MINNESOTA OPEN

University of Minnesota Fieldhouse, Minneapolis

Feb. 21, 1998

Click on the "event" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual or team.



55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | DM | LJ | TJ | SP | HJ | PV | WT | 300 Top

55 Meter Dash Round 1, Heat 1 1 Erica Stone, Gustavus 7.52q 2 Pattie Galle, Minnesota 7.57q 3 Miranda Jopp, St. Thomas 7.84 4 Katie Hagen, St. Benedict's 7.86 5 Alison Bachman, St. Olaf 7.96 6 Lucy Goldstein, Macalester 8.12 7 Kate Duchene, St. Thomas 8.24 8 Melinda Laine, Carleton 8.84 Round 1, Heat 2 1 Chantel White, Unattached 7.17q 2 Yvette White, Minnesota 7.47q 3 Anne Habbena, Bethel 7.79 4 Lisa Kuechle, St. Benedict's 8.04 5 Jenny Nelson, St. Catherine 8.36 Round 1, Heat 3 1 Noel Green, Bethel 7.52q 2 Amanda Olson, St. Olaf 7.65q 3 Sonya Bugbee, Northwestern College 7.67 4 Stacie Blaskowski, Minnesota 7.72 5 Kristin Overskei, St. Thomas 8.15 6 Amy MacDonald, Carleton 8.22 7 Michele Ross, St. Thomas 8.48 8 Stephanie Weeks, Macalester 8.64 Round 1, Heat 4 1 Kim Heath, Minnesota 7.44q 2 Alex Phillips, Macalester 7.70 3 Amber Kidder, St. Olaf 7.81 4 Tonya Ashfeld, St. Benedict's 7.83 5 Helen Mrema, Macalester 7.99 6 Anica Bowe, Macalester 8.27 7 Shelly Gregorich, St. Olaf 8.31 8 Jessica Anderson, Concordia (Moorhead) 9.35 Round 1, Heat 5 1 Sonya Smith, Concordia (Moorhead) 7.66q 2 Holly Harris, Macalester 7.67q 3 Tonika Garibaldi, St. Olaf 7.76 4 Emily Haley, St. Thomas 7.87 5 Colleen Mensing, St. Benedict's 8.02 6 Kelly Gunter, Hamline 8.36 7 Summer Barnes, Hamline 8.39 Final 1 Chantel White, Unattached 7.04 2 Kim Heath, Minnesota 7.33 3 Yvette White, Minnesota 7.38 4 Noel Green, Bethel 7.47 5 Erica Stone, Gustavus 7.50 6 Pattie Galle, Minnesota 7.61 7 Amanda Olson, St. Olaf 7.62 8 Sonya Smith, Concordia (Moorhead) 7.63 9 Sonya Bugbee, Northwestern College 7.68
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | DM | LJ | TJ | SP | HJ | PV | WT | 300 Top

200 Meter Dash 1 Pattie Galle, Minnesota 26.26 2 Gail Peterson, Bethel 26.92 3 Erica Stone, Gustavus 27.00 4 Amanda Olson, St. Olaf 27.00 5 Sonya Smith, Concordia (Moorhead) 27.08 6 Meghan Holton, St. Olaf 27.33 7 Busola Akinwale, Carleton 27.45 8 Jamie Lubitz, St. Thomas 27.45 9 Sara Ridge, Gustavus 27.46 10 Tonya Ashfeld, St. Benedict's 27.49 11 Miranda Jopp, St. Thomas 27.57 12 Amber Kidder, St. Olaf 27.67 13 Alex Phillips, Macalester 27.86 14 Megan Mullins, Gustavus 27.88 15 Kara Hedin, St. Thomas 27.98 16 Anne Habbena, Bethel 27.98 17 Hanni Megaw, St. Benedict's 28.06 18 Angie Lange, Bethel 28.09 19 Sonya Bugbee, Northwestern College 28.12 20 Sandy Helquist, Carleton 28.17 21 Kirstin Bland, Gustavus 28.19 22 Margo Boyle, St. Catherine 28.29 23 Sarah Oftedahl, Minnesota 28.38 24 Sara Grineski, Concordia (Moorhead) 28.39 25 Shari Hayden, North Park 28.43 26 Noel Green, Bethel 28.46 27 Katie Hagen, St. Benedict's 28.47 28 Jaime Hamilton, Minnesota 28.66 29 Amanda Cue, Macalester 28.99 30 Stacy Boatman, Bethel 29.04 31 Janice Waitshes, Bethel 29.21 32 Sydney Larson, St. Catherine 29.23 33 Shelly Gregorich, St. Olaf 29.58 34 Anica Bowe, Macalester 29.68 35 Kimberly Tester, St. Catherine 29.71 36 Lisa Kuechle, St. Benedict's 29.72 37 Jenny Nelson, St. Catherine 29.79 38 Michele Ross, St. Thomas 29.88 39 Sara Bergloff, Gustavus 30.04 40 Kate Duchene, St. Thomas 30.05 41 Lucy Goldstein, Macalester 30.06 42 Amy MacDonald, Carleton 30.55 43 Michelle Beare, Concordia (Moorhead) 30.60 44 Rachel Flenner, St. Thomas 31.14 45 Stephanie Weeks, Macalester 31.96 46 Melinda Laine, Carleton 32.85 47 Cindy Francoi, Bethel 32.90 48 Shannon Hill, St. Catherine 33.07 49 Melina Aristidou, Macalester 33.46 50 Jessica Anderson, Concordia (Moorhead) 34.16
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | DM | LJ | TJ | SP | HJ | PV | WT | 300 Top

