2008 MIAC Women's Outdoor Championships

Hamline University, St. Paul

May 9-10, 2008

Click on the "event" links to move about the results. Use the Find option of your browser to find someone's name or team.

Click here for data on men



100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Top | Scores

100 Meter Dash Round 1, Heat 1 Wind = -1.3 m/s 1 Jenna Ewing, Fr, St. Thomas 12.90Q 2 Whitney Holman, So, Augsburg 13.04q 3 Tami Klenke, Sr, Hamline 13.17q 4 Chi Chi Obi, Jr, St. Catherine 13.37 5 Lizzy Daugherty, Fr, Saint Mary's 13.54 6 Jessica Nordness, Sr, Augsburg 13.55 7 Leah Jackson, Jr, Bethel 13.58 8 Angela Lindekugel, So, Hamline 13.61 9 Anna Toombs, Jr, Bethel 13.76 Round 1, Heat 2 Wind = +0.5 m/s 1 Nicole Brohmer, Jr, Hamline 12.75Q 2 Teri Heinzen, So, Saint Mary's 12.81q 3 Vanessa Moore, Jr, Bethel 12.95q 4 Linda Kanne, Jr, Gustavus 13.03q 5 Val Koch, So, Saint Mary's 13.37 6 Mari Mejia, Fr, Macalester 13.39 7 Madelyn Mette, So, Macalester 13.43 8 Kristina Bruns, Jr, Concordia Moorhead 13.70 9 Celeste Prince, So, Macalester 13.73 Round 1, Heat 3 Wind = +0.0 m/s 1 Kate Staat, Sr, St. Thomas 12.83Q 2 Abby Neigebauer, Fr, St. Benedict 13.06q 3 Autumn Adkins, Sr, Bethel 13.20 4 Annie Clintsman, Sr, St. Benedict 13.42 5 Danielle Serbus, Fr, Gustavus 13.56 6 Bridget Coffou, Fr, Saint Mary's 13.64 7 Janie Briant, Fr, Gustavus 13.75 8 Julia Thompson, Fr, Gustavus 13.80 9 Doryne Tunanukye, Sr, St. Thomas 13.88 Final Wind = +0.0 m/s 1 Kate Staat, Sr, St. Thomas 12.73 2 Jenna Ewing, Fr, St. Thomas 12.75 3 Nicole Brohmer, Jr, Hamline 12.91 4 Teri Heinzen, So, Saint Mary's 13.00 5 Linda Kanne, Jr, Gustavus 13.04 6 Abby Neigebauer, Fr, St. Benedict 13.07 7 Whitney Holman, So, Augsburg 13.15 8 Vanessa Moore, Jr, Bethel 13.18 9 Tami Klenke, Sr, Hamline 13.26
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Top | Scores

200 Meter Dash Round 1, Heat 1 Wind = +0.7 m/s 1 Nikki Arola, So, St. Thomas 24.85Q NCAA provisional MIAC season's best 2 Shionna Evans, Jr, St. Thomas 26.19q 3 Jamie Wenzel, Fr, St. Catherine 26.42q 4 Molly Demmer, So, St. Thomas 26.86 5 Jennae Palmer, Sr, Bethel 26.95 6 Becky Theisen, Fr, St. Thomas 27.02 7 Kim Engel, Fr, St. Catherine 27.04 8 Julianna Gorder, Fr, St. Thomas 27.16 9 Janie Briant, Fr, Gustavus 27.95 Round 1, Heat 2 Wind = +0.0 m/s 1 Nicole Brohmer, Jr, Hamline 25.57Q 2 Kate Staat, Sr, St. Thomas 25.95q 3 Jenna Ewing, Fr, St. Thomas 26.55q 4 Kelsey Donald, So, Carleton 26.57q 5 Val Koch, So, Saint Mary's 26.90 6 Laura Deal, Fr, St. Benedict 27.01 7 Lizzy Daugherty, Fr, Saint Mary's 27.55 8 Autumn Adkins, Sr, Bethel 27.83 9 Kathleen Pawlowski, So, Saint Mary's 28.40 Round 1, Heat 3 Wind = +0.0 m/s 1 Teri Heinzen, So, Saint Mary's 26.11Q 2 Vanessa Moore, Jr, Bethel 26.43q 3 Linda Kanne, Jr, Gustavus 26.62 4 Abby Neigebauer, Fr, St. Benedict 26.78 5 Cassie D'Kae, So, St. Thomas 27.13 6 Megan Krumrie, Jr, Augsburg 27.17 7 Jamie Kelly, Fr, Hamline 27.43 8 Jessica Nordness, Sr, Augsburg 27.52 9 Julia Thompson, Fr, Gustavus 27.95 Final Wind = -1.9 m/s 1 Nikki Arola, So, St. Thomas 25.91 2 Kate Staat, Sr, St. Thomas 26.25 3 Nicole Brohmer, Jr, Hamline 26.31 4 Teri Heinzen, So, Saint Mary's 26.73 5 Vanessa Moore, Jr, Bethel 26.89 6 Jamie Wenzel, Fr, St. Catherine 27.03 7 Kelsey Donald, So, Carleton 27.10 8 Shionna Evans, Jr, St. Thomas 27.55 9 Jenna Ewing, Fr, St. Thomas 27.69
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Top | Scores

400 Meter Dash Round 1, Heat 1 1 Jamie Wenzel, Fr, St. Catherine 59.00Q 2 Kristin Slette, So, Concordia Moorhead 59.74q 3 Patty King, Jr, St. Benedict 59.96q 4 Kim Engel, Fr, St. Catherine 60.17 5 Kelsey Donald, So, Carleton 61.04 6 Alyx Chapman, So, St. Benedict 61.06 7 Belinda Allen, Jr, Bethel 62.99 8 Cassie D'Kae, So, St. Thomas 63.71 9 Kim Eskuri, Fr, St. Benedict 72.02 Round 1, Heat 2 1 Jillian Daleidan, Fr, St. Benedict 58.28Q 2 Chelsea Craven, So, Gustavus 59.32q 3 Shionna Evans, Jr, St. Thomas 59.93q 4 Brittany Kuehn, Fr, Saint Mary's 60.38 5 Alison Millis, Fr, St. Olaf 60.52 6 Megan Krumrie, Jr, Augsburg 60.89 7 Sarah Meissner, Jr, St. Catherine 61.31 8 Cathy Reeves, So, St. Thomas 62.40 9 Nicole Novak, Sr, St. Olaf 62.79 Round 1, Heat 3 1 Nikki Arola, So, St. Thomas 56.81Q NCAA provisional MIAC season's best 2 Elizabeth Pringle, Jr, Gustavus 59.00q 3 Abby Karl, Fr, Gustavus 60.10q 4 Molly Demmer, So, St. Thomas 60.71 5 Becca Neuger, Fr, St. Olaf 60.97 6 Bekah Frank, Fr, St. Thomas 62.44 7 Laura Deal, Fr, St. Benedict 62.46 8 Sheryl West, Sr, St. Olaf 63.50 9 Kathleen Pawlowski, So, Saint Mary's 64.56 Final 1 Nikki Arola, So, St. Thomas 57.29 NCAA provisional 2 Jillian Daleidan, Fr, St. Benedict 58.90 3 Chelsea Craven, So, Gustavus 59.52 4 Jamie Wenzel, Fr, St. Catherine 59.59 5 Elizabeth Pringle, Jr, Gustavus 59.67 6 Patty King, Jr, St. Benedict 60.34 7 Shionna Evans, Jr, St. Thomas 60.38 8 Kristin Slette, So, Concordia Moorhead 60.49 9 Abby Karl, Fr, Gustavus 60.68
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Top | Scores

