| Cobber Home | Help Us Recruit |
2001-2002 Concordia Women's Track
| News | Schedule/Results | Roster | Records | Women's Track and Field Home | Coaches | 00-01 | 01-02 Men |

2001-02 Concordia Women's Outdoor Track Meet Results
 
Site  Date     Opponent                                        Time 
A     5/14       St. Thomas Last Chance                 TBA

St. Thomas Last Chance NCAA Qualifier - May, 14, 2002

Cobber Results:
100 hurdles - 6th - Nicole Plante - 16.15
3000 steeplechase - 2nd - Liz Sorenson - 11:48.99 - NCAA Provisional
National Qualifier - Cobber Top 10-#3 - PR
3000 steeplechase - 3rd - Beth Moen - 11:59.57
long jump - 3rd - Kelli Tranby - 17-5.5
shot put - 3rd - Erica Eastley - 39-4.5 - Cobber Top 10-#10 - PR
discus throw - 4th - Mariah Mougey - 123-6
discus throw - 6th - Erica Eastley - 116-7
hammer throw - 2nd - Mariah Mougey - 146-3
hammer throw - 4th - Becky Lacher - 144-10
hammer throw - 8th - Nicole Irvin - 126-5
javelin throw - 1st - Nicole Plante - 121-9
javelin throw - 2nd - Erica Eastley - 121-7

Complete Meet Results -

St. Thomas NCAA Qualifier - 5/14/02                      
University of St. Thomas                            
                                    Results                                    
 
Women 100 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Nezworski, Sarah             St. Bens                 13.36  
  2 Tamgni, Delinda              St. Catherin             13.66  
 
Women 100 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Nezworski, Sarah             St. Bens                 12.91q 
  2 Tamgni, Delinda              St. Catherin             13.36q 
  3 Isaacson, Kristina           Bethel                   13.49q 
  4 Asp, Becky                   Bethel                   13.56q 
 
Women 200 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Tamgni, Delinda              St. Catherin             27.59  
  2 Wasser, Kristen              Augsburg                 27.94  
  3 Trost, Tiffany               St. Bens                 28.26  
 
Women 400 Meter Dash
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Liss, Amber                  St. Mary's             1:01.21  
  2 St. Louis, Danielle          Hamline                1:03.46  
  3 Wasser, Kristen              Augsburg               1:03.47  
 
Women 800 Meter Run
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Hoffman, Corrin              Hamline                2:18.50  
  2 Smock, Teresa                St. Thomas             2:19.36  
  3 Dusich, Tish                 St. Thomas             2:22.23  
  4 Liddiard, Emily              St. Catherin           2:23.81  
 
Women 100 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
Finals
  1 Folgers, Jenny               St. Mary's               15.31  
  2 Miller, Molly                St. Bens                 15.78  
  3 Sikorra, Anne                St. Catherin             16.23  
  4 Lightbourne, Marissa         Macalester               16.26  
  5 Quade, Cori                  St. Catherin             19.50  
 
Women 100 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 Hajek, Liz                   Macalester               14.73q 
  2 Miller, Molly                St. Bens                 15.00q 
  3 Folgers, Jenny               St. Mary's               15.08q 
  4 Lightbourne, Marissa         Macalester               15.82q 
  5 Sikorra, Anne                St. Catherin             15.88q 
  6 Plant, Nicole                Concordia                16.15q 
  7 Quade, Cori                  St. Catherin             16.62q 
  8 Gray, Julia                  Macalester               17.77q 
 
Women 400 Meter Hurdles
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Verdegan, Laura              Uw-Stout               1:05.47  
  2 Gray, Julia                  Macalester             1:06.96  
 
Women 3000 Meter Steeplechase
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Wolkowski, Angela            Bethel                11:17.11  
  2 Sorenson, Liz                Concordia             11:48.99  
  3 Moen, Beth                   Concordia             11:59.57  
  4 Traxler, Lisa                River Falls           12:13.50  
  5 Welle, Rebecca               Augsburg              13:02.76  
 
Women High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Kleven, Kady                 River Falls              1.58m  
  2 Dingels, Ashley              St. Mary's               1.53m  
 
Women Pole Vault
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Buecksler, Erin              Concordia                3.47m  
  2 Schneider, Kristi            Gustavus                 3.32m  
 
Women Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Verdegan, Laura              Uw-Stout                 5.38m  
  2 Ylonen, Jill                 St. Thomas               5.33m  
  3 Tranby, Kelli                Concordia                5.32m  
  4 Promshinske, Nichole         River Falls              5.29m  
  5 Ranta, Erin                  St. Thomas               4.88m  
 
Women Triple Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Verdegan, Laura              Uw-Stout                11.66m  
  2 Schutte, Greta               Bethel                  10.61m  
  3 Quade, Cori                  St. Catherin            10.12m  
 
Women Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Luer, Jenney                 Uw-Stout                13.65m  
  2 Lund, Jasmine                Bethel                  12.26m  
  3 Eastley, Erica               Concordia               12.00m  
 
Women Discus Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Luer, Jenney                 Uw-Stout                46.41m  
  2 Lies, Jenifer                River Falls             39.92m  
  3 Hall, Haylee                 River Falls             38.11m  
  4 Mougey, Mariah               Concordia               37.65m  
  5 Baloun, Crystal              St. Thomas              36.69m  
  6 Eastley, Erica               Concordia               35.54m  
 
Women Hammer Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Lies, Jenifer                River Falls             45.05m  
  2 Mougey, Mariah               Concordia               44.58m  
  3 Jenewein, Erin               St. Norbert             44.38m  
  4 Lacher, Becky                Concordia               44.14m  
  5 Schachtner, Marci            Uw-Stout                43.51m  
  6 Mareck, Julie                St. Catherin            43.50m  
  7 Hall, Haylee                 River Falls             41.11m  
  8 Irvin, Nicole                Concordia               38.54m  
  9 Madvig, Becki                Bethel                  37.98m  
 10 Lund, Jasmine                Bethel                  32.89m  
 
Women Javelin Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Plant, Nicole                Concordia               37.10m  
  2 Eastley, Erica               Concordia               37.06m  
  3 Diercks, Sara                St. Thomas              36.50m  
  4 Janikowski, Jill             River Falls             31.36m



 

This page is maintained by the Concordia Sports Information Office  | sid@cord.edu |