Irv Christenson Invitational

Concordia College

April 25, 2001

Click on the "event" links to move about the results. Use the Find option of your browser to find someone's name or team.

Results also available for Women



100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 10000 4X100 | 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DIS | HAM | JAV Top | Scores

100 Meter Round 1, Heat 1 Wind = +3.6 m/s (aided) 1 Lester Barahonagomes, Msu 10.95wQ 2 Theron Steward, Ndscs 10.98wq 3 Joe Schmidgall, Concordia 11.35wq 4 Friday Matthews, Msu 11.45w 5 Justin Martin, Bsu 11.49w 6 Chris Reynolds, Vcsu 11.83w 7 Travis Raske, Concordia 11.86w 8 Chris Condrad, Concordia 12.22w Round 1, Heat 2 Wind = +2.1 m/s (aided) 1 Marc Brown, Ndscs 10.78wQ 2 Stephen Richardson, Unat 10.85wq 3 Jason Schultz, Bsu 11.20wq 4 Shane Hoag, Scsu 11.37wq 5 Jacob Marcotte, Scsu 11.49w 6 Jason Dinius, Ndsu 11.61w Round 1, Heat 3 Wind = +1.8 m/s 1 Starr Roberts, Unat 10.92Q 2 Justin Miller, Msu 11.39 3 Johnny Olson, Scsu 11.53 4 Troy Larson, Msu 11.55 5 Chris Davison, Concordia 11.72 6 Alex Banks, Ndscs 11.86 Final Wind = +1.0 m/s 1 Starr Roberts, Unat 10.64 2 Stephen Richardson, Unat 10.75 3 Marc Brown, Ndscs 10.79 4 Lester Barahonagomes, Msu 11.08 5 Shane Hoag, Scsu 11.30 6 Theron Steward, Ndscs 11.30 7 Jason Schultz, Bsu 11.32 8 Joe Schmidgall, Concordia 11.66
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 10000 4X100 | 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DIS | HAM | JAV Top | Scores

110 Meter Hurdles Round 1, Heat 1 Wind = +0.2 m/s 1 Ben Lee, Ndsu 15.02q 2 Franz Deters, Msu 15.42q 3 Jeremy Pris, Concordia 15.72q 4 Mark Thompson, Msu 16.30 5 Kerry Burns, Msu 16.61 Round 1, Heat 2 Wind = +0.8 m/s 1 Dan Frette, Bsu 14.87q 2 Ethan Opdahl, Ndsu 15.31q 3 Dan Dow, Und 15.56q 4 Justin Gall, Concordia 16.38 5 Peter Lucca, Scsu 17.86 Round 1, Heat 3 Wind = +0.3 m/s 1 Todd Stockwell, Ndsu 15.24q 2 Keith Knoke, Msu 15.36q 3 Mike Jacobs, Scsu 16.25 4 Mike Klefstad, Ndscs 17.30 5 Shane Satterlee, Concordia 17.31 Final Wind = +0.2 m/s 1 Ben Lee, Ndsu 14.67 2 Dan Frette, Bsu 14.75 3 Franz Deters, Msu 15.38 4 Jeremy Pris, Concordia 15.53 5 Ethan Opdahl, Ndsu 15.58 6 Keith Knoke, Msu 15.69 7 Dan Dow, Und 15.70 Todd Stockwell, Ndsu DNC
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 10000 4X100 | 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DIS | HAM | JAV Top | Scores

