MIAC WOMEN'S OUTDOOR CHAMPIONSHIPS
Macalester College, St. Paul May 9-10, 1997

Team Scores Complete Results

Cobbers Place Winners All Cobbers

MIAC Honors

Click on the "event" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual or team.

(The Software to create this page was made by Jack Moran, who operates Apple Raceberry Jam )

Results also available for men

Final TEAM SCORES AFTER 21 EVENTS



 PLACE         TEAM        POINTS



   1   St. Thomas           179.0

   2   Gustavus             152.0

   3   Concordia            108.0

   4   St. Benedict          77.0

   5   St. Olaf              73.0

   6   Carleton              57.0

   7   Hamline               46.0

   8   Macalester            42.0

   9   Bethel                34.0

  10   Augsburg              32.0

 11T   Saint Mary's           9.0

 11T   St. Catherine          9.0
Women



Most Valuable Athlete

Andrea Budig    Sr      St. Thomas      36 points

Misty Bahr      Jr      Hamline         29 points

Heidi Sickler   Sr      Carleton        18 points



Outstanding Performance

Andrea Budig    Sr  St. Thomas 100 Meters  29 points

Misty Bahr      Jr  Hamline    Shot Put    21 points

Busola Akinwale Jr  Carleton   Long Jump    8 points



Coach of the Year

Dixon Farmer    Gustavus Adolphus College
Cobbers only
Cobber Place Winners
1st Javelin       Renee Erickson  140-3 

1st Heptathlon    Sarah Severson 4170

3rd Long Jump     Sarah Severson  17-8.75

6th Triple Jump   Sarah Severson, 35-4

7th 400 Hurdles   Sarah Severson, 68.25.

1st 4X800 Meet Record (Leta Prochnow, Kristen Bollingberg, 

                  Julie Engh, Mollee Ludtke) 9:20.11         

2nd 800           Mollee Ludtke, 2:15.90. 

3rd Discus        Becky Kearns 133-2, 

3rd Hammer Throw  Becky Kearns, 146-6, 

4th 400           Michele Haugen, 58.75

4th 1600 Relay    Leta Prochnow, Julie Engh,

                  Mollee Ludtke, Michele Haugen 4:02.91

5th Hammer Throw  Laura Utke 139-1, 

5th Discus        Laura Utke, 129-10. 

6th Discus        Maria DeBoer, 129-7.

6th Hammer Throw  Amanda Glas, 135-2,

7th Hammer Throw  Shannon Manders, 122-2, 

7th 1,500         Barbara Breidenbach, 4:55.65.

8th 800           Leta Prochnow, 2:23.35

8th 400 Relay,    Karin McGregor, Katie McCarvel,

                  Kristi Berger, Michele Haugen, 51.77

8th Hammer Throw  Sam Kapphahn, 121-1.

9th 800           Julie Engh,  2:23.54
All Cobbers
MIAC OUTDOOR CHAMPIONSHIPS All Cobbers

Macalester College, St. Paul, MN

May 9-10, 1997

100             Karin McGregor  13.10

400     4th     Michele Haugen  58.75 (prelim-59.06)

                Kristi Berger   65.41 

                Michelle Beare  67.25

800     2nd     Mollee Ludtke   2:15.90 (prelim-2:20.30)

                  PROVISIONAL NATIONAL QUALIFIER

        8th     Leta Prochnow   2:23.35 (prelim-2:23.06)

        9th     Julie Engh      2:23.54 (prelim-2:22.08 - PR)

                Kelly Shannon   2:25.28

1500    7th     Barb Breidenbach        4:55.65 (prelim-5:00.80)

                Cindy Carstens  5:43.00

3000            Barb Breidenbach        11:12.99

5000            Jess Stoltenberg        20:05.99

100 Hurdles             Sarah Severson  16.01 - PR - Top 10-#7

                Katie McCarvel  16.99

400 Hurdles     7th     Sarah Severson  68.25 (prelim-67.03 - PR - Top 10-#4)

                Katie McCarvel  69.28

4 x 100 Relay   8th     Karin McGregor, Katie McCarvel, Kristi Berger,

                Michele Haugen  51.77

4 x 400 Relay   4th     Leta Prochnow (62.99), Julie Engh (63.16),

                Mollee Ludtke (58.70), Michele Haugen (57.70)

                        4:02.91 - Top 10-#7

4x 800 Relay    1st     Leta Prochnow (2:21.9), Kristen Bollingberg (2:19.7)

