| Cobber Home | Help Us Recruit |Next Game
2003-2004 Concordia Women's Track
| News | Schedule/Results | Roster | Records | Women's Track and Field Home | Coaches | 02-03 | 03-04 Men |

2003-04 Concordia Women's Indoor Track Meet Results
 
Site  Date        Opponent                                          Time 
A      5/01         Ron Masanz Invitational                 10:00am
                         @ MSU-Moorhead

| Final Meet Results | Cobber Notables |
 
 

Ron Masanz Invitational at MSU-Moorhead - May 1, 2004
(Results Posted May 4, 2004)

Final Results - As Taken Off the Video
                         Ron Masanz 2004 - 5/1/2004
                                Ron Masanz 2004
                                 Moorhead, MN
                                    Results

Women 100 Meter Dash Heat 1-Lynx, Heats 2-4-Video
===========================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims Wind H#
===========================================================================
Preliminaries
  1 PFEIFFER, ANGIE              CONCORDIA CO           12.21      12.55q -0.8  3
  2 NIEMANN, SARAH               NORTH DAKOTA           12.29      12.68q 0.3   4
  3 LARSEN, SHANDA               NORTH DAKOTA           12.06      12.41q -0.1  2
  4 SANDOVAL, ANN                ST CLOUD STA           12.46      12.46q -0.1  2
  5 RAU, KATIE                   UMARY                  12.42      12.78q 0.3   4
  6 KERN, SHAWNA                 UMARY                  12.54      12.58q -0.1  2
  7 JOHNSON, MARRIE              JAMESTOWN CO           12.79      12.98q 0.3   4
  8 REHBEIN, STACEY              DICKENSON              11.96      12.79q 0.0   1
  9 POTTER, LATOYA               UMARY                  12.71      13.03  0.3   4
  9 ADEDEJI, ADEJOKE             CONCORDIA ST           12.80      13.00  -0.8  3
 11 KUEHN, JACINTA               NORTH DAKOTA           12.70      13.19  -0.8  3
 13 MOIS, ERICA                  JAMESTOWN CO           12.53      12.96  0.0   1
 14 PASKE, MELISSA               DICKENSON              13.02      13.30  0.3   4
 15 REMPP, HEIDI                 CONCORDIA ST           12.89      13.16  -0.1  2
 15 BOESE, SARAH                 UND                    12.90      13.18  0.0   1
 17 COLLEN, ASHLEY               DICKENSON              12.91      13.23  -0.1  2
 18 SCHMIDT, SHANTEL             DICKENSON              12.91      13.29  0.0   1
 19 MOLLER, JILL                 CONCORDIA CO           13.36      13.48  -0.1  2
 20 GERTZ, JESSICA               CONCORDIA ST           12.98      13.76  -0.8  3
 21 ZANDER, HEIDI                UND                    13.30      13.90  -0.8  3
 22 O'BRYANT, COLLEEN            NORTH DAKOTA           13.60      13.92  -0.1  2
 23 CARSON, AUDRA                JAMESTOWN CO           14.34      14.73  -0.8  3

Women 100 Meter Dash Video
==================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals Wind Points
==================================================================================
Finals
  1 PFEIFFER, ANGIE              CONCORDIA CO           12.30      12.21 1.5
  2 REHBEIN, STACEY              DICKENSON              12.79      12.26 1.5
  3 SANDOVAL, ANN                ST CLOUD STA           12.48      12.36 1.5
  4 NIEMANN, SARAH               NORTH DAKOTA           12.40      12.56 1.5
  5 KERN, SHAWNA                 UMARY                  12.58      12.64 1.5
  6 RAU, KATIE                   UMARY                  12.50      12.74 1.5
  7 JOHNSON, MARRIE              JAMESTOWN CO           12.70      12.94 1.5

Women 200 Meter Dash Lynx
=================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Wind H# Points
=================================================================================
  1 PFEIFFER, ANGIE              CONCORDIA CO           25.40    25.20  -0.4  1
  2 SHIGG, NICOLE                NORTH DAKOTA           24.98    25.23  -0.4  1
  3 REHBEIN, STACEY              DICKENSON              24.71    25.26  -0.4  1
  4 HASSAN, BUKKY                UMARY                  25.22    25.28  -0.4  1
  5 LARSEN, SHANDA               NORTH DAKOTA           24.70    25.33  -0.4  1
  6 NIEMANN, SARAH               NORTH DAKOTA           25.10    25.82  -0.4  1
  7 RAU, KATIE                   UMARY                  25.87    26.30  -0.4  1
  8 ADEDEJI, ADEJOKE             CONCORDIA ST           26.85    26.44   0.0  2
  9 CARTER, LINDSEY              UMARY                  26.22    26.46   0.0  2
 10 PASKE, MELISSA              DICKENSON              26.96    26.63   0.6  3
 11 BAUSTIAN, ERIN               UND                    26.70    26.70   0.0  2
 12 COLLEN, ASHLEY               DICKENSON              26.72    27.15   0.0  2
 13 MOSTAD, JILL                 MSU MOORHEAD           27.10    27.33   0.6  3
 14 SCHMIDT, SHANTEL             DICKENSON              26.72    27.38   0.0  2
 15 HALSEY, CODY                 NORTH DAKOTA                    27.39   0.6  3
 16 PERRY, CARLA                 BEMIDJI STAT           27.44    27.47   0.6  3
 17 GERTZ, JESSICA               CONCORDIA ST           27.90    27.89   1.1  4
 18 BOESE, SARAH                 UND                    28.90    28.41   1.1  4
 19 ROMERO, TONI                 JAMESTOWN CO           28.15    28.94   1.1  4
 20 CARSON, AUDRA                JAMESTOWN CO           29.88    29.96   1.1  4

