MIAC WOMEN'S INDOOR CHAMPIONSHIP

University of Minnesota Fieldhouse, Minneapolis

March 6-7, 1998

Click on the "event" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual or team.

Results also available for men


55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PEN PV | Team Scores | Top

55 Meter Dash Round 1, Heat 1 1 Noel Green, Fr, Bethel 7.44Q 2 Amanda Olson, So, St. Olaf 7.49q 3 Anne Habbena, Fr, Bethel 7.58q 4 Gail Peterson, Jr, Bethel 7.68 5 Katie Hagen, Sr, St. Benedict 7.71 6 Kajsa Larson, Fr, Gustavus 7.88 7 Lucy Goldstein, Fr, Macalester 8.19 Round 1, Heat 2 1 Erica Stone, So, Gustavus 7.40Q NCAA Provisional 2 Sonya Smith, Concordia 7.61q 3 Alexs Phillips, Sr, Macalester 7.62 4 Amber Kidder, Jr, St. Olaf 7.65 5 Alison Bachman, So, St. Olaf 7.75 6 Amber Liss, Fr, St. Mary's 7.86 7 Helen Mrema, Fr, Macalester 8.06 8 Summer Barnes, Fr, Hamline 8.31 Round 1, Heat 3 1 Holly Harris, So, Macalester 7.49Q 2 Busola Akinwale, Sr, Carleton 7.53q 3 Tonika Garabaldi, St. Olaf 7.58q 4 Karin McGregor, So, Concordia 7.64 5 Kari Pederson, Fr, St. Mary's 7.71 6 Tonya Ashfeld, So, St. Benedict 7.84 7 Jenny Nelson, Jr, St. Catherine 8.04 8 Colleen Mensing, St. Benedict 8.06 Final 1 Holly Harris, So, Macalester 7.39 NCAA Provisional 2 Amanda Olson, So, St. Olaf 7.41 NCAA Provisional 3 Erica Stone, So, Gustavus 7.44 4 Noel Green, Fr, Bethel 7.46 5 Sonya Smith, Concordia 7.53 6 Busola Akinwale, Sr, Carleton 7.58 7 Anne Habbena, Fr, Bethel 7.61 8 Tonika Garabaldi, St. Olaf 7.63
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PEN PV | Team Scores | Top

200 Meter Dash 1 Erica Stone, So, Gustavus 26.31 2 Laura Carlson, So, Gustavus 26.32 3 Amanda Olson, So, St. Olaf 26.43 4 Holly Harris, So, Macalester 26.68 5 Jamie Lubitz, Sr, St. Thomas 26.78 6 Sonya Smith, Concordia 27.11 7 Sara Ridge, Sr, Gustavus 27.12 8 Gail Peterson, Jr, Bethel 27.25 9 Miranda Jopp, Fr, St. Thomas 27.29 9 Megan Mullins, Jr, Gustavus 27.29 11 Busola Akinwale, Sr, Carleton 27.41 12 Meghan Holton, Sr, St. Olaf 27.42 12 Kari Pederson, Fr, St. Mary's 27.42 14 Tonika Garabaldi, St. Olaf 27.52 15 Amber Kidder, Jr, St. Olaf 27.63 16 Anne Habbena, Fr, Bethel 27.90 17 Amber Liss, Fr, St. Mary's 28.04 18 Tonya Ashfeld, So, St. Benedict 28.07 19 Alison Bachman, So, St. Olaf 28.18 20 Kajsa Larson, Fr, Gustavus 28.27 21 Katie Hagen, Sr, St. Benedict 28.41 22 Janet Hengel, Fr, St. Olaf 28.48 23 Colleen Mensing, St. Benedict 28.62 24 Hanni Megaw, Jr, St. Benedict 28.89
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PEN PV | Team Scores | Top

