| Cobber Home | Help Us Recruit |Next Game
2002-2003 Concordia Men's Track
| News | Schedule/Results | Roster | Records | Men's Track and Field Home | Coaches | 01-02 | 02-03 Women |

2002-03 Concordia Men's Indoor Track Meet Results
 
Site         Date     Opponent                                          Time 
NDSU     2/21      Bison Classic                                     5:00

| Meet Results |

Cobbers Start to Hit Their Stride at the Bison Classic.
Jeremy Pris
Sr.
Somers, Mont.
Ran an 8.10 in the 55-meter hurdles. That time is the 4th fastest in the MIAC this season. 

Another meet, another strong showing by the distance corps for the Cobber men's track team. Kirk Nelson (Hettinger, N.Dak./Hettinger HS) continued to shine in 2003. He was the only Cobber athlete, male or female, to win an event at the Bison Classic. Nelson turned in a 8:50.14 in the 3000 meters to win the event by less than a second. He was the only non-scholarship athlete to finish in the top five of the race. Nelson, who has turned in fast times in other event in previous weeks, has yet to finish below second in any race he has competed in this year.

Ben Nylander (Jr., Lisbon, N.Dak./Lisbon HS) turned in a top-five performance in the mile run. His time of 4:30.95 was good for fourth place and places him 10th on the school's all-time list.

A pair of sprinters also had successful meets. Jeremy Pris (Sr., Somers, Mont./Flathead HS) improved on his season-best time in the 55-meter hurdles. Pris, who already ran a 8.20 earlier in the year, ran an 8.10 at NDSU to finish sixth in the finals. That time is the fourth fastest in the MIAC this year.

Bobby Clark (Jr., Seeley Lake, Mont./Seeley-Swan HS), who played a major role in Concordia's football reemergence this fall, continues to improve his distances in the long jump. On Friday, Clark jumped 20-10.00 to finish ninth in the event. That mark is the sixth farthest distance in the MIAC this season. He also finished eighth in the 200 meters in a time of 23.69.

The Cobbers next meet will be the St. Olaf Invite on March 1 at 1:00pm St. Olaf will also host the MIAC Indoor Championship Meet on March 7-8.
 
 

Bison Classic - North Dakota State University
2/21/2003
Official Results

Men 55 Meter Dash
===================================================================================
           6.06  BSA
    Name                    Year School                 Prelims                  H#
===================================================================================
Preliminaries
  1 Marques Johnson              N. Dakota State           6.42q                  1
  2 Allen Burrell                N. Dakota State           6.43q                  1
  3 Riza Mahmoud                 North Dakota              6.53q                  4
  4 Chang Beachem                Una                       6.56q                  4
  5 Marc Brown                   Una                       6.60q                  2
  6 Justin Schiele               North Dakota              6.61q                  3
  7 Ryan Schafer                 North Dakota              6.64q                  1
  8 Micah Arnold                 Northern State            6.70q                  2
  9 Tony Schwan                  N. Dakota State           6.76q                  4
 10 Mike Freese                  Msu-Moorhead              6.92q                  1
 11 Mark McElvaney               N. Dakota State           6.93                   3
 11 Darryl Scarborough           Msu-Moorhead              6.93                   3
 13 Steve Vannelli               Una                       6.94                   2
 14 Mike Farmer                  North Dakota              7.00                   1
 15 Scott Palmer                 Una                       7.03                   2
 16 Travis Raske                 Concordia                 7.12                   2
 17 Nick Schlagel                Una                       7.13                   4
 17 Ethan Opdahl                 Una                       7.13                   3
 19 Tyson Kuznia                 Bemidji State             7.14                   2
 20 Rob Peters                   North Dakota              7.22                   3
 21 Moneer Al-Rifai              Msu-Moorhead              7.29                   1
 -- Rob Kucher                   Bemidji State               NT                   4
 -- Ben Hopkins                  Bemidji State               NT                   4
 -- Jade Wanzek                  Una                         NT                   3

