1998 Cobber Men's Track & Field
| Schedule/Results | Roster | Meet Results | History | Top | Home |
 

April 18    University of North Dakota Invitational
Team results:
No team scores kept
 

Concordia Performances | Complete Results | Team Scores | Top | Meet Schedule
 
 April 18    University of North Dakota Invitational
 Complete results

University of North Dakota Invitational 

Saturday, April 18, 1998 - UND Memorial Stadium 



Menās Results (No Team Scoring)



Pole Vault

1. Mike Carlson, NDSU, 15-0

2. John Pietila, BSU, 15-0

3. Andy Eggerth, UNA, 14-6

4. Rocky Thompson, NDSU, 14-0

5. Jim Indahl, BSU, 13-6

6. Tim Earl, NDSU, 13-6

7. Nick Schauer, NDSU, 11-6

No height

  Khun Thammalangsy, NDSU

  Tim Hiesterman, CC



Long Jump 

1. Mike LaBerge, Flying M.A.C., 23 1/4

2. Khoun Thammalangsy, NDSU, 22 1/4

3. Micah Benson, CC, 21-11 3/4

4. Jesse Freiwald, NDSU, 21-6 3/4

5. Brandon Schaible, NDSU, 21-3 3/4

6. Cory Woodland, BSU, 20-11 1/2

7. Andrew Fritz, CC, 20-5 1/4

8. Brian Kesselring, CC, 19-7 1/4

9. Dave Besemann, UND, 19-4 1/4

10. Jim Indahl, BSU, 18-11 1/4

11. Vollbrecht, MSU, 18-7 1/2

12. Paul Schmidgall, NDSU, 18-7 1/4

13. Frederick, BSU 18-6 1/4

14. Rosa, MSU, 17-10 1/4

15. Faul, BSU, 17-10

16. Tom Smith, BSU, 17-1 1/2



Triple Jump

1. Brent Parmer, UNA, 46-0

2. Brandon Schaidble, NDSU, 44-9 3/4

3. Adam Strainer, CC, 43-11

4. Jesse Breiwald, NDSU, 42-7 1/2

5. Cory Woodland, BSU, 42 1/2

6. Brian Kesselring, CC, 42-0

7. Jay Greenwood, UND, 41-8 1/4

8. Khoun Thammalangsy, NDSU, 41-5 1/2

9. Paul Nelson, UND, 40-11 3/4

10. Vollbrecht, MSU, 40-9

11. Paul Schmidgall, NDSU, 40-2 1/2

12. Erdman, MSU, 39-1 3/4

13. Aron Reitmeier, UNA, 38-5 1/2 

No distance

    Brandon Schaible, NDSU

    John Neis, BSU



Shot Put

1. Mark Murdock, UND, 51-1/2

2. Jim OāBrien, NDSU, 48 3/4

3. Brian Emerson, UND, 47-9 1/2

4. Brian Reynolds, UND, 45-4

5. Jason Harmon, UNA, 43-4

6. James Springer, CC, 42-11

7. Mosey, MSU, 41-7 3/4

8. Morford, MSU, 41-1 1/2

9. Wavrin, MSU, 40-5 1/2

10. Justin Gall, CC, 35-6 1/2

11. Kuemple, MSU, 34-11









High Jump

1. Marc Sondreal, UND, 6-10

2. Brain Antoine, NDSU, 6-4

3. Greg Bradriet, NDSU, 6-2

4. Micah Benson, CC, 6-0

5. Alan Frederick, BSU, 6-0

6. Mark Thomspson, MSU, 5-10

    Dan Frette, BSU, 5-10

No height

     Andrew Fritz, CC



Javelin

1. Tate Tobkin, NDSU, 197-9

2. Todd Potter, UNA, 166-1

3. Nick Schauer, NDSU, 163-2

4. Mike Igebrand, NDSU, 150-2

5. Eric Vollbrecht, MSU, 148-10

6. Justin Gall, CC, 142-11

7. Trent Snyder, MSU, 136-10

8. Eric Raile, CC, 128-6

9. Tom Smith, BSU, 106-6

10. Andy Johnson, BSU, 97-5

 

