CSB/SJU Quint

SAINT JOHN'S UNIVERSITY

April 13, 2002

Click on the "event" links to move about the results. Use the Find option of your browser to find someone's name or team.

Results also available for WOMEN



100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 400 RELAY | 1600 RELAY | LJ | TJ | SP | HAM | DIS | JAV | HJ POL | Top | Scores

100 Meter 1 Star Roberts, Unat 10.93 H3 2 Stephen Richardson, Unat 11.10 H3 3 Marc Brown, Moorhead 11.17 H3 4 Lester Barahona-Gomez, Moorhead 11.19 H3 5 Mathew Shannon, Augsburg 11.40 H3 6 Erik Hanson, Unat 11.43 H2 7 Bobby Clark, Concordia 11.50 H2 8 Kevin Trauscht, Saint Johns 11.68 H3 8 Jon Boeck, Augsburg 11.68 H3 10 Troy Larson, Moorhead 11.82 H3 11 Mike Fluto, Saint Johns 11.83 H2 12 Andy Poterucha, Saint Johns 12.09 H2 13 Chris Larson, Um Morris 12.23 H1 14 Matt Kleinschmidt, Augsburg 12.35 H2 15 Kevin Martinson, Concordia 12.47 H1 16 Matt Swan, Augsburg 12.60 H1 17 Reuel Persaud, Concordia 12.69 H1 18 Adam Rowe, Um Morris 13.31 H1
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 400 RELAY | 1600 RELAY | LJ | TJ | SP | HAM | DIS | JAV | HJ POL | Top | Scores

200 Meter 1 Mickey Grimes, Unat 21.20 H2 2 Star Roberts, Unat 22.34 H4 3 Marc Brown, Moorhead 22.72 H4 4 Mathew Shannon, Augsburg 22.74 H4 5 Erik Hanson, Unat 22.75 H3 6 Steve Dalhed, Saint Johns 23.09 H4 7 Chad Fairchild, Saint Johns 23.19 H4 8 Mike Fluto, Saint Johns 23.31 H3 9 Troy Larson, Moorhead 23.64 H3 10 Jon Boeck, Augsburg 24.06 H3 11 Andrew Peper, Augsburg 24.44 H2 12 Tom Van Heel, Saint Johns 24.70 H3 13 Paul Sanft, Augsburg 24.78 H1 14 Matt Swan, Augsburg 25.20 H1 15 Matt Kleinschmidt, Augsburg 25.66 H2
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 400 RELAY | 1600 RELAY | LJ | TJ | SP | HAM | DIS | JAV | HJ POL | Top | Scores

400 Meter 1 Lance Johnson, Um Morris 50.68 H3 2 Chad Fairchild, Saint Johns 50.91 H3 3 Dan Murphy, Saint Johns 51.48 H3 4 Mike Marschel, Saint Johns 51.67 H3 5 Mike Freese, Moorhead 51.87 H2 6 Dusty Cossette, Moorhead 51.89 H3 7 Josh Theis, Saint Johns 52.35 H2 8 Mike McDonald, Concordia 52.45 H1 9 Tom Van Heel, Saint Johns 52.52 H2 10 Scott Bromelkamp, Saint Johns 52.61 H1 11 Jordan Talge, Concordia 52.79 H1 12 Nick Steffens, Concordia 52.82 H2 13 Jason McCabe, Saint Johns 52.85 H2 14 Marvin Hopkins, Um Morris 53.25 H2 15 Andrew Peper, Augsburg 53.30 H2 16 Matt Willprecht, Moorhead 54.55 H1 17 Eric Crawford, Saint Johns 55.03 H2 18 Craig Abrahamson, Um Morris 55.71 H1 19 Paul Sanft, Augsburg 55.76 H1 20 Mike Hill, Augsburg 56.33 H1
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 400 RELAY | 1600 RELAY | LJ | TJ | SP | HAM | DIS | JAV | HJ POL | Top | Scores

