1998 Cobber Women's Track & Field
| Schedule/Results | Roster | Meet Results | History | Top | Home |

Bison Classic , at NDSU, Feb. 21
See Complete Results

 
 
Concordia Performances | Complete Results | Team Scores | Top | Meet Schedule
 
(Concordia had  partial squad, those not making the Texas Trip)
Participating schools:
Augustana (AC), Bemidji state (BSU), Concordia Moorhead (CC), Jamestown College (JC), U of Mary (Mary), UM-Morris (UMM), Moorhead State (MHD),  North Dakota (UND), North Dakota State (NDSU), North Dakota State college of Science NDSCS), Unattached (UNA)
Complete Results

60 Meter Hurdles-Heat 1 

1. Andi Noel, NDSU      :09.22q

2. Marcie Augst, NDSU   :09.23q

3. Stephanie Jackson, AC        :09.23q

4. Karla Beierman, BSU  :09.96

Colette Lunde, MSU      DQ

        

60 Meter Hurdles-Heat  2

1. Toni Chiodo, NDSU    :09.41q 

2. Daney Faul, BSU      :09.73q

3. Heather Lee, NDSU    :09.86q

4. Jessi Suomala, MSU   :10.50

5. Cassie Inman, UMM    :11.83



60 Meter Hurdles-Heat 3 

1. Rhonda Sheffield, NDSU       :09.47q

2. Becky Miller, MSU    :09.89

3. Aaron Clark, MSU     :10.29

4. April Clairmont, BSU :10.56



60 Meter Hurdles-Heat  4

1. Chere Fuchs, NDSU    :09.69q 

2. Andrea Shane, MSU    :09.84q

3. Steph Bartlette, BSU :09.93

4. Becky Cable, UND     :10.00

5. Jen Fettig, CC       :11.05



60 Meter Hurdle Finals

1. Andi Noel, NDSU      :09.22

2t. Marcie Augst, NDSU  :09.24

2t. Stephanie Jackson, AC       :09.24

4. Toni Chiodo, NDSU    :09.43

5t. Chere Fuchs, NDSU   :09.60

5t. Rhonda Sheffield, NDSU      :09.60

7. Daney Faul, BSU      :09.72

8. Becky Miller, MSU    :09.75

9. Heather Lee, NDSU    :09.85

10. Andrea Shane, MSU   :09.94



60 Meter Dash-Heat 1

1. Crystal White, UND   :08.00q

2. Daney Faul, BSU      :08.31q 

3. Heidi Grefsrud, MSU  :08.45q 

4. Jessica Steoring, UMM   :09.00          

60 Meter Dash-Heat  2

1. Erin Jankord, NDSU   :07.86q 

2. Jen Hollatz, BSU     :08.11q

3. Chantel Larson, UNA  :08.25q 

4. Karin McGregor, CC   :08.48  

5. Lori Knapp, CC       :09.31  

60 Meter Dash-Heat  3

1. Andi Noel, NDSU      :08.11q 

2. Kate Wilson, AC      :08.26q

3. Sara Rosemeier, MSU  :08.25q 

60 Meter Dash-Heat  4

1. Sarah Mismash, AC    :08.18q 

2. Kerry Hendrickson, UND       :08.34q

3. Farrah Brantl, MSU   :08.46  

4. Suzanne Bergantine, UND      :08.61

5. Amber Novotny, CC    :09.38



60 Meter Dash  Finals

1. Erin Jankord, NDSU   :07.82

2. Crystal White, UND   :08.00  

3. Jen Hollatz, BSU     :08.05

4. Andi Noel, NDSU      :08.10

5. Chantel Larson, UNA  :08.16

6. Sarah Mismash, AC    :08.18

7. Kate Wilson, AC      :08.22

8. Daney Faul, BSU      :08.31

9. Kerry Hendrickson, MSU       :08.40

10. Heidi Grefsrud, MSU :08.43



200 Meter Run (Heats against time)

1.      Tamara Wigley, UNA      :24.67#

2. Jen Hollatz, BSU     :26.51

3. Amber Bohman, BSU    :26.79

4. Chantel Larson, UNA  :26.93

5. Crystal White, UND   :26.99

6. Becky Miller, MSU    :27.04

7. Sarah Mismash, AC    :27.11

8. Kate Wilson, AC      :27.55

9. Kerry Hendrickson, UND       :27.83

10. Sara Baustian, AC   :27.86

11. Farrah Brantl, MSU  :28.18

12. Darcie Conway, NDSU :28.37

13. Heidi Grefsrud, MSU :28.69

14. Mel Roche, CC       :28.99

15. Ruth Moe, CC        :29.22

16. Erica Dague, BSU    :29.24

17. Teasha Voracek, UND :31.28



400 Meter Dash (Heats Run Against Time)

1. Tamara Wigley, UNA   :55.50

2. Jill Theeler, NDSU   :57.09*

3. Andrea Harens, AC    :59.30

4. Jessi Melland, NDSU  1:00.43

5. Aaron Clark, MSU     1:01.60

