SNOWSHOE OPEN

University of Minnesota Fieldhouse, Minneapolis

Feb. 20, 1998

Click on the "event" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual or team.



55 | 200 | 400 | 600 | 800 | MILE | 3000 | 55H | 4X400 | 4X800 LJ | TJ | SP | HJ | PV | WT | 800 RELAY | Top

55 Meter Dash 1 Fred Rogers, Minnesota 6.33 2 Bob Ewings, St. Cloud State 6.40 3 Jeremy Heckman, St. Thomas 6.44 4 Steve Burkholder, Minnesota 6.51 5 Niles Deneen, Minnesota 6.52 6 Shannon Rainey, St. Thomas 6.54 7 Larry Miller, St. Cloud State 6.55 8 Brian Warden, Augsburg 6.64 9 Eli Cloute, Martin Luther 6.65 10 Mark Dean, St. Cloud State 6.65 11 Kyle Perreault, Saint John's 6.65 12 Eric Farnum, Minnesota Duluth 6.66 13 Damian Washington, Augsburg 6.67 14 John Hanson, Minnesota Duluth 6.68 15 Jesse James, St. Cloud State 6.71 16 Ayika Quaye, Macalester 6.73 17 Todd Veroeven, Hamline 6.73 18 Andy Wiberg, Minnesota 6.74 19 Denis Foo Kune, Macalester 6.78 20 Dan Barems, North Park 6.79 21 Chris Seifert, Saint John's 6.86 22 Aaron Golden, Carleton 6.91 23 Carlos Leyrer, Martin Luther 6.93 24 Chad Kallstrom, Bethel 6.99 25 Andy Kleinsasser, Northwestern College 7.00 26 Dave Stanke, Northwestern College 7.04 27 Matt Sarno, Carleton 7.15 28 Adam Bell, Gustavus 7.31 29 Sean Lewis, Gustavus 7.35 30 Dan Streit, St. Olaf 7.89 31 Sam Rico, Bethel 9.04
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | MILE | 3000 | 55H | 4X400 | 4X800 LJ | TJ | SP | HJ | PV | WT | 800 RELAY | Top

200 Meter Dash 1 Fred Rogers, Minnesota 22.07 2 Bob Ewings, St. Cloud State 22.18 3 Jeremy Heckman, St. Thomas 22.56 4 Todd Veroeven, Hamline 22.63 5 Damian Washington, Augsburg 22.98 6 Shannon Rainey, St. Thomas 23.10 7 Andy Wiberg, Minnesota 23.25 8 Mark Dean, St. Cloud State 23.31 9 Dan Barems, North Park 23.35 10 Jeff Hanson, Minnesota Duluth 23.39 11 Zach Jones, Carleton 23.43 12 Erik Hanson, Saint John's 23.62 13 Eli Cloute, Martin Luther 23.63 14 Will Gibson, Saint John's 23.85 15 Lance Ahlers, Gustavus 24.07 16 Matt Young, Bethel 24.11 17 Dave Stanke, Northwestern College 24.18 18 Carlos Leyrer, Martin Luther 24.22 19 Brian Warden, Augsburg 24.23 20 Andy Kleinsasser, Northwestern College 24.43 21 Mark Liekteig, Carleton 24.88 22 Momar Dieng, Macalester 25.06 23 Ryan Laginess, St. Olaf 25.12 24 Chris Murray, Minnesota Duluth 25.19 25 Brock Fluegge, Minnesota Duluth 25.55 26 Mario Paez, St. Olaf 25.62 27 Shawn Beattie, Macalester 25.75 28 Scott Harman, Gustavus 26.02 29 Dan Estey, Bethel 26.22
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | MILE | 3000 | 55H | 4X400 | 4X800 LJ | TJ | SP | HJ | PV | WT | 800 RELAY | Top

