Licensed to North Dakota State University
                                       Hy-Tek's Meet Manager 4/13/2008 08:10 PM
                            Bison Open - 4/13/2008                             
                                   Fargo ND                                    
                                    Results                                    
 
Event 2  Women 3000 Meter Steeplechase
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
Finals
  1 Davis, Nicole                South Dakota St.    11:35.00   11:38.55  
  2 Lang, Jen                    South Dakota St.    12:00.00   11:42.29  
  3 Rebenitsch, Sarah            Minn. St. Moorhe    12:45.55   11:58.36  
  4 Anderson, Ashleigh           Jamestown Colleg    12:55.00   12:47.34  
  5 Bengtson, Kendra             Concordia-Moorhe    13:00.00   13:11.34  
 
Event 4  Women 4x100 Meter Relay
=========================================================================
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 South Dakota St.  'A'                               47.36      47.10  
     1) Barrios, Kristen                2) Garner, Brittany               
     3) Wollman, Heather                4) Christion, Cameryn             
  2 Minn. St. Moorhead  'A'                             49.00      49.07  
     1) Streyle, Alison                 2) Anderson, Kristina             
     3) Julsrud, Sara                   4) Hensel, Jennifer               
  3 Bemidji St.  'A'                                    50.12      50.57  
     1) Dalton, Sarah                   2) Tomberlin, M'Kelle             
     3) LeDuc, Jaime                    4) Rawlings, Nicole               
  4 Augustana (S.D.)  'A'                               49.57      50.84  
     1) White, Kayla                    2) Drew, Sarah                    
     3) Severson, Claire                4) Pepin, Annaliese               
  5 South Dakota St.  'B'                               50.51      51.11  
     1) Schurr, Laci                    2) Gilmartin, Caitlin             
     3) Fritz, Jill                     4) Rosenbrook, Christi            
  6 Concordia-Moorhead  'A'                             52.22      52.83  
     1) Kleingartner, Alexa             2) Slette, Kristin                
     3) Bruns, Kristina                 4) Bakken, Amanda                 
  7 Jamestown College  'A'                              52.44      53.91  
     1) Bickford, Rachel                2) Skipper, Sarah                 
     3) Lussenden, Chrisy               4) Fauth, AnnaLiesa               
 -- ND State  'A'                                       47.50        DNF  
 
Event 6  Women 1500 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Storm, Ashley                South Dakota St.     4:47.00    4:46.59  
  2 Polgreen, Caitlin            Augustana (S.D.)     4:40.89    4:47.21  
  3 Bossler, Alyssa              Jamestown Colleg     5:03.44    4:52.89  
  4 Pape, Jessica                Augustana (S.D.)     4:40.00    4:54.85  
  5 Brenden, Hailey              Concordia-Moorhe     4:56.01    4:56.08  
  6 Frohling, Amanda             South Dakota St.     4:59.00    4:57.28  
  7 Reuter, Amy Jo               ND State             4:44.20    4:59.97  
  8 Smith, Emily                 South Dakota St.     4:59.00    5:01.86  
  9 Johnson, Laura               Augustana (S.D.)     5:03.58    5:04.45  
 10 Middleton, Maria             Concordia-Moorhe     5:13.24    5:06.67  
 11 Cartmill, Lauren             Augustana (S.D.)     5:13.00    5:08.62  
 12 Simon, Amanda                Concordia-Moorhe     5:17.00    5:09.43  
 13 Ludvick, Jessica             South Dakota St.     5:18.00    5:14.76  
 14 Pedersen, Rachel             Concordia-Moorhe     5:14.07    5:15.75  
 15 Bostrom, Lauren              Concordia-Moorhe     5:50.66    5:32.75  
 16 Kanten, Emily                Concordia-Moorhe     5:47.53    5:35.94  
 17 Wahl, Valerie                Jamestown Colleg     5:50.00    5:39.25  
 18 Hest, Kim                    Concordia-Moorhe     5:57.22    5:47.08  
 
Event 8  Women 100 Meter Hurdles
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Carlson, Whitney             UNAT                   14.55      14.67   1 
  2 Twigg, Amanda                Unattached             14.40      14.86   1 
  3 Barrios, Kristen             South Dakota St.       14.82      15.21   1 
  4 Wentz, Devon                 ND State               15.10      15.35   1 
  5 Mehlisch, McKenzie           ND State               15.33      15.41   1 
  6 Dalton, Sarah                Bemidji St.            15.88      16.17   2 
  7 Skipper, Sarah               Jamestown Colleg       15.44      16.29   1 
  8 Kleingartner, Alexa          Concordia-Moorhe       15.73      16.35   2 
  9 Sudbeck, Kira                South Dakota St.       15.64      16.90   1 
 10 Schueler, Amber              Unattached             16.50      17.01   2 
 11 Kolstad, Brittney            Concordia-Moorhe       16.96      17.50   2 
 12 Severson, Claire             Augustana (S.D.)       15.66      17.61   2 
 13 Miller, Heather              Unat                   16.50      21.80   2 
 
