Licensed to North Dakota State University
                                       HY-TEK's Meet Manager 2/13/2010 09:23 PM
                   2010 Bison Open - 2/12/2010 to 2/13/2010                    
                              Bison Sports Arena                               
                                   Fargo, ND                                   
                                    Results                                    
 
Women 60 Meter Dash
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Page, Brittany               ND State                7.76       7.77q  1 
  1 Simpson, Kideshia            Dickinson St            7.59       7.77q  7 
  3 John, Deborah                ND State                7.65       7.80q  6 
  4 Nagberi, Jennifer            ND State                7.95       7.85q  2 
  5 Goodman, Antoinette          Una                     7.88       7.88q  4 
  6 Weber, Mishay                U. of Mary              7.95       7.99q  2 
  7 Wentz, Devon                 ND State                7.90       8.00q  8 
  8 Tingelstad, Ashley           ND State                7.90       8.05q  3 
  8 Montgomery, Kayla            Minot State             8.23       8.05q  7 
 10 Aldinger, Marisa             Northern Sta            8.02       8.15q  1 
 11 Killoran, Kristen            ND State                8.01       8.16   4 
 12 Wasser, Kyla                 Dickinson St            7.96       8.23   8 
 13 Franker, Maria               Northern Sta            8.01       8.25   3 
 13 Fluharty, Lindsey            Northern Sta            8.25       8.25   1 
 15 Nelson, Kristyn              U. of Mary              8.19       8.27   5 
 16 Northenscold, Erin           Unattached                         8.30   4 
 17 Aide, Kelsey                 Dickinson St            8.20       8.31   6 
 18 Hakk, Rachael                South Dakota                       8.32   3 
 19 Fritz, Emily                 Northern Sta            8.39       8.33   2 
 20 Schmid, Franzi               Dickinson St            8.39       8.35   2 
 21 Salwey, Ashley               U. of Mary              8.45       8.39   8 
 22 Harrison, Deresha            Dickinson St            8.32       8.40   3 
 23 Hettick, Laci                Northern Sta            8.24       8.43   6 
 24 Maddocks, Brooke             Unattached              8.70       8.50   6 
 25 Kleingartner, Alexa          Concordia-Mo            8.36       8.52   8 
 26 Scott, Ne'Angela             St. Cloud St            8.31       8.53   4 
 27 Parsons, Sara                Concordia-Mo            8.58       8.56   3 
 28 Seller, Emily                Concordia-Mo            8.59       8.57   4 
 29 Havelange, Amy               Minn. St. Mo            8.63       8.58   1 
 30 Aide, Abbey                  Minot State             8.25       8.60   5 
 31 Decker, Natalie              Concordia-Mo            8.80       8.61   6 
 32 Gerzema, Katrina             Concordia-Mo            8.78       8.72   7 
 33 Segerholm, Beth              Jamestown Co            8.75       8.73   7 
 33 Robinson, Ciara              Bemidji St.             8.86       8.73   5 
 35 Oliver, Courtney             Jamestown Co            8.90       8.74   1 
 36 Cooper, Ashley               Jamestown Co            8.69       8.94   5 
 37 Ludwig, Kari                 Concordia-Mo            9.14       8.98   8 
 38 Cobb, Kendra                 Bemidji St.             9.12       9.03   3 
 39 Burch, Leah                  Concordia-Mo            9.43       9.37   2 
 40 Johnson, Sarah               Concordia-Mo            9.31       9.70   2 
 41 Sudermann, Rachel            Concordia-Mo            9.57      10.68   8 
 
Women 60 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  H# Points
===================================================================================
Finals
  1 Simpson, Kideshia            Dickinson St            7.77       7.63   2 
  2 John, Deborah                ND State                7.80       7.71   2 
  3 Page, Brittany               ND State                7.77       7.75   2 
  4 Goodman, Antoinette          Una                     7.88       7.76   2 
  5 Nagberi, Jennifer            ND State                7.85       7.78   2 
  6 Tingelstad, Ashley           ND State                8.05       7.93   1 
  7 Montgomery, Kayla            Minot State             8.05       8.01   1 
  8 Weber, Mishay                U. of Mary              7.99       8.02   1 
  9 Wentz, Devon                 ND State                8.00       8.03   1 
 10 Aldinger, Marisa             Northern Sta            8.15       8.17   1 
 
