1998 Cobber Women's Track & Field
| Schedule/Results | Roster | Meet Results | History | Top | Home |

Concordia Iinvitational, January 24, 1998,
Olson Forum
Concordia College
 
Concordia Performances | Complete Results | Team Scores | Top | Meet Schedule

 55 Meter
Round 1, Heat 1
3 Sonya Smith, Concordia 7.88q
5 Amber Novotny, Concordia 8.79
6 Jessica Anderson, Concordia 9.63
Round 1, Heat 2
6 Lori Knapp, Concordia 8.78
Round 1, Heat 3
4 Karin McGregor, Concordia 8.04
Round 1, Heat 4
6 Ruth Moe, Concordia 8.30
Final
8 Sonya Smith, Concordia 7.88

55 Meter Hurdles
Round 1, Heat 4
5 Angela Strom, Concordia 11.01
Round 1, Heat 5
2 Sara Grineski, Concordia 9.00q
Final
9 Sara Grineski, Concordia 9.03

200 Meter
9 Sonya Smith, Concordia 28.47
15 Ruth Moe, Concordia 29.31
20 Jessica Anderson, Concordia 35.56

400 Meter
3 Mollee Ludtke, Concordia 62.61
17 Michelle Beare, Concordia 69.43

600 Meter
3 Julie Engh, Concordia 1:44.60
6 Kelly Shannon, Concordia 1:47.98
7 Sarah Rustad, Concordia 1:48.42
9 Sommer Jalbert, Concordia 1:50.79

800 Meter
4 Leta Prochnow, Concordia 2:31.95
9 Sarah Severson, Concordia 2:44.21
 Amy Wick, Concordia NT

1000 Meter
7 Cindy Carstens, Concordia 3:21.82
9 Joanne Maki, Concordia 3:25.06
13 Jackie Demaris, Concordia 3:51.30
14 Adrianne Domina, Concordia 4:35.91

1500 Meter
2 Heidi Brenden, Concordia 5:03.01
3 Barb Breidenbach, Concordia 5:05.20
9 Cindy Carstens, Concordia 5:18.99
14 Jackie Demaris, Concordia 6:03.38

3000 Meter
5 Barb Breidenbach, Concordia 11:18.59

4X200 Meter Relay
4 Concordia (Sara Grineski, Sonya Smith, Jodie Moldenhauer, Mel
Roche) 1:54.21
5 Concordia (Ruth Moe, Angie Strom, Amber Novotny, Karin
McGregor) 2:00.62

4X400 Meter Relay
4 Concordia (Sara Grineski, Sarah Rustad, Leta Prochnow, Mel
Roche) 4:22.40
7 Concordia (Joanne Maki, Amy Wick, Sommer Jalbert, Michelle
Beare) 4:32.30

4X800 Meter Relay
4 Concordia (Mollee Ludtke, Julie Engh, Kelly Shannon, Heidi
Brenden) 10:10.70

Long Jump
Round 1, Flight 1
1 Sarah Rustad, Concordia 15-8 3/4 (4.79m)
6 Stacia Fey, Concordia 15-2 (4.62m)
7 Amy Scoville, Concordia 14-10 3/4 (4.54m)
9 Sarah Marr, Concordia 14-5 3/4 (4.41m)
Round 1, Flight 2
4 Karin McGregor, Concordia 16-5 1/4 (5.01m)
10 Jennifer Fettig, Concordia 14-9 1/4 (4.50m)

Triple Jump
Round 1, Flight 1
1 Sarah Marr, Concordia 32-11 1/4 (10.04m)
2 Amy Scoville, Concordia 32-2 (9.80m)
3 Jennifer Fettig, Concordia 31-5 3/4 (9.59m)
5 Stacia Fey, Concordia 30-3 1/2 (9.23m)
 Rachel Halverson, Concordia ND
Round 1, Flight 2
6 Sarah Rustad, Concordia 31-10 3/4 (9.72m)
8 Karin McGregor, Concordia 31-3 (9.52m)

High Jump
8 Angela Strom, Concordia 4-7 3/4 (1.42m)
9 Marci Putman, Concordia 4-7 3/4 (1.42m)
10 Melanie Roche, Concordia 4-6 (1.37m)
10 Rachel Halverson, Concordia 4-6 (1.37m)

Pole Vault
11 Amber Novotny, Concordia 6-11 3/4 (2.13m)
13 Lori Knapp, Concordia 6-6 (1.98m)

