Women's Masanz Invitational

Moorhead State-Moorhead, Minnesota

May 1, 2010

Click on the "event" links to move about the results. Use the Find option of your browser to find someone's name or team.

Click here for data on Men



100 | 100H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DT | HT | JT | Top

100 Meter Round 1, Heat 1 Wind = +1.9 m/s 1 Kedeshia Simpson, Fr, Dickinson State 11.93q 2 Nicketa Coombs, Fr, University of Mary 12.16q 3 Jennifer Nagberi, So, North Dakota State 12.22q 4 Kristi Buerkle, Jr, Bemidji State 12.39q 5 Abby Neigebauer, Jr, St. Benedict 12.51q 6 Clare Murn, Fr, St. Benedict 12.82q 7 Diane Beckius, Fr, St. Benedict 12.84q Round 1, Heat 2 Wind = +4.5 m/s (aided) 1 Tasha Harr, Fr, St. Benedict 12.86wq 2 Franzi Schmid, So, Dickinson State 12.91w 3 Kari Ludwig, Fr, Concordia Moorhead 13.05w 4 Alissa Klose, Jr, Minot State 13.25w 5 Alexa Kleingartner, Jr, Concordia Moorhead 13.28w 6 Nicole Rawlings, Jr, Bemidji State 13.39w 7 Beth Segerholm, Fr, Jamestown 13.42w Round 1, Heat 3 Wind = +1.5 m/s 1 Jill Steinwand, Fr, Minn State Moorhead 13.25 2 Sara Parsons, Fr, Concordia Moorhead 13.66 3 Christina Anyaogu, Fr, Minn State Moorhead 13.67 4 Laura Farnam, So, Concordia Moorhead 13.84 5 Ciara Robinson, Fr, Bemidji State 13.89 6 Hollie Veurink, Fr, Minot State 14.07 Round 1, Heat 4 Wind = +0.7 m/s 1 Katrina Gerzema, Fr, Concordia Moorhead 13.75 2 Kaitlyn Boily, Jr, Concordia Moorhead 14.41 3 Leah Burch, So, Concordia Moorhead 14.90 4 Tina Larson, Fr, Bemidji State 14.94 5 Sarah Johnson, Fr, Concordia Moorhead 15.32 Final Wind = +0.7 m/s 1 Jennifer Nagberi, So, North Dakota State 12.14 2 Kristi Buerkle, Jr, Bemidji State 12.38 3 Nicketa Coombs, Fr, University of Mary 12.48 4 Abby Neigebauer, Jr, St. Benedict 12.55 5 Clare Murn, Fr, St. Benedict 12.92 6 Diane Beckius, Fr, St. Benedict 13.04 7 Tasha Harr, Fr, St. Benedict 13.10
100 | 100H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DT | HT | JT | Top

100 Meter Hurdles Round 1, Heat 1 Wind = +2.6 m/s (aided) 1 Kristyn Nelson, So, University of Mary 14.66wq 2 Sarah Skipper, Jr, Jamestown 14.94wq 3 Melissa Walker, Fr, University of Mary 14.94wq 4 Ashley Salwey, Fr, University of Mary 15.47wq 5 Alexa Kleingartner, Jr, Concordia Moorhead 15.71wq 6 Taylor Sautbine, Fr, Bemidji State 15.73wq 7 Deresha Harrison, Fr, Dickinson State 15.89wq 8 Kaari Jensen, Fr, Concordia Moorhead 16.19w Round 1, Heat 2 Wind = +3.4 m/s (aided) 1 Jessica Keesling, Fr, Minn State Moorhead 15.38wq 2 Sarah Schmitt, Fr, St. Benedict 16.29w 3 Michelle Brunik, Jr, St. Benedict 16.68w 4 Caroline Haik, So, St. Benedict 16.71w 5 Leah Kay, Sr, Concordia Moorhead 16.80w 6 Ashley Larva, Fr, Bemidji State 16.86w 7 Kallie Merrill, Jr, Jamestown 17.26w 8 Hilary Harrison, Fr, Dickinson State 17.28w Round 1, Heat 3 Wind = +3.7 m/s (aided) 1 Emily Swenson, Fr, St. Benedict 17.38w 2 Lindsey Keskey, So, St. Benedict 17.43w 3 Macey Bentley, Jr, Concordia Moorhead 17.80w 4 Steph Kortan, Jr, St. Benedict 18.13w 5 Megan Ternquist, Fr, Concordia Moorhead 19.52w Final Wind = +1.2 m/s 1 Kristyn Nelson, So, University of Mary 15.04 2 Sarah Skipper, Jr, Jamestown 15.17 3 Jessica Keesling, Fr, Minn State Moorhead 15.41 4 Ashley Salwey, Fr, University of Mary 15.45 5 Deresha Harrison, Fr, Dickinson State 15.74 6 Taylor Sautbine, Fr, Bemidji State 15.81 7 Melissa Walker, Fr, University of Mary 15.93 8 Alexa Kleingartner, Jr, Concordia Moorhead 16.46
100 | 100H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DT | HT | JT | Top

