1998 Cobber Men's Track & Field
| Schedule/Results | Roster | Meet Results | History | Top | Home |

Concordia Invitational, January 24, 1998,
Olson Forum
Concordia College
 
Concordia Performances | Complete Results | Team Scores | Top | Meet Schedule
 
55 Meter
17 Rob Nick, Concordia 6.91
19 Len Crouse, Concordia 6.93

55 Meter Hurdles
18 Jeff Hertel, Concordia 8.26
20 Dan Buchholz, Concordia 8.38
28 Justin Gall, Concordia 8.60
30 Darren McKigney, Concordia 8.68
35 Matt Drewes, Concordia 9.07

400 Meter
6 Matt Raml, Concordia 51.76

600 Meter
5 Jeremy Blake, Concordia 1:25.61
14 Noah Rounds, Concordia 1:31.75
17 Paul Aslakson, Concordia 1:37.75
18 Riley Bourdon, Concordia 1:40.38

800 Meter
12 Josh Lowman, Concordia 2:05.17
16 Nels Paulson, Concordia 2:11.41

1000 Meter
5 Chris Goebel, Concordia 2:44.24
9 Brandon Landin, Concordia 2:51.04
10 Jeff Swanson, Concordia 2:52.98

1500 Meter
7 Gabe Arntson, Concordia 4:10.33
17 Brett Ramstad, Concordia 4:25.83

3000 Meter
8 David Ostermann, Concordia 9:37.1
14 Tim Stelter, Concordia 11:11.7

5000 Meter
7 Steve Edlund, Concordia 17:11.98
12 Josh Johnson, Concordia 19:15.07

4X200 Meter Relay
5 Concordia (Darren McKigney, Rob Nick, Doug Paulson, Adam Strainer) 96.90

4X400 Meter Relay
6 Concordia (Josh Lowman, Jason Kohlwey, Len Crouse, Noah Rounds) 3:43.1
8 Concordia (Dan Buchholz, Jeff Hertel, Josh Johnson, Matt Drewes) 3:47.7
 Concordia (Rob Nick, Doug Paulson, Darren McKigney, Jeremy Blake) DNF

4X800 Meter Relay
5 Concordia (Brett Ramstad, Chris Goebel, Matt Raml, Gabe Arntson) 8:32.6

Long Jump
11 Dan Buchholz, Concordia 20-5 (6.22m)
12 Adam Strainer, Concordia 20-4 1/2 (6.21m)
12 Jeff Hertel, Concordia 20-4 1/2 (6.21m)
16 Len Crouse, Concordia 20-3 1/2 (6.18m)
21 Doug Paulson, Concordia 19-2 3/4 (5.86m)
25 Tim Hiesterman, Concordia 18-10 (5.74m)
26 Justin Gall, Concordia 18-9 1/4 (5.72m)
28 Matt Drewes, Concordia 18-6 1/2 (5.65m)

Triple Jump
3 Adam Strainer, Concordia 44-8 1/4 (13.62m)q
16 Jeff Swanson, Concordia 33-0 1/4 (10.06m)

High Jump
9 Andrew Fritz, Concordia 6-0 (1.83m)
21 Len Crouse, Concordia 5-8 (1.73m)
21 Dan Buchholz, Concordia 5-8 (1.73m)

Pole Vault
7 Tim Hiesterman, Concordia 13-0 1/4 (3.97m)

Shot Put
10 Scott Jorgensen, Concordia 42-1 1/2 (12.84m)
13 Joel Nelson, Concordia 39-11 1/2 (12.18m)
18 Matt Drewes, Concordia 37-2 1/2 (11.34m)
19 Nels Paulson, Concordia 36-10 1/2 (11.24m)
21 Dan Buchholz, Concordia 36-4 1/4 (11.08m)
25 James Springer, Concordia 33-0 1/4 (10.06m)
26 Justin Gall, Concordia 32-8 1/4 (9.96m)
30 Len Crouse, Concordia 27-0 1/2 (8.24m)
31 Jeff Hertel, Concordia 26-1 3/4 (7.97m)

35# Weight
4 Scott Jorgensen, Concordia 41-5 (12.62m)
5 Joel Nelson, Concordia 39-7 1/4 (12.07m)q
8 Mark Aslakson, Concordia 38-8 1/4 (11.79m)q
11 James Springer, Concordia 35-1 1/4 (10.70m)
12 Tim Gerber, Concordia 34-3 1/2 (10.45m)
16 Jason Smith, Concordia 27-4 1/2 (8.34m)
 