Shot Put
Round 1, Flight 1
1 Karyn Senst, Concordia 32-0 3/4 (9.77m)
2 Nicole Springer, Concordia 30-5 3/4 (9.29m)
4 Sarah Severson, Concordia 29-1 1/4 (8.87m)
5 Alicia Tull, Concordia 27-10 1/4 (8.49m)
7 Jennifer Fettig, Concordia 26-6 1/2 (8.09m)
8 Sarah Rustad, Concordia 19-7 (5.97m)
Round 1, Flight 2
8 Emily Rankin, Concordia 29-9 1/4 (9.07m)
Round 1, Flight 3
1 Becky Kearns, Concordia 37-11 1/2 (11.57m)q
2 Maria Deboer, Concordia 36-1 1/2 (11.01m)q
7 Nikki Berg, Concordia 33-8 (10.26m)
10 Rachel Aufforth, Concordia 31-7 1/4 (9.63m)
Final
5 Maria Deboer, Concordia 39-4 (11.99m)
9 Becky Kearns, Concordia 37-11 1/2 (11.57m)

20# Weight
Round 1, Flight 1
1 Rachel Aufforth, Concordia 38-6 3/4 (11.75m)
3 Erica Bodin, Concordia 35-8 (10.87m)
4 Sam Kapphahn, Concordia 35-1 1/4 (10.70m)
7 Heidi Larson, Concordia 33-4 3/4 (10.18m)
9 Karyn Senst, Concordia 24-9 1/4 (7.55m)
Round 1, Flight 2
1 Becky Kearns, Concordia 44-8 1/4 (13.62m)q
4 Amanda Glas, Concordia 40-6 1/4 (12.35m)
Round 1, Flight 3
1 Laura Utke, Concordia 50-8 1/4 (15.45m)q
 Meet record
4 Maria Deboer, Concordia 42-1 1/4 (12.83m)q
Final
1 Laura Utke, Concordia 50-8 1/4 (15.45m)
 Meet record
3 Becky Kearns, Concordia 44-8 1/4 (13.62m)
7 Maria Deboer, Concordia 42-1 1/4 (12.83m)
 

Concordia Performances | Complete Results | Team Scores | Top | Meet Schedule
 

TEAM SCORES 

1 U Of Mary            224.0 

2 Jamestown            153.0 

3 Concordia             87.0 

4 Moorhead State        79.0 

5 St. Benedict          69.0 

6 North Dakota State    60.0 

7 Bemidji State         28.0 

8 Valley City State     10.0 

9 U Of North Dakota      8.0
 
 

Concordia Performances | Complete Results | Team Scores | Top | Meet Schedule
 
 