200 Meter Wind = +1.7 m/s 1 Kristen Stewart, Jr, University of Mary 25.46 -1.2 m/s 2 Nicketa Coombs, Fr, University of Mary 25.89 -1.2 m/s 3 Kristi Buerkle, Jr, Bemidji State 26.19 -1.2 m/s 4 Kristina Anderson, Jr, Minn State Moorhead 26.30 -1.2 m/s 5 Kristin Slette, Sr, Concordia Moorhead 26.86 -1.7 m/s 6 Abby Neigebauer, Jr, St. Benedict 27.01 -1.2 m/s 7 Jillian Daleiden, Jr, St. Benedict 27.09 -1.2 m/s 8 Allison Eckrich, So, St. Benedict 27.36 -1.2 m/s 9 Diane Beckius, Fr, St. Benedict 27.37 -1.7 m/s 10 Kelsey Aide, Sr, Dickinson State 27.40 -1.7 m/s 11 Kayla Montgomery, So, Minot State 27.49 -1.2 m/s 12 Erin Sand, Fr, St. Benedict 27.50 -1.7 m/s 13 Amy Wulff, Fr, Minn State Moorhead 27.70 -1.7 m/s 14 Tasha Harr, Fr, St. Benedict 27.75 -1.7 m/s 15 Danielle Busch, Fr, St. Benedict 27.80 -1.7 m/s 16 Amy Havelange, Fr, Minn State Moorhead 28.16 -2.1 m/s 17 Kari Ludwig, Fr, Concordia Moorhead 28.22 -1.7 m/s 18 Beth Segerholm, Fr, Jamestown 28.39 -2.1 m/s 19 Brooke Maddox, Fr, Minn State Moorhead 28.77 -2.1 m/s 20 Taylor Tuomey, Fr, Minot State 28.82 -2.1 m/s 21 Taylor Sautbine, Fr, Bemidji State 29.07 -2.1 m/s 22 Ciara Robinson, Fr, Bemidji State 29.57 -2.1 m/s 23 Kaitlyn Boily, Jr, Concordia Moorhead 30.26 -2.1 m/s 24 Fern Parker, Sr, Minot State 30.54 -0.3 m/s 25 Courtney Oliver, Fr, Jamestown 31.46 -2.1 m/s 26 Sarah Johnson, Fr, Concordia Moorhead 32.04 -0.3 m/s 27 Hannah Prososki, Fr, St. Benedict 32.19 -0.3 m/s 28 Leah Burch, So, Concordia Moorhead 32.51 -0.3 m/s
100 | 100H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DT | HT | JT | Top