                Julie Engh (2:21.8), Mollee Ludtke (2:15.7) - 9:20.11 - Top 10-#1

                SCHOOL RECORD / MIAC CHAMPIONSHIPS MEET RECORD

High Jump               Sarah Severson  4-9

Long Jump       3rd     Sarah Severson  17-8.75

        8th     Karin McGregor  16-7

Triple Jump     6th     Sarah Severson  35-4

                Karin McGregor  33-1.75

Shot Put        6th     Maria DeBoer    38-2.25

                Becky Kearns    35-4

                Nikki Berg      34-.75

                Amanda Glas     34-.25

                Charity Penn    ND

Discus Throw    3rd     Becky Kearns    133-2

        5th     Laura Utke      129-10

        6th     Maria DeBoer    129-7

        9th     Amanda Glas     122-10 - PR

                Nikki Berg      112-4

                Renee Erickson  111-10

                Charity Penn    111-8

Hammer Throw    3rd     Becky Kearns    146-6

                  PROVISIONAL NATIONAL QUALIFIER

        5th     Laura Utke      139-1 - PR - Top 10-#4

        6th     Amanda Glas     135-2 - PR - Top 10-#5

        7th     Shannon Manders 122-2

        8th     Sam Kapphahn    121-1

        9th     Maria DeBoer    118-6

Javelin Throw   1st     Renee Erickson  140-3 

                  AUTOMATIC NATIONAL QUALIFIER

        2nd     Amanda Glas     114-8

        6th     Laura Utke      106-7

        8th     Becky Kearns    105-0

Heptathlon      1st     Sarah Severson  4170 points - PR - Top 10-#3

                  PROVISIONAL NATIONAL QUALIFIER





100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 10000 | 100H | 400H  4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ  HEP | Top|
100 Meter Dash Round 1, Heat 1     1 Andrea Budig, Sr, St. Thomas              12.07Q                                                    Meet record                                        NCAA Automatic                                      NCAA Provisional     2 Amanda Olson, Fr, St. Olaf                12.64q              3 Anne Fiechtner, Sr, Carleton              12.92q              4 Laurie Spangle, Sr, St. Catherine         12.94              5 Stacey Poulter, Fr, St. Benedict          13.03              6 Hilary MacLennan, So, St. Olaf            13.75              7 Shelly Gregorich, Jr, St. Olaf            14.06              8 Amber Kidder, So, St. Olaf                22.31          Round 1, Heat 2     1 Celeste Campo, Sr, St. Thomas             12.33Q                                               NCAA Provisional     2 Holly Harris, Fr, Macalester              12.54q              3 Karen Remmele, So, Gustavus               12.81q              4 Jenny Nelson, So, St. Catherine           12.98              5 Karin McGregor, Fr, Concordia             13.10              6 Erin Quinn, So, Carleton                  13.39              7 Sheridan Voracek, Fr, Saint Mary's        13.43              8 Michelle Puppe, Jr, St. Olaf              13.64              9 Anica Bowe, Fr, Macalester                13.69          Round 1, Heat 3     1 Astrid Larssen, Sr, Augsburg              12.31Q                                               NCAA Provisional     2 Megan Pfeiffer, Sr, St. Thomas            12.51q              3 Erica Stone, Fr, Gustavus                 12.60q              4 Alexis Phillips, Jr, Macalester           13.03              5 Colleen Mensing, Fr, St. Benedict         13.23              6 Jenny Hurd, Fr, Bethel                    13.37              7 Mandy Magadan, Jr, Bethel                 13.47              8 Kelly Gunter, So, Hamline                 13.63          Final     1 Andrea Budig, Sr, St. Thomas              12.06                                                    Meet record                                        NCAA Automatic                                      NCAA Provisional     2 Astrid Larssen, Sr, Augsburg              12.35                                               NCAA Provisional     3 Celeste Campo, Sr, St. Thomas             12.38                                               NCAA Provisional     4 Holly Harris, Fr, Macalester              12.56              5 Erica Stone, Fr, Gustavus                 12.63              6 Amanda Olson, Fr, St. Olaf                12.66              7 Megan Pfeiffer, Sr, St. Thomas            12.86              8 Karen Remmele, So, Gustavus               12.92              9 Anne Fiechtner, Sr, Carleton              13.40         
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 10000 | 100H | 400H  4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ  HEP | Top|
200 Meter Dash Round 1, Heat 1     1 Jamie Lubitz, Jr, St. Thomas              25.84Q              2 Celeste Campo, Sr, St. Thomas             26.02q              3 Laura Carlson, Fr, Gustavus               26.28q              4 Laurie Spangle, Sr, St. Catherine         27.01              5 Alexis Phillips, Jr, Macalester           27.54              6 Jamie McRaith, So, St. Olaf               27.68              7 Hilary MacLennan, So, St. Olaf            28.62              8 Mandy Magadan, Jr, Bethel                 29.65          Round 1, Heat 2     1 Andrea Budig, Sr, St. Thomas              24.99Q                                                    Meet record                                        NCAA Automatic                                      NCAA Provisional     2 Gail Peterson, Jr, Bethel                 26.32q              3 Kris Hansen, Sr, St. Olaf                 26.46q              4 Karen Remmele, So, Gustavus               26.46              5 Emily Haley, Fr, St. Thomas               26.86              6 Jenny Nelson, So, St. Catherine           27.40              7 Stacey Poulter, Fr, St. Benedict          27.64              8 Katie Hagen, Jr, St. Benedict             27.83              9 Jenny Hurd, Fr, Bethel                    28.25          Round 1, Heat 3     1 Astrid Larssen, Sr, Augsburg              25.89Q              2 Megan Mullins, So, Gustavus               26.19q              3 Holly Harris, Fr, Macalester              26.30q              4 Amanda Olson, Fr, St. Olaf                26.64              5 Anne Fiechtner, Sr, Carleton              27.01              6 Colleen Mensing, Fr, St. Benedict         27.74              7 Tina Gremel, Fr, St. Olaf                 28.12              8 Shelly Gregorich, Jr, St. Olaf            28.33              9 Michelle Puppe, Jr, St. Olaf              28.55          Final     1 Andrea Budig, Sr, St. Thomas              24.96                                                    Meet record                                        NCAA Automatic                                      NCAA Provisional     2 Celeste Campo, Sr, St. Thomas             25.64                                               NCAA Provisional     3 Astrid Larssen, Sr, Augsburg              25.80              4 Holly Harris, Fr, Macalester              25.95              5 Gail Peterson, Jr, Bethel                 26.14              6 Jamie Lubitz, Jr, St. Thomas              26.15              7 Megan Mullins, So, Gustavus               26.28              8 Laura Carlson, Fr, Gustavus               26.40              9 Kris Hansen, Sr, St. Olaf                 26.51         