Men 55 Meter Dash
===================================================================================
           6.06  BSA
    Name                    Year School                  Finals                  H#
===================================================================================
Finals
  1 Marc Brown                   Una                       6.39                   2
  2 Marques Johnson              N. Dakota State           6.40                   2
  3 Allen Burrell                N. Dakota State           6.44                   2
  4 Chang Beachem                Una                       6.50                   2
  5 Riza Mahmoud                 North Dakota              6.52                   2
  6 Tony Schwan                  N. Dakota State           6.58                   1
  7 Micah Arnold                 Northern State            6.64                   1
  8 Ryan Schafer                 North Dakota              6.65                   1
  9 Mike Freese                  Msu-Moorhead              6.80                   1
 -- Justin Schiele               North Dakota                NT                   1

Men 200 Meter Dash
===================================================================================
          21.75  BSA
    Name                    Year School                  Finals                  H#
===================================================================================
  1 Marques Johnson              N. Dakota State          21.92                   1
  2 Allen Burrell                N. Dakota State          22.03                   1
  3 Jared Essler                 N. Dakota State          22.34                   1
  4 Justen Lockhart              N. Dakota State          22.90                   2
  5 Ryan Schafer                 North Dakota             22.95                   1
  6 Tristan White                Bemidji State            23.44                   3
  7 JB Martin                    Bemidji State            23.67                   3
  8 Bobby Clark                  Concordia                23.69                   3
  9 James Alishouse              Msu-Moorhead             23.76                   5
 10 Tony Schwan                  N. Dakota State          23.94                   4
 11 Ben Hopkins                  Bemidji State            24.03                   2
 12 Greg Moss                    Concordia                24.12                   4
 13 Mike Freese                  Msu-Moorhead             24.18                   4
 14 Scott Palmer                 Una                      24.35                   5
 15 Nick Schlagel                Una                      24.36                   6
 16 Mike Wilson                  North Dakota             24.40                   5
 17 Nick Steffens                Concordia                24.48                   5
 18 Rob Peters                   North Dakota             24.61                   4
 19 Micus Davis                  Una                      24.76                   6
 20 Travis Raske                 Concordia                24.93                   7
 21 Tyler Anderson               Concordia                24.95                   5
 22 Mike Farmer                  North Dakota             25.03                   6
 23 Kevin VanZee                 Msu-Moorhead             25.08                   7
 24 Tyler Visina                 North Dakota             25.23                   6
 25 Jacob Odermann               Concordia                25.60                   7
 -- Jade Wanzek                  Una                         NT                   7

Men 400 Meter Dash
===================================================================================
          47.20  BSA
    Name                    Year School                  Finals                  H#
===================================================================================
  1 Andrew Aakre                 N. Dakota State          49.18                   2
  2 Justin Schiele               North Dakota             49.44                   1
  3 Mike Vojtisek                N. Dakota State          49.65                   2
  4 Peter Stuart                 N. Dakota State          50.00                   2
  5 Dylan Spitzer                N. Dakota State          50.92                   1
  6 Dustin Kouba                 North Dakota             51.11                   2
  7 Mason Anderson               Una                      51.70                   3
  8 Josh Gunderson               N. Dakota State          51.78                   1
  9 Phil Gustafson               N. Dakota State          52.14                   3
 10 Justin Hendricks             Concordia                52.69                   3
 11 Jordan Talge                 Concordia                52.85                   3
 12 Jim Quam                     Msu-Moorhead             53.92                   4
 13 Joe Yard                     Msu-Moorhead             54.20                   5
 14 Mike Wilson                  North Dakota             54.24                   5
 15 Brian Nelson                 North Dakota             54.35                   4
 16 Nick Steffens                Concordia                54.47                   4
 17 Tyler Visina                 North Dakota             54.99                   5
 18 Darryl Scarborough           Msu-Moorhead             55.48                   5
 19 Dennis Delude                Msu-Moorhead             55.49                   4
 20 Micus Davis                  Una                      56.00                   4
 21 Matt Willprecht              Msu-Moorhead             57.53                   5
 -- Luke Mosey                   N. Dakota State             NT                   2

