnek Jr.

Fairmont MN
Adam Strainer Jr.

Helena MT
Scott Chastek So.

Glencoe MN
Dave Dahlseng So.

Cyrus MN
Joseph Dauner So. 5-8 160 Hawley MN
Chris Davison So. 6-3 200 Tintah MN
Todd Ferguson So. 5-11 190 Alexandria MN
Nathan Gustafson So.

Roseau MN
Trent Hagen So.

Pelican Rapids MN
Ben Holm So. 6-3 225 Gillette WY
Jason Karls So.

Billings MT
Brian Klug So.

Alexandria MN
Eric Martinson Jr.



Mike McDonald So.

Baxter MN
Paul Poduska So.

Fort Collins CO
Brad Ragan So. 6-1 220 Bismarck ND
Bernardo Salcido So.

Bakersfield CA
Joe Schmidgall So. 6-1 165 Morris MN
Tim Sevcik So. 6-0 210 Northfield MN
Andy Shaffer So. 6-1 205 Monticello MN
Chaz Shields So. 5-9 155 Fridley MN
Mike Somnis So.



Brian Stotts So.

Maple Grove MN
Nico Zbanik So. 6-1 160 Roseville MN
John Andan Fr.

Kumasi Ghana West Africa
Aaron Brust Fr.

Zimmerman MN
Chris Condrad Fr.

Inner Grove Heights MN
Mark Dahlseng Fr.

Cyrus MN
Ian Dobson Fr.

Salem OR
Daylon Faber Fr. 6-2 180 Alexandria MN
Cole Godfrey Fr.



Justin Hendricks Fr.



Jake Laabs Fr.

Detroit Lakes MN
James Monson Fr.

Maple Plain MN
Jeremy Pris Fr.

Somers MT
Travis Raske Fr.

Glencoe MN
Blair Sander Fr.

Osseo MN
Nick Steffens Fr.

Aitkin MN
Nathan Stoa Fr.

Fargo ND
Brandon Topp Fr.

Fargo ND
Brian Treece Fr.

Plymouth MN
Josh Vickerman Fr.

Alexandria MN

Head Coach: Garrick Larson 7th Year
Assistant Coaches:  Stacy Duffield, long distance; Barb Breidenbach,
long distance; Garrick Larson, middle distance; Rob Nick, sprints; Marv Roeske,
hurdles and javelin; Evonne Vaplon, throws; Dennis Hogan,
throws; Sam Kapphahn, hammer; Chris Baxter, pole vault; Dale Hertel,
jumps; Dan Buchholz, jumps.
2000 Student Manager:  Matt Dehmer
 
 
 

This page is maintained by the Concordia Sports Information Office sid@cord.edu