Women 200 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Goodman, Antoinette          Una                    24.95      24.97   1 
  2 Page, Brittany               ND State               25.10      25.54   1 
  3 Buerkle, Kristi              Bemidji St.            25.44      25.56   1 
  4 Tingelstad, Ashley           ND State               25.44      25.88   2 
  5 Wentz, Devon                 ND State               25.75      25.91   2 
  6 Nagberi, Jennifer            ND State               26.20      26.23   3 
  7 Montgomery, Kayla            Minot State            25.97      26.24   2 
  8 Killoran, Kristen            ND State               26.90      26.68   3 
  9 Walker, Melissa              U. of Mary             25.90      26.75   2 
 10 Wasser, Kyla                 Dickinson St           26.62      26.81   3 
 11 Franker, Maria               Northern Sta           27.25      27.27   4 
 12 Northenscold, Erin           Unattached                        27.37   8 
 13 Eggebrecht, Amanda           St. Cloud St           27.60      27.49   4 
 14 Snare, Shelby                Dickinson St           27.90      28.00   5 
 15 Parsons, Sara                Concordia-Mo           28.62      28.18   6 
 15 Hettick, Laci                Northern Sta           27.93      28.18   5 
 17 Schmid, Franzi               Dickinson St           27.20      28.24   3 
 18 Segerholm, Beth              Jamestown Co           28.48      28.46   5 
 19 Fluharty, Lindsey            Northern Sta           28.50      28.78   6 
 20 Aide, Abbey                  Minot State            27.50      28.88   4 
 21 Robinson, Ciara              Bemidji St.            28.99      28.93   6 
 22 Gerzema, Katrina             Concordia-Mo           29.35      28.96   6 
 23 Decker, Natalie              Concordia-Mo           29.60      29.05   7 
 24 Seller, Emily                Concordia-Mo           29.69      29.13   7 
 25 Jensen, Kaari                Concordia-Mo           27.90      29.32   4 
 26 Veurink, Hollie              Minot State            29.57      29.75   7 
 27 Oliver, Courtney             Jamestown Co           28.44      30.21   5 
 28 Cooper, Ashley               Jamestown Co           29.48      30.26   7 
 29 Ludwig, Kari                 Concordia-Mo           30.67      30.79   8 
 30 Johnson, Sarah               Concordia-Mo           34.55      33.27   8 
 31 Sudermann, Rachel            Concordia-Mo           35.00      37.27   8 
 
Women 400 Meter Dash
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 Buerkle, Kristi              Bemidji St.            56.42      56.32   1 
  2 Stewart, Kristen             U. of Mary             57.66      57.98   1 
  3 Black, Emily                 ND State               58.60      58.07   1 
  4 Coombs, Nicketa              U. of Mary             57.23      59.28   1 
  5 Fauth, AnnaLiesa             Jamestown Co           58.99      59.55   2 
  6 Mooberry, Kendra             Minn. St. Mo           58.32      59.73   1 
  7 Bestland, Amy                ND State               58.65      59.85   2 
  8 DeVine, Brandee              U. of Mary           1:00.86    1:00.42   3 
  9 French, Courtney             Una                  1:02.20    1:00.81   4 
 10 Luhmann, Danielle            St. Cloud St           59.90    1:00.94   2 
 11 Slette, Kristin              Concordia-Mo           59.24    1:01.20   2 
 12 Schaefer, Jill               Northern Sta         1:01.92    1:01.45   4 
 13 Erlandson, Stephanie         Jamestown Co         1:01.19    1:01.82   3 
 14 Hall, Nicole                 Minn. St. Mo         1:00.00    1:01.83   3 
 15 Eggebrecht, Amanda           St. Cloud St         1:02.41    1:01.99   4 
 16 Jenkins, Megan               U. of Mary           1:01.74    1:02.12   3 
 17 Wulff, Amy                   Minn. St. Mo         1:01.04    1:02.36   3 
 18 Fritz, Emily                 Northern Sta         1:02.50    1:02.39   4 
 19 Sjomeling, Andrea            Northern Sta         1:02.00    1:03.15   4 
 20 Merrill, Kallie              Jamestown Co         1:03.40    1:04.58   5 
 21 Ranum, Ruth                  Concordia-Mo         1:05.85    1:05.46   5 
 22 Batey, DayLynn               Dickinson St         1:04.20    1:05.55   5 
 23 Snare, Shelby                Dickinson St         1:05.50    1:05.59   5 
 24 Heinen, Mandy                St. Cloud St         1:06.19    1:05.83   6 
 25 Skipper, Sarah               Jamestown Co         1:02.72    1:05.95   4 
 26 Pounds, Samantha             Dickinson St                    1:08.45   6 
 27 Larson, Tina                 Bemidji St.          1:12.51    1:10.92   6 
 28 Johansen, Marli              Bemidji St.          1:12.12    1:11.56   6 
 29 Boyum, Kristin               Concordia-Mo         1:10.00    1:12.64   6 
 