Event 10  Women 400 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Buerkle, Kristi              Bemidji St.            57.22      57.03   1 
  2 Bruins, Christine            ND State               58.04      57.95   1 
  3 Slette, Kristin              Concordia-Moorhe       59.62      59.24   1 
  4 Black, Emily                 ND State               58.05      59.46   1 
  5 Anderson, Kristina           Minn. St. Moorhe     1:00.60    1:00.39   2 
  6 LeDuc, Jaime                 Bemidji St.            58.77    1:00.51   1 
  7 Black, Kirby                 Minn. St. Moorhe     1:00.60    1:00.65   1 
  8 Rosenbrook, Christi          South Dakota St.     1:00.93    1:01.18   2 
  9 Eggebrecht, Amanda           St. Cloud St.        1:02.70    1:01.40   2 
 10 Fritz, Jill                  South Dakota St.     1:02.32    1:01.54   2 
 11 Hundt, Cheryl                St. Cloud St.        1:02.10    1:01.71   2 
 12 Jurrens, Sam                 Augustana (S.D.)     1:00.14    1:02.31   1 
 13 Drew, Sarah                  Augustana (S.D.)     1:01.00    1:03.24   2 
 14 Pierson, Jessica             Augustana (S.D.)     1:01.80    1:04.16   2 
 15 Gilmartin, Caitlin           South Dakota St.     1:03.93    1:04.50   3 
 16 Lussenden, Chrisy            Jamestown Colleg     1:03.95    1:05.10   3 
 
Event 12  Women 100 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Christion, Cameryn           South Dakota St.       11.80      12.12   1 
  2 Garner, Brittany             South Dakota St.       12.02      12.29   1 
  3 Hensel, Jennifer             Minn. St. Moorhe       13.00      12.60   1 
  4 Nagberi, Jennifer            ND State                          12.95   2 
  5 Tomberlin, M'Kelle           Bemidji St.            13.12      12.96   1 
  6 Schurr, Laci                 South Dakota St.       13.05      13.00   1 
  7 Tan, Mikah                   Unat                   12.90      13.09   1 
  8 Fauth, AnnaLiesa             Jamestown Colleg       12.64      13.13   1 
  9 Ellefson, Jennifer           ND State                          13.20   1 
 10 Rawlings, Nicole             Bemidji St.            13.33      13.23   1 
 11 Bruns, Kristina              Concordia-Moorhe       13.67      13.79   2 
 12 Sorvaag, Sarah               Concordia-Moorhe       13.99      13.92   2 
 13 Bakken, Amanda               Concordia-Moorhe       13.50      14.30   2 
 14 Olenich, Sarah               South Dakota St.       14.35      15.04   2 
 15 Weidner, Kristen             Bemidji St.            13.72      15.48   2 
 
Event 14  Women 800 Meter Run
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Gigstead, Brittany           ND State             2:10.36    2:17.89   1 
  2 Storm, Ashley                South Dakota St.     2:15.00    2:23.13   1 
  3 Hagen, Anna                  Concordia-Moorhe     2:31.12    2:26.79   2 
  4 Ironi, Genna                 Bemidji St.          2:28.32    2:27.20   2 
  5 Parsons, Ali                 Concordia-Moorhe     2:32.67    2:27.56   2 
  6 Frohling, Amanda             South Dakota St.     2:23.00    2:28.89   1 
  7 Smith, Emily                 South Dakota St.     2:26.00    2:31.99   1 
  8 Christianson, Brittney       Concordia-Moorhe     2:33.49    2:32.51   2 
  9 Ludvick, Jessica             South Dakota St.     2:35.00    2:36.24   2 
 10 Cartmill, Lauren             Augustana (S.D.)     2:28.00    2:37.57   1 
 11 Anderson, Ashleigh           Jamestown Colleg     2:34.00    2:38.99   2 
 12 McGoven, Camille             Concordia-Moorhe     2:57.56    2:44.09   2 
 13 Sudermann, Rachel            Concordia-Moorhe     3:20.00    3:35.00   2 
 