400 Meter Dash 1 Laura Carlson, So, Gustavus 59.64 NCAA Provisional 2 Stacy Horner, Fr, Gustavus 60.34 3 Megan Mullins, Jr, Gustavus 60.54 4 Sandra Helquist, So, Carleton 60.75 5 Jamie Lubitz, Sr, St. Thomas 61.34 6 Gail Peterson, Jr, Bethel 61.54 7 Margo Boyle, Jr, St. Catherine 61.74 8 Alison Bachman, So, St. Olaf 61.77 8 Sara Ridge, Sr, Gustavus 61.77 10 Emily Walker, So, St. Olaf 61.78 11 Meghan Holton, Sr, St. Olaf 62.19 12 Janet Hengel, Fr, St. Olaf 62.32 13 Hanni Megaw, Jr, St. Benedict 62.52 14 Sally Skurdahl, Jr, St. Olaf 62.76 15 Lori Garlock, Sr, St. Benedict 63.26 16 Andrea Thompson, Jr, St. Olaf 63.32 17 Amanda Cue, Fr, Macalester 63.35 18 Susanna Wilson, Sr, Hamline 64.36
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PEN PV | Team Scores | Top

600 Meter Dash 1 Mollee Ludtke, Sr, Concordia 1:38.09 2 Lizzy May, Jr, St. Thomas 1:38.18 3 Jamie McRaith, Jr, St. Olaf 1:39.05 4 Karyn Lien, So, St. Olaf 1:39.34 5 Jayna Mathieu, Jr, St. Olaf 1:40.45 6 Teresa Olsen, Fr, Hamline 1:40.61 7 Julie Engh, Concordia 1:40.70 8 Jen Hodges, So, Macalester 1:41.73 9 Katie Vanselow, Sr, St. Benedict 1:41.98 10 Rachel Bjorklund, Fr, Bethel 1:42.23 11 Emily Haley, So, St. Thomas 1:42.37 12 Erin Quinn, Jr, Carleton 1:43.19 13 Aurora Hartwick, So, St. Mary's 1:43.47 14 Leta Prochnow, Jr, Concordia 1:43.89 15 Rebecca Shelly, So, Gustavus 1:44.09 16 Wibke Punke, So, St. Olaf 1:44.69 17 Stephanie Spong, Sr, Gustavus 1:45.40 18 Aminta Whittaker, Fr, Bethel 1:46.02 19 Carla Fredrick, Jr, St. Benedict 1:49.74
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PEN PV | Team Scores | Top

800 Meter Run 1 Jayna Mathieu, Jr, St. Olaf 2:19.78 2 Liv Bjork, Fr, Bethel 2:20.02 3 Teresa Olsen, Fr, Hamline 2:21.31 4 Mollee Ludtke, Sr, Concordia 2:21.34 5 Julie Engh, Concordia 2:22.84 6 Emily Walker, So, St. Olaf 2:22.86 7 Karyn Lien, So, St. Olaf 2:24.29 8 Marnee Bergenheier, Fr, Concordia 2:24.54 9 Jen Hodges, So, Macalester 2:25.38 10 Lizzy May, Jr, St. Thomas 2:25.93 11 Kristine Larsen, Fr, St. Olaf 2:26.36 12 Stacy Boatman, Sr, Bethel 2:26.45 13 Laura Graen, Fr, Gustavus 2:27.10 14 Wibke Punke, So, St. Olaf 2:27.95 15 Erin Quinn, Jr, Carleton 2:28.23 16 Erica Litschke, So, St. Benedict 2:28.33 17 Stephanie Spong, Sr, Gustavus 2:28.43 18 Aurora Hartwick, So, St. Mary's 2:29.45 19 Kate Ihle, Fr, Carleton 2:30.63 20 Kristen Baker, Fr, St. Thomas 2:37.82 21 Carla Fredrick, Jr, St. Benedict 2:39.02
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PEN PV | Team Scores | Top

1000 Meter Run 1 Becca Wold, Sr, Gustavus 3:01.28 2 Barb Breidenbach, Concordia 3:02.31 3 Kelly Faris, Fr, St. Thomas 3:03.62 4 Katie Vanselow, Sr, St. Benedict 3:04.09 5 Amanda Pischke, So, Macalester 3:05.26 6 Erin Ward, So, St. Thomas 3:05.43 7 Daisy Schmidt, So, Gustavus 3:07.11 8 Rachel Bjorklund, Fr, Bethel 3:07.75 9 Libby Garrard, So, Carleton 3:08.01 10 Aminta Whittaker, Fr, Bethel 3:08.15 11 Molly Herald, Sr, St. Olaf 3:09.20 12 Sherri Lien, Jr, St. Mary's 3:13.78 13 Sara Daymont, Fr, St. Olaf 3:14.68 14 Abby Forster, Jr, Carleton 3:14.80 15 Sarah Sjoholm, Sr, Carleton 3:15.37 16 Sindy Lopez, Fr, St. Olaf 3:15.77 17 Cindy Carstens, So, Concordia 3:17.69 18 Andrea Kolar, So, St. Catherine 3:18.12 19 Joelle Hedin, So, St. Benedict 3:18.81 20 Betsy Moss, Fr, St. Olaf 3:19.12 21 Emma Sandberg, Jr, Carleton 3:19.24 22 Jodi Olson, So, Hamline 3:20.23 23 Jamie Nelson, So, St. Benedict 3:20.81
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PEN PV | Team Scores | Top