6. Darcie Conway, NDSU  1:03.49

7. Sara Baustian, AC    1:04.06

8. Joanne Maki, CC      1:04.49

9. Erica Dague, BSU     1:04.58

10. Sara Rosemeier, MSU 1:04.98

11. Stacy Bush, AC      1:05.78

12. Cassie Inman, UMM   1:06.49

13. Teasha Voracek, UND 1:13.45



500 Meter Run (Heats Run Against Time)

1. Missy Berg, UND      1:20.53

2. Toni Chiodo, NDSU    1:20.67

3. Bev Kilzer, NDSU     1:20.82

4. Rhonda Sheffield, NDSU       1:21.93

5. Sara Hoerner, UND    1:22.37

6. Marnee Bergenheier, CC       1:24.74

7. Angie Forconi, BSU   1:28.60

        

800 Meter Run 

1. Cindy Scott, UNA     2:17.69

2. Traci Korynta, UNA   2:18.17

3. Jenny Behrens, NDSU  2:18.24

4. Annie Dougherty, NDSU        2:18.79

5. Nicky Olson, NDSU    2:23.10

6. Brittney Parmer, AC  2:24.40

7. Caroline Warling, MSU        2:24.60

8.      Nora Lauer, MSU 2:33.45

9.      Janine Diedrich, UMM    2:33.86

10. Colette Lunde, MSU  2:35.35

11. Mari Mancini, UMM   2:41.34

12. Kari Simmelink, UMM 2:49.40

13. Jessica Waldron, UMM        3:26.36

14. Courtney Jahnke, BSU        3:31.01



1,000 Meter Run

1. Codi Lehr, NDSU      2:58.82

2.      Emily Fleming, AC       3:01.26

3. Christy Rygh,UNA     3:02.25

4. Heidi Brenden, CC    3:05.63

5. Kathleen Bahe, NDSU  3:05.71

6. Carolin Warling, MSU 3:06.16

7. Cathy Adrian, BSU    3:07.00

8. Tricia Bednar, NDSU  3:13.54

9. Tricia Pederson, UND 3:16.62

10. Liz Kane, UMM       3:57.97

11. Courtney Ehlers, BSU        4:10.39



Mile

1.      April Maine, UND        5:19.47

2. Kandi Brick, BSU     5:34.36

3. Kari Chaffee, BSU    5:55.07

4. Leah Polzine, BSU    6:01.35

5. Mari Mancini, UMM    6:02.30

6.      Julie Cousins, UMM      6:07.41

7. Katie Forbes, UMM    6:13.48

8.      Jen Frank, NDSCS        6:30.25

9. Patti Kellior, UMM   6:37.00

10. Liz Kane, UMM       6:38.55



3,000 Meter Run

1. Stacy Johnson, AC    9:59.36

2. Kim Olund, UNA       10:38.03

3. Kim Vader, NDSU      10:42.07

4. Leah Gifford, AC     10:46.39

5. Clare McElrath, NDSU 10:52.71

6. Kami Iverson, NDSU   11:09.53

7. Angie Lofthus, MSU   11:39.36

8. Dristi Jensen, UMM   11:40.34

9. Heidi Meehan, UND    11:41.50

10. Kari Jacobson, UMM  12:05.73

11. Julie Cousins, UMM  12:38.47

12. Katie Forbes, UMM   13:16.27

13. Patti Kellior, UMM  13:41.03



4x 400 Relay Final 

1. NDSU I       3:59.33

2. AC   4:05.90

3. NDSU II      4:06.57

4. CC   4:26.78



Two Mile Relay

1. NDSU 9:39.15

2. UND  10:02.86

3. UMM  11:11.52



High Jump

1. Andrea Jeseritz, NDSU        5-6*

2. Andrea Shane, MSU    5-4

3. Catie Morgan, NDSU   5-4

4. Tricia Pederson, UND 5-2

5t. Stef Bullard, NDSU  5-2

5t. Shosti Vorachek, UND        5-2

7. Ky Matthes, BSU      5-0

8. Mindi Draayer, AC    4-10

9. Heather Lee, NDSU    4-10

10. Ky Matthes, BSU     4-10

11. Stef Haugen, NDSU   4-10

Mel Roche, CC   No Height

Kari Arp, NDSCS No Height

   

Long Jump 

1. Jen Hollatz, BSU     17-11 3/4

2. Andi Noel, NDSU      17-10

3. Sherry Hotchkiss, AC 17-7 1/4

4. Jess Smith, NDSU     17-3 3/4

5. Heather Lee, NDSU    17-3

6. Tina Doeden, AC      17-0 1/2

7. Beca Casey, AC       16-10

8. Amy Skeate, UMM      16-6 3/4

9. Karin McGregor, CC   16-6

10. Jennifer Fettig, CC 15-11 3/4

11. Andrea Hannan, UMM  15-10 1/4

12. Jessical Steoring, UMM      15-1 1/4

13. Amy Scoville, CC    14-11 1/4

14. Ky Matthes, BSU     14-9

15t. Stacia Fey, CC     14-4 1/2

15t. Lindsey Witt, UMM  14-4 1/2

17. Karla Beierman, BSU 14-4 1/4

18. Jill Pietruszenski, BSU     13-5

Becky Cable, UND        DQ



      