Event 16  Women 400 Meter Hurdles
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Twigg, Amanda                Unattached           1:00.05    1:01.17   1 
  2 Julsrud, Sara                Minn. St. Moorhe     1:03.00    1:03.41   1 
  3 Pepin, Annaliese             Augustana (S.D.)     1:03.30    1:03.49   1 
  4 Wentz, Devon                 ND State             1:04.00    1:03.86   1 
  5 Streyle, Alison              Minn. St. Moorhe     1:03.50    1:05.02   1 
  6 Skipper, Sarah               Jamestown Colleg     1:06.44    1:05.83   2 
  7 Schueler, Amber              Unattached           1:08.00    1:05.95   2 
  8 Mehlisch, McKenzie           ND State             1:04.00    1:07.49   1 
  9 Kolstad, Brittney            Concordia-Moorhe     1:11.12    1:10.89   2 
 10 Dalton, Sarah                Bemidji St.          1:07.54    1:12.19   2 
 11 Flynn, Danelle               Jamestown Colleg     1:20.00    1:31.39   2 
 
Event 17  Women 3000 Meter Run
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Stangler, Rachel             Augustana (S.D.)                9:55.95  
  2 VanWechel, Anna              Minn. St. Moorhe    10:15.00   10:05.19  
  3 Clark, Molly                 Augustana (S.D.)    10:10.00   10:08.15  
  4 Nagel, Ronnie                ND State            10:22.00   10:12.97  
  5 Wagner, Miranda              Augustana (S.D.)    10:27.00   10:18.89  
  6 Anderson, Alyssa             Augustana (S.D.)    10:28.00   10:26.99  
  7 Kelly, Mairead               Augustana (S.D.)    10:10.00   10:41.45  
  8 Bossler, Alyssa              Jamestown Colleg    10:48.11   10:42.91  
  9 Dahlquist, Marissa           ND State            10:42.00   10:48.27  
 10 Pape, Jessica                Augustana (S.D.)    10:20.00   10:55.53  
 11 Berndt, Rayna                Minn. St. Moorhe    10:59.07   10:59.58  
 12 Borden, Andrea               St. Cloud St.       11:35.00   11:21.94  
 13 Hanson, Michelle             Minn. St. Moorhe    11:39.21   11:25.44  
 14 Thompson, Danielle           Minn. St. Moorhe    10:43.52   11:30.31  
 15 Miller, Karli                South Dakota St.    11:45.00   11:32.38  
 16 Wahl, Valerie                Jamestown Colleg    12:21.00   12:06.81  
 17 Avey, Suzy                   Jamestown Colleg    12:20.00   12:31.19  
 18 Becker, Brittany             Bemidji St.         11:30.00   12:35.49  
 19 Sanders, Libbie              St. Cloud St.       11:55.00   12:50.64  
 
Event 19  Women 200 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H#
============================================================================
  1 Wollman, Heather             South Dakota St.       25.04      24.96   1 
  2 Carlson, Whitney             UNAT                   25.00      25.03   1 
  3 Buerkle, Kristi              Bemidji St.            25.74      25.82   1 
  4 Sudbeck, Kira                South Dakota St.       28.06      26.45   3 
  5 Tomberlin, M'Kelle           Bemidji St.            26.77      26.79   1 
  6 Schurr, Laci                 South Dakota St.       26.98      26.91   2 
  7 Tan, Mikah                   Unat                   27.30      26.92   2 
  8 Fauth, AnnaLiesa             Jamestown Colleg       26.51      27.17   1 
  9 Ellefson, Jennifer           ND State               27.00      27.23   2 
 10 Masters, Andrea              South Dakota St.       26.98      27.24   2 
 11 Jurrens, Sam                 Augustana (S.D.)       26.88      27.37   2 
 12 Kleingartner, Alexa          Concordia-Moorhe       28.08      27.73   3 
 13 Drew, Sarah                  Augustana (S.D.)       27.07      28.15   2 
 14 Severson, Claire             Augustana (S.D.)       27.12      28.32   2 
 15 Pierson, Jessica             Augustana (S.D.)       27.20      28.59   2 
 16 Lussenden, Chrisy            Jamestown Colleg       27.95      29.10   3 
 17 Christianson, Brittney       Concordia-Moorhe       30.64      31.26   3 
 18 Olenich, Sarah               South Dakota St.       31.64      31.39   4 
 19 Rolik, Amanda                Concordia-Moorhe       32.24      32.49   4 
 20 Kolstad, Brittney            Concordia-Moorhe       29.13      32.84   3 
 
