1999 Concordia Men's Track and Field Invitational
Concordia Moorhead - Olson Forum
Jan. 23, 1999

Click on the "event" links to move about the results. Use the Find option of your browser to find someone's name or team.

See also today's Women's Results |


55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WEI | Top Scores

55 Meter Round 1, Heat 1 1 Shea Gaier, Jame 6.59Q 2 Ed Fisk, Ndsc 6.84q 3 Joe Dauner, Conc 6.92 4 Rob Nick, Conc 6.93 5 David Woods, Vcsu 7.01 6 James Springer, Conc 7.31 Round 1, Heat 2 1 Kent Kaylor, Jame 6.86Q 2 Kyle Schrupp, Vcsu 6.89 3 Derek Schwegel, Conc 6.94 4 Jesse Glanls, Ndsc 7.03 5 Aaron Motter, Jame 7.12 Round 1, Heat 3 1 Marty Oelrich, Jame 6.67Q 2 Aaron Fredricks, Ndsc 6.96 3 Lucas Isaacson, Conc 7.14 4 Ted Kostlecky, Ndsc 7.16 Shannon Berch, Ndsc DQ Round 1, Heat 4 1 Richard Lewis, Ndsc 6.61Q 2 Ted Thronson, Jame 6.86 3 Chris Laite, Vcsu 6.90 4 Allan Schafer, Ndsc 7.24 5 Jerry Perez, Vcsu 7.55 Round 1, Heat 5 1 Mike McDonald, Conc 6.87Q 2 Chris Davison, Conc 6.92 3 Len Crouse, Conc 6.95 4 Harold Devries, Ndsc 7.17 5 Trevor Krieger, Conc 7.21 Final 1 Richard Lewis, Ndsc 6.56 2 Shea Gaier, Jame 6.58 3 Marty Oelrich, Jame 6.67 4 Ed Fisk, Ndsc 6.82 5 Mike McDonald, Conc 6.84 6 Kent Kaylor, Jame 6.85
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WEI | Top Scores

55 Meter Hurdles Round 1, Heat 1 1 Kenneth Gardner, Jame 7.80Q NCAA III Provisional 2 Kurtis Karn, Jame 8.30q 3 Beau Mundt, Jame 8.33q 4 Harold Devries, Ndsc 8.38 Round 1, Heat 2 1 Ryan Haugen, Jame 8.07Q 2 Dan Buchholz, Conc 8.32q 3 Jeff Aarts, Vcsu 8.36 4 Joey Lewis, Vcsu 8.87 5 Justin Beery, Jame 8.88 Round 1, Heat 3 1 Trent Stanton, Jame 8.07Q 2 Darren McKigney, Conc 8.41 3 Jeff Pospisil, Jame 8.53 4 Mika Thorlakson, Jame 9.21 Final 1 Kenneth Gardner, Jame 7.73 NCAA III Provisional 2 Trent Stanton, Jame 7.96 3 Ryan Haugen, Jame 8.07 4 Dan Buchholz, Conc 8.24 5 Kurtis Karn, Jame 8.29 6 Beau Mundt, Jame 8.43
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WEI | Top Scores

200 Meter 1 Shea Gaier, Jame 23.14 2 Trent Stanton, Jame 23.80 3 Kent Kaylor, Jame 23.81 4 Kyle Schrupp, Vcsu 23.91 5 Rob Nick, Conc 23.92 6 Ted Thronson, Jame 23.96 7 Derek Schwegel, Conc 24.18 8 Eric Walltower, Ndsc 24.19 9 Marty Oelrich, Jame 24.30 10 Ryan Hansen, Jame 24.33 11 Geoffory You, Unat 24.67 12 Shannon Berch, Ndsc 24.74 13 Kurtis Karn, Jame 25.17 14 Aaron Motter, Jame 25.30 15 Trevor Krieger, Conc 25.48
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WEI | Top Scores

