| Swimming Home Page | 1998-99 | 1997-98 | 1996-97Next Meet
| Cobber Home | Help Us Recruit |
1998-99 Concordia Moorhead Women's Swimming & Diving
| Schedule/ Results | Roster | Boxes | Records | Swimming Home | Coaches | 1997-98 |
| W-SW Homepages | Carl | Conc | Gus | Ham | Mac | StBens | St.C | SMUSTO | STU | MSU |

Nov. 20-22 U. of Minnesota Invite   @ Minneapolis
| See also Last Year's U of Minn Invite Results  11/21-22/97 | See U of M Swimming pages also |

Note: This was a meet with primarily Division I participants.

A meet highlight for the Cobbers was Shana Letnes's performance in the 100 yd. Breaststroke.  Shana made the consideration time standard for the NCAA Div III National Swimming Meet with a 1:09.03 on Saturday.  This also qualified her to swim in the consideration bonus heat Saturday night, swimming a 1:09.06 where she moved up to place 21st overall.   The automatic qualifying time for NCAA Div III nationals is 1:06.49, the condsideration time is 1:09.19.  The Div III National Swimming Meet will be held March 11-13 in Miami,  Ohio.

University of Minnesota Invite
November 20-22, 1998


Friday November 20th Results

200 Free Relay- Out of 28 Teams
(A)  Anna Berg            27.07
     Jill Eddy            28.60
     Shana Letnes         27.21
     Carrie Bunger        27.74
 Final Time             1:50.84  26th Place

(B)  Sara Swanson         28.68
     Jamie Sparing        28.41
     Rachel O'Donnell     28.43
     Meghan Davis         28.54
 Final Time             1:54.18  27th Place

(C)  Erika Miles          29.73
     Lacy Wallace         29.04
     Jenny Brown          31.07
     Tova Loddigs         29.86
 Final Time             1:59.31  28th Place


500 Free- Out of 54 Swimmers
Carrie Bunger           5:34.94  52nd Place


200 IM- Out of 69 Swimmers
Shana Letnes           2:25.63  62nd Place
Meghan Davis           2:27.46  64th Place
Sara Swanson           2:34.00  66th Place
Jill Eddy              2:34.55  67th Place
Anne Mostad            2:34.70  68th Place
Jennifer Brown         2:50.63  69th Place


50 Free- Out of 81 Swimmers
Anna Berg                26.92  71st Place
Jill Eddy                28.21  75th Place
Jamie Sparing            28.52  76th Place
Rachel O'Donnell         28.62  77th Place
Erika Miles              28.66  78th Place
Sara Swanson             29.10  79th Place
Tova Loddigs             29.53  80th Place
Jennifer Brown           32.67  81st Place


1-Meter Diving- Out of 41 Divers
Heidi Rickert           110.90  37th Place
Heidi Bale               87.50  41st Place


400 Medley Relay- Out of 31 Teams
(A)   Jill Eddy        1:10.26
      Shana Letnes     1:08.99
      Lacy Wallace     1:07.91
      Carrie Bunger    1:00.50
 Final Time            4:27.71  29th Place

(B)   Sara Swanson     1:12.68
      Anne Mostad      1:19.63
      Meghan Davis     1:08.90
      Anna Berg          59.18  
 Final Time            4:40.37  30th Place

(C)   Tova Loddigs     1:16.70
      Rachel O'Donnell 1:26.44
      Jamie Sparing    1:14.75
      Erika Miles      1:04.79
 Final Time            5:02.63  31st Place




Saturday November 21st Results

200 Medley Relay- Out of 32 Teams
(A)   Jill Eddy          33.42
      Shana Letnes       31.14
      Lacy Wallace       30.81
      Carrie Bunger      28.09
 Final Time            2:03.64  30th Place  

(B)   Sara Swanson       34.48
      Anne Mostad        37.01
      Meghan Davis       29.65
      Anna Berg          26.74
 Final Time            2:08.72  31st Place