55 Meter 

Round 1, Heat 1 

1 Kasey Nemitz, Jamestown 7.69q 

2 Kathryn Jefferis, Jamestown 7.73q 

3 Sonya Smith, Concordia 7.88q 

4 Rhonda Swanson, St. Benedict 8.12 

5 Amber Novotny, Concordia 8.79 

6 Jessica Anderson, Concordia 9.63 

Round 1, Heat 2 

1 Dani Kipp, U Of Mary 7.68q 

2 Farrah Brantl, Moorhead State 7.88q 

3 Stacy Stephenson, Jamestown 7.90q 

4 Marcia Procopio, Jamestown 8.15 

5 Tracey Helmer, Valley City State 8.53 

6 Lori Knapp, Concordia 8.78 

Round 1, Heat 3 

1 Ida Allen, Jamestown 7.49q 

2 Darcy Faul, Bemidji State 7.80q 

3 Heidi Grefsand, Moorhead State 7.97q 

4 Karin McGregor, Concordia 8.04 

Round 1, Heat 4 

1 Jenny Jacobs, Jamestown 7.61q 

2 Jen Hollatz, Bemidji State 7.71q 

3 Stacey Quashaick, U Of Mary 7.98q 

4 Tessa Rohrbach, Valley City State 8.12 

5 Sara Rosemeier, Moorhead State 8.21 

6 Ruth Moe, Concordia 8.30 

Final 

1 Ida Allen, Jamestown 7.45 

 Meet record 

2 Jenny Jacobs, Jamestown 7.62 

3 Dani Kipp, U Of Mary 7.63 

4 Jen Hollatz, Bemidji State 7.70 

5 Kasey Nemitz, Jamestown 7.71 

6 Kathryn Jefferis, Jamestown 7.72 

7 Darcy Faul, Bemidji State 7.78 

8 Sonya Smith, Concordia 7.88 

9 Stacy Stephenson, Jamestown 7.91 

10 Farrah Brantl, Moorhead State 7.96 

11 Stacey Quashaick, U Of Mary 7.96 

12 Heidi Grefsand, Moorhead State 7.98 



55 Meter Hurdles 

Round 1, Heat 1 

1 Marcie Augst, North Dakota State 8.84q 

2 Becky Gregg, U Of Mary 8.88q 

3 Darcy Faul, Bemidji State 9.21q 

4 Toni Balsley, Bemidji State 9.26 

5 Jessi Suomala, Moorhead State 9.84 

6 Colette Lunde, Moorhead State 10.20 

Round 1, Heat 2 

1 Mandy Schroeder, U Of Mary 8.28q 

 Olson Forum Record 

 Meet record 

2 Becky Miller, Moorhead State 9.21q 

3 Stef Kelly, North Dakota State 9.30 

4 Lisa Mueller, Moorhead State 10.50 

Round 1, Heat 3 

1 Jamey Mulske, U Of Mary 8.49q 

 Olson Forum Record 

 Meet record 

2 Sasha Perkins, Jamestown 9.07q 

3 Andrea Shane, Moorhead State 9.25 

4 Rhonda Swanson, St. Benedict 9.33 

Round 1, Heat 4 

1 Vicki Haynes, U Of Mary 8.86q 

2 Ida Allen, Jamestown 9.01q 

3 Chere Fuchs, North Dakota State 9.15q 

4 Karla Beierman, Bemidji State 9.83 

5 Angela Strom, Concordia 11.01 

Round 1, Heat 5 

1 Erin Morrell, U Of Mary 8.67q 

 Olson Forum Record 

 Meet record 

2 Sara Grineski, Concordia 9.00q 

3 Steph Bartlette, Bemidji State 9.32 

4 Adrienne Sutton, Jamestown 9.41 

5 April Clairmont, Bemidji State 10.02 

6 Heidi Zimbelman, Moorhead State 10.56 

Final 

1 Mandy Schroeder, U Of Mary 8.21 

 Olson Forum Record 

 Meet record 

2 Jamey Mulske, U Of Mary 8.45 

 Olson Forum Record 

 Meet record 

3 Erin Morrell, U Of Mary 8.76 

4 Marcie Augst, North Dakota State 8.83 

5 Vicki Haynes, U Of Mary 8.86 

6 Ida Allen, Jamestown 8.88 

7 Becky Gregg, U Of Mary 8.91 

8 Sasha Perkins, Jamestown 8.96 

9 Sara Grineski, Concordia 9.03 

10 Becky Miller, Moorhead State 9.15 

11 Chere Fuchs, North Dakota State 9.20 

12 Darcy Faul, Bemidji State 9.21 



200 Meter 

1 Jamey Mulske, U Of Mary 26.06 

 Meet record 

2 Jen Hollatz, Bemidji State 27.46 

2 Becky Miller, Moorhead State 27.46 

4 Stacey Quashaick, U Of Mary 28.04 