200 Meter 1 Starr Roberts, Unat 21.71[+0.7w] 2 Stephen Richardson, Unat 21.90[+0.7w] 3 Danny Pyatt, Msu 22.24[+0.7w] 4 Jason Schultz, Bsu 22.78[+0.6w] 5 Lester BarahonaGomez, Unat 22.90[+0.7w] 6 Jonny Olson, Scsu 23.08[+0.6w] 7 Dan Keys, Ndsu 23.11[+0.6w] 8 Justin Martin, Bsu 23.12[+0.0w] 9 Nathanael Gilkerson, Scsu 23.21[+0.6w] 10 Justin Miller, Msu 23.24[+0.7w] 11 Mike McDonald, Concordia 23.38[+0.0w] 12 Kyle Schrupp, Vcsu 23.42[+0.6w] 13 Troy Larson, Msu 23.57[+0.7w] 14 Kerry Burns, Msu 23.76[+0.7w] 15 Jeff Anderson, Scsu 23.84[+0.6w] 16 Dave Herbst, Ndscs 23.96[+0.6w] 17 Ken Hanson, Scsu 24.12[+0.0w] 18 Brandon Topp, Concordia 24.23[+0.0w] 19 Chris Davison, Concordia 24.57[+0.0w] 20 Scott Chastek, Concordia 24.68[+0.0w] 21 Jason Kohlwey, Concordia 25.15[+0.0w] 22 Noah Rounds, Concordia 25.28[+0.0w] 23 Jimmy Newtown, Vcsu 25.48[+0.6w] 24 Mark Dahlseng, Concordia 26.07[+0.0w] 25 Matt Hostetler, Concordia 26.16[+0.0w] 26 Andy Shaffer, Concordia 26.52[+0.0w]
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 10000 4X100 | 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DIS | HAM | JAV Top | Scores

400 Meter 1 Danny Pyatt, Msu 49.53 H1 2 Mitch Cooper, Bsu 49.64 H1 3 Nathanael Gilkerson, Scsu 51.72 H1 4 Jeff Anderson, Scsu 52.46 H1 5 Aaron Feia, Bsu 52.66 H1 6 Mike Freese, Msu 53.33 H1 7 Mike McDonald, Concordia 53.44 H2 8 Scott Chastek, Concordia 53.91 H2 9 Noah Rounds, Concordia 54.72 H2 10 Chris Besemann, Ndscs 55.28 H1 11 Jason Kohlwey, Concordia 55.50 H3 12 Nick Thelen, Bsu 55.94 H3 13 Matt Hostetler, Concordia 57.77 H3 14 Andy Shaffer, Concordia 58.12 H3 15 Chad Vossen, Msu 58.23 H2
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 10000 4X100 | 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DIS | HAM | JAV Top | Scores

400 Meter Hurdles 1 Dan Frette, Bsu 53.86 H1 2 Nathan Schmidt, Ndsu 54.55 H1 3 Andy Aakre, Ndsu 56.60 H1 4 Jeremy Pris, Concordia 57.03 H2 5 Franz Deters, Msu 58.32 H1 6 Jason Dinius, Ndsu 60.15 H2 7 Ethan Opdahl, Ndsu 60.67 H1 8 Dan Dow, Und 61.26 H2 9 Jeff Hertel, Concordia 61.90 H2 10 Nick Steffens, Concordia 62.57 H2
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 10000 4X100 | 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DIS | HAM | JAV Top | Scores

800 Meter 1 Donovan Delude, Msu 1:57.52 H1 2 Kempa Busby, Unat 1:57.57 H1 3 Jason Mielke, Scsu 1:58.48 H1 4 Brett Ramstad, Concordia 1:58.74 H1 5 Robert Ware, Ndscs 1:59.86 H1 6 Aaron Feia, Bsu 2:00.30 H1 7 Dustin Cossette, Msu 2:00.54 H1 8 Mark Dahlseng, Concordia 2:04.60 H2 9 Steve Hengel, Ndscs 2:05.44 H1 10 Jason Karls, Concordia 2:05.60 H2 11 Lance Schuer, Msu 2:07.12 H1 12 Kip Solmonson, Bsu 2:08.25 H2 13 Bryan Griess, Bsu 2:11.64 H2 14 Trevor Vossen, Msu 2:12.52 H1 15 Josh Smith, Vcsu 2:12.70 H2 16 Andrew Fischer, Vcsu 2:14.10 H2 17 Josh Johnson, Concordia 2:15.16 H2 18 Brian Tweten, Vcsu 2:16.66 H2 19 Shaun McMahon, Vcsu 2:23.67 H2
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 10000 4X100 | 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DIS | HAM | JAV Top | Scores

