WOMEN'S COBBER INVITATIONAL

CONCORDIA COLLEGE-MOORHEAD, MN

FEBRUARY 14, 2004

Click on the "event" links to move about the results. Use the Find option of your browser to find someone's name or team.

Results also available for Men



55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top Scores

55 Meter Round 1, Heat 1 1 Marrie Johnson, Jamestown 7.56Q 2 Traniqua Etienne, Si Tanka 7.77 3 Emily Degroot, Dakota State 7.78 4 Kat Ahrens, St. Scholastica 8.01 5 Lindsey Knudson, Mary 8.12 6 Ashley Goodwin, Um-Morris 8.63 Round 1, Heat 2 1 Erica Mois, Jamestown 7.65Q 2 Christina VanBuren, Um-Morris 7.94 3 Kayla Mills, Si Tanka 8.03 4 Audra Carson, Jamestown 8.38 Round 1, Heat 3 1 Katie Rau, Mary 7.54Q 2 Jeni Enders, Nsu 7.86 3 Hillary Thomas, Msu-Mhd 7.92 4 Nikki Seguin, St. Scholastica 8.33 5 Lacy Hanson, Jamestown 8.73 Round 1, Heat 4 1 Marsha Knight, Mary 7.66Q 2 Brandy Schnabel, Nsu 7.92 3 Katie Killoran, Mary 8.01 4 Tarah Maatz, Concordia 8.15 5 Leah Hegland, Concordia 8.42 Round 1, Heat 5 1 Heather Urbanoski, Ndsu 7.56Q 2 Latoya Potter, Mary 7.57q 3 Hieu Trinh, Unat 7.93 4 Shannon Ahern, Dakota State 8.13 5 Kari Johansen, St. Scholastica 8.51 6 Tracy Boschee, Msu-Mhd 8.84 Final 1 Katie Rau, Mary 7.49 2 Marsha Knight, Mary 7.50 3 Erica Mois, Jamestown 7.52 4 Heather Urbanoski, Ndsu 7.53 5 Marrie Johnson, Jamestown 7.54 6 Latoya Potter, Mary 7.58
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top Scores

55 Meter Hurdles Round 1, Heat 1 1 Kristen Anderson, Msu-Mhd 8.85Q 2 Katie Killoran, Mary 8.94 3 Jill Fancher, Concordia 9.54 3 Maria Goodroad, Dakota State 9.54 5 Amber Schackman, Concordia 9.84 6 Megan Hamilton, Bsu 10.32 Round 1, Heat 2 1 Shawna Kern, Mary 8.56Q 2 Leslie Moore, Ndsu 8.82q 3 Kathy Lagge, Msu-Mhd 9.27 4 Leah Hegland, Concordia 9.48 5 Tarah Maatz, Concordia 9.55 Round 1, Heat 3 1 Marsha Knight, Mary 8.82Q 2 Kari Pankow, Jamestown 9.45 3 Lindsey Knudson, Mary 9.59 4 Jocelyn Essler, Ndsu 9.70 Round 1, Heat 4 1 Amy Uthus, Ndsu 8.48Q 2 Tiffany Spriggs, Msu-Mhd 8.99 3 Emily Tollefson, Concordia 9.08 4 Tina Widerrich, Jamestown 9.42 5 Sara Erickson, St. Scholastica 10.33 Round 1, Heat 5 1 Melanie Hoheisel, Unat 8.69Q 2 Jessica Trautweth, Msu-Mhd 8.93 3 Renee Splichal, Concordia 9.07 4 Jenni Betz, Nsu 9.36 5 Amberly Stephens, Unat 9.56 6 Amy Taylor, Bsu 9.66 Final 1 Amy Uthus, Ndsu 8.48 2 Shawna Kern, Mary 8.56 3 Kristen Anderson, Msu-Mhd 8.72 4 Melanie Hoheisel, Unat 8.75 5 Marsha Knight, Mary 8.76 6 Leslie Moore, Ndsu 8.91
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top Scores