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 10000 | 100H | 400H  4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ  HEP | Top|
400 Meter Dash Round 1, Heat 1     1 Michele Haugen, Sr, Concordia             59.06Q              2 Kris Hansen, Sr, St. Olaf                 59.14q              3 Sara Ridge, Jr, Gustavus                  60.89q              4 Sara Leadholm, So, Gustavus               60.95q              5 Sally Skurdahl, So, St. Olaf              61.42              6 Malia Ireland, Sr, Carleton               62.00              7 Stacy Boatman, Jr, Bethel                 62.90              8 Kristi Berger, Sr, Concordia              65.41          Round 1, Heat 2     1 Megan Mullins, So, Gustavus               58.59Q                                               NCAA Provisional     2 Margo Boyle, So, St. Catherine            60.78q              3 Alison Bachman, Fr, St. Olaf              61.00              4 Emily Haley, Fr, St. Thomas               61.07              5 Jackie Wendlandt, So, St. Benedict        61.84              6 Tina Gremel, Fr, St. Olaf                 62.17              7 Kathryn Holthus, So, St. Catherine        63.16              8 Jenny Paul, So, Saint Mary's              64.01              9 Sara Schachtner, Fr, Saint Mary's         64.41          Round 1, Heat 3     1 Jamie Lubitz, Jr, St. Thomas              57.39Q                                                 NCAA Automatic                                      NCAA Provisional     2 Laura Carlson, Fr, Gustavus               59.39q              3 Jamie McRaith, So, St. Olaf               60.67q              4 Emily Walker, Fr, St. Olaf                62.05              5 Amy Fideldy, So, St. Benedict             62.18              6 Ann Totzke, Jr, St. Catherine             62.27              7 Chantay Ruhland, Fr, St. Benedict         62.28              8 Kyla Hayford, Fr, Macalester              64.22              9 Michelle Beare, So, Concordia             67.25          Final     1 Jamie Lubitz, Jr, St. Thomas              57.52                                                 NCAA Automatic                                      NCAA Provisional     2 Megan Mullins, So, Gustavus               57.55                                                 NCAA Automatic                                      NCAA Provisional     3 Kris Hansen, Sr, St. Olaf                 58.70              4 Michele Haugen, Sr, Concordia             58.75              5 Laura Carlson, Fr, Gustavus               59.47              6 Margo Boyle, So, St. Catherine            59.74              7 Jamie McRaith, So, St. Olaf               60.86              8 Sara Ridge, Jr, Gustavus                  61.32              9 Sara Leadholm, So, Gustavus               67.44         
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 10000 | 100H | 400H  4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ  HEP | Top|
800 Meter Run Round 1, Heat 1     1 Jayna Mathieu, So, St. Olaf             2:21.90Q              2 Julie Engh, So, Concordia               2:22.08Q              3 Alberta Anderson, Sr, St. Olaf          2:22.26q              4 Sheila Schonrock, Sr, Gustavus          2:22.41q              5 Katie Vanselow, Jr, St. Benedict        2:23.82q              6 Kelly Shannon, Fr, Concordia            2:25.28              7 Steph Spong, Jr, Gustavus               2:27.12              8 Amy Hemstad, So, Hamline                2:30.28              9 Danielle Schiff, Fr, Augsburg           2:34.54          Round 1, Heat 2     1 Mollee Ludtke, Jr, Concordia            2:20.30Q              2 Lizzy May, So, St. Thomas               2:20.36Q              3 Leta Prochnow, So, Concordia            2:23.06q              4 Jen Hodges, Fr, Macalester              2:23.85q              5 Carla Fredrick, So, St. Benedict        2:24.03              6 Molly Herald, Jr, St. Olaf              2:25.70              7 Lauron Persha, Sr, Carleton             2:33.02              8 Emily Hughes, So, St. Olaf              2:33.50              9 Megan Auger, So, Macalester             2:33.70          Final     1 Jayna Mathieu, So, St. Olaf             2:15.64                                               NCAA Provisional     2 Mollee Ludtke, Jr, Concordia            2:15.90                                               NCAA Provisional     3 Lizzy May, So, St. Thomas               2:16.90                                               NCAA Provisional     4 Alberta Anderson, Sr, St. Olaf          2:20.34              5 Sheila Schonrock, Sr, Gustavus          2:20.89              6 Jen Hodges, Fr, Macalester              2:21.47              7 Katie Vanselow, Jr, St. Benedict        2:23.07              8 Leta Prochnow, So, Concordia            2:23.35              9 Julie Engh, So, Concordia               2:23.54         
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 10000 | 100H | 400H  4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ  HEP | Top|