400 Meter Dash 1 Scott Sternweis, St. Cloud State 50.57 2 Chris Barth, St. Cloud State 50.57 3 Tim Evanson, St. Cloud State 51.10 4 Bob Quade, Minnesota 51.19 5 Jeff Hanson, Minnesota Duluth 51.21 6 Beau Johnson, Minnesota Duluth 51.27 7 Shanti Rainey, St. Thomas 51.32 8 Zach Jones, Carleton 51.50 9 Mark Warder, St. Thomas 51.62 10 Chris Bergren, St. Thomas 51.90 11 Matt Raml, Concordia (Moorhead) 51.92 12 Scott Lundhagen, St. Olaf 52.03 13 Levi Osmundson, St. Thomas 52.05 14 Troy Sunde, St. Olaf 52.22 15 Thanh Tran, Saint John's 52.34 16 Ryan Holt, Gustavus 52.62 17 Chris Kubacki, Gustavus 52.66 18 Rob Nick, Concordia (Moorhead) 52.70 19 Jason Exley, Augsburg 52.88 20 Dan Ryan, Saint John's 53.27 21 Jerome Krolak, St. Thomas 53.51 22 Jon Mammen, St. Cloud State 53.56 23 Chuck Cracraft, Augsburg 53.83 24 Jonathan Lance, St. Thomas 54.02 25 Jeremy Hahn, Gustavus 54.12 26 Ryan Haugo, St. Olaf 54.39 27 Dave Stanke, Northwestern College 54.41 28 Doug Paulson, Concordia (Moorhead) 54.41 29 Jeremy Karger, Hamline 54.59 30 Thomas Trainer, St. Olaf 54.76 31 Gabe Hulsey, Saint John's 55.18 32 Jon Thompson, Minnesota Duluth 55.37 33 Mark Ochenrider, Concordia (Moorhead) 55.55 34 Jason Willis, St. Olaf 55.58 35 Tom Soltys, Saint John's 55.65 36 Hal Delarosby, Gustavus 55.71 37 Shawn Groth, St. Olaf 55.80 38 Tom Donely, Bethel 55.87 39 Matt Gustafson, Northwestern College 56.04 40 Jeong Sup-Hyon, Carleton 56.19 41 David Farris, Macalester 56.23 42 Carl Dean, Carleton 56.42 43 Isaac Larson, Carleton 56.56 44 Frank Crowson, Hamline 56.59 45 Rich Bartell, Gustavus 56.85 46 Jason Kuhlwey, Concordia (Moorhead) 56.89 47 Joe Cottew, Saint John's 57.09 48 Sean Reagan, Unattached 57.15 49 Doug Cole, Macalester 57.22 50 Ryan Wells, North Park 57.49 51 Jeremy Vize, Macalester 57.52 52 Kraig Zwiefelhofer, Saint John's 57.70 53 Rich Reis, Saint John's 58.03 54 Joe Terrazas, St. Olaf 58.12 55 Dan Jackson, St. Olaf 58.45 56 Dan Weina, Saint John's 58.61 57 Matt Wilsanen, Saint John's 60.74
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | MILE | 3000 | 55H | 4X400 | 4X800 LJ | TJ | SP | HJ | PV | WT | 800 RELAY | Top

600 Meter Dash 1 Tom Gerding, Minnesota 1:19.19 2 Scott Beadle, Minnesota 1:19.39 3 Jason Owen, Minnesota 1:20.50 4 Sami Valtonen, Minnesota 1:22.85 5 Dan Kuehl, St. Olaf 1:24.10 6 John McMurray, St. Olaf 1:24.39 7 Ryan Marshall, Minnesota Duluth 1:24.49 8 Jeremy Magnuson, Minnesota Duluth 1:24.59 9 Mike Van Berkel, St. Cloud State 1:24.67 10 Mike Berkland, St. Olaf 1:24.71 11 Jeff Anderson, St. Cloud State 1:25.10 12 Chris Brown, St. Thomas 1:25.16 13 Nate Watson, Minnesota Duluth 1:25.42 14 Doron Clark, Hamline 1:26.80 15 Nate Hedtke, Macalester 1:26.84 16 Grant Litfin, Saint John's 1:27.13 17 Dan Schofer, Carleton 1:27.43 18 Andy Reinsch, Macalester 1:27.73 19 Adam Prybelski, Saint John's 1:27.75 20 Mike Christopherson, Gustavus 1:27.81 21 Josh Lowman, Concordia (Moorhead) 1:27.93 22 Bryan Chang, Carleton 1:28.46 23 Kesung Anderson, Bethel 1:28.65 24 Zach Steffen, Augsburg 1:28.97 25 Jeremy Gulden, St. Cloud State 1:29.38 26 Rob Gilles, Minnesota Duluth 1:29.62 27 Ian Bronson, Bethel 1:30.11 28 Josh Tickner, St. Olaf 1:30.52 29 Paul Aslakson, Concordia (Moorhead) 1:35.47 30 Jon Kenning, Carleton 1:42.70
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | MILE | 3000 | 55H | 4X400 | 4X800 LJ | TJ | SP | HJ | PV | WT | 800 RELAY | Top