200 Meter 1 Angie Pfeiffer, Concordia 26.14 2 Femi Kehinde, Mary 26.52 3 Latoya Potter, Mary 26.53 4 Lindsey Carter, Mary 26.69 5 Heather Urbanoski, Ndsu 26.71 6 Amy Uthus, Ndsu 26.88 7 Katie Rau, Mary 26.98 7 Shawna Kern, Mary 26.98 9 Marsha Knight, Mary 27.46 10 Alissa Bilden, Concordia 27.53 11 Jill Fancher, Concordia 27.88 12 Kelly Olson, Concordia 28.14 13 Emily Tollefson, Concordia 28.19 14 Kristan Anderson, Msu-Mhd 28.46 15 Jeni Enders, Nsu 28.48 16 Hieu Trinh, Unat 28.57 17 Nicole Plante, Concordia 28.62 18 Hillary Thomas, Msu-Mhd 28.68 19 Kat Ahrens, St. Scholastica 28.91 20 Traniqua Etienne, Si Tanka 28.98 21 Liz McCarty, Jamestown 29.01 22 Tarah Maatz, Concordia 29.22 23 Marrie Johnson, Jamestown 29.26 24 Kayla Mills, Si Tanka 29.67 25 Erin Pesta, Msu-Mhd 29.72 26 Amber Schackman, Concordia 30.20 27 Nikki Seguin, St. Scholastica 30.51 28 Leah Hegland, Concordia 30.55 29 Audra Carson, Jamestown 30.95 30 Emily Degroot, Dakota State 31.32
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top Scores

400 Meter 1 Femi Kehinde, Mary 59.61 H1 2 Shelby McCrady, Bsu 60.06 H1 3 Shawna Kern, Mary 60.61 H1 4 Jocelyn Essler, Ndsu 60.73 H1 5 Kerri Larson, Msu-Mhd 61.91 H1 6 Laridee Dibble, Dakota State 63.47 H2 7 Lindsay Dykstra, Dakota State 63.59 H2 8 Betsy Thingstad, Jamestown 63.88 H2 9 Erin Pesta, Msu-Mhd 64.66 H2 10 Jenni Betz, Nsu 64.77 H3 11 Chelsea Haines, Jamestown 64.98 H3 12 Chrisy Lussenden, Jamestown 65.08 H3 13 Annie Harden, Um-Morris 67.44 H3 14 Leah Webinger, Um-Morris 70.65 H3
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top Scores

600 Meter 1 Tina Widerrich, Jamestown 1:37.82 2 Vicky Anderson, Minot State 1:38.76 3 Amy Ravenhorst, Concordia 1:41.18 4 Lindsey Gregg, Bsu 1:43.46 5 Brooke Duncan, Msu-Mhd 1:49.92 6 Sara Mueller, Um-Morris 1:53.37 7 Paige Ferguson, Bsu 1:57.51 8 Michelle Hunt, St. Scholastica 2:01.25
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top Scores

800 Meter 1 Heather Schuster, Msu-Mhd 2:16.51 H1 2 Bria Wetsch, Unat 2:21.25 H1 3 Krystal Wolf, Mary 2:21.62 H1 4 Jeni Ching, Ndsu 2:23.79 H1 5 Tiffany Ackerman, Mary 2:24.55 H1 6 Britt Berger, Concordia 2:25.20 H1 7 Jen Houck, St. Scholastica 2:28.58 H2 8 Carrie Fransen, Concordia 2:29.96 H1 9 Amber Flaig, Unat 2:30.58 H1 10 Karen Dalmacio, Mary 2:30.84 H1 11 Hillary Andvik, Jamestown 2:31.22 H2 12 Carrie Armitage, Mary 2:34.57 H2 13 Rachel Charpentier, Concordia 2:35.64 H2 14 Tracy New, Mary 2:37.79 H2 15 Jaci Thomforde, Bsu 2:43.11 H2 16 Erika Ogard, Concordia 2:43.83 H2 17 Reyne Lauer, Msu-Mhd 2:45.42 H2 18 Lindsey Patterson, Nsu 2:52.74 H2
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top Scores

1000 Meter 1 Sara Thome, Msu-Mhd 3:07.41 2 Michelle Mauer, Jamestown 3:08.11 3 Christa Pribula, Bsu 3:13.35 4 Allison Janssen, Msu-Mhd 3:19.96 5 Julie Miller, Concordia 3:21.53 6 Stacy Kantola, St. Scholastica 3:24.09 7 Florence Warling, Msu-Mhd 3:29.01 8 Michelle Singlestad, Concordia 3:31.39 9 Ali Judkins, Bsu 3:34.78
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top Scores

