1999 Concordia Women's Track and Field Invitational
Concordia, Moorhead - Olson Forum
Jan. 16, 1999

Click on the "event" links to move about the results. Use the Find option of your browser to find someone's name or team.

See also today's Men's Results |

55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 
4X200 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WEI | Top 
Scores

55 Meter
Round 1, Heat 1
    1 Jenny Ewertz, StBe           7.76Q          
    2 Stacey Wiltse, Vcsu          8.01           
    3 Jamie Laurich, StBe          8.21           
    4 Colleen Mensing, StBe        8.33           
    5 Emily Fischbach, Conc        8.51           
Round 1, Heat 2
    1 Tessa Rohrbach, Vcsu         7.92Q          
    2 Jackie Wendlandt, StBe       7.94q          
    3 Karin McGregor, Conc         8.22           
    4 Jordi Kortan, Conc           8.31           
Round 1, Heat 3
    1 Klubo Flingan, Ndsc          7.78Q          
    2 Heidi Bergemann, Sdsu        7.94q          
    3 Haley Rekucki, StBe          7.96q          
    4 Kristen Klinkhommer, StBe    8.13           
Final
    1 Jenny Ewertz, StBe           7.72           
    2 Jackie Wendlandt, StBe       7.83           
    3 Klubo Flingan, Ndsc          7.89           
    4 Haley Rekucki, StBe          7.93           
    5 Tessa Rohrbach, Vcsu         7.99           
    6 Heidi Bergemann, Sdsu        8.01           



55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 
4X200 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WEI | Top 
Scores

55 Meter Hurdles
Round 1, Heat 1
    1 Sara Grineski, Conc          9.02Q          
    2 Angie Strom, Conc            9.53q          
    3 Kiley Mack, Ndsc             9.66q          
    4 Kara Martinson, Sdsu         9.84q          
    5 Jen Fettig, Conc            10.65           
    6 Amanda Renchin, Conc        11.50           
Round 1, Heat 2
    1 Margaret Cropp, Conc         9.45Q          
    2 Tonya Ashfeld, StBe          9.77q          
    3 Heidi Rempp, Ndsc           10.27           
    4 Karmyn Tuma, StBe           10.30           
    5 Erica Backhuus, Sdsu        10.31           
Final
    1 Sara Grineski, Conc          8.96           
    2 Margaret Cropp, Conc         9.20           
    3 Tonya Ashfeld, StBe          9.43           
    4 Kara Martinson, Sdsu         9.49           
    5 Kiley Mack, Ndsc             9.49           
    6 Angie Strom, Conc            9.60           



55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 
4X200 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WEI | Top 
Scores

200 Meter
    1 Klubo Flinga, Ndsc          28.32           
    2 Jamie Laurich, StBe         28.56           
    3 Haley Rekucki, StBe         29.13           
    4 Kristen Klinkhommer, StBe   29.35           
    5 Erica Backhuus, Sdsu        29.59           
    6 Trisha Hanson, Vcsu         31.00           
    7 Allison Daehlin, Conc       31.90           



55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 
4X200 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WEI | Top 
Scores

400 Meter
    1 Danielle Clark, Sdsu        63.58           
    2 Kara Martinson, Sdsu        64.44           
    3 Kristy Andrews, Ndsc        69.38           



55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 
4X200 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WEI | Top 
Scores

600 Meter
    1 Erica Litschke, StBe      1:47.13           
    2 Sommer Jalbert, Conc      1:47.25           
    3 Patty Hunt, StBe          1:53.72           
    4 Michelle Beare, Conc      2:05.98           



55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 
4X200 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WEI | Top 
Scores

800 Meter
    1 Emily Oyen, Sdsu          2:25.54           
    2 Jodi Smith, Sdsu          2:27.15           
    3 Marnee Bergenheier, Conc  2:28.53           
    4 Dara Hillstrom, Conc      2:31.18           
    5 Heather Brenden, Conc     2:33.89           
    6 Kari Senske, Conc         2:40.77           
    7 Rachel Kram, Ndsc         2:44.99           