1500 Meter Run 1 Jayna Mathieu, Jr, St. Olaf 4:49.95 2 Kelly Faris, Fr, St. Thomas 4:50.95 3 Libby Garrard, So, Carleton 4:51.32 4 Amanda Pischke, So, Macalester 4:52.75 5 Barb Breidenbach, Concordia 4:53.02 6 Megan Auger, So, Macalester 4:53.66 7 Heidi Brenden, Fr, Concordia 4:55.13 8 Angie Voight, Jr, Bethel 4:56.00 9 Jenni Mooney, So, St. Thomas 4:56.22 10 Molly Herald, Sr, St. Olaf 4:57.03 11 Connie Gross, Jr, St. Benedict 4:57.66 12 Rachel Bjorklund, Fr, Bethel 4:59.17 13 Daisy Schmidt, So, Gustavus 4:59.93 14 Erin Ward, So, St. Thomas 5:00.17 15 Nicolle Smith, Jr, St. Olaf 5:00.98 16 Sara Frykman, Sr, Gustavus 5:01.69 17 Caroline Quill, Fr, Carleton 5:02.99 18 Laura Graen, Fr, Gustavus 5:04.37 19 Abby Forster, Jr, Carleton 5:05.35 20 Amanda Beckman, So, Bethel 5:06.11 21 Jennifer Tushaus, Jr, St. Thomas 5:06.29 22 Sarah Sjoholm, Sr, Carleton 5:09.65 23 Andrea Kolar, So, St. Catherine 5:10.75 24 Tanya DeLisle, Jr, Hamline 5:10.82 25 Cindy Carstens, So, Concordia 5:11.09 26 Sherri Lien, Jr, St. Mary's 5:16.28
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PEN PV | Team Scores | Top

3000 Meter Run 1 Megan Auger, So, Macalester 10:37.69 2 Keri Gunderson, Sr, Hamline 10:37.79 3 Katie Jorgenson, St. Catherine 10:38.09 4 Paula Elstrom, So, St. Thomas 10:41.22 5 Missy Petersen, St. Benedict 10:41.45 6 Lauren Hafner, Sr, Carleton 10:42.52 7 Stephanie Simones, Sr, Augsburg 10:43.39 8 Christina Vetter, So, St. Olaf 10:44.79 9 Sara Frykman, Sr, Gustavus 10:45.03 10 Sarah Omann, So, St. Benedict 10:48.29 11 Jenna Boren, Jr, St. Olaf 10:49.23 12 Marie Keller, St. Thomas 10:49.26 13 Connie Gross, Jr, St. Benedict 10:49.87 14 Angie Voight, Jr, Bethel 10:52.50 15 Melissa Schuch, Sr, St. Thomas 10:53.33 16 Gail Teitzel, So, Carleton 10:54.40 17 Jenni Mooney, So, St. Thomas 10:56.27 18 Lynette Drexler, Jr, St. Catherine 10:56.97 19 Carleen Andert, So, St. Thomas 10:58.44 20 Caroline Quill, Fr, Carleton 10:59.61 21 Katie Sherman, So, St. Benedict 11:01.14 22 Suzanne DePaulo, Fr, St. Olaf 11:01.17 23 Danielle Barry, Jr, Bethel 11:04.21 24 Melissa Kremers, So, St. Benedict 11:05.54 25 Megan Kelly, So, Macalester 11:09.31 26 Tanya DeLisle, Jr, Hamline 11:12.22 27 Colleen Gross, Fr, St. Benedict 11:17.22 28 Sara Skrlin, Fr, Carleton 11:37.58 29 Lori Lotthammer, Fr, Concordia 11:49.32
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PEN PV | Team Scores | Top