1500 Meter 1 Bria Wetsch, Unat 4:47.18 2 Lisa Nayes, Jamestown 4:53.11 3 Lisa Owen, Concordia 4:59.37 4 Jen Houck, St. Scholastica 5:00.43 5 Amber Flaig, Unat 5:02.87 6 Jen St. John, Concordia 5:08.11 7 Stacy Kantola, St. Scholastica 5:16.99 8 Melonie Holmes, Jamestown 5:18.18 9 Rachel Dwyer, Concordia 5:21.41 10 Erin Gravalin, Msu-Mhd 5:26.78 11 Chrissey Kopetshy, Msu-Mhd 5:31.71 12 Ona Johnson, Um-Morris 5:55.93 13 Nora Mogck, Um-Morris 6:09.50 14 Ariel Howe, Um-Morris 6:24.46
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top Scores

3000 Meter 1 Carrie Mueller, Ndsu 10:53.76 2 Cheri Ewert, Jamestown 10:54.71 3 Kourtney Joyce, Ndsu 10:57.91 4 Lisa Parizek, Ndsu 11:00.42 5 Emily Dircks, Minot State 11:05.32 6 Martha Miltich, Unat 11:16.45 7 Erin Ellmaker, Jamestown 11:17.26 8 Beth Novak, Ndsu 11:23.41 9 Melody Holmes, Jamestown 11:35.52 10 Adina Meeks, Mary 11:39.68 11 Erin Anderson, Concordia 11:49.48 Kadie Nelsen, Ndsu DQ
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top Scores

5000 Meter 1 Karie Thornton, Jamestown 19:12.12 2 Jen Tollefsrud, Jamestown 19:50.91 3 Jen Bremser, Concordia 21:06.26 4 Jaime Watson, Minot State 21:18.48
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top Scores

4x200 Meter Relay 1 Mary (Latoya Potter, Lindsey Carter, Katie Rau, Mollie Hoff) 1:45.29 H1 OLSON FORUM RECORD 2 Jamestown (Tina Widerrich, Kari Pankow, Marrie Johnson, Erica Mois) 1:49.80 H1 3 Concordia (Angie Pfeiffer, Jill Fancher, Kelly Olson, Alissa Bilden) 1:50.67 H1 4 Dakota State (Maria Goodroad, Jayna Goodroad, Lindsay Dykstra, Laridee Dibble) 1:53.84 H1 5 Jamestown (Carma Hackey, Betsy Thingstad, Audra Carson, Chelsea Haines) 1:54.04 H2 6 Um-Morris (Leah Webinger, Christina VanBuren, Sara Mueller, Annie Harden) 1:54.51 H2 7 St. Scholastica (Nikki Seguin, Kari Johansen, Sara Erickson, Kat Ahrens) 2:00.24 H2
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top Scores

4x400 Meter Relay 1 Concordia (Alissa Bilden, Britt Berger, Kelly Olson, Angie Pfeiffer) 4:07.20 H2 2 Mary (Shawna Kern, Latoya Potter, Lindsey Carter, Krystal Wolf) 4:07.75 H2 3 Jamestown (Carma Hackey, Chelsea Haines, Kari Pankow, Tina Widerrich) 4:15.99 H2 4 Dakota State (Maria Goodroad, Jayna Goodroad, Lindsay Dykstra, Laridee Dibble) 4:27.47 H1 5 Jamestown (Chrisy Lussenden, Audra Carson, Liz McCarty, Jen Tollefsrud) 4:34.52 H2 6 Um-Morris (Annie Harden, Leah Webinger, Christina VanBuren, Sara Mueller) 4:36.72 H1 7 Concordia (Rachel Charpentier, Julie Miller, Erika Ogard, Michelle Singlestad) 4:40.76 H1 8 St. Scholastica (Jen Houck, Stacy Kantola, Kari Johansen, Michelle Hunt) 4:48.47 H1
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top Scores

Distance Medley Relay 1 Jamestown (Lisa Nayes, Michelle Mauer, Hillary Andvik, Karie Thornton) 13:30.55 2 Concordia (Carrie Fransen, Amy Ravenhorst, Rachel Dwyer, Jen St. John) 13:36.92 3 Bsu (Jaci Thomforde, Paige Ferguson, Shelby McCrady, Christa Pribula) 13:46.98 4 Um-Morris (Ona Johnson, Ariel Howe, Nora Mogck, McAlpin) 15:02.37
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top Scores

