| Cobber Home | Help Us Recruit |
2001-2002 Concordia Men's Track
| News | Schedule/Results | Roster | Records | Men's Track and Field Home | Coaches | 00-01 | 01-02 Women |

2001-02 Concordia Men's Outdoor Track Meet Results
 
Site  Date      Opponent                                      Time 
A     4/22        NDSU Invitational @ NDSU         1:00

NDSU Track Meet at the Ellig Sports Complex, Fargo, ND
Monday, April 22, 2002
Weather: 47-degrees, partly cloudy, wind 15-21 MPH
Competing Teams: Bemidji State (BSU), Concordia College (CC),
Minnesota St. Moorhead (MSU), U. of North Dakota (UND), North
Dakota State (NDSU), North Dakota State College of Science
(NDSCS), St. Cloud State (SCSU), South Dakota State (SDSU), UW
Superior (UWS), Unattached (UNA), Valley City State (VCSU).
 

  100 Meter Dash (heats against time) Wind 2.8
  1. Marques Johnson, NDSU :10.54*
  2. Starr Roberts, UNA :10.61
  3. Justin Schiele, UND :10.93
  4. Bryan Unruh, NDSU :10.99
  5. Marc Brown, MSU :11.06
  6. Lorence Kennedy, UNA :11.11
  Pat Irgens, UNA :11.29
  Tom Kellogg, NDSCS 11:42
  Chris Larson, VCSU :11.52
  Noah Jurek, UWS :11.67
  Josh Matcjcek, NDSCS :11.69
  Bryan Isradson, :11.71
  Mike Rowe, VCSU :11.89
  Chris King, :11.94
  Kahar Cainion, SCSU :12.14
  Seth Hoff, UNA :18.22

110 Meter Hurdles (heats against time)Wind: 3.0
  1. Rob Renschler, NDSU :14.86
  2. Dave Hegland, SDSU :14.96
  3. Ethan Opdahl, NDSU :15.09
  4. Keith Knoke, MSU :15.28
  T5. Adam Maine, UND :15.29
  T5. Ben Johnson, SDSU :15.29
  T6. Dan Dow, UND :15.36
  T6. Peter Stuart, NDSU :15:36
  Nick Schauer, NDSU :15.61
  Jason Carlson, BSU :15:69
  Matt Luckey, SDSU :15.78
  Jon Harms, UNA :16.12
  Derek Walter, SDSU :16.36
  Chad Worrel, VCSU :16.79
  Jon Hausrath, BSU :18.64

  200 Meter Dash (heats against time) Wind: 3.3
  1. Marques Johnson, NDSU :21.71
  2. Starr Roberts, UNA :21.96
  3. Jared Essler, NDSU :22.26
  4. Luke Mosey, UNA :22.38
  5. Justin Schiele, UND :22.48
  6. Bryan Unruh, NDSU :22.80
  Rob Peters, UND :23.09
  Dave Hegland, SDSU 23.22
  Jon Olson, SCSU :23.24
  Pat Irgens, UNA :23.26
  Dylan Spitzer, UNA :23.29
  Tom Kellog, NDSCS :23.34
  Josh Gunderson, NDSU :23:41
  Cooper, :23.46
  Mike Albertson, :23.51
  Noah Jurek, UWS :23.66
  Mike McDonald, UNA :23.67
  Mason Anderson, NDSU :23.77
  Jeff Jackson, BSU :23.94
  Josh Matcjcek, NDSCS :23.99
  Bryan Sebera :24.02
  Johnson :24.02
  Justin Martin, :24.17
  Bryan Slama, SDSU :24.31
  Jon Harms, UNA :24.94
  Joe Johnson, NDSCS :26.42
  Scott Johnson, NDSCS :26.49

  400 Meter Dash (heats against time)
  1. Andy Moen, NDSU :50.40
  2. Jake Ridl, NDSU :51.43
  3. Dustin Kouba, UND :51:65
  4. Josh Gunderson, NDSU :51.68
  5. Dylan Spitzer, UNA :51.70
  6. Josh Bitz, SCSU :52.12
  Mason Anderson, NDSU :52.13
  Dustin Schutz, SDSU :52.69
  400 Meter Dash (continued...)
  Michael Anderson, UNA :53.24
  Jeff Anderson, SCSU :53.49
  Ryan Driscoll, SCSU :53.59
  Justin Martin, BSU :54.19
  Jordan Talgle, CC :54.36
  D.J. Pearson, SDSU :56.37