Women 400 Meter Dash Lynx
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 BILDEN, ALISSA               CONCORDIA CO           59.59      58.94   1
  2 CAPRON, MEGAN                DICKENSON              59.48      59.30   1
  3 RAVENHORST, AMY              CONCORDIA CO           59.42      59.99   1
  4 FRIEND, NICOLE               BEMIDJI STAT           58.33    1:00.22   1
  5 OLSON, KELLY                 CONCORDIA CO         1:00.32    1:00.43   2
  6 DALMACIO, KAREN              UMARY                1:00.12    1:00.55   2
  7 CARTER, LINDSEY              UMARY                1:00.93    1:02.01   2
  8 MOONEY, KELLIE               UND                  1:00.55    1:02.33   2
  9 HACKEY, CARMA                JAMESTOWN CO         1:02.11    1:02.98   2
 10 KNUDSON, LINDSEY             UMARY                1:02.81    1:04.84   2
 11 LUSSENDEN, CHRISY            JAMESTOWN CO         1:03.20    1:05.22   2

Women 800 Meter Run Heats 1-3-Video
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 MCAVENA, TARA                DICKENSON            2:16.00    2:13.84
  2 ANDERSON, VICKY              MINOT STATE          2:17.00    2:14.46
  3 SCHILL, JESSICA              UND                  2:10.18    2:15.88
  4 SACKETT, VERONICA            UND                  2:14.00    2:15.36
  5 SACKETT, RACHEL              UND                  2:15.00    2:18.71
  6 HALSEY, CODY                 NORTH DAKOTA         2:18.00    2:19.26
  7 CHING, JENI                  NORTH DAKOTA         2:21.00    2:20.13
  8 ESSLER, JOCELYN              NORTH DAKOTA                    2:20.05
  9 STRUFFERT, JESSI             ST CLOUD STA         2:19.00    2:20.35
 10 SCHMIT, NATALIE              CONCORDIA ST         2:21.04    2:21.16
 11 HANSON, NATALIE              CONCORDIA CO         2:20.78    2:21.63
 12 SANDOVAL, BETH               ST CLOUD STA         2:23.00    2:22.15
 13 KLATT, KODI                  DICKENSON            2:28.50    2:23.84
 14 BEESON, BRITT                UND                  2:25.00    2:24.38
 15 URBANOVA, KATKA              MINOT STATE          2:22.00    2:24.70
 16 BINSFELD, GENNY              MINOT STATE          2:20.00    2:24.85
 17 TUSS, ERIN                   UNATTACHED           2:31.24    2:32.30
 18 WARLING, FLORENCE            MSU MOORHEAD                    2:33.47
 19 THINGSTON, BETSY             JAMESTOWN CO                    2:34.55
 20 JANSSEN, ALLISON             MSU MOORHEAD         2:34.06    2:36.09
 21 FERGUSON, PAIGE              BEMIDJI STAT         2:33.53    2:36.70
 22 THOMFORDE, JACLYN            BEMIDJI STAT         2:36.44    2:39.14
 23 SINGLESTAD, MICHELLE         CONCORDIA CO         2:43.00    2:41.00
 24 PETERSON, JAMI               BEMIDJI STAT         2:35.65    2:49.93
 25 STRAUSER, AMBER              DICKENSON                       2:53.65