Event 22  Women 4x400 Meter Relay
=========================================================================
    School                                               Seed     Finals 
=========================================================================
  1 ND State  'A'                                     3:53.30    3:53.41  
     1) Hermanson, Laura                2) Black, Emily                   
     3) Mehlisch, McKenzie              4) Ellefson, Jennifer             
  2 Minn. St. Moorhead  'A'                           3:53.00    3:53.65  
     1) Julsrud, Sara                   2) Streyle, Alison                
     3) Roemer, Ashley                  4) Anderson, Kristina             
  3 ND State  'B'                                     3:54.30    3:53.86  
     1) Halsey, Cody                    2) Bruins, Christine              
     3) Gigstead, Brittany              4) Wentz, Devon                   
  4 Jamestown College  'A'                            4:20.16    4:49.03  
     1) Anderson, Ashleigh              2) Bentley, Emmylyn               
     3) Bickford, Rachel                4) Lussenden, Chrisy              
 
Event 24  Women High Jump
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Masters, Andrea              South Dakota St.       1.76m    5-07.50  
  2 Roemer, Ashley               Minn. St. Moorhe       1.71m    5-06.00  
  3 Honl, Dee Rae                ND State               1.65m   J5-06.00  
  4 Schulz, Becky                Augustana (S.D.)       1.71m    5-04.00  
  5 Glynn, Valerie               Concordia-Moorhe       1.60m    5-02.00  
  6 Shearer, Lora                South Dakota St.       1.60m    5-00.00  
  6 Deutschmann, Alyssa          Concordia-Moorhe       1.57m    5-00.00  
  6 Hagen, Ashley                Minn. St. Moorhe       1.60m    5-00.00  
  7 Rietz, Ashley                Minn. St. Moorhe       1.50m   J5-00.00  
  7 Ecklund, Lindsey             Minn. St. Moorhe       1.50m   J5-00.00  
 11 Skipper, Sarah               Jamestown Colleg       1.52m    4-10.00  
 11 Sellner, Stacey              Concordia-Moorhe       1.40m    4-10.00  
 11 Nagberi, Jennifer            ND State                        4-10.00  
 14 Pauley, Dani                 Unattached                      4-08.00  
 14 Leer, Stephanie              Concordia-Moorhe       1.45m    4-08.00  
 -- Miller, Heather              Unat                   1.55m       FAIL  
 
Event 26  Women Pole Vault
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Hensel, Jennifer             Minn. St. Moorhe       4.00m   12-06.00  
  2 Kouba, Sammantha             ND State               3.42m   11-00.00  
  3 Staroba, LaNell              ND State               3.51m   10-06.00  
  4 Garner, Brittany             South Dakota St.       3.05m  J10-06.00  
  5 Marquardt, Amy               ND State               3.35m  J10-06.00  
  6 Mortenson, Kristi            South Dakota St.       3.45m  J10-06.00  
  7 Kohn, Amanda                 ND State               3.36m   10-00.00  
  8 Baum, Kallie                 South Dakota St.       3.05m  J10-00.00  
  9 Miller, Angela               Bemidji St.            3.30m    9-00.00  
 10 Erikson, Kacia               Augustana (S.D.)       3.20m   J9-00.00  
 -- Peterson, Sarah              Concordia-Moorhe       2.44m       FAIL  
 -- Ronke, Kaylyn                Minn. St. Moorhe       3.35m       FAIL  
 -- Rolik, Amanda                Concordia-Moorhe                   FAIL  
 
Event 28  Women Long Jump
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Carlson, Whitney             UNAT                   5.71m      6.14m  
  2 Mehlisch, McKenzie           ND State               5.81m      5.84m  
  3 Shearer, Lora                South Dakota St.       5.05m      5.37m  
  4 Tomberlin, M'Kelle           Bemidji St.            5.40m      5.34m  
  5 Tan, Mikah                   Unat                   5.40m      5.32m  
  5 Schueler, Amber              Unattached             5.45m      5.32m  
  7 Roemer, Ashley               Minn. St. Moorhe       5.45m      5.25m  
  8 Miller, Heather              Unat                   5.40m      5.06m  
  9 Skipper, Sarah               Jamestown Colleg       4.74m      4.87m  
 10 Bakken, Amanda               Concordia-Moorhe       4.86m      4.71m  
 11 Radel, Steph                 Augustana (S.D.)       5.00m      4.60m  
 12 Bruns, Kristina              Concordia-Moorhe       4.97m      4.54m  
 13 Deutschmann, Alyssa          Concordia-Moorhe       4.49m      4.10m  
 -- Bruenjes, Brittni            ND State               5.51m       FOUL  
 