55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 
4X200 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WEI | Top 
Scores

1000 Meter
    1 Heidi Brenden, Conc       3:10.69           
    2 Barb Breidenbach, Conc    3:15.06           
    2 Julie Schmidtz, StBe      3:15.06           
    4 Becky Olson, Vcsu         3:22.23           
    5 Deb Randt, Conc           3:47.30           



55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 
4X200 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WEI | Top 
Scores

1500 Meter
    1 Jodi Smith, Sdsu          4:58.33           
    2 Barb Breidenbach, Conc    5:06.84           
    3 Melissa Kremers, StBe     5:12.44           
    4 Cindy Carstens, Conc      5:21.63           
    5 Joelle Hedin, StBe        5:27.07           
    6 Amber Upgren, StBe        5:39.76           
    7 Krissy Quame, Ndsc        5:51.85           



55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 
4X200 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WEI | Top 
Scores

3000 Meter
    1 Shawna Desmet, Sdsu      10:57.12           
    2 Emily Nelson, StBe       11:08.29           
    3 Cindy Carstens, Conc     11:54.07           
    4 Kelly Unger, StBe        12:57.92           
    5 Joanna Myers, StBe       13:05.89           
    6 Mary Stein, StBe         13:17.34           



55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 
4X200 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WEI | Top 
Scores

5000 Meter
    1 Michele Reinhart, StBe   20:06.64           
    2 Beth Moen, Conc          20:25.99           
    3 Anne Ceronsky, StBe      20:41.30           
    4 Nicole St Claig, StBe    20:41.99           
    5 Sarah Nelson, StBe       22:07.00           
    6 Carly Heupel, Conc       23:16.00           



55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 
4X200 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WEI | Top 
Scores

4x200 Meter Relay
    1 Concordia (Karin McGregor, 
      Margaret Cropp, Jordi Kortan, 
      and Sara Grineski)
                                1:53.25           
    2 Ndscs (Heidi Rempp, Kiley Mack, 
      Steph Wolfe, Klubo Flinga)
                                1:54.42           
    3 Vcsu (Andrea Welton, Stacey 
      Wiltse, Trisha Hanson, 
      Tessa Rohrbach)           1:57.25           
    4 St. Benedict (Colleen Mensing, 
      Kristen Klinkhommer, Jamie 
      Laurich, Jenny Ewertz)    1:58.89           
    5 Concordia (Emily Fischbach, 
      Tracy Kortum, Amanda Renchin, 
      Allison Daehlin.)          2:16.34           




55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 
4X200 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WEI | Top 
Scores

4x400 Meter Relay
    1 Sdsu (Erica Backhuus, Kara 
      Martinson, Danielle Clark, 
      Emily Oyen)               4:17.50           
    2 Concordia (Sara Grineski, Sarah 
      Rustad, Deb Randt, Margaret 
      Cropp)                    4:30.12           
    3 Concordia (Angie Strom, Kari 
      Senske, Michelle Beare, 
      Sommer Jalbert)           4:39.53           



55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 
4X200 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WEI | Top 
Scores

4x800 Meter Relay
    1 Concordia (Marnee Bergenheier, 
      Heather Brenden, Heidi Brenden, 
      Dara Hillstrom)          10:16.25           
    2 St. Benedict (Julie Schmidtz, 
      Melissa Kremers, Erica Litschke, 
      Amber Upgren)            10:25.36           



55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 
4X200 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WEI | Top 
Scores

