COBBER TWILIGHT

CONCORDIA COLLEGE

April 23, 2002

Click on the "event" links to move about the results. Use the Find option of your browser to find someone's name or team.

Results also available for Women



100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DIS | HAM | JAV | Top Scores

100 Meter Round 1, Heat 1 1 Bobby Clark, Concordia 11.31q 2 Lester Barahona-Gomez, Msu-Mhd 11.35q 3 Torry Thompson, Nsu 11.55q 4 Austin Placek, Mary 11.61q 5 Marc Brown, Msu-Mhd 11.66 6 Kenny Molenda, Mary 11.68 7 Chris Larson, Vcsu 11.78 8 Troy Larson, Msu-Mhd 11.89 Round 1, Heat 2 1 Mickey Grimes, Unat 10.45q 2 Starr Roberts, Unat 11.00q 3 Steven Richardson, Unat 11.17q 3 John Andan, Concordia 11.17q 5 Chris Davison, Concordia 11.74 6 Keith Knoke, Msu-Mhd 11.91 7 Mike Rowe, Vcsu 12.09 Round 1, Heat 3 1 Sam Owiredu, Mary 12.27 1 Mike Freese, Msu-Mhd 12.27 3 Jon Schilling, Nsu 12.40 4 Reuel Persaud, Concordia 12.95 5 Adam Rowe, Um-Morris 13.88 Final 1 Mickey Grimes, Unat 10.69 2 Starr Roberts, Unat 10.91 3 Steven Richardson, Unat 11.11 4 Lester Barahona-Gomez, Msu-Mhd 11.25 4 John Andan, Concordia 11.25 6 Torry Thompson, Nsu 11.35 7 Bobby Clark, Concordia 11.48 8 Austin Placek, Mary 11.50
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DIS | HAM | JAV | Top Scores

110 Meter Hurdles Round 1, Heat 1 1 Nate Schmidt, Ndsu 14.57q 2 Micah Arnold, Nsu 15.41q 3 Jeremy Pris, Concordia 15.73q 4 Shane Hartman, Mary 15.79q 5 Travis Tipton, Mary 16.13q 6 Chad Worrel, Vcsu 16.75 Round 1, Heat 2 1 Rob Renschler, Ndsu 15.12q 2 Eric Longhenry, Nsu 15.20q 3 Lyle Sothern, St. John's 16.21q 4 Ryan Rogenes, Nsu 16.43 5 Doug Zinke, Mary 17.35 6 Nick Gee, St. John's 17.50 7 Dennis Nelson, Unat 19.50 Final 1 Eric Longhenry, Nsu 15.08 2 Micah Arnold, Nsu 15.27 3 Jeremy Pris, Concordia 15.46 4 Shane Hartman, Mary 15.96 5 Travis Tipton, Mary 16.06 6 Lyle Sothern, St. John's 16.45
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DIS | HAM | JAV | Top Scores

200 Meter 1 Mickey Grimes, Unat 21.61 H1 2 Starr Roberts, Unat 21.94 H1 3 Micah Arnold, Nsu 21.99 H1 4 Steven Richardson, Unat 22.71 H1 5 Eric Brown, Mary 23.03 H1 6 Torry Thompson, Nsu 23.07 H1 7 Justin Wittmayer, Mary 23.25 H2 8 Kenny Molenda, Mary 23.34 H1 9 Justin Hendricks, Concordia 23.62 H2 9 Austin Placek, Mary 23.62 H2 11 Chris Davison, Concordia 23.78 H2 12 Travis Heitmann, Nsu 23.89 H2 13 Sam Owiredu, Mary 23.93 H3 14 Kyle Schrupp, Vcsu 24.31 H3 15 Mike Freese, Msu-Mhd 24.42 H3 16 Mike Rowe, Vcsu 24.87 H3 17 Lance Johnson, Um-Morris 24.99 H3 18 Reuel Persaud, Concordia 26.16 H4
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DIS | HAM | JAV | Top Scores