5000 Meter Run 1 Keri Gunderson, Sr, Hamline 18:09.67 2 Katie Jorgenson, St. Catherine 18:16.08 3 Paula Elstrom, So, St. Thomas 18:16.51 4 Melissa Schuch, Sr, St. Thomas 18:18.91 5 Lauren Hafner, Sr, Carleton 18:35.19 6 Christina Vetter, So, St. Olaf 18:39.13 7 Jenna Boren, Jr, St. Olaf 18:40.47 8 Sarah Omann, So, St. Benedict 18:41.57 9 Anne Sateren, St. Olaf 18:43.30 10 Missy Petersen, St. Benedict 18:48.74 11 Lynette Drexler, Jr, St. Catherine 18:54.01 12 Heather Philips, So, St. Thomas 20:07.55
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PEN PV | Team Scores | Top

55M High Hurdles Round 1, Heat 1 1 Kara Hedin, Fr, St. Thomas 8.57Q NCAA Provisional 2 Emily Menden, Fr, St. Thomas 8.67q NCAA Provisional 3 Susanna Wilson, Sr, Hamline 8.79q 4 Doreen Bechtold, Sr, St. Thomas 9.13 5 Andrea Tietmeyer, So, Macalester 9.16 6 Julia Yoshimoto, Fr, Carleton 9.39 7 Kathryn Krueger, Fr, Gustavus 9.78 Round 1, Heat 2 1 Katie Bestul, Fr, St. Thomas 8.76Q 2 Kelly Tan, So, Carleton 8.81q 3 Tonya Ashfeld, So, St. Benedict 9.01 4 Adina Miller, Sr, Gustavus 9.15 5 Angie Strom, Concordia 9.45 6 Melinda Goodwin, Jr, Macalester 9.47 7 Janet Hengel, Fr, St. Olaf 9.57 Round 1, Heat 3 1 Busola Akinwale, Sr, Carleton 8.53Q NCAA Provisional 2 Tonika Garabaldi, St. Olaf 8.60q NCAA Provisional 3 Sara Grineski, Fr, Concordia 8.73q 4 Rhonda Swanson, Jr, St. Benedict 9.21 5 Lori Garlock, Sr, St. Benedict 9.26 6 Janine Waitshies, So, Bethel 9.56 7 Kate Bednarczyk, Sr, St. Thomas 9.61 8 Angela Lange, Jr, Bethel 10.00 Final 1 Busola Akinwale, Sr, Carleton 8.45 NCAA Provisional 2 Kara Hedin, Fr, St. Thomas 8.53 NCAA Provisional 3 Emily Menden, Fr, St. Thomas 8.57 NCAA Provisional 4 Sara Grineski, Fr, Concordia 8.60 NCAA Provisional 5 Tonika Garabaldi, St. Olaf 8.73 6 Kelly Tan, So, Carleton 8.77 7 Katie Bestul, Fr, St. Thomas 8.83 8 Susanna Wilson, Sr, Hamline 9.02
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PEN PV | Team Scores | Top

800 Meter Relay 1 Gustavus (Erica Stone, Sara Ridge, Laura Carlson, Megan Mullins) 1:45.47 MIAC Meet Record 2 St. Olaf (Jamie McRaith, Meghan Holton, Amber Kidder, Amanda Olson) 1:45.84 MIAC Meet Record 3 St. Thomas (Miranda Jopp, Jamie Lubitz, Emily Haley, Kara Hedin) 1:46.95 MIAC Meet Record 4 Bethel (Anne Habbena, Angela Lange, Noel Green, Gail Peterson) 1:47.68 5 Concordia (Sara Grineski, Sonya Smith, Ruth Moe, Karin McGregor) 1:48.96 6 Macalester (Amanda Cue, Andrea Tietmeyer, Lucy Goldstein, Alexs Phillips) 1:50.45 7 St. Benedict (Hanni Megaw, Colleen Mensing, Katie Hagen, Tonya Ashfeld) 1:51.30 8 St. Catherine (Shannon Hill, Sydney Larson, Kimberly Tester, Margo Boyle) 1:51.35 9 Carleton (Kelly Tan, Jaimie Kelley, Clara Zamorano, Sandra Helquist) 1:52.59
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PEN PV | Team Scores | Top