Women 800 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Bruins, Christine            ND State             2:12.50    2:09.97  
  2 Gigstead, Brittany           Una                  2:14.11    2:16.04  
  3 Kruchowski, Faith            ND State             2:16.02    2:17.90  
  4 Bossler, Alyssa              Jamestown Co         2:24.35    2:18.01  
  5 Hornung, Madeline            Jamestown Co         2:21.94    2:19.60  
  6 Bentley, Emmylyn             Jamestown Co         2:22.24    2:21.34  
  7 Morehouse, Emilee            U. of Mary           2:19.01    2:22.67  
  8 Agnew, Melissa               U. of Mary           2:23.98    2:23.10  
  9 Fritz, Toni                  Northern Sta         2:25.00    2:23.96  
 10 Brandli, Jessica             Northern Sta         2:25.00    2:25.93  
 11 Ironi, Genna                 Bemidji St.          2:28.32    2:27.46  
 12 Rubash, Nish                 St. Cloud St         2:29.00    2:27.58  
 13 Ohman, Michelle              Bemidji St.          2:33.53    2:28.98  
 14 Perez, Melissa               Dickinson St         2:30.74    2:30.40  
 15 Soto, Tina                   Dickinson St         2:32.00    2:31.43  
 16 Souder, Mallory              Jamestown Co         2:31.83    2:32.11  
 17 Olfert, Brittney             Northern Sta         2:35.00    2:32.84  
 18 Maras, Kirsten               Bemidji St.          2:30.33    2:33.18  
 19 Escobar, Vanessa             Dickinson St         2:30.20    2:34.36  
 20 Vance, Mary-Michael          Concordia-Mo         2:42.00    2:34.71  
 21 Bachel, Bernie               Jamestown Co                    2:34.98  
 22 Hougen, Alison               Bemidji St.          2:32.44    2:35.08  
 23 Bickford, Rachel             Jamestown Co         2:34.25    2:35.43  
 24 Sather, Kristiana            Concordia-Mo         2:35.30    2:36.03  
 25 Enns, Amanda                 Minn. St. Mo         3:03.12    2:58.90  
 26 Swetalla, Jamie              Dickinson St                    2:59.16  
 
Women 1 Mile Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Januszewski, Laura           Team Nodak           4:48.00    4:52.33  
  2 Wolf, Dakota                 U. of Mary           5:03.11    5:03.22  
  3 Agnew, Melissa               U. of Mary           5:02.56    5:04.47  
  4 Rice, Lauren                 ND State             5:02.84    5:07.38  
  5 Piccolo, Alyson              U. of Mary           5:17.89    5:23.01  
  6 Olfert, Brittney             Northern Sta         5:44.95    5:37.32  
  7 McPeters, Rayel              Dickinson St         5:40.00    5:40.25  
  8 Goettemoeller, Shelby        Concordia-Mo         5:46.00    5:41.50  
  9 Belter, Cambrya              Jamestown Co         5:44.21    5:41.92  
 10 Nehl, Alicia                 U. of Mary           5:34.21    5:44.27  
 11 Schlotterback, Brooke        Concordia-Mo         5:48.00    5:44.83  
 12 Saksa, Shelly                Bemidji St.          5:29.25    5:44.96  
 13 Schilling, Amanda            St. Cloud St         5:46.00    5:45.88  
 14 Hanson, Elisabeth            Concordia-Mo         5:48.00    5:46.75  
 15 Mjones, Rachel               Concordia-Mo         5:50.00    6:06.52  
 
Women 3000 Meter Run
================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points
================================================================================
  1 Conlon, Katie                Jamestown Co        10:07.97   10:00.84  
  2 Wolf, Dakota                 U. of Mary          10:43.08   10:20.40  
  3 Krahn, Jordan                ND State            10:23.00   10:26.52  
  4 Reuter, Amy Jo               Una                 10:16.00   10:28.46  
  5 Kosgei, Irene                U. of Mary          10:45.00   10:36.89  
  6 Thompson, Danielle           Minn. St. Mo        11:01.13   10:37.43  
  7 Agnew, Jennifer              U. of Mary          10:42.29   10:47.12  
  8 Piccolo, Alyson              U. of Mary          10:44.34   10:51.04  
  9 Dahlquist, Marissa           ND State            10:24.00   10:52.62  
 10 Neumiller, Kristen           U. of Mary          10:53.12   10:55.29  
 11 Brenden, Hailey              Concordia-Mo        11:20.00   11:08.88  
 12 Singlestad, Kristy           Concordia-Mo        11:15.00   11:11.54  
 13 Hughes, Krystal              Northern Sta        11:10.00   11:12.62  
 14 Anderson, Ashleigh           Jamestown Co        11:09.90   11:18.91  
 15 Hagen, Anna                  Concordia-Mo        11:35.00   11:26.92  
 16 McLaughlin, Caroline         Concordia-Mo        12:00.00   11:39.25  
 17 Covington, Maddie            Concordia-Mo        11:45.00   11:53.26  
 18 Avey, Suzy                   Jamestown Co        12:20.00   12:27.66  
 