1500 Meter 1 Trevor Vossen, Msu 4:14.37 2 Jamie Lippert, Scsu 4:14.80 3 Kip Solmonson, Bsu 4:15.38 4 Pete Kriegler, Und 4:17.18 5 Tim Petersen, Ndscs 4:18.29 6 Chase Eddy, Vcsu 4:19.14 7 Steve Hanke, Und 4:20.19 8 Lance Schuer, Msu 4:21.55 9 John Keyes, Northern State 4:22.69 10 Brandon Topp, Concordia 4:24.17 11 Jeff Zimney, Und 4:26.12 12 Josh Smith, Vcsu 4:34.55 13 Andrew Fischer, Vcsu 4:41.52 14 Myles Richards, Northern State 4:43.49
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 10000 4X100 | 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DIS | HAM | JAV Top | Scores

3000 Steeplechase 1 Steve Edlund, Concordia 9:41.60 2 Matt Ryer, Ndsu 9:48.64 3 Paul Quinn, Bsu 10:20.58 4 Ryan Hoyt, Vcsu 10:29.84 5 John Bender, Northern State 10:39.36
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 10000 4X100 | 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DIS | HAM | JAV Top | Scores

5000 Meter 1 Chris Goebel, Concordia 15:38.00 2 Ben Nylander, Concordia 15:41.34 3 Chase Eddy, Vcsu 16:26.00 4 Mike May, Unat 16:29.85 5 Kirk Nelson, Concordia 17:04.00 6 Jim Monson, Concordia 17:25.46 7 Mike Svir, Bsu 18:24.00 8 Shaun McMahon, Vcsu 19:07.00 9 Shawn Webb, Scsu 19:29.27 Brett Ramstad, Concordia DNF
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 10000 4X100 | 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DIS | HAM | JAV Top | Scores

10000 Meter
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 10000 4X100 | 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DIS | HAM | JAV Top | Scores

4x100 Meter Relay 1 Msu, Msu 42.88 2 Ndscs, Ndscs 43.55 3 Bsu, Bsu 43.63 4 Concordia A, Concordia 45.90 5 Concordia B, Concordia 46.67 6 Concordia C, Concordia 48.15
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 10000 4X100 | 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DIS | HAM | JAV Top | Scores

4x400 Meter Relay 1 Msu A, Msu 3:21.53 2 Bsu, Bsu 3:25.30 3 Concordia A, Concordia 3:41.76 4 Concordia B, Concordia 3:47.66
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 10000 4X100 | 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DIS | HAM | JAV Top | Scores

Long Jump Round 1, Flight 1 1 Shane Hoag, Scsu 21-8 3/4w[+3.1w] (6.62m)q 2 Brandon Schaible, Ndsu 21-5 1/4w[+3.1w] (6.53m)q 3 Jake Laabs, Concordia 20-8 1/2w[+3.1w] (6.31m) 4 Justin Gall, Concordia 20-7 1/4w[+3.1w] (6.28m) 5 Mark Thompson, Msu 20-0 1/2w[+3.1w] (6.11m) 6 Matt Wilprecht, Msu 19-11w[+3.1w] (6.07m) 7 Bret Maiers, Und 19-8 3/4w[+3.1w] (6.01m) 8 Kerry Burns, Msu 19-8 1/4w[+3.1w] (6.00m) Jacob Marcotte, Scsu ND Yancy Foster, Ndscs ND Round 1, Flight 2 1 Shawn Gabbert, Ndscs 23-0w[+3.1w] (7.01m)q 2 Peter Lucca, Scsu 22-6 1/4w[+3.1w] (6.86m)q 3 Troy Larson, Msu 22-5 1/4w[+3.1w] (6.84m)q 4 Kyle Schrupp, Vcsu 21-6 1/4w[+3.1w] (6.56m)q 5 Friday Matthews, Msu 21-5 1/2w[+3.1w] (6.54m)q 6 Keith Knoke, Msu 21-1 1/4w[+3.1w] (6.43m)q 7 Mitch Cooper, Bsu 20-10w[+3.1w] (6.35m) 8 Andrew Fritz, Concordia 20-8w[+3.1w] (6.30m) 9 Aaron Walker, Ndsu 20-5 1/4w[+3.1w] (6.23m) Final 1 Shawn Gabbert, Ndscs 23-0w[+3.1w] (7.01m) 2 Peter Lucca, Scsu 22-6 1/4w[+3.1w] (6.86m) 3 Troy Larson, Msu 22-5 1/4w[+3.1w] (6.84m) 4 Shane Hoag, Scsu 21-8 3/4w[+3.1w] (6.62m) 5 Kyle Schrupp, Vcsu 21-6 1/4w[+3.1w] (6.56m) 6 Friday Matthews, Msu 21-5 1/2w[+3.1w] (6.54m) 7 Brandon Schaible, Ndsu 21-5 1/4w[+3.1w] (6.53m) 8 Keith Knoke, Msu 21-1 1/4w[+3.1w] (6.43m)
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 10000 4X100 | 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DIS | HAM | JAV Top | Scores