4X400 Meter Relay 1 Gustavus (Laura Carlson, Erica Stone, Stacy Horner, Megan Mullins) 4:00.68 MIAC Meet Record NCAA Provisional 2 St. Thomas (Lizzy May, Emily Haley, Kara Hedin, Jamie Lubitz) 4:04.35 3 St. Olaf (Jamie McRaith, Meghan Holton, Karyn Lien, Alison Bachman) 4:04.85 4 Concordia (Sara Grineski, Sommer Jalbert, Julie Engh, Mollee Ludtke) 4:08.85 5 Bethel (Stacy Boatman, Liv Bjork, Angela Lange, Gail Peterson) 4:11.12 6 Macalester (Holly Harris, Amanda Cue, Andrea Tietmeyer, Jen Hodges) 4:11.70 7 St. Benedict (Lori Garlock, Jenni Bates, Rhonda Swanson, Hanni Megaw) 4:16.20 8 St. Mary's (Kari Pederson, Amber Liss, Aurora Hartwick, Sherri Lien) 4:17.34 9 St. Catherine (Shannon Hill, Sydney Larson, Kimberly Tester, Margo Boyle) 4:18.59 10 Carleton (Jaimie Kelley, Clara Zamorano, Emma Sandberg, Sandra Helquist) 4:19.66 11 Hamline (Susanna Wilson, Teresa Olsen, Becky Karnes, Jennifer Parish) 4:20.43
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PEN PV | Team Scores | Top

4X800 Meter Relay 1 Gustavus (Daisy Schmidt, Stephanie Spong, Rebecca Shelly, Becca Wold) 9:46.94 2 Concordia (Kelly Shannon, Marnee Bergenheier, Leta Prochnow, Barb Breidenbach) 9:46.99 3 Bethel (Liv Bjork, Aminta Whittaker, Angie Voight, Rachel Bjorklund) 9:53.54 4 St. Olaf (Molly Herald, Sara Daymont, Emily Walker, Jayna Mathieu) 9:55.51 5 St. Thomas (Erin Ward, Marie Keller, Sarah Richards, Kelly Faris) 9:57.90 6 St. Benedict (Katie Vanselow, Erica Litschke, Sarah Omann, Melissa Peterson) 9:58.38 7 Macalester (Amanda Pischke, Andrea Sternberg, Megan Kelly, Megan Auger) 10:29.85 8 Carleton (Abby Forster, Sarah Sjoholm, Erin Quinn, Libby Garrard) 10:36.24 9 Hamline (Jodi Olson, Tanya DeLisle, Sadie Altringer, Gina Stine) 10:44.65
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PEN PV | Team Scores | Top

Long Jump Round 1, Flight 1 1 Doreen Bechtold, Sr, St. Thomas 16-6 (5.03m)q 2 Nissa Stolp, So, Gustavus 16-3 3/4 (4.97m)q 3 Anne Habbena, Fr, Bethel 16-3 1/4 (4.96m)q 4 BriAnne Erpelding, So, St. Benedict 16-1 3/4 (4.92m)q 5 Diane Licata, So, Macalester 14-10 3/4 (4.54m) 6 Sarah Rustad, Fr, Concordia 14-4 (4.37m) 7 Kara Hedin, Fr, St. Thomas 14-3 3/4 (4.36m) 8 Karin Jolivette, Jr, St. Olaf 14-2 1/2 (4.33m) Round 1, Flight 2 1 Sarah Severson, Sr, Concordia 17-0 3/4 (5.20m)q 2 Karin McGregor, So, Concordia 16-11 1/4 (5.16m)q 3 Kari Pederson, Fr, St. Mary's 16-4 1/4 (4.98m)q 4 Laura Burly, Fr, Gustavus 15-8 3/4 (4.79m) 5 Kate Bednarczyk, Sr, St. Thomas 15-7 3/4 (4.77m) 6 Helen Mrema, Fr, Macalester 15-4 3/4 (4.69m) 7 Emily Haley, So, St. Thomas 14-9 3/4 (4.51m) Round 1, Flight 3 1 Busola Akinwale, Sr, Carleton 18-3 1/4 (5.57m)q NCAA Provisional 2 Rhonda Swanson, Jr, St. Benedict 16-5 3/4 (5.02m)q 3 Christi Osborne, So, St. Thomas 15-10 1/4 (4.83m) 4 Kirsten Bland, So, Gustavus 15-7 1/2 (4.76m) 5 Kelly Tan, So, Carleton 15-5 1/2 (4.71m) 6 Kristin Overskei, Sr, St. Thomas 15-3 1/4 (4.65m) 7 Kelly Klecker, Jr, St. Benedict 15-2 1/4 (4.63m) Jen Fettig, Concordia ND Final 1 Busola Akinwale, Sr, Carleton 18-3 1/4 (5.57m) NCAA Provisional 2 Sarah Severson, Sr, Concordia 17-4 3/4 (5.30m) 3 Karin McGregor, So, Concordia 16-11 1/4 (5.16m) 4 Doreen Bechtold, Sr, St. Thomas 16-10 3/4 (5.15m) 5 Rhonda Swanson, Jr, St. Benedict 16-5 3/4 (5.02m) 6 Anne Habbena, Fr, Bethel 16-5 (5.00m) 7 Kari Pederson, Fr, St. Mary's 16-4 1/4 (4.98m) 8 Nissa Stolp, So, Gustavus 16-3 3/4 (4.97m) 9 BriAnne Erpelding, So, St. Benedict 16-1 3/4 (4.92m)
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PEN PV | Team Scores | Top