Concordia Performances | Complete Results | Team Scores | Top | Meet Schedule
 
TEAM SCORES
1 North Dakota State 327.5
2 Jamestown          146.0
3 U Of Mary           81.5
4 Bemidji State       81.0
5 Concordia           46.0
6 Valley City State   29.0
7 Moorhead State      23.0
8 NDSCS                6.0
 
 

Concordia Performances | Complete Results | Team Scores | Top | Meet Schedule
 

  
55 Meter
Round 1, Heat 1
1 Shea Gaier, Jamestown 6.54q
2 Anthony Garnett, North Dakota State 6.55q
3 Trevor Bakalar, Valley City State 6.82q
4 Rob Brandt, U Of Mary 6.91
5 Tim Juelson, Jamestown 6.94
6 Dennis Nelson, Unattached 7.78
Round 1, Heat 2
1 George Chittle, Bemidji State 6.60q
2 Paul Stevens, Jamestown 6.75q
2 Max Miranda, Valley City State 6.75q
4 Tony D'Amico, U Of Mary 6.84
5 Charlie Bakker, Jamestown 6.88
Round 1, Heat 3
1 Marc Gatto, Ndscs 6.74q
2 Brian Hanka, Bemidji State 6.79q
3 Ryan Budde, Jamestown 6.82q
4 Kris Gerhardt, Jamestown 6.94
5 Tim Utsch, Moorhead State 7.01
6 Andy Johnson, Bemidji State 7.48
Round 1, Heat 4
1 Luke Pfeifer, North Dakota State 6.62q
2 Aaron Motter, Jamestown 6.89
3 Len Crouse, Concordia 6.93
4 Ed Fisk, Ndscs 7.06
5 Chris Mische, U Of Mary 7.23
Round 1, Heat 5
1 Chris Wilmes, North Dakota State 6.68q
2 Trent Snyder, Moorhead State 6.94
3 Brett Anderson, Moorhead State 6.98
4 Caleb Goudy, Ndscs 7.10
5 Ben Richards, Moorhead State 7.34
Round 1, Heat 6
1 Rodney Bailey, Jamestown 6.69q
2 Jeff Tarnowski, North Dakota State 6.70q
3 Mike Shafer, U Of Mary 6.87
4 Rob Nick, Concordia 6.91
5 Brian Brule, Bemidji State 7.14
6 Clay Goudy, Ndscs 7.27
Final
1 George Chittle, Bemidji State 6.516
2 Anthony Garnett, North Dakota State 6.517
3 Shea Gaier, Jamestown 6.58
4 Luke Pfeifer, North Dakota State 6.61
5 Chris Wilmes, North Dakota State 6.69
6 Jeff Tarnowski, North Dakota State 6.71
7 Brian Hanka, Bemidji State 6.73
8 Rodney Bailey, Jamestown 6.75
9 Marc Gatto, Ndscs 6.77
10 Paul Stevens, Jamestown 6.78
11 Trevor Bakalar, Valley City State 6.81
12 Ryan Budde, Jamestown 6.81
13 Max Miranda, Valley City State 6.82

55 Meter Hurdles
Round 1, Heat 1
1 Mark Jacobson, North Dakota State 7.94q
2 John Pietila, Bemidji State 8.02q
3 Tom Mazurek, U Of Mary 8.21
4 Josh Westerhold, U Of Mary 8.57
5 Brian Delany, U Of Mary 9.45
Round 1, Heat 2
1 Luke Pfeifer, North Dakota State 7.72q
  Olson Forum Record
  Meet record
2 Jeff Moravchik, Jamestown 8.02q
3 Ryan Green, Jamestown 8.16
4 Justin Gall, Concordia 8.60
5 Jeff Pospisil, Jamestown 8.67
Round 1, Heat 3
1 Tony Asay, Ndscs 7.86q
2 Trent Stanton, Jamestown 7.97q
3 Ryan Feland, North Dakota State 8.05q
4 Dan Buchholz, Concordia 8.38
5 Nate Krikorian, U Of Mary 8.49
Round 1, Heat 4
1 Ken Gardner, Jamestown 7.75q
2 John Nels, Bemidji State 8.18
3 Eric Vollbrecht, Moorhead State 8.59
4 Beau Mundt, Jamestown 8.70
Round 1, Heat 5
1 Nathan Harms, North Dakota State 7.79q
2 Dan Frette, Bemidji State 8.05q
3 Nick Schauer, North Dakota State 8.25
4 Ryan Erdman, Moorhead State 8.59
5 Kyle Stadel, U Of Mary 8.74
6 Dennis Nelson, Unattached 9.34
Round 1, Heat 6
1 Matt Roforth, Bemidji State 8.00q
2 Rob Renschler, U Of Mary 8.21
3 Jeff Hertel, Concordia 8.26
4 Kevin Ford, U Of Mary 8.37
5 Travis Collins, Ndscs 8.53
6 Mark Thompson, Moorhead State 8.83
Round 1, Heat 7
1 Craig Fredrickson, North Dakota State 7.78q
2 Ryan Hansen, Jamestown 8.12
3 Scott Selzler, North Dakota State 8.47
4 Darren McKigney, Concordia 8.68
5 Aaron Reitmeier, Bemidji State 8.75
6 Matt Drewes, Concordia 9.07
7 Ben Shamrokh, Jamestown 9.12
8 Scott Briske, Jamestown 9.58
Final
1 Luke Pfeifer, North Dakota State 7.68
  Olson Forum Record
  Meet record
2 Ken Gardner, Jamestown 7.70
  Olson Forum Record
  Meet record
3 Craig Fredrickson, North Dakota State 7.73
  Olson Forum Record
  Meet record
4 Nathan Harms, North Dakota State 7.77
5 Matt Roforth, Bemidji State 7.91
6 Mark Jacobson, North Dakota State 7.941
7 Jeff Moravchik, Jamestown 7.942
8 Ryan Feland, North Dakota State 7.949
9 Tony Asay, Ndscs 8.01
10 Dan Frette, Bemidji State 8.04
11 John Pietila, Bemidji State 8.07
12 Trent Stanton, Jamestown 8.19