400 Meter 1 Tony Lorenzen, Jame 51.22 2 Tom Krueger, Jame 51.39 3 Bryan Leier, Jame 51.70 4 Todd Barthiaume, Ndsc 51.86 5 Matt Raml, Conc 51.96 6 Steve Cleary, Jame 53.41 7 Noah Rounds, Conc 53.60 8 Scott Chastek, Conc 54.79 9 Allan Schafer, Ndsc 55.04 10 Chaz Shields, Conc 55.61 11 Doug Paulson, Conc 56.12 12 Nathan Gustafson, Conc 58.60
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WEI | Top Scores

600 Meter 1 Andy Bishop, Jame 1:24.50 2 Brett Ramstad, Conc 1:26.67 3 Brad Willits, Jame 1:27.84 4 Josh Lowman, Conc 1:28.15 5 Brian Lausch, Jame 1:29.90 6 Kyle Longie, Jame 1:31.32
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WEI | Top Scores

800 Meter 1 Walt Stevens, Jame 1:59.44 Meet Record 2 Gabe Arntson, Conc 2:00.04 3 Jeremy Blake, Conc 2:03.23 4 Paul Zimmer, Vcsu 2:05.19 5 Jared Spittle, Ndsc 2:09.70 6 Ben Shamrokh, Jame 2:13.86 7 Josh Johnson, Conc 2:17.79 8 Scott Broughton, Conc 2:30.40
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WEI | Top Scores

1000 Meter 1 Mike Hensley, Jame 2:41.36 2 Tyler Sekavec, Jame 2:45.56 3 Chad Mack, Ndsc 2:47.36 4 Eric Polries, Jame 2:47.64 5 Eric Arcand, Jame 2:49.29 6 Jeff Aarts, Vcsu 2:50.27 7 Jeff Swanson, Conc 2:50.70 8 Scott Maanum, Conc 2:52.58 9 Scott Briske, Jame 2:55.72 10 Davin Leier, Jame 3:01.31 11 Mika Thorlakson, Jame 3:13.56
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WEI | Top Scores

1500 Meter 1 Tyler Sekavec, Jame 4:17.77 2 Steve Edlund, Conc 4:18.44 3 Eric Polries, Jame 4:20.67 4 Robbi Sheffield, Jame 4:21.89 5 Jason Karls, Conc 4:22.81 6 Dan Trosdahl, Ndsc 4:22.91 7 Chase Eddy, Vcsu 4:27.34 8 Eric Godel, Vcsu 4:31.83 9 Scott Briske, Jame 4:33.36 10 Brandon Landin, Conc 4:33.68 11 Ryan Hoyt, Vcsu 4:36.90 12 Josh Farley, Jame 4:39.87
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WEI | Top Scores

3000 Meter 1 Chris Goebel, Conc 9:19.53 2 Justin Schweitzer, Jame 9:22.28 3 Ron Hoffman, Jame 9:26.48 4 John Montieth, Jame 9:44.84 5 Brian Stotts, Conc 10:15.77 6 Ryan Hoyt, Vcsu 10:19.80 7 Roy Corpus, Ndsc 10:43.17
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WEI | Top Scores

5000 Meter 1 Mike Pepin, Jame 16:43.56 2 Joe Fuss, Jame 16:53.46 3 Brian Klug, Conc 17:00.24 4 Tavis Pike, Vcsu 17:33.18 5 Ernst Visscher, Conc 18:47.13
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WEI | Top Scores

4x200 Meter Relay 1 Concordia (Mike McDonald, Joe Dauner, Rob Nick, Adam Strainer) 92.81 2 Ndscs (Ed Fisk, Todd Barthiaume, Jesse Glanls, Eric Walltower) 93.26 3 Jamestown (Kent Kaylor, Marty Oelrich, Ted Thronson, Steve Cleary) 93.94 4 Concordia (Andrew Fritz, Lucas Isaacson, Chris Davison, Len Crouse) 95.18
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WEI | Top Scores