Men 500 Meter Dash
===================================================================================
        1:02.12  BSA
    Name                    Year School                  Finals                  H#
===================================================================================
  1 Terrance Wolbaum             N. Dakota State        1:04.54                   1
  2 Reece Vega                   N. Dakota State        1:05.38                   1
  3 Denton Davidson              North Dakota           1:05.84                   1
  4 Nick Madsen                  Northern State         1:12.44                   1
  5 Dustin Blum                  Concordia              1:13.72                   2
  6 James Plese                  Bemidji State          1:16.46                   2
  7 David Kottke                 Concordia              1:17.05                   2
  8 Cameron Magnall              Concordia              1:17.27                   2
 -- Kyle Halliday                Concordia                   NT                   1

Men 1 Mile Run
================================================================================
        3:59.70  BSA
    Name                    Year School                  Finals
================================================================================
  1 Darik Hoff                   Una                    4:14.70
  2 Steve Leuer                  Bemidji State          4:18.33
  3 Chris Perleberg              N. Dakota State        4:23.11
  4 Ben Nylander                 Concordia              4:30.95
  5 Corey White                  Bemidji State          4:32.31
  6 Jordan Bremer                North Dakota           4:33.45
  7 Ryan Goheen                  North Dakota           4:35.90
  8 Nick Myran                   Concordia              4:39.94
  9 Mark Dahlseng                North Dakota           4:40.99
 10 Erik Davidson                North Dakota           4:47.98
 11 Nick Janssen                 Una                    4:51.04
 12 Louis Bedard                 Concordia              4:55.68
 13 John Peter                   Msu-Moorhead           4:55.90
 14 Darren Lester                Msu-Moorhead           4:55.97
 15 Nathan Lodermeier            Concordia              5:01.80
 -- Sean Cahil                   North Dakota                NT
 -- Steve Hanke                  North Dakota                NT

Men 800 Meter Run
================================================================================
        1:49.39  BSA
    Name                    Year School                  Finals
================================================================================
  1 Jedd Danielson               N. Dakota State        1:55.51
  2 Jason Alt                    N. Dakota State        1:55.81
  3 Adam Asfeld                  Una                    1:55.98
  4 Matt Gerszewski              North Dakota           1:58.40
  5 Brandon Beaudry              Msu-Moorhead           1:58.79
  6 Joe Lynch                    Msu-Moorhead           2:00.41
  7 Ryan Lee                     North Dakota           2:01.08
  8 Josh Conneran                Concordia              2:01.10
  9 Matt Handwerk                Concordia              2:03.52
 10 Jared Slinde                 N. Dakota State        2:05.05
 11 Patrick Quinn                Bemidji State          2:05.89
 12 Paul Quinn                   Bemidji State          2:06.69
 13 Jeff Zimney                  North Dakota           2:08.81
 14 Erik Davidson                North Dakota           2:09.99
 15 Andy Restad                  Concordia              2:23.91

Men 1000 Meter Run
================================================================================
        2:27.41  BSA
    Name                    Year School                  Finals
================================================================================
  1 Cam Felton                   North Dakota           2:36.24
  2 Patrick Lais                 Bemidji State          2:45.11
  3 Brad Plack                   Northern State         2:45.35
  4 Tyler Bormann                Concordia              2:45.63
  5 Kipton Solmonson             Bemidji State          2:49.77
  6 Scott Anderson               Bemidji State          2:53.20
 -- Joe Yard                     Msu-Moorhead                NT

Men 3000 Meter Run
================================================================================
        8:18.94  BSA
    Name                    Year School                  Finals
================================================================================
  1 Kirk Nelson                  Concordia              8:50.14
  2 Paul Kriegler                North Dakota           8:51.09
  3 Chris Hagan                  N. Dakota State        9:04.75
  4 Jake Januszewski             N. Dakota State        9:07.57
  5 Reid Strain                  N. Dakota State        9:14.22
  6 Jason Jacoby                 Bemidji State          9:15.54
  7 Mark Stoltman                N. Dakota State        9:33.08
  8 Steve Hanke                  North Dakota           9:37.86
  9 Nate Fiala                   North Dakota           9:44.15
 10 Chris Erickson               Concordia              9:44.47
 11 Jim Monson                   Concordia             10:05.49
 -- Daniel Pozarnsky             Una                         NT