400 Meter Dash 1 Laura Carlson, Gustavus 60.37 2 Megan Mullins, Gustavus 60.92 3 Alisa Gartner, Minnesota 60.98 4 Jamie Lubitz, St. Thomas 61.03 5 Stacy Horner, Gustavus 61.39 6 Margo Boyle, St. Catherine 61.43 7 Emily Walker, St. Olaf 62.06 8 Sara Ridge, Gustavus 62.45 9 Shellie Braggs, Minnesota 62.46 10 Lori Garlock, St. Benedict's 62.85 11 Hanni Megaw, St. Benedict's 62.93 12 Suzanne Wilson, Hamline 62.99 13 Mackenzie Winchell, Minnesota 63.05 14 Janet Hengel, St. Olaf 63.11 15 Sandy Helquist, Carleton 63.17 16 Anna Chalin, Minnesota 63.93 17 Andrea Thompson, St. Olaf 64.44 18 Amanda Cue, Macalester 64.69 19 Angie Lange, Bethel 64.72 20 Stacy Boatman, Bethel 64.89 21 Shannon Hill, St. Catherine 65.08 22 Jenni Bates, St. Benedict's 65.28 23 Sydney Larson, St. Catherine 66.26 24 Elin Schoenfelder, St. Thomas 68.29 25 Michelle Beare, Concordia (Moorhead) 68.42 26 Sarah vanderWeyst, St. Olaf 68.82 27 Amy MacDonald, Carleton 69.00 28 Cindy Francoi, Bethel 74.97
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | DM | LJ | TJ | SP | HJ | PV | WT | 300 Top

600 Meter Dash 1 Jamie McRaith, St. Olaf 1:41.04 2 Teresa Olsen, Hamline 1:41.24 3 Katie Vanselow, St. Benedict's 1:42.11 4 Emily Haley, St. Thomas 1:42.67 5 Jayna Mathieu, St. Olaf 1:42.68 6 Julie Engh, Concordia (Moorhead) 1:43.23 7 Meghan Holton, St. Olaf 1:44.47 8 Kristen Baker, St. Thomas 1:45.94 9 Kelly Shannon, Concordia (Moorhead) 1:46.43 10 Erin Quinn, Carleton 1:46.91 11 Sommer Jalbert, Concordia (Moorhead) 1:47.14 12 Erica Litschke, St. Benedict's 1:47.22 13 Kelly Thomas, Gustavus 1:47.41 14 Jaimie Kelly, Carleton 1:47.50 15 Abby Forster, Carleton 1:47.89 16 Clara Zamorano, Carleton 1:48.59 17 Daisy Dow, North Park 1:49.08 18 Jenna Parish, Hamline 1:49.57 19 Karen Larson, St. Olaf 1:50.28 20 Patty Hunt, St. Benedict's 1:53.95 21 Kristine Lamm, Macalester 1:55.73 22 Sarah Garbrielson, St. Olaf 2:07.74 23 Karin Jolivette, St. Olaf 2:08.88
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | DM | LJ | TJ | SP | HJ | PV | WT | 300 Top