Women 1500 Meter Run Video
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points
================================================================================
  1 COLES, KINSEY                NORTH DAKOTA         4:37.00    4:33.07
  2 SHOOP, EMILY                 CONCORDIA ST         4:43.00    4:37.94
  3 KLEIN, ERIN                  NORTH DAKOTA         4:37.00    4:41.14
  4 SCHUSTER, HEATHER            MSU MOORHEAD         5:00.00    4:41.93
  5 BINSFELD, GENNY              MINOT STATE          4:50.00    4:43.17
  6 WOLF, KRYSTAL                UMARY                5:00.00    4:44.32
  7 DUERRE, RACHELLE             UND                  4:46.00    4:47.58
  8 NAYES, LISA                  JAMESTOWN CO         4:53.10    4:48.40
  9 URBANOVA, KATKA              MINOT STATE          4:57.00    4:51.04
 10 PRIBULA, CHRISTA             BEMIDJI STAT         5:01.43    4:51.16
 11 FRANSEN, CARRIE              CONCORDIA CO         4:54.12    4:51.30
 12 SAILER, SARAH                UND                  5:10.00    5:03.25
 13 CHARPENTIER, RACHEL          CONCORDIA CO         5:25.47    5:05.83
 14 MAURER, MICHEL               JAMESTOWN CO         4:54.28    5:05.65
 15 MILLER, JULIE                CONCORDIA CO         5:07.18    5:07.75
 16 WICKENS, KRISTEN             DICKENSON            5:08.00    5:08.06
 17 ELLMAKER, ERIN               JAMESTOWN CO         5:14.56    5:08.56
 18 CARON, AMANDA                UND                  5:10.00    5:09.75
 19 HOLMES, MELANIE              JAMESTOWN CO         5:18.17    5:15.68
 20 DWYER, RACHEL                CONCORDIA CO         5:26.36    5:22.96
 21 PETERSON, JAMI               BEMIDJI STAT         5:44.76    5:32.49
 22 RHEINGANS, SARAH             ST CLOUD STA         6:05.00    6:14.53
 -- SACKETT, VERONICA            UND                  4:46.00         NT

Women 3000 Meter Run Lynx
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 NEVA, JESSICA                UND                  9:55.00    9:52.24
  2 MURCH, KRISTIN               UND                 10:36.00   10:45.44
  3 LICHTER, JESSICA             UND                 10:50.00   10:56.75
  4 THORNTON, KATI               JAMESTOWN CO                   11:01.74
  5 TOLLEFSRUD, JENNIFER         JAMESTOWN CO                   11:01.81
  6 LANDBERG, MARGARET           UND                 10:55.00   11:22.63

Women 5000 Meter Run Lynx
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 JOYCE, KOURTNEY              NORTH DAKOTA        19:07.00   18:53.06
  2 STROMME, PAULA               UMARY               19:00.00   19:06.33
  3 MILTICH, MARTHA              UNATTACHED          19:00.00   19:09.71
  4 EWERT, CHERI                 JAMESTOWN CO        19:24.24   19:19.04
  5 NELSEN, KADIE                NORTH DAKOTA        19:43.00   19:34.02
  6 ARMITAGE, CARRIE             UMARY               19:30.00   19:52.15
  7 JUDD, EMILY                  CONCORDIA CO        20:16.00   20:10.97
  8 BREMSER, JEN                 CONCORDIA CO        20:52.00   20:30.31

Women 100 Meter Hurdles Heat 1-Hand Held, Heat 2-3-Video
=================================================================================
      record:   10.00
    Name                    Year School                  Seed    Prelims Wind H#
=================================================================================
Preliminaries
  1 KERN, SHAWNA                 UMARY                  14.35     15.00q -0.1  1
  2 UTHUS, AMY                   NORTH DAKOTA           14.67     15.10q -0.6  2
  3 KUEHN, JACINTA               NORTH DAKOTA           14.89     15.85q  0.2  3
  4 ANDERSON, KRISTAN            MSU MOORHEAD           15.70     16.02q -0.6  2
  5 TRUSHENSKI, STACEY           ST CLOUD STA           15.70     16.08q  0.2  3
  6 AMBERSON, ELLEN              UND                    16.20     16.18q -0.6  2
  7 TRAUTWEIN, JESSICA           MSU MOORHEAD           15.40     16.19q -0.6  2
  8 SPRIGGS, TIFFANY             MSU MOORHEAD           15.70     16.28q  0.2  3
  9 REMPP, HEIDI                 CONCORDIA ST           16.52     16.39  -0.6  2
 10 FANCHER, JILL                CONCORDIA CO           16.64     16.48  -0.6  2
 11 TODNEM, KAYLA                ST CLOUD STA           15.53     16.60  -0.6  2
 12 NAKASONE, CHIOKO             DICKENSON              15.49     16.67  -0.1  1
 13 KNUDSON, LINDSEY             UMARY                  16.50     17.18   0.2  3
 14 HEGLAND, LEAH                CONCORDIA CO                     17.41   0.2  3
 15 MILLER, SAMANTHA             UW-SUPERIOR            16.61     17.50  -0.1  1
 16 KILLORAN, KATIE              UMARY                  15.50     17.61  -0.1  1
 17 MAATZ, TARAH                 CONCORDIA CO           16.60     18.04  -0.1  1
 18 LUSSENDEN, CHRISY            JAMESTOWN CO           18.24     18.78   0.2  3