1500 Meter Run Round 1, Heat 1     1 Heidi Sickler, Sr, Carleton             4:52.21Q              2 Alberta Anderson, Sr, St. Olaf          4:53.70Q              3 Becca Wold, Jr, Gustavus                4:53.91Q              4 Megan Mackie, So, St. Olaf              4:56.62Q              5 Liz Connors, Fr, Macalester             4:57.50q              6 Amanda Pischke, Fr, Macalester          5:00.14q              7 Jill Hurst, Fr, St. Benedict            5:03.00              8 Angie Voight, So, Bethel                5:04.06              9 Amanda Beckman, Fr, Bethel              5:06.78             10 Andrea Sternberg, Fr, Macalester        5:07.49             11 Ann Melchert, So, Gustavus              5:12.75             12 Emma Sandberg, So, Carleton             5:22.63             13 Tanya Delisle, So, Hamline              5:24.20             14 Shannon Stroscheim, Sr, Carleton        5:27.06          Round 1, Heat 2     1 Jayna Mathieu, So, St. Olaf             4:57.70Q              2 Sherri Lien, So, Saint Mary's           4:57.80Q              3 Erin Ward, Fr, St. Thomas               4:58.30Q              4 Moriya McGovern, So, St. Benedict       4:58.50Q              5 Barb Breidenbach, So, Concordia         5:00.80q              6 Cassie Thoen, So, St. Olaf              5:02.00q              7 Daisy Schmidt, Fr, Gustavus             5:03.70              8 Shannon Solvie, So, Bethel              5:04.10              9 Teresa LeMire, Fr, St. Catherine        5:09.80             10 Sarah Porter, So, St. Catherine         5:14.90             11 Sarah Sjoholm, Jr, Carleton             5:20.10             12 Carrie Forsland-Sund, Fr, Hamline       5:21.50             13 Cindy Carstens, Fr, Concordia           5:43.00          Final     1 Heidi Sickler, Sr, Carleton             4:42.63                                               NCAA Provisional     2 Jayna Mathieu, So, St. Olaf             4:44.06                                               NCAA Provisional     3 Moriya McGovern, So, St. Benedict       4:45.53              4 Becca Wold, Jr, Gustavus                4:47.79              5 Erin Ward, Fr, St. Thomas               4:48.90              6 Alberta Anderson, Sr, St. Olaf          4:50.66              7 Barb Breidenbach, So, Concordia         4:55.65              8 Sherri Lien, So, Saint Mary's           4:56.72              9 Liz Connors, Fr, Macalester             4:58.68             10 Cassie Thoen, So, St. Olaf              5:05.25             11 Amanda Pischke, Fr, Macalester          5:06.62             12 Megan Mackie, So, St. Olaf              5:12.44         
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 10000 | 100H | 400H  4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ  HEP | Top|
3000 Meter Run     1 Heidi Sickler, Sr, Carleton            10:27.63              2 Moriya McGovern, So, St. Benedict      10:47.45              3 Marie Keller, Jr, St. Thomas           10:50.53              4 Erin Ward, Fr, St. Thomas              10:52.59              5 Sherri Lien, So, Saint Mary's          10:56.24              6 Keri Gunderson, So, Hamline            10:59.75              7 Liz Connors, Fr, Macalester            11:00.69              8 Jenna Boren, So, St. Olaf              11:01.26              9 Andrea Mosher, So, Carleton            11:02.38             10 Erika Huber, Fr, Saint Mary's          11:02.69             11 Gail Teitzel, Fr, Carleton             11:09.25             12 Shannon Solvie, So, Bethel             11:11.05             13 Barb Breidenbach, So, Concordia        11:12.99             14 Elizabeth Painter, Sr, St. Olaf        11:15.53             15 Carleen Andert, Fr, St. Thomas         11:16.38             16 Megan Mackie, So, St. Olaf             11:16.57             17 Sarah Janson, Sr, Saint Mary's         11:16.95             18 LaDawn Osmundson, Jr, Gustavus         11:21.25             19 Danielle Barry, So, Bethel             11:26.98             20 Megan Kelly, Fr, Macalester            11:28.05             21 Jordan Aitchison, Sr, Carleton         11:33.12         
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 10000 | 100H | 400H  4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ  HEP | Top|
5000 Meter Run     1 Stephanie Simones, Jr, Augsburg        18:39.57              2 Melissa Schuch, Jr, St. Thomas         18:55.77              3 Valerie Graeve, Jr, St. Thomas         19:08.55              4 Missy Petersen, Jr, St. Benedict       19:09.03              5 Nicole Millner, Fr, Gustavus           19:11.52              6 Sarah Omann, Fr, St. Benedict          19:17.31              7 LaDawn Osmundson, Jr, Gustavus         19:17.54              8 Elizabeth Painter, Sr, St. Olaf        19:18.88              9 Keri Gunderson, So, Hamline            19:27.49             10 K C Williams, Fr, Macalester           19:36.04             11 Lynette Drexler, So, St. Catherine     19:41.32             12 Katie Reif, So, St. Thomas             19:52.65             13 Stacy DeRuiter, Fr, St. Olaf           19:52.93             14 Julia Larson, Jr, Carleton             19:59.99             15 Jess Stoltenberg, Jr, Concordia        20:05.99             16 Chris St Hilaire, Jr, Gustavus         20:08.28             17 Aidan Gromoll, Fr, Carleton            20:08.62             18 Libby Garrard, Fr, Carleton            20:15.04             19 Dawn Dahlke, Jr, Gustavus              20:17.56             20 Sarah Roeder, Jr, St. Benedict         20:25.54             21 Laura Olson, Jr, St. Olaf              20:28.72             22 Melissa Schultz, Jr, St. Olaf          20:35.81             23 Carrie Milbrett, St. Thomas            20:40.28         
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 10000 | 100H | 400H  4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ  HEP | Top|
10000 Meter Run     1 Missy Petersen, Jr, St. Benedict       37:41.06                                               NCAA Provisional     2 Stephanie Simones, Jr, Augsburg        37:48.01                                               NCAA Provisional     3 Jamie Zentner, Sr, St. Olaf            39:25.29              4 Paula Elstrom, Fr, St. Thomas          39:44.88              5 Julia Larson, Jr, Carleton             39:53.54              6 Nicole Millner, Fr, Gustavus           40:11.68              7 Ami Kuisle, So, Saint Mary's           40:36.69              8 Sarah Janson, Sr, Saint Mary's         40:42.16              9 Jordan Aitchison, Sr, Carleton         40:50.83             10 Katy Borgerding, Jr, St. Benedict      40:56.16             11 Trish Valusek, Sr, St. Benedict        41:50.09             12 Laura Olson, Jr, St. Olaf              41:58.44             13 Beth Vasecka, So, St. Olaf             42:02.91             14 Daniella Garth, So, Carleton           42:27.07             15 Nissa Larson, Fr, Saint Mary's         42:37.60             16 Laura Richards, Jr, Bethel             42:39.96             17 Kara Bancroft, Sr, Saint Mary's        43:23.04             18 Gina Stine, Jr, Hamline                43:23.84             19 Courtney Lando, Sr, St. Olaf           43:37.97             20 Tracey Andrus, Fr, St. Thomas          46:29.42         
