|Cobber Home | Help Us Recruit |
2002-2003 Concordia Men's Track
| News | Schedule/Results | Roster | Records | Men's Track and Field Home | Coaches | 01-02 | 02-03 Women |

2002-03 Concordia Men's Outdoor Track Meet Results
 
Site      Date     Meet                                                  Time 
A          5/16      St. Thomas Qualifier                        Noon

St. Thomas NCAA Qualifying Meet - 4/16/2003
University of St. Thomas
Meet Program

Men 100 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Washington, Jerry            Gustavus                 10.60q  2 
  2 Martin, Chucky               Concordia Un             10.75q  2 
  2 Minor, Tyrone                Chizel T & F             10.75q  1 
  4 Templer, Nate                U W-Stout                10.76q  1 
  4 Clintsman Jr, Lee            Saint John's             10.76q  2 
  6 Glad, Cassidy                St. Thomas               10.96q  2 
  7 Cress, Roman                 St. Thomas               11.03q  1 
  8 Glad, Carson                 St. Thomas               11.15q  1 
  9 Hart, Tom                    St. Thomas               11.16   2 
 10 Lempola, Brian               Hamline                  11.19   1 
 11 Blocker, Sam                 Concordia Un             11.34   1 
 
Men 100 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1 Templer, Nate                U W-Stout                10.67  
  2 Washington, Jerry            Gustavus                 10.72  
  3 Martin, Chucky               Concordia Un             10.82  
  4 Clintsman Jr, Lee            Saint John's             10.90  
  5 Glad, Cassidy                St. Thomas               11.04  
 
Men 200 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Glad, Carson                 St. Thomas               21.83   1 
  2 Clintsman Jr, Lee            Saint John's             22.12   1 
  3 Gerding, Tom                 Nike                     22.14   1 
  4 Kennedy, Wees                U W-River Fa             22.17   1 
  5 Henkels, Toby                Team Usa Min             23.16   2 
  6 McDowell, Lyndon             Unattached               23.26   2 
  7 Rajewsky, Steve              St. Thomas               23.32   2 
  8 Montgomery, Paul             Unattached               24.05   2 
  9 Cornelius, Derrick           Unattached               24.25   2 
 
Men 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H#
===================================================================
  1 Gerding, Tom                 Nike                     47.11   1 
  2 Henkels, Toby                Team Usa Min             48.71   1 
  3 Ware, Robert                 St. Thomas               48.79   1 
  4 Schwietz, Jason              St. Thomas               48.84   1 
  5 Henkemeyer, Jack             Gustavus                 49.91   1 
  6 Whiteis, David               Past Prime T             49.93   1 
  7 Sanders, Ben                 St. Thomas               54.61   2 
 
Men 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Beckman, Bryce               St. Thomas             1:53.72  
  2 Fusco, Cory                  St. Thomas             1:54.52  
  3 Klenke, BJ                   St. Mary's             1:59.45  
  4 Altman, Jason                Unattached             2:00.31  
  5 Minoe, Chris                 Bethel                 2:02.95  
  6 Wolf, Adam                   Saint John's           2:03.11  
  7 Boone, Joe                   Bethel                 2:04.88  
 
Men 1500 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Schmidt Unattached, Tom      Team Usa Min           4:01.27  
  2 Altman, Jason                Unattached             4:03.26  
  3 Myran, Nick                  Concordia Co           4:03.47  
  4 Williamson, Adam             Carleton               4:07.71  
  5 Ekman, Tony                  Simpson                4:08.48  
  6 Wright, Kevin                St. Thomas             4:11.03  
  7 Buus, Ryan                   Saint John's           4:20.60  
  8 Sullinvan, Colin             St. Thomas             4:22.26  
  9 Younes, Mike                 St. Thomas             4:24.31  
 10 Guthrie, Luke                Unattached             4:39.61  
 
Men 5000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Bialick, Mike                Minnesota             15:09.06  
  2 Metzdorff, Jeff              Hamline               15:22.37  
  3 Kreger, Tom                  Unattached            15:22.57  
  4 Vogel, Dan                   Augsburg              15:55.87  
  5 Nevin, Ryan                  Augsburg              16:04.09  
  6 Anderson, Brian              Saint John's          16:30.61  
  7 Senner, Nate                 Carleton              16:41.25  
  8 Goeden, Jeff                 St. Thomas            16:51.70  
  9 Church, Dan                  Unattached            17:03.37  
 10 Kaluza, Eric                 Unattached            17:19.46  
 
Men 10000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Kummer, Andy                 Unattached            31:20.80  
  2 Brian, Prues                 St. Thomas            31:21.77  
  3 Levi, Severson               St. Thomas            31:55.34  
  4 Will, Hawthorne              St. Thomas            32:38.30  
  5 Brock, Stepan                St. Thomas            32:41.27  
  6 John, Schwekoske             St. Thomas            33:02.56  
  7 Brenckman, Sean              St. Thomas            33:51.58  
  8 Derek, Harmon                St. Thomas            33:51.92  
  9 Mandere, Zablon              Unattached            39:16.87  
 10 Guyo, Hassan                 Concordia Un          39:17.89  
 
