COBBER DUALS

CONCORDIA COLLEGE

FEBRUARY 2, 2002

Click on the "event" links to move about the results. Use the Find option of your browser to find someone's name or team.

Results also available for WOMEN



55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top Scores

55 Meter 1 Starr Roberts, Unat 6.61 H1 2 Marty Oelrich, Jamestown 6.68 H1 2 Jeff Konigbagbe, Jamestown 6.68 H1 4 Drew Peterson, Bsu 6.71 H1 4 Tom Kellogg, Ndscs 6.71 H2 6 Torry Thompson, Nsu 6.80 H1 7 Jason Schultz, Bsu 6.83 H2 8 Bobby Clark, Concordia 6.84 H1 9 Bryan Israelson, Ndscs 6.89 H3 10 Nathan Engel, Jamestown 6.93 H3 11 Jon Schilling, Nsu 6.99 H2 12 Nico Zbacnik, Concordia 7.02 H2 12 Rob Kucher, Bsu 7.02 H2 14 Josh Matejeck, Ndscs 7.03 H3 14 Kevin Martinson, Concordia 7.03 H4 16 Ryan Rogenes, Nsu 7.06 H2 17 Justin Martin, Bsu 7.23 H4 18 Ed Wendel, Ndscs 7.31 H3 19 Reuel Persaud, Concordia 7.62 H4
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top Scores

55 Meter Hurdles 1 Kurtis Karn, Jamestown 7.82 H1 2 Starr Roberts, Unat 8.01 H1 3 Micah Arnold, Nsu 8.10 H2 4 Logan Funk, Jamestown 8.16 H1 4 Tyson Norman, Jamestown 8.16 H1 6 Bill Winandy, Jamestown 8.21 H1 6 Phil Stokkeland, Jamestown 8.21 H2 8 Jeremy Pris, Concordia 8.29 H1 9 Chad Worrel, Vcsu 8.55 H3 10 Aaron Keller, Ndscs 8.59 H2 11 Ryan Rogenes, Nsu 8.65 H3 12 Kurt Wolf, Jamestown 9.03 H2 13 Dennis Nelson, Unat 9.35 H3 14 Michael Bare, Concordia 9.37 H3
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top Scores

200 Meter 1 Starr Roberts, Unat 22.60 2 Micah Arnold, Nsu 22.81 3 Torry Thompson, Nsu 23.03 4 Marty Oelrich, Jamestown 23.15 5 Robert Ware, Ndscs 23.18 6 Tom Kellog, Ndscs 23.27 7 Trev White, Jamestown 23.36 8 Drew Peterson, Bsu 23.42 9 Kent Kaylor, Jamestown 23.67 10 Jeff Konigbagbe, Jamestown 23.68 11 Justin Martin, Bsu 23.72 12 Rob Kucher, Bsu 24.03 13 Tyson Norman, Jamestown 24.06 14 Kurtis Karn, Jamestown 24.11 15 Bryan Israelson, Ndscs 24.16 16 Nick Steffens, Concordia 24.37 17 Jon Schilling, Nsu 24.60 18 Josh Matejcek, Ndscs 24.64 19 Levi Reindl, Nsu 24.74 20 Logan Funk, Jamestown 24.78 21 Phil Stokkeland, Jamestown 25.06 22 Kevin Martinson, Concordia 25.51 23 Kurt Wolf, Jamestown 26.37 24 Kal Demontigny, Ndscs 26.86 25 Rueul Persaud, Concordia 27.01 26 Ryan Rogenes, Nsu 27.08
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top Scores

400 Meter 1 Robert Ware, Ndscs 50.21 H1 2 Jeremy Skoglund, Jamestown 51.53 H1 3 Dan Frette, Bsu 51.69 H1 4 Mike Stover, Jamestown 51.98 H1 5 Steve Cleary, Jamestown 52.01 H1 6 Mitch Cooper, Bsu 52.44 H1 7 Mike McDonald, Concordia 54.01 H2 8 Joe Dauner, Concordia 54.43 H2 9 Jeff Jackson, Bsu 55.07 H2 10 Pat Lais, Bsu 55.24 H2 11 Levi Reindl, Nsu 55.32 H3 12 Jeremy Pris, Concordia 55.79 H2 13 Joe Johnson, Ndscs 58.34 H3 14 Scott Johnson, Ndscs 58.89 H3 15 Dennis Nelson, Unat 62.59 H3
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top Scores