200 Meter
1 George Chittle, Bemidji State 22.53
2 Anthony Garnett, North Dakota State 22.54
3 Chris Wilmes, North Dakota State 22.77
4 Joe Koch, U Of Mary 22.85
5 Ryan Budde, Jamestown 23.02
6 Donny Allmaras, North Dakota State 23.13
7 Jeff Tarnowski, North Dakota State 23.14
8 Paul Stevens, Jamestown 23.19
9 Brian Hanka, Bemidji State 23.20
10 Craig Fredrickson, North Dakota State 23.42
11 Ryan Green, Jamestown 23.60
12 Nathan Harms, North Dakota State 23.61
13 Shea Gaier, Jamestown 23.71
14 Jason Leaden, Bemidji State 23.88
15 Geoff Lund, U Of Mary 23.94
16 Kevin Ford, U Of Mary 23.97
17 James Bedard, Jamestown 24.04
18 Trent Stanton, Jamestown 24.11
19 Ryan Feland, North Dakota State 24.17
20 Mike Shafer, U Of Mary 24.39
21 Ryan Erdman, Moorhead State 24.69
22 Jeff Evison, U Of Mary 24.73
23 Rob Brandt, U Of Mary 24.74
24 Tim Utsch, Moorhead State 24.86
25 Brian Brule, Bemidji State 25.12
26 Mike Richards, Moorhead State 25.18
26 Chris Manshiem, Ndscs 25.18
28 Chris Mische, U Of Mary 25.42
29 Nate Rosa, Moorhead State 25.45
30 Chad Vossen, Moorhead State 25.58
31 Mark Thompson, Moorhead State 25.60
32 Ben Richards, Moorhead State 25.74
33 Andy Johnson, Bemidji State 26.12
34 Dennis Nelson, Unattached 26.32
35 Brody Johnson, Moorhead State 26.42

400 Meter
1 Jason Breitzman, North Dakota State 48.74
  Olson Forum Record
  Meet record
2 Aaron Dewald, North Dakota State 49.80
  Olson Forum Record
  Meet record
3 Joe Koch, U Of Mary 51.02
4 Tony Lorenzen, Jamestown 51.55
5 Tom Krueger, Jamestown 51.65
6 Matt Raml, Concordia 51.76
7 Bryan Leier, Jamestown 52.07
8 James Bedard, Jamestown 52.18
9 Mark Jacobson, North Dakota State 52.21
10 Andy Bishop, Jamestown 53.04
11 Jeff Fjosne, Bemidji State 53.28
12 Tim Juelson, Jamestown 53.46
13 Eric Klepel, Ndscs 55.17
14 Josh Krueger, Moorhead State 55.21
15 Eli Cornell, Ndscs 55.21
16 Chad Vossen, Moorhead State 55.22
17 Jeff Evison, U Of Mary 55.46
18 Dan Wendell, Ndscs 56.04
19 Kody Moore, Moorhead State 56.30
20 Jared Skyberg, Ndscs 56.58
21 Dennis Nelson, Unattached 58.25