800 Meter 1 Brian Peterson, Saint Johns 1:56.87 H2 2 Chris Ohnstad, Augsburg 1:58.48 H2 3 Alan Wilson, Augsburg 1:59.37 H2 4 Adam Riddle, Unattached 1:59.92 H1 5 Chris Duffy, Saint Johns 2:00.91 H2 6 Jason Lahr, Saint Johns 2:01.68 H1 7 Andy Regnier, Saint Johns 2:02.53 H2 8 Matt Kurke, Saint Johns 2:03.34 H2 9 Brandon Beaudry, Moorhead 2:04.79 H2 9 Justin Rath, Saint Johns 2:04.79 H2 9 Joe Cates, Saint Johns 2:04.79 H2 12 Jason Edwards, Augsburg 2:05.40 H1 13 Eric Korman, Um Morris 2:06.34 H1 14 Jason Kohlwey, Concordia 2:06.50 H1 15 Trevor Vossen, Moorhead 2:06.73 H2 16 Allen Lunberg, Augsburg 2:23.99 H1 17 Andy Gunning, Saint Johns 2:36.47 H1 18 Frank Ziegler, Saint Johns 2:57.13 H1
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 400 RELAY | 1600 RELAY | LJ | TJ | SP | HAM | DIS | JAV | HJ POL | Top | Scores

1500 Meter 1 John Mathews, Saint Johns 4:00.68 2 Kirk Nelson, Concordia 4:09.30 3 Greg Gesell, Saint Johns 4:11.87 4 Trevor Vossen, Moorhead 4:12.44 5 Brandon Beaudry, Moorhead 4:13.31 6 Josh Yeager, Saint Johns 4:13.55 7 Jason Karls, Concordia 4:13.95 8 Andy Malone, Saint Johns 4:20.80 9 Austen Nielsen, Saint Johns 4:22.81 10 Nathan Stoa, Concordia 4:41.11 11 Jim Monson, Concordia 4:47.66 12 Darin Tenbruggencate, Concordia 5:31.05
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 400 RELAY | 1600 RELAY | LJ | TJ | SP | HAM | DIS | JAV | HJ POL | Top | Scores

5000 Meter 1 Andy Keenan, Saint Johns 15:36.51 2 Max Mogren, Saint Johns 15:55.66 3 Dan Hushagen, Saint Johns 15:59.32 4 Joe Papin, Saint Johns 16:00.75 5 Aaron Bumgarner, Saint Johns 16:02.15 6 Brian Anderson, Saint Johns 16:11.28 7 Ryan Nevin, Augsburg 16:21.02 8 Joe Keenan, Saint Johns 16:27.80 9 Joe Lynch, Moorhead 16:37.45 10 Nick Andrea, Unat 16:39.94 11 Dan Vogel, Augsburg 16:41.85 12 Chris Doll, Saint Johns 16:59.10 13 Adam Wolf, Saint Johns 17:42.12
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 400 RELAY | 1600 RELAY | LJ | TJ | SP | HAM | DIS | JAV | HJ POL | Top | Scores

10000 Meter 1 Nick Myran, Concordia 33:45.32 2 Brian Stotts, Concordia 33:50.15 3 John Peter, Moorhead 37:34.78 4 Nathan Lodermeier, Concordia 38:28.40 5 John Krueger, Concordia 41:50.17
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 400 RELAY | 1600 RELAY | LJ | TJ | SP | HAM | DIS | JAV | HJ POL | Top | Scores

110 Meter Hurdles 1 Keith Knoke, Moorhead 15.67 2 Mike Carey, Saint Johns 16.29 3 Lyle Sothern, Saint Johns 16.72 4 Nick Gee, Saint Johns 17.21 5 Shaun Meling, Saint Johns 17.47 6 Kevin Van Zee, Moorhead 18.11
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 400 RELAY | 1600 RELAY | LJ | TJ | SP | HAM | DIS | JAV | HJ POL | Top | Scores