Triple Jump Round 1, Flight 1 1 Kara Hedin, Fr, St. Thomas 35-10 (10.92m)q 2 Sarah Severson, Sr, Concordia 35-7 1/4 (10.85m)q 3 Kirsten Bland, So, Gustavus 33-10 3/4 (10.33m)q 4 Karin McGregor, So, Concordia 33-7 1/4 (10.24m)q 5 Kristin Overskei, Sr, St. Thomas 33-5 3/4 (10.20m)q 6 Kelly Klecker, Jr, St. Benedict 33-2 (10.11m) 7 Sarah Rustad, Fr, Concordia 32-0 3/4 (9.77m) 8 Julia Yoshimoto, Fr, Carleton 31-11 1/4 (9.73m) 9 Laura Burly, Fr, Gustavus 31-4 1/2 (9.56m) 10 Christi Osborne, So, St. Thomas 29-11 1/2 (9.13m) Round 1, Flight 2 1 Diane Licata, So, Macalester 34-9 1/2 (10.60m)q 2 BriAnne Erpelding, So, St. Benedict 34-7 3/4 (10.56m)q 3 Kari Pederson, Fr, St. Mary's 33-10 3/4 (10.33m)q 4 Anne Habbena, Fr, Bethel 33-4 3/4 (10.18m)q 5 Marye de Jong, So, Macalester 33-3 1/4 (10.14m) 6 Adina Miller, Sr, Gustavus 33-1 3/4 (10.10m) 7 Amy Scoville, Fr, Concordia 32-9 1/2 (9.99m) 8 Bobbie Ptacek, So, St. Mary's 32-5 (9.88m) 9 Sally Skurdahl, Jr, St. Olaf 31-6 3/4 (9.62m) 10 Jen Fettig, Concordia 30-11 (9.42m) Final 1 Sarah Severson, Sr, Concordia 36-0 (10.97m) 2 Kara Hedin, Fr, St. Thomas 35-10 (10.92m) 3 BriAnne Erpelding, So, St. Benedict 35-9 1/4 (10.90m) 4 Diane Licata, So, Macalester 34-11 3/4 (10.66m) 5 Karin McGregor, So, Concordia 34-11 3/4 (10.66m) 6 Kristin Overskei, Sr, St. Thomas 34-9 3/4 (10.61m) 7 Anne Habbena, Fr, Bethel 34-7 (10.54m) 8 Kirsten Bland, So, Gustavus 34-7 (10.54m) 9 Kari Pederson, Fr, St. Mary's 33-10 3/4 (10.33m)
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PEN PV | Team Scores | Top