Long Jump Round 1, Flight 1 1 Kari Pankow, Jamestown 15-1 1/2 (4.61m) 2 Emily Tollefson, Concordia 14-11 1/2 (4.56m) 3 Jocelyn Essler, Ndsu 14-8 3/4 (4.49m) 4 Kari Johanssen, St. Scholastica 14-6 1/2 (4.43m) 5 Amber Schackman, Concordia 14-4 (4.37m) 6 Lacy Hanson, Jamestown 14-0 1/4 (4.27m) 7 Emily Degroot, Dakota State 13-10 1/4 (4.22m) 8 Kristin Gussiaas, Concordia 13-4 3/4 (4.08m) 9 Tarah Maatz, Concordia 13-3 1/4 (4.04m) 10 Ashley Goodwin, Um-Morris 13-1 1/4 (3.99m) 11 Carma Hackey, Jamestown 12-5 1/4 (3.79m) Round 1, Flight 2 1 Olivia Friestad, Mary 16-7 3/4 (5.07m)q 2 Cassity Lloyd, Mary 16-4 1/2 (4.99m) 2 Tiffany Spriggs, Msu-Mhd 16-4 1/2 (4.99m) 4 Tanya Weigelt, Mary 16-2 1/2 (4.94m) 5 Brianne Sturlaugson, Mary 16-1 3/4 (4.92m) 6 Nicole Plante, Concordia 15-11 1/2 (4.86m) 7 Lindsey Augst, Ndsu 15-9 (4.80m) 8 Kathy Lagge, Msu-Mhd 15-7 1/2 (4.76m) 9 Jayna Goodroad, Dakota State 14-9 3/4 (4.51m) 10 Rachel Beck, Msu-Mhd 14-3 3/4 (4.36m) 11 Sara Mueller, Um-Morris 13-9 3/4 (4.21m) Round 1, Flight 3 1 Amy Uthus, Ndsu 18-7 (5.66m)q 2 Erica Mois, Jamestown 17-7 1/2 (5.37m)q 3 Alissa Andrus, Ndsu 17-2 (5.23m)q 4 Kristen Anderson, Msu-Mhd 17-2 (5.23m)q 5 Christy Johnson, Ndsu 16-11 1/2 (5.17m)q 6 Brandy Schnabel, Nsu 16-7 3/4 (5.07m)q 7 Jessica Trautwein, Msu-Mhd 16-7 3/4 (5.07m)q 8 Leslie Moore, Ndsu 16-7 (5.05m) 9 Kayla Campbell, Mary 16-6 1/2 (5.04m) 10 Jessica Deringer, Mary 16-5 1/4 (5.01m) 11 Amberly Stephens, Unat 16-0 1/4 (4.88m) Final 1 Amy Uthus, Ndsu 18-7 (5.66m) 2 Erica Mois, Jamestown 18-1 1/2 (5.52m) 3 Alissa Andrus, Ndsu 17-9 (5.41m) 4 Christy Johnson, Ndsu 17-2 (5.23m) 5 Kristen Anderson, Msu-Mhd 17-2 (5.23m) 6 Jessica Trautwein, Msu-Mhd 16-9 1/4 (5.11m) 7 Olivia Friestad, Mary 16-7 3/4 (5.07m) 8 Brandy Schnabel, Nsu 16-7 3/4 (5.07m)
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top Scores

Triple Jump 1 Kristen Anderson, Msu-Mhd 36-5 (11.10m) 2 Jessica Deringer, Mary 35-6 3/4 (10.84m) 3 Leslie Moore, Ndsu 35-4 1/2 (10.78m) 4 Brianne Sturlaugson, Mary 34-7 1/2 (10.55m) 5 Tanya Weigelt, Mary 34-4 3/4 (10.48m) 6 Renee Splichal, Concordia 33-8 3/4 (10.28m) 7 Kayla Campbell, Mary 33-5 1/4 (10.19m) 8 Olvia Friestad, Mary 33-4 3/4 (10.18m) 9 Shelby McCrady, Bsu 33-1 3/4 (10.10m) 10 Katie Killoran, Mary 32-9 3/4 (10.00m) 11 Jayna Goodroad, Dakota State 32-8 1/4 (9.96m) 12 Liz McCarty, Jamestown 32-2 1/4 (9.81m) 13 Rachel Beck, Msu-Mhd 30-10 1/4 (9.40m) 14 Nikki Seguin, St. Scholastica 30-8 1/2 (9.36m) 15 Sara Erickson, St. Scholastica 30-5 1/2 (9.28m) 16 Amberly Stephens, Unat 30-2 3/4 (9.21m) 17 Jackie Schwan, Nsu 29-3 3/4 (8.93m) 18 Ashley Goodwin, Um-Morris 29-3 1/4 (8.92m) 19 Lacy Hanson, Jamestown 28-4 1/2 (8.65m)
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top Scores