Women 100 Meter Hurdles Video
=====================================================================================
      record:   10.00
    Name                    Year School               Prelims     Finals Wind Points
=====================================================================================
Finals
  1 KERN, SHAWNA                 UMARY                  15.00      14.70 NWI
  2 UTHUS, AMY                   NORTH DAKOTA           15.10      15.13 NWI
  3 TRAUTWEIN, JESSICA           MSU MOORHEAD           16.19      15.43 NWI
  4 KUEHN, JACINTA               NORTH DAKOTA           15.85      15.88 NWI
  5 SPRIGGS, TIFFANY             MSU MOORHEAD           16.28      16.11 NWI
  6 ANDERSON, KRISTAN            MSU MOORHEAD           16.02      16.21 NWI
  7 TRUSHENSKI, STACEY           ST CLOUD STA           16.08      16.40 NWI

Women 400 Meter Hurdles Heat 1-2-Lynx
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 KLEIN, SARAH                 NORTH DAKOTA         1:01.06    1:02.39   1
  2 KERN, SHAWNA                 UMARY                1:02.38    1:02.77   1
  3 NAKASONE, CHIOKO             DICKENSON            1:03.38    1:04.94   1
  4 WIEDERRICH, TINA             JAMESTOWN CO         1:04.00    1:07.05   1
  5 KILLORAN, KATIE              UMARY                1:04.81    1:07.50   1
  6 PANKOW, KARI                 JAMESTOWN CO         1:06.45    1:07.51   1
  7 FANCHER, JILL                CONCORDIA CO         1:09.82    1:08.66   2
  8 GREGG, LINDSY                BEMIDJI STAT         1:07.83    1:09.48   2
  9 PESTA, ERIN                  MSU MOORHEAD         1:13.25    1:13.21   2
 10 RAU, KATIE                   UMARY                1:07.11    1:14.23   2
 11 GUSTIN, ABBY                 UW-SUPERIOR                     1:15.85   2
 12 HEGLAND, LEAH                CONCORDIA CO                    1:16.94   2
 13 THOMPSON, TONYA              UW-SUPERIOR          1:23.62    1:24.13   2

Women 3000 Meter Steeplechase Hand Times
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points
================================================================================
  1 ACKERMAN, TIFFANY            UMARY               11:47.00   11:17.33
  2 FLAIG, AMBER                 UNATTACHED                     11:22.92
  3 PARIZEK, LISA                NORTH DAKOTA        11:40.00   11:27.45
  4 IRVINE, LAUREL               MINOT STATE         11:50.00   11:34.85
  5 OWEN, LISA                   CONCORDIA CO        11:40.17   11:44.84
  6 ST., JEN                     CONCORDIA CO                   11:52.72
  7 DIRCKS, EMILY                MINOT STATE         11:55.00   11:54.72
  8 THOME, SARAH                 MSU MOORHEAD        12:30.00   12:18.65
  9 SMITH, HEATHER               MSU MOORHEAD        12:45.00   12:18.70
 10 LOEBSACK, ALICE              UW-SUPERIOR         12:40.20   12:38.38
 11 GRAVALIN, ERIN               MSU MOORHEAD        13:00.00   12:42.00
 12 MEEKS, ADINA                 UMARY               13:23.00   13:00.38

Women 4x100 Meter Relay Hand Times
================================================================================
    School                                               Seed     Finals Points
================================================================================
  1 NORTH DAKOTA STATE  'A'                             47.20      47.30
  2 DICKENSON  'A'                                      49.10      48.90
  3 U OF MARY  'A'                                      47.71      49.00
  4 JAMESTOWN COLLEGE  'A'                              50.00      50.10
  5 CONCORDIA COLLEGE  'A'                              50.65      50.30
  6 ST CLOUD STATE  'A'                                 50.20      50.40
  7 U OF NORTH DAKOTA  'A'                              50.09      50.80

Women 4x400 Meter Relay Lynx
===================================================================================
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 U OF MARY  'A'                                    3:52.00    3:51.55   1
  2 CONCORDIA COLLEGE  'A'                            3:57.00    3:53.26   1
  3 DICKENSON  'A'                                    3:57.10    3:55.20   1
  4 ST CLOUD STATE  'A'                               4:02.00    4:03.57   1
  5 BEMIDJI STATE  'A'                                4:00.32    4:08.53   1
  6 JAMESTOWN COLLEGE  'A'                            4:07.04    4:17.49   2
  7 U OF NORTH DAKOTA  'A'                            3:56.30    4:17.87   1
  8 CONCORDIA COLLEGE  'B'                            4:30.00    4:21.64   2
  9 CONCORDIA COLLEGE  'C'                            4:30.00    4:24.45   2