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 10000 | 100H | 400H  4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ  HEP | Top|
100 Meter Hurdles Round 1, Heat 1     1 Nissa Stolp, Fr, Gustavus                 15.29Q              2 Adina Miller, Jr, Gustavus                15.67q              3 Rhonda Swanson, So, St. Benedict          15.96q              4 Kelly Tan, Fr, Carleton                   16.15              5 Emily Bratt, Sr, St. Olaf                 16.42              6 Charlotte Moore, So, St. Benedict         16.73              7 Katie McCarvel, Fr, Concordia             16.99              8 Karmyn Tuma, So, St. Benedict             17.62          Round 1, Heat 2     1 Melonie Hill, Sr, St. Thomas              15.34Q              2 Busola Akinwale, Jr, Carleton             15.53q              3 Julia Taylor, Fr, Bethel                  15.62q              4 Betsy Iverson, Fr, Hamline                15.80q              5 Kate Bednarczyk, Jr, St. Thomas           15.90q              6 Lindsay Beck, Jr, Bethel                  16.56              7 Lori Garlock, Jr, St. Benedict            17.21              8 Susanna Wilson, Jr, Hamline               17.44          Round 1, Heat 3     1 Charlita Williamson, St. Thomas           15.48Q              2 Sarah Severson, Jr, Concordia             16.01              3 Tonika Garibaldi, Fr, St. Olaf            16.09              4 Doreen Bechtold, Jr, St. Thomas           16.12              5 Christie Martin, Fr, Carleton             16.22              6 Tonya Ashfeld, Fr, St. Benedict           16.22              7 Angie Sprunger, So, St. Olaf               16.9              8 Melinda Goodwin, So, Macalester            17.0          Final     1 Nissa Stolp, Fr, Gustavus                 15.25              2 Melonie Hill, Sr, St. Thomas              15.34              3 Julia Taylor, Fr, Bethel                  15.74              4 Adina Miller, Jr, Gustavus                15.76              5 Busola Akinwale, Jr, Carleton             15.78              6 Kate Bednarczyk, Jr, St. Thomas           15.79              7 Betsy Iverson, Fr, Hamline                16.21                Charlita Williamson, St. Thomas             DNF                Rhonda Swanson, So, St. Benedict             DQ         
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 10000 | 100H | 400H  4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ  HEP | Top|
400 Meter Hurdles Round 1, Heat 1     1 Tonya Ashfeld, Fr, St. Benedict           66.30Q              2 Erin Quinn, So, Carleton                  67.12q              3 Andrea Thompson, Jr, St. Olaf             67.86q              4 Betsy Iverson, Fr, Hamline                68.35q              5 Andrea Tietmeyer, Fr, Macalester          69.56              6 Clara Zamarano, Fr, Carleton              70.59              7 Hanni Megaw, So, St. Benedict             71.30              8 Angie Sprunger, So, St. Olaf              74.99          Round 1, Heat 2     1 Julia Taylor, Fr, Bethel                  66.45Q              2 Sarah Severson, Jr, Concordia             67.03q              3 Kristi Mechelke, So, Gustavus             68.66              4 Rhonda Swanson, So, St. Benedict          69.30              5 Lori Garlock, Jr, St. Benedict            70.70              6 Shannon Ready, Sr, St. Olaf               70.76              7 Hope Phillips, Fr, St. Benedict           72.43              8 Alissa Haller, Jr, St. Benedict           75.99          Round 1, Heat 3     1 Melonie Hill, Sr, St. Thomas              66.06Q              2 Susanna Wilson, Jr, Hamline               66.96q              3 Lindsay Beck, Jr, Bethel                  68.45q              4 Katie McCarvel, Fr, Concordia             69.28              5 Kate Bednarczyk, Jr, St. Thomas           69.46              6 Jenny Paul, So, Saint Mary's              72.43              7 Sara Schachtner, Fr, Saint Mary's         72.47          Final     1 Melonie Hill, Sr, St. Thomas              65.04                                               NCAA Provisional     2 Tonya Ashfeld, Fr, St. Benedict           66.26              3 Julia Taylor, Fr, Bethel                  66.60              4 Andrea Thompson, Jr, St. Olaf             67.32              5 Susanna Wilson, Jr, Hamline               67.37              6 Erin Quinn, So, Carleton                  67.46              7 Sarah Severson, Jr, Concordia             68.25              8 Lindsay Beck, Jr, Bethel                  70.53              9 Betsy Iverson, Fr, Hamline                72.11         
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 10000 | 100H | 400H  4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ  HEP | Top|
4X100 Meter Relay     1 St. Thomas (Celeste Campo, Megan Pfeiffer,        Emily Haley, Andrea Budig)                48.74                                                 NCAA Automatic                                      NCAA Provisional     2 Gustavus (Karen Remmele, Megan Mullins,        Erica Stone, Laura Carlson)               49.44                                               NCAA Provisional     3 St. Olaf (Alison Bachman, Amanda Olson,        Shelly Gregorich, Kris Hansen)            49.78              4 Carleton (Kelly Tan, Anne Fiechtner,        Malia Ireland, Busola Akinwale)           50.72              5 Bethel (Stacy Boatman, Jenny Hurd,        Julia Taylor, Gail Peterson)              50.73              6 Macalester (Melinda Goodwin, Holly Harris,        Andrea Tietmeyer, Alexis Phillips)        50.91              7 St. Benedict (Tonya Ashfeld, Colleen Mensing,        Jackie Wendlandt, Hanni Megaw)            51.50              8 Concordia (Karin McGregor, Katie McCarvel,        Kristi Berger, Michele Haugen)            51.77              9 Hamline (Betsy Iverson, Kelly Gunter,        Nora Aaneson, Susanna Wilson)             53.39         
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 10000 | 100H | 400H  4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ  HEP | Top|