Triple Jump 1 Andy Aakre, Ndsu 46-6[+0.6w] (14.17m) 2 Friday Matthews, Msu 44-2[+0.6w] (13.46m) 3 Aaron Walker, Ndsu 43-3[+0.6w] (13.18m) 4 Jake Laabs, Concordia 40-9[+0.6w] (12.42m) 5 Matt Wilprecht, Msu 40-8 3/4[+0.6w] (12.41m) 6 Andrew Fritz, Concordia 40-8 3/4[+0.6w] (12.41m) 7 Justin Gall, Concordia 40-0[+0.6w] (12.19m) 8 Tim Wiseman, Und 37-6[+0.6w] (11.43m)
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 10000 4X100 | 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DIS | HAM | JAV Top | Scores

High Jump 1 Shawn Gabbert, Ndscs 6-9 3/4 (2.08m) 2 Brian Antoine, Ndsu 6-9 3/4 (2.08m) 3 Nathan Schmidt, Ndsu 6-6 (1.98m) 4 Brady Odegaard, Ndsu 6-4 (1.93m) 4 Paul Poduska, Concordia 6-4 (1.93m) 6 Joe Schmidgall, Concordia 6-4 (1.93m) 7 Andrew Fritz, Concordia 6-4 (1.93m) 8 Ken Hanson, Scsu 6-2 (1.88m) 9 Kerry Burns, Msu 6-2 (1.88m) 10 Keith Knoke, Msu 6-2 (1.88m) 11 Mark Thompson, Msu 6-0 (1.83m) Josh Knutson, Vcsu NH
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 10000 4X100 | 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DIS | HAM | JAV Top | Scores

Pole Vault 1 Marck McElvaney, Unat 15-3 (4.65m) 2 Goeff Goetz, Northern State 15-3 (4.65m) 3 Tim Koupal, Scsu 14-9 (4.50m) 4 Ryan Wilhelm, Northern State 14-9 (4.50m) 5 Tom Heilman, Ndsu 14-9 (4.50m) 6 Jed Bergstrom, Scsu 14-9 (4.50m) 7 Bret Maiers, Und 13-9 (4.19m) 8 Chad Larson, Vcsu 13-0 (3.96m) 9 Lance Petersen, Ndscs 13-0 (3.96m) 10 Chris Condrad, Concordia 12-3 (3.73m) 11 Zach Younger, Unat 12-3 (3.73m) Kyle Usgaard, Scsu NH Brandon Reems, Ndsu NH
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 10000 4X100 | 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DIS | HAM | JAV Top | Scores