Women High Jump
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points
================================================================================
  1 TRAUTWEIN, JESSICA           MSU MOORHEAD                     5-7.0
  2 MILLER, SAMANTHA             UW-SUPERIOR                      5-4.0
  3 PANKOW, KARI                 JAMESTOWN CO           1.57m     5-2.0
  4 VANEPS, AMBER                NORTH DAKOTA           1.62m     5-2.0
  5 GEGLEMAN, LYNDSY             UND                    1.52m     5-2.0
  6 MCCARTY, LIZ                 JAMESTOWN CO           1.57m     5-0.0
  6 AUGST, LINDSEY               NORTH DAKOTA           1.60m     5-0.0
  6 NAGEL, AMANDA                UND                    1.52m     5-0.0
  6 FRIESTAD, OLIVIA             UMARY                  1.57m     5-0.0
 10 KRUEGER, LINDSEY             ST CLOUD STA           1.52m     4-10.0
 10 AARESTAD, CRISTINA           CONCORDIA CO           1.47m     4-10.0
 10 LARSON, DANIELLE             ST CLOUD STA                     4-10.0
 13 FAULKNER, AMANDA             ST CLOUD STA           1.21m     4-8.0
 13 TRUSHENKSI, STACEY           ST CLOUD STA           1.21m     4-8.0
 -- QUAMME, BREANNA              CONCORDIA CO                     NH
 -- LUSSENDEN, CHRISY            JAMESTOWN CO           1.37m     NH
 -- DOLECHEK, TIA                UMARY                  1.57m
 -- MCGUINNESS, KARA             UMARY                  1.57m
-- BORSETH, AMANDA              MINOT STATE            1.57m

Women Pole Vault
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points
================================================================================
  1 ROEHRICK, JESSICA            NORTH DAKOTA           3.73m   12-02.25
  2 TARASEWICZ, JODI             ST CLOUD STA           3.35m   11-06.50
  3 HILTON, KIMBERLY             NORTH DAKOTA           3.68m   11-06.50
  4 WEHRI, BROOKE                MSU MOORHEAD           3.50m   11-06.50
  5 ROSBOROUGH, JODI             ST CLOUD STA           3.35m   11-06.50
  6 SIMONICH, ANN-MARIE          UMARY                  3.35m   11-06.50
  7 STRENKOWSKI, JULIE           NORTH DAKOTA           3.35m   11-06.50
  8 LENCOWSKI, SARAH             ST CLOUD STA           3.04m   11-00.00
  8 SPRIGGS, TIFFANY             MSU MOORHEAD           3.42m   11-00.00
  8 FLECK, JESSICA               UND                    3.35m   11-00.00
  8 MOSTAD, JILL                 MSU MOORHEAD           3.50m   11-00.00
  8 SPLICHAL, RENEE              CONCORDIA CO           3.40m   11-00.00
 13 CRAWFORD, SAVANNAH           UMARY                  3.07m   10-06.00
 13 SEDLER, DARBY                UND                    3.04m   10-06.00
 13 DUKART, SARA                 DICKENSON              2.89m   10-06.00
 13 STURLAUGSON, BREYNN          UMARY                  3.30m   10-06.00
 13 LOWE, CORRINA                DICKENSON              3.30m   10-06.00
 18 KUZNIA, LINDSAY              CONCORDIA CO           3.04m   10-01.25
 18 HANSON, NATALIE              CONCORDIA CO           2.97m   10-01.25
 18 AMBERSON, ELLEN              UND                    3.35m   10-01.25
 18 DOBBS, LISA                  UMARY                  2.89m   10-01.25
 18 ROST, ELLYN                  UMARY                  2.89m   10-01.25
 18 LARSON, DANIELLE             ST CLOUD STA           3.04m   10-01.25
 18 SVINGEN, JESS                DICKENSON              3.04m   10-01.25
 25 QUAMME, BREANNA              CONCORDIA CO           2.59m    8-06.00
 26 JOHNSON, MARRIE              JAMESTOWN CO           2.89m    8-06.00
 -- KOSTELECKY, CASEY            UND                    2.74m         NH
 -- SCHWEHR, KRISTEN             UMARY                  3.73m         NH