  400 Meter Hurdles (heats against time)
  1. Digger Johnson, UND :54.88
  2. Ethan Opdahl, NDSU :55.94
  3. Pete Stuart, NDSU :56.03
  4. Jason Carlson, BSU 56.41
  5. Adam Maine, UND :56.76
  6. Pat Miller, NDSCS :57.76
  Chad Worrel, VCSU :58.82
  Dan Dow, UND :58.88
  Matt Lockrey, SDSU 1:00.43
  Derrick Walter, SDSU 1:01.08
  Kevin Van Zee, MSU 1:05.20

  800 Meter Run (heats against time)
  1. Aaron Berndt, UND 1:55.32
  2. Darik Hoff, NDSU 1:56.26
  3. Aaron Klingbeil, NDSU 1:56.32
  4. Kam Felton, UND 1:56.79
  5. Justin Antes, SCSU 1:56.80
  6. Steve Leuer, BSU 1:57.46
  Jedd Danielson, UNA 1:57.68
  Jamie Lippert, SCSU 1:57.84
  Jordan Bremer, UND 1:59.78
  Ryan Lee, UND 2:00.98
  unknown 2:02.11
  Kevin Bjerke, SDSU 2:03.02
  Nate Gilkerson, SCSU 2:03.38
  Paul Quinn, BSU 2:03.80
  Steve Pekarek, SCSU 2:05.74
  Keenan O'Callaghan, UNA 2:08.12
  Mike Pecha, SDSU 2:09.56

  1,500 Meter Run
  1. Greg Smock, NDSU 4:05.11
  2. Brett Edlund, UNA 4:07.01
  3. Kevin Bjerke, SDSU 4:08.60
  4. Chase Eddin, UNA 4:12.72
  5. Mike Pecha, SDSU 4:13.22
  6. Steve Pekarek, SCSU 4:14.09
  Trevor Vosson, MSU 4:14.54
  Jacob Metsa, UWS 4:15.12
  Clayton Lang, SDSU 4:15.49
  Corey White, BSU 4:17.29
  Reid Strain, UNA 4:19.18

  3,000 Meter Steeplechase
  1. Ryan Hoyt, VCSU 10:22.50
  2. Nick Janssen, MSU 10:22.63
  3. Dave Witham, NDSU 10:25.79
  4. Keenan O'Callaghan, UNA 10:35.59
  5. Joe Lynch, MSU 10:51.72
  6. Phil Keller, NDSU 11:04.16
  7. Joe Yard, MSU 11:21.08

  5,000 Meter Run
  1. Paul Kriegler, UND 15:31.38
  2. Erik Olson, UWS 15:36.82
  3. Nick Hersh, SCSU 16:32.42
  4. Michael Pasl, UNA 16:35.98
  5. Brian Kuhnau, UNA 16:45.96
  6. Mark Stoltman, NDSU 16:47.72
  7. Brent Lorentz, UND 17:12.68

  4x100 Relay (Hand Held)
  1. North Dakota State I :42.1
  (Bryan Unruh, Jared Essler, Marques Johnson, Ethan Opdahl)
  2. Unattached I :42.5
  3. Unattached II :42.9
  4. St. Cloud State :44.7
  5. Bemidji State :44.8
  6. North Dakota State II :44.9
  Minnesota State Moorhead :45.5
  Valley City State :46.9
  Unattached III :47.8

  4x400 Relay
  1. North Dakota State I 3:22.35
  (Ethan Opdahl, Jake Ridl, Josh Gunderson, Jared Essler)
  2. North Dakota 3:24.37
  3. North Dakota State II 3:25.42
  4. St. Cloud State "A" 3:27.64
  5. North Dakota II 3:32.53
  6. Minnesota State Moorhead 3:32.94
  South Dakota State 3:34.73
  St. Cloud State "B" 3:42.56

  High Jump
  1. Shawn Gabbert, NDSCS 6-6
  2. Steve Schreiber, SDSU 6-6
  3. Keith Kroek, MSU 6-4
  4. Joe Schmidgall, CC 6-4
  5. Paul Poduska, CC 6-2
  6. Bryan Slama, SDSU 6-2
  Ryan Schlosser, NDSU 6-0
  Ken Hanson, SCSU 6-0
  Andrew Nelson, NDSCS 5-10
  Brian Boom, VCSU 5-8

  Long Jump
  1. Marcus Schied, UNA 23-8
  2. Peter Lucca, SCSU 23-6
  3. Mike Laberge, UNA 23-4 1/2
  4. Joe Schmidgal, CC 22-9
  5. Jason Fries, SDSU 22-4 3/4
  6. Kyle Schrupp, VCSU 22-3 1/4
  Rob Renchler, NDSU 21-11
  Mitch Cooper, BSU 21-7 1/2
  Marc Brown, MSU 21-7
  Troy Larson, MSU 21-5 3/4
  Chris Larson, VCSU 20-8 1/2
  Domenico Zbacnik, CC 20-8
  Matt Stockerp, NDSU 20-4
  Yancy Foster, NDSCS 20-1
  Kahar Cainion, SCSU 20-0
  Kim Marrie, UNA 19-6 1/2
  Ryan Ruff, NDSCS 19-5
  Shane Hoag, SCSU no mark