Triple Jump

1. Andrea Jeseritz, NDSU        36-11

2. Katie Morgan, NDSU   36-6

3. Shosti Vorachek, UND 35-9 1/4

4. Suzzanne Bergantine, UND     35-0

5. Tina Doeden, AC      34-10

6. Stef Bullard 34-3 1/2

7. Karin McGregor, CC   33-9 1/2

8. Heidi Besse, UNA     33-4

9. Lindsey Witt, UMM    32-8

10. Amy Scoville, CC    32-4 1/2

11. Jess Smith, NDSU    32-3 1/2

12. Andrea Hannan, UMM  31-4 3/4

13. Mindy Draayer, AC   31-3

14. Kim Schulte, NDSU   30-11 1/2

15. Jill Pietruszenski, BSU     30-5

16. Darcy Faul, BSU     29-11 1/2

17. Jessica Steoring, UMM       28-10 1/2

Stacia Fey, CC  DQ

Sarah Rustad, CC        DQ

Jessi Snomala, MSU      DQ

Amy Skeate, UMM DQ



Pole Vault

1. Shawna Nemmers, JC   8-6

2. Melissa Linder, NDSU 8-6

3. Chere Fuchs, NDSU    8-0

4. Lori Knapp, CC       8-0

5. Jen Fettig, CC       8-6

Amber Novotny, CC       No Height



20# Weight

1. Vicki Poehler, NDSU  49-0 1/2*

2. Marcie Augst, NDSU   48-0*

3. Charla Evenson, NDSU 46-11 1/2

4. Mari Stokka, MSU     45-4

5. Colleen White, NDSU  43-8 1/2

6. Corrie Conlon, NDSU  43-4 1/2 

7. Stef Kelly, NDSU     42-8

8. Julia Karst, UNA     40-1 1/2

9. Marla Heinrichs, MSU 39-1 1/2

10. Katie Drellack, UND 38-2 1/2

11. Nicole Bell, UND    37-0 1/2

12. Amy Boll, BSU       36-8

13. Jenny Duerr, MSU    34-11 1/2

14. April Clairmont, BSU        31-5 1/2

Naomi Bastian, MSU      DQ



Shot Put

1. Julia Karst, UNA     45-8 1/2

2. Marcie Augst, NDSU   43-3*

3. Jenny Duerr, MSU     41-4 1/2

4. Vicki Poehler, NDSU  40-3 1/2

5. Stef Kelly, NDSU     39-3 1/2

6. Laura Flom, NDSCS    38-2

7. Tracy Stenzel, NDSCS 37-11 1/2

8. Kati Drellack, UND   37-1

9. Nicole Bell, UND     36-6 1/2

10. Mari Stokka, MSU    36-6

11. Colleen White, NDSU 36-6

12. Corrie Conlon, NDSU 36-2

13. Naomi Bastian, MSU  34-6 1/2

14. Nkki Berg, CC       33-11 1/2

15. Noel Olson, NDSCS   33-7

16. Amy Boll, BSU       33-4

17. Amy Skeate, UMM     32-11 1/2

18. April Clairmont, BSU        32-11 1/2

19. Marla Hinrichs, MSU 30-9

20. Becky Cabler, UND   30-5

21. Cassie Inman, UMM   27-9 1/2





q-Qualified for finals

$-NDSU  record

#-Bison Sports Arena record

^-Automatic NCAA Division II national qualifying mark

*-Provisional NCAA Division II national qualifying mark
 
Concordia Performances | Complete Results | Team Scores | Top | Meet Schedule

 

Concordia Performances | Complete Results | Team Scores | Top | Meet Schedule
 TEAM SCORES
 
Concordia Performances | Complete Results | Team Scores | Top | Meet Schedule & Teams
 
12:30 p.m.
Shot put        Men-Women to follow
Long jump       Men-Women to follow
Triple jump     Men-Women to follow
Weight throw    Men-Women to follow shot put
High jump       Men-Women to follow
Pole vault      Women-men to follow

1:30    60 hurdles      prelims         Women-Men to follow (all events)
1:45    60 meters       prelims
2:00    Mile            final
2:15    60 hurdles      final
2:30    400 meters      final
2:45    500 meters      final
3:00    60 meters       final
3:10    800 meters      final
3:20    1,000 meters    final
3:30    200 meters      final
3:50    3,000 meters    final
4:15    4x400 relay     final
4:30    4x800   relay   final
 

 

1998 Cobber Women's Track & Field