600 Meter
1 Jon Linjor, North Dakota State 1:23.21
  Meet record
2 Greg Smock, North Dakota State 1:23.48
  Meet record
3 Jarrod Herbers, U Of Mary 1:23.50
  Meet record
4 Kevin Kleist, Jamestown 1:25.45
5 Jeremy Blake, Concordia 1:25.61
6 Tyler Kondos, Bemidji State 1:26.29
7 Chad Zink, Jamestown 1:27.40
8 Mike Grover, Bemidji State 1:27.97
9 Tim Krueger, Jamestown 1:28.50
10 Tim Isakson, Bemidji State 1:28.79
11 Shawn Breyer, U Of Mary 1:29.80
12 Ryan Giles, Bemidji State 1:30.17
13 Nick Thelen, Bemidji State 1:31.40
14 Noah Rounds, Concordia 1:31.75
15 Brian Delany, U Of Mary 1:32.08
16 Chad Mack, Ndscs 1:35.25
17 Paul Aslakson, Concordia 1:37.75
18 Riley Bourdon, Concordia 1:40.38

800 Meter
1 Heith Janke, North Dakota State 1:58.30
2 Dane Larson, North Dakota State 1:58.40
3 Kenny Miller, Bemidji State 1:59.26
4 Walt Stevens, Jamestown 1:59.56
5 Jeremy Skoglund, Jamestown 1:59.75
6 Joe Smith, North Dakota State 2:01.78
7 Mike May, Bemidji State 2:02.65
8 Aaron Feia, Bemidji State 2:02.95
9 Tyler Sekavec, Jamestown 2:03.42
10 Brett Beil, Valley City State 2:04.06
11 Justin Schweitzer, Jamestown 2:04.22
12 Josh Lowman, Concordia 2:05.17
13 Doug Schopp, Moorhead State 2:05.96
14 John Bruns, Ndscs 2:08.41
15 Scott Selzler, North Dakota State 2:09.95
16 Nels Paulson, Concordia 2:11.41
17 Eric Vollbrecht, Moorhead State NT

1000 Meter
1 Todd Potter, North Dakota State 2:33.81
2 Mike Lindquist, North Dakota State 2:33.82
3 Michael Hensley, Jamestown 2:41.26
4 Ben Shamrokh, Jamestown 2:43.78
5 Chris Goebel, Concordia 2:44.24
6 Scott Briske, Jamestown 2:47.85
7 Paul Zimmer, Valley City State 2:48.47
8 Jeff Aarts, Valley City State 2:50.39
9 Brandon Landin, Concordia 2:51.04
10 Jeff Swanson, Concordia 2:52.98
11 Eric Arcand, Jamestown 2:59.25

1500 Meter
1 Heith Janke, North Dakota State 4:02.0
2 Dane Larson, North Dakota State 4:02.5
3 Greg Wirth, North Dakota State 4:03.0
4 Joe Smith, North Dakota State 4:04.0
5 Michael Hensley, Jamestown 4:09.47
6 Dan Pemble, Bemidji State 4:09.80
7 Gabe Arntson, Concordia 4:10.33
8 Justin Schweitzer, Jamestown 4:10.99
9 Ryan Zunich, U Of Mary 4:11.69
10 Stanley Moran, Jamestown 4:12.22
11 Joe Whetham, Moorhead State 4:14.29
12 Norbert Typek, U Of Mary 4:15.67
13 Tyler Silha, U Of Mary 4:16.08
14 Aaron Feia, Bemidji State 4:16.10
15 Brian Heltemes, Moorhead State 4:17.93
16 Jesse Hentsch, U Of Mary 4:23.16
17 Brett Ramstad, Concordia 4:25.83
18 Travis Parrill, U Of Mary 4:25.98
19 Hiyomichi Ikebata, Bemidji State 4:26.00
20 Roy Corpus, Ndscs 4:27.26

3000 Meter
1 Dan Pemble, Bemidji State 8:48.6
2 Greg Wirth, North Dakota State 8:53.6
3 Matt Killen, Jamestown 8:59.1
4 Eric Loeffler, North Dakota State 9:06.4
5 Brooks Grossinger, Bemidji State 9:14.1
6 Travis Parrill, U Of Mary 9:30.4
7 Matt Reier, North Dakota State 9:30.5
8 David Ostermann, Concordia 9:37.1
9 Eric Polries, Jamestown 9:43.7
10 John Monteith, Jamestown 10:00.
11 Zach Deshayes, Bemidji State 10:01.9
12 Sam Graydamus, Valley City State 10:14.2
13 Aric Hareland, Valley City State 11:05.2
14 Tim Stelter, Concordia 11:11.7