800 Meter Run 1 Minna Haronoja, Minnesota 2:14.89 2 Daphne Panhuysen, Minnesota 2:14.89 3 Lizzy May, St. Thomas 2:19.88 4 Liv Bjork, Bethel 2:22.10 5 Alissa Bruss, Minnesota 2:23.27 6 Mollee Ludtke, Concordia (Moorhead) 2:24.14 7 Karyn Lien, St. Olaf 2:26.22 8 Jen Hodges, Macalester 2:26.90 9 Christina Vetter, St. Olaf 2:27.15 10 Steph Spong, Gustavus 2:27.45 11 Becca Shelly, Gustavus 2:28.00 12 Carla Fredrick, St. Benedict's 2:29.49 13 Kristine Larsen, St. Olaf 2:30.92 14 Wibke Punke, St. Olaf 2:31.31 15 Sara Daymont, St. Olaf 2:31.66 16 Sarah Richards, St. Thomas 2:32.96 17 Cindy Kottschade, St. Thomas 2:37.74 18 Pua Mench, Carleton 2:40.51 19 Cassie Thoen, St. Olaf 2:41.41 20 Melinda Krier, Bethel 2:43.78 21 Katie Bestul, St. Thomas 2:45.18 22 Cortney Branson, Northwestern College 2:46.73 23 Erica Gatzow, Hamline 2:47.20 24 Emily Rankin, Concordia (Moorhead) 2:51.02 25 Trisha Khanna, St. Olaf 2:58.10 26 Simine Vazire, Carleton 2:58.50 27 Kris Folsom, Gustavus 3:52.07
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | DM | LJ | TJ | SP | HJ | PV | WT | 300 Top

1000 Meter Run 1 Andrea Lentz, Minnesota 2:57.10 2 Rachel Bjorklund, Bethel 3:04.42 3 Barb Breidenbach, Concordia (Moorhead) 3:07.20 4 Aminta Whitaker, Bethel 3:08.58 5 Molly Herald, St. Olaf 3:08.77 6 Amanda Pischke, Macalester 3:16.95 7 Sindy Lopez, St. Olaf 3:18.28 8 Cindy Carstens, Concordia (Moorhead) 3:18.38 9 Jamie Nelson, St. Benedict's 3:18.85 10 Betsy Moss, St. Olaf 3:21.37 11 Sarah Sjoholm, Carleton 3:22.42 12 Joelle Hedin, St. Benedict's 3:22.86 13 Alice McPherson, Carleton 3:26.28 14 Deana Gruenhagen, St. Olaf 3:28.44 15 Aidan Gromoll, Carleton 3:30.64 16 Tammy Olson, St. Olaf 3:33.38 17 Jamie Levine, Carleton 3:43.21 18 Kate Pepin, St. Olaf 3:45.40 19 Emily Odegaard, St. Olaf 4:04.24
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | DM | LJ | TJ | SP | HJ | PV | WT | 300 Top