400 Meter 1 Kendra Mooberry, Fr, Minn State Moorhead 55.77 H1 2 Nicketa Coombs, Fr, University of Mary 57.03 H1 3 Kristen Stewart, Jr, University of Mary 57.07 H1 4 Kristina Anderson, Jr, Minn State Moorhead 57.91 H1 5 AnnaLiesa Fauth, Jr, Jamestown 59.03 H1 6 Katie Zent, So, Jamestown 59.47 H1 7 Allison Eckrich, So, St. Benedict 59.61 H1 8 Jillian Daleiden, Jr, St. Benedict 60.15 H1 9 Megan Hoffman, Fr, Concordia Moorhead 60.18 H2 10 Erin Sand, Fr, St. Benedict 60.50 H2 11 Nicole Hall, Fr, Minn State Moorhead 61.33 H2 12 Ruth Ranum, Jr, Concordia Moorhead 61.59 H2 13 DayLynn Batey, Fr, Dickinson State 62.13 H2 14 Shelby Snare, Fr, Dickinson State 62.91 H2 15 Melissa Perez, Sr, Dickinson State 63.77 H2 16 Fern Parker, Sr, Minot State 67.52 H3 17 Tina Larson, Fr, Bemidji State 68.59 H3 18 Shelby Rose, Fr, Jamestown 69.16 H3 19 Hannah Prososki, Fr, St. Benedict 74.31 H3 20 Marli Johansen, Fr, Bemidji State 83.86 H3
100 | 100H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DT | HT | JT | Top

400 Meter Hurdles 1 Courtney French, Unat 65.43 H1 2 Ashley Berg, Fr, Minn State Moorhead 65.96 H1 3 Marissa Curry, Jr, Jamestown 67.23 H1 4 Tara Ray, Sr, Concordia Moorhead 67.23 H1 5 Sarah Skipper, Jr, Jamestown 68.29 H1 6 Steph Kortan, Jr, St. Benedict 69.79 H2 7 Hilary Harrison, Fr, Dickinson State 70.19 H1 8 Pearl Walker, Jr, Bemidji State 70.38 H2 9 Caroline Haik, So, St. Benedict 70.53 H2 10 Chey Reglin, Fr, St. Benedict 71.26 H2 11 Michelle Brunik, Jr, St. Benedict 71.39 H2 12 Jessica Keesling, Fr, Minn State Moorhead 71.75 H2 13 Kallie Merrill, Jr, Jamestown 73.19 H2 14 Vanessa Escobar, Jr, Dickinson State 76.13 H1
100 | 100H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DT | HT | JT | Top

800 Meter 1 Anna VanWechel, Jr, Minn State Moorhead 2:16.92 H1 2 Madeline Hornung, So, Jamestown 2:18.41 H1 3 Emilee Morehouse, Fr, University of Mary 2:19.49 H1 4 Emmylyn Bentley, Jr, Jamestown 2:21.82 H1 5 Melissa Agnew, Fr, University of Mary 2:25.07 H1 6 Megan Jenkins, Fr, University of Mary 2:26.62 H1 7 Kirsti Klaverkamp, Fr, St. Benedict 2:26.79 H1 8 Caitlin Schnettler, Jr, St. Benedict 2:26.80 H1 9 Kaycee Knutson, So, St. Benedict 2:27.17 H1 10 Michelle Ohman, Fr, Bemidji State 2:29.19 H2 11 Michelle Eberhard, Sr, St. Benedict 2:29.28 H2 12 Megan Smith, Fr, St. Benedict 2:29.63 H2 13 Emma Ranum, Fr, Concordia Moorhead 2:29.92 H2 14 Anna Hagen, Sr, Concordia Moorhead 2:30.49 H3 15 Kristiana Sather, So, Concordia Moorhead 2:30.49 H3 16 Kelly Donahue, So, St. Benedict 2:32.10 H2 17 Debbie Lopez, Sr, Dickinson State 2:32.26 H2 18 Mary-Michael Vance, Jr, Concordia Moorhead 2:32.44 H3 19 Rayel McPeters, Sr, Dickinson State 2:32.88 H3 20 Kirsten Maras, So, Bemidji State 2:33.54 H2 21 Kristie Mueller, Fr, St. Benedict 2:37.64 H3 22 Amy Hellickson, So, Minn State Moorhead 2:39.14 H2 23 Mallory Souder, So, Jamestown 2:41.12 H2 24 Rachel Bickford, Jr, Jamestown 2:41.34 H2 25 Alicia Nehl, Fr, University of Mary 2:44.83 H3 26 Kristen Nelson, Fr, St. Benedict 2:45.76 H3 27 Jill Kraemer, Fr, St. Benedict 2:46.10 H3 28 Marela Sanchez, Fr, Dickinson State 2:49.93 H3 29 Amanda Enns, Fr, Minn State Moorhead 3:00.97 H3
100 | 100H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DT | HT | JT | Top