800 Meter Run 1 Paul Michalek, Unattached 1:54.17 2 Josh Brang, Minnesota 1:55.19 3 Kris Brevik, Minnesota Duluth 1:55.46 4 Rasheed Harris, St. Thomas 1:55.99 5 Eric Schmeckpeper, Hamline 1:56.78 6 Brian Meyer, Unattached 1:57.39 7 Ryan Przybilla, St. Cloud State 1:57.64 8 Jeremy Blake, Concordia (Moorhead) 1:57.70 9 Mark Bresnan, St. Olaf 1:57.78 10 Kevin Dunbar, Unattached 1:57.92 11 Kerry Collins, St. Cloud State 1:58.70 12 Joe Graf, St. Thomas 1:59.20 13 Ryan Olson, Saint John's 1:59.20 14 Neil Langer, St. Thomas 1:59.41 15 Andres Leza, Macalester 1:59.53 16 Jamie Kirkpatrick, St. Olaf 1:59.82 17 Tim Rand, Minnesota Duluth 2:00.32 18 Dan Dittmer, Gustavus 2:00.67 19 Jason Holton, Minnesota Duluth 2:00.67 20 Brett Ramstad, Concordia (Moorhead) 2:01.54 21 Erik Brown, Saint John's 2:01.62 22 Dave Harrison, Saint John's 2:01.63 23 Chuck Dusbabek, Hamline 2:02.12 24 Aaron Sandness, Minnesota Duluth 2:03.28 25 Jeff Gesell, Saint John's 2:04.37 26 Erik Kluznik, Hamline 2:04.69 27 Joe Nelson, Saint John's 2:04.96 28 Joacim Karlsson, North Park 2:05.03 29 Dave Gullickson, Gustavus 2:05.96 30 Bjorn Knudson, Gustavus 2:06.87 31 Carl Tape, Carleton 2:07.39 32 Todd Hierlmaier, Saint John's 2:08.01 33 Jarrod Sampson, Hamline 2:08.54 34 Mitch Kimmes, Minnesota Duluth 2:08.89 35 Ryan Hickman, Bethel 2:09.52 36 Adam Randall, Saint John's 2:09.73 37 Matthew Wanyama, St. Olaf 2:10.16 38 Soren Anderson, Macalester 2:11.79 39 Josh Klun, Macalester 2:11.95 40 Matt Gustafson, Northwestern College 2:13.06 41 Rustin Neuberger, Augsburg 2:13.92 42 Matt Stewart, St. Olaf 2:16.12 43 Matt Swords, Augsburg 2:16.74 44 Chris Stromberg, Gustavus 2:17.05 45 John Dailey, Northwestern College 2:19.78
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | MILE | 3000 | 55H | 4X400 | 4X800 LJ | TJ | SP | HJ | PV | WT | 800 RELAY | Top