Men 55 Meter Hurdles
===================================================================================
           7.15  BSA
    Name                    Year School                 Prelims                  H#
===================================================================================
Preliminaries
  1 Andrew Aakre                 N. Dakota State           7.72q                  4
  2 Nate Schmidt                 N. Dakota State           7.82q                  4
  3 Peter Stuart                 N. Dakota State           7.93q                  3
  4 Adam Maine                   North Dakota              7.95q                  3
  5 Micah Arnold                 Northern State            7.97q                  4
  6 Riza Mahmoud                 North Dakota              7.98q                  1
  7 James Alishouse              Msu-Moorhead              8.09q                  2
  8 Ethan Opdahl                 Una                       8.19q                  3
  9 Jeremy Pris                  Concordia                 8.22q                  1
 10 Tyson Kuznia                 Bemidji State             8.33q                  2
 11 Kyle Herman                  N. Dakota State           8.41                   1
 12 Scott Palmer                 Una                       8.54                   2
 13 Nick Schlagel                Una                       8.77                   2
 14 Steve Vannelli               Una                       8.93                   3
 15 Tyler Brekken                North Dakota              9.07                   4
 16 Andrew Barten                Bemidji State            10.36                   4
 17 Travis Schwarz               Bemidji State            10.74                   2
 -- Jon Hausrath                 Bemidji State               NT                   1
 -- Rob Kucher                   Bemidji State               NT                   1
 -- Ben Lee                      Una                        DNF                   3

Men 55 Meter Hurdles
===================================================================================
           7.15  BSA
    Name                    Year School                  Finals                  H#
===================================================================================
Finals
  1 Nate Schmidt                 N. Dakota State           7.73                   2
  2 Peter Stuart                 N. Dakota State           7.81                   2
  3 Riza Mahmoud                 North Dakota              7.82                   1
  4 Adam Maine                   North Dakota              7.88                   2
  5 James Alishouse              Msu-Moorhead              7.96                   1
  6 Jeremy Pris                  Concordia                 8.10                   1
  7 Tyson Kuznia                 Bemidji State             8.14                   1
  8 Ethan Opdahl                 Una                       8.15                   1
  9 Micah Arnold                 Northern State            8.16                   2
 -- Andrew Aakre                 N. Dakota State             NT                   2

Men 4x400 Meter Relay
===================================================================================
        3:11.55  BSA
    School                                               Finals                  H#
===================================================================================
  1 North Dakota State University  'A'                  3:17.31                   1
     1) Mike Vojtisek                   2) Luke Mosey
     3) Terrance Wolbaum                4) Jared Essler
  2 University of North Dakota  'A'                     3:21.74                   1
  3 Bemidji State University  'A'                       3:22.83                   1
  4 North Dakota State University  'B'                  3:23.90                   1
     1) Reece Vega                      2) Dylan Spitzer
     3) Josh Gunderson                  4) Phil Gustafson
  5 University of North Dakota  'B'                     3:31.01                   1
  6 Northern State University  'A'                      3:31.09                   2
  7 Concordia College (Mn)  'A'                         3:31.15                   2
  8 Unattached  'A'                                     3:31.98                   2
  9 Minnesota State Univ.-Moorhead  'A'                 3:34.97                   3
 10 Concordia College (Mn)  'B'                         3:36.84                   3
 11 University of North Dakota  'D'                     3:38.51                   2
 12 Concordia College (Mn)  'C'                         3:53.77                   3
 13 Concordia College (Mn)  'D'                         4:01.18                   3