Event 34  Women Javelin Throw
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Conklin, Leah                ND State                         40.12m  
  2 Wilson, Mary                 St. Cloud St.         40.00m     40.06m  
  3 Warren, Kristen              Concordia-Moorhe      36.46m     38.52m  
  4 Brott, Katherine             Concordia-Moorhe      38.57m     38.47m  
  5 Bauer, Jenni                 Bemidji St.           31.00m     35.62m  
  6 Burnside, Allie              Concordia-Moorhe      33.97m     35.14m  
  7 Kelsey, Missy                Bemidji St.           31.70m     33.43m  
  8 Sorbo, Sara                  Concordia-Moorhe      34.66m     33.41m  
  9 Geisler, Chelsey             Bemidji St.           33.00m     32.81m  
 10 Price, Becca                 Jamestown Colleg      30.78m     31.53m  
 11 Depuydt, Jaci                Jamestown Colleg      27.43m     30.02m  
 12 Peterson, Sarah              Concordia-Moorhe      28.95m     28.07m  
 13 Kohtala, Laura               Minn. St. Moorhe      35.05m     27.56m  
 14 Bickford, Rachel             Jamestown Colleg      30.78m     27.54m  
 15 Anderson, Jenny              Augustana (S.D.)      29.40m     27.37m  
 16 Eichelberger, Tori           Jamestown Colleg      26.21m     27.28m  
 17 DeBoer, Amber                Jamestown Colleg      29.87m     26.77m  
 18 Hall, Sadie                  Jamestown Colleg      25.60m     25.28m  
 19 Rahman, Laura                Concordia-Moorhe      26.00m     23.65m  
 20 Wahlood, Angela              St. Cloud St.                    23.34m  
 21 Nygaard, Kierstin            Concordia-Moorhe      26.00m     22.11m  
 22 Fuchs, Valerie               St. Cloud St.         25.00m     20.50m  
 -- Johnson, Jordan              Augustana (S.D.)      41.20m       FOUL  
 -- Twigg, Amanda                Unattached                      X33.95m  
 
Event 38  Women Discus Throw
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Ackman, Sara                 South Dakota St.      54.32m     49.57m  
  2 Schultz, Lindsey             Augustana (S.D.)      45.96m     45.73m  
  3 Benz, Amanda                 ND State              45.14m     43.13m  
  4 Swenson, Allison             Minn. St. Moorhe      43.02m     42.77m  
  5 Mack, Jenni                  South Dakota St.      45.44m     41.28m  
  6 Davis, Emily                 Concordia-Moorhe      41.77m     41.26m  
  7 Henrich, Jasmine             Minn. St. Moorhe      42.90m     40.11m  
  8 Johnson, Jordan              Augustana (S.D.)      39.50m     38.71m  
  9 Ungermannova, Barbora        ND State              40.95m     38.53m  
 10 Sorvaag, Sarah               Concordia-Moorhe      40.53m     38.20m  
 11 Landmark, Christa            South Dakota St.      38.84m     37.43m  
 12 Seltvedt, Kalie              ND State              38.13m     36.33m  
 13 Kitzman, Rebecca             St. Cloud St.         35.00m     36.25m  
 14 Rahman, Laura                Concordia-Moorhe      36.12m     35.61m  
 15 Schlenker, Jill              Jamestown Colleg      32.30m     35.50m  
 16 Bentele, Noel                Augustana (S.D.)      37.80m     35.18m  
 17 Eslinger, Emily              ND State              40.00m     34.87m  
 18 Froemke, Debbie              Jamestown Colleg      35.05m     34.45m  
 19 Christiansen, Rachel         Augustana (S.D.)      32.50m     33.28m  
 20 Dellwo, Cassie               Jamestown Colleg      37.18m     33.24m  
 21 Hansmeier, Larissa           Concordia-Moorhe      34.15m     32.82m  
 22 Nygaard, Kierstin            Concordia-Moorhe      33.98m     31.45m  
 23 Jetvig, Michelle             Minn. St. Moorhe      35.05m     30.86m  
 24 Sorbo, Sara                  Concordia-Moorhe      28.00m     28.39m  
 25 Conroy, Lindsay              Unat                  30.00m     27.87m  
 26 Swart, Jessica               Unattached                       27.19m  
 27 Vote, Megan                  Jamestown Colleg      27.43m     26.59m  
 28 Gertken, Nicole              Concordia-Moorhe      25.90m     21.75m  
 29 Bonnell, Kory                Concordia-Moorhe      22.68m     19.25m  
 30 Weis, Kaitlin                Concordia-Moorhe      28.00m     16.66m