4X400 Meter Relay     1 St. Thomas (Lizzy May, Emily Haley,        Melonie Hill, Jamie Lubitz)             3:54.84                                                    Meet record                                        NCAA Automatic                                      NCAA Provisional     2 Gustavus (Laura Carlson, Karen Remmele,        Sara Ridge, Megan Mullins)              3:59.09                                               NCAA Provisional     3 St Olaf, St. Olaf                       3:59.76              4 Concordia (Leta Prochnow, Julie Engh,        Mollee Ludtke, Michele Haugen)          4:02.91              5 St. Catherine (Ann Totzke, Laurie Spangle,        Kathryn Holthus, Margo Boyle)           4:04.55              6 Bethel (Stacy Boatman, Julia Taylor,        Melissa Odegard, Gail Peterson)         4:05.20              7 Macalester (Jen Hodges, Holly Harris,        Kyla Hayford, Andrea Tietmeyer)         4:06.35              8 St. Benedict (Carla Fredrick, Chantay Ruhland,        Jackie Wendlandt, Amy Fideldy)          4:06.76              9 Carleton (Malia Ireland, Anne Fiechtner,        Laurie Peterson, Erin Quinn)            4:09.41             10 Hamline (Betsy Iverson, Susanna Wilson,        Becky Karnes, Amy Hemstad)              4:21.13             11 Saint Mary's (Jenny Paul, Sara Schachtner,        Rebecca Sallee, Kara Bancroft)          4:22.37         
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 10000 | 100H | 400H  4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ  HEP | Top|
4X800 Meter Relay     1 Concordia (Leta Prochnow, Kristen Bollingberg,        Julie Engh, Mollee Ludtke)              9:20.11                                                    Meet record     2 St. Olaf (Megan Mackie, Jessica House,        Cassie Thoen, Jayna Mathieu)            9:22.97                                                    Meet record     3 Gustavus (Sheila Schonrock, Steph Spong,        Sara Leadholm, Becca Wold)              9:23.36                                                    Meet record     4 St. Benedict (Katie Vanselow, Jill Hurst,        Jen Eisenzimmer, Carla Fredrick)        9:40.10              5 Macalester, Macalester                  9:41.88              6 Bethel, Bethel                          9:42.02              7 St Thomas, St. Thomas                   9:43.75              8 Saint Mary's, Saint Mary's             10:02.55              9 St. Catherine (Kathryn Holthus, Teresa LeMire,        Lynette Drexler, Sarah Porter)         10:03.94             10 Carleton, Carleton                     10:07.61             11 Hamline (Amy Hemstad, Carrie Forsland-Sund,        Becky Karnes, Tanya Delisle)           10:09.75         
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 10000 | 100H | 400H  4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ  HEP | Top|
Long Jump Round 1, Flight 1     1 Sarah Severson, Jr, Concordia          17-8 3/4  (5.40m)q     2 Nissa Stolp, Fr, Gustavus              17-2 3/4  (5.25m)q     3 Doreen Bechtold, Jr, St. Thomas        17-1 1/2  (5.22m)q     4 Angie Norton, Sr, St. Olaf             16-1 1/2  (4.91m)     5 Kristin Overskei, Jr, St. Thomas          15-11  (4.85m)     6 Mara Hobday, Fr, St. Thomas                15-4  (4.67m)     7 Jenny Hurd, Fr, Bethel                 15-3 1/4  (4.65m)     8 Lana Pierson, St. Thomas               15-2 3/4  (4.64m)     9 Christi Osborne, Fr, St. Thomas       14-10 3/4  (4.54m) Round 1, Flight 2     1 Busola Akinwale, Jr, Carleton          18-1 1/2  (5.52m)q                                      NCAA Provisional     2 BriAnne Erpelding, Fr, St. Benedict        17-4  (5.28m)q     3 Megan Pfeiffer, Sr, St. Thomas         17-3 1/2  (5.27m)q     4 Karin McGregor, Fr, Concordia              16-7  (5.05m)q     5 Kelly Klecker, So, St. Benedict        16-5 3/4  (5.02m)q     6 Rhonda Swanson, So, St. Benedict       16-2 1/4  (4.93m)q     7 Karen Jolivette, So, St. Olaf          15-8 1/4  (4.78m)     8 Martha Sarpong, Sr, Macalester             15-6  (4.72m)     9 Kirsten Bland, So, Gustavus            15-3 1/4  (4.65m)    10 Christa Lawler, Jr, St. Thomas         15-0 3/4  (4.59m) Final     1 Busola Akinwale, Jr, Carleton          18-5 3/4  (5.63m)                                      Ties Meet record                                        NCAA Automatic                                      NCAA Provisional     2 Megan Pfeiffer, Sr, St. Thomas         17-9 1/2  (5.42m)     3 Sarah Severson, Jr, Concordia          17-8 3/4  (5.40m)     4 BriAnne Erpelding, Fr, St. Benedict        17-8  (5.38m)     5 Nissa Stolp, Fr, Gustavus              17-6 1/4  (5.34m)     6 Doreen Bechtold, Jr, St. Thomas        17-5 1/2  (5.32m)     7 Rhonda Swanson, So, St. Benedict       17-0 1/2  (5.19m)     8 Karin McGregor, Fr, Concordia              16-7  (5.05m)     9 Kelly Klecker, So, St. Benedict        16-5 3/4  (5.02m)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 10000 | 100H | 400H  4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ  HEP | Top|
Triple Jump Round 1, Flight 1     1 Adina Miller, Jr, Gustavus            35-11 1/2 (10.96m)q     2 Martha Sarpong, Sr, Macalester         35-0 1/2 (10.68m)q     3 Diane Licata, Fr, Macalester           34-8 1/2 (10.58m)q     4 Sally Skurdahl, So, St. Olaf           33-7 1/4 (10.24m)     5 Lana Pierson, St. Thomas               31-3 1/4  (9.53m)     6 Christi Osborne, Fr, St. Thomas       30-10 1/4  (9.40m)     7 Nancy Ptacek, Fr, Saint Mary's        29-11 1/4  (9.12m) Round 1, Flight 2     1 BriAnne Erpelding, Fr, St. Benedict    36-7 3/4 (11.17m)q                                      NCAA Provisional     2 Charlotte Moore, So, St. Benedict     34-11 3/4 (10.66m)q     3 Kelly Klecker, So, St. Benedict        34-5 3/4 (10.51m)     4 Marye deJong, Fr, Macalester          33-11 1/4 (10.34m)     5 Julia Taylor, Fr, Bethel               33-4 1/2 (10.17m)     6 Karin McGregor, Fr, Concordia          33-1 3/4 (10.10m)     7 Melissa Kasper, Fr, Bethel             31-9 1/2  (9.69m) Round 1, Flight 3     1 Megan Pfeiffer, Sr, St. Thomas         36-4 3/4 (11.09m)q     2 Kristin Overskei, Jr, St. Thomas       35-9 1/2 (10.91m)q     3 Kirsten Bland, So, Gustavus                35-5 (10.79m)q     4 Sarah Severson, Jr, Concordia              35-4 (10.77m)q     5 Christa Lawler, Jr, St. Thomas             33-4 (10.16m)     6 Laurie Peterson, Fr, Carleton          32-7 3/4  (9.95m)     7 Kari Twedt, So, Gustavus                   31-0  (9.45m) Final     1 BriAnne Erpelding, Fr, St. Benedict   37-11 1/2 (11.57m)                                           Meet record                                        NCAA Automatic                                      NCAA Provisional     2 Megan Pfeiffer, Sr, St. Thomas         37-0 1/4 (11.28m)                                      NCAA Provisional     3 Adina Miller, Jr, Gustavus            35-11 1/2 (10.96m)     4 Kristin Overskei, Jr, St. Thomas       35-9 1/2 (10.91m)     5 Kirsten Bland, So, Gustavus                35-5 (10.79m)     6 Sarah Severson, Jr, Concordia              35-4 (10.77m)     7 Martha Sarpong, Sr, Macalester         35-0 1/2 (10.68m)     8 Charlotte Moore, So, St. Benedict     34-11 3/4 (10.66m)     9 Diane Licata, Fr, Macalester           34-8 1/2 (10.58m)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 10000 | 100H | 400H  4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ  HEP | Top|
Shot Put Round 1, Flight 1     1 Brenda Magoba, Sr, Gustavus            41-9 3/4 (12.74m)q                                      NCAA Provisional     2 Melissa Ring, So, Gustavus             39-7 3/4 (12.08m)q     3 Janna Powell, Sr, Bethel               38-5 1/2 (11.72m)q     4 Andi Christenson, Sr, Hamline              37-8 (11.48m)q     5 Kara Wickman, So, Bethel              34-11 1/4 (10.65m)     6 Amy Staeben, So, St. Catherine             33-1 (10.08m)     7 Jamie Wilson, Jr, Saint Mary's         33-0 1/4 (10.06m)       Charity Penn, Fr, Concordia                  ND          Round 1, Flight 2     1 Misty Bahr, Jr, Hamline                47-8 1/2 (14.54m)q                                           Meet record                                        NCAA Automatic                                      NCAA Provisional     2 Maria DeBoer, Fr, Concordia            38-2 1/4 (11.64m)q     3 Chanteil Walter, Fr, Hamline           38-1 1/4 (11.61m)q     4 Lisa Jilek, Fr, Hamline                37-9 1/4 (11.51m)q     5 Chris Mitchell, Fr, St. Benedict       36-8 1/2 (11.19m)q     6 Jessica Waldeck, Sr, Gustavus          36-5 3/4 (11.12m)     7 Becky Kearns, Jr, Concordia                35-4 (10.77m)     8 Nikki Berg, Fr, Concordia              34-0 3/4 (10.38m)     9 Amanda Glas, So, Concordia             34-0 1/4 (10.37m) Final     1 Misty Bahr, Jr, Hamline                   47-10 (14.58m)                                           Meet record                                        NCAA Automatic                                      NCAA Provisional     2 Brenda Magoba, Sr, Gustavus            42-3 1/2 (12.89m)                                      NCAA Provisional     3 Melissa Ring, So, Gustavus            40-11 1/2 (12.48m)                                      NCAA Provisional     4 Andi Christenson, Sr, Hamline              39-3 (11.96m)     5 Janna Powell, Sr, Bethel               38-5 1/2 (11.72m)     6 Maria DeBoer, Fr, Concordia            38-2 1/4 (11.64m)     7 Chanteil Walter, Fr, Hamline           38-1 1/4 (11.61m)     8 Lisa Jilek, Fr, Hamline                37-9 1/4 (11.51m)     9 Chris Mitchell, Fr, St. Benedict       36-8 1/2 (11.19m)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 10000 | 100H | 400H  4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ  HEP | Top|
Discus Throw Round 1, Flight 1     1 Misty Bahr, Jr, Hamline                   142-2 (43.34m)q                                      NCAA Provisional     2 Brenda Magoba, Sr, Gustavus               128-2 (39.08m)q     3 Jeanna Spannring, Fr, St. Catherine       128-1 (39.04m)q     4 Becky Kearns, Jr, Concordia              125-11 (38.38m)q     5 Nikki Berg, Fr, Concordia                 112-4 (34.24m)     6 Charity Penn, Fr, Concordia               111-8 (34.04m)     7 Jamie Wilson, Jr, Saint Mary's            101-3 (30.86m) Round 1, Flight 2     1 Laura Utke, So, Concordia                129-10 (39.58m)q     2 April Felt, Fr, Gustavus                  126-0 (38.40m)q     3 Amanda Glas, So, Concordia               122-10 (37.44m)q     4 Chris Mitchell, Fr, St. Benedict          117-3 (35.74m)     5 Amanda Kasper, So, Bethel                 111-5 (33.96m)     6 Sonia Lipker, Fr, Augsburg               109-10 (33.48m)     7 Melissa Ring, So, Gustavus                109-8 (33.44m) Round 1, Flight 3     1 Maria DeBoer, Fr, Concordia               129-7 (39.50m)q     2 Chanteil Walter, Fr, Hamline              126-3 (38.48m)q     3 Jill Redebaugh, Fr, Gustavus              122-8 (37.38m)     4 Jessica Waldeck, Sr, Gustavus            117-11 (35.94m)     5 Lisa Jilek, Fr, Hamline                   115-9 (35.28m)     6 Renee Erickson, Sr, Concordia            111-10 (34.10m)     7 Amy Staeben, So, St. Catherine            100-3 (30.56m) Final     1 Misty Bahr, Jr, Hamline                   147-1 (44.84m)                                        NCAA Automatic                                      NCAA Provisional     2 April Felt, Fr, Gustavus                  138-8 (42.28m)                                      NCAA Provisional     3 Becky Kearns, Jr, Concordia               133-2 (40.60m)     4 Brenda Magoba, Sr, Gustavus               130-8 (39.82m)     5 Laura Utke, So, Concordia                129-10 (39.58m)     6 Maria DeBoer, Fr, Concordia               129-7 (39.50m)     7 Jeanna Spannring, Fr, St. Catherine       128-3 (39.10m)     8 Chanteil Walter, Fr, Hamline              126-3 (38.48m)     9 Amanda Glas, So, Concordia               122-10 (37.44m)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 10000 | 100H | 400H  4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ  HEP | Top|