Men High Jump
================================================================================
        7-01.25  BSA
    Name                    Year School                  Finals
================================================================================
  1 Ryan Lesnau                  N. Dakota State        6-10.25            2.08m
  2 Steve Schreiber              Bemidji State          6-06.50            1.99m
  3 Donte Pettis                 N. Dakota State        6-04.50            1.94m
  4 Riza Mahmoud                 North Dakota           6-02.50            1.89m
  5 Matt Thunder                 N. Dakota State        6-00.50            1.84m
  6 Matt Anderson                Northern State         5-10.50            1.79m
  7 Mark Madison                 Msu-Moorhead           5-08.50            1.73m
 -- Travis Schwarz               Bemidji State               NH

Men Pole Vault
================================================================================
       17-04.50  BSA
    Name                    Year School                  Finals
================================================================================
  1 Tom Heilman                  Una                   16-04.75            4.99m
  2 Marc Steckler                N. Dakota State       15-10.00            4.82m
  3 Kyle Herman                  N. Dakota State       15-05.00            4.69m
  3 Mark McElvaney               N. Dakota State       15-05.00            4.69m
  5 Tony Halland                 N. Dakota State       14-10.25            4.52m
  5 Dan Otis                     N. Dakota State       14-10.25            4.52m
  7 Brandon Madery               Msu-Moorhead          12-04.75            3.77m
  8 Nick Kobi                    Msu-Moorhead          12-04.75            3.77m
 -- Justin Smith                 Bemidji State               NH
 -- Jon Hausrath                 Bemidji State               NH

Men Long Jump
================================================================================
       26-01.75  BSA
    Name                    Year School                  Finals
================================================================================
  1 Justin Schiele               North Dakota          23-08.25            7.21m
  2 Justen Lockhart              N. Dakota State       23-05.50            7.15m
  3 Nate Schmidt                 N. Dakota State       23-04.50            7.12m
  4 Marques Johnson              N. Dakota State       22-02.00            6.75m
  5 Josh Martin                  Northern State        22-01.00            6.73m
  6 Mitch Cooper                 Bemidji State         21-08.00            6.60m
  7 Kyle Herman                  N. Dakota State       21-05.50            6.54m
  8 Troy Larson                  Msu-Moorhead          20-10.75            6.36m
  9 Bobby Clark                  Concordia             20-10.00            6.35m
 10 Rob Peters                   North Dakota          19-07.00            5.96m
 11 Mark Madison                 Msu-Moorhead          18-11.25            5.77m
 12 Justin Hendricks             Concordia             18-07.25            5.67m
 13 Andrew Barten                Bemidji State         17-03.00            5.25m

Men Triple Jump
================================================================================
       51-04.25  BSA
    Name                    Year School                  Finals
================================================================================
  1 Aaron Walker                 N. Dakota State       45-07.00           13.89m
  2 Matt Stockert                N. Dakota State       44-05.25           13.54m
  3 Nick Kobi                    Msu-Moorhead          44-00.00           13.41m
  3 Dave Rygh                    North Dakota          44-00.00           13.41m
  5 Mark Nordell                 Bemidji State         42-07.00           12.97m
  5 Mitch Cooper                 Bemidji State         42-07.00           12.97m
  7 Mark McElvaney               N. Dakota State       41-10.00           12.75m
  8 Tim Schuster                 North Dakota          41-05.00           12.62m
  9 Rich Weber                   Bemidji State         41-02.50           12.56m
 10 Jake Laabs                   Concordia             40-03.50           12.28m