Mile Run 1 Ryan Kollman, St. Thomas 4:13.24 2 Rick Obleman, Minnesota 4:13.95 3 Josh Kath, St. Thomas 4:14.90 4 Eric Pierce, Minnesota 4:16.7 5 Jeremy Polson, Minnesota 4:17.6 6 John Krueger, Saint John's 4:21.40 7 Matt Carter, Minnesota 4:24.4 8 Charles McClure, Minnesota 4:24.8 9 Tony Riter, Minnesota 4:25.4 10 Chet Boom, Saint John's 4:27.81 11 Tony Kinzley, Saint John's 4:28.13 12 Gabe Arntson, Concordia (Moorhead) 4:28.55 13 Alex Schutz, Carleton 4:29.52 14 Chuck Smith, Minnesota 4:29.3 15 Phil Potvin, Saint John's 4:29.80 16 Phil Smith, Minnesota 4:30.5 17 Bill Martin, Carleton 4:30.82 18 Andy Hopko, Unattached 4:31.53 19 Kris Glesener, Saint John's 4:33.31 20 Dan Draine, St. Thomas 4:34.57 21 Chris Rogers, Minnesota 4:34.80 22 Paul Giannobile, Unattached 4:35.50 23 Eric Anderson, Bethel 4:35.98 24 Andrew Moore, Minnesota Duluth 4:36.1 25 Kyle Nolan, Saint John's 4:36.43 26 Mike Gruba, St. Thomas 4:36.8 27 Tim Pavlish, Macalester 4:37.18 28 Willy Arend, Saint John's 4:37.49 29 Josh Lindstrom, St. Cloud State 4:38.72 30 Mike Martin, Saint John's 4:39.72 31 Paul Anderson, Carleton 4:40.93 32 Josh Lowman, Concordia (Moorhead) 4:42.41 33 Todd Larsen, Saint John's 4:43.92 34 Gordon Hage, Macalester 4:45.78 35 Mitch Kimmes, Minnesota Duluth 4:46.63 36 Greg Grothe, St. Olaf 4:46.97 37 Tim Schwecke, St. Olaf 4:49.95 38 Christian Dawson, Augsburg 4:50.6 39 Elliot Wright, Gustavus 4:52.75 40 Oskar Norlander, Gustavus 4:53.76 41 Alex Janus, Carleton 4:54.07 42 Chad Goldman, St. Cloud State 4:54.55 43 Dave Mayer, Saint John's 4:54.92 44 Andy Strong, St. Olaf 4:59.00 45 Will Harrington, St. Olaf 5:00.05 46 Chris Grorud, St. Olaf 5:00.58 47 Todd Klein, St. Thomas 5:03.14 48 Ted Drozd, Gustavus 5:03.37 49 Jesse Schoen, Gustavus 5:03.94 50 Sean Bumgarner, Saint John's 5:20.99 51 Alex Sanone, Carleton 5:25.79 52 Simon Messing, Macalester 5:28.77
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | MILE | 3000 | 55H | 4X400 | 4X800 LJ | TJ | SP | HJ | PV | WT | 800 RELAY | Top

3000M Run 1 Jacob Hallen, St. Thomas 8:38.58 2 Joey Corr, Unattached 8:38.59 3 Ditlev Larsen, Unattached 8:44.65 4 Eric Barrett, St. Thomas 8:46.42 5 Todd Landgraff, Minnesota 8:46.50 6 Eric Hartmark, Unattached 8:46.78 7 Sedge Freeman, Gustavus 8:50.82 8 Brandon Guthrie, Macalester 8:57.11 9 Alex Werner, St. Thomas 8:58.10 10 Stefan Freeman, Gustavus 8:58.75 11 Lee Hodin, Saint John's 8:59.38 12 Steve Henderson, St. Thomas 9:05.01 13 Chris Hassing, Hamline 9:10.96 14 Eric Bergman, St. Olaf 9:13.83 15 Jeremy Beuch, Saint John's 9:14.57 16 Chad Millner, Gustavus 9:15.11 17 Noah Billig, North Park 9:15.60 18 Adam Streets, Hamline 9:17.17 19 Nate Foss, Gustavus 9:17.45 20 Jens Strand, Carleton 9:19.39 21 Tom Goeltl, Unattached 9:24.61 22 Mike Henderson, Gustavus 9:34.50 23 Chad Sellers, Hamline 9:35.37 24 Steve Edlund, Concordia (Moorhead) 9:36.69 25 Will Hafner, St. Thomas 9:36.91 26 Dave Vogel, Saint John's 9:37.40 27 Pete Crandall, St. Cloud State 9:38.59 28 John Dexter, Gustavus 9:40.47 29 Jay Johnson, Saint John's 9:41.43 30 John Fehr, Macalester 9:41.85 31 Nick Thoemke, Saint John's 9:43.15 32 Mike Cook, Saint John's 9:43.66 33 Ben Knudson, Macalester 9:47.14 34 Nick Meyer, Saint John's 9:48.52 35 Paul Kleinschmidt, Saint John's 9:57.76 36 Jared Wilson, Northwestern College 9:58.44 37 Nick Kuhlmann, St. Thomas 10:12.69 38 Dan Paur, Saint John's 10:16.10 39 Nate Kohl, Carleton 10:20.33 40 Peter Houghtaling, Saint John's 10:25.61 41 Josh Johnson, Concordia (Moorhead) 10:42.11
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | MILE | 3000 | 55H | 4X400 | 4X800 LJ | TJ | SP | HJ | PV | WT | 800 RELAY | Top

