| Cobber Home | Help Us Recruit |
Cobber Women's Track and Field
| News | Schedule/Results | Roster | Track Home | Coach | 2000 Season | Men's 01 Season |

2000-01 Concordia Women's Track and Field Rosters
| Alphabetical | by Class | by Event | Seniors | Juniors | Sophomores | Freshmen | View Player Pages |
| Minnesota | North Dakota | Montana | Other States and Countries | Majors | E-Mail |

wtrrost-majors
Name Gr Major Minor H'town St
Lesley Albertson Jr. Pol Sci Philosophy LaMoure ND
Erika Barnhart So. Philosophy Eng Writing,Religion,Art Broadus MT
April Batcheller So. Biology/Chemistry Physics West Fargo ND
Heather Brenden Sr. Health Food Science Minot ND
Heidi Brenden Sr. Exercise Sci/P.E. Coaching Minot ND
Stacy Buchholz So. Communications/History
Moorhead MN
Katie Cowles Sr. Biology Chem Apple Valley MN
Margaret Cropp Sr. Biology Chem Verona ND
Jennifer Fettig Sr. Math Education
Crosby ND
Mimi Fystrom Fr. Biology/Chem Film Edina MN
Sara Grineski Sr. Biology/Sociology
Moorhead MN
Kristen Haglund So. Communications Business Willmar MN
Kristina Hall Fr. Psychology
Minot ND
Elen Halvorson Jr. Elem Ed
Edina MN
Naomi Hill So. Elem Ed Early Childhood Dev. Missoula MT
Rebekah Hoback Fr. Undecided
Young America MN
Emily Judd Fr. Pol Sci Spanish Billings MT
Kathy Kalal Fr. Pol Sci Communications Lakeville MN
Annie Knierim So. Religion/Biology
Glasgow MT
Kim Koch Fr. Undecided
Sherman SD
Becky Lacher Jr. Communications English Lit Princeton MN
Kendra Lee So. Nursing
Jamestown ND
Tarah Maatz Fr. Psychology
Olivia MN
Katie Martin So. Dietetics
Bozeman MT
Beth Moen Sr. Math Education
Andover MN
Jody Moldenhauer Sr. Ex. Science Business Bismarck ND
Mariah Mougey So. Exercise Sci/Phys Ed
Enderlin ND
Jenny Narloch Fr. Biology Chem/Spanish Grafton ND
Whitney Ostrem Sr. Biology Chem Roseville MN
Lisa Owen Fr. Phys Ed
Minot ND
Kelly Quaal So. Biology Ex. Science Prairie City SD
Chaitra Raile Jr. Accounting Office Admin Wishek ND
Deb Randt Sr. Nursing
Glencoe MN
Emily Rankin Sr. Eng Writing/Mass Media
Larimore ND
Kari Rosenfeldt So. Elem Ed Spanish Moorhead MN
Alison Routledge Jr. Pol Sci/Eng Lit Spanish Williston ND
Sarah Rustad Sr. Advertising/PR/Spanish
Fargo ND
Kari Senske Jr. Elem Ed Spanish Burnsville MN
Kelly Seyfert Sr. Business/Org. Comm
Stevensville MT
Elizabeth Sorenson So. Psychology/Pol Sci Business Stanley ND
Renee Splichal Fr. Accounting
Garrison ND
Angela Strom Sr. Economics, Spanish
Brandon MN
Kelli Tranby Jr. Social Work
Moorhead MN
Alicia Tull Sr. Child/Family Studies Psychology Roundup MT
Courtney Zinter Jr. Economics/French Math/Eng. Writing Silver Bay MN

Head Coach: Head Coach Marv Roeske 6th Year
Assistant Coaches:  
Stacy Duffield, long distance 
Chris Baxter, pole vault 
Dan Buchholz, sprints

Dale Hertel, jumps 
Dennis Hogan, throws 
Garrick Larson, middle distance
Sam Kapphahn, hammer 
Rob Nick, sprints 
Marv Roeske, hurdles and javelin 
Evonne Vaplon, throws 

2001 Student Manager: Anna Jacobson

 
 
 

This page is maintained by the Concordia Sports Information Office sid@cord.edu