5000 Meter
1 Jon Wirth, North Dakota State 15:22.13
2 Chris Pikus, North Dakota State 15:35.20
3 John Killen, Jamestown 15:44.37
4 Kerry Rauschendorfer, North Dakota St. 15:53.15
5 Justin Stoll, Valley City State 16:53.79
6 Kelly Rusk, Moorhead State 16:58.02
7 Steve Edlund, Concordia 17:11.98
8 Eric Kaluza, Bemidji State 17:14.26
9 Chris Rabbe, North Dakota State 17:15.54
10 Jeff Hanson, Moorhead State 17:39.71
11 Matt Kustritz, Bemidji State 18:57.93
12 Josh Johnson, Concordia 19:15.07

4X200 Meter Relay
1 Jamestown 4X200, Jamestown 92.13
2 Ndsu 4X200, North Dakota State 92.21
3 Bemidji 4X200, Bemidji State 94.96
4 Mary 4X200, U Of Mary 95.97
5 Concordia (Darren McKigney, Rob Nick, Doug Paulson, Adam Strainer) 96.90
6 Msu 4X200, Moorhead State 97.38
7 Ndscs 4X200, Ndscs 98.77
8 Bemidji 4X200B, Bemidji State 1:40.76

4X400 Meter Relay
1 Jamestown 4X400, Jamestown 3:24.1
  Meet record
2 Ndsu 4X400, North Dakota State 3:25.8
  Meet record
3 Bemidji 4X400, Bemidji State 3:31.4
4 Msu 4X400, Moorhead State 3:37.9
5 Mary 4X400, U Of Mary 3:40.1
6 Concordia (Josh Lowman, Jason Kohlwey, Len Crouse, Noah Rounds) 3:43.1
7 Vcsu 4X400, Valley City State 3:47.3
8 Concordia (Dan Buchholz, Jeff Hertel, Josh Johnson, Matt Drewes) 3:47.7
 Concordia (Rob Nick, Doug Paulson, Darren McKigney, Jeremy Blake) DNF

4X800 Meter Relay
1 Ndsu 4X800, North Dakota State 8:07.9
2 Jamestown 4X800, Jamestown 8:09.1
3 Mary 4X800A, U Of Mary 8:14.7
4 Bemidji 4X800, Bemidji State 8:27.9
5 Concordia (Brett Ramstad, Chris Goebel, Matt Raml, Gabe Arntson) 8:32.6
6 Mary 4X800B, U Of Mary 8:48.0
7 Msu 4X800, Moorhead State 8:54.1

Long Jump
Round 1, Flight 1
1 Travis Collins, Ndscs 20-5 3/4 (6.24m)
2 Len Crouse, Concordia 20-3 1/2 (6.18m)
3 Eric Vollbrecht, Moorhead State 19-8 3/4 (6.01m)
4 Nate Rosa, Moorhead State 19-1 1/4 (5.82m)
5 Tim Hiesterman, Concordia 18-10 (5.74m)
6 Justin Gall, Concordia 18-9 1/4 (5.72m)
7 Trent Snyder, Moorhead State 18-5 (5.61m)
8 Allen Fredrick, Bemidji State 18-3 1/4 (5.57m)
9 Dan Faul, Bemidji State 17-11 (5.46m)
Round 1, Flight 2
1 Cory Aasen, Jamestown 22-4 1/2 (6.82m)q
2 Charlie Bakker, Jamestown 20-11 3/4 (6.39m)q
3 Ryan Thompson, Ndscs 20-6 1/2 (6.26m)q
4 Dan Buchholz, Concordia 20-5 (6.22m)
5 Adam Strainer, Concordia 20-4 1/2 (6.21m)
6 Jeff Hertel, Concordia 20-4 1/2 (6.21m)
7 Ryan Rixen, U Of Mary 20-4 1/2 (6.21m)
8 Tom Mazurek, U Of Mary 20-1 1/2 (6.13m)
9 John Pietila, Bemidji State 19-3 1/2 (5.88m)
10 Doug Paulson, Concordia 19-2 3/4 (5.86m)
11 Paul Peterson, Bemidji State 19-2 1/2 (5.85m)
12 Chris Manshiem, Ndscs 18-7 (5.66m)
13 Matt Drewes, Concordia 18-6 1/2 (5.65m)
Round 1, Flight 3
1 Rob Renschler, U Of Mary 21-11 3/4 (6.70m)q
2 Jesse Freiwald, North Dakota State 21-11 3/4 (6.70m)q
3 Brandon Schaible, North Dakota State 21-8 3/4 (6.62m)q
4 Nick Schauer, North Dakota State 21-8 3/4 (6.62m)q
5 K Tahmmalangsy, North Dakota State 21-7 1/2 (6.59m)q
6 Chris Becker, Jamestown 21-4 3/4 (6.52m)q
7 Scott Selzler, North Dakota State 20-4 1/2 (6.21m)
8 Stuart Hiam, Ndscs 19-11 3/4 (6.09m)
9 Brady Brophy, U Of Mary 18-10 3/4 (5.76m)
Final
1 Cory Aasen, Jamestown 22-7 1/4 (6.89m)
2 Rob Renschler, U Of Mary 21-11 3/4 (6.70m)
3 Jesse Freiwald, North Dakota State 21-11 3/4 (6.70m)
4 Brandon Schaible, North Dakota State 21-10 1/4 (6.66m)
5 Nick Schauer, North Dakota State 21-8 3/4 (6.62m)
6 K Tahmmalangsy, North Dakota State 21-7 1/2 (6.59m)
7 Chris Becker, Jamestown 21-4 3/4 (6.52m)
8 Charlie Bakker, Jamestown 20-11 3/4 (6.39m)
9 Ryan Thompson, Ndscs 20-6 1/2 (6.26m)