5 Dani Kipp, U Of Mary 28.10 

6 Sarah Mortensen, Jamestown 28.17 

7 Diane Southam, U Of Mary 28.37 

8 Hanni Megaw, St. Benedict 28.46 

9 Sonya Smith, Concordia 28.47 

10 Jenny Jacobs, Jamestown 28.61 

11 Sara Rosemeier, Moorhead State 28.63 

12 Colleen Mensing, St. Benedict 29.15 

13 Marcia Procopio, Jamestown 29.17 

14 Erica Dague, Bemidji State 29.29 

15 Ruth Moe, Concordia 29.31 

16 Kathryn Jefferis, Jamestown 29.40 

17 April Clairmont, Bemidji State 29.82 

18 Colette Lunde, Moorhead State 31.15 

19 Vanessa Pilupchak, Valley City State 31.25 

20 Jessica Anderson, Concordia 35.56 



400 Meter 

1 Jessica Holtan, U Of Mary 60.95 

2 Aron Clark, Moorhead State 62.56 

3 Mollee Ludtke, Concordia 62.61 

4 Darcie Conway, North Dakota State 63.30 

5 Kara Boyko, Jamestown 63.48 

6 Renee Sisco, U Of Mary 63.50 

7 Courtney Pitzer, U Of Mary 63.51 

8 Heidi Grefsand, Moorhead State 63.73 

9 Cathy Adrian, Bemidji State 64.79 

10 Mitzi Boerner, Jamestown 65.52 

11 Chere Fuchs, North Dakota State 66.26 

12 Jenni Bates, St. Benedict 67.28 

13 Tina Entzminger, Jamestown 67.41 

14 Erica Dague, Bemidji State 68.10 

15 Polly Hunt, St. Benedict 68.62 

16 Amanda Bergstad, Jamestown 68.80 

17 Michelle Beare, Concordia 69.43 

18 Heidi Zimbelman, Moorhead State 69.86 

19 Jessi Suomala, Moorhead State 70.11 

20 Chrissy Theis, Bemidji State 70.68 



600 Meter 

1 Erin Boziel, Jamestown 1:35.64 

 Olson Forum Record 

 Meet record 

2 Jamey Mulske, U Of Mary 1:36.21 

 Meet record 

3 Julie Engh, Concordia 1:44.60 

4 Shannon Weeks, U Of Mary 1:45.84 

4 Carolin Warling, Moorhead State 1:45.84 

6 Kelly Shannon, Concordia 1:47.98 

7 Sarah Rustad, Concordia 1:48.42 

8 Diane Southam, U Of Mary 1:49.71 

9 Sommer Jalbert, Concordia 1:50.79 



800 Meter 

1 Nicole Olson, North Dakota State 2:26.37 

2 Katie Vanselow, St. Benedict 2:29.83 

3 Kim Fox, U Of Mary 2:31.61 

4 Leta Prochnow, Concordia 2:31.95 

5 Sara Rinas, U Of Mary 2:32.07 

6 Carey Litsey, U Of Mary 2:34.24 

7 Alisha Minchow, St. Benedict 2:35.94 

8 Danel Manning, Jamestown 2:42.35 

9 Sarah Severson, Concordia 2:44.21 

10 Brenda Gates, Jamestown 2:48.34 

11 Jennifer Frank, Ndscs 2:49.49 

 Amy Wick, Concordia NT 

 Karmyn Tuma, St. Benedict NT 



1000 Meter 

1 Chris Ricker, U Of Mary 3:06.34 

 Meet record 

2 Mandi Zimney, Jamestown 3:08.37 

 Meet record 

3 Erica Litschke, St. Benedict 3:16.68 

4 Abi Friesz, Jamestown 3:16.92 

5 Caroline Warling, Moorhead State 3:17.94 

6 Tricia Bednar, North Dakota State 3:17.99 

7 Cindy Carstens, Concordia 3:21.82 

8 Carolin Warling, Moorhead State 3:23.61 

9 Joanne Maki, Concordia 3:25.06 

10 Jamie Nelson, St. Benedict 3:25.22 

11 Becky Olson, Valley City State 3:32.57 

12 Kendra Kleist, Jamestown 3:42.18 

13 Jackie Demaris, Concordia 3:51.30 

14 Adrianne Domina, Concordia 4:35.91 



1500 Meter 

1 Laurie Fox, U Of Mary 4:53.26 

2 Heidi Brenden, Concordia 5:03.01 

3 Barb Breidenbach, Concordia 5:05.20 

4 Connie Gross, St. Benedict 5:08.25 

5 Kami Iversen, North Dakota State 5:09.65 

6 Tiffany Solberg, Jamestown 5:10.81 

7 Caroline Warling, Moorhead State 5:12.92 