4x400 Meter Relay 1 Jamestown (Tony Lorenzen, Andy Bishop, Tom Krueger, Davin Leier) 3:27.34 2 Concordia (Matt Raml, Noah Rounds, Rob Nick, Jeremy Blake) 3:31.79 3 Ndscs (Todd Barthiaume, Jesse Glanls, Allan Schafer, Justin Wallock) 3:36.39 4 Concordia (Nathan Gustafson, Jeff Swanson, Josh Johnson, Scott Maanum) 3:41.74 5 Concordia (Steve Edlund, Brian Klug, Brandon Landin, Chaz Shields) 3:48.85 6 Concordia (Dan Buchholz, Darren McKigney, Mike McDonald, Len Crouse) 3:53.50
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WEI | Top Scores

4x800 Meter Relay 1 Jamestown (Robbi Sheffield, Brian Lausch, Kyle Longie, Ben Shamrokh) 8:21.99 2 Concordia (Jason Karls, Josh Lowman, Gabe Arntson, Brett Ramstad) 8:22.02 3 Vcsu (Paul Zimmer, Chase Eddy, Eric Godel, Tavis Pike) 8:46.67 4 Ndscs (Jared Spittle, Dan Trosdahl, Chad Mack, Roy Corpus) 8:48.65
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WEI | Top Scores

Long Jump Round 1, Flight 1 1 Kenneth Gardner, Jame 21-10 3/4 (6.67m)q 2 Bill Winandy, Jame 20-5 1/4 (6.23m)q 3 Mika Thorlakson, Jame 19-10 1/4 (6.05m)q 4 Rand Hooks, Vcsu 19-2 3/4 (5.86m)q 5 Shannon Berch, Ndsc 19-1 1/2 (5.83m)q 6 Charlie Bakker, Jame 19-1 1/2 (5.83m)q 7 Jon Machayya, Conc 18-0 1/4 (5.49m) Round 1, Flight 2 1 Kyle Schrupp, Vcsu 20-4 1/2 (6.21m)q 2 Adam Strainer, Conc 20-1 (6.12m)q 3 Tom Eggert, Vcsu 20-0 1/4 (6.10m)q 4 Dan Buchholz, Conc 19-5 1/2 (5.93m)q 5 Aaron Fredricks, Ndsc 19-0 3/4 (5.81m) 6 Brady Fritel, Vcsu 19-0 3/4 (5.81m) Final 1 Kenneth Gardner, Jame 21-10 3/4 (6.67m) 2 Bill Winandy, Jame 21-7 1/4 (6.58m) 3 Kyle Schrupp, Vcsu 20-6 1/4 (6.25m) 4 Mika Thorlakson, Jame 20-1 1/2 (6.13m) 5 Adam Strainer, Conc 20-1 (6.12m) 6 Tom Eggert, Vcsu 20-0 1/4 (6.10m) 7 Charlie Bakker, Jame 19-6 1/4 (5.95m) 8 Dan Buchholz, Conc 19-5 1/2 (5.93m) 9 Rand Hooks, Vcsu 19-2 3/4 (5.86m) 10 Shannon Berch, Ndsc 19-1 1/2 (5.83m)
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WEI | Top Scores

Triple Jump 1 Brian Haley, Jame 44-11 1/2 (13.70m) 2 Adam Strainer, Conc 43-7 3/4 (13.30m) 3 Tom Eggert, Vcsu 43-1 1/2 (13.14m) 4 John Bauer, Jame 42-0 (12.80m) 5 Chris Davison, Conc 40-11 3/4 (12.49m) 6 Jeff Pospisil, Jame 40-6 (12.34m) 7 Rand Hooks, Vcsu 37-10 1/2 (11.54m)
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WEI | Top Scores