Women 60 Meter Hurdles
============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#
============================================================================
Preliminaries
  1 Carlson, Whitney             ND State                8.57       8.67q  1 
  2 Wentz, Devon                 ND State                8.99       9.07q  1 
  2 Gagliano, Anna               South Dakota            8.95       9.07q  4 
  4 Zander, Heather              ND State                8.74       9.11q  5 
  5 Shearer, Lora                South Dakota            9.10       9.28q  3 
  6 Nelson, Kristyn              U. of Mary              9.10       9.38q  6 
  7 Skipper, Sarah               Jamestown Co            9.41       9.48q  1 
  8 Stalpes, Emily               ND State                9.27       9.51q  6 
  9 Berg, Ashley                 Minn. St. Mo            9.37       9.55q  5 
 10 Sjomeling, Andrea            Northern Sta            9.26       9.56q  2 
 11 Schaefer, Jill               Northern Sta            9.60       9.62   7 
 12 Keesling, Jessica            Minn. St. Mo            9.30       9.75   7 
 13 Salwey, Ashley               U. of Mary              9.30       9.79   3 
 14 Kopfmann, Tamiko             South Dakota            9.40       9.91   7 
 15 Aldinger, Marisa             Northern Sta            9.24       9.96   2 
 16 French, Courtney             Una                     9.45       9.98   5 
 17 Kleingartner, Alexa          Concordia-Mo            9.37      10.02   4 
 18 Kolstad, Brittney            Concordia-Mo           10.20      10.15   2 
 19 Sautbine, Taylor             Bemidji St.            10.17      10.26   3 
 20 Larva, Ashley                Bemidji St.            10.45      10.31   1 
 21 Ray, Tara                    Concordia-Mo           10.00      10.35   2 
 21 Kay, Leah                    Concordia-Mo           10.05      10.35   6 
 23 Merrill, Kallie              Jamestown Co           10.54      10.37   1 
 24 Cooper, Ashley               Jamestown Co            9.70      10.40   6 
 25 Seller, Emily                Concordia-Mo           10.27      10.44   4 
 26 Bentley, Macey               Concordia-Mo           10.95      10.59   5 
 27 Jensen, Kaari                Concordia-Mo           10.32      10.73   5 
 28 Escobar, Vanessa             Dickinson St           11.54      10.77   7 
 29 Veurink, Hollie              Minot State            11.44      11.48   4 
 30 Boyum, Kristin               Concordia-Mo           11.61      11.62   3 
 -- Harrison, Deresha            Dickinson St            9.63         DQ   3 
 
Women 60 Meter Hurdles
===================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals  H# Points
===================================================================================
Finals
  1 Carlson, Whitney             ND State                8.67       8.65   2 
  2 Gagliano, Anna               South Dakota            9.07       8.85   2 
  3 Wentz, Devon                 ND State                9.07       9.00   2 
  4 Zander, Heather              ND State                9.11       9.09   2 
  5 Shearer, Lora                South Dakota            9.28       9.23   2 
  6 Stalpes, Emily               ND State                9.51       9.30   1 
  7 Sjomeling, Andrea            Northern Sta            9.56       9.46   1 
  8 Nelson, Kristyn              U. of Mary              9.38       9.47   1 
  9 Skipper, Sarah               Jamestown Co            9.48       9.56   1 
 10 Berg, Ashley                 Minn. St. Mo            9.55      11.25   1 
 
Women 4x400 Meter Relay
===================================================================================
    School                                               Seed     Finals  H# Points
===================================================================================
  1 North Dakota St.  'A'                             3:46.20    3:56.63   1 
  2 U. of Mary  'A'                                   3:54.00    3:57.59   1 
     1) Weber, Mishay                   2) DeVine, Brandee                
     3) Stewart, Kristen                4) Coombs, Nicketa                
  3 North Dakota St.  'B'                             3:52.00    4:01.36   1 
  4 Jamestown College  'A'                            4:01.00    4:03.40   1 
  5 Minn. St. Moorhead  'A'                           4:04.47    4:04.92   1 
     1) Anderson, Kristina              2) Berg, Ashley                   
     3) Mooberry, Kendra                4) Steinwand, Jill                
  6 Northern State  'A'                               4:12.35    4:10.74   2 
     1) Brandli, Jessica                2) Fritz, Emily                   
     3) Fritz, Toni                     4) Schaefer, Jill                 
  7 U. of Mary  'B'                                   4:12.00    4:14.79   2 
     1) Nelson, Kristyn                 2) Jenkins, Megan                 
     3) Morehouse, Emilee               4) Salwey, Ashley                 
  8 Concordia-Moorhead  'A'                           4:16.00    4:17.53   2 
     1) Kolstad, Brittney               2) Ray, Tara                      
     3) Jensen, Kaari                   4) Slette, Kristin                
  9 Jamestown College  'B'                            4:16.00    4:19.21   2 
 10 Dickinson St.  'A'                                4:20.00    4:29.80   3 
     1) Aide, Kelsey                    2) Harrison, Deresha              
     3) Snare, Shelby                   4) Batey, DayLynn                 
 11 Concordia-Moorhead  'B'                           4:35.00    4:48.16   3 
     1) Ranum, Emma                     2) Fetsch, Jocelyn                
     3) Sather, Kristiana               4) Vance, Mary-Michael            
 