400 Meter 1 Josh Voth, Mary 49.88 H1 2 Lance Johnson, Um-Morris 50.34 H1 3 Travis Heitmann, Nsu 50.64 H2 4 Donovan Delude, Msu-Mhd 50.74 H2 5 Dusty Cossette, Msu-Mhd 51.20 H1 6 Danny Pyatt, Msu-Mhd 52.12 H1 7 Jordan Talge, Concordia 53.61 H2 8 Craig Abrahamson, Um-Morris 54.35 H2 9 Chris Larson, Um-Morris 55.25 H2 10 Dennis Nelson, Unat 62.47 H2
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DIS | HAM | JAV | Top Scores

400 Meter Hurdles 1 Peter Stuart, Ndsu 54.35 2 Jeremy Pris, Concordia 57.12 3 Chad Worrel, Vcsu 57.30 4 Doug Zinke, Mary 59.40 5 Lyle Sothern, St. John's 59.79 6 Nick Steffens, Concordia 60.79
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DIS | HAM | JAV | Top Scores

800 Meter 1 Nick Towner, Mary 1:58.24 2 Brandon Beaudry, Msu-Mhd 1:59.98 3 Trevor Vossen, Msu-Mhd 2:00.96 4 Jason Karls, Concordia 2:01.24 5 Jason Kohlwey, Concordia 2:06.15 6 Josh Conneran, Unat 2:06.54 7 Joel Jahnke, Mary 2:06.67 8 Joe Yard, Msu-Mhd 2:07.96 9 Jim Quam, Msu-Mhd 2:08.03 10 Eric Korman, Um-Morris 2:09.01 11 John Krueger, Concordia 2:09.79
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DIS | HAM | JAV | Top Scores

1500 Meter 1 Joe Barnett, Mary 4:13.22 2 Nathan Stoa, Concordia 4:37.49 3 Eric Korman, Um-Morris 4:40.58 4 Darin Tenbruggencate, Concordia 5:29.51
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DIS | HAM | JAV | Top Scores

3000 Steeplechase 1 Kirk Nelson, Concordia 10:15.91 2 Ryan Hoyt, Vcsu 10:22.10 3 John Bender, Nsu 10:29.23 4 Paul Radach, Mary 10:41.59 5 Brian Biel, Mary 11:38.28
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DIS | HAM | JAV | Top Scores

5000 Meter 1 Nick Myran, Concordia 15:59.02 2 Brian Stotts, Concordia 16:03.57 3 Troy Myers, Mary 16:32.31 4 John Peter, Msu-Mhd 17:42.60 5 Nathan Lodermeier, Concordia 17:52.62 6 Shaun McMahon, Vcsu 19:05.96
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DIS | HAM | JAV | Top Scores

4x100 Meter Relay 1 msu4x1a, Msu-Mhd 43.19 2 mary 4x1, Mary 43.52 3 msu4x1b, Msu-Mhd 43.80 4 4x1unat, Unat 43.81 5 Vcsu 4x1, Vcsu 44.99
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DIS | HAM | JAV | Top Scores

4x400 Meter Relay 1 Concordia (Justin Hendricks, Jordan Talge, Kirk Nelson, Joe Schmidgall) 3:27.96 2 Concordia (Mike McDonald, Bobby Clark, Nick Steffens, Joe Dauner) 3:29.68
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DIS | HAM | JAV | Top Scores