Discus

1. Brian Emerson, UND, 161-3

2. Mark Murdock, UND, 149-9

3. Jason Harmon, UNA, 146-5

4. Dave Stackew, UNA, 145-4

5. Ryan Reynolds, UND, 143-11

6. Mosey, MSU, 137-4

7. Morford, MSU, 133-7

8. Waurin, MSU, 125-2

9. Scott Mueller, BSU, 112-9

10. Justin Gall, CC, 103-1

11. Eric Raile, CC, 103-4

12. Kuempel, MSU, 95-0

13. Dan Frette, BSU, 92-11



4x100 Relay

1. North Dakota 1, 42.17 (Zimney, Lies, Armstrong, Blekkerud)

2. Bemidji State, 43.68

3. Concordia College, 43.78

4. Moorhead State, 44.21

5. North Dakota 2, 45.64



Steeplechase

1. Heltemes, MSU, 9:52.00

2. Travis Hochhalter, UND, 10:16.16

3. Matt Reier, NDSU, 10:28.00

4. Eric Kaluza, BSU, 10:31.00

5. Rusk, MSU, 10:42.00

6. Edwards, MSU, 11:09.00



1500 Meters

1. Chad Heltemes, UND, 3:59.98

2. Jim Mallory, UND, 4:00.80

3. Jason Kruger, UND, 4:02.85

4. Brooks Grossinger, BSU, 4:03.15

5. Aaron Korynta, UND, 4:10.02

6. Greg Geers, UND, 4:14.23

7. Josh Jorde, UND, 4:18.40

8. Matt Theisen, UND, 4:22.60

9. DeShayes, BSU, 4:22.87

10. Ikebata, BSU, 4:34.81

11. Matt Kustritz, BSU, 4:57.40

12. Ernst Visscher, CC, 5:06.25







110 Meter Hurdles

Heat 1 (1.9 headwind)

1. Jeremy Zimney, UND,  14.55

2. Matt Roforth, BSU, 15.01

3. Andy Eggerth, UNA, 15.21

4. John Pietila, BSU, 15.35

5. Mark Jacobson, NDSU, 15.38

6. Ryan Feland, NDSU, 16.18

7. Nick Schaver, NDSU, 16.41



Heat 2 (2.6 headwind)

1. Dan Frette, BSU, 15.96

2. John Neis, BSU, 16.36

3. Tom Smith, BSU, 16.39

4. Mark Thompson, MSU, 17.30

5. Chris Neiss, UND, 17.73

6. Aaron Reitmeier, UNA, 17.93



Final Standings

1. Jeremy Zimney, UND,  14.55

2. Matt Roforth, BSU, 15.01

3. Andy Eggerth, UNA, 15.21

4. John Pietila, BSU, 15.35

5. Mark Jacobson, NDSU, 15.38

6. Dan Frette, BSU, 15.96

7. Ryan Feland, NDSU, 16.18

8. John Neis, BSU, 16.36

9. Tom Smith, BSU, 16.39

10. Nick Schaver, NDSU, 16.41

11. Mark Thompson, MSU, 17.30

12. Chris Neiss, UND, 17.73

13. Aaron Reitmeier, UNA, 17.93



400 Meters

Heat 1

1. Brad Leis, UND, 48.74

2. Adam Bjornson, UND, 49.64

3. Micah Benson, CC, 50.27

4. Peter Benson, UNA, 50.87

5. Jeff Fiosne, BSU, 51.11

6. Rob Nick, CC, 51.44

7. Mike Grover, BSU, 52.87



Heat 2

1. Isakson, BSU, 52.72

2. Noah Rounds, CC, 53.22

3. Doug Paulson, CC, 53.45

4. Darren McKigney, CC, 53.59

5. Vossen, MSU, 53.72

6. Josh Krueger, MSU, 54.62

7. Chris Hrynkow, Flying M A.C. 58.22



Heat 3

1. Paul Nelson, UND, 53.98

2. Utsch, MSU, 54.88

3. Jason Kohlwey, CC, 54.98

4. Dave Beseman, UND, 56.08



Final Standings

1. Brad Leis, UND, 48.74

2. Adam Bjornson, UND, 49.64

3. Micah Benson, CC, 50.27

4. Peter Benson, UNA, 50.87

5. Jeff Fiosne, BSU, 51.11

6. Rob Nick, CC, 51.44

7. Isakson, BSU, 52.72

8. Mike Grover, BSU, 52.87

9. Noah Rounds, CC, 53.22

10. Doug Paulson, CC, 53.45

11. Darren McKigney, CC, 53.59

12. Vossen, MSU, 53.72

13. Paul Nelson, UND, 53.98

14. Josh Krueger, MSU, 54.62

15. Utsch, MSU, 54.88

16. Jason Kohlwey, CC, 54.98

17. Dave Beseman, UND, 56.08

18. Chris Hrynkow, Flying M A.C. 58.22



100 Meters

Heat 1 (3.9 headwind)

1. George Chittle, UNA, 11.25

2. Jay Armstrong, UND, 11.75

3. Luis Canadas, Flying M A.C., 11.86

4. Matt Roforth, BSU, 11.92

5. Middleton, MSU, 12.12



Heat 2 (2.7 headwind)