1500 Meter 1 Anna VanWechel, Jr, Minn State Moorhead 4:38.13 H1 2 Melissa Agnew, Fr, University of Mary 4:44.14 H1 3 Alyssa Bossler, Sr, Jamestown 4:45.27 H1 4 Dakota Wolf, Fr, University of Mary 4:46.52 H1 5 Alyx Chapman, Sr, St. Benedict 4:59.60 H1 6 Danielle Thompson, So, Minn State Moorhead 5:00.69 H1 7 Rayel McPeters, Sr, Dickinson State 5:01.56 H1 8 Anna Williams, Fr, St. Benedict 5:03.39 H1 9 Elisabeth Hanson, Fr, Concordia Moorhead 5:06.28 H1 10 Shelly Saksa, Jr, Bemidji State 5:11.92 H2 11 Kristy Singlestad, Jr, Concordia Moorhead 5:16.12 H2 12 Caroline McLaughlin, So, Concordia Moorhead 5:18.81 H2 13 Alicia Nehl, Fr, University of Mary 5:20.61 H2 14 Kelsey Torchia, Fr, St. Benedict 5:20.99 H2 15 Alison Hougen, So, Bemidji State 5:24.31 H2 16 Alyssa Tait, Fr, Minn State Moorhead 5:25.03 H2 17 Cambrya Belter, So, Jamestown 5:25.25 H2 18 Tara Dewitt, Sr, St. Benedict 5:36.18 H2 19 Rachel Mjones, So, Concordia Moorhead 5:41.82 H2 20 Suzy Avey, Jr, Jamestown 5:45.64 H2 21 Marela Sanchez, Fr, Dickinson State 5:47.59 H2
100 | 100H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DT | HT | JT | Top

3000 Steeplechase 1 Katie Conlon, Fr, Jamestown 10:53.45 2 Jennifer Agnew, Fr, University of Mary 11:44.40 3 Vanessa Escobar, Jr, Dickinson State 12:03.95
100 | 100H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DT | HT | JT | Top

5000 Meter 1 Irene Kosgei, So, University of Mary 18:17.45 2 Dakota Wolf, Fr, University of Mary 18:32.25 3 Kristen Neumiller, Jr, University of Mary 18:40.96 4 Hailey Brenden, Jr, Concordia Moorhead 18:46.70 5 Katie Schwarz, Jr, St. Benedict 19:04.15 6 Katy Torchia, Jr, St. Benedict 19:14.04 7 Ashleigh Anderson, Jr, Jamestown 20:20.88 8 Maggie Smith, Fr, St. Benedict 21:34.67
100 | 100H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DT | HT | JT | Top

4x100 Meter Relay 1 Dickinson State 48.87 H1 2 Minn State Moorhead A 49.44 H1 3 St. Benedict 49.62 H1 4 Concordia Moorhead (Alexa Kleingartner, Tatijana MullerDahlberg, Kari Ludwig, Kristin Slette) 50.51 H2 5 Bemidji State 50.55 H2 6 Minn State Moorhead B 50.90 H2 7 Minot State 50.92 H2
100 | 100H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DT | HT | JT | Top

4x400 Meter Relay 1 Concordia Moorhead (Kaari Jensen, Megan Hoffman, Leah Kay, Kristin Slette) 4:01.21 H2 2 St. Benedict 4:01.67 H2 3 Bemidji State 4:10.04 H2 4 Dickinson State 4:15.13 H2 5 St. Benedict B 4:20.01 H1 6 Concordia Moorhead (Kristiana Sather, Emma Ranum, Mary-Michael Vance, Macey Bentley) 4:24.93 H1 7 St. Benedict C 4:36.23 H1 8 Concordia Moorhead (Caroline McLaughlin, Elisabeth Hanson, Rachel Mjones, Kristy Singlestad) 4:53.64 H1
100 | 100H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DT | HT | JT | Top