Hammer Throw Round 1, Flight 1     1 Misty Bahr, Jr, Hamline                   153-6 (46.78m)q                                      NCAA Provisional     2 Becky Kearns, Jr, Concordia               136-7 (41.64m)q     3 Amanda Glas, So, Concordia                135-2 (41.20m)q     4 Shannon Manders, Sr, Concordia            122-2 (37.24m)q     5 Maria DeBoer, Fr, Concordia               118-6 (36.12m)q     6 Chris Mitchell, Fr, St. Benedict          103-9 (31.62m)     7 Chanteil Walter, Fr, Hamline              103-5 (31.52m)     8 Angie Norton, Sr, St. Olaf                 99-6 (30.32m)       Amanda Marotz, Sr, Gustavus                  ND          Round 1, Flight 2     1 Jen Mull, Sr, Gustavus                    152-0 (46.32m)q                                      NCAA Provisional     2 April Felt, Fr, Gustavus                  141-2 (43.04m)q                                      NCAA Provisional     3 Laura Utke, So, Concordia                 139-1 (42.40m)q     4 Sam Kapphahn, So, Concordia               121-1 (36.92m)q     5 Bretta Norton, So, Carleton               118-5 (36.10m)     6 Andi Christenson, Sr, Hamline             116-6 (35.52m)     7 Lindsay Grier, Fr, Saint Mary's          108-10 (33.18m)     8 Misty Smoot, Fr, St. Benedict            107-11 (32.90m)     9 Elizabeth Norgaard, So, St. Thomas        106-3 (32.40m) Final     1 Jen Mull, Sr, Gustavus                    157-0 (47.86m)                                           Meet record                                        NCAA Automatic                                      NCAA Provisional     2 Misty Bahr, Jr, Hamline                   153-6 (46.78m)                                      NCAA Provisional     3 Becky Kearns, Jr, Concordia               146-6 (44.66m)                                      NCAA Provisional     4 April Felt, Fr, Gustavus                  141-2 (43.04m)                                      NCAA Provisional     5 Laura Utke, So, Concordia                 139-1 (42.40m)     6 Amanda Glas, So, Concordia                135-2 (41.20m)     7 Shannon Manders, Sr, Concordia            122-2 (37.24m)     8 Sam Kapphahn, So, Concordia               121-1 (36.92m)     9 Maria DeBoer, Fr, Concordia               118-6 (36.12m)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 10000 | 100H | 400H  4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ  HEP | Top|
Javelin Throw Round 1, Flight 1     1 Renee Erickson, Sr, Concordia             140-3 (42.76m)q                                        NCAA Automatic                                      NCAA Provisional     2 Laura Utke, So, Concordia                 106-7 (32.48m)q     3 Karmyn Tuma, So, St. Benedict             101-4 (30.88m)q     4 Jill Peterson, So, Gustavus               99-10 (30.44m)     5 Laura Schaeffer, Jr, Hamline               97-0 (29.56m)     6 Lisa Harms, Bethel                         95-6 (29.12m)     7 Karen Jolivette, So, St. Olaf             94-10 (28.92m)       Kristin Overskei, Jr, St. Thomas             ND                Jill Redebaugh, Fr, Gustavus                 ND          Round 1, Flight 2     1 Amanda Glas, So, Concordia                114-4 (34.84m)q     2 Erin Donald, Sr, Macalester               112-0 (34.14m)q     3 Tessa Johnson, Jr, St. Benedict           109-0 (33.22m)q     4 Tonsha McPherson, Sr, Gustavus            107-5 (32.74m)q     5 Courtney Penwell, Fr, Macalester         105-10 (32.26m)q     6 Becky Kearns, Jr, Concordia              103-10 (31.64m)q     7 Jamie Wilson, Jr, Saint Mary's             92-8 (28.24m)     8 Shannon Ready, Sr, St. Olaf                86-0 (26.22m)     9 Carla Fredrick, So, St. Benedict       69-4 1/4 (21.14m) Final     1 Renee Erickson, Sr, Concordia             140-3 (42.76m)                                        NCAA Automatic                                      NCAA Provisional     2 Amanda Glas, So, Concordia                114-8 (34.96m)     3 Erin Donald, Sr, Macalester               112-0 (34.14m)     4 Tessa Johnson, Jr, St. Benedict           109-1 (33.24m)     5 Tonsha McPherson, Sr, Gustavus            107-5 (32.74m)     6 Laura Utke, So, Concordia                 106-7 (32.48m)     7 Courtney Penwell, Fr, Macalester         105-10 (32.26m)     8 Becky Kearns, Jr, Concordia               105-0 (32.00m)     9 Karmyn Tuma, So, St. Benedict             101-4 (30.88m)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 10000 | 100H | 400H  4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ  HEP | Top|
High Jump     1 Kirsten Bland, So, Gustavus             5-3 1/4  (1.61m)     2 Megan June, Fr, Macalester              5-3 1/4  (1.61m)     3 Becky Johnson, Sr, Gustavus             5-3 1/4  (1.61m)     4 Clare Wysocki, So, St. Thomas           5-1 3/4  (1.57m)     5 Kate Bednarczyk, Jr, St. Thomas         5-1 3/4  (1.57m)     6 Carrie Rutland, Fr, Bethel              5-0 1/4  (1.53m)     7 Karen Jolivette, So, St. Olaf           5-0 1/4  (1.53m)     7 Karla Lorence, Sr, St. Olaf             5-0 1/4  (1.53m)     9 Jackie Wendlandt, So, St. Benedict     4-10 1/2  (1.49m)     9 Charlita Williamson, St. Thomas        4-10 1/2  (1.49m)     9 Colleen Shellum, Fr, Augsburg          4-10 1/2  (1.49m)    12 Doreen Bechtold, Jr, St. Thomas        4-10 1/2  (1.49m)    13 Sarah Severson, Jr, Concordia               4-9  (1.45m)    14 Stacey Poulter, Fr, St. Benedict        4-7 1/2  (1.41m)    14 Christie Martin, Fr, Carleton           4-7 1/2  (1.41m)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 10000 | 100H | 400H  4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ  HEP | Top|
Heptathlon     1 Sarah Severson, Jr, Concordia              4170                                               NCAA Provisional     2 Kate Bednarczyk, Jr, St. Thomas            3960              3 Doreen Bechtold, Jr, St. Thomas            3945              4 Christie Martin, Fr, Carleton              3615              5 Busola Akinwale, Jr, Carleton              3519              6 Charlotte Moore, So, St. Benedict          3436              7 Kelly Tan, Fr, Carleton                    3420              8 Karmyn Tuma, So, St. Benedict              3412              9 Shannon Ready, Sr, St. Olaf                3397             10 Karen Jolivette, So, St. Olaf              3368             11 Sandy Helquist, Fr, Carleton               3079             12 Emily Zins, Fr, St. Benedict               2771             13 Katherine Doherty, Fr, Carleton            2618          TEAM SCORES AFTER 21 EVENTS  PLACE         TEAM        POINTS    1   St. Thomas           179.0    2   Gustavus             152.0    3   Concordia            108.0    4   St. Benedict          77.0    5   St. Olaf              73.0    6   Carleton              57.0    7   Hamline               46.0    8   Macalester            42.0    9   Bethel                34.0   10   Augsburg              32.0  11T   Saint Mary's           9.0  11T   St. Catherine          9.0
(The Software to create this page was made by Jack Moran, who operates Apple Raceberry Jam )

Results also available for men . Return to Cobber Women's Track '97