1500 Meter Run 1 Daphne Panhuysen, Minnesota 4:39.04 2 Elaine Eggleston, Minnesota 4:45.26 3 Renae Brown, Unattached 4:46.07 4 Corinne Nimtz, Minnesota 4:49.13 5 Barb Breidenbach, Concordia (Moorhead) 4:49.81 6 Gena Johnson, Minnesota 4:51.47 7 Sara Frykman, Gustavus 4:51.54 8 Kelly Faris, St. Thomas 4:51.70 9 Libby Garrard, Carleton 4:53.22 10 Jayna Mathieu, St. Olaf 4:53.36 11 Jenni Mooney, St. Thomas 4:53.58 12 Connie Gross, St. Benedict's 4:57.19 13 Amanda Pischke, Macalester 4:57.61 14 Erin Ward, St. Thomas 4:57.70 15 Megan Auger, Macalester 4:57.71 16 Jenna Boren, St. Olaf 4:58.10 17 Rachel Earney, Minnesota 4:58.57 18 Colette Marotto, Unattached 5:02.37 19 Daisy Schmidt, Gustavus 5:02.82 20 Betsy Murray, Unattached 5:04.19 21 Rachel Domenichetti, Minnesota 5:08.73 22 Amanda Beckman, Bethel 5:09.52 23 Cindy Carstens, Concordia (Moorhead) 5:09.72 24 Hayley Singer, Minnesota 5:11.27 25 Megan Schutz, Minnesota 5:13.41 26 Nicolle Smith, St. Olaf 5:16.00 27 Sarah Sjoholm, Carleton 5:16.07 28 Jenny Tushaus, St. Thomas 5:18.49 29 Laura Graen, Gustavus 5:18.49 30 Kate Ihle, Carleton 5:18.70 31 Alice McPherson, Carleton 5:18.78 32 Amber Upgren, St. Benedict's 5:18.95 33 Andrea Kolar, St. Catherine 5:19.32 34 Andrea Sternberg, Macalester 5:20.46 35 Suzanne DePaulo, St. Olaf 5:21.91 36 Alisha Minchow, St. Benedict's 5:24.63 37 Julie Smiley, Gustavus 5:25.97 38 Dinah Frey, Northwestern College 5:26.53 39 Jen Kueber, St. Benedict's 5:29.53 40 Jody Miesel, St. Olaf 5:29.94 41 Mary Reid, St. Olaf 5:30.66 42 Laura Richards, Bethel 5:31.46 43 Ann Fletchall, Gustavus 5:37.71 44 Anne Ritland, Bethel 5:42.21 45 Clara Shuttleworth, Gustavus 5:44.32 46 Jamie Levine, Carleton 5:45.63 47 Lia Veenendaal, St. Benedict's 6:02.39 48 Mel Schuh, St. Olaf 6:17.96
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | DM | LJ | TJ | SP | HJ | PV | WT | 300 Top

3000 Meter Run 1 Megan Auger, Macalester 10:34.33 2 Amy Hoel, Minnesota 10:36.72 3 Heather Phillips, St. Thomas 10:40.06 4 Carrie Quill, Carleton 10:40.41 5 Jenna Boren, St. Olaf 10:40.79 6 Carleen Andert, St. Thomas 10:47.80 7 Connie Gross, St. Benedict's 10:47.84 8 Kelly Faris, St. Thomas 10:48.82 9 Jenni Mooney, St. Thomas 10:51.90 10 Tessa Weber, Northwestern College 10:52.32 11 Christina Better, St. Olaf 10:53.80 12 Tiffany Barron, Minnesota 10:54.51 13 Gale Teitzel, Carleton 10:55.59 14 Libby Garrard, Carleton 10:58.52 15 Marie Keller, St. Thomas 10:59.80 16 Lauren Hafner, Carleton 11:09.30 17 Megan Kelly, Macalester 11:16.32 18 Suzanne DePaulo, St. Olaf 11:21.25 19 Sarah Roeder, St. Benedict's 11:22.20 20 Sara Skrlin, Carleton 11:23.39 21 Molly Sunde, Northwestern College 11:25.89 22 Tanya DeLisle, Hamline 11:26.55 23 Kelly Benhardus, Bethel 11:29.87 24 Birgitta Hessier, St. Thomas 11:36.70 25 Kate Ihle, Carleton 11:36.84 26 Stef Lenz, Gustavus 11:37.19 27 Danielle Giusti, Minnesota 11:47.07 28 Michelle Marck, Carleton 11:49.49 29 Sadie Altringer, Hamline 11:49.63 30 Jennifer Hoffman, Bethel 11:50.39 31 Kara Schulz, Bethel 11:54.25 32 Laura Smith, St. Benedict's 11:58.27 33 Kristi Riek, Bethel 12:01.66 34 Cathy Fredrick, St. Benedict's 12:03.88 35 Jodi Olson, Hamline 12:18.88 36 Jenny Yanke, Bethel 12:35.68 37 Sarah Olsen, Hamline 12:56.57
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | DM | LJ | TJ | SP | HJ | PV | WT | 300 Top

5000 Meter Run 1 Katie Jorgenson, St. Catherine 18:17.34 2 Keri Gunderson, Hamline 18:27.71 3 Melissa Schuch, St. Thomas 18:38.54 4 Lisa Rensenbrink, Unattached 18:44.81 5 Sarah Omann, St. Benedict's 18:46.62 6 Paula Elstrom, St. Thomas 18:59.88 7 Lynette Drexler, St. Catherine 19:03.85 8 Nikki Rassbach, Minnesota 19:06.57 9 Emilie Miller, Macalester 19:07.05 10 Missy Petersen, St. Benedict's 19:21.29 11 Lisa Price, St. Thomas 19:39.79 12 Melissa Kremers, St. Benedict's 19:40.71 13 Colleen Gross, St. Benedict's 20:02.42 14 Christine St Hilaire, Gustavus 20:09.33 15 Megan Magnall, St. Olaf 20:10.95 16 Crissy Johnson, St. Benedict's 20:13.70 17 Stacy DeRuiter, St. Olaf 20:17.59 18 Beth Vasecka, St. Olaf 20:45.45 19 Gina Stine, Hamline 21:03.55 20 Jenny Smith, Gustavus 22:18.19
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | DM | LJ | TJ | SP | HJ | PV | WT | 300 Top