Shot Put Round 1, Flight 1 1 Corey Trembath, Vcsu 41-8 (12.70m) 2 Mike Jacobs, Scsu 40-4 (12.29m) 3 Jake Wojo, Bsu 40-3 1/4 (12.27m) 4 Tim Sevcik, Concordia 40-2 1/4 (12.25m) 5 Garrett Hoff, Vcsu 39-11 1/4 (12.17m) 6 Adam Strainer, Concordia 39-4 (11.99m) 7 Andy Aakre, Ndsu 38-4 1/4 (11.69m) 8 Mark Thompson, Msu 36-4 3/4 (11.09m) 9 Cole Godfrey, Concordia 34-10 1/2 (10.63m) 10 Jay Hatleli, Ndsu 34-7 1/2 (10.55m) Round 1, Flight 2 1 Terrence Wilcox, Bsu 48-1 3/4 (14.67m)q 2 Barry Bennett, Concordia 45-7 3/4 (13.91m)q 3 Peter Holmes, Und 44-6 (13.56m)q 4 Jay Delmidico, Msu 43-10 3/4 (13.38m) 5 Pat Ebert, Northern State 43-8 1/2 (13.32m) 6 Kevin Holubar, Scsu 42-9 1/2 (13.04m) 7 Trent Hagen, Concordia 42-7 (12.98m) 8 Patrick Morgan, Ndsu 42-4 1/4 (12.91m) 9 Nick Lentz, Bsu 42-2 (12.85m) 10 Phil Burg, Msu 38-0 3/4 (11.60m) Round 1, Flight 3 1 Travis Zins, Unat 51-1 3/4 (15.59m)q 2 Jason Harmon, Ndsu 50-7 1/4 (15.42m)q 3 Chris Nulle, Msu 48-11 1/2 (14.92m)q 4 Brad Ragan, Concordia 48-4 1/2 (14.74m)q 5 Scott Wavrin, Msu 45-5 1/4 (13.85m)q Final 1 Travis Zins, Unat 53-4 1/2 (16.27m) 2 Jason Harmon, Ndsu 50-7 1/4 (15.42m) 3 Chris Nulle, Msu 48-11 1/2 (14.92m) 4 Brad Ragan, Concordia 48-4 1/2 (14.74m) 5 Terrence Wilcox, Bsu 48-1 3/4 (14.67m) 6 Barry Bennett, Concordia 45-7 3/4 (13.91m) 7 Scott Wavrin, Msu 45-5 1/4 (13.85m) 8 Peter Holmes, Und 44-6 (13.56m)
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 10000 4X100 | 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DIS | HAM | JAV Top | Scores

Discus Round 1, Flight 1 1 Nick Lentz, Bsu 122-7 (37.36m) 2 Keith Knoke, Msu 118-4 (36.06m) 3 Gabe Nelson, Bsu 113-1 (34.48m) 4 Jake Wojo, Bsu 112-8 (34.35m) 5 Adam Strainer, Concordia 112-2 (34.18m) 6 Mike Jacobs, Scsu 109-8 (33.42m) 7 Corey Trembath, Vcsu 108-11 (33.19m) 8 Jay Hatleli, Ndsu 108-0 (32.93m) Craig Fredrickson, Ndsu ND Round 1, Flight 2 1 Trent Hagen, Concordia 150-8 (45.93m)q 2 Jay Delmidico, Msu 134-7 (41.02m)q 3 Terrence Wilcox, Bsu 134-0 (40.84m)q 4 Charles Hermansen, Unat 131-1 (39.96m) 5 Garrett Hoff, Vcsu 130-2 (39.68m) 6 Phil Burg, Msu 129-0 (39.33m) 7 Nathan Schmidt, Ndsu 121-7 (37.05m) 8 Peter Holmes, Und 117-10 (35.92m) Round 1, Flight 3 1 Scott Wavrin, Msu 154-0 (46.94m)q 2 Brian Emerson, Und 148-6 (45.26m)q 3 Jason Harmon, Ndsu 145-4 (44.29m)q 4 Jason Cook, Und 143-1 (43.61m)q 5 Steve Gough, Northern State 140-8 (42.87m)q 6 Kevin Holubar, Scsu 132-5 (40.36m)q 7 Chris Nulle, Msu 127-8 (38.91m) Final 1 Brian Emerson, Und 159-11 (48.74m) 2 Scott Wavrin, Msu 154-0 (46.94m) 3 Trent Hagen, Concordia 150-8 (45.93m) 4 Jason Cook, Und 146-4 (44.61m) 5 Jason Harmon, Ndsu 145-4 (44.29m) 6 Steve Gough, Northern State 140-8 (42.87m) 7 Kevin Holubar, Scsu 139-6 (42.53m) 8 Jay Delmidico, Msu 134-7 (41.02m) 9 Terrence Wilcox, Bsu 134-0 (40.84m)
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 10000 4X100 | 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DIS | HAM | JAV Top | Scores