Women Long Jump
=====================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Wind Points
=====================================================================================
  1 OLSON, CASSANDRA             NORTH DAKOTA           5.84m      5.72m   0.7
  2 UTHUS, AMY                   NORTH DAKOTA           5.79m      5.49m  -0.4
  3 ADEDEJI, ADEJOKE             CONCORDIA ST           5.27m      5.46m   1.1
  4 MOIS, ERICA                  JAMESTOWN CO           5.76m      5.36m   2.4
  5 SIMS, NIKKI                  UND                    5.48m      5.31m  -1.7
  6 ANDRUS, ALISSA               NORTH DAKOTA           5.63m      5.25m   NWI
  7 BJUGSTAD, LESLIE             UND                    5.18m      5.22m  -0.1
  8 BURGARD, MICHELLE            UND                    5.18m      5.11m   0.2
  8 LLOYD, CASS                  UMARY                  5.18m      5.11m   1.0
 10 JOHNSON, CHRISTY             NORTH DAKOTA           5.63m      5.02m   0.1
 11 CAMPBELL, KAYLA              UMARY                  5.23m      4.96m   2.6
 12 MILANOVICH, STACEY           DICKENSON              5.02m      4.95m   1.7
 13 KUHN, ANDI                   UND                    5.18m      4.93m   1.8
 14 FREISTAD, OLIVIA             UMARY                  5.18m      4.86m   3.3
 15 ANDERSON, KRISTAN            MSU MOORHEAD           5.51m      4.85m  -0.3
 16 LONG, SARAH                  DICKENSON              5.28m      4.83m   NWI
 17 MCCARTY, LIZ                 JAMESTOWN CO           5.02m      4.78m  -0.4
 18 JOHNSON, MARRIE              JAMESTOWN CO           5.33m      4.73m   NWI
 19 TODNEM, KAYLA                ST CLOUD STA           4.87m      4.71m  -0.6

Women Triple Jump
=====================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Wind Points
=====================================================================================
  1 OLSON, CASSANDRA             NORTH DAKOTA          12.36m     12.19m  +0.0
  2 MINDERMANN, ALICIA           NORTH DAKOTA          11.93m     11.75m   0.9
  3 ANDERSON, KRISTAN            MSU MOORHEAD          11.58m     11.73m   0.6
  4 TRAUWEIN, JESSICA            MSU MOORHEAD          11.58m     11.45m   1.4
  5 BURGARD, MICHELLE            UND                   10.97m     11.09m   0.7
  6 DERINGER, JESICA             UMARY                 10.97m     11.08m  +0.0
  7 FLECK, JESSICA               UND                   10.97m     10.89m   0.5
  8 KUHN, ANDI                   UND                   10.97m     10.65m   0.6
  9 FREISTAD, OLIVIA             UMARY                 10.66m     10.60m   1.4
 10 LONG, SARAH                  DICKENSON             10.82m     10.55m   0.5
 11 FELIX, ACARA                 ST CLOUD STA          10.66m     10.46m  -0.7
 12 MILANOVICH, STACEY           DICKENSON             10.66m     10.42m   1.5
 13 CAMPBELL, KAYLA              UMARY                 10.66m     10.34m   1.5
 14 STURLAUGSON, BRYENN          UMARY                 10.66m     10.31m   1.3
 15 BECK, RACHEL                 MSU MOORHEAD          10.05m     10.04m   1.6
 16 BJUGSTAD, LESLIE             UND                   10.36m     10.01m   0.8
 17 REEVES, CRYSTAL              CONCORDIA CO          10.28m      9.78m   0.1
 18 ROMERO, TONI                 JAMESTOWN CO           9.82m      9.72m   1.5
 19 PANKOW, KARI                 JAMESTOWN CO                      9.70m   1.1

Women Shot Put
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points
================================================================================
  1 MERRITT, TALIA               UNATTACHED            12.19m     11.84m
  2 ANN, LEE                     MINOT STATE                      11.83m
  3 CASTRO, JENNY                MINOT STATE           11.58m     11.78m
  4 FURR, MALLORY                UMARY                 12.19m     11.74m
  5 JOHNSON, ANN                 MSU MOORHEAD          11.58m     11.70m
  6 THORMAHLEN, BETH             DICKENSON             12.09m     11.67m
  7 TIARKS, KATY                 CONCORDIA ST          11.67m     11.59m
  8 AALUND, MAGGIE               MINOT STATE           11.58m     11.26m
  9 ODEGARD, KAYLA               UM'DULUTH             11.88m     10.96m
 10 BERGESON, LINDSAY            BEMIDJI STAT          12.09m     10.91m
 11 SCHNEIDER, LIBBY             BEMIDJI STAT          11.73m     10.85m
 12 FRESCHETTE, BRIGETTE         MINOT STATE           10.97m     10.70m
 13 HUMPHRIES, KELLY             NORTH DAKOTA                     10.67m
 14 NIDER, ALEXIS                UMARY                 10.66m     10.14m
 14 FLACH, JENNIFER              UND                   10.97m     10.14m
 16 LEDELL, NICOLE               UM'DULUTH             10.97m     10.08m
 17 HOBACK, REBEKAH              CONCORDIA CO           9.75m      9.79m
 18 GUSTIN, ABBY                 UW-SUPERIOR                       9.70m
 19 FAUL, JULIE                  JAMESTOWN CO          11.20m      9.68m
 20 NIEMEYER, SHERI              UW-SUPERIOR                       9.33m
 21 STAVE, MELISSA               CONCORDIA CO          10.51m      9.05m
 22 BUROW, NICOLE                BEMIDJI STAT           9.04m      8.79m
 23 BLUM, RAEDEEN                JAMESTOWN CO           8.99m      8.76m
 -- DAVIS, LEAH                  UND                   10.66m         ND
 -- MISKA, JUDY                  UND                   10.36m         ND
 -- OLIMB, DANA                  UND                   13.10m         ND