55 Meter Hurdles Round 1, Heat 1 1 Emily Menden, St. Thomas 8.65q 2 Betsy Iverson, Northwestern College 8.83q 3 Suzanne Wilson, Hamline 9.00 4 Sarah Severson, Concordia (Moorhead) 9.22 5 Andrea Tietmeyer, Macalester 9.36 6 Melinda Goodwin, Macalester 9.52 7 Julia Yoshimoto, Carleton 10.79 8 Katie Bestul, St. Thomas 15.73 Round 1, Heat 2 1 Busola Akinwale, Carleton 8.63q 2 Kara Hedin, St. Thomas 8.75q 3 Kelly Tan, Carleton 9.01 4 Jaime Hamilton, Minnesota 9.21 5 Lindsay Beck, Bethel 9.43 6 Janice Waitshes, Bethel 9.83 7 Liz Zweigle, North Park 9.94 8 Kristine Lamm, Macalester 10.75 Round 1, Heat 3 1 Yvette White, Minnesota 8.25q 2 Tonika Garibaldi, St. Olaf 8.84q 3 Sara Grineski, Concordia (Moorhead) 8.96q 4 Doreen Bechtold, St. Thomas 9.08 5 Adina Miller, Gustavus 9.36 6 Angie Lange, Bethel 9.48 7 Rhonda Swanson, St. Benedict's 9.50 8 Emily McCarty, North Park 11.03 Round 1, Heat 4 1 Shari Hayden, North Park 8.86q 2 Kim Heath, Minnesota 8.88q 3 Sarah Oftedahl, Minnesota 8.96q 4 Lori Garlock, St. Benedict's 9.25 5 Kate Krueger, Gustavus 9.50 6 Janet Hengel, St. Olaf 9.99 7 Karin Jolivette, St. Olaf 10.10 8 Rachel Flenner, St. Thomas 10.13 Final 1 Yvette White, Minnesota 8.18 2 Busola Akinwale, Carleton 8.61 3 Emily Menden, St. Thomas 8.68 4 Kim Heath, Minnesota 8.68 5 Kara Hedin, St. Thomas 8.78 6 Shari Hayden, North Park 8.80 7 Tonika Garibaldi, St. Olaf 8.85 8 Sarah Oftedahl, Minnesota 8.93 9 Betsy Iverson, Northwestern College 8.97
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | DM | LJ | TJ | SP | HJ | PV | WT | 300 Top

800 Meter Relay 1 Minnesota (Pattie Galle, Kim Heath, Natalie Smith, Yvette White) 1:44.46 Minnesota team record 2 St. Olaf 1:48.32 3 Bethel 1:50.49 4 North Park 1:52.85 5 Macalester 1:53.92 6 Carleton 1:55.43
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | DM | LJ | TJ | SP | HJ | PV | WT | 300 Top

4X400 Meter Relay 1 Minnesota (Mackenzie Winchell, Shellie Braggs, Alissa Bruss, Alisa Gartner) 4:02.65 2 Gustavus 4:04.90 3 St. Thomas 4:06.50 4 St. Olaf 4:07.59 5 Bethel 4:08.11 6 Gustavus 4:15.94 7 St. Olaf 4:16.15 8 St. Benedict's 4:17.62 9 Bethel 4:18.70 10 St. Thomas 4:19.02 11 Hamline 4:23.51 12 St. Catherine 4:26.73 13 Northwestern College 4:28.25 14 St. Olaf 4:32.95 15 Macalester 4:33.56 16 Carleton 4:36.22 17 St. Olaf 4:38.32 18 Macalester 4:42.53 19 St. Olaf 4:45.68 20 St. Olaf 5:01.91 21 St. Olaf 5:41.10
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | DM | LJ | TJ | SP | HJ | PV | WT | 300 Top