High Jump 1 Jessica Trautwein, Msu-Mhd 5-2 (1.57m) 2 Amber Vaneps, Ndsu 5-2 (1.57m) 3 Lindsey Augst, Ndsu 5-0 (1.52m) 4 Olivia Friestad, Mary 5-0 (1.52m) 5 Tia Dolechek, Mary 5-0 (1.52m) 5 Kari Pankow, Jamestown 5-0 (1.52m) 7 Kristen VanHoorn, Mary 4-10 (1.47m) 7 Serina Hiemstra, Dakota State 4-10 (1.47m) 9 Renee Splichal, Concordia 4-10 (1.47m) 10 Liz McCarty, Jamestown 4-8 (1.42m) 11 Sara Erickson, St. Scholastica 4-8 (1.42m) 12 Amy Ravenhorst, Concordia 4-8 (1.42m) 13 Nicole Plante, Concordia 4-4 (1.32m) 14 Chrisy Lussenden, Jamestown 4-2 (1.27m) 15 Amber Schackman, Concordia 4-2 (1.27m)
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top Scores

Pole Vault 1 Kristen Schwehr, Mary 12-3 1/2 (3.75m) OLSON FORUM RECORD 2 Renee Splichal, Concordia 11-1 (3.38m) 3 Ann Marie Simonich, Mary 10-1 1/4 (3.08m) 3 Jill Mosted, Msu-Mhd 10-1 1/4 (3.08m) 3 Ellyn Rost, Mary 10-1 1/4 (3.08m) 6 Brianne Sturlaugson, Mary 10-1 1/4 (3.08m) 7 Lindsay Kuznia, Concordia 9-7 (2.92m) 8 Lisa Dobbs, Mary 9-7 (2.92m) 9 Lisa Charboneau, Nsu 9-7 (2.92m) 10 Tiffany Sprigges, Msu-Mhd 9-1 (2.77m) 11 Shannon Ahern, Dakota State 9-1 (2.77m) 12 Nikki Thorson, Mary 8-7 (2.62m) 13 Marrie Johnson, Jamestown 8-7 (2.62m) 14 Kristin Gussiaas, Concordia 8-1 1/2 (2.48m) Breanna Quamme, Concordia NH Savannah Crawford, Mary NH
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top Scores

Shot Put Round 1, Flight 1 1 Nicole Plante, Concordia 31-6 3/4 (9.62m) 2 Ashley Ulmer, Nsu 30-9 (9.37m) 3 Melissa Stave, Concordia 30-4 1/4 (9.25m) 4 Nikki Schreifels, St. Scholastica 30-0 1/4 (9.15m) 5 Suzette Demers, St. Scholastica 29-6 1/2 (9.00m) 6 Raceen Blum, Jamestown 27-3 1/4 (8.31m) 7 Amber Schackman, Concordia 25-7 1/2 (7.81m) 8 Ellie Krueger, Um-Morris 24-11 3/4 (7.61m) Round 1, Flight 2 1 Alicia Bennett, Dakota State 36-5 (11.10m) 2 Julie Faul, Jamestown 35-0 1/2 (10.68m) 3 Erin Suhonen, Bsu 34-0 1/4 (10.37m) 4 Brena Smith, Jamestown 33-7 1/4 (10.24m) 5 Carma Hackey, Jamestown 33-5 3/4 (10.20m) 6 Sara Olson, Bsu 32-11 3/4 (10.05m) 7 Rebekah Hoback, Concordia 32-4 1/4 (9.86m) 8 Alexis Nider, Mary 31-4 1/2 (9.56m) 9 Ashley Winthesier, Um-Morris 31-2 (9.50m) 10 Jenny Entglemeier, St. Scholastica 31-1 1/4 (9.48m) 11 Beth Miller, St. Scholastica 28-0 3/4 (8.55m) Round 1, Flight 3 1 LeAnn Bonin, Nsu 40-11 1/2 (12.48m)q 2 Jocelyn Dockendorf, Nsu 40-9 (12.42m)q 3 Mallory Furr, Mary 39-9 1/4 (12.12m)q 4 Gena Meier, Nsu 38-4 (11.68m)q 5 Jacqueline Kuyper, Dakota State 38-3 1/4 (11.66m)q 6 Libby Schneider, Bsu 37-8 (11.48m)q 7 Talia Merritt, Unat 37-1 1/4 (11.31m)q 8 Brandi Miller, Mary 37-0 1/4 (11.28m)q 9 Ann Johnson, Msu-Mhd 36-8 1/2 (11.19m) Final 1 LeAnn Bonin, Nsu 43-7 3/4 (13.30m) 2 Jocelyn Dockendorf, Nsu 42-0 1/2 (12.81m) 3 Mallory Furr, Mary 39-11 1/4 (12.17m) 4 Jacqueline Kuyper, Dakota State 38-4 1/4 (11.69m) 5 Gena Meier, Nsu 38-4 (11.68m) 6 Libby Schneider, Bsu 37-8 (11.48m) 7 Talia Merritt, Unat 37-1 1/4 (11.31m) 8 Brandi Miller, Mary 37-0 1/4 (11.28m)
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top Scores