Men 110 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year School                 Prelims 
================================================================
Preliminaries
  1 McDowell, Lyndon             Unattached               14.91q 
  2 Sallee, Will                 Hamline                  14.94q 
  3 Holcomb, Tim                 Luther                   15.26q 
 
Men 400 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Hilliard, Andrew             St. Thomas               52.96  
  2 Sallee, Will                 Hamline                  53.91  
  3 Mattke, Chris                St. Thomas               55.53  
  4 Higgins, Mikhail             Macalester               57.06  
  5 Peterson, John               Saint John's             57.85  
 
Men 3000 Meter Steeplechase
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Nylander, Ben                Concordia Co           9:39.62  
  2 Nelson, Kirk                 Concordia Co           9:54.75  
  3 Gillies, Paul                Unattached            10:12.11  
  4 Smit, Tim                    Saint John's          10:24.23  
  5 Rapacz, Mark                 Saint John's          10:48.83  
  6 Lanz, Adam                   Saint John's          10:53.16  
 
Men 4x100 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 St. Thomas  'A'                                       40.85  
  2 U W-Stout  'A'                                        41.53  
  3 Gustavus  'A'                                         41.65  
  4 Buena Vista  'A'                                      42.22  
 
Men 4x400 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 St. Thomas  'B'                                     3:16.17  
  2 Buena Vista  'A'                                    3:16.70  
  3 Augsburg  'A'                                       3:16.74  
  4 U W-Stout  'A'                                      3:17.64  
  5 Hamline  'A'                                        3:20.34  
 
Men High Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Thomas, Joe                  St. Thomas               2.03m  
 
Men Pole Vault
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Gysbers, Josh                Gustavus                 4.80m  
  2 Casswlius, Lewis             U W-Stout                4.65m  
  3 Merkey, Matt                 Unattached               4.35m  
  3 Neuman, Nick                 U W-Stout                4.35m  
  5 Konke, Keith                 Moorhead                 4.20m  
  5 Doty, Patrick                U W-Stout                4.20m  
  5 McDowell, Lyndon             Unattached               4.20m  
  8 Smith, Andy                  U W-Stout                4.05m  
 
Men Long Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Moe, Eric                    U W-Stout                6.78m  
  2 Peterson, Jason              St. Thomas               6.55m  
  3 Damlo, Ryan                  Saint John's             6.42m  
  4 Aaro, Adam                   St. Thomas               6.13m  
  5 Jones, Mark                  Hamline                  6.06m  
  6 Madison, Mike                St. Thomas               5.88m  
 
Men Triple Jump
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Ferber, Paul                 Saint John's            14.11m  
  2 Kisielius, Andrew            St. Thomas              13.66m  
  3 Gervais, Chris               Saint John's            13.20m  
  4 Zaffke, Steve                Augsburg                13.00m  
  5 Jones, Mark                  Hamline                 12.94m  
  6 Garbe, Ben                   St. Thomas              12.92m  
 
Men Shot Put
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Schuna, John                 U W Eau Clai            17.22m  
  2 Speltz, Luke                 Gustavus                17.02m  
  3 Parker, Ross                 Simpson                 15.34m  
  4 Cathcart, Pete               St. Olaf                15.27m  
  5 Dumonceaux, Damien           Saint John's            14.93m  
  6 Barnett, Phil                Wartburg                14.34m  
  7 Skelly, Gabe                 St. Thomas              11.46m  
 
Men Discus Throw
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Speltz, Luke                 Gustavus                48.21m  
  2 Kestley, Alex                Gustavus                45.65m  
  3 Beyer, Robby                 Buena Vista             44.87m  
  4 Schuna, John                 U W Eau Clai            44.80m  
  5 McLaughlin, Matt             St. Thomas              44.63m  
  6 King, Chris                  U W Eau Clai            44.56m  
  7 McDowell, Lyndon             Unattached              42.31m  
  8 Kortuem, Justin              Concordia Un            41.74m  
  9 Rosholt, Peter               St. Thomas              39.91m  
 10 Guthland, Micah              St. Thomas              35.96m  
 11 Dumonceaux, Damien           Saint John's            35.59m  
 12 Skelly, Gabe                 St. Thomas              30.41m  
 
Men Hammer Throw
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Koenning, Mike               Unattached              55.82m  
  2 Speltz, Luke                 Gustavus                55.74m  
  3 Barnett, Phil                Wartburg                47.72m  
  4 McLaughlin, Matt             St. Thomas              47.24m  
  5 Cathcart, Pete               St. Olaf                43.63m  
  6 Rosholt, Peter               St. Thomas              40.66m  
  7 Skelly, Gabe                 St. Thomas              38.19m  
  8 Guthland, Micah              St. Thomas              33.28m  
 
Men Javelin Throw
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Engwall, Tom                 Saint John's            62.29m  
  2 Boyle, Brad                  Bethel                  55.29m  
  3 Evenson, Tore                St. Thomas              51.00m  
  4 Diercks, Dave                Gustavus                50.52m  
  5 Ketelson, Tyler              Wartburg                48.47m  
  6 Larson, Jason                St. Thomas              38.10m

 
 
 
 
 
 
 
 
 



 

This page is maintained by the Concordia Sports Information Office  | sid@cord.edu |