800 Meter Run Round 1, Heat 1 1 Raynee DeGrio, Fr, St. Thomas 2:18.91Q 2 Alex Potter, Fr, Bethel 2:19.50Q 3 Tara McCoy, Fr, Macalester 2:21.66q 4 Lindsey Saunders, Sr, St. Olaf 2:22.48q 5 Erin Murphy, So, St. Olaf 2:27.70 6 Kim Carlson, Fr, Augsburg 2:31.58 7 Michelle Benson, Fr, Bethel 2:32.47 8 Kim Hest, Fr, Concordia Moorhead 2:35.19 9 Joanna Pace, Fr, Saint Mary's 2:36.88 Round 1, Heat 2 1 Kaylee Rasmussen, Sr, St. Benedict 2:18.39Q 2 Megan Lundgren, Fr, Gustavus 2:19.76Q 3 Brady Pennig, Fr, St. Olaf 2:25.43 4 Anna Hankins, So, Macalester 2:26.28 5 Steph Kortan, Fr, St. Benedict 2:29.52 6 Marci Burg, So, St. Catherine 2:30.24 7 Hannah Carlson, Sr, Bethel 2:31.22 8 Kara Orwoll, So, St. Benedict 2:33.47 9 Caitlin Molsberry, Sr, St. Olaf 2:34.75 Round 1, Heat 3 1 Erin Sprangers, So, St. Thomas 2:19.28Q 2 Laura Cook, Fr, St. Olaf 2:20.75Q 3 Molly Noel, Fr, St. Benedict 2:22.35q 4 Amanda Manship, So, St. Catherine 2:24.86 5 Amanda Simon, Sr, Concordia Moorhead 2:26.26 6 Michelle Eberhard, So, St. Benedict 2:30.81 7 Raychal Zupancich, Sr, Gustavus 2:32.17 8 Rachel Glissman, So, Hamline 2:33.81 9 Anna Sandquist, Jr, St. Benedict 2:34.80 Final 1 Erin Sprangers, So, St. Thomas 2:11.66 NCAA provisional Meet record Was 2:12.40; Betsy Hanson, Hamline, 1991 MIAC season's best 2 Raynee DeGrio, Fr, St. Thomas 2:15.56 3 Alex Potter, Fr, Bethel 2:18.41 4 Megan Lundgren, Fr, Gustavus 2:19.34 5 Kaylee Rasmussen, Sr, St. Benedict 2:19.82 6 Laura Cook, Fr, St. Olaf 2:20.04 7 Molly Noel, Fr, St. Benedict 2:21.85 8 Tara McCoy, Fr, Macalester 2:23.10 9 Lindsey Saunders, Sr, St. Olaf 2:23.90
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Top | Scores

1500 Meter Run Round 1, Heat 1 1 Sara Burns, Sr, Hamline 4:54.68Q 2 Heather Jelen, Jr, Bethel 4:55.19Q 3 Katherine Wingert, Sr, Carleton 4:55.29Q 4 Laura Roach, So, Carleton 4:55.34Q 5 Jess Kociasak, Fr, Hamline 4:57.63 6 Christina Roberts, Sr, St. Olaf 4:57.80 7 Sarah Forzley, So, Carleton 5:05.57 8 Tina Koecheler, Sr, Saint Mary's 5:06.32 9 Kim Koecheler, Sr, Saint Mary's 5:06.36 10 Marci Burg, So, St. Catherine 5:09.16 11 Angie Mumbleau, Sr, Bethel 5:12.12 12 Hannah Carlson, Sr, Bethel 5:12.70 13 Katie Duwell, Jr, St. Olaf 5:12.75 14 Kelly Brandon, Fr, St. Benedict 5:28.80 Round 1, Heat 2 1 Marie Borner, So, Bethel 4:32.49Q NCAA provisional Meet record Was 4:33.45; Diane Loughlin, St. Thomas, 1988 NCAA automatic MIAC season's best 2 Kristin Haubrich, Sr, St. Benedict 4:49.51Q 3 Abby Smith, So, St. Olaf 4:49.71Q 4 Kelly Russ, So, St. Thomas 4:49.96Q 5 Lauren Milne, Sr, Carleton 4:53.86q 6 Kalsey Larson, Sr, St. Thomas 4:55.89q 7 Kayla Jelen, Fr, Bethel 4:57.39q 8 Katy Torchia, Fr, St. Benedict 4:57.54q 9 Britney Barnett, Fr, Concordia Moorhead 4:57.65 10 Anastasia Begej, Fr, Macalester 5:08.53 11 Alice Deden, Jr, St. Olaf 5:09.38 12 Callie Thuma, So, Macalester 5:21.06 13 Chelsea Martens, Sr, Concordia Moorhead 5:26.62 14 Emily Kanten, Fr, Concordia Moorhead 5:27.69 Final 1 Marie Borner, So, Bethel 4:39.10 NCAA provisional 2 Kelly Russ, So, St. Thomas 4:40.55 3 Katherine Wingert, Sr, Carleton 4:42.54 4 Heather Jelen, Jr, Bethel 4:46.47 5 Sara Burns, Sr, Hamline 4:47.41 6 Abby Smith, So, St. Olaf 4:49.78 7 Laura Roach, So, Carleton 4:50.05 8 Kristin Haubrich, Sr, St. Benedict 4:51.09 9 Lauren Milne, Sr, Carleton 4:53.10 10 Kayla Jelen, Fr, Bethel 5:03.29 11 Kalsey Larson, Sr, St. Thomas 5:04.84 12 Katy Torchia, Fr, St. Benedict 5:08.36
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Top | Scores