Weight Round 1, Flight 1 1 Jen Entgelmeier, St. Scholastica 34-2 1/4 (10.42m) 2 Rebekah Hoback, Concordia 33-2 (10.11m) 3 Melissa Stave, Concordia 32-11 1/4 (10.04m) 4 Libby Schneider, Bsu 30-3 1/2 (9.23m) 5 Suzette Demers, St. Scholastica 29-9 1/4 (9.07m) 6 Nikki Schreifels, St. Scholastica 25-5 1/2 (7.76m) Round 1, Flight 2 1 Brandi Miller, Mary 41-11 1/2 (12.79m)q 2 Tennille Penn, Jamestown 40-8 1/4 (12.40m) 3 Alexis Nider, Mary 36-0 (10.97m) 4 Shantell Penn, Jamestown 35-8 1/2 (10.88m) 5 Jessica Chafe, Jamestown 33-0 1/4 (10.06m) 6 Ashley Wintheiser, Um-Morris 32-5 (9.88m) Round 1, Flight 3 1 Diandra Gallagher, Unat 62-3 1/4 (18.98m)q OLSON FORUM RECORD 2 Belinda Eastlack, Msu-Mhd 55-4 1/4 (16.87m)q OLSON FORUM RECORD 3 LeAnne Bonin, Nsu 49-6 1/2 (15.10m)q 4 Gena Meier, Nsu 45-4 1/4 (13.82m)q 5 Talia Merritt, Unat 45-3 1/2 (13.80m)q 6 Mallory Furr, Mary 43-11 3/4 (13.40m)q 7 Ann Johnson, Msu-Mhd 43-3 3/4 (13.20m)q 8 Erin Suhonen, Bsu 41-2 1/2 (12.56m) Final 1 Diandra Gallagher, Unat 62-5 3/4 (19.04m) OLSON FORUM RECORD 2 Belinda Eastlack, Msu-Mhd 57-3 (17.45m) OLSON FORUM RECORD 3 LeAnne Bonin, Nsu 49-6 1/2 (15.10m) 4 Gena Meier, Nsu 45-4 1/4 (13.82m) 5 Talia Merritt, Unat 45-3 1/2 (13.80m) 6 Brandi Miller, Mary 44-2 1/2 (13.47m) 7 Mallory Furr, Mary 43-11 3/4 (13.40m) 8 Ann Johnson, Msu-Mhd 43-3 3/4 (13.20m)
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top Scores

TEAM SCORES Scored 10-8-6-5-4-3-2-1 55 Meter, 55 Meter Hurdles, 200 Meter, 400 Meter, 600 Meter, 800 Meter, 1000 Meter, 1500 Meter, 3000 Meter, 5000 Meter, 4x200 Meter Relay, 4x400 Meter Relay, Distance Medley Relay, Long Jump, Triple Jump, High Jump, Pole Vault, Shot Put, Weight 1 Mary 177.0 2 Jamestown 115.5 3 Ndsu 101.0 4= Msu-Mhd 87.0 4= Concordia 87.0 6 Nsu 37.0 7 Bsu 30.0 8 Dakota State 21.5 9 St. Scholastica 20.0 10 Minot State 17.0 11 Um-Morris 14.0
Results also available for Men. Return to home page.