8 Kelly Bezemer, Valley City State 5:15.80 

9 Cindy Carstens, Concordia 5:18.99 

10 Becky Olson, Valley City State 5:33.07 

11 Danel Manning, Jamestown 5:38.86 

12 Brenda Gates, Jamestown 5:40.89 

13 Kendra Kleist, Jamestown 5:42.03 

14 Jackie Demaris, Concordia 6:03.38 



3000 Meter 

1 Mandi Gronos, Jamestown 10:51.65 

2 Kim Vader, North Dakota State 11:07.39 

3 Connie Gross, St. Benedict 11:12.95 

4 Kandi Brick, Bemidji State 11:14.18 

5 Barb Breidenbach, Concordia 11:18.59 

6 Amy Reiter, Jamestown 11:23.20 

7 Melissa Kramers, St. Benedict 11:30.00 

8 Kelly Bezemer, Valley City State 11:40.62 

9 Annie Ness, Jamestown 12:10.00 

10 Laura Smith, St. Benedict 12:15.35 

11 Laura Carlson, Valley City State 13:06.90 

12 Jen Johnson, Bemidji State 13:58.11 



5000 Meter 

1 Shawna Doty, Jamestown 18:23.13 

 Olson Forum Record 

 Meet record 

2 Missy Petersen, St. Benedict 18:56.80 

3 Sarah Omann, St. Benedict 19:00.21 

4 Leah Polzine, Bemidji State 20:02.73 



4X200 Meter Relay 

1 Msu 4X200, Moorhead State 1:49.94 

2 Jamestown 4X200, Jamestown 1:50.12 

3 Mary 4X200, U Of Mary 1:50.93 

4 Concordia (Sara Grineski, Sonya Smith, Jodie Moldenhauer, Mel

Roche) 1:54.21 

5 Concordia (Ruth Moe, Angie Strom, Amber Novotny, Karin

McGregor) 2:00.62 



4X400 Meter Relay 

1 Mary 4X400, U Of Mary 4:11.40 

2 Msu 4X400, Moorhead State 4:16.60 

3 Jamestown 4X400, Jamestown 4:19.20 

4 Concordia (Sara Grineski, Sarah Rustad, Leta Prochnow, Mel

Roche) 4:22.40 

5 St Bens 4X400, St. Benedict 4:28.20 

6 Ndsu 4X400, North Dakota State 4:31.20 

7 Concordia (Joanne Maki, Amy Wick, Sommer Jalbert, Michelle

Beare) 4:32.30 



4X800 Meter Relay 

1 Jamestown 4X800, Jamestown 9:48.40 

 Meet record 

2 Mary 4X800, U Of Mary 9:55.90 

 Meet record 

3 St Bens 4X800, St. Benedict 10:04.70 

4 Concordia (Mollee Ludtke, Julie Engh, Kelly Shannon, Heidi

Brenden) 10:10.70 

5 Bemidji 4X800, Bemidji State 10:34.70 



Long Jump 

Round 1, Flight 1 

1 Sarah Rustad, Concordia 15-8 3/4 (4.79m) 

2 Karmyn Tuma, St. Benedict 15-6 3/4 (4.74m) 

3 Kari Jensen, Jamestown 15-6 1/4 (4.73m) 

4 Audrey Reiter, Jamestown 15-4 3/4 (4.69m) 

5 Caroline Warling, Moorhead State 15-2 1/4 (4.63m) 

6 Stacia Fey, Concordia 15-2 (4.62m) 

7 Amy Scoville, Concordia 14-10 3/4 (4.54m) 

8 Erika Ringstrom, Jamestown 14-10 1/2 (4.53m) 

9 Sarah Marr, Concordia 14-5 3/4 (4.41m) 

10 Colette Lunde, Moorhead State 14-2 1/2 (4.33m) 

Round 1, Flight 2 

1 Becky Miller, Moorhead State 17-11 (5.46m)q 

 Meet record 

2 Jenny Borg, U Of Mary 17-6 1/4 (5.34m)q 

3 Jen Hollatz, Bemidji State 16-7 3/4 (5.07m)q 

4 Karin McGregor, Concordia 16-5 1/4 (5.01m) 

5 Stacy Stephenson, Jamestown 16-3 1/4 (4.96m) 

6 Jill Pieltruszeush, Bemidji State 15-4 1/4 (4.68m) 

7 Lisa Mueller, Moorhead State 15-2 1/4 (4.63m) 

8 Missy Biggs, U Of Mary 15-2 1/4 (4.63m) 

9 Adrienne Sutton, Jamestown 15-0 (4.57m) 

10 Jennifer Fettig, Concordia 14-9 1/4 (4.50m) 

11 Andrea Shane, Moorhead State 13-7 1/2 (4.15m) 

Round 1, Flight 3 

1 Mandy Schroeder, U Of Mary 17-8 1/4 (5.39m)q 

2 Danielle Olson, Valley City State 17-4 3/4 (5.30m)q 