Men Shot Put
================================================================================
       63-03.50  BSA
    Name                    Year School                 Prelims
================================================================================
Preliminaries
  1 Chris Nulle                  Msu-Moorhead          51-05.00q          15.67m
  2 John Gallagher               Omtc                  50-10.00q          15.49m
  3 Justin Camperud              N. Dakota State       50-03.50q          15.32m
  4 Clint Schilken               Una                   47-08.00q          14.52m
  5 Garret Pfitzer               Northern State        47-04.00q          14.42m
  6 Adam Wilson                  Bemidji State         46-02.00q          14.07m
  7 Pat Morgan                   N. Dakota State       45-09.50q          13.95m
  8 James Delmedico              N. Dakota State       45-04.00q          13.81m
  9 Pat Ebert                    Northern State        44-05.50q          13.55m
 10 Phil Berg                    Msu-Moorhead          44-04.50           13.52m
 11 Michael Rydberg              Bemidji State         43-09.00           13.33m
 12 Peter Holmes                 North Dakota          43-04.50           13.22m
 13 Reid Conlon                  Una                   43-01.00           13.13m
 14 Mark Madison                 Msu-Moorhead          42-06.00           12.95m
 15 Paul Krahmer                 Northern State        42-04.00           12.90m
 16 Jacob Wojcechawski           Bemidji State         41-08.50           12.71m
 17 Marcus Carney                Msu-Moorhead          38-03.50           11.67m
 18 Ben Mettling                 Bemidji State         37-11.00           11.55m
 19 Tyler Stoltz                 North Dakota          36-11.00           11.25m
 20 Darren Clabo                 Una                   36-06.00           11.12m
 21 Ed Henry                     Bemidji State         34-10.00           10.61m
 22 Andrew Campbell              Concordia             29-02.50            8.90m
 23 Gary Quam                    Concordia             26-11.00            8.20m
 -- Ross Kramer                  N. Dakota State             ND

Men Shot Put
================================================================================
       63-03.50  BSA
    Name                    Year School                  Finals
================================================================================
Finals
  1 Chris Nulle                  Msu-Moorhead          51-11.00           15.82m
  2 John Gallagher               Omtc                  50-10.00           15.49m
  3 Justin Camperud              N. Dakota State       50-03.50           15.32m
  4 Clint Schilken               Una                   47-08.00           14.52m
  5 Adam Wilson                  Bemidji State         47-07.00           14.50m
  6 Garret Pfitzer               Northern State        47-05.50           14.46m
  7 Pat Morgan                   N. Dakota State       46-06.00           14.17m
  8 James Delmedico              N. Dakota State       45-04.00           13.81m
  9 Pat Ebert                    Northern State        44-05.50           13.55m

Men Weight Throw
================================================================================
       61-00.25  BSA
    Name                    Year School                 Prelims
================================================================================
Preliminaries
  1 Chris Nulle                  Msu-Moorhead          59-06.00q          18.13m
  2 Justin Camperud              N. Dakota State       57-09.00q          17.60m
  3 John Gallagher               Omtc                  55-03.50q          16.85m
  4 John Christensen             N. Dakota State       51-07.50q          15.73m
  5 Phil Berg                    Msu-Moorhead          48-09.50q          14.87m
  6 Michael Rydberg              Bemidji State         46-07.50q          14.21m
  7 Ross Kramer                  N. Dakota State       45-11.50q          14.00m
  8 Reid Conlon                  Una                   43-09.50q          13.34m
  9 Ben Mettling                 Bemidji State         43-04.00q          13.20m
 10 Chad Little                  Northern State        43-01.00           13.13m
 11 Jacob Wojcechawski           Bemidji State         42-09.50           13.04m
 12 Peter Holmes                 North Dakota          39-08.00           12.09m
 13 Andrew Campbell              Concordia             39-00.00           11.88m
 14 Darren Clabo                 Una                   37-07.00           11.45m
 15 Chad Moldenhauer             Concordia             30-06.00            9.29m
 16 Gary Quam                    Concordia             29-06.00            8.99m

Men Weight Throw
================================================================================
       61-00.25  BSA
    Name                    Year School                  Finals
================================================================================
Finals
  1 Chris Nulle                  Msu-Moorhead          59-06.00           18.13m
  2 Justin Camperud              N. Dakota State       57-09.00           17.60m
  3 John Gallagher               Omtc                  55-06.00           16.91m
  4 John Christensen             N. Dakota State       53-03.00           16.23m
  5 Phil Berg                    Msu-Moorhead          49-11.00           15.21m
  6 Ross Kramer                  N. Dakota State       47-04.50           14.43m
  7 Michael Rydberg              Bemidji State         46-08.00           14.22m
  8 Reid Conlon                  Una                   43-09.50           13.34m
  9 Ben Mettling                 Bemidji State         43-04.00           13.20m
 



 

This page is maintained by the Concordia Sports Information Office  | sid@cord.edu |