Long Jump Round 1, Flight 1 1 Samantha Williams, Fr, University of Mary 17-4 (5.28m)q 2 Franzi Schmid, So, Dickinson State 17-0 1/2 (5.19m)q 3 Macey Bentley, Jr, Concordia Moorhead 15-7 (4.75m) 4 Sarah Schmitt, Fr, St. Benedict 15-5 (4.70m) 5 Laura Farnam, So, Concordia Moorhead 15-1 1/2 (4.61m) 6 Megan Ternquist, Fr, Concordia Moorhead 13-11 3/4 (4.26m) 7 Hollie Veurink, Fr, Minot State 13-5 1/2 (4.10m) Milena Brikic, Jr, Dickinson State ND Brooke Maddox, Fr, Minn State Moorhead ND Round 1, Flight 2 1 Brittni Bruenjes, Sr, North Dakota State 18-6 1/2 (5.65m)q 2 Melissa Walker, Fr, University of Mary 18-0 1/4 (5.49m)q 3 Julia Renner, So, St. Benedict 17-3 1/2 (5.27m)q 4 Taylor Farella, Fr, University of Mary 16-9 1/4 (5.11m)q 5 Katrina Gerzema, Fr, Concordia Moorhead 16-6 1/2 (5.04m)q 6 Kaari Jensen, Fr, Concordia Moorhead 16-6 1/2 (5.04m)q 7 Brittany Beehler, So, University of Mary 16-6 (5.03m) 8 Abbey Aide, Fr, Minot State 16-3 3/4 (4.97m) 9 Sara Parsons, Fr, Concordia Moorhead 15-9 1/2 (4.81m) Vanessa Friestad, So, University of Mary ND Kirby Black, So, Minn State Moorhead ND Final 1 Brittni Bruenjes, Sr, North Dakota State 18-6 1/2 (5.65m) 2 Melissa Walker, Fr, University of Mary 18-0 1/4 (5.49m) 3 Julia Renner, So, St. Benedict 17-4 1/4 (5.29m) 4 Samantha Williams, Fr, University of Mary 17-4 (5.28m) 5 Franzi Schmid, So, Dickinson State 17-0 1/2 (5.19m) 6 Taylor Farella, Fr, University of Mary 16-9 1/4 (5.11m) 7 Kaari Jensen, Fr, Concordia Moorhead 16-6 1/2 (5.04m) 8 Katrina Gerzema, Fr, Concordia Moorhead 16-6 1/2 (5.04m)
100 | 100H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DT | HT | JT | Top

Triple Jump Round 1, Flight 1 1 Milena Brikic, Jr, Dickinson State 34-1 1/4w[+2.5w] (10.39m)q 2 Laura Farnam, So, Concordia Moorhead 33-1w[+3.2w] (10.08m)q 3 Alyssa Deutschmann, Jr, Concordia Moorhead 32-9 3/4w[+3.3w] (10.00m) 4 Macey Bentley, Jr, Concordia Moorhead 32-3 3/4[+1.5w] (9.85m) 5 Sarah Schmitt, Fr, St. Benedict 32-1 1/2w[+2.8w] (9.79m) 6 Megan Ternquist, Fr, Concordia Moorhead 31-6 1/2w[+2.2w] (9.61m) 7 Stacey Sellner, Sr, Concordia Moorhead 30-0 3/4[+0.3w] (9.16m) 8 Kate Stephens, Fr, St. Benedict 29-11 1/4w[+3.1w] (9.12m) 9 Ashley Larva, Fr, Bemidji State 29-7 1/4[+2.0w] (9.02m) 10 Deresha Harrison, Fr, Dickinson State 29-6[+1.2w] (8.99m) Round 1, Flight 2 1 Samantha Williams, Fr, University of Mary 38-4w[+2.7w] (11.68m)q 2 Julia Renner, So, St. Benedict 36-4 1/4[+1.7w] (11.08m)q 3 Tatijana MullerDahlberg, So, Concordia Moorhead 35-7 1/4[+1.8w] (10.85m)q 4 Jennifer Hartman, So, Dickinson State 34-11 3/4w[+3.4w] (10.66m)q 5 Leah Kay, Sr, Concordia Moorhead 33-5 1/4[-0.1w] (10.19m)q 6 Vanessa Friestad, So, University of Mary 33-5 1/4[+2.0w] (10.19m)q Kaari Jensen, Fr, Concordia Moorhead ND Melissa Walker, Fr, University of Mary ND Final 1 Samantha Williams, Fr, University of Mary 38-4w[+2.7w] (11.68m) 2 Julia Renner, So, St. Benedict 36-4 1/4[+1.7w] (11.08m) 3 Tatijana MullerDahlberg, So, Concordia Moorhead 35-7 1/4[+1.8w] (10.85m) 4 Jennifer Hartman, So, Dickinson State 34-11 3/4w[+3.4w] (10.66m) 5 Milena Brikic, Jr, Dickinson State 34-1 1/4w[+2.5w] (10.39m) 6 Leah Kay, Sr, Concordia Moorhead 33-5 1/4[-0.1w] (10.19m) 7 Vanessa Friestad, So, University of Mary 33-5 1/4[+2.0w] (10.19m) 8 Laura Farnam, So, Concordia Moorhead 33-1w[+3.2w] (10.08m)
100 | 100H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DT | HT | JT | Top