Women High Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Tollefson, Toni              ND State               1.74m      1.74m    5-08.50 
  2 Hakk, Rachael                South Dakota           1.60m      1.69m    5-06.50 
  3 Carpenter, Courtney          ND State               1.65m      1.64m    5-04.50 
  4 Luhmann, Danielle            St. Cloud St           1.70m      1.64m    5-04.50 
  5 Stalpes, Emily               ND State               1.57m      1.64m    5-04.50 
  6 Shearer, Lora                South Dakota           1.73m      1.64m    5-04.50 
  7 Kay, Leah                    Concordia-Mo           1.66m      1.59m    5-02.50 
  7 Beehler, Brittany            U. of Mary             1.63m      1.59m    5-02.50 
  9 Skipper, Sarah               Jamestown Co           1.61m      1.59m    5-02.50 
 10 Deutschmann, Alyssa          Concordia-Mo           1.57m      1.54m    5-00.50 
 11 Hagen, Ashley                Minn. St. Mo           1.62m      1.54m    5-00.50 
 11 Muller-Dahlberg, Tatijan     Concordia-Mo           1.51m      1.54m    5-00.50 
 13 Lockie, Jill                 Minot State            1.55m      1.54m    5-00.50 
 13 Johannes, Mallory            Jamestown Co           1.49m      1.54m    5-00.50 
 13 Hartman, Jennifer            Dickinson St           1.47m      1.54m    5-00.50 
 16 Rubash, Nish                 St. Cloud St           1.60m      1.49m    4-10.50 
 17 Rietz, Ashley                Minn. St. Mo                      1.49m    4-10.50 
 18 Brikic, Milena               Dickinson St           1.47m      1.44m    4-08.75 
 19 Holo, Erica                  Concordia-Mo           1.49m      1.44m    4-08.75 
 -- Ray, Tara                    Concordia-Mo           1.49m         NH            
 -- Cobb, Kendra                 Bemidji St.            1.37m         NH            
 -- Merrill, Kallie              Jamestown Co           1.44m         NH            
 -- Bossler, Alyssa              Jamestown Co           1.40m         NH            
 -- Sellner, Stacey              Concordia-Mo           1.36m         NH            
 
Women Pole Vault
==========================================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals            Points
==========================================================================================
  1 Brost, Leslie                ND State               4.10m      3.85m   12-07.50 
  2 Fehilly, Miranda             U. of Mary             3.35m      3.55m   11-07.75 
  3 Aide, Kelsey                 Dickinson St           3.88m      3.55m   11-07.75 
  4 Kouba, Sammantha             ND State               3.53m      3.55m   11-07.75 
  5 Marquardt, Amy               ND State               3.65m      3.40m   11-01.75 
  6 Ronke, Peggy                 ND State               3.50m      3.40m   11-01.75 
  7 Aide, Abbey                  Minot State            3.43m      3.40m   11-01.75 
  8 Warren, Dani                 Minot State            2.90m      2.80m    9-02.25 
  9 Ackerman, Nicole             U. of Mary             3.04m      2.80m    9-02.25 
 10 Cobb, Kendra                 Bemidji St.            2.52m      2.50m    8-02.50 
 10 Peterson, Sarah              Concordia-Mo           2.59m      2.50m    8-02.50 
 10 Knapp, Theresa               Northern Sta           2.82m      2.50m    8-02.50 
 13 Oliver, Courtney             Jamestown Co           2.21m      2.20m    7-02.50 
 13 Souder, Mallory              Jamestown Co           2.45m      2.20m    7-02.50 
 13 Gerzema, Katrina             Concordia-Mo           2.14m      2.20m    7-02.50 
 -- Comstock, Tessa              Concordia-Mo           3.05m         NH            
 -- Worth, Calley                Northern Sta           3.20m         NH            
 -- MacRae, Katie                Minn. St. Mo           2.90m         NH            
 -- Ronke, Kaylyn                Minn. St. Mo           3.20m         NH            
 -- Segerholm, Beth              Jamestown Co           2.14m         NH            
 
Women Long Jump
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims           
===================================================================================
Preliminaries
  1 Carlson, Whitney             ND State               6.05m      6.10mq  20-00.25 
  2 Walker, Melissa              U. of Mary             5.53m      5.77mq  18-11.25 
  3 Kopfmann, Tamiko             South Dakota           5.55m      5.51mq  18-01.00 
  4 Bruenjes, Brittni            ND State               5.51m      5.44mq  17-10.25 
  5 Aide, Kelsey                 Dickinson St           5.44m      5.27mq  17-03.50 
  6 Beehler, Brittany            U. of Mary             5.33m      5.26mq  17-03.25 
  7 Schmid, Franzi               Dickinson St           5.29m      5.17mq  16-11.50 
  8 Williams, Samantha           U. of Mary             5.30m      5.13mq  16-10.00 
  9 Jangula, Rheanda             ND State               5.02m      5.11mq  16-09.25 
 10 Ray, Tara                    Concordia-Mo           4.98m      5.06m   16-07.25 
 10 Black, Kirby                 Minn. St. Mo           5.19m      5.06m   16-07.25 
 12 Aide, Abbey                  Minot State            4.89m      5.05m   16-07.00 
 13 Jensen, Kaari                Concordia-Mo           4.86m      4.84m   15-10.50 
 14 Gerzema, Katrina             Concordia-Mo                      4.79m   15-08.75 
 15 Escobar, Vanessa             Dickinson St           4.90m      4.69m   15-04.75 
 15 Farella, Taylor              U. of Mary             4.90m      4.69m   15-04.75 
 17 Maddocks, Brooke             Unattached             5.02m      4.63m   15-02.25 
 18 Bentley, Macey               Concordia-Mo           4.35m      4.39m   14-05.00 
 19 Veurink, Hollie              Minot State            4.20m      4.10m   13-05.50 
 -- Gagliano, Anna               South Dakota           5.55m         ND            
 -- Franklin, Crystal            Dickinson St                         ND            
 -- Skipper, Sarah               Jamestown Co           4.94m         ND            
 -- Larva, Ashley                Bemidji St.            4.28m         ND            
 -- Parsons, Sara                Concordia-Mo           4.44m         ND            
 -- Klose, Alissa                Minot State            5.14m         ND            
 -- Aldinger, Marisa             Northern Sta           5.42m         ND            
 -- Erlandson, Stephanie         Jamestown Co           5.03m         ND            
 