Long Jump
Round 1, Flight 1
    1 Tonya Ashfeld, StBe      16-9 3/4 (5.12m)q  
    2 Danielle Olson, Vcsu     16-6 1/2 (5.04m)q  
    3 Karmyn Tuma, StBe            15-2 (4.62m)q  
    4 Amy Scoville, Conc      14-10 1/2 (4.53m)q  
    5 Sarah Marr, Conc         14-5 1/4 (4.40m)   
    6 Jamie Peterson, StBe     13-7 3/4 (4.16m)   
    7 Sara Rishmiller, StBe        12-8 (3.86m)   
Round 1, Flight 2
    1 Heidi Bergemann, Sdsu        16-3 (4.95m)q  
    2 Karin McGregor, Conc    15-11 3/4 (4.87m)q  
    3 Jen Fettig, Conc         15-8 3/4 (4.79m)q  
    4 Brianne Erpelding, StBe      15-7 (4.75m)q  
    5 Klubo Flinga, Ndsc       14-5 1/4 (4.40m)   
    6 Steph Wolfe, Ndsc        13-8 1/4 (4.17m)   
    7 Tracy Kortum, Conc       12-4 1/2 (3.77m)   
Final
    1 Tonya Ashfeld, StBe      16-9 3/4 (5.12m)   
    2 Danielle Olson, Vcsu     16-6 1/2 (5.04m)   
    3 Heidi Bergemann, Sdsu        16-3 (4.95m)   
    4 Karin McGregor, Conc    15-11 3/4 (4.87m)   
    5 Jen Fettig, Conc         15-8 3/4 (4.79m)   
    6 Brianne Erpelding, StBe      15-7 (4.75m)   
    7 Karmyn Tuma, StBe            15-2 (4.62m)   
    8 Amy Scoville, Conc      14-10 1/2 (4.53m)   



55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 
4X200 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WEI | Top 
Scores

Triple Jump
    1 Heidi Bergemann, Sdsu    35-7 3/4 (10.86m) 
    2 Danielle Olson, Vcsu     34-1 1/2 (10.40m) 
    3 Tracy Kortum, Conc       33-3 3/4 (10.15m) 
    4 Karin McGregor, Conc         33-3 (10.13m) 
    5 Lisa Witt, Ndsc              31-3 (9.52m)   
    6 Patty Herou, StBe        31-2 1/2 (9.51m)   
    7 Sarah Rustad, Conc           31-2 (9.50m)   
    8 Jen Fettig, Conc         30-9 1/4 (9.38m)   
    9 Jamie Peterson, StBe     30-3 1/2 (9.23m)   



55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 
4X200 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WEI | Top 
Scores

High Jump
    1 Bridget Schletty, StBe        5-2 (1.57m)   
    2 Angie Strom, Conc             5-0 (1.52m)   
    3 Jackie Wendlandt, StBe        5-0 (1.52m)   
    4 Dara Hillstrom, Conc         4-10 (1.47m)   
    5 Amy Scoville, Conc            4-6 (1.37m)   
    6 Emily Rankin, Conc            4-4 (1.32m)   
    7 Kate Evon, StBe               4-2 (1.27m)   
      Amanda Renchin, Conc           NH



55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 
4X200 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WEI | Top 
Scores

Pole Vault
    1 Kirstan Butler, Sdsu         10-6 (3.20m)   
                            Meet Record
                     Olson Forum Record
        NCAA III Provisional Qualifying
    2 Caroline Boatz, StBe         10-6 (3.20m)   
                            Meet Record
                     Olson Forum Record
        NCAA III Provisional Qualifying
    3 Rhaegn Levane, Ndsc           9-0 (2.74m)   
    4 Lori Knapp, Conc              8-0 (2.44m)   
    5 Jen Fettig, Conc              8-0 (2.44m)   
    5 Patty Herou, StBe             8-0 (2.44m)   
    7 Lisa Hodapp, Conc             7-6 (2.29m)   
    8 Nicki Tuma, StBe              7-6 (2.29m)   
    8 Katie Langer, StBe            7-6 (2.29m)   
   10 Amber Novotny, Conc           7-0 (2.13m)   



55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 
4X200 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WEI | Top 
Scores