Long Jump 1 Steve Battle, Vcsu 21-5 1/2 (6.54m) 2 Brandon Nordstrom, Mary 21-3 1/4 (6.48m) 3 Jake Luger, Nsu 21-3 1/4 (6.48m) 4 John Andan, Concordia 21-0 (6.40m) 5 Keith Knoke, Msu-Mhd 20-11 3/4 (6.39m) 6 Justin Wittmayer, Mary 20-10 3/4 (6.37m) 7 Austin Placek, Mary 20-4 1/2 (6.21m) 8 Ryan Rogenes, Nsu 20-1 1/2 (6.13m) 9 Kyle Schrupp, Vcsu 19-5 1/2 (5.93m) 10 Chris Larsion, Vcsu 19-3 1/2 (5.88m) 11 Bobby Clark, Concordia 19-0 (5.79m) 12 Jesse Patrick, Mary 17-6 1/4 (5.34m) 13 Daryl Dittus, Mary 14-11 1/4 (4.55m) Chris Davison, Concordia ND Mickey Grimes, Unat ND
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DIS | HAM | JAV | Top Scores

Triple Jump 1 Brandon Schaible, Ndsu 48-2 3/4 (14.70m) 2 Rob Renschler, Ndsu 48-1 1/4 (14.66m) 3 Eric Brown, Mary 45-5 (13.84m) 4 Jake Luger, Nsu 44-0 (13.41m) 5 Nico Zbacnik, Concordia 42-2 3/4 (12.87m) 6 Brandon Nordstrom, Mary 41-8 1/2 (12.71m) 7 Jake Laabs, Concordia 41-1 (12.52m) 8 Travis Hoffner, Mary 40-3 1/4 (12.27m) 9 Lance Looker, Mary 39-5 (12.01m) 10 Kevin Martinson, Concordia 38-9 1/2 (11.82m)
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DIS | HAM | JAV | Top Scores

High Jump 1 Tim Sedlacek, Mary 6-5 (1.96m) 2 Brady Odegaard, Ndsu 6-5 (1.96m) 3 Lance Looker, Mary 6-5 (1.96m) 4 Andy Poterucha, St. John's 6-3 1/4 (1.91m) 5 Jesse Patrick, Mary 6-0 3/4 (1.85m) 6 Ryan Schlosser, Ndsu 5-9 1/4 (1.76m) Ryan Rogenes, Nsu NH Ryan Boom, Vcsu NH
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DIS | HAM | JAV | Top Scores

Pole Vault 1 Jordan Ostland, Mary 14-10 (4.52m) 2 Ryan Wilhelm, Unat 14-10 (4.52m) 3 Dwayne Kramer, Mary 14-10 (4.52m) 4 Tony Halland, Ndsu 14-4 (4.37m) 5 Dennis Kline, Concordia 13-4 (4.06m) 6 Dan Reginek, Ndsu 13-4 (4.06m) 7 Dj Elletson, Mary 12-10 (3.91m) Adam Rowe, Um-Morris NH
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DIS | HAM | JAV | Top Scores

Shot Put 1 Brandon Ralph, Mary 51-9 3/4 (15.79m) 2 Justin Camperud, Ndsu 49-0 1/4 (14.94m) 3 Peter Klemin, Ndsu 48-10 3/4 (14.90m) 4 Garrett Pfitzer, Nsu 47-2 1/4 (14.38m) 5 Brad Ragan, Concordia 46-11 3/4 (14.32m) 6 Patrick Morgan, Ndsu 45-6 1/4 (13.87m) 7 Chris Olheiser, Mary 43-8 1/2 (13.32m) 8 Shane Hartman, Mary 43-5 1/4 (13.24m) 9 Barry Bennett, Concordia 43-2 1/4 (13.16m) 10 Trent Hagen, Concordia 43-1 1/2 (13.14m) 11 Richard Schultz, Ndsu 42-4 (12.90m) 12 Andy Mount, Vcsu 42-1 1/2 (12.84m) 13 Thomas Kidd, Mary 40-5 1/2 (12.33m) 14 Nick Schauer, Ndsu 38-11 1/2 (11.87m)
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DIS | HAM | JAV | Top Scores