Hammer Round 1, Flight 1 1 Matt Fee, Ndsu 142-5 (43.40m)q 2 Kevin Holubar, Scsu 136-0 (41.46m) 3 Nick Lentz, Bsu 119-6 (36.43m) 4 Cole Godfrey, Concordia 116-5 (35.48m) 5 Peter Holmes, Und 115-5 (35.19m) 6 Barry Bennett, Concordia 111-10 (34.09m) 7 Phil Burg, Msu 94-6 (28.80m) 8 Jay Delmidico, Msu 92-5 (28.17m) 9 Gabe Nelson, Bsu 78-8 1/4 (23.98m) Round 1, Flight 2 1 Joel Nelson, Concordia 150-1 (45.76m)q 2 Charles Hermansen, Unat 148-11 (45.40m)q 3 Travis Zins, Unat 147-9 (45.04m)q 4 Scott Wavrin, Msu 145-10 (44.46m)q 5 Steve Gough, Northern State 141-8 (43.19m)q 6 Chris Nulle, Msu 140-8 (42.88m)q 7 Brad Ragan, Concordia 139-3 (42.45m)q 8 Jason Harmon, Ndsu 138-3 (42.14m) 9 Patrick Morgan, Ndsu 135-6 (41.30m) Final 1 Joel Nelson, Concordia 170-11 (52.11m) 2 Travis Zins, Unat 156-4 (47.66m) 3 Scott Wavrin, Msu 155-1 (47.28m) 4 Chris Nulle, Msu 153-1 (46.65m) 5 Charles Hermansen, Unat 148-11 (45.40m) 6 Steve Gough, Northern State 143-11 (43.87m) 7 Matt Fee, Ndsu 142-5 (43.40m) 8 Brad Ragan, Concordia 139-3 (42.45m)
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 10000 4X100 | 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DIS | HAM | JAV Top | Scores

Javelin Round 1, Flight 1 1 Adam Strainer, Concordia 134-3 (40.93m)q 2 Luke Jurek, Bsu 134-1 (40.86m)q 3 Keith Knoke, Msu 132-7 (40.42m)q 4 Joe Dauner, Concordia 127-1 (38.73m)q 5 Gabe Nelson, Bsu 125-6 (38.26m) 6 Corey Aadland, Msu 110-7 (33.70m) 7 Mark Thompson, Msu 92-1 (28.06m) Round 1, Flight 2 1 Jason Koch, Unat 167-6 (51.06m)q 2 Matt Fischer, Ndsu 165-10 (50.55m)q 3 Chris Conn, Unat 165-3 (50.37m)q 4 Adam Carr, Ndsu 158-7 (48.33m)q 5 Tim Sevcik, Concordia 146-5 (44.62m)q 6 Curt Barns, Msu 138-3 (42.14m)q Final 1 Chris Conn, Unat 167-10 (51.15m) 2 Jason Koch, Unat 167-6 (51.06m) 3 Matt Fischer, Ndsu 167-4 (51.00m) 4 Adam Carr, Ndsu 158-7 (48.33m) 5 Tim Sevcik, Concordia 146-5 (44.62m) 6 Curt Barns, Msu 138-3 (42.14m) 7 Adam Strainer, Concordia 138-1 (42.08m) 8 Luke Jurek, Bsu 136-2 (41.50m) 9 Keith Knoke, Msu 132-7 (40.42m) 10 Joe Dauner, Concordia 127-1 (38.73m)
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 10000 4X100 | 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DIS | HAM | JAV Top | Scores

TEAM SCORES Scored 10-8-6-5-4-3-2-1 100 Meter, 110 Meter Hurdles, 200 Meter, 400 Meter, 400 Meter Hurdles, 800 Meter, 1500 Meter, 3000 Steeplechase, 5000 Meter, 4x100 Meter Relay, 4x400 Meter Relay, Long Jump, Triple Jump, High Jump, Pole Vault, Shot Put, Discus, Hammer, Javelin 1 Msu 158.0 2 Concordia 143.5 3 Ndsu 122.5 4 Bsu 86.0 5 Scsu 69.0 6 Ndscs 54.0 7 Und 31.0 8 Northern State 28.0 9 Vcsu 22.0
Results also available for Women. Return to home page.