Shot Put
Round 1, Flight 1
    1 Robin Schuette, StBe     35-7 1/4 (10.85m)q
    2 Laura Utke, Conc         34-2 1/4 (10.42m)q
    3 Missy Ellingson, Vcsu    33-1 1/4 (10.09m)q
    4 Carmen Gregeth, Ndsc         32-1 (9.78m)q  
    5 Erin Schmidt, Conc       29-8 3/4 (9.06m)   
    6 Emily Rankin, Conc       29-4 3/4 (8.96m)   
    7 Becky Lacher, Conc       29-0 1/2 (8.85m)   
Round 1, Flight 2
    1 Nancy Fischer, Sdsu      46-5 1/2 (14.16m)q
                            Meet Record
          NCAA III Automatic Qualifying
        NCAA III Provisional Qualifying
    2 Stacy Main, Sdsu         39-2 1/2 (11.95m)q
    3 Rachel Aufforth, Conc    36-8 1/4 (11.18m)q
    4 Noel Olson, Ndsc         34-4 1/4 (10.47m)q
    5 Lisa Strohschein, Sdsu   32-3 3/4 (9.85m)q  
    6 Nikki Berg, Conc             31-2 (9.50m)   
      Maria Deboer, Conc             ND
Final
    1 Nancy Fischer, Sdsu      46-5 1/2 (14.16m) 
                            Meet Record
          NCAA III Automatic Qualifying
        NCAA III Provisional Qualifying
    2 Stacy Main, Sdsu         39-2 1/2 (11.95m) 
    3 Rachel Aufforth, Conc        38-5 (11.71m) 
    4 Laura Utke, Conc         35-9 1/2 (10.91m) 
    5 Robin Schuette, StBe     35-7 1/4 (10.85m) 
    6 Lisa Strohschein, Sdsu   35-4 1/2 (10.78m) 
    7 Noel Olson, Ndsc         35-1 1/4 (10.70m) 
    8 Missy Ellingson, Vcsu    33-6 1/2 (10.22m) 
    9 Carmen Gregeth, Ndsc         32-1 (9.78m)   



55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 
4X200 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WEI | Top 
Scores

Weight
Round 1, Flight 1
    1 Laura Utke, Conc             51-7 (15.72m)q
                            Meet Record
                Ties Olson Forum Record
        NCAA III Provisional Qualifying
    2 Nancy Fischer, Sdsu          49-1 (14.96m)q
        NCAA III Provisional Qualifying
    3 Stacy Main, Sdsu             47-8 (14.53m)q
        NCAA III Provisional Qualifying
    4 Karyn Senst, Conc        41-1 3/4 (12.54m)q
    5 Holly Hagena, Sdsu       40-4 3/4 (12.31m)q
    6 Sam Kapphahn, Conc       38-9 3/4 (11.83m)q
    7 Maria Deboer, Conc           38-2 (11.63m
    8 Erica Bodin, Conc                    36-5 1/2 (11.11m)q
    9 Courtney Zinter, Conc                31-5 1/4 (9.58m)q  
   10 Robin Schuette, StBe                 30-4 1/4 (9.25m)   
Final
    1 Nancy Fischer, Sdsu                  52-5 1/2 (15.99m)  
                                        Meet Record
                                 Olson Forum Record
                      NCAA III Automatic Qualifying
                    NCAA III Provisional Qualifying
    2 Laura Utke, Conc                         51-7 (15.72m)  
                                        Meet Record
                            Ties Olson Forum Record
                    NCAA III Provisional Qualifying
    3 Stacy Main, Sdsu                     48-6 1/4 (14.79m)  
                    NCAA III Provisional Qualifying
    4 Karyn Senst, Conc                    41-1 3/4 (12.54m)  
    5 Holly Hagena, Sdsu                   40-4 3/4 (12.31m)  
    6 Sam Kapphahn, Conc                   38-9 3/4 (11.83m)  
    7 Erica Bodin, Conc                    38-3 1/4 (11.66m)  
    8 Maria Deboer, Conc                       38-2 (11.63m)  
    9 Courtney Zinter, Conc                   32-11 (10.03m) 




55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 
4X200 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WEI | Top 
Scores

Concordia Invitational

TEAM SCORES AFTER 19 EVENTS

 PLACE  TEAM    POINTS
1  Concordia    224.5
2  St. Benedict 194.5
3  SDSU         145.0
4  NDSCS         50.0
5  VCSU          35.0

Go to 1999 Cobber Women's Track .
See also today's Men's Results |