5000 Meter Run 1 Margot Branigan, So, St. Benedict 17:56.21 MIAC season's best 2 Laura Edlund, Sr, Gustavus 17:57.56 MIAC season's best 3 Julie Anderson, Sr, St. Thomas 18:00.67 MIAC season's best 4 Hailey Brenden, Fr, Concordia Moorhead 18:05.48 MIAC season's best 5 Kristin Haubrich, Sr, St. Benedict 18:17.58 6 Allie Metzler, Fr, St. Thomas 18:20.74 7 Jenna Carlson, Jr, St. Olaf 18:21.72 8 Karen Campbell, Jr, Carleton 18:29.84 9 Vanessa Jones, So, Gustavus 18:43.37 10 Maria Middleton, Sr, Concordia Moorhead 18:45.01 11 Greta Sieve, So, St. Catherine 18:45.45 12 Annie Knutson, Jr, St. Olaf 18:47.63 13 Nikki Reich, So, Carleton 18:47.90 14 Libby Tollefson, Fr, Macalester 18:55.16 15 Michaela McLaughlin, So, St. Olaf 18:57.04 16 Britney Barnett, Fr, Concordia Moorhead 19:12.90 17 Katie Drinane, Jr, Hamline 19:14.29 18 Angie Mumbleau, Sr, Bethel 19:28.81 19 Meagan Hansen, Sr, Concordia Moorhead 19:30.92 20 Laura Melcher, Sr, St. Olaf 19:52.47 21 Laura Sofen, So, Carleton 19:55.58 22 Christi Nowak, So, St. Benedict 20:00.65 23 Rachel Pedersen, Fr, Concordia Moorhead 20:04.43
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Top | Scores

10000 Meter Run 1 Margot Branigan, So, St. Benedict 37:20.01 NCAA provisional MIAC season's best 2 Hailey Brenden, Fr, Concordia Moorhead 37:32.03 NCAA provisional MIAC season's best 3 Karen Campbell, Jr, Carleton 38:08.77 MIAC season's best 4 Jenna Carlson, Jr, St. Olaf 38:36.39 5 Maria Middleton, Sr, Concordia Moorhead 39:21.75 6 Katie Drinane, Jr, Hamline 40:01.87 7 Jackie Kelly, Sr, St. Olaf 40:36.85 8 Meagan Hansen, Sr, Concordia Moorhead 40:49.38 9 Laura Sofen, So, Carleton 40:51.40 10 Jill Fagerstrom, Jr, Gustavus 41:10.61 11 Rachel Pedersen, Fr, Concordia Moorhead 42:14.87 12 Laura Murphy, Sr, St. Benedict 42:33.03 13 Lindsay Smith, Fr, St. Benedict 43:21.04 14 Ashley Stoffers, Sr, Augsburg 43:41.32 Rachel Morrissey, Jr, Bethel DNC
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Top | Scores

100 Meter Hurdles Round 1, Heat 1 Wind = +1.1 m/s 1 Laura Janas, So, St. Thomas 15.40Q 2 Michaela Otto, So, Bethel 15.72q 3 Amy Neubauer, Fr, Bethel 16.48q 4 Emily Amici, Jr, Hamline 16.85q 5 Leah Kay, So, Concordia Moorhead 17.00 6 Bridget Coffou, Fr, Saint Mary's 17.36 7 Rachel Meemken, Fr, Hamline 17.67 8 Kaitlin Rattigan, Fr, St. Thomas 17.70 Round 1, Heat 2 Wind = -1.7 m/s 1 Chi Chi Obi, Jr, St. Catherine 15.82Q 2 Aryn Bell, Jr, Gustavus 16.01q 3 Tara Ray, So, Concordia Moorhead 16.94q 4 Katie Brown, Fr, St. Benedict 17.65 5 Brittney Kolstad, Fr, Concordia Moorhead 17.75 6 Gina Michaels, Fr, St. Thomas 18.09 7 Ashley Aggen, Fr, St. Benedict 18.25 8 Macey Bentley, Fr, Concordia Moorhead 18.80 Round 1, Heat 3 Wind = -1.5 m/s 1 Melissa Kuebler, Fr, St. Thomas 15.77Q 2 Kaelene Lundstrum, So, Gustavus 15.93q 3 Kathryn Thompson, So, St. Olaf 16.99 4 Angela McGehee, Fr, St. Thomas 17.13 5 Beth Anderson, Fr, St. Benedict 18.06 6 Alesha Green, Fr, St. Olaf 18.37 7 Jhanelle Latore, Fr, Macalester 18.41 8 Kayla Johnson, So, St. Olaf 18.62 9 Alexa Kleingartner, Fr, Concordia Moorhead 19.42 Final Wind = +2.8 m/s (aided) 1 Laura Janas, So, St. Thomas 15.00w 2 Melissa Kuebler, Fr, St. Thomas 15.19w 3 Aryn Bell, Jr, Gustavus 15.35w 4 Chi Chi Obi, Jr, St. Catherine 15.49w 5 Michaela Otto, So, Bethel 15.72w 6 Kaelene Lundstrum, So, Gustavus 15.87w 7 Amy Neubauer, Fr, Bethel 16.11w 8 Emily Amici, Jr, Hamline 16.69w 9 Tara Ray, So, Concordia Moorhead 16.88w
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Top | Scores