400 Meter Hurdles 1 Mike Carey, Saint Johns 57.02 2 Jeremy Pris, Concordia 57.65 3 Lyle Sothern, Saint Johns 57.83 4 Craig Hieserich, Saint Johns 58.58 5 John Peterson, Saint Johns 58.77 6 Nick Gee, Saint Johns 64.66 7 Kevin Van Zee, Moorhead 67.36
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 400 RELAY | 1600 RELAY | LJ | TJ | SP | HAM | DIS | JAV | HJ POL | Top | Scores

3000 M Steeplechase 1 Eric Polley, Saint Johns 9:59.60 2 Tom Myers, Saint Johns 10:04.91 3 Nick Janssen, Moorhead 10:25.74 4 Joe Lynch, Moorhead 10:31.12 5 James Wollack, Saint Johns 10:44.46 6 Joe Yard, Moorhead 11:09.39
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 400 RELAY | 1600 RELAY | LJ | TJ | SP | HAM | DIS | JAV | HJ POL | Top | Scores

400 Meter Relay 1 Unattached, Unat 41.09 2 Saint Johns 4x100a, Saint Johns 42.94 3 Moorhead 4x100, Moorhead 43.09 4 Concordia, Unat 44.55
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 400 RELAY | 1600 RELAY | LJ | TJ | SP | HAM | DIS | JAV | HJ POL | Top | Scores

1600 Meter Relay 1 Augsburg A, Augsburg 3:25.24 H2 2 Saint Johns 4x400a, Saint Johns 3:25.88 H2 3 Concordia 4x400a, Concordia 3:29.52 H2 4 Saint Johns 4x400b, Saint Johns 3:34.62 H1 5 Concordia 4x400b, Concordia 3:36.58 H1 6 Augsburg B, Augsburg 3:40.16 H1 7 Concordia 4x400c, Concordia 3:46.80 H1
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 400 RELAY | 1600 RELAY | LJ | TJ | SP | HAM | DIS | JAV | HJ POL | Top | Scores

Long Jump 1 Brian Schletty, Unat 22-7 1/2 (6.90m) 2 Troy Larson, Moorhead 22-1 (6.73m) 3 Luke Doubler, Saint Johns 20-1 (6.12m) 4 Keith Knoke, Moorhead 20-0 1/2 (6.11m) 5 Matt Swan, Augsburg 18-3 (5.56m)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 400 RELAY | 1600 RELAY | LJ | TJ | SP | HAM | DIS | JAV | HJ POL | Top | Scores

Triple Jump 1 Brian Schletty, Unat 47-2 1/4 (14.38m) 2 Kevin Trauscht, Saint Johns 43-6 (13.26m) 3 Paul Ferber, Saint Johns 42-9 (13.03m) 4 Nico Zbacnik, Concordia 42-7 (12.98m) 5 Matt Willprecht, Moorhead 41-1 (12.52m) 6 Paul Sanft, Augsburg 40-1 1/2 (12.23m) 7 Chris Gervais, Saint Johns 40-0 (12.19m) 8 Kevin Martinson, Concordia 37-5 (11.40m)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 400 RELAY | 1600 RELAY | LJ | TJ | SP | HAM | DIS | JAV | HJ POL | Top | Scores

Shot Put 1 Brad Ragan, Concordia 45-6 1/2 (13.88m) 2 Chris Nulle, Moorhead 44-8 (13.61m) 3 Damien Dumonceaux, Saint Johns 44-7 1/2 (13.60m) 4 Barry Bennett, Concordia 43-0 1/4 (13.11m) 5 Justin Tucker, Saint Johns 42-6 (12.95m) 6 Andy Lindekugel, Augsburg 40-9 (12.42m) 7 John Ferguson, Saint Johns 40-0 1/2 (12.20m) 8 Jon Dahlin, Augsburg 31-3 1/4 (9.53m)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 400 RELAY | 1600 RELAY | LJ | TJ | SP | HAM | DIS | JAV | HJ POL | Top | Scores