Distance Medley Relay 1 St. Benedict's 13:16.02 2 Gustavus 13:30.47 3 St. Olaf 13:36.85
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | DM | LJ | TJ | SP | HJ | PV | WT | 300 Top

Long Jump 1 Natalie Smith, Minnesota 17-6 (5.33m) 2 Sarah Severson, Concordia (Moorhead) 16-8 (5.08m) 3 Doreen Bechtold, St. Thomas 16-8 (5.08m) 4 Rhonda Swanson, St. Benedict's 16-2 1/2 (4.94m) 5 Laura Burly, Gustavus 16-0 1/4 (4.88m) 6 Kirstin Bland, Gustavus 15-10 1/4 (4.83m) 7 Kristin Overskei, St. Thomas 15-9 (4.80m) 8 Kara Hedin, St. Thomas 15-8 1/4 (4.78m) 9 BriAnne Erpelding, St. Benedict's 15-6 3/4 (4.74m) 10 Sonya Bugbee, Northwestern College 15-6 1/4 (4.73m) 11 Emily Haley, St. Thomas 15-6 (4.72m) 12 Helen Mrema, Macalester 15-1 1/2 (4.61m) 13 Kelly Klecker, St. Benedict's 15-1 1/4 (4.60m) 14 Kelly Tan, Carleton 15-0 (4.57m) 15 Sally Skurdahl, St. Olaf 14-11 1/4 (4.55m) 16 Kate Bednarczyk, St. Thomas 14-6 1/2 (4.43m) 17 Melinda Goodwin, Macalester 14-5 (4.39m) 18 Diane Licata, Macalester 14-4 1/2 (4.38m) 19 Kristine Lamm, Macalester 14-3 (4.34m) 20 Summer Barnes, Hamline 14-2 1/2 (4.33m) 21 Alison Bachman, St. Olaf 14-1 3/4 (4.31m) 22 Katie Bestul, St. Thomas 14-1 (4.29m) 23 Marye DeJong, Macalester 14-1 (4.29m) 24 Melissa Kasper, Bethel 13-10 1/4 (4.22m) 25 Liz Zweigle, North Park 13-6 3/4 (4.13m) 26 Julia Yoshimoto, Carleton 13-2 3/4 (4.03m) 27 Emily Rankin, Concordia (Moorhead) 13-0 1/4 (3.97m)
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | DM | LJ | TJ | SP | HJ | PV | WT | 300 Top

Triple Jump 1 Natalie Smith, Minnesota 39-3 3/4 (11.98m) 2 Shannon Labernik, Minnesota 36-0 1/4 (10.98m) 3 Adina Miller, Gustavus 35-5 1/4 (10.80m) 4 Kristin Overskei, St. Thomas 34-9 (10.59m) 5 Sarah Severson, Concordia (Moorhead) 34-8 1/2 (10.58m) 6 Diane Licata, Macalester 34-2 1/4 (10.42m) 7 BriAnne Erpelding, St. Benedict's 34-1 1/4 (10.39m) 8 Kara Hedin, St. Thomas 33-7 1/2 (10.25m) 9 Kirstin Bland, Gustavus 33-2 (10.11m) 10 Laura Burly, Gustavus 33-1 1/4 (10.09m) 11 Kelly Klecker, St. Benedict's 32-8 1/2 (9.97m) 12 Marye DeJong, Macalester 32-0 (9.75m) 13 Julia Yoshimoto, Carleton 31-5 1/4 (9.58m) 14 Daisy Dow, North Park 31-4 3/4 (9.57m) 15 Kelly Mattison, St. Olaf 31-1 (9.47m) 16 Katherine Doherty, Carleton 31-0 1/2 (9.46m) 17 Sarah Thorson, North Park 30-7 (9.32m) 18 Mishka Vertin, St. Thomas 30-5 3/4 (9.29m) 19 Melissa Kasper, Bethel 30-5 3/4 (9.29m) 20 Elisa Kerr, Northwestern College 30-1 1/2 (9.18m) 21 Summer Barnes, Hamline 0-3 1/4 (0.00m)
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | DM | LJ | TJ | SP | HJ | PV | WT | 300 Top