55M High Hurdles 1 Niles Deneen, Minnesota 7.39 Minnesota team record 2 Ben Jensen, Minnesota 7.53 3 Dan Barems, North Park 7.78 4 Mike Pooler, St. Cloud State 7.83 5 Matt Young, Bethel 8.07 6 Shane Ilstrup, Minnesota Duluth 8.08 7 Tony Hodgkins, Minnesota Duluth 8.09 8 Desman Oakley, Augsburg 8.10 9 John Shepard, Macalester 8.16 10 Mike Jacobs, St. Cloud State 8.20 11 Ryan Quinn, St. Thomas 8.22 12 Tony Brandel, Minnesota Duluth 8.24 13 Jamie Kurstleben, St. Cloud State 8.24 14 Matt Steele, Saint John's 8.28 15 Brock Fluegge, Minnesota Duluth 8.30 16 Parker Gunderson, St. Thomas 8.31 17 Jeff Hertel, Concordia (Moorhead) 8.32 18 Lance Ahlers, Gustavus 8.35 19 Jesse Madsen, Unattached 8.40 20 Dan Buchholz, Concordia (Moorhead) 8.42 21 Darren McKigney, Concordia (Moorhead) 8.45 22 Eric Klinker, Macalester 8.46 23 Andy Kleinsasser, Northwestern College 8.48 24 Matt Benoit, Carleton 8.48 25 Mark Liekteig, Carleton 8.58 26 Joel Ward, St. Olaf 8.61 27 Kris Collins, Bethel 8.63 28 Adam Bell, Gustavus 8.64 29 Len Crouse, Concordia (Moorhead) 8.83 30 Mark Ochenrider, Concordia (Moorhead) 8.98 31 Ryan Wells, North Park 9.12 32 Olaf Siverson, St. Olaf 9.35 33 Nels Paulson, Concordia (Moorhead) 9.51 34 Andy Gertge, Saint John's 10.57
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | MILE | 3000 | 55H | 4X400 | 4X800 LJ | TJ | SP | HJ | PV | WT | 800 RELAY | Top

4X400 Meter Relay 1 St. Cloud State 3:18.82 2 Minnesota Duluth 3:19.12 3 St. Thomas 3:24.39 4 St. Olaf 3:25.76 5 St. Cloud State 3:26.44 6 Gustavus 3:30.56 7 Carleton 3:31.66 8 Macalester 3:32.44 9 Minnesota Duluth 3:33.56 10 Saint John's 3:33.71 11 Hamline 3:34.13 12 Saint John's 3:34.75 13 Concordia (Moorhead) 3:36.11 14 Concordia (Moorhead) 3:43.01 15 Saint John's 3:45.82 16 Concordia (Moorhead) 3:46.07
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | MILE | 3000 | 55H | 4X400 | 4X800 LJ | TJ | SP | HJ | PV | WT | 800 RELAY | Top

4X800 Meter Relay 1 St. Olaf 8:04.00 2 Carleton 8:09.80 3 Gustavus 8:11.3 4 Augsburg 8:30.70 5 Concordia (Moorhead) 8:34.80 6 Gustavus 8:38.8 7 Saint John's 8:40.2 8 Gustavus 8:44.1
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | MILE | 3000 | 55H | 4X400 | 4X800 LJ | TJ | SP | HJ | PV | WT | 800 RELAY | Top

Long Jump 1 Aaron Golden, Carleton 21-4 3/4 (6.52m) 2 Mike Luedtke, Bethel 21-4 1/4 (6.51m) 3 Frank Webster, St. Thomas 21-2 (6.45m) 4 Nick Stahly, St. Thomas 21-0 3/4 (6.42m) 5 Steve Sneide, Minnesota Duluth 20-9 3/4 (6.34m) 6 Jon Lundberg, Bethel 20-8 1/2 (6.31m) 7 Cam Stottler, St. Thomas 20-8 (6.30m) 8 Jeff Schmidt, St. Thomas 20-7 (6.27m) 9 Adam Strainer, Concordia (Moorhead) 20-4 1/4 (6.20m) 10 Jeff Hertel, Concordia (Moorhead) 19-11 3/4 (6.09m) 11 Jon Berg, St. Olaf 19-11 1/2 (6.08m) 12 Thomas Cruz, St. Thomas 19-10 3/4 (6.06m) 13 Will Gibson, Saint John's 19-9 1/2 (6.03m) 14 Mike Jacobs, St. Cloud State 19-9 (6.02m) 15 Greg North, Concordia (Moorhead) 19-7 1/2 (5.98m) 16 Dan Morgan, Minnesota Duluth 19-7 (5.97m) 17 Steve Wenzel, St. Thomas 19-6 3/4 (5.96m) 18 Nate Runyon, Saint John's 19-4 (5.89m) 19 Len Crouse, Concordia (Moorhead) 19-0 1/2 (5.80m)
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | MILE | 3000 | 55H | 4X400 | 4X800 LJ | TJ | SP | HJ | PV | WT | 800 RELAY | Top