400 Meter Hurdles Round 1, Heat 1 1 Kameron Argiannis, Fr, Hamline 65.02Q 2 Amy Neubauer, Fr, Bethel 69.06 3 Tara Ray, So, Concordia Moorhead 69.29 4 Brittney Kolstad, Fr, Concordia Moorhead 70.61 5 Gina Michaels, Fr, St. Thomas 71.84 6 Rachel Meemken, Fr, Hamline 73.40 7 Beth Anderson, Fr, St. Benedict 77.82 Round 1, Heat 2 1 Katie Theisen, Jr, St. Thomas 63.34Q NCAA provisional MIAC season's best 2 Laura Secor, Fr, Gustavus 66.48q 3 Ashley Keefe, Sr, Bethel 67.80q 4 Kayla Engel, Fr, St. Catherine 67.83q 5 Kaitlin Rattigan, Fr, St. Thomas 70.78 6 Casey Baustian, Sr, St. Olaf 72.90 7 Kayla Johnson, So, St. Olaf 74.82 Round 1, Heat 3 1 Melissa Kuebler, Fr, St. Thomas 65.31Q 2 Kathryn Thompson, So, St. Olaf 66.43q 3 Janey Helland, Fr, Gustavus 68.31q 4 Laura Janas, So, St. Thomas 68.82q 5 Emily Amici, Jr, Hamline 69.03 6 Ashley Aggen, Fr, St. Benedict 71.95 7 Jessica Wicks, Fr, Gustavus 73.26 8 Anne Krueger, Fr, Gustavus 82.85 Final 1 Kameron Argiannis, Fr, Hamline 63.82 NCAA provisional MIAC season's best 2 Katie Theisen, Jr, St. Thomas 64.65 3 Kathryn Thompson, So, St. Olaf 65.06 4 Melissa Kuebler, Fr, St. Thomas 65.07 5 Laura Secor, Fr, Gustavus 66.15 6 Janey Helland, Fr, Gustavus 68.01 7 Ashley Keefe, Sr, Bethel 68.10 8 Kayla Engel, Fr, St. Catherine 68.34 9 Laura Janas, So, St. Thomas 69.32
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Top | Scores

3000m Steeplechase 1 Katie Theisen, Jr, St. Thomas 11:07.84 NCAA provisional 2 Anne Iddins, Sr, St. Thomas 11:14.72 3 Lisa Skildum, Sr, St. Olaf 11:27.10 4 Ashley Irons, Fr, St. Benedict 11:29.76 5 Casey Baustian, Sr, St. Olaf 11:30.62 6 Freya Fitzer, Jr, Hamline 11:34.90 7 Irene Koplinka-Loehr, So, Carleton 11:41.97 8 Greta Sieve, So, St. Catherine 11:46.75 9 Marit Swartout, Sr, St. Benedict 12:02.24 10 Anna Hagen, So, Concordia Moorhead 12:17.03 11 Sarah Stergios, Jr, St. Benedict 12:25.05 12 Brittney Christianson, Jr, Concordia Moorhead 12:30.91 13 Kendra Bengtson, Jr, Concordia Moorhead 12:47.27 14 Sarah Willis, Sr, Gustavus 12:49.89 15 Becca Arnhalt, Fr, St. Benedict 13:00.80 16 Caitlin Schnettler, Fr, St. Benedict 13:17.14 17 Tara Dewitt, So, St. Benedict 13:49.39 Andrea Swentik, Sr, St. Benedict DNC
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Top | Scores

4x100 Meter Relay Round 1, Heat 1 1 Gustavus (Lyntrell Wilson, Danielle Serbus, Sari Lindeman, Aryn Bell) 50.62Q 2 Hamline (Tami Klenke, Nicole Brohmer, Angela Lindekugel, Rosa Gauthier-Culnane) 50.79q 3 St. Benedict (Annie Clintsman, Patty King, Abby Neigebauer, Jillian Daleidan) 51.20q 4 Macalester (Celeste Prince, Madelyn Mette, Mari Mejia, Emily Matthews) 51.87q 5 St. Olaf (Sheryl West, Kathryn Thompson, Allison Mills, Becca Neuger) 51.95q 6 Concordia Moorhead (Alexa Kleingartner, Ruth Ranum, Tara Ray, Kristina Bruns) 52.03q Round 1, Heat 2 1 St. Thomas (Shionna Evans, Nikki Arola, Kate Staat, Jenna Ewing) 47.84Q NCAA provisional Meet record Was 47.94; St. Thomas (Arola, Porter, Staat, Evans), 2007 MIAC season's best 2 Bethel (Autumn Adkins, Vanessa Moore, Jennae Palmer, Michaela Otto) 49.44q 3 St. Catherine (Kim Engel, Jamie Wenzel, Kayla Engel, Chi Chi Obi) 50.66q Final 1 St. Thomas (Shionna Evans, Nikki Arola, Kate Staat, Jenna Ewing) 48.47 NCAA provisional 2 Hamline (Tami Klenke, Nicole Brohmer, Angela Lindekugel, Rosa Gauthier-Culnane) 50.28 3 St. Benedict (Annie Clintsman, Patty King, Abby Neigebauer, Jillian Daleidan) 50.38 4 Gustavus (Lyntrell Wilson, Danielle Serbus, Sari Lindeman, Aryn Bell) 50.87 5 St. Catherine (Kim Engel, Jamie Wenzel, Kayla Engel, Chi Chi Obi) 51.25 6 St. Olaf (Sheryl West, Kathryn Thompson, Allison Mills, Becca Neuger) 52.34 7 Concordia Moorhead (Alexa Kleingartner, Ruth Ranum, Tara Ray, Kristina Bruns) 52.35 8 Macalester (Celeste Prince, Madelyn Mette, Mari Mejia, Jhanelle Latore) 53.28 Bethel (Autumn Adkins, Vanessa Moore, Jennae Palmer, Michaela Otto) DNF
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Top | Scores

4x400 Meter Relay 1 St. Thomas (Raynee DeGrio, Shionna Evans, Katie Theisen, Nikki Arola) 3:55.24 H2 NCAA provisional 2 St. Benedict (Alyx Chapman, Patty King, Ashley Irons, Jillian Daleidan) 3:58.56 H2 3 Hamline (Kameron Argiannis, Nicole Brohmer, Rosa Gauthier-Culnane, Sara Burns) 3:59.38 H2 4 Gustavus (Chelsea Craven, Elizabeth Pringle, Abby Karl, Megan Lundgren) 4:01.18 H2 5 St. Catherine (Jamie Wenzel, Amanda Manship, Kayla Engel, Kim Engel) 4:02.50 H2 6 St. Olaf (Alison Millis, Becca Neuger, Brady Pennig, Kathryn Thompson) 4:03.77 H2 7 Bethel (Marie Borner, Ashley Keefe, Heather Jelen, Belinda Allen) 4:07.76 H2 8 Carleton (Kelsey Donald, Lauren Milne, Laura Roach, Katherine Wingert) 4:13.13 H2 9 Saint Mary's (Brittany Kuehn, Kathleen Pawlowski, Joanna Pace, Kim Koecheler) 4:14.71 H1 10 Macalester (Anna Hankins, Tara McCoy, Robin Major, Maddie Mette) 4:15.14 H1 11 Concordia Moorhead (Leah Kay, Tara Ray, Brittney Kolstad, Nicole Gertken) 5:16.41 H2
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Top | Scores