Women Long Jump
==========================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals            Points
==========================================================================================
Finals
  1 Carlson, Whitney             ND State               6.10m      6.21m   20-04.50 
  2 Walker, Melissa              U. of Mary             5.77m      5.77m   18-11.25 
  3 Bruenjes, Brittni            ND State               5.44m      5.72m   18-09.25 
  4 Kopfmann, Tamiko             South Dakota           5.51m      5.53m   18-01.75 
  5 Aide, Kelsey                 Dickinson St           5.27m      5.47m   17-11.50 
  6 Beehler, Brittany            U. of Mary             5.26m      5.26m   17-03.25 
  7 Schmid, Franzi               Dickinson St           5.17m      5.17m   16-11.50 
  8 Williams, Samantha           U. of Mary             5.13m      5.13m   16-10.00 
  9 Jangula, Rheanda             ND State               5.11m      5.11m   16-09.25 

Women Triple Jump
==========================================================================
Top 9 Advance by Time
        NDSU: * 42-04.50  2004        Amanda Thieschafer                       
         BSA: # 42-05.50  2005        Amanda Thieschafer, Team Nodak           
   NCAA AUTO: A   13.30m                                                       
  NCAA PROVO: P   12.65m                                                       
    Name                    Year School                 Prelims           
==========================================================================
Preliminaries
  1       Williams, Samantha     U. of Mary              11.89mq  39-00.25 
  2     9 Bruenjes, Brittni      ND State                11.81mq  38-09.00 
  3       Walker, Melissa        U. of Mary              11.59mq  38-00.25 
  4       Muller-Dahlberg, T     Concordia-Mo            11.15mq  36-07.00 
  5    85 Roesler, Emily         Una                     11.04mq  36-02.75 
  6    13 Carpenter, Courtne     ND State                10.72mq  35-02.00 
  7       Black, Kirby           Minn. St. Mo            10.71mq  35-01.75 
  8       Zent, Katie            Jamestown Co            10.38mq  34-00.75 
  9       Harrison, Deresha      Dickinson St            10.26mq  33-08.00 
 10    30 Jangula, Rheanda       ND State                10.25m   33-07.50 
 11       Friestad, Vanessa      U. of Mary              10.20m   33-05.75 
 12       Curry, Marissa         Jamestown Co            10.03m   32-11.00 
 13       Hartman, Jennifer      Dickinson St             9.99m   32-09.50 
 14       Brikic, Milena         Dickinson St             9.75m   32-00.00 
 15       Robinson, Ciara        Bemidji St.              9.55m   31-04.00 
 16       Larva, Ashley          Bemidji St.              9.47m   31-01.00 
 17       Bentley, Macey         Concordia-Mo             9.33m   30-07.50 
 18       Farnam, Laura          Concordia-Mo             9.16m   30-00.75 
 --       Sellner, Stacey        Concordia-Mo              FOUL            
 --       Beehler, Brittany      U. of Mary                FOUL            
 
Women Triple Jump
=================================================================================
        NDSU: * 42-04.50  2004        Amanda Thieschafer                       
         BSA: # 42-05.50  2005        Amanda Thieschafer, Team Nodak           
   NCAA AUTO: A   13.30m                                                       
  NCAA PROVO: P   12.65m                                                       
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
Finals
  1       Williams, Samantha     U. of Mary              11.89m   39-00.25 
  2     9 Bruenjes, Brittni      ND State                11.81m   38-09.00 
  3       Walker, Melissa        U. of Mary              11.59m   38-00.25 
  4       Muller-Dahlberg, T     Concordia-Mo            11.15m   36-07.00 
  5    85 Roesler, Emily         Una                     11.04m   36-02.75 
  6    13 Carpenter, Courtne     ND State                10.72m   35-02.00 
  7       Black, Kirby           Minn. St. Mo            10.71m   35-01.75 
  8       Zent, Katie            Jamestown Co            10.38m   34-00.75 
  9       Harrison, Deresha      Dickinson St            10.26m   33-08.00 