600 Meter 1 Steve Leuer, Bsu 1:23.84 H1 2 Joe Makoutz, Jamestown 1:26.43 H1 3 Corey white, Bsu 1:27.37 H1 4 Scott Chastek, Concordia 1:27.94 H1 5 Travis Heitmann, Nsu 1:28.28 H1 6 Robbi Sheffield, Jamestown 1:28.39 H1 7 Chad Worrel, Vcsu 1:29.39 H2 8 Kipton Solmonson, Bsu 1:30.54 H2 9 Jason Kohlwey, Concordia 1:32.39 H2 10 Andrew Barton, Bsu 1:33.11 H2 11 Josh Raue, Nsu 1:34.71 H2 12 Darin tenBruggencate, Concordia 1:47.11 H2
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top Scores

800 Meter 1 Ryun Hess, Jamestown 1:57.54 H1 2 Mike Larson, Nsu 1:58.22 H1 3 Joe Simon, Jamestown 2:00.21 H1 4 Andrew Soderburg, Jamestown 2:06.66 H1 5 Pat Lais, Bsu 2:06.74 H1 6 Paul Quinn, Bsu 2:06.95 H1 7 Kyle Levenhagen, Jamestown 2:07.33 H2 8 John Krueger, Concordia 2:08.29 H2 9 Jeff Juelson, Jamestown 2:08.38 H2 10 Josh Sponsel, Vcsu 2:10.01 H2 11 Mike Svir, Bsu 2:11.79 H2 12 Chris Erickson, Concordia 2:12.27 H2
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top Scores

1000 Meter 1 Steve Leuer, Bsu 2:37.15 2 Myles Richards, Nsu 2:43.24 3 Robert Arndt, Jamestown 2:43.33 4 Corey white, Bsu 2:45.84 5 John Keyes, Nsu 2:46.71 6 Ryan Hoyt, Vcsu 2:47.37 7 Sam Webb, Jamestown 2:51.71 8 Jason Jacoby, Bsu 2:54.35 9 Nathan Stoa, Concordia 2:55.65 10 Bob Winandy, Jamestown 2:58.93 11 Nathan Lodermeier, Concordia 3:02.47
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top Scores

1500 Meter 1 Chris Perleberg, Jamestown 4:11.39 2 Jason Karls, Concordia 4:12.21 3 Nick Myran, Concordia 4:15.13 4 Rober Arndt, Jamestown 4:15.90 5 John Keyes, Nsu 4:16.43 6 Chase Eddy, Vcsu 4:16.48 7 Tim Petersen, Ndscs 4:17.42 8 Pat Quinn, Bsu 4:24.30 9 Jake Miller, Bsu 4:25.01 10 Ryan Hoyt, Vcsu 4:26.44 11 Myles Richards, Nsu 4:29.28 12 Jason Jacoby, Bsu 4:29.67 13 Chad Perius, Jamestown 4:31.41 14 Bryan Griess, Bsu 4:42.02 15 Darren Lester, Ndscs 4:43.61
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top Scores

3000 Meter 1 Brett Edlund, Unat 8:59.62 2 Kirk Nelson, Concordia 9:02.82 3 Chris Perleberg, Jamestown 9:09.71 4 Brian Stotts, Concordia 9:15.93 5 Joel Rolvang, Unat 9:16.49 6 Mike Pepin, Jamestown 9:17.65 7 Chase Eddy, Vcsu 9:34.04 8 Tim Petersen, Ndscs 9:47.04 9 Jake Miller, Bsu 10:02.11 10 Kipton Solmonson, Bsu 10:06.42 11 Mike Svir, Bsu 10:26.43 12 Bryan Griess, Bsu 10:26.85 13 Shaun McMahon, Vcsu 10:32.36 14 Darren Lester, Ndscs 10:55.40
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top Scores

4x200 Meter Relay 1 Bsu (Drew Peterson, Jeff Jackson, Mitch Cooper, Jason Schultz) 91.84 1 Jamestown (Marty Oelrich, Trev White, Steve Cleary, Kent Kaylor) 91.84 3 Concordia (Bobby Clark, Justin Hendricks, Nico Zbacnik, Chris Davision) 94.11 4 Vcsu (Chris Larson, Jeff Rerick, Josh Sponsel, Chad Worrel) 98.21
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top Scores