Triple Jump 1 David Bergstrom, Unattached 47-1 3/4 (14.37m) 2 Adam Strainer, Concordia (Moorhead) 44-0 (13.41m) 3 Joseph Mukurazita, Macalester 43-8 1/2 (13.32m) 4 Steve Wenzel, St. Thomas 42-9 1/2 (13.04m) 5 Jeff Schmidt, St. Thomas 42-7 1/2 (12.99m) 6 Mike Luedtke, Bethel 42-6 (12.95m) 7 Steve Sneide, Minnesota Duluth 41-11 1/4 (12.78m) 8 Cam Stottler, St. Thomas 40-10 1/4 (12.45m) 9 Tim Otremba, Saint John's 40-9 3/4 (12.44m) 10 Jon Lundberg, Bethel 40-9 1/2 (12.43m) 11 Greg North, Concordia (Moorhead) 40-2 1/4 (12.25m) 12 Andy Kinzley, Saint John's 40-1 1/2 (12.23m) 13 Rob Gilles, Minnesota Duluth 39-7 1/4 (12.07m) 14 Aaron Prinsen, Gustavus 38-9 (11.81m) 15 Adam Carlson, Gustavus 38-8 1/4 (11.79m) 16 Brian Berntsen, Saint John's 38-6 3/4 (11.75m) 17 Travis Lagasse, Augsburg 38-1 1/2 (11.62m) 18 Brian McWhite, Gustavus 37-10 (11.53m) 19 Dan Roberts, Saint John's 37-1 (11.30m) 20 Jon Kenning, Carleton 36-2 3/4 (11.04m) 21 Mike Bartell, Concordia (Moorhead) 36-0 (10.97m) 22 Mark Nelson, St. Olaf 35-0 1/2 (10.68m)
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | MILE | 3000 | 55H | 4X400 | 4X800 LJ | TJ | SP | HJ | PV | WT | 800 RELAY | Top

Shot Put Round 1, Flight 1 1 Jesse Harvey, Gustavus 42-7 1/2 (12.99m) 2 Mike Lewis, Carleton 41-1 3/4 (12.54m) 3 Nick Esinger, St. Thomas 41-0 1/4 (12.50m) 4 Geoff Byram, Minnesota Duluth 40-7 1/2 (12.38m) 5 Josh Rife, St. Olaf 40-3 1/4 (12.27m) 6 John Fiedler, St. Thomas 39-6 1/2 (12.05m) 7 Scott Jorgenson, Concordia (Moorhead) 38-3 1/2 (11.67m) 8 Bob Moore, Augsburg 37-0 1/2 (11.29m) 9 Zach Klopfleisch, Unattached 36-7 3/4 (11.17m) Round 1, Flight 2 1 Darwin Dumonceaux, Saint John's 49-8 1/2 (15.15m)q 2 Heber Kennedy, Hamline 46-4 3/4 (14.14m) 3 Frank Millo, St. Thomas 46-2 1/2 (14.08m) 4 Glenn Lindqvist, Unattached 44-9 (13.64m) 5 Erik Lundberg, Minnesota Duluth 44-5 1/4 (13.54m) 6 Ryan Koog, Bethel 43-11 3/4 (13.40m) 7 Mark Reiland, Augsburg 42-10 1/4 (13.06m) 8 Jason Skramstad, Saint John's 42-2 1/4 (12.86m) 9 Joel Nelson, Concordia (Moorhead) 41-9 3/4 (12.74m) Round 1, Flight 3 1 Chad Yenchesky, Minnesota 56-2 (17.12m)q 2 Adam Reed, Minnesota 55-0 (16.76m)q 3 Danny Johnson, Unattached 52-11 1/2 (16.14m)q 4 Jeff Marsh, Minnesota 52-5 1/4 (15.98m)q 5 Travis Zins, St. Cloud State 51-11 3/4 (15.84m)q 6 Justin Asher, Minnesota 51-0 (15.54m)q 7 Troy Breitlow, Minnesota Duluth 50-6 (15.39m)q 8 Mark Fahey, Minnesota 50-0 (15.24m)q 9 Eric Gunderson, St. Cloud State 49-6 1/2 (15.10m) 10 Aaron Smith, Gustavus 47-7 3/4 (14.52m) Final 1 Adam Reed, Minnesota 58-4 3/4 (17.80m) Ties NCAA Div I Provisional 2 Chad Yenchesky, Minnesota 56-2 (17.12m) 3 Jeff Marsh, Minnesota 54-4 (16.56m) 4 Danny Johnson, Unattached 52-11 1/2 (16.14m) 5 Mark Fahey, Minnesota 52-2 3/4 (15.92m) 6 Travis Zins, St. Cloud State 51-11 3/4 (15.84m) 7 Justin Asher, Minnesota 51-0 (15.54m) 8 Darwin Dumonceaux, Saint John's 50-10 3/4 (15.51m) 9 Troy Breitlow, Minnesota Duluth 50-6 (15.39m)
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | MILE | 3000 | 55H | 4X400 | 4X800 LJ | TJ | SP | HJ | PV | WT | 800 RELAY | Top