4x800 Meter Relay 1 St. Thomas (Betsy Hupp, Kelly Russ, Erin Sprangers, Katie Theisen) 9:08.67 Meet record Was 9:17.39; St. Thomas (Sprangers, Hupp, Russ, Theisen), 2007 MIAC season's best 2 Bethel (Heather Jelen, Kayla Jelen, Alex Potter, Marie Borner) 9:24.39 3 St. Benedict (Ashley Irons, Alyx Chapman, Molly Noel, Kaylee Rasmussen) 9:28.92 4 Gustavus (Laura Secor, Sam Madsen, Abby Karl, Megan Lundgren) 9:29.65 5 St. Olaf (Abby Smith, Alison Millis, Christina Roberts, Laura Cook) 9:31.27 6 Carleton (Sarah Forzley, Lauren Milne, Laura Roach, Katherine Wingert) 9:35.47 7 Hamline (Jess Kociasak, Sara Burns, Sara Holland, Freya Fitzer) 9:42.66 8 Concordia Moorhead (Anna Hagen, Amanda Simon, Brittney Christianson, Ali Parsons) 9:45.89 9 Macalester (Anna Hankins, Libby Tollefson, Tara McCoy, Robin Major) 9:50.90 10 Augsburg (Kim Carlson, Brianna McLuen, Sarah Peloquin, Kelsie Lungstrom) 10:51.12
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Top | Scores

Long Jump Round 1, Flight 1 1 Sari Lindeman, Sr, Gustavus 17-1 1/4[+1.6w] (5.21m)q 2 Janey Helland, Fr, Gustavus 16-8 1/2[+0.3w] (5.09m)q 3 Megan Krumrie, Jr, Augsburg 16-8w[+2.2w] (5.08m)q 4 Julianna Gorder, Fr, St. Thomas 16-6[+0.9w] (5.03m)q 5 Ali Galzki, So, St. Benedict 16-3[-0.5w] (4.95m)q 6 Leah Kay, So, Concordia Moorhead 16-1 1/2[+2.0w] (4.91m) 7 Amy Neubauer, Fr, Bethel 15-7 1/2[+0.3w] (4.76m) 8 Megan Lundgren, Fr, Gustavus 15-6 1/4[+1.8w] (4.73m) 9 Amanda Bakken, So, Concordia Moorhead 15-4 1/4 (4.68m) Round 1, Flight 2 1 Selina Dehn, Sr, St. Thomas 17-8 1/4w[+2.3w] (5.39m)q 2 Rosa Gauthier-Culnane, Fr, Hamline 17-4[+1.9w] (5.28m)q 3 Tami Klenke, Sr, Hamline 16-10 (5.13m)q 4 Katelyn Anderson, Fr, Hamline 16-6 1/2[+1.7w] (5.04m)q 5 Chi Chi Obi, Jr, St. Catherine 16-1 3/4[+1.8w] (4.92m) 6 Michaela Otto, So, Bethel 15-11[+1.4w] (4.85m) 7 Tara Ray, So, Concordia Moorhead 15-8 3/4[+0.6w] (4.79m) 8 Kristina Bruns, Jr, Concordia Moorhead 15-8 1/4[+0.6w] (4.78m) 9 Becky Theisen, Fr, St. Thomas 15-4 3/4[+0.4w] (4.69m) Final 1 Selina Dehn, Sr, St. Thomas 17-8 1/4w[+2.3w] (5.39m) (5.10, 5.10, 5.39, 4.96, 5.24, 5.29) 2 Janey Helland, Fr, Gustavus 17-5 1/2[+1.6w] (5.32m) (5.09, F, F, 5.06, F, 5.32) 3 Rosa Gauthier-Culnane, Fr, Hamline 17-4 1/4[+1.2w] (5.29m) (5.28, 5.11, F, 4.77, 5.22, 5.29) 4 Sari Lindeman, Sr, Gustavus 17-1 1/4[+1.6w] (5.21m) (4.20, 5.21, F, 5.08, F, F) 5 Tami Klenke, Sr, Hamline 16-10 (5.13m) (4.91, 5.13, 4.93, 5.00, F, P) 6 Megan Krumrie, Jr, Augsburg 16-8w[+2.2w] (5.08m) (4.91, 5.08, 5.00, P, 4.64, 4.96) 7 Katelyn Anderson, Fr, Hamline 16-6 1/2[+1.7w] (5.04m) (4.35, 4.87, 5.04, 5.00, 4.76, 4.73) 8 Julianna Gorder, Fr, St. Thomas 16-6[+0.9w] (5.03m) (4.95, 4.89, 5.03, 4.66, 4.99, 4.94) 9 Ali Galzki, So, St. Benedict 16-3 1/4[-1.1w] (4.96m) (4.70, 4.92, 4.95, 4.96, 4.87, 4.87)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Top | Scores