Shot Put Round 1, Flight 1 1 Misty Bahr, Sr, Hamline 46-6 1/4 (14.18m)q MIAC Meet Record NCAA Automatic NCAA Provisional 2 Erin Dana, Fr, Gustavus 40-5 (12.32m)q 3 Amy Buran, Fr, Gustavus 37-0 1/2 (11.29m)q 4 Anne Poduska, Fr, Macalester 35-4 1/2 (10.78m)q 5 Rachel Aufforth, Fr, Concordia 35-2 (10.72m)q 6 Jamie Wilson, Sr, St. Mary's 33-8 (10.26m) 7 Lindsay Grier, So, St. Mary's 33-3 1/4 (10.14m) 8 Erika Houtz, Fr, Gustavus 31-4 1/2 (9.56m) 9 Maria DeBoer, So, Concordia 29-7 1/2 (9.03m) Round 1, Flight 2 1 Melissa Ring, Jr, Gustavus 41-0 1/4 (12.50m)q NCAA Provisional 2 Becky Kearns, Sr, Concordia 40-10 1/2 (12.46m)q NCAA Provisional 3 Nikki Berg, Concordia 35-8 1/2 (10.88m)q 4 Misty Smoot, So, St. Benedict 34-7 3/4 (10.56m)q 5 Emily Menden, Fr, St. Thomas 33-6 (10.21m) 6 Nancy Eichten, Fr, St. Catherine 33-1 3/4 (10.10m) 7 Sonia Lipker, So, Augsburg 32-2 3/4 (9.82m) 8 Lisa Harms, Sr, Bethel 31-8 (9.65m) 9 Karyn Senst, Concordia 25-2 3/4 (7.69m) Final 1 Misty Bahr, Sr, Hamline 46-6 1/4 (14.18m) MIAC Meet Record NCAA Automatic NCAA Provisional 2 Melissa Ring, Jr, Gustavus 41-5 3/4 (12.64m) NCAA Provisional 3 Erin Dana, Fr, Gustavus 40-10 1/2 (12.46m) NCAA Provisional 4 Becky Kearns, Sr, Concordia 40-10 1/2 (12.46m) NCAA Provisional 5 Amy Buran, Fr, Gustavus 37-1 1/4 (11.31m) 6 Nikki Berg, Concordia 35-8 1/2 (10.88m) 7 Rachel Aufforth, Fr, Concordia 35-5 (10.79m) 8 Anne Poduska, Fr, Macalester 35-4 1/2 (10.78m) 9 Misty Smoot, So, St. Benedict 34-7 3/4 (10.56m)
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PEN PV | Team Scores | Top

20 Pound Weight Throw Round 1, Flight 1 1 Becky Kearns, Sr, Concordia 50-0 3/4 (15.26m)q NCAA Provisional 2 Laura Utke, Jr, Concordia 47-7 1/4 (14.51m)q NCAA Provisional 3 Erin Dana, Fr, Gustavus 45-1 1/2 (13.75m)q NCAA Provisional 4 Amanda Marotz, So, Gustavus 41-9 1/4 (12.73m)q 5 Amanda Glas, Jr, Concordia 41-8 3/4 (12.72m)q 6 Sam Kapphahn, Jr, Concordia 40-4 3/4 (12.31m) 7 Sonia Lipker, So, Augsburg 38-3 1/2 (11.67m) 8 Bretta Norton, Jr, Carleton 36-2 (11.02m) 9 Anne Poduska, Fr, Macalester 28-5 1/2 (8.67m) Round 1, Flight 2 1 Misty Bahr, Sr, Hamline 53-0 (16.15m)q MIAC Meet Record NCAA Automatic NCAA Provisional 2 April Felt, So, Gustavus 52-1 (15.87m)q MIAC Meet Record NCAA Automatic NCAA Provisional 3 Misty Smoot, So, St. Benedict 42-8 3/4 (13.02m)q 4 Maria DeBoer, So, Concordia 42-8 1/4 (13.01m)q 5 Amy Buran, Fr, Gustavus 40-2 3/4 (12.26m) 6 Erika Houtz, Fr, Gustavus 40-0 (12.19m) 7 Erica Bodin, Jr, Concordia 38-7 (11.76m) 8 Lindsay Grier, So, St. Mary's 36-4 3/4 (11.09m) 9 Erika Lilley, Fr, Macalester 36-3 1/2 (11.06m) Final 1 Misty Bahr, Sr, Hamline 54-5 1/4 (16.59m) MIAC Meet Record NCAA Automatic NCAA Provisional 2 April Felt, So, Gustavus 52-1 (15.87m) MIAC Meet Record NCAA Automatic NCAA Provisional 3 Becky Kearns, Sr, Concordia 50-0 3/4 (15.26m) NCAA Provisional 4 Laura Utke, Jr, Concordia 48-11 3/4 (14.93m) NCAA Provisional 5 Erin Dana, Fr, Gustavus 45-1 1/2 (13.75m) NCAA Provisional 6 Misty Smoot, So, St. Benedict 42-8 3/4 (13.02m) 7 Maria DeBoer, So, Concordia 42-8 1/4 (13.01m) 8 Amanda Marotz, So, Gustavus 41-9 1/4 (12.73m) 9 Amanda Glas, Jr, Concordia 41-8 3/4 (12.72m)
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PEN PV | Team Scores | Top