High Jump 1 Toni Tollefson, Fr, North Dakota State 5-7 (1.70m) 2 Courtney Carpenter, Sr, North Dakota State 5-3 (1.60m) 3 Kayla Kapsner, Fr, Minn State Moorhead 5-3 (1.60m) 4 Brittany Beehler, So, University of Mary 5-1 (1.55m) 4 Jennifer Hartman, So, Dickinson State 5-1 (1.55m) 4 Alyssa Deutschmann, Jr, Concordia Moorhead 5-1 (1.55m) 7 Jill Lockie, Jr, Minot State 5-1 (1.55m) 8 Ashley Hagen, Jr, Minn State Moorhead 5-1 (1.55m) 9 Leah Kay, Sr, Concordia Moorhead 5-1 (1.55m) 10 Mallory Johannes, Fr, Jamestown 4-11 (1.50m) 11 Ashley Rietz, Jr, Minn State Moorhead 4-11 (1.50m) 12 Milena Brikic, Jr, Dickinson State 4-11 (1.50m) 13 Tatijana MullerDahlberg, So, Concordia Moorhead 4-11 (1.50m) 14 Emily Swenson, Fr, St. Benedict 4-9 (1.45m) 15 Tara Ray, Sr, Concordia Moorhead 4-9 (1.45m) 16 Michelle Brunik, Jr, St. Benedict 4-7 (1.40m) 17 Stacey Sellner, Sr, Concordia Moorhead 4-7 (1.40m) 18 Kallie Merrill, Jr, Jamestown 4-5 (1.35m) 19 Steph Kortan, Jr, St. Benedict 4-5 (1.35m)
100 | 100H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DT | HT | JT | Top

Pole Vault 1 Kelsey Aide, Sr, Dickinson State 12-6 (3.81m) 2 Abbey Aide, Fr, Minot State 11-11 3/4 (3.65m) 3 Miranda Fehilly, Jr, University of Mary 11-11 3/4 (3.65m) 4 Danielle Busch, Fr, St. Benedict 11-11 3/4 (3.65m) 5 Sammantha Kouba, Sr, North Dakota State 11-11 3/4 (3.65m) 6 Amy Marquardt, So, North Dakota State 11-5 3/4 (3.50m) 7 Peggy Ronke, So, North Dakota State 10-11 3/4 (3.35m) 8 Kari Novtony, Fr, Minnesota-Duluth 10-6 (3.20m) 8 Kaylyn Ronke, Jr, Minn State Moorhead 10-6 (3.20m) 10 Katie MacRae, Sr, Minn State Moorhead 10-6 (3.20m) 11 Tessa Comstock, So, Concordia Moorhead 9-6 1/4 (2.90m) 12 Dani Labine, Fr, Minnesota-Duluth 9-0 1/4 (2.75m) 12 Courtney Oliver, Fr, Jamestown 9-0 1/4 (2.75m) 14 Chey Reglin, Fr, St. Benedict 9-0 1/4 (2.75m) 15 Sarah Peterson, Jr, Concordia Moorhead 8-6 1/4 (2.60m) 16 Mallory Souder, So, Jamestown 8-6 1/4 (2.60m) 17 Rhiannon LeGarde, Fr, St. Benedict 7-11 1/2 (2.43m) 18 Katrina Gerzema, Fr, Concordia Moorhead 7-11 1/2 (2.43m) Kate Stephens, Fr, St. Benedict NH Kendra Cobb, So, Bemidji State NH Gina Ebnet, Sr, Minnesota-Duluth NH
100 | 100H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DT | HT | JT | Top

