2008 Women's Track & Field Roster & Bios
Name
Yr.
Event
Hometown/High School
Jr.
Multi-Event
Lisbon, N.D./Lisbon
Amanda Bakken So. Sprints/Jumps Crookston, Minn./Crookston
Britney Barnett Fr. Distance Valley City, N.D./Valley City
Kendra Bengtson Jr. Distance Avon, Minn./Albany
Macey Bentley Fr. Jumps/Hurdles Detroit Lakes, Minn./Detroit Lakes
Kaitlyn Boily Fr. Sprints/Mid-Dist Zimmerman, Minn./Zimmerman
Kory Bonnell Jr. Throws Buffalo, Minn./Buffalo
Lauren Bostrom Fr. Distance Owatonna, Minn./Owatonna
Kelsey Bratlie So. Distance Breckenridge, Minn./Breckenridge
Hailey Brenden Fr. Distance Rothsay, Minn./Rothsay
Katherine Brott Fr. Throws Deer Lodge, Mont./Powell County
Jr.
Mid-Distance
Eagan, Minn./Eagan
Allie Burnside Fr. Throws Fargo, N.D./Fargo North
Jr.
Mid-Distance
Glenburn, N.D./Glenburn
Emily Davis Fr. Mid-Dist./Throws Litchfield, Minn./Litchfield
Whitney Derks Fr. Mid-Distance Denton, Mont./Denton
Alyssa Deutschmann Fr. Jumps Hastings, Minn./Hastings
Sr.
Throws
Pine River, Minn./Albany Area
Valerie Glynn Fr. Jumps Fullerton, N.D./Ellendale
Anna Hagen So. Distance E. Grand Forks, Minn./E. Grand Forks
Sr.
Distance
Minot, N.D./Minot
Larissa Hansmeier Fr. Throws Bristol, S.D./ Webster
Erin Hencley Fr. Sprints/Mid-Dist Little Canada, Minn./Roseville
Kimberly Hest Fr. Distance Moorhead, Minn./Moorhead
Adrienne Ide Fr. Throws Hermantown, Minn./Hermantown
Emily Kanten Fr. Distance Crookston, Minn./Crookston
So.
Multi-Events
Dassel, Minn./Dassel-Cokato
Johnna Kimmel Jr. Throws Missoula, Mont./Big Sky
Alexa Kleingartner Fr. Hurdles West Fargo, N.D./West Fargo
Brittney Kolstad Fr. Hurdles Chester, Mont./Chester
Sr.
Jumps
Rugby, N.D./Rugby
Chelsea Martens Sr. Mid-Distance Colstrip, Mont./Colstrip
Sr.
Distance
Northfield, Minn./Northfield
Camille McGovern So. Distance Burnsville, Minn./Holy Angels
Diane Moliva Jr. Throws Yaounde, Cameroon/F. de Coulanges
Kierstin Nygaard Fr. Throws Scandia, Minn./Forest Lake
Mary Otis Jr. Multi-Event New Ulm, Minn./New Ulm
Sr.
Distance
Baxter, Minn./Brainerd
Rachel Pedersen Fr. Distance Plymouth, Minn./Wayzata
Sarah Peterson Fr. Pole Vault Moorhead, Minn./Moorhead
Laura Rahman So. Throws Farmington, Minn./Farmington
Ruth Ranum Fr. Sprints Circle Pines, Minn./Centennial
So.
Multi-Event
Darby, Mont./Darby
Amanda Rolik Jr. Mid-Distance Thousand Oaks, Calif. /Thsnd Oaks
Natasha Schanz Fr. Throws Langdon, N.D./Langdon
Stacey Sellner So. High Jump Dalton, Minn./Fergus Falls
Amanda Simon Sr. Distance Brooklyn Park, Minn./Park Center
Kristin Slette So. Sprints Moorhead, Minn./Moorhead
Sara Sorbo So. Throws Adams, N.D./Adams-Edmore
Sr.
Throws
Argusville, N.D./Northern Cass
Ashley Stoffer Fr. Sprints Monticello, Minn./Monticello
Rachel Sudermann Fr. Mid-Distance Northfield, Minn./Northfield
Hilary Vokovan Fr. Throws Coon Rapids, Minn./Coon Rapids
Kristen Warren Fr. Throws Oakes, N.D./Oakes
Kaitlin Weis Fr. Throws Sauk Rapids, Minn./Sauk Rapids-Rice
Rachel Wippert Sr. Distance Helena, Mont./Helena


Coaching Staff:

Head Coach: Marv Roeske (13th Season)

Assistant Coaches: Garrick Larson - Sprints, Chris Baxter - Pole Vault, 

Dan Buchholz - Jumps, David Reuter - Throws, Nathan Lodermeier - Distance