High Jump 1 Wil Kurth, Minnesota 6-10 3/4 (2.10m) 2 Tyler McCormick, Minnesota 6-10 3/4 (2.10m) 3 Marc Johannsen, Minnesota 6-8 3/4 (2.05m) 4 Joe Seifert, St. Cloud State 6-6 3/4 (2.00m) 5 John Shepard, Macalester 6-6 3/4 (2.00m) 6 Jason Irsfeld, St. Cloud State 6-4 3/4 (1.95m) 7 Steve Sneide, Minnesota Duluth 6-2 3/4 (1.90m) 8 Jon Berg, St. Olaf 6-0 3/4 (1.85m) 8 Kris Collins, Bethel 6-0 3/4 (1.85m) 8 Eric Hpeterson, St. Olaf 6-0 3/4 (1.85m) 11 Brian Berntsen, Saint John's 6-0 3/4 (1.85m) 11 Len Crouse, Concordia (Moorhead) 6-0 3/4 (1.85m) 13 Adam Carlson, Gustavus 5-10 3/4 (1.80m) 13 Dan Buchholz, Concordia (Moorhead) 5-10 3/4 (1.80m) 15 Aaron Prinsen, Gustavus 5-10 3/4 (1.80m) 15 Joab Rico, Bethel 5-10 3/4 (1.80m)
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | MILE | 3000 | 55H | 4X400 | 4X800 LJ | TJ | SP | HJ | PV | WT | 800 RELAY | Top

Pole Vault 1 Dustin De Rosier, Unattached 17-1 3/4 (5.23m) NCAA Div I Provisional 2 Tye Harvey, Minnesota 16-8 (5.08m) 3 Vesa Rantanen, Minnesota 16-2 (4.93m) 4 Steve White, Unattached 16-2 (4.93m) 5 Ben Jensen, Minnesota 15-8 1/4 (4.78m) 5 Kurt Riska, Minnesota Duluth 15-8 1/4 (4.78m) 7 Mike Brockwell, Minnesota 15-8 1/4 (4.78m) 8 Andre Stevenson, St. Cloud State 15-2 1/4 (4.63m) 9 Jed Benstrom, St. Cloud State 15-2 1/4 (4.63m) 10 Matt Stark, Unattached 15-2 1/4 (4.63m) 11 Greg Thueringer, St. Cloud State 14-5 1/4 (4.40m) 11 Jon Nickle, St. Thomas 14-5 1/4 (4.40m) 13 Kevin Werk, St. Cloud State 14-5 1/4 (4.40m) 14 Andy Stark, St. Olaf 13-5 1/4 (4.10m) 14 Dan Morgan, Minnesota Duluth 13-5 1/4 (4.10m) 16 Ben Sieben, Saint John's 13-5 1/4 (4.10m) 16 John Workman, Saint John's 13-5 1/4 (4.10m) 18 Kurt Fitterer, Carleton 13-5 1/4 (4.10m) 19 Chris Milton, St. Thomas 13-5 1/4 (4.10m) 19 Noah Heaney, St. Thomas 13-5 1/4 (4.10m) 21 Phil Barry, Saint John's 13-5 1/4 (4.10m) 22 Jef Kreofsky, St. Thomas 12-5 1/2 (3.80m) 22 Ted Mathys, Carleton 12-5 1/2 (3.80m) 24 Bill Fogarty, Saint John's 12-5 1/2 (3.80m) Jon Anderson, Minnesota DNC Ryan Bromenschenkel, Saint John's NH Nick Hayes, Gustavus NH Ryan Sawatzky, Saint John's NH Shaun Krueger, Macalester NH Tim Koupal, St. Cloud State NH Jesse Madsen, Unattached NH Sam Anderson, Bethel DNC Dan Shroyer, Minnesota Duluth NH Brandon Swartz, St. Thomas NH Tim Benson, Augsburg DNC
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | MILE | 3000 | 55H | 4X400 | 4X800 LJ | TJ | SP | HJ | PV | WT | 800 RELAY | Top