Discus 1 Bryan Harris, Mary 166-9 (50.82m) 2 Garrett Pfitzer, Nsu 149-10 (45.68m) 3 Seth Helgeson, Mary 148-8 (45.32m) 4 Jason Harmon, Ndsu 148-7 (45.30m) 5 Ross Kramer, Ndsu 148-5 (45.23m) 6 Steve Gough, Nsu 146-11 (44.78m) 7 Stevie Keller, Msu-Mhd 145-8 (44.39m) 8 Trent Hagen, Concordia 143-8 (43.79m) 9 Peter Klemin, Ndsu 139-2 (42.42m) 10 Phil Berg, Msu-Mhd 136-10 (41.70m) 11 Richard Schultz, Ndsu 133-0 (40.55m) 12 Andy Mount, Vcsu 130-10 (39.89m) 13 John Christensen, Ndsu 130-6 (39.79m) 14 Ben Holm, Concordia 126-5 (38.54m) 15 Keith Knoke, Msu-Mhd 122-0 (37.19m) 16 Eric Longhenry, Nsu 117-1 (35.70m) 17 Nick Schauer, Ndsu 106-10 (32.56m) Thomas Kidd, Mary ND Chris Nulle, Msu-Mhd ND
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DIS | HAM | JAV | Top Scores

Hammer 1 Chris Nulle, Msu-Mhd 187-1 (57.02m) 2 Steve Gough, Nsu 159-1 (48.50m) 3 Justin Camperud, Ndsu 156-11 (47.83m) 4 Eric Wirz, Umd 153-8 (46.85m) 5 Bryan Harris, Mary 149-6 (45.57m) 6 Patrick Morgan, Ndsu 146-9 (44.73m) 7 Peter Klemin, Ndsu 145-9 (44.42m) 8 Brad Ragan, Concordia 144-4 (43.99m) 9 Seth Helgeson, Mary 136-4 (41.55m) 10 Josh Dark, Umd 131-11 (40.22m) 11 John Christensen, Ndsu 131-7 (40.11m) 12 Richard Schultz, Ndsu 127-7 (38.89m) 13 Ross Kramer, Ndsu 123-1 (37.52m) 14 Barry Bennett, Concordia 122-2 (37.24m) 15 Phil Berg, Msu-Mhd 120-8 (36.79m) 16 Ben Holm, Concordia 109-3 (33.29m)
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DIS | HAM | JAV | Top Scores

Javelin 1 Brock Oukrop, Mary 172-7 (52.61m) 2 Miles Mettler, Ndscs 171-5 (52.25m) 3 Shane Hartman, Mary 170-1 (51.84m) 4 Brad Cook, Mary 166-9 (50.82m) 5 Chad Oukrop, Mary 156-2 (47.60m) 6 Chad Moldenhauer, Concordia 150-4 (45.82m) 7 Tim Sevcik, Concordia 147-5 (44.93m) 8 Thomas Kirchoffner, Mary 146-7 (44.67m) 9 Brandon Ralph, Mary 140-3 (42.74m) 10 Tyler Miller, Vcsu 132-1 (40.25m) 11 Joe Schmidgall, Concordia 131-5 (40.05m) 12 Joe Dauner, Concordia 112-11 (34.43m) 13 Nick Steffens, Concordia 103-8 (31.60m)
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DIS | HAM | JAV | Top Scores

TEAM SCORES Scored 10-8-6-5-4-3-2-1 100 Meter, 110 Meter Hurdles, 200 Meter, 400 Meter, 400 Meter Hurdles, 800 Meter, 1500 Meter, 3000 Steeplechase, 5000 Meter, 4x100 Meter Relay, 4x400 Meter Relay, Long Jump, Triple Jump, High Jump, Pole Vault, Shot Put, Discus, Hammer, Javelin 1 Mary 216.5 2 Concordia 135.5 3 Nsu 88.0 4 Ndsu 86.0 5 Msu-Mhd 75.0 6 Vcsu 32.0 7 Um-Morris 15.0 8 St. John's 12.0 9 Ndscs 8.0 10 Umd 5.0
Results also available for Women. Return to home page.