High Jump 1 Joe Schmidgall, Conc 6-4 (1.93m) 2 Lawrence Sommerfeld, Jame 6-2 (1.88m) 2 Jim Engelstad, Jame 6-2 (1.88m) 4 Davin Leier, Jame 6-2 (1.88m) 5 Mike Biver, Jame 6-2 (1.88m) 6 Mika Thorlakson, Jame 6-2 (1.88m) 7 Brady Fritel, Vcsu 6-0 (1.83m) 8 Josh Knutson, Vcsu 6-0 (1.83m) 9 Bill Winandy, Jame 6-0 (1.83m) 10 Scott Brown, Vcsu 6-0 (1.83m) 10 Andrew Fritz, Conc 6-0 (1.83m) 12 Dave Bergstrom, Unat 5-10 (1.78m) 12 Dan Buchholz, Conc 5-10 (1.78m) 12 Tom Eggert, Vcsu 5-10 (1.78m) 12 Jeff Aarts, Vcsu 5-10 (1.78m)
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WEI | Top Scores

Pole Vault 1 Mark McClevaney, Ndsc 13-6 1/4 (4.12m) 2 Juan Cantu, Jame 13-0 1/4 (3.97m) 3 Marty Kuntzweiler, Jame 13-0 1/4 (3.97m) 4 Brandon Balzer, Jame 12-6 (3.81m) Kris Mundt, Jame NH Tony Schmitz, Vcsu NH Josh Bennett, Vcsu NH
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WEI | Top Scores

Shot Put Round 1, Flight 1 1 Jj Syvrud, Jame 50-0 1/2 (15.25m)q 2 Keith Rath, Jame 41-6 (12.65m)q 3 Jess Botterfield, Jame 41-1 1/2 (12.53m)q 4 Tim Graff, Jame 39-10 1/2 (12.15m)q 5 Justin Gall, Conc 38-1 1/2 (11.62m) 6 Jeff Nickloff, Ndsc 35-7 1/4 (10.85m) 7 Jeff Hertel, Conc 31-4 (9.55m) Dan Buchholz, Conc ND Round 1, Flight 2 1 Brad Ragan, Conc 45-0 1/4 (13.72m)q 2 James Springer, Conc 43-2 1/4 (13.16m)q 3 Justin Paintner, Ndsc 41-5 3/4 (12.64m)q 4 Joel Nelson, Conc 41-4 1/4 (12.60m)q 5 David Woods, Vcsu 39-7 (12.06m) 6 Robert Fuller, Vcsu 39-3 1/4 (11.97m) 7 Justin Wieseler, Vcsu 39-0 1/4 (11.89m) 8 Travis McCloud, Ndsc 36-11 1/2 (11.26m) Scott Jorgensen, Conc ND Final 1 Jj Syvrud, Jame 50-0 1/2 (15.25m) 2 Brad Ragan, Conc 46-0 1/2 (14.03m) 3 James Springer, Conc 44-10 1/4 (13.67m) 4 Joel Nelson, Conc 42-11 3/4 (13.10m) 5 Keith Rath, Jame 41-6 (12.65m) 6 Justin Paintner, Ndsc 41-5 3/4 (12.64m) 7 Jess Botterfield, Jame 41-1 1/2 (12.53m) 8 Tim Graff, Jame 39-10 1/2 (12.15m)
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WEI | Top Scores

Weight 1 Blair Larson, Unat 63-8 3/4 (19.42m) Meet Record Olson Forum Record NCAA III Automatic NCAA III Provisional 2 Joel Nelson, Conc 48-9 1/2 (14.87m) 3 Mark Aslakson, Conc 46-8 1/4 (14.23m) 4 Scott Jorgensen, Conc 46-7 1/2 (14.21m) 5 Jeff Nickloff, Ndsc 36-1 1/2 (11.01m) 6 Mike Dietz, Jame 35-5 (10.79m) 7 Keith Rath, Jame 33-6 3/4 (10.23m)
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WEI | Top Scores

TEAM SCORES 55 Meter, 55 Meter Hurdles, 200 Meter, 400 Meter, 600 Meter, 800 Meter, 1000 Meter, 1500 Meter, 3000 Meter, 5000 Meter, 4x200 Meter Relay, 4x400 Meter Relay, 4x800 Meter Relay, Long Jump, Triple Jump, High Jump, Pole Vault, Shot Put, Weight TEAM SCORES 1 Jamesstown 360.0 2 Conordia 175.0 3 NDSCSs 71.0 4 VCSU 53.0
Return to home page.