Triple Jump Round 1, Flight 1 1 Valerie Glynn, Fr, Concordia Moorhead 35-5 1/4w[+2.3w] (10.80m)q 2 Katie Theisen, Jr, St. Thomas 35-3 1/4w[+2.1w] (10.75m)q 3 Annie Eckhoff, So, Carleton 34-5w[+2.3w] (10.49m)q 4 Ali Galzki, So, St. Benedict 34-1 1/4[+1.6w] (10.39m)q 5 Katelyn Anderson, Fr, Hamline 33-8 1/2[+1.8w] (10.27m) 6 Kristina Bruns, Jr, Concordia Moorhead 33-5 1/4[+2.0w] (10.19m) 7 Meredith Halling, So, Gustavus 31-3 3/4[+1.5w] (9.54m) 8 Becca Neuger, Fr, St. Olaf 31-3 1/4 (9.53m) 9 Alyssa Deutschmann, Fr, Concordia Moorhead 29-10 1/4[+1.3w] (9.10m) Round 1, Flight 2 1 Selina Dehn, Sr, St. Thomas 38-6 3/4[+1.4w] (11.75m)q NCAA provisional MIAC season's best 2 Sari Lindeman, Sr, Gustavus 37-6 1/2[+1.3w] (11.44m)q NCAA provisional 3 Jennae Palmer, Sr, Bethel 34-11 1/4[+1.2w] (10.65m)q 4 Laura Lynch, Jr, Gustavus 34-9 3/4[+1.6w] (10.61m)q 5 Gustie Garberich, Sr, St. Benedict 33-11 1/4[+1.3w] (10.34m)q 6 Rachel Borka, Fr, St. Thomas 33-8[+1.3w] (10.26m) 7 Julianna Gorder, Fr, St. Thomas 33-5 3/4[+1.5w] (10.20m) 8 Amanda Bakken, So, Concordia Moorhead 32-9 3/4[+0.1w] (10.00m) 9 Lindsey TeBrake, Jr, Gustavus 31-4 3/4[+1.2w] (9.57m) Final 1 Selina Dehn, Sr, St. Thomas 38-6 3/4[+1.4w] (11.75m) (10.69, 11.75, F, F, 11.14, 11.09) NCAA provisional MIAC season's best 2 Sari Lindeman, Sr, Gustavus 37-6 1/2[+1.3w] (11.44m) (11.20, 11.44, 11.37, 10.92, 11.23, 11.08) NCAA provisional 3 Valerie Glynn, Fr, Concordia Moorhead 35-5 1/4w[+2.3w] (10.80m) (10.29, 10.57, 10.80, F, F, 10.07) 4 Katie Theisen, Jr, St. Thomas 35-3 1/4w[+2.1w] (10.75m) (10.75, F, 10.52, 9.92, F, 9.84) 5 Jennae Palmer, Sr, Bethel 34-11 1/4[+1.2w] (10.65m) (10.54, 10.52, 10.65, 10.30, 10.35, 10.53) 6 Laura Lynch, Jr, Gustavus 34-9 3/4[+1.6w] (10.61m) (10.35, F, 10.61, F, 10.36, 10.46) 7 Ali Galzki, So, St. Benedict 34-9 3/4[+1.2w] (10.61m) (10.39, 10.24, 10.20, 10.20, 10.61, 10.35) 8 Annie Eckhoff, So, Carleton 34-5w[+2.3w] (10.49m) (F, 10.49, 10.23, F, 9.60, 10.20) 9 Gustie Garberich, Sr, St. Benedict 33-11 1/2[+1.0w] (10.35m) (10.14, F, 10.34, F, 10.09, 10.35)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Top | Scores

Shot Put Round 1, Flight 1 1 Shara Guidry, Sr, St. Thomas 40-5 (12.32m)q 2 Sam Nothem, Fr, Gustavus 36-3 1/2 (11.06m)q 3 Lisa Brown, Jr, Gustavus 35-11 1/4 (10.95m) 4 Jenna Lewis, So, St. Thomas 35-10 (10.92m) 5 Kristen Warren, Fr, Concordia Moorhead 35-2 (10.72m) 6 Sami Larson, So, St. Catherine 35-0 1/4 (10.67m) 7 Steph Jurewicz, Sr, Hamline 34-5 1/2 (10.50m) 8 Sara Sorbo, So, Concordia Moorhead 33-5 3/4 (10.20m) 9 Robyn Wernberg, Fr, Hamline 32-3 3/4 (9.85m) Round 1, Flight 2 1 Sam Broderius, Fr, Gustavus 39-2 1/4 (11.94m)q 2 Jamie Kelly, Fr, Hamline 39-1 1/4 (11.92m)q 3 Sara Harstad, Fr, Saint Mary's 38-6 1/4 (11.74m)q 4 Carol Comp, Sr, St. Thomas 38-2 1/4 (11.64m)q 5 Felisha Willaert, Fr, St. Thomas 37-9 1/4 (11.51m)q 6 Kierstin Nygaard, Fr, Concordia Moorhead 36-8 1/4 (11.18m)q 7 Kaelene Lundstrum, So, Gustavus 36-0 3/4 (10.99m)q 8 Larissa Hansmeier, Fr, Concordia Moorhead 33-2 1/2 (10.12m) 9 Celestine Ventura, So, St. Catherine 32-8 1/4 (9.96m) Final 1 Shara Guidry, Sr, St. Thomas 40-7 (12.37m) (12.32, 11.68, 11.24, 12.37, 12.24, 12.19) 2 Jamie Kelly, Fr, Hamline 39-2 1/4 (11.94m) (11.54, 11.77, 11.92, 11.94, 11.61, 11.09) 3 Sam Broderius, Fr, Gustavus 39-2 1/4 (11.94m) (11.94, F, 11.90, 11.17, 11.73, 11.79) 4 Sara Harstad, Fr, Saint Mary's 38-6 1/4 (11.74m) (11.74, F, F, F, 11.68, F) 5 Felisha Willaert, Fr, St. Thomas 38-3 1/2 (11.67m) (11.16, 11.24, 11.51, 11.60, 11.67, 11.55) 6 Carol Comp, Sr, St. Thomas 38-2 1/4 (11.64m) (F, 11.64, F, F, F, F) 7 Kaelene Lundstrum, So, Gustavus 37-10 1/2 (11.54m) (10.95, 10.58, 10.99, 11.54, 10.77, F) 8 Kierstin Nygaard, Fr, Concordia Moorhead 36-8 1/4 (11.18m) (10.72, 11.18, 10.46, 10.51, 10.98, 11.16) 9 Sam Nothem, Fr, Gustavus 36-3 1/2 (11.06m) (11.06, 10.27, 11.02, 10.77, 10.34, 10.50)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Top | Scores

Discus Throw Round 1, Flight 1 3 Sam Broderius, Fr, Gustavus 131-8 (40.14m)q 4 Molly Christian, Sr, Carleton 131-8 (40.14m)q 5 Sam Nothem, Fr, Gustavus 130-2 (39.67m)q 6 Jenna Lewis, So, St. Thomas 129-6 (39.46m)q 6 Nicole Heitmann, Fr, Saint Mary's 116-3 (35.43m) 7 Felisha Willaert, Fr, St. Thomas 111-2 (33.88m) 8 Celestine Ventura, So, St. Catherine 125-5 (38.22m)q 8 Lindsey Hoye, Jr, Gustavus 109-3 (33.31m) 9 Kierstin Nygaard, Fr, Concordia Moorhead 100-3 (30.57m) Round 1, Flight 2 1 Shara Guidry, Sr, St. Thomas 134-2 (40.90m)q 2 Emily Davis, Fr, Concordia Moorhead 132-5 (40.37m)q 5 Anna Bauer, So, Gustavus 118-4 (36.08m) 6 Carol Comp, Sr, St. Thomas 118-4 (36.06m) 7 Sarah Sorvaag, Sr, Concordia Moorhead 125-8 (38.31m)q 7 Melissa Hendrickx, Jr, St. Benedict 111-9 (34.06m) 8 Larissa Hansmeier, Fr, Concordia Moorhead 106-1 (32.33m) 9 Robyn Wernberg, Fr, Hamline 120-7 (36.75m)q 9 Lisa Brown, Jr, Gustavus 102-8 (31.31m) Final 1 Shara Guidry, Sr, St. Thomas 142-11 (43.56m) (F, 40.90, F, F, 41.90, 43.56) NCAA provisional 2 Sam Broderius, Fr, Gustavus 137-9 (41.99m) (39.71, 39.20, 40.14, 39.65, 41.99, 39.07) NCAA provisional 3 Emily Davis, Fr, Concordia Moorhead 132-5 (40.37m) (38.54, 39.28, 40.37, 39.54, F, 38.21) 4 Molly Christian, Sr, Carleton 131-8 (40.14m) (38.34, 39.53, 40.14, 36.29, 39.27, F) 5 Sam Nothem, Fr, Gustavus 130-2 (39.67m) (39.67, F, 38.31, 39.09, F, 38.65) 6 Jenna Lewis, So, St. Thomas 129-5 (39.46m) (33.58, 33.76, 39.46, 33.58, 38.38, 38.61) 7 Celestine Ventura, So, St. Catherine 126-9 (38.63m) (38.22, 37.04, F, 37.99, 37.71, 38.63) 8 Sarah Sorvaag, Sr, Concordia Moorhead 125-8 (38.31m) (38.31, 33.17, 35.65, 35.46, 35.97, 34.72) 9 Robyn Wernberg, Fr, Hamline 120-7 (36.76m) (36.75, 30.85, 30.12, 35.58, 32.82, 36.76)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Top | Scores