3 Jamey Mulske, U Of Mary 17-3 1/2 (5.27m)q 

4 Sarah Mortensen, Jamestown 17-0 3/4 (5.20m)q 

5 Zoe Lindquist, U Of Mary 16-11 1/2 (5.17m)q 

6 Becky Douglas, Jamestown 16-9 3/4 (5.12m)q 

7 Ida Allen, Jamestown 16-5 3/4 (5.02m) 

8 Melissa Linder, North Dakota State 15-11 (4.85m) 

9 Lindsay Nowling, U Of Mary 15-10 1/4 (4.83m) 

Final 

1 Becky Miller, Moorhead State 17-11 (5.46m) 

 Meet record 

2 Mandy Schroeder, U Of Mary 17-8 1/4 (5.39m) 

3 Sarah Mortensen, Jamestown 17-7 (5.36m) 

4 Jenny Borg, U Of Mary 17-6 1/4 (5.34m) 

5 Jamey Mulske, U Of Mary 17-5 1/4 (5.31m) 

6 Danielle Olson, Valley City State 17-4 3/4 (5.30m) 

7 Zoe Lindquist, U Of Mary 16-11 1/2 (5.17m) 

8 Becky Douglas, Jamestown 16-9 3/4 (5.12m) 

9 Jen Hollatz, Bemidji State 16-7 3/4 (5.07m) 



Triple Jump 

Round 1, Flight 1 

1 Sarah Marr, Concordia 32-11 1/4 (10.04m) 

2 Amy Scoville, Concordia 32-2 (9.80m) 

3 Jennifer Fettig, Concordia 31-5 3/4 (9.59m) 

4 Jill Pieltruszeush, Bemidji State 30-10 1/4 (9.40m) 

5 Stacia Fey, Concordia 30-3 1/2 (9.23m) 

6 Jessi Suomala, Moorhead State 29-8 1/4 (9.05m) 

 Rachel Halverson, Concordia ND 

Round 1, Flight 2 

1 Jamey Mulske, U Of Mary 36-2 (11.02m)q 

2 Kari Jensen, Jamestown 35-5 3/4 (10.81m)q 

3 Missy Biggs, U Of Mary 34-5 1/2 (10.50m)q 

4 Lindsay Nowling, U Of Mary 33-6 (10.21m) 

5 Kim Schulte, North Dakota State 32-2 (9.80m) 

6 Sarah Rustad, Concordia 31-10 3/4 (9.72m) 

7 Carisa Ewanyshyn, Valley City State 31-6 3/4 (9.62m) 

8 Karin McGregor, Concordia 31-3 (9.52m) 

Round 1, Flight 3 

1 Stacy Stephenson, Jamestown 36-5 1/2 (11.11m)q 

2 Danielle Olson, Valley City State 35-3 3/4 (10.76m)q 

3 Brianne Erpelding, St. Benedict 34-9 1/2 (10.60m)q 

4 Erika Ringstrom, Jamestown 34-8 1/4 (10.57m)q 

5 Zoe Lindquist, U Of Mary 33-9 1/2 (10.30m)q 

6 Kelly Klecker, St. Benedict 33-8 3/4 (10.28m)q 

 Jenny Borg ND 

Final 

1 Stacy Stephenson, Jamestown 36-5 1/2 (11.11m) 

2 Jamey Mulske, U Of Mary 36-2 (11.02m) 

3 Kari Jensen, Jamestown 35-5 3/4 (10.81m) 

4 Danielle Olson, Valley City State 35-3 3/4 (10.76m) 

5 Erika Ringstrom, Jamestown 34-10 1/4 (10.62m) 

6 Brianne Erpelding, St. Benedict 34-9 1/2 (10.60m) 

7 Zoe Lindquist, U Of Mary 34-6 1/4 (10.52m) 

8 Missy Biggs, U Of Mary 34-5 1/2 (10.50m) 

9 Kelly Klecker, St. Benedict 34-1 1/2 (10.40m) 



High Jump 

1 Mandy Schroeder, U Of Mary 5-3 3/4 (1.62m) 

2 Crystal Olson, U Of Mary 4-11 3/4 (1.52m) 

3 Andrea Shane, Moorhead State 4-9 3/4 (1.47m) 

4 Jennifer Oscarson, Jamestown 4-7 3/4 (1.42m) 

4 Becky Douglas, Jamestown 4-7 3/4 (1.42m) 

4 Jamey Mulske, U Of Mary 4-7 3/4 (1.42m) 

7 Vicki Haynes, U Of Mary 4-7 3/4 (1.42m) 

8 Angela Strom, Concordia 4-7 3/4 (1.42m) 

9 Marci Putman, Concordia 4-7 3/4 (1.42m) 

10 Melanie Roche, Concordia 4-6 (1.37m) 

10 Rachel Halverson, Concordia 4-6 (1.37m) 

10 Sanna Beerman, U Of Mary 4-6 (1.37m) 

13 Adrienne Sutton, Jamestown 4-4 (1.32m) 

13 Chris Kolbinger, St. Benedict 4-4 (1.32m) 

15 Jill Pieltruszeush, Bemidji State 4-4 (1.32m) 

 Karmyn Tuma, St. Benedict NH 

 Colette Lunde, Moorhead State  NH 

 Lisa Mueller, Moorhead State  NH 

 Audrey Reiter, Jamestown  NH 