  Triple Jump
  1. Mike Backes, UND 48-2 1/2
  2. Brandon Schaible, NDSU 47-10 1/2
  3. Steve Battle, VCSU 45-6
  4. Mitch Cooper, MSU 44-8 3/4
  5. John Bauer, NDSU 44-5 1/4
  6. Shane Hoag, SCSU 44-1
  Aaron Walker, NDSU 43-7
  Jason Fries, SDSU 43-5
  Keith Kioke, MSU 42-6 1/2
  Kahar Cainion, SCSU no mark
  Matt Wilbrecht, MSU no mark
  Matt Stockere, NDSU no mark

  Pole Vault
  1. Adam Lee, UNA 14-9
  2. Adam Dunn, SCSU 14-3
  3. Cody Vining, SDSU 14-3
  4. Tony Halland, NDSU 14-3
  5. Clark Carlson, UNA 13-9
  6. Dan Reginek, NDSU 13-3
  T7. Lance Peterson, NDSCU 12-9
  T7. Chad Larson, VCSU 12-9
  Jed Bergstrom, SCSU no mark
  Kyle Vsgaard, SCSU no mark
  Jon Havsrath, BSU no mark
  Dennis Kline, CC no mark
  Mike Aulwes, SCSU no mark

  Hammer
  1. Chrs Nalle, MSU, 178-0*
  2. Eric Gunderson, SCSU 158-2
  3. Jason Harmon, NDSU 155-9
  4. Pat Morgan, NDSU 154-2
  5. Peter Klemin, NDSU 148-9
  6. Dick Schultz, NDSU 146-10
  7. Kevin Holubar, SCSU 146-8
  8. John Christensen, NDSU 138-5
  9. Phil Berg, MSU 137-10
  10. Ross Kramer, NDSU 127-9
  11. Nick Lents, BSU 127-6
  12. Peter Holmes, UND 117-10 1/2
  13. Alex Carlson, BSU 70-10

  Javelin
  1. Matt Fisher, NDSU 56.12 (184-1)
  2. Miles Mettler, NDSCS 55.78 (183-0)
  3. Chris Conn, UNA 52.78 (173-2)
  4. Jason Koch, SCSU 50.47 (165-7)
  5. Adam Carr, NDSU 50.30 (165-0)
  6. Tim Severt, CC 50.00 (164-0)
  7. Chad Moldenhaver, CC 48.12 (157-10)
  8. Keith Knoke, MSU 46.60 (152-11)
  Andrew Aakre, UNA 45.97 (150-9)
  Nate Schmitt, NDSU 44.83 (147-0)
  Adam Schultz, NDSCS 43.47 (142-7)
  Tyler Miller, VCSU 40.52 (132-11)
  Arlow Brower, SDSU no mark
  Brandon Winkler, SDSU no mark

  Discus
  1. Jason Cook, UND 165-1^
  2. Brian Emerson, UNA 158-2
  3. Leif Murphy, UNA 154-9
  4. Jason Harmon, NDSU 154-4
  5. Phil Berg, MSU 152-9
  6. Trent Hagen, CC 152-7
  7. Kevin Holubar, SCSU 145-11
  8. John Christianson, NDSU 143-9
  9. Pete Klemin, NDSU 139-9

  Shot Put
  1.Peter Klemin, NDSU 50-11
  2. Jason Harmon, NDSU 50-5 1/2
  3. Eric Gunderson, SDSU 49-9 1/2
  4. Chris Nulle, MSU 47-9
  5. Leif Murphy, UNA 47-5
  6. Tom Stanger, NDSCS 47-5
  Brian Emerson, UNA 47-4
  Justin Camperud, NDSU 45-8 1/2
  Peter Holmes, UND 45-7
  Brad Ragan, CC 43-7 1/2
  Trent Hagen, CC 43-7 1/2
  Jason Cook, UND 42-7 1/2
  Dick Schultz, NDSU 42-4
  Andy Mount, VCSU 41-10 1/2
  Nick Lentz, BSU 41-2 1/2
  Andrew Aakre, UNA 41-2
  Ed Wendel, NDSCS 39-0 1/2
  Bob Brunner, NDSCS 38-2 1/2
  Alex Carlson, BSU 30-10 1/2
  Jon Lausrath, BSU 23-9
 



 

This page is maintained by the Concordia Sports Information Office  | sid@cord.edu |