Hammer Throw Round 1, Flight 1 1 Shara Guidry, Sr, St. Thomas 152-11 (46.62m)q NCAA provisional 2 Sarah Sorvaag, Sr, Concordia Moorhead 145-0 (44.21m)q 3 Anna Bauer, So, Gustavus 140-10 (42.92m)q 4 Raven Parsons, Sr, Macalester 130-4 (39.72m)q 5 Molly Christian, Sr, Carleton 128-9 (39.24m)q 6 Ashley Drake, Jr, Hamline 127-4 (38.81m)q 7 Kaitlin Weis, Fr, Concordia Moorhead 119-2 (36.33m) 8 Megan Honan, So, St. Thomas 116-9 (35.60m) 9 Kierstin Nygaard, Fr, Concordia Moorhead 116-8 (35.57m) Round 1, Flight 2 1 Carol Comp, Sr, St. Thomas 160-6 (48.92m)q NCAA provisional 2 Celestine Ventura, So, St. Catherine 134-5 (40.99m)q 3 Jenna Lewis, So, St. Thomas 131-7 (40.11m)q 4 Sara Harstad, Fr, Saint Mary's 122-8 (37.40m) 5 Lindsey Hoye, Jr, Gustavus 122-5 (37.32m) 6 Kory Bonnell, Jr, Concordia Moorhead 122-2 (37.25m) 7 Heidi Golliet, So, St. Benedict 121-8 (37.09m) 8 Sarah Lemke, Fr, St. Thomas 120-11 (36.86m) Diana Scott, So, Gustavus ND Final 1 Carol Comp, Sr, St. Thomas 160-6 (48.92m) (48.92, F, F, F, F, F) NCAA provisional 2 Shara Guidry, Sr, St. Thomas 152-11 (46.62m) (44.09, F, 46.62, F, F, 44.90) NCAA provisional 3 Sarah Sorvaag, Sr, Concordia Moorhead 148-3 (45.20m) (44.21, 42.90, 41.71, 44.44, 45.20, 44.76) 4 Anna Bauer, So, Gustavus 143-4 (43.68m) (F, 39.34, 42.92, F, 41.72, 43.68) 5 Celestine Ventura, So, St. Catherine 141-9 (43.22m) (F, 39.69, 40.99, 43.22, 42.97, 43.18) 6 Molly Christian, Sr, Carleton 137-0 (41.77m) (38.97, F, 39.24, 41.06, 37.51, 41.77) 7 Jenna Lewis, So, St. Thomas 131-8 (40.15m) (40.11, F, 39.88, 39.04, 39.60, 40.15) 8 Raven Parsons, Sr, Macalester 130-4 (39.72m) (38.04, 39.72, 36.36, 35.58, 36.25, 36.36) 9 Ashley Drake, Jr, Hamline 127-4 (38.81m) (38.81, F, F, F, 38.64, 35.28)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Top | Scores

Javelin Throw Round 1, Flight 1 1 Kelly Lovett, Fr, Carleton 127-9 (38.95m)q NCAA provisional 2 Leah Kay, So, Concordia Moorhead 114-4 (34.86m)q 3 Kyley Crotty, So, St. Thomas 111-10 (34.10m)q 4 Sara Sorbo, So, Concordia Moorhead 111-10 (34.08m)q 5 Yusi He, Jr, Carleton 102-4 (31.20m)q 6 Tasha Schanz, Fr, Concordia Moorhead 98-5 (30.00m) 7 Kaelene Lundstrum, So, Gustavus 97-11 (29.86m) 8 Tara Ray, So, Concordia Moorhead 91-10 (28.01m) 9 Shelby Hyllengren, Sr, Hamline 89-8 (27.33m) Round 1, Flight 2 1 Lisa Brown, Jr, Gustavus 158-5 (48.29m)q NCAA provisional Meet record Was 145-9 (44.42m); Lisa Brown, Gustavus, 2007 NCAA automatic MIAC season's best 2 Katherine Brott, Fr, Concordia Moorhead 125-0 (38.10m)q 3 Kristen Warren, Fr, Concordia Moorhead 112-8 (34.35m)q 4 Sami Larson, So, St. Catherine 106-0 (32.30m)q 5 Erin Dodor, Jr, Hamline 99-6 (30.34m) 6 Sarah Peterson, Fr, Concordia Moorhead 99-4 (30.28m) 7 Annie Eckhoff, So, Carleton 87-10 (26.78m) 8 Emily Driemeyer, Fr, St. Catherine 84-11 (25.89m) 9 Melinda Dugas, Jr, St. Benedict 81-5 (24.82m) Final 1 Lisa Brown, Jr, Gustavus 158-5 (48.29m) (44.90, 48.29, F, 44.88, 45.86, 46.15) NCAA provisional Meet record NCAA automatic MIAC season's best 2 Kelly Lovett, Fr, Carleton 127-9 (38.95m) (38.95, 37.74, 32.67, 33.08, 35.69, 36.76) NCAA provisional 3 Katherine Brott, Fr, Concordia Moorhead 125-0 (38.10m) (38.10, 38.00, F, 36.82, 36.50, 32.63) 4 Leah Kay, So, Concordia Moorhead 114-4 (34.86m) (33.28, 34.86, 33.58, 33.31, 32.73, 34.57) 5 Kristen Warren, Fr, Concordia Moorhead 112-8 (34.35m) (30.02, 33.63, 34.35, 34.05, 30.04, 30.47) 6 Sara Sorbo, So, Concordia Moorhead 112-4 (34.25m) (34.08, 33.61, 31.63, 31.36, 34.25, 31.47) 7 Kyley Crotty, So, St. Thomas 111-10 (34.10m) (29.39, 30.64, 34.10, 30.21, 30.70, 30.48) 8 Sami Larson, So, St. Catherine 106-0 (32.30m) (24.93, 32.30, 30.30, 30.33, 31.00, 30.68) 9 Yusi He, Jr, Carleton 102-4 (31.20m) (31.20, 28.53, F, 26.29, 27.33, F)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Top | Scores