Women Discus Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points
================================================================================
  1 LONGFORS, RACHEL             UNATTACHED                       175-11
  2 MERRITT, TALIA               UNATTACHED            48.76m  144-00.50
  3 HUMPHRIES, KELLY             NORTH DAKOTA          44.50m  138-02.50
  4 AALUND, MAGGIE               MINOT STATE           39.62m  135-10.50
  5 CHASE, JESSICA               JAMESTOWN CO          38.88m  128-10.50
  5 PEKOVISH, LEEANN             MINOT STATE                   128-10.50
  7 MERRIGAN, MOLLY              UMARY                 39.92m     128-07
  8 LARSON, MANDY                UND                   42.36m     127-10
  9 OTTERSON, KRISTIN            ST CLOUD STA          35.96m     126-05
 10 CASTRO, JENNY                MINOT STATE           36.57m  116-01.50
 11 SUHONEN, ERIN                BEMIDJI STAT          35.22m     114-00
 12 JOHNSON, ANN                 MSU MOORHEAD                  113-02.50
 13 GUSTIN, ABBY                 UW-SUPERIOR                      113-00
 14 PENN, TENNILLE               JAMESTOWN CO          31.77m     111-08
 15 THROHMAHLEN, BETH            DICKENSON             35.05m     111-02
 16 PENN, SHANTEL                JAMESTOWN CO          36.34m     111-00
 17 SCHNEIDER, LIBBY             BEMIDJI STAT          41.02m     109-09
 18 FLACH, JENNIFER              UND                   37.18m     109-01
 19 STAVE, MELISSA               CONCORDIA CO          33.47m     106-04
 20 FURR, MALLORY                UMARY                 35.05m     105-10
 21 TIARKS, KATY                 CONCORDIA ST          33.57m     105-05
 22 FAUL, JULIE                  JAMESTOWN CO          34.54m     104-08
 23 HOBACK, REBEKAH              CONCORDIA CO          33.27m      98-05
 24 BUROW, NICOLE                BEMIDJI STAT          30.07m      95-01
 25 SMITH, BRENA                 JAMESTOWN CO          30.09m      94-04
 26 NIEMEYER, SHERI              UW-SUPERIOR                       89-06
 27 DAHL, CASSIE                 MINOT STATE           30.17m      88-06
 28 VISGER, HOLLY                UW-SUPERIOR                       84-10
 29 KRUEGER, LINDSEY             ST CLOUD STA          32.00m      84-08
 -- BERGESON, LINDSAY            BEMIDJI STAT          35.83m         ND

Women Hammer Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points
================================================================================
  1 BAUER, DIANDRA               UNATTACHED            56.38m  183-05.50
  2 EASTLACK, BELINDA            MSU MOORHEAD          54.12m  182-08.50
  3 LONGFORS, RACHEL             UNATTACHED                       175-01
  4 HUMPHRIES, KELLY             NORTH DAKOTA          47.24m     161-08
  5 MERRITT, TALIA               UNATTACHED                    144-08.50
  6 LEDELL, NICOLE               UM'DULUTH             44.19m     138-01
  7 HEFFERNAN, CHRISTINE         UNATTACHED            38.83m     129-06
  8 ANN, LEE                     MINOT STATE                   127-11.50
  9 THORPE, JILL                 NORTHEN STAT          39.95m     126-08
 10 FLACH, JENNIFER              UND                   38.10m  124-07.50
 11 OTTERSON, KRISTIN            ST CLOUD STA          37.79m     121-09
 12 JOHNSON, ANN                 MSU MOORHEAD          38.70m     119-01
 13 THORHMAHLEN, BETH            DICKENSON             32.00m  110-11.50
 14 NIEMEYER, SHERI              UW-SUPERIOR                   110-08.50
 15 PENN, TENNILLE               JAMESTOWN CO          36.57m     105-03
 16 CHASE, JESSICA               JAMESTOWN CO          35.12m     102-06
 17 CARLSON, LISA                MINOT STATE           24.38m  102-04.50
 18 STAVE, MELISSA               CONCORDIA CO          32.20m      98-06
 19 BLUM, RAEDEEN                JAMESTOWN CO          28.95m   97-10.50
 20 PENN, SHANTEL                JAMESTOWN CO          31.77m      94-10
 21 HOBACK, REBEKAH              CONCORDIA CO          34.16m      94-02
 22 FRESCHETTE, BRIGETTE         MINOT STATE           24.38m   88-01.50
 -- OLSON, SARA                  BEMIDJI STAT          40.10m         ND
 -- DAVIS, LEAH                  UND                   35.05m         ND
 -- GUSTIN, ABBY                 UW-SUPERIOR                          ND
 -- MISKA, JUDY                  UND                   35.05m         ND