Triple Jump
Round 1, Flight 1
1 Jerry Gaut, U Of Mary 43-5 1/4 (13.24m)q
2 Jeff Pospisil, Jamestown 43-2 1/4 (13.16m)q
3 Paul Peterson, Bemidji State 41-2 1/4 (12.55m)
4 Nate Rosa, Moorhead State 39-7 3/4 (12.08m)
5 Beau Mundt, Jamestown 39-5 3/4 (12.03m)
6 Aaron Reitmeier, Bemidji State 38-10 1/2 (11.85m)
7 Jeff Swanson, Concordia 33-0 1/4 (10.06m)
 Ryan Rixen, U Of Mary ND
Round 1, Flight 2
1 Jeff Aarts, Valley City State 46-3 1/4 (14.10m)q
  Meet record
2 Brandon Schaible, North Dakota State 46-0 1/2 (14.03m)q
  Meet record
3 Adam Strainer, Concordia 44-8 1/4 (13.62m)q
4 Jesse Freiwald, North Dakota State 44-2 1/2 (13.47m)q
5 Brian Haley, Jamestown 42-10 3/4 (13.07m)q
6 Brian Person, Jamestown 42-1 1/4 (12.83m)q
7 Tom Eggert, Valley City State 41-10 (12.75m)q
8 Josh Knutson, Valley City State 40-7 (12.37m)
9 Eric Vollbrecht, Moorhead State 40-0 (12.19m)
 Jason Liston, Jamestown ND
Final
1 Jeff Aarts, Valley City State 46-3 1/4 (14.10m)
  Meet record
2 Brandon Schaible, North Dakota State 46-0 1/2 (14.03m)
  Meet record
3 Adam Strainer, Concordia 44-8 1/4 (13.62m)
4 Jesse Freiwald, North Dakota State 44-2 1/2 (13.47m)
5 Jerry Gaut, U Of Mary 43-5 1/4 (13.24m)
6 Jeff Pospisil, Jamestown 42-11 3/4 (13.10m)
7 Brian Haley, Jamestown 42-10 3/4 (13.07m)
8 Brian Person, Jamestown 42-10 1/4 (13.06m)
9 Tom Eggert, Valley City State 42-0 (12.80m)

High Jump
1 Luke Pfeifer, North Dakota State 6-6 (1.98m)
2 Craig Fredrickson, North Dakota State 6-4 (1.93m)
3 Brian Antoine, North Dakota State 6-2 (1.88m)
4 Michael Biver, Jamestown 6-2 (1.88m)
5 Scott Brown, Valley City State 6-2 (1.88m)
6 Lance Deckerd, U Of Mary 6-2 (1.88m)
7 Shane Yates, U Of Mary 6-0 (1.83m)
7 Greg Brandruet, North Dakota State 6-0 (1.83m)
9 Andrew Fritz, Concordia 6-0 (1.83m)
9 Mark Thompson, Moorhead State 6-0 (1.83m)
9 Davin Leier, Jamestown 6-0 (1.83m)
12 Jim Engelstad, Jamestown 6-0 (1.83m)
13 Josh Knutson, Valley City State 6-0 (1.83m)
13 Ben Shamrokh, Jamestown 6-0 (1.83m)
15 Scott Briske, Jamestown 5-10 (1.78m)
15 Tom Eggert, Valley City State 5-10 (1.78m)
17 Kevin Ford, U Of Mary 5-10 (1.78m)
17 Josh Westerhold, U Of Mary 5-10 (1.78m)
19 Dan Frette, Bemidji State 5-10 (1.78m)
19 Stuart Hiam, Ndscs 5-10 (1.78m)
21 Len Crouse, Concordia 5-8 (1.73m)
21 Dan Buchholz, Concordia 5-8 (1.73m)
 Eric Vollbrecht, Moorhead State NH
 Justin Gall, Concordia  NH
 Jason Kohlwey, Concordia  NH
 Travis Collins, NDSCS  NH
 Jesse Miller, Bemidji State  NH
 Nate Krikorian, U of Mary  NH
 David Hutchings, U of Mary  NH
 Tom Mazurek, U of Mary  NH
 Allen Fredrick, Bemidji State  NH
 Shane Yates, U of Mary  NH
 Greg Brandruet, North Dakota State  NH