4x400 Meter Relay 1 Jamestown (Jeremy Skoglund, Marty Oelrich, Steve Cleary, Joe Simon) 3:27.07 2 Bsu (Drew Peterson, Jason Schultz, Jeff Jackson, Dan Frette) 3:30.54 3 Concordia (Justin Hendricks, Mike McDonald, John Andan, Nick Steffens) 3:31.59 4 Ndscs (Robert Ware, Kal Demontigny, Scott Johnson, Joe Johnson) 3:47.63 5 Concordia (Joe Dauner, Jeremy Pris, Jason Kohlwey, Reuel Persaud) 3:49.08 6 Concordia (Nathan Stoa, Chris Erickson, Nathan Lodermeier, John Krueger) 4:01.32
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top Scores

Distance Medley Relay 1 Concordia (Jason Karls, Scott Chastek, Brandon Topp, Nick Myran) 10:55.28 2 Bsu (Corey white, Paul Quinn, Pat Quinn, Steve Leuer) 10:56.07 3 Jamestown (Ryun Hess, Joe Makoutz, Robbi Sheffield, Chris Hagan) 10:59.85 4 Jamestown (Chad Perius, Kent Kaylor, Andrew Soderburg, Bob Winandy) 12:23.61
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top Scores

Long Jump 1 Bill Winandy, Jamestown 21-3 1/4 (6.48m) 2 Matthew Stockert, Ndsu 20-4 1/4 (6.20m) 3 Yancy Foster, Ndscs 20-3 3/4 (6.19m) 4 Mitch Cooper, Bsu 20-0 1/2 (6.11m) 5 Cody Vincent, Concordia 20-0 1/4 (6.10m) 6 Nico Zbacnik, Concordia 19-11 1/2 (6.08m) 7 Derrick Chewakin, Jamestown 19-11 1/2 (6.08m) 8 Chris Larson, Vcsu 19-11 (6.07m) 9 Mark Nordell, Bsu 19-2 1/2 (5.85m) 10 Tucker Willard, Nsu 19-0 (5.79m) 11 Jason Bauer, Jamestown 18-11 1/4 (5.77m) 12 Jake Laabs, Concordia 18-5 1/4 (5.62m) 13 Andrew Poulos, Jamestown 18-3 3/4 (5.58m) 14 Tyson Norman, Jamestown 18-1 1/2 (5.52m)
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top Scores

Triple Jump 1 Micah Arnold, Nsu 45-6 1/4 (13.87m) 2 Nico Zbacnik, Concordia 42-6 1/4 (12.96m) 3 Matthew Stockert, Ndsu 41-8 (12.70m) 4 Bill Winandy, Jamestown 40-9 1/2 (12.43m) 5 Tucker Willard, Nsu 40-1 1/4 (12.22m) 6 Mark Nordell, Bsu 40-1 1/4 (12.22m) 7 Aaron Keller, Ndscs 39-5 3/4 (12.03m) 8 Paul Neis, Jamestown 39-5 (12.01m) 9 Kevin Martinson, Concordia 37-3 (11.35m)
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top Scores

High Jump 1 Paul Poduska, Concordia 6-5 (1.96m) 2 Andrew Fritz, Unat 6-2 (1.88m) 3 Derrick Chewakin, Jamestown 6-0 (1.83m) 4 Andy Nelson, Ndscs 5-8 (1.73m) 4 Ryan Schlosser, Ndsu 5-8 (1.73m) 6 Josh Lamers, Ndscs 5-8 (1.73m) 7 Cody Vincent, Concordia 5-6 (1.68m) 8 Ryan Boom, Vcsu 5-6 (1.68m) Kurt Wolf, Jamestown NH Andrew Poulos, Jamestown NH
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top Scores