(C)   Tova Loddigs       34.41
      Rachel O'Donnell   39.45
      Erika Miles        32.21
      Jamie Sparing      28.46
 Final Time            2:13.88  32nd Place


100 Fly- Out of 58 Swimmers
Meghan Davis           1:07.95  52nd Place
Anne Mostad            1:08.97  53rd Place
Lacy Wallace           1:09.75  54th Place
Sara Swanson           1:13.34  55th Place
Jamie Sparing          1:13.35  56th Place
Rachel O'Donnel        1:18.40  57th Place
Erika Miles            1:19.00  58th Place


200 Free- Out of 69 Swimmers
Carrie Bunger          2:05.99  61st Place 
Meghan Davis           2:09.93  62nd Place
Anna Berg              2:10.08  63rd Place
Jamie Sparing          2:21.38  65th Place
Rachel O'Donnell       2:22.64  66th Place
Tova Loddigs           2:22.94  67th Place
Jennifer Brown         2:25.42  68th Place
Erika Miles            2:30.95  69th Place


100 Breast- Out of 43 Swimmers
Shana Letnes  Prelims  1:09.03  24th Place
              Finals   1:09.06  21st Place
Anne Mostad            1:19.07  43rd Place


100 Back- Out of 52 Swimmers
Lacy Wallace           1:10.27  49th Place
Jill Eddy              1:10.32  50th Place
Anna Berg              1:12.07  51st Place
Tova Loddigs           1:15.17  52nd Place


3-Meter Diving- Out of 37 Divers
Heidi Rickert            69.60  37th Place


800 Free Relay- Out of 24 Teams
(A)   Meghan Davis     2:12.95
      Anna Berg        2:14.81
      Jill Eddy        2:25.96
      Carrie Bunger    2:13.54
 Final Time            9:07.19  23rd Place

(B)   Tova Loddigs     2:25.35
      Jamie Sparing    2:24.87
      Jenny Brown      2:28.43 
      Sara Swanson     2:16.88
 Final Time            9:35.40  24th Place



Sunday November 22nd Results

200 Back- Out of 40 Swimmers
Sara Swanson           2:31.65  39th Place
Lacy Wallace           2:33.59  40th Place

100 Free- Out of 80 Swimmers
Anna Berg                59.64  70th Place
Meghan Davis           1:01.10  73rd Place
Carrie Bunger          1:02.56  74th Place
Erika Miles            1:02.76  75th Place
Jill Eddy              1:03.03  76th Place
Jamie Sparing          1:03.07  77th Place
Rachel O'Donnell       1:03.44  78th Place
Tova Loddigs           1:07.20  79th Place
Jenny Brown            1:08.92  80th Place

200 Breast- Out of 42 Swimmers
Shana Letnes           2:31.68  26th Place

200 Fly- Out of 28 Swimmers
Lacy Wallace           2:33.35  27th Place
Anne Mostad            2:37.38  28th Place

400 Free Relay- Out of 40 Teams
(A)   Meghan Davis     1:01.83
      Anna Berg        1:00.04
      Shana Letnes     1:01.77
      Carrie Bunger    1:03.14
 Final Time            4:06.68  38th Place

(B)   Sara Swanson     1:04.00
      Jamie Sparing    1:04.16
      Tova Loddigs     1:06.89
      Jill Eddy        1:03.68
 Final Time            4:18.73  39th Place

(C)   Anne Mostad      1:08.57
      Erika Miles      1:03.22
      Rachel O'Donnell 1:03.57
      Lacy Wallace     1:04.57
 Final Time            4:19.94  40th Place
Team Scores
             Minnesota                       1045.5
             Wisconsin                       750
             Notre Dame                      614
             Iowa                            535.5
             Pittsburgh                      367
             Utah                            297
             Iowa State                      190
             North Dakota                    117
             Northern Illinois               97
             St. Olaf                        2
             Northern Michigan               0
             Concordia                       0