1. Trent Snyder, MSU, 11.78

2. John Stogis, UND, 11.95

3. Brian Brule, BSU, 11.98

4. Jeff Hankel, UND, 11.99

5. Anderson, MSU, 12.10



Final Standings

1. George Chittle, UNA, 11.25

2. Jay Armstrong, UND, 11.75

3. Trent Snyder, MSU, 11.78

4. Luis Canadas, Flying M A.C., 11.86 

5. Matt Roforth, BSU, 11.92

6. John Stogis, UND, 11.95

7. Brian Brule, BSU, 11.98

8. Jeff Hankel, UND, 11.99

9. Anderson, MSU, 12.10

10. Middleton, MSU, 12.12



800 Meters

Heat 1

1. Jeremy Blake, CC, 1:56.80

2. Mike Lindquist, NDSU, 1:57.03

3. Gabe Arntson, CC, 1:57.53

4. Jesse Miller, BSU, 1:57.93

5. Brett Ramstad, CC, 1:58.07

6. Mike May, BSU, 1:58.23

7. Aron Fela, BSU, 2:00.20

8. Greg Geers, UND, 2:01.24

9. Jim Mallory, UND, 2:02.94

10. Josh Jorde, UND, 2:06.91



Heat 2

1. Brophy, MSU, 1:58.74

2. Zac Kramer, UND, 2:00.51

3. Jason Kruger, UND, 2:00.57

4. Matt Raml, CC, 2:00.94

5. Dan Giles, BSU, 2:01.31

6. Whetham, MSU, 2:01.61

7. Tom Singleton, UNA, 2:02.17

8. Aaron Korynta, UND, 2:04.31

9. Josh Lowman, CC, 2:08.01

10. Matt Jorgenson, CC, 2:09.41

11. Matt Theisen, UND, 2:10.78



Final Standings

1. Jeremy Blake, CC, 1:56.80

2. Mike Lindquist, NDSU, 1:57.03

3. Gabe Arntson, CC, 1:57.53

4. Jesse Miller, BSU, 1:57.93

5. Brett Ramstad, CC, 1:58.07

6. Mike May, BSU, 1:58.23

7. Brophy, MSU, 1:58.74

8. Aron Fela, BSU, 2:00.20

9. Zac Kramer, UND, 2:00.51

10. Jason Kruger, UND, 2:00.57

11. Matt Raml, CC, 2:00.94

12. Greg Geers, UND, 2:01.24

13. Dan Giles, BSU, 2:01.31

14. Whetham, MSU, 2:01.61

15. Tom Singleton, UNA, 2:02.17

16. Jim Mallory, UND, 2:02.94

17. Aaron Korynta, UND, 2:04.31

18. Josh Jorde, UND, 2:06.91

19. Josh Lowman, CC, 2:08.01

20. Matt Jorgenson, CC, 2:09.41

21. Matt Theisen, UND, 2:10.78



400 Meter Hurdles

Heat 1

1. Jeremy Zimney, UND, 54.18

2. Mark Jacobson, NDSU, 55.55

3. Frette, BSU, 55.62

4. Andy Eggerth, UNA, 56.38

5. Tim Earl, NDSU, 57.45

6. Bryn Landenberg, NDSU, 57.55

7. Erdman, MSU, 58.72



Heat 2

1. John Pietila, BSU, 57.24

2. Mark Thompson, MSU, 57.74

3. Kody Moore, MSU, 59.81

4. Chris Weiss, UND, 1:01.44

5. Faul, BSU, 1:02.34

6. Jeff Swanson, CC, 1:07.48



Final Standings

1. Jeremy Zimney, UND, 54.18

2. Mark Jacobson, NDSU, 55.55

3. Frette, BSU, 55.62

4. Andy Eggerth, UNA, 56.38

5. John Pietila, BSU, 57.24

6. Tim Earl, NDSU, 57.45

7. Bryn Landenberg, NDSU, 57.55

8. Mark Thompson, MSU, 57.74

9. Erdman, MSU, 58.72

10. Kody Moore, MSU, 59.81

11. Chris Weiss, UND, 1:01.44

12. Faul, BSU, 1:02.34

13. Jeff Swanson, CC, 1:07.48



200 Meters

Heat 1 (2.2 headwind)

1. George Chittle, Unatt., 22.61

2. Jason Leden, BSU, 23.34

3. Jay Armstrong, UND, 23.41



 Heat 2 (1.6 headwind)