35 Pound Weight Throw Round 1, Flight 1 1 Mark Aslakson, Concordia (Moorhead) 45-3 (13.79m)q 2 Dan Duncan, Gustavus 40-4 1/4 (12.30m) 3 Josh Rife, St. Olaf 40-3 1/2 (12.28m) 4 Mike Lewis, Carleton 39-7 (12.06m) 5 Tim Gerber, Concordia (Moorhead) 38-10 1/4 (11.84m) 6 Brad Zahler, Minnesota Duluth 38-2 3/4 (11.65m) 7 Nate Schutta, Saint John's 37-0 1/2 (11.29m) 8 James Springer, Concordia (Moorhead) 36-8 1/4 (11.18m) 9 John Fiedler, St. Thomas 33-7 1/4 (10.24m) Round 1, Flight 2 1 Jason Johnson, Hamline 43-3 (13.18m) 2 Jesse Johnson, St. Thomas 41-9 3/4 (12.74m) 3 Joel Nelson, Concordia (Moorhead) 41-0 1/4 (12.50m) 4 Erik Lundberg, Minnesota Duluth 37-10 (11.53m) 5 Jason Skramstad, Saint John's 37-5 (11.40m) Round 1, Flight 3 1 Blair Larson, Unattached 59-6 3/4 (18.15m)q 2 Nik Mayer, Unattached 50-1 3/4 (15.28m)q 3 Aaron Smith, Gustavus 49-7 1/4 (15.12m)q 4 Ben Meyer, Minnesota 48-4 3/4 (14.75m)q 5 Geoff Byram, Minnesota Duluth 47-4 1/4 (14.43m)q 6 Travis Zins, St. Cloud State 45-3 3/4 (13.81m)q 7 Eric Fredrickson, St. Cloud State 45-1 3/4 (13.76m)q 8 Eric Gunderson, St. Cloud State 45-1 (13.74m)q 9 Alex Moore, Minnesota 44-1 1/2 (13.45m) Final 1 Blair Larson, Unattached 59-6 3/4 (18.15m) 2 Aaron Smith, Gustavus 51-8 1/2 (15.76m) 3 Nik Mayer, Unattached 50-1 3/4 (15.28m) 4 Ben Meyer, Minnesota 49-6 1/4 (15.09m) 5 Eric Gunderson, St. Cloud State 48-1 1/4 (14.66m) 6 Geoff Byram, Minnesota Duluth 47-4 1/4 (14.43m) 7 Travis Zins, St. Cloud State 45-3 3/4 (13.81m) 8 Mark Aslakson, Concordia (Moorhead) 45-3 (13.79m) 9 Eric Fredrickson, St. Cloud State 45-1 3/4 (13.76m)
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | MILE | 3000 | 55H | 4X400 | 4X800 LJ | TJ | SP | HJ | PV | WT | 800 RELAY | Top

800 Meter Relay 1 Saint John's 1:33.42 2 St. Thomas 1:35.06 3 Augsburg 1:35.25 4 Macalester 1:35.53 5 St. Olaf 1:38.97
Return to home page.