Shot Put Round 1, Flight 1 1 Emily Menden, St. Thomas 32-0 1/4 (9.76m) 2 Amy Brendel, St. Olaf 30-1 1/2 (9.18m) 3 Ann Dorniden, St. Benedict's 30-0 1/4 (9.15m) 4 Kate Bednarczyk, St. Thomas 28-5 1/2 (8.67m) 5 Clare Peterson, Carleton 27-9 1/4 (8.46m) 6 Nelly Nehring, Bethel 24-7 1/4 (7.50m) 7 Jamie Levine, Carleton 24-6 1/4 (7.47m) 8 Bretta Norton, Carleton 22-8 1/2 (6.92m) 9 Cathrine Hoelstad, St. Olaf 22-0 1/4 (6.71m) Round 1, Flight 2 1 Misty Smoot, St. Benedict's 34-0 1/4 (10.37m)q 2 Lisa Harms, Bethel 33-3 3/4 (10.15m) 3 Anne Poduska, Macalester 33-0 1/4 (10.06m) 4 Erika Houtz, Gustavus 32-9 1/2 (9.99m) 5 Emily Rankin, Concordia (Moorhead) 30-9 3/4 (9.39m) 6 Karyn Senst, Concordia (Moorhead) 29-9 1/4 (9.07m) 7 Charity Penn, Concordia (Moorhead) 29-4 3/4 (8.96m) Round 1, Flight 3 1 Aubrey Schmitt, Minnesota 49-5 1/2 (15.07m)q NCAA Div I Provisional 2 Nicole Chimko, Minnesota 48-2 1/2 (14.69m)q NCAA Div I Provisional 3 Misty Bahr, Hamline 47-10 1/2 (14.59m)q NCAA Div I Provisional 4 Jenney Luer, Minnesota 42-3 1/4 (12.88m)q 5 Melissa Ring, Gustavus 41-8 3/4 (12.72m)q 6 Becky Kearns, Concordia (Moorhead) 41-3 3/4 (12.59m)q 7 Erin Dana, Gustavus 38-9 1/2 (11.82m)q 8 Amy Buran, Gustavus 36-1 1/4 (11.00m)q Final 1 Aubrey Schmitt, Minnesota 49-7 (15.11m) NCAA Div I Provisional 2 Nicole Chimko, Minnesota 48-2 1/2 (14.69m) NCAA Div I Provisional 3 Misty Bahr, Hamline 47-10 1/2 (14.59m) NCAA Div I Provisional 4 Jenney Luer, Minnesota 42-3 1/4 (12.88m) 5 Melissa Ring, Gustavus 41-8 3/4 (12.72m) 6 Becky Kearns, Concordia (Moorhead) 41-3 3/4 (12.59m) 7 Erin Dana, Gustavus 40-1 1/4 (12.22m) 8 Amy Buran, Gustavus 36-1 1/4 (11.00m) 9 Misty Smoot, St. Benedict's 34-0 1/4 (10.37m)
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | DM | LJ | TJ | SP | HJ | PV | WT | 300 Top

High Jump 1 Megan June, Macalester 5-1 3/4 (1.57m) 2 Kate Bednarczyk, St. Thomas 5-1 3/4 (1.57m) 3 Kirstin Bland, Gustavus 4-11 3/4 (1.52m) 4 Sarah Severson, Concordia (Moorhead) 4-11 3/4 (1.52m) 5 Rachel Halverson, Concordia (Moorhead) 4-11 3/4 (1.52m) 6 Doreen Bechtold, St. Thomas 4-11 3/4 (1.52m) 7 Karin Jolivette, St. Olaf 4-9 3/4 (1.47m) 8 Joelle Farrell, Macalester 4-9 3/4 (1.47m) 9 Chris Kolbinger, St. Benedict's 4-7 3/4 (1.42m) 9 Sandy Helquist, Carleton 4-7 3/4 (1.42m) 11 Katie Bestul, St. Thomas 4-7 3/4 (1.42m) 12 Kelly Mattison, St. Olaf 4-7 3/4 (1.42m) 13 Katherine Doherty, Carleton 4-6 (1.37m) 14 Mishka Vertin, St. Thomas 4-6 (1.37m) 15 Elisa Kerr, Northwestern College 4-2 (1.27m) 15 Emily Menden, St. Thomas 4-2 (1.27m)
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | DM | LJ | TJ | SP | HJ | PV | WT | 300 Top