Pole Vault 

1 Vicki Haynes, U Of Mary 10-0 (3.05m) 

 Olson Forum Record 

 Meet record 

2 Aron Clark, Moorhead State 8-11 3/4 (2.74m) 

 Meet record 

3 Rhonda Swanson, St. Benedict 8-0 (2.44m) 

4 Melissa Linder, North Dakota State 8-0 (2.44m) 

5 Chere Fuchs, North Dakota State 7-6 (2.29m) 

5 Caroline Boatz, St. Benedict 7-6 (2.29m) 

5 Courtney Pitzer, U Of Mary 7-6 (2.29m) 

8 Lisa Mueller, Moorhead State 6-11 3/4 (2.13m) 

8 Jessica Holtan, U Of Mary 6-11 3/4 (2.13m) 

10 Shawna Nemmers, Jamestown 6-11 3/4 (2.13m) 

11 Amber Novotny, Concordia 6-11 3/4 (2.13m) 

12 Nikki Tuma, St. Benedict 6-6 (1.98m) 

13 Lori Knapp, Concordia 6-6 (1.98m) 

14 Sarah Krenzel, U Of Mary 6-0 (1.83m) 



Shot Put 

Round 1, Flight 1 

1 Karyn Senst, Concordia 32-0 3/4 (9.77m) 

2 Nicole Springer, Concordia 30-5 3/4 (9.29m) 

3 Colette Lunde, Moorhead State 29-4 (8.94m) 

4 Sarah Severson, Concordia 29-1 1/4 (8.87m) 

5 Alicia Tull, Concordia 27-10 1/4 (8.49m) 

6 Becky Miller, Moorhead State 27-4 1/2 (8.34m) 

7 Jennifer Fettig, Concordia 26-6 1/2 (8.09m) 

8 Sarah Rustad, Concordia 19-7 (5.97m) 

9 Andrea Shane, Moorhead State 19-6 1/4 (5.95m) 

Round 1, Flight 2 

1 Marla Hinrichs, Moorhead State 34-1 1/4 (10.39m) 

2 Nicole Nelson, Jamestown 33-10 1/4 (10.32m) 

3 Naomi Bastian, Moorhead State 33-6 3/4 (10.23m) 

4 Amy Boll, Bemidji State 31-6 1/2 (9.61m) 

5 Melody Haugen, Jamestown 30-3 1/2 (9.23m) 

6 Taryn Darnbush, Jamestown 30-0 3/4 (9.16m) 

7 Missy Ellingson, Valley City State 30-0 (9.14m) 

8 Emily Rankin, Concordia 29-9 1/4 (9.07m) 

9 Ann Doriden, St. Benedict 28-6 1/2 (8.70m) 

10 Adrienne Sutton, Jamestown 27-6 (8.38m) 

Round 1, Flight 3 

1 Becky Kearns, Concordia 37-11 1/2 (11.57m)q 

2 Maria Deboer, Concordia 36-1 1/2 (11.01m)q 

3 Mari Stokka, Moorhead State 35-8 3/4 (10.89m) 

4 Laura Flom, Ndscs 35-5 (10.79m) 

5 Misty Smoot, St. Benedict 35-3 1/4 (10.75m) 

6 Noel Olson, Ndscs 34-6 3/4 (10.53m) 

7 Nikki Berg, Concordia 33-8 (10.26m) 

8 Stef Kelly, North Dakota State 33-4 3/4 (10.18m) 

9 Nikki Dixon, Jamestown 33-1 (10.08m) 

10 Rachel Aufforth, Concordia 31-7 1/4 (9.63m) 

Round 1, Flight 4 

1 Jen Hannulz, U Of Mary 45-6 1/4 (13.87m)q 

 Meet record 

2 Marci Conley, Jamestown 40-7 3/4 (12.39m)q 

3 Andrea Charlebois, U Of North Dakota 39-5 1/4 (12.02m)q 

4 Jenny Duerr, Moorhead State 38-11 (11.86m)q 

5 Sara Person, U Of Mary 38-1 1/2 (11.62m)q 

6 Marcie Augst, North Dakota State 37-11 1/2 (11.57m)q 

7 Kari Frehse, Jamestown 37-3 (11.35m)q 

8 Jennifer Jennings, U Of Mary 36-0 3/4 (10.99m) 

9 Chris Mitchell, St. Benedict 34-6 1/4 (10.52m) 

10 Yolanda Davis, U Of Mary 33-3 (10.13m) 

11 Tracey Stenzel, Ndscs 32-2 (9.80m) 

Final 

1 Jen Hannulz, U Of Mary 45-6 1/4 (13.87m) 

 Meet record 

2 Andrea Charlebois, U Of North Dakota 40-11 (12.47m) 

3 Marci Conley, Jamestown 40-7 3/4 (12.39m) 

4 Jenny Duerr, Moorhead State 39-5 3/4 (12.03m) 

5 Maria Deboer, Concordia 39-4 (11.99m) 

6 Sara Person, U Of Mary 39-2 1/2 (11.95m) 

7 Kari Frehse, Jamestown 38-6 (11.73m) 

8 Marcie Augst, North Dakota State 38-3 1/4 (11.66m) 

9 Becky Kearns, Concordia 37-11 1/2 (11.57m) 



