| Cobber Home | Help Us Recruit |
Cobber Women's Track and Field
| News | Schedule/Results | Roster | Track Home | Coach | 2000 Season | Men's 01 Season |

2000-01 Concordia Women's Track and Field Rosters
| Alphabetical | by Class | by Event | Seniors | Juniors | Sophomores | Freshmen | View Player Pages |
| Minnesota | North Dakota | Montana | Other States and Countries | Majors | E-Mail |

wtrrost-rost
Name Gr Ht H'town St HS
Sarah Rustad Sr. 5-5 Fargo ND Shanley
Katie Cowles Sr. 5-8 Apple Valley MN Rosemount
Whitney Ostrem Sr. 5-7 Roseville MN Roseville
Beth Moen Sr.
Andover MN Anoka
Deb Randt Sr. 5-6 Glencoe MN GSL
Angela Strom Sr. 5-9 Brandon MN Brandon
Sara Grineski Sr. 5-5 Moorhead MN Moorhead
Jennifer Fettig Sr. 5-5 Crosby ND Divide County
Margaret Cropp Sr. 5-7 Verona ND Verona
Heidi Brenden Sr. 5-3 Minot ND Minot
Emily Rankin Sr. 5-9 Larimore ND Larimore
Kelly Seyfert Sr. 5-8 Stevensville MT Stevensville
Jody Moldenhauer Sr. 5-3 Bismarck ND Bismarck Century
Alicia Tull Sr. 5-6 Roundup MT Roundup
Heather Brenden Sr. 5-3 Minot ND Minot
Chaitra Raile Jr. 5-3 Wishek ND Wishek
Kari Senske Jr. 5-7 Burnsville MN Apple Valley
Lesley Albertson Jr. 5-6 LaMoure ND LaMoure
Courtney Zinter Jr. 5-6 Silver Bay MN William M. Kelley
Kelli Tranby Jr. 5-7 Moorhead MN Moorhead
Alison Routledge Jr. 5-10 Williston ND Williston
Elen Halvorson Jr. 5-9 Edina MN Edina
Becky Lacher Jr. 5-7 Princeton MN Princeton
Erika Barnhart So. 6-0 Broadus MT Powder River Co.
Katie Martin So.
Bozeman MT Bozeman
Naomi Hill So. 4-5 Missoula MT Valley Christian
Kendra Lee So. 5-4 Jamestown ND Jamestown
Mariah Mougey So. 5-10 Enderlin ND Enderlin
Kari Rosenfeldt So. 5-6 Moorhead MN Moorhead
Elizabeth Sorenson So. 5-3 Stanley ND Stanley
Stacy Buchholz So. 5-8 Moorhead MN Moorhead
April Batcheller So. 5-11 West Fargo ND West Fargo
Kelly Quaal So. 5-7 Prairie City SD Spearfish
Kristen Haglund So. 5-5 Willmar MN Willmar
Annie Knierim So. 5-10 Glasgow MT Glasgow
Emily Judd Fr.
Billings MT Billings Senior
Jenny Narloch Fr.
Grafton ND Grafton
Renee Splichal Fr. 5-4 Garrison ND Garrison
Lisa Owen Fr.
Minot ND Minot
Tarah Maatz Fr. 5-5 Olivia MN BOLD
Kathy Kalal Fr.
Lakeville MN New Prague
Rebekah Hoback Fr.
Young America MN Mayer Lutheran
Kristina Hall Fr. 5-5 Minot ND Bishop Ryan
Mimi Fystrom Fr.
Edina MN Edina
Kim Koch Fr.
Sherman SD Garretson

Head Coach: Head Coach Marv Roeske 6th Year
Assistant Coaches:  
Stacy Duffield, long distance 
Chris Baxter, pole vault 
Dan Buchholz, sprints

Dale Hertel, jumps 
Dennis Hogan, throws 
Garrick Larson, middle distance
Sam Kapphahn, hammer 
Rob Nick, sprints 
Marv Roeske, hurdles and javelin 
Evonne Vaplon, throws 

2001 Student Manager: Anna Jacobson

 
 
 

This page is maintained by the Concordia Sports Information Office sid@cord.edu