Pole Vault 1 Mark McElvaney, Unat 15-2 1/4 (4.63m) 2 Ryan Wilhelm, Nsu 14-10 1/4 (4.53m) 3 Lance Peterson, Ndscs 13-4 1/2 (4.08m) 4 Tony Russo, Jamestown 12-10 3/4 (3.93m) 5 Chris Condrad, Concordia 12-4 3/4 (3.78m) 6 J R. Price, Jamestown 11-10 3/4 (3.63m) 7 Chad Larson, Vcsu 11-5 (3.48m) 8 Michael Bare, Concordia 8-0 (2.44m) Deron Galston, Jamestown NH
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top Scores

Shot Put 1 Joe Ferraro, Bsu 50-10 1/4 (15.50m) 2 Tom Stenger, Ndscs 47-4 1/4 (14.43m) 3 Barry Bennett, Concordia 45-7 (13.89m) 4 Brad Ragan, Concordia 45-3 3/4 (13.81m) 5 Pat Ebert, Nsu 45-3 1/2 (13.80m) 6 Nick Lentz, Bsu 44-0 1/2 (13.42m) 7 John Christensen, Ndsu 43-3 3/4 (13.20m) 8 Trent Hagen, Concordia 42-10 3/4 (13.07m) 9 Richard Schultz, Ndsu 42-5 1/4 (12.93m) 10 Chad Little, Nsu 42-4 (12.90m) 11 Nolen Peterson, Jamestown 42-3 1/4 (12.88m) 12 Adam Domke, Bsu 42-0 1/2 (12.81m) 13 Brett Goodwin, Nsu 41-2 1/4 (12.55m) 14 John DuBray, Jamestown 39-10 1/2 (12.15m) 15 Gary Quam, Concordia 39-5 (12.01m) 16 Andy Mount, Vcsu 39-2 1/2 (11.95m) 17 Bob Brunner, Ndscs 39-1 1/4 (11.92m) 18 Matt Sogn, Ndscs 39-0 1/4 (11.89m) 19 Ed Wendel, Ndscs 38-10 1/2 (11.85m) 20 Ross Kramer, Ndsu 34-9 (10.59m) 21 Alex Carlson, Bsu 34-1 1/2 (10.40m) 22 Walter Eldridge, Jamestown 33-11 1/2 (10.35m) 23 Tyler Miller, Vcsu 30-9 3/4 (9.39m)
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top Scores

Weight 1 Steve Gough, Nsu 53-7 (16.33m) 2 Charles Hermansen, Unat 49-4 1/4 (15.04m) 3 John Christensen, Ndsu 45-10 1/2 (13.98m) 4 Brad Ragan, Concordia 45-9 (13.94m) 5 Keith Rath, Jamestown 45-5 1/4 (13.85m) 6 Nick Lentz, Bsu 45-3 1/2 (13.80m) 7 Richard Schultz, Ndsu 43-0 1/2 (13.12m) 8 Tony Fugelberg, Ndscs 42-1 1/4 (12.83m) 9 Barry Bennett, Concordia 40-9 1/2 (12.43m) 10 Ross Kramer, Ndsu 40-5 (12.32m) 11 Jake Richman, Bsu 40-2 3/4 (12.26m) 12 Andy Mount, Vcsu 36-5 (11.10m) 13 Alex Carlson, Bsu 31-4 1/2 (9.56m) 14 Jonathon Carlson, Jamestown 28-7 1/2 (8.72m) 15 Ben Dietz, Jamestown 28-6 1/4 (8.69m) 16 Gary Quam, Concordia 28-3 (8.61m)
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top Scores

TEAM SCORES Scored 5-3-2-1 Max 2 scorers per team JAMESTOWN 106.0 CONCORDIA 82.0 JAMESTOWN 111.0 Bsu 65.0 JAMESTOWN 108.0 Nsu 61.0 JAMESTOWN 121.0 Ndscs 50.0 JAMESTOWN 133.0 Vcsu 31.0 CONCORDIA 93.0 Bsu 86.0 CONCORDIA 106.0 Nsu 66.0 CONCORDIA 109.0 Ndscs 60.0 CONCORDIA 131.0 Vcsu 35.0 Bsu 88.0 Nsu 64.0 Bsu 87.0 Ndscs 67.0 Bsu 101.0 Vcsu 44.0 Nsu 76.0 Ndscs 64.0 Nsu 83.0 Vcsu 48.0 Ndscs 75.0 Vcsu 54.0
Results also available for WOMEN. Return to home page.