 
Women Shot Put
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims           
===================================================================================
Preliminaries
  1 Garner, Brooke               South Dakota          14.66m     14.49mq  47-06.50 
  2 Boke, Melodi                 Northern Sta          13.64m     13.51mq  44-04.00 
  3 Ackman, Sara                 Unattached            14.32m     13.42mq  44-00.50 
  4 Kitzman, Rebecca             St. Cloud St          13.57m     13.22mq  43-04.50 
  5 Schuch, Michelle             South Dakota          12.44m     12.73mq  41-09.25 
  6 Johnson, Kathryn             ND State              13.27m     12.17mq  39-11.25 
  6 Schultz, Heather             Minn. St. Mo          12.50m     12.17mq  39-11.25 
  8 Madden, Amanda               Northern Sta          13.35m     12.16mq  39-10.75 
  9 Paul, Meghan                 Northern Sta          11.93m     12.10mq  39-08.50 
 10 Larson, Ashley               South Dakota          11.46m     12.08mq  39-07.75 
 11 Landmark, Christa            South Dakota          13.50m     11.77m   38-07.50 
 12 Hubbell, Andrea              St. Cloud St          11.15m     11.66m   38-03.25 
 13 Flowers, Devon               Minot State           11.92m     11.64m   38-02.25 
 14 Roemmich, Kayla              Jamestown Co          11.00m     11.31m   37-01.25 
 15 Warren, Kristen              Concordia-Mo          11.88m     11.23m   36-10.25 
 16 Hansmeier, Larissa           Concordia-Mo          11.38m     11.12m   36-05.75 
 17 Schlenker, Jill              Jamestown Co          10.84m     11.10m   36-05.00 
 18 Henrich, Jasmine             Minn. St. Mo          11.40m     10.94m   35-10.75 
 19 Smith, Katie                 Northern Sta          11.96m     10.89m   35-08.75 
 20 Conroy, Lindsay              St. Cloud St          10.71m     10.73m   35-02.50 
 21 Rahman, Laura                Concordia-Mo          10.45m     10.55m   34-07.50 
 22 Steir, Mallory               Minn. St. Mo          10.42m     10.39m   34-01.25 
 23 Ogden, Elizabeth             Dickinson St           9.98m     10.06m   33-00.25 
 24 Medeiros, Christina          U. of Mary            10.64m      9.93m   32-07.00 
 25 Kay, Leah                    Concordia-Mo          10.38m      9.87m   32-04.75 
 26 Roeske, Danielle             Jamestown Co           9.07m      9.55m   31-04.00 
 27 Gonshorowski, Laura          Concordia-Mo           9.01m      8.73m   28-07.75 
 28 Schulz, Kim                  Dickinson St           8.50m      8.26m   27-01.25 
 29 Merrill, Kallie              Jamestown Co           7.44m      7.80m   25-07.25 
 30 Black, Kendal                Concordia-Mo           7.33m      7.71m   25-03.50 
 31 Thompson, Brianne            Concordia-Mo           8.01m      7.55m   24-09.25 
 32 Bossler, Alyssa              Jamestown Co           8.70m      7.11m   23-04.00 
 33 Boyum, Kristin               Concordia-Mo           6.65m      7.02m   23-00.50 
 -- Fischer, Becca               South Dakota          11.29m       FOUL            
 
Women Shot Put
==========================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals            Points
==========================================================================================
Finals
  1 Garner, Brooke               South Dakota          14.49m     14.46m   47-05.25 
  2 Boke, Melodi                 Northern Sta          13.51m     13.40m   43-11.75 
  3 Kitzman, Rebecca             St. Cloud St          13.22m     13.39m   43-11.25 
  4 Ackman, Sara                 Unattached            13.42m     13.09m   42-11.50 
  5 Madden, Amanda               Northern Sta          12.16m     12.75m   41-10.00 
  6 Schuch, Michelle             South Dakota          12.73m     12.69m   41-07.75 
  7 Schultz, Heather             Minn. St. Mo          12.17m     12.43m   40-09.50 
  8 Johnson, Kathryn             ND State              12.17m     12.39m   40-07.75 
  9 Paul, Meghan                 Northern Sta          12.10m     12.08m   39-07.75 
 10 Larson, Ashley               South Dakota          12.08m     11.87m   38-11.50 
 
