2009 Cobber Men's Track & Field Roster
       
Name
Yr.
Event
Hometown/High School
Eric Ames Fr. Throws  
Tanner Anderson Fr. Sprints Drayton, N.D. /Drayton
Jeff Bakke Jr. Multi-Events Grand Forks, N.D./Red River
David Beery Fr. Sprints/Jumps Belgrade, M.T./Belgrade
Sr.
Throws
Lisbon, N.D./Lisbon
Joe Bruenjes Fr. Jumps Valley City, N.D./Valley City
Xavier Carroll Jr. Sprints El Cajon, Calif./Grossmont
Michael Dunn So. Middle Distance Fargo, N.D./Oak Grove
Ben Ehlers Fr. Middle Distance Morris, M.N./Morris
Joe Fischer Fr. Middle Distance Helena, Mont.
Adam Fitzgerald Fr. Middle Distance Moorhead, M.N./Moorhead
James Flaa Jr. Sprints New Hope, Minn./Armstrong
Tom Flynn Jr. Javelin/Sprints Shelby, Mont./Shelby
Ben Fraase Fr. Distance Bismarck, N.D./Century
Luke Froelich Fr. Distance Fairbault, M.N./Fairbault
Caleb Giesen Fr. Multi-Events Henderson, M.N./LeSeur-Henderson
Anton Goss Jr. Sprints Fosston, M.N./Fosston
David Haugen So. Middle Distance Moorhead, Minn./Moorhead
Giles Henry Fr. Throws St. Cloud, Minn./St. Cloud Tech
Luke Hvidston So. Jumps/Sprints Fargo, N.D.
Eric Juven Jr. Distance Moorhead, M.N./Moorhead
Nate Korf Jr. Distance Oakdale, Minn. /Tartan
Paul Lillehaugen So. Middle Distance Moorhead, Minn./Moorhead
Tom Mammen Fr. Jumps Worthington, M.N./Worthington
Sr.
Distance
Paynesville, Minn./Paynesville
Calvin Miller So. Sprints Foreston, Minn./ Milaca
Logan Neal So. Throws Fargo, N.D./Oak Grove
Corey Nelson Fr. Sprints Eagan, M.N./Rosemount
Ben Obernolte So. Middle Distance St. Paul, Minn.
Sr.
Throws
North Branch, Minn./North Branch
David Ohmann Fr. Distance Apple Valley, M.N./Apple Valley
Felix Okoth Fr. Jumps Mombasa, Kenya
Luke Olmstead So. Distance Fargo, N.D./Fargo North
Andrew Overson So. Sprints/Vault Waconia, Minn./Waconia
Ryan Perket So. Pole Vault Maplewood, Minn.
Andrew Raske Jr. Multi -Events Glencoe, Minn./Glencoe-Silver Lake
Mike Reponen Jr. Distance Baxter, Minn./Brainerd
Tanner Sakrismo Fr. Distance Moorhead, Minn./Moorhead
Jason Sather So. Jumps/Sprints Plymouth, Minn./Armstrong
Ben Saunders Jr. Hurdles/Sprints Willmar, Minn./Willmar
Tom Sederquist So. Distance Moorhead, Minn./Moorhead
Sr.
Multi-Events
Fergus Falls, Minn./Fergus Falls
Marly Simmons Jr. Multi-Events Detroit Lakes, Minn./Detroit Lakes
Tyler Spiczka Fr. Jumps/Sprints St. Cloud, Minn.
Eric Steuck Fr. Distance Deerwood, M.N./Crosby-Ironton
Jake Stunek Fr. Distance Baxter, M.N./Brainerd
Dan Thorson Fr. Multi-Events Cokato, Minn./Dassel-Cokato
Ethan Vogel Fr. Middle-Distance Willmar, Minn./Willmar
Brian Watkins So. Pole Vault Fargo, N.D./Fargo South
Drew Weinzierl Fr. Middle Distance Long Prairie, M.N./Lng Prairie-G.Eagle
Sr.
Multi-Events
Appleton, Wis./Appleton
Josh Ydstie Jr. Distance Milbank, S.D./Milbank

 

Coaching Staff:

Head Coach: Garrick Larson (16th Season)

Assistant Coaches: Marv Roeske -  Hurdles and Javelin, Chris Baxter - Pole Vault,  Dan Buchholz - Jumps, David Reuter - Throws, Nathan Lodermeier - Distance