Hammer 1 Chris Nulle, Moorhead 158-0 (48.16m) 2 Brad Ragan, Concordia 143-3 (43.66m) 3 Andy Lindekugel, Augsburg 132-8 (40.44m) 4 Dan Kosel, Saint Johns 131-0 (39.94m) 5 Trent Hagen, Concordia 125-0 (38.10m) 6 Rich Carlbom, Saint Johns 122-4 (37.28m) 7 Ben Holm, Concordia 121-1 (36.90m) 8 Chad Hasskamp, Saint Johns 98-9 (30.10m)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 400 RELAY | 1600 RELAY | LJ | TJ | SP | HAM | DIS | JAV | HJ POL | Top | Scores

Discus 1 Trent Hagen, Concordia 143-2 (43.64m) 2 Phil Berg, Moorhead 135-10 (41.40m) 3 Barry Bennett, Concordia 127-7 (38.88m) 4 Damien Dumonceaux, Saint Johns 126-9 (38.63m) 5 Chris Nulle, Moorhead 122-8 (37.40m) 6 Ben Holm, Concordia 119-10 (36.52m) 7 Justin Tucker, Saint Johns 119-9 (36.51m) 8 Chad Hasskamp, Saint Johns 115-8 (35.25m)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 400 RELAY | 1600 RELAY | LJ | TJ | SP | HAM | DIS | JAV | HJ POL | Top | Scores

Javelin 1 Tim Sevcik, Concordia 152-3 (46.40m) 2 Chad Moldenhauer, Concordia 147-10 (45.07m) 3 Paul Gans, Saint Johns 143-10 (43.84m) 4 Matt Swords, Augsburg 139-10 (42.63m) 5 Joe Dauner, Concordia 132-3 (40.30m) 6 Chris Gervais, Saint Johns 120-0 (36.58m) 7 Nick Steffens, Concordia 105-4 (32.11m)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 400 RELAY | 1600 RELAY | LJ | TJ | SP | HAM | DIS | JAV | HJ POL | Top | Scores

High Jump 1 Keith Knoke, Moorhead 6-4 (1.93m) 2 Paul Poduska, Concordia 6-2 (1.88m) 3 Andy Poterucha, Saint Johns 6-2 (1.88m) 3 Raleigh Woodruff, Saint Johns 6-2 (1.88m) 5 Paul Ferber, Saint Johns 6-0 (1.83m)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 400 RELAY | 1600 RELAY | LJ | TJ | SP | HAM | DIS | JAV | HJ POL | Top | Scores

Polevault 1 Pat Hegel, Saint Johns 13-0 3/4 (3.98m) 1 Dennis Kline, Concordia 13-0 3/4 (3.98m) 3 Paul Gans, Saint Johns 12-6 3/4 (3.83m) 4 Paul Gans, Saint Johns 8-6 3/4 (2.61m)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 110H | 400H | STEEP 400 RELAY | 1600 RELAY | LJ | TJ | SP | HAM | DIS | JAV | HJ POL | Top | Scores

TEAM SCORES Scored 10-8-6-4-2-1 100 Meter, 200 Meter, 400 Meter, 800 Meter, 1500 Meter, 5000 Meter, 10000 Meter, 110 Meter Hurdles, 400 Meter Hurdles, 3000 M Steeplechase, 400 Meter Relay, 1600 Meter Relay, Long Jump, Triple Jump, Shot Put, Hammer, Discus, Javelin, High Jump, Polevault 1 Saint Johns 259.5 2 Concordia 136.0 3 Moorhead 132.0 4 Augsburg 57.5 5 Um Morris 10.0 6 Unattached 4.0
Results also available for WOMEN. Return to home page.