1. Mike Laberge, FMAC, 21.99 

2. John Stogis, UND, 23.66

3. Andrew Fritz, CC, 23.79

4. Brian Brule, BSU, 24.02

5. Anderson, MSU, 24.06

6. Jeff Hankel, UND, 24.12

7. Utsch, MSU, 24.36



Final Standings

1. Mike Laberge, Flying M A.C., 21.99

2. George Chittle, UNA, 22.61

3. Jason Leden, BSU, 23.34

4. Jay Armstrong, UND, 23.41

5. John Stogis, UND, 23.66

6. Andrew Fritz, CC, 23.79

7. Brian Brule, BSU, 24.02

8. Anderson, MSU, 24.06

9. Jeff Hankel, UND, 24.12

10. Utsch, MSU, 24.36



5000 Meters

1. Dan Pamble, BSU, 15:05.00

2. Chris Pikus, NDSU, 15:08.02

3. Folske, MSU, 15:52.00

4. Heltemes, MSU, 16:16.00

5. Chris Goebel, CC, 16:51.60

6. Sky Pile, UND, 16:54.00

Edwards, MSU, disqualified

Rusk, MSU, disqualified



4x400 Relay

Heat 1

1. UND 1, 3:15.66 (Bjornson, Blekkerud, Zimney, Lies)

2. CC 1, 3:25.57

3. BSU 1, 3:27.27 

4. NDSU 1, 3:30.00

5. MSU 1, 3:30.60



Heat 2

1. UND 2, 3:31.73 (Armstrong, Heltemes, Kramer, Stogis)

2. BSU 2, 3:34.97

3. CC 3, 3:35.93

4. CC 2, 3:39.04

5. MSU 2, 3:40.80



Final Results

1. UND 1, 3:15.66

2. CC 1, 3:25.57

3. BSU 1, 3:27.27 

4. NDSU 1, 3:30.00

5. MSU 1, 3:30.60

6. UND 2, 3:31.73

7. BSU 2, 3:34.97

8. CC 3, 3:35.93

9. CC 2, 3:39.04

10. MSU 2, 3:40.80



 
Concordia Performances | Complete Results | Team Scores | Top | Meet Schedule
April 18    University of North Dakota Invitational
Cobbers only
 University of North Dakota Invitational

Saturday, April 18, 1998

UND Memorial Stadium

 

(no team scoring)



 Menās Results



Pole Vault





Long Jump 

3. Micah Benson, CC, 21-11 3/4

7. Andrew Fritz, CC, 20-5 1/4

8. Brian Kesselring, CC, 19-7 1/4





Triple Jump

3. Adam Strainer, CC, 43-11

6. Brian Kesselring, CC, 42-0





Shot Put



6. James Springer, CC, 42-11





High Jump

4. Micah Benson, CC, 6-0



Javelin



6. Justin Gall, CC, 142-11

8. Eric Raile, CC, 128-6



 

Discus



Justin Gall, CC, 103-1

Eric Raile, CC, 103-4





400 Relay



3. Concordia College, 43.78





Steeplechase







1500 Meters



12. Ernst Visscher, CC, 5:06.25



100 Meters



110 Meter Hurdles







400 Meters

Heat 1



3. Micah Benson, CC, 50.27

4. Peter Benson, UNA, 50.87

6. Rob Nick, CC, 51.44



Heat 2



2. Noah Rounds, CC, 53.22

3. Doug Paulson, CC, 53.45

4. Darren McKigney, CC, 53.59



Heat 3



3. Jason Kohlwey, CC, 54.98



Final Standings



3. Micah Benson, CC, 50.27

4. Peter Benson, UNA, 50.87

6. Rob Nick, CC, 51.44

9. Noah Rounds, CC, 53.22

10. Doug Paulson, CC, 53.45

11. Darren McKigney, CC, 53.59

16. Jason Kohlwey, CC, 54.98





100 Meters







800 Meters

Heat 1

1. Jeremy Blake, CC, 1:56.80

3. Gabe Arntson, CC, 1:57.53

5. Brett Ramstad, CC, 1:58.07



Heat 2



4. Matt Raml, CC, 2:00.94

9. Josh Lowman, CC, 2:08.01

10. Matt Jorgenson, CC, 2:09.41



Final Standings

1. Jeremy Blake, CC, 1:56.80

3. Gabe Arntson, CC, 1:57.53

5. Brett Ramstad, CC, 1:58.07

11. Matt Raml, CC, 2:00.94

19. Josh Lowman, CC, 2:08.01







400 Meter Hurdles

Heat 1





Heat 2

6. Jeff Swanson, CC, 1:07.48



Final Standings



13. Jeff Swanson, CC, 1:07.48



200 Meters

Heat 1





 Heat 2



3. Andrew Fritz, CC, 23.79





Final Standings



6. Andrew Fritz, CC, 23.79





5000 Meters



5. Chris Goebel, CC, 16:51.60



1600 Relay

Heat 1

2. CC 1, 3:25.57





Heat 2

3. CC 3, 3:35.93

4. CC 2, 3:39.04





Final Results

2. CC 1, 3:25.57

8. CC 3, 3:35.93

9. CC 2, 3:39.04
 

Concordia Performances | Complete Results | Team Scores | Top | Meet Schedule

April 18    University of North Dakota Invitational
Team results:
no team scores were kept
 

 
Concordia Performances | Complete Results | Team Scores | Top | Meet Schedule
 
 

1998 Cobber Men's Track & Field