High Jump 1 Kaelene Lundstrum, So, Gustavus 5-3 (1.60m) 2 Alyssa Salomone, Jr, St. Thomas 5-3 (1.60m) 3 Vanessa Moore, Jr, Bethel 5-3 (1.60m) 4 Selina Dehn, Sr, St. Thomas 5-1 3/4 (1.57m) 5 Leah Kay, So, Concordia Moorhead 5-1 3/4 (1.57m) 6 Valerie Glynn, Fr, Concordia Moorhead 4-11 3/4 (1.52m) 6 Rosa Gauthier-Culnane, Fr, Hamline 4-11 3/4 (1.52m) 8 Alyssa Deutschmann, Fr, Concordia Moorhead 4-11 3/4 (1.52m) 9 Rachel Borka, Fr, St. Thomas 4-11 3/4 (1.52m) 10 Mikaela Fisher, Fr, Hamline 4-11 3/4 (1.52m) 11 Becca Neuger, Fr, St. Olaf 4-9 3/4 (1.47m) 12 Stephanie Leer, Sr, Concordia Moorhead 4-9 3/4 (1.47m) 13 Autumn Adkins, Sr, Bethel 4-9 3/4 (1.47m) 13 Emily Amici, Jr, Hamline 4-9 3/4 (1.47m) 15 Lindsey TeBrake, Jr, Gustavus 4-9 3/4 (1.47m) 16 Stacey Sellner, So, Concordia Moorhead 4-7 3/4 (1.42m)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Top | Scores

Pole Vault 1 Shanna Dawson, Sr, Gustavus 12-0 (3.66m) (3.36, 3.46[2], 3.56, 3.66[3]) NCAA provisional 2 Amie Fillmore, So, St. Olaf 11-4 1/4 (3.46m) (3.11, 3.26, 3.36, 3.46) 3 Kelly Nelson, So, Gustavus 10-8 1/4 (3.26m) (2.81, 2.96[2], 3.11, 3.26) 4 Angela McGehee, Fr, St. Thomas 10-8 1/4 (3.26m) (2.66, 2.81, 2.96, 3.11, 3.26[2]) 5 Meredith Halling, So, Gustavus 10-8 1/4 (3.26m) (2.81, 2.96, 3.11[2], 3.26[3]) 6 Britney Daniel, Fr, St. Thomas 10-2 1/2 (3.11m) (2.81, 2.96, 3.11) 7 Katelyn Anderson, Fr, Hamline 10-2 1/2 (3.11m) (2.81[2], 2.96, 3.11) 8 Serina Aubrecht, Jr, St. Benedict 10-2 1/2 (3.11m) (2.66, 2.81, 2.96[2], 3.11[3]) 8 Linda Kanne, Jr, Gustavus 10-2 1/2 (3.11m) (2.66[2], 2.81, 2.96[2], 3.11[3]) 10 Melissa Fujan, So, St. Benedict 9-8 1/2 (2.96m) (2.66, 2.81, 2.96[3]) 11 Sarah Meissner, Jr, St. Catherine 9-2 1/2 (2.81m) (2.66, 2.81) 11 Kristina Popov, Fr, St. Catherine 9-2 1/2 (2.81m) (2.66, 2.81) 11 Sarah Peterson, Fr, Concordia Moorhead 9-2 1/2 (2.81m) (2.66, 2.81) 14 Kelley Frost, Fr, Hamline 9-2 1/2 (2.81m) (2.81[3]) 15 Rebecca Mueller, Jr, St. Benedict 8-8 3/4 (2.66m) (2.66) 16 Amanda Shuck, Jr, St. Olaf 8-2 3/4 (2.51m)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Top | Scores

Heptathlon 1 Leah Kay, So, Concordia Moorhead 4550 (1.64, 9.17, 27.04, 5.08, 36.15, 2:25.90) NCAA provisional 2 Kaelene Lundstrum, So, Gustavus 4430 (1.61, 11.88, 27.10, 4.76, 31.06, 2:33.73) NCAA provisional 3 Tara Ray, So, Concordia Moorhead 3836 (1.37, 8.05, 27.41, 4.88, 31.98, 2:40.79) 4 Jamie Kelly, Fr, Hamline 3665 (1.40, 12.08, 27.32, 4.36, 24.41, 2:44.25) 5 Emily Amici, Jr, Hamline 3527 (1.46, 8.88, 29.22, 4.61, 19.55, 2:33.80) 6 Ashley Aggen, Fr, St. Benedict 2957 (1.22, 8.16, 28.91, 3.77, 21.97, 2:44.84)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 5000 | 10000 | 100H | 400H | STEEP 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Top | Scores

TEAM SCORES Scored 10-8-6-5-4-3-2-1 100 Meter Dash, 200 Meter Dash, 400 Meter Dash, 800 Meter Run, 1500 Meter Run, 5000 Meter Run, 10000 Meter Run, 100 Meter Hurdles, 400 Meter Hurdles, 3000m Steeplechase, 4x100 Meter Relay, 4x400 Meter Relay, 4x800 Meter Relay, Long Jump, Triple Jump, Shot Put, Discus Throw, Hammer Throw, Javelin Throw, High Jump, Pole Vault, Heptathlon 1 St. Thomas 262.0 2 Gustavus 155.5 3 Concordia Moorhead 83.5 4 Hamline 82.5 5 St. Benedict 75.5 6 Bethel 54.0 7 St. Olaf 49.0 8 Carleton 40.0 9 St. Catherine 30.0 10 Saint Mary's 15.0 11 Augsburg 5.0 12 Macalester 3.0
Click here for data on men

Return to home page.