High Jump 1 Kirsten Bland, So, Gustavus 5-2 1/4 (1.58m) 2 Megan June, So, Macalester 5-0 1/4 (1.53m) 3 Kate Bednarczyk, Sr, St. Thomas 5-0 1/4 (1.53m) 4 Angie Strom, Concordia 5-0 1/4 (1.53m) 5 Joelle Farelle, Fr, Macalester 4-10 1/4 (1.48m) 6 Katie Bestul, Fr, St. Thomas 4-10 1/4 (1.48m) 7 Doreen Bechtold, Sr, St. Thomas 4-10 1/4 (1.48m) 8 Rachel Halverson, So, Concordia 4-8 1/4 (1.43m) 8 Mel Roche, Concordia 4-8 1/4 (1.43m) 8 Sarah Severson, Sr, Concordia 4-8 1/4 (1.43m) 11 Mishka Vertin, Fr, St. Thomas 4-8 1/4 (1.43m) 12 Karin Jolivette, Jr, St. Olaf 4-8 1/4 (1.43m) 12 Chris Kolbinger, Fr, St. Benedict 4-8 1/4 (1.43m) 14 Sandra Helquist, So, Carleton 4-6 1/4 (1.38m) 15 Bobbie Ptacek, So, St. Mary's 4-6 1/4 (1.38m) Kelly Mattison, Fr, St. Olaf NH
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PEN PV | Team Scores | Top

Pentathlon 1 Doreen Bechtold, Sr, St. Thomas 3040 2 Kate Bednarczyk, Sr, St. Thomas 2960 3 Sarah Severson, Sr, Concordia 2916 4 Katie Bestul, Fr, St. Thomas 2879 5 Andrea Thompson, Jr, St. Olaf 2683 6 Kelly Tan, So, Carleton 2657 7 Sandra Helquist, So, Carleton 2500 8 Emily Menden, Fr, St. Thomas 2494 9 Melinda Goodwin, Jr, Macalester 2350 10 Emily Rankin, Fr, Concordia 2260 11 Jennifer Fettig, Fr, Concordia 2123 12 Karin Jolivette, Jr, St. Olaf 2120 13 Kristine Lamm, Fr, Macalester 2103 14 Kelly Mattison, Fr, St. Olaf 2089 15 Emily Fordyce, Bethel 1992
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PEN PV | Team Scores | Top

Pole Vault 1 Caroline Boatz, Fr, St. Benedict 10-0 (3.05m) 2 Rhonda Swanson, Jr, St. Benedict 9-6 1/4 (2.90m) 3 Sarah Severson, Sr, Concordia 8-6 1/4 (2.60m) 4 Michele Ross, So, St. Thomas 8-0 1/2 (2.45m) 5 Kathryn Krueger, Fr, Gustavus 8-0 1/2 (2.45m) 6 Lori Knapp, So, Concordia 8-0 1/2 (2.45m) 7 Jen Fettig, Concordia 7-6 1/2 (2.30m) 8 Amber Novotny, Fr, Concordia 7-6 1/2 (2.30m) 9 Doreen Bechtold, Sr, St. Thomas 7-6 1/2 (2.30m) 10 Melinda Laine, Fr, Carleton 7-0 1/2 (2.15m) 10 Elin Schoenfelder, Fr, St. Thomas 7-0 1/2 (2.15m) 10 Kate Ihle, Fr, Carleton 7-0 1/2 (2.15m) Nikki Tuma, Fr, St. Benedict NH
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PEN PV | Team Scores | Top

TEAM SCORES PLACE TEAM POINTS 1 Concordia 140.0 2 Gustavus 139.5 3 St. Thomas 139.0 4 St. Olaf 88.5 5 Macalester 64.0 6 Carleton 50.0 7T Hamline 48.0 7T St. Benedict 48.0 9 Bethel 41.0 10 St. Catherine 17.0 11 St. Mary's 3.0 12 Augsburg 2.0
Results also available for men . Return to home page.