Pole Vault
1 Kuhm Tahmmalangsy, North Dakota State 15-0 (4.57m)
2 Scott Petersen, Jamestown 14-6 (4.42m)
3 Mike Carlson, North Dakota State 14-6 (4.42m)
4 Lance Kalberer, U Of Mary 14-0 (4.27m)
5 Rocky Thompson, North Dakota State 14-0 (4.27m)
6 Kevin Ford, U Of Mary 13-5 3/4 (4.11m)
7 Tim Hiesterman, Concordia 13-0 1/4 (3.97m)
8 David Hutchings, U Of Mary 13-0 1/4 (3.97m)
9 Mike Ingebrand, North Dakota State 12-6 (3.81m)
10 Steve Manders, U Of Mary 12-6 (3.81m)
11 Mike Richards, Moorhead State 12-6 (3.81m)
12 Lance Stuwe, Jamestown 12-0 (3.66m)
13 Josh Westerhold, U Of Mary 10-11 3/4 (3.35m)
14 Matthew Bickel, Jamestown 10-0 (3.05m)
 Brody Johnson, Moorhead State  NH
 John Pietila, Bemidji State NH

Shot Put
Round 1, Flight 1
1 Scott Selzler, North Dakota State 37-4 (11.38m)
2 Matt Drewes, Concordia 37-2 1/2 (11.34m)
3 Dan Buchholz, Concordia 36-4 1/4 (11.08m)
4 Eric Vollbrecht, Moorhead State 34-0 1/4 (10.37m)
5 Pete Kuemple, Moorhead State 34-0 (10.36m)
6 Mark Thompson, Moorhead State 33-5 3/4 (10.20m)
7 Justin Gall, Concordia 32-8 1/4 (9.96m)
8 Rob Renschler, U Of Mary 31-5 3/4 (9.59m)
9 Trent Snyder, Moorhead State 30-3 3/4 (9.24m)
10 Len Crouse, Concordia 27-0 1/2 (8.24m)
11 Jeff Hertel, Concordia 26-1 3/4 (7.97m)
Round 1, Flight 2
1 Clay Diemert, Jamestown 41-10 1/2 (12.76m)
2 Michael Dietz, Jamestown 38-5 (11.71m)
3 Nick Schauer, North Dakota State 38-4 3/4 (11.70m)
4 Nels Paulson, Concordia 36-10 1/2 (11.24m)
5 Scott Wavrin, Moorhead State 36-4 1/4 (11.08m)q
6 Travis Collins, Ndscs 27-6 3/4 (8.40m)
 Jamie Morford, Moorhead State ND
Round 1, Flight 3
1 Wade Novy, Valley City State 49-1 3/4 (14.98m)q
2 Steve Olson, Jamestown 47-2 1/4 (14.38m)q
3 Mike Mosey, Moorhead State 42-3 1/2 (12.89m)q
4 Scott Jorgensen, Concordia 42-1 1/2 (12.84m)
5 Matt Fee, Ndscs 40-0 1/2 (12.20m)
6 Joel Nelson, Concordia 39-11 1/2 (12.18m)
7 Nate Krikorian, U Of Mary 37-3 (11.35m)
8 James Springer, Concordia 33-0 1/4 (10.06m)
Round 1, Flight 4
1 Cory Churchill, U Of Mary 48-9 (14.86m)q
2 Aaron Christopher, U Of Mary 48-8 3/4 (14.85m)q
3 Paul Senst, North Dakota State 47-11 1/4 (14.61m)q
4 Gary Kummet, North Dakota State 47-11 (14.60m)q
5 Darren Dahlin, North Dakota State 46-9 (14.25m)q
6 Jared Paintner, Ndscs 44-1 1/4 (13.44m)q
Final
1 Aaron Christopher, U Of Mary 51-3 3/4 (15.64m)
2 Cory Churchill, U Of Mary 50-10 (15.49m)
3 Wade Novy, Valley City State 49-8 1/2 (15.15m)
4 Steve Olson, Jamestown 49-7 (15.11m)
5 Gary Kummet, North Dakota State 48-10 3/4 (14.90m)
6 Paul Senst, North Dakota State 47-11 1/4 (14.61m)
7 Darren Dahlin, North Dakota State 46-9 (14.25m)
8 Jared Paintner, Ndscs 44-1 1/2 (13.45m)
9 Mike Mosey, Moorhead State 42-3 1/2 (12.89m)