Women Javelin Throw
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals Points
================================================================================
  1 ANN, LEE                     MINOT STATE                      47.31m
  2 WILSON, KATIE                ST CLOUD STA          40.53m     43.63m
  3 PLANTE, NICOLE               CONCORDIA CO          43.18m     41.10m
  4 CASTRO, JENNY                MINOT STATE           39.62m     39.67m
  5 KIRSCHENHIETER, JACI         MINOT STATE           39.62m     39.05m
  6 KRAHLER, AMANDA              UMARY                 39.62m     39.03m
  7 SORENSON, ASHLEY             UMARY                 38.10m     35.38m
  8 PANKOW, KARI                 JAMESTOWN CO          39.31m     35.23m
  9 WALSH, ASHLEY                NORTH DAKOTA          37.49m     34.20m
 10 ODEGARD, KAYLA               UM'DULUTH             39.62m     34.05m
 11 ACKERSON, JENNY              MSU MOORHEAD          36.57m     33.86m
 12 HUMPHRIES, KELLY             NORTH DAKOTA          35.05m     33.60m
 13 NIDER, ALEXIS                UMARY                 35.96m     32.76m
 14 ROST, REBECCA                JAMESTOWN CO          35.66m     32.42m
 15 SCHAUER, LORA                NORTH DAKOTA          36.27m     32.40m
 16 GLAU, CORI                   UW-SUPERIOR                      30.51m
 17 DAHL, CASSIE                 MINOT STATE           30.48m     30.24m
 18 ROMERO, TONI                 JAMESTOWN CO                     29.52m
 19 KENSINGER, JACKIE            UND                   38.40m     28.77m
 20 ZIMMERMAN, TARA              JAMESTOWN CO          31.95m     28.69m
 21 NIEMEYER, SHERI              UW-SUPERIOR                      27.19m
 22 REMPP, HEIDI                 CONCORDIA ST          29.89m     26.33m
 23 OLSON, SARA                  BEMIDJI STAT                     26.14m
 24 SUHONEN, ERIN                BEMIDJI STAT          35.56m     25.90m
 25 CARLSON, LISA                MINOT STATE           30.48m     24.95m
 26 VISGER, HOLLY                UW-SUPERIOR                      24.10m
 27 MOLLER, JILL                 CONCORDIA CO          24.68m     23.65m
 28 NICOLET, KARA                BEMIDJI STAT          34.01m     22.80m
 29 BUROW, NICOLE                BEMIDJI STAT          27.05m     21.47m
 30 BOSCHEE, TRACY               MSU MOORHEAD          25.90m     20.80m
 

Cobber Women Track and Field Notables
Ron Masanz Invitational at MSU-Moorhead - May 1

NCAA Provisional National Qualifying:
100 - Angie Pfeiffer - 12.21
200 - Angie Pfeiffer - 25.20
4x400 relay - 3:53.26 - Alissa Bilden, Amy Ravenhorst, Kelly Olson, Angie Pfeiffer
Javelin Throw - Nicole Plante - 134-10 (41.10m)

SCHOOL RECORD:
200 - Angie Pfeiffer - 21.20

Cobber All-Time Top 10:
200 - Angie Pfeiffer - 21.20 - Top 10-#1
400 - Alissa Bilden - 58.94 - Top 10-#8
1500 - Carrie Fransen - 4:51.30 - Top 10-#8
3000 Steeplechase - Jen St. John - 11:52.8 - Top 10-#6
4x100 Relay - 50.3 - Alissa Bilden, Kelly Olson, Jill Fancher, Jill Moller -
Top 10-#10
4x400 Relay - 3:53.26 - Alissa Bilden, Amy Ravenhorst, Kelly Olson, Angie
Pfeiffer - Top 10-#2

Cobber Personal Records:
200- Angie Pfeiffer
400- Alissa Bilden, Kelly Olson
800- Michelle Singlestad
1500- Carrie Fransen, Rachel Charpentier, Rachel Dwyer
100 hurdles- Jill Fancher
400 hurdles- Jill Fancher
3000 steeplechase- Jen St. John
pole vault- Breanna Quamme (tie)
hammer throw- Melissa Stave
 
 
 
 
 
 
 
 



 



 

This page is maintained by the Concordia Sports Information Office  | sid@cord.edu |