Pole Vault 1 Christine Gulbrandsen, Minnesota 10-6 (3.20m) 2 Stacie Blaskowski, Minnesota 9-6 1/4 (2.90m) 3 Caroline Boatz, St. Benedict's 9-6 1/4 (2.90m) 4 Nikki Tuma, St. Benedict's 8-0 1/2 (2.45m) 5 Michele Ross, St. Thomas 8-0 1/2 (2.45m) 6 Shannon Labernik, Minnesota 7-6 1/2 (2.30m) 7 Kate Ihle, Carleton 6-6 3/4 (2.00m) 8 Melinda Laine, Carleton 6-6 3/4 (2.00m) 8 Jessica Fiedler, Unattached 6-6 3/4 (2.00m) 10 Elin Schoenfelder, St. Thomas 6-0 3/4 (1.85m) 11 Kate Krueger, Gustavus 6-0 3/4 (1.85m) 12 Pua Mench, Carleton 6-0 3/4 (1.85m) 13 Lauren Hafner, Carleton 5-7 (1.70m)
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | DM | LJ | TJ | SP | HJ | PV | WT | 300 Top

Weight Throw Round 1, Flight 1 1 Karyn Senst, Concordia (Moorhead) 36-8 1/4 (11.18m) 2 Bretta Norton, Carleton 34-5 1/2 (10.50m) 3 Erika Lilley, Macalester 32-11 3/4 (10.05m) 4 Lisa Harms, Bethel 32-11 1/4 (10.04m) 5 Anne Poduska, Macalester 28-3 (8.61m) 6 Clare Peterson, Carleton 24-1 1/2 (7.35m) Round 1, Flight 2 1 Angie Hill, Minnesota 46-1 1/2 (14.06m)q 2 Maria DeBoer, Concordia (Moorhead) 42-5 1/2 (12.94m)q 3 Amy Buran, Gustavus 42-5 1/4 (12.93m) 4 Amanda Glas, Concordia (Moorhead) 40-11 3/4 (12.49m) 5 Amanda Marotz, Gustavus 38-6 3/4 (11.75m) 6 Erica Bodin, Concordia (Moorhead) 37-9 1/4 (11.51m) 7 Erika Houtz, Gustavus 35-8 3/4 (10.89m) Round 1, Flight 3 1 Aubrey Schmitt, Minnesota 54-1 1/4 (16.49m)q 2 April Felt, Gustavus 51-5 1/2 (15.68m)q 3 Misty Bahr, Hamline 50-1 3/4 (15.28m)q 4 Brenda Meyer, Minnesota 48-6 3/4 (14.80m)q 5 Laura Utke, Concordia (Moorhead) 48-6 1/4 (14.79m)q 6 Becky Kearns, Concordia (Moorhead) 44-8 3/4 (13.63m)q 7 Erin Dana, Gustavus 43-7 1/4 (13.29m)q 8 Misty Smoot, St. Benedict's 39-7 (12.06m) Final 1 Aubrey Schmitt, Minnesota 58-5 1/4 (17.81m) NCAA Div I Provisional 2 April Felt, Gustavus 51-5 1/2 (15.68m) 3 Laura Utke, Concordia (Moorhead) 51-1 1/2 (15.58m) 4 Misty Bahr, Hamline 50-2 (15.29m) 5 Brenda Meyer, Minnesota 48-6 3/4 (14.80m) 6 Angie Hill, Minnesota 46-1 1/2 (14.06m) 7 Becky Kearns, Concordia (Moorhead) 44-8 3/4 (13.63m) 8 Erin Dana, Gustavus 43-7 1/4 (13.29m) 9 Maria DeBoer, Concordia (Moorhead) 42-5 1/2 (12.94m)
55 | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 | 55H 800 RELAY | 4X400 | DM | LJ | TJ | SP | HJ | PV | WT | 300 Top

300 Meter Dash 1 Candice Tostado, North Park 44.58 2 Tonika Garibaldi, St. Olaf 44.93 3 Sarah Thorson, North Park 45.50 4 Christine Beukhof, North Park 46.34 5 Liz Zweigle, North Park 46.55 6 Clara Zamorano, Carleton 46.80 7 Melinda Goodwin, Macalester 47.48 8 Erin Quinn, Carleton 47.70 9 Kelly Gunter, Hamline 48.89 10 Abby Forster, Carleton 49.90
Return to home page.