Women Weight Throw
===================================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims           
===================================================================================
Preliminaries
  1 Baxter, Aubrey               Unattached            19.88m     18.84mq  61-09.75 
  2 Mack, Jennifer               South Dakota          17.24m     17.27mq  56-08.00 
  3 Madden, Amanda               Northern Sta          18.20m     17.17mq  56-04.00 
  4 Landmark, Christa            South Dakota          17.04m     16.58mq  54-04.75 
  5 Schuch, Michelle             South Dakota          15.52m     15.71mq  51-06.50 
  6 Davis, Emily                 Concordia-Mo          14.24m     14.83mq  48-08.00 
  7 Larson, Ashley               South Dakota          13.43m     13.85mq  45-05.25 
  8 Graber, Missy                Bemidji St.           14.26m     13.84mq  45-05.00 
  9 Vote, Megan                  Jamestown Co          13.45m     13.29mq  43-07.25 
 10 Fischer, Becca               South Dakota          13.10m     13.05mq  42-09.75 
 11 Smith, Katie                 Northern Sta          14.07m     12.76m   41-10.50 
 12 Ogden, Elizabeth             Dickinson St          12.11m     12.73m   41-09.25 
 13 Schlenker, Jill              Jamestown Co          13.18m     12.70m   41-08.00 
 14 Schultz, Heather             Minn. St. Mo          12.54m     12.55m   41-02.25 
 15 Johnson, Kathryn             ND State              12.93m     12.31m   40-04.75 
 16 Conroy, Lindsay              St. Cloud St          14.04m     11.90m   39-00.50 
 17 Hansmeier, Larissa           Concordia-Mo          12.96m     11.71m   38-05.00 
 18 Steir, Mallory               Minn. St. Mo          13.27m     11.62m   38-01.50 
 19 Mohs, Amanda                 Minn. St. Mo          11.98m     11.50m   37-08.75 
 20 Flowers, Devon               Minot State           11.96m     11.39m   37-04.50 
 21 Hubbell, Andrea              St. Cloud St          10.65m     11.28m   37-00.25 
 22 Kitzman, Rebecca             St. Cloud St          12.83m     11.11m   36-05.50 
 23 Medeiros, Christina          U. of Mary            11.63m     11.00m   36-01.25 
 24 Roeske, Danielle             Jamestown Co           8.80m     10.50m   34-05.50 
 25 Schulz, Kim                  Dickinson St           9.65m     10.19m   33-05.25 
 26 Gonshorowski, Laura          Concordia-Mo           9.43m      9.96m   32-08.25 
 27 Black, Kendal                Concordia-Mo           7.97m      8.34m   27-04.50 
 -- Rahman, Laura                Concordia-Mo          11.53m       FOUL            
 
Women Weight Throw
==========================================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals            Points
==========================================================================================
Finals
  1 Baxter, Aubrey               Unattached            18.84m     18.89m   61-11.75 
  2 Mack, Jennifer               South Dakota          17.27m     17.27m   56-08.00 
  3 Madden, Amanda               Northern Sta          17.17m     17.17m   56-04.00 
  4 Landmark, Christa            South Dakota          16.58m     16.71m   54-10.00 
  5 Schuch, Michelle             South Dakota          15.71m     15.78m   51-09.25 
  6 Davis, Emily                 Concordia-Mo          14.83m     14.83m   48-08.00 
  7 Graber, Missy                Bemidji St.           13.84m     14.04m   46-00.75 
  8 Larson, Ashley               South Dakota          13.85m     13.85m   45-05.25 
  9 Vote, Megan                  Jamestown Co          13.29m     13.29m   43-07.25 
 10 Fischer, Becca               South Dakota          13.05m     13.05m   42-09.75 
 
Indoor Pentathlon: #5 Women 800 Meter Run Indoor Pentathlon
=======================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Points
=======================================================================
  1 Carlson, Whitney             ND State               2:24.52     763
  2 Zander, Heather              ND State               2:28.06     717
  3 Ray, Tara                    Concordia-Mo           2:37.49     602
  4 Stalpes, Emily               ND State               2:39.80     575
 
Indoor Pentathlon: #1 Women 60 Meter Hurdles Indoor Pentathlon
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals  H# Points
==========================================================================
  1 Carlson, Whitney             ND State                  8.60   1    995
  2 Zander, Heather              ND State                  9.00   1    910
  3 Stalpes, Emily               ND State                  9.39   1    830
  4 Kleingartner, Alexa          Concordia-Mo              9.64   1    781
  5 Ray, Tara                    Concordia-Mo             10.10   2    693
  6 Kolstad, Brittney            Concordia-Mo             10.37   2    644
 
Indoor Pentathlon: #2 Women High Jump Indoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Stalpes, Emily               ND State                 1.66m    5-05.25    806
  2 Ray, Tara                    Concordia-Mo             1.54m    5-00.50    666
  2 Zander, Heather              ND State                 1.54m    5-00.50    666
  2 Carlson, Whitney             ND State                 1.54m    5-00.50    666
 
Indoor Pentathlon: #4 Women Long Jump Indoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Carlson, Whitney             ND State                 6.08m   19-11.50    874
  2 Zander, Heather              ND State                 5.52m   18-01.50    706
  3 Stalpes, Emily               ND State                 5.01m   16-05.25    562
  4 Ray, Tara                    Concordia-Mo             4.91m   16-01.50    535
 
Indoor Pentathlon: #3 Women Shot Put Indoor Pentathlon
=================================================================================
    Name                    Year School                  Finals            Points
=================================================================================
  1 Zander, Heather              ND State                10.39m   34-01.25    555
  2 Carlson, Whitney             ND State                 9.73m   31-11.25    512
  3 Stalpes, Emily               ND State                 8.86m   29-01.00    455
  4 Ray, Tara                    Concordia-Mo             8.74m   28-08.25    447
 
Women Indoor Pentathlon 12:20p.m.
=========================================================================
    Name                    Year School                  Seed     Finals 
=========================================================================
  1 Carlson, Whitney             ND State                3796       3810  
  2 Zander, Heather              ND State                3794       3554  
  3 Stalpes, Emily               ND State                3000       3228  
  4 Ray, Tara                    Concordia-Mo                       2943