35# Weight
Round 1, Flight 1
1 Joel Nelson, Concordia 39-7 1/4 (12.07m)q
2 Mark Aslakson, Concordia 38-8 1/4 (11.79m)q
3 Scott Jorgensen, Concordia 38-4 3/4 (11.70m)q
4 Scott Wavrin, Moorhead State 36-4 1/4 (11.08m)q
5 Michael Dietz, Jamestown 35-7 3/4 (10.86m)
6 James Springer, Concordia 35-1 1/4 (10.70m)
7 Clay Diemert, Jamestown 31-9 1/2 (9.69m)
8 Pete Kuemple, Moorhead State 31-1 (9.47m)
9 Jason Smith, Concordia 27-4 1/2 (8.34m)
Round 1, Flight 2
1 Kevin Martin, North Dakota State 56-2 1/2 (17.13m)q
  Meet record
2 Ben Baird, Bemidji State 45-5 (13.84m)q
3 Jamie Morford, Moorhead State 44-9 3/4 (13.66m)q
4 Mike Mosey, Moorhead State 39-3 (11.96m)q
5 Matt Fee, Ndscs 38-0 1/4 (11.59m)q
6 Tim Gerber, Concordia 34-3 1/2 (10.45m)
7 Scott Mueller, Bemidji State 33-2 (10.11m)
Final
1 Kevin Martin, North Dakota State 56-2 1/2 (17.13m)
  Meet record
2 Jamie Morford, Moorhead State 47-1 1/2 (14.36m)
3 Ben Baird, Bemidji State 45-5 (13.84m)
4 Scott Jorgensen, Concordia 41-5 (12.62m)
5 Joel Nelson, Concordia 39-7 1/4 (12.07m)
6 Matt Fee, Ndscs 39-5 1/4 (12.02m)
7 Mike Mosey, Moorhead State 39-3 (11.96m)
8 Mark Aslakson, Concordia 38-8 1/4 (11.79m)

9 Scott Wavrin, Moorhead State 36-6 1/4 (11.13m)
 

 Concordia Performances | Complete Results | Team Scores | Top | Meet Schedule

Concordia Invitational
Olson Forum
Concordia College
January 24, 1997

Teams Competing
Concordia
Bemidji State
Jamestown
Moorhead State
North Dakota State College of Science
North Dakota State
University of Mary
Valley City State

12:00 pm        Long Jump - Women, Men to follow
        Long Jump - Men to follow Women‚s LJ
        Triple Jump - Women to follow Men‚s LJ
        Triple Jump - Men to follow Women‚s TJ
12:00 pm        20# Wt. - Women
        35# Wt. - Men to follow Women's 20# Wt.
        Shot Put  - Women to follow Men's 35# Wt.
        Shot Put - Men to follow Women's Shot Put
12:00 pm        High Jump - Men, Women to follow
12:00 pm        Pole Vault - Women-6 inch increments
2:00 p.m        Pole Vault - Men-Open at 9‚0", 12" increments to 12‚0", 30
minute warm-up then continue competition at 6" increments starting at
13‚0"

1:00 pm 4x200 Relay
1:15 pm 5000 M - Men
1:45 pm 55 M Hurdles - Prelims
2:00 pm 55 M - Prelims
2:15 pm 1500 M
2:35 pm 55 M Hurdle - Finals
2:45 pm 5000 M - Women
3:15 pm 400 M
3:45 pm 600 M
4:00 pm 55 M - Finals
4:20 pm 800 M
4:35 pm 1000 M
4:50 pm 200 M
5:10 pm 3000 M
5:40 pm 4x800 Relay
6:00 pm 4x400 Relay

* All running events women first, followed by men.  Time schedule may be
adjusted if entries necessitate a change.

1998 Cobber Men's Track & Field