20# Weight 

Round 1, Flight 1 

1 Rachel Aufforth, Concordia 38-6 3/4 (11.75m) 

2 Marla Hinrichs, Moorhead State 36-5 3/4 (11.12m) 

3 Erica Bodin, Concordia 35-8 (10.87m) 

4 Sam Kapphahn, Concordia 35-1 1/4 (10.70m) 

5 Nikki Dixon, Jamestown 34-5 1/2 (10.50m) 

6 Kari Frehse, Jamestown 33-6 1/2 (10.22m) 

7 Heidi Larson, Concordia 33-4 3/4 (10.18m) 

8 Jenny Duerr, Moorhead State 30-5 (9.27m) 

9 Karyn Senst, Concordia 24-9 1/4 (7.55m) 

Round 1, Flight 2 

1 Becky Kearns, Concordia 44-8 1/4 (13.62m)q 

2 Marrie Augst, North Dakota State 43-6 1/2 (13.27m)q 

3 Misty Smoot, St. Benedict 42-8 1/4 (13.01m)q 

4 Amanda Glas, Concordia 40-6 1/4 (12.35m) 

5 Andrea Charlebois, U Of North Dakota 40-1 1/2 (12.23m) 

6 Sara Person, U Of Mary 36-2 (11.02m) 

7 Chris Mitchell, St. Benedict 32-7 1/2 (9.94m) 

8 Amy Boll, Bemidji State 32-2 1/4 (9.81m) 

9 Yolanda Davis, U Of Mary 31-9 1/4 (9.68m) 

Round 1, Flight 3 

1 Laura Utke, Concordia 50-8 1/4 (15.45m)q 

 Meet record 

2 Charla Evenson, North Dakota State 45-0 1/4 (13.72m)q 

3 Mari Stokka, Moorhead State 43-4 1/4 (13.21m)q 

4 Maria Deboer, Concordia 42-1 1/4 (12.83m)q 

5 Jen Hanula, U Of Mary 41-9 3/4 (12.74m)q 

6 Stef Kelly, North Dakota State 40-9 1/2 (12.43m)q 

7 Naomi Bastian, Moorhead State 39-10 1/2 (12.15m) 

Final 

1 Laura Utke, Concordia 50-8 1/4 (15.45m) 

 Meet record 

2 Charla Evenson, North Dakota State 45-0 1/4 (13.72m) 

3 Becky Kearns, Concordia 44-8 1/4 (13.62m) 

4 Marrie Augst, North Dakota State 43-6 1/2 (13.27m) 

5 Mari Stokka, Moorhead State 43-4 1/4 (13.21m) 

6 Misty Smoot, St. Benedict 42-8 1/4 (13.01m) 

7 Maria Deboer, Concordia 42-1 1/4 (12.83m) 

8 Jen Hanula, U Of Mary 41-9 3/4 (12.74m) 

9 Stef Kelly, North Dakota State 40-9 1/2 (12.43m)
 Concordia Performances | Complete Results | Team Scores | Top | Meet Schedule & Teams

Concordia Invitational
Olson Forum
Concordia College 
January 24, 1997

Teams Competing
Concordia
Bemidji State
Jamestown
Moorhead State
North Dakota State College of Science
North Dakota State
University of Mary
Valley City State

12:00 pm        Long Jump - Women, Men to follow
        Long Jump - Men to follow Women‚s LJ
        Triple Jump - Women to follow Men‚s LJ
        Triple Jump - Men to follow Women‚s TJ
12:00 pm        20# Wt. - Women
        35# Wt. - Men to follow Women's 20# Wt.
        Shot Put  - Women to follow Men's 35# Wt.
        Shot Put - Men to follow Women's Shot Put
12:00 pm        High Jump - Men, Women to follow
12:00 pm        Pole Vault - Women-6 inch increments
2:00 p.m        Pole Vault - Men-Open at 9‚0", 12" increments to 12‚0", 30
minute warm-up then continue competition at 6" increments starting at
13‚0"

1:00 pm 4x200 Relay
1:15 pm 5000 M - Men
1:45 pm 55 M Hurdles - Prelims
2:00 pm 55 M - Prelims
2:15 pm 1500 M
2:35 pm 55 M Hurdle - Finals
2:45 pm 5000 M - Women
3:15 pm 400 M
3:45 pm 600 M
4:00 pm 55 M - Finals
4:20 pm 800 M
4:35 pm 1000 M
4:50 pm 200 M
5:10 pm 3000 M
5:40 pm 4x800 Relay
6:00 pm 4x400 Relay

* All running events women first, followed by men.  Time schedule may be
adjusted if entries necessitate a change.

1998 Cobber Women's Track & Field