Shot Put Round 1, Flight 1 1 Jocelyn Norman, Fr, St. Benedict 29-4 1/2 (8.95m) 2 Laura Gonshorowski, Fr, Concordia Moorhead 27-9 1/2 (8.47m) 2 Steph Kortan, Jr, St. Benedict 27-9 1/2 (8.47m) 4 Clare Murn, Fr, St. Benedict 27-8 3/4 (8.45m) 5 Tara Ray, Sr, Concordia Moorhead 27-7 1/2 (8.42m) 6 Amanda Koehler, So, St. Benedict 27-2 1/2 (8.29m) 7 Andria Welsh, Sr, St. Benedict 25-5 1/2 (7.76m) 8 Emily Swenson, Fr, St. Benedict 22-1 3/4 (6.75m) Round 1, Flight 2 1 Laura Rahman, Sr, Concordia Moorhead 34-10 1/4 (10.62m)q 2 Kierstin Nygaard, Jr, Concordia Moorhead 34-2 1/4 (10.42m)q 3 Mallory Steir, Fr, Minn State Moorhead 34-0 3/4 (10.38m)q 4 Heidi Golliet, Sr, St. Benedict 32-9 (9.98m) 5 Leah Kay, Sr, Concordia Moorhead 31-8 (9.65m) 6 Elizabeth Ogden, Fr, Dickinson State 30-4 1/4 (9.25m) 7 Danielle Roeske, Fr, Jamestown 29-2 (8.89m) Christina Medeiros, Fr, University of Mary ND Round 1, Flight 3 1 Kathryn Johnson, Fr, North Dakota State 41-3 1/4 (12.58m)q 2 Heather Schultz, Fr, Minn State Moorhead 40-0 1/2 (12.20m)q 3 Kristen Warren, Jr, Concordia Moorhead 38-6 1/4 (11.74m)q 4 Kayla Roemmich, Fr, Jamestown 37-5 1/4 (11.41m)q 5 Amanda Mohs, Fr, Minn State Moorhead 37-4 1/2 (11.39m)q 6 Devon Flowers, Fr, Minot State 35-6 1/2 (10.83m)q 7 Larissa Hansmeier, Jr, Concordia Moorhead 34-0 (10.36m) 8 Jill Schlenker, Jr, Jamestown 32-9 (9.98m) Final 1 Kathryn Johnson, Fr, North Dakota State 41-3 1/4 (12.58m) 2 Heather Schultz, Fr, Minn State Moorhead 40-0 1/2 (12.20m) 3 Kristen Warren, Jr, Concordia Moorhead 38-8 3/4 (11.80m) 4 Kayla Roemmich, Fr, Jamestown 38-1 1/2 (11.62m) 5 Amanda Mohs, Fr, Minn State Moorhead 37-4 1/2 (11.39m) 6 Devon Flowers, Fr, Minot State 36-7 (11.15m) 7 Laura Rahman, Sr, Concordia Moorhead 34-10 1/4 (10.62m) 8 Kierstin Nygaard, Jr, Concordia Moorhead 34-2 1/4 (10.42m) 9 Mallory Steir, Fr, Minn State Moorhead 34-0 3/4 (10.38m)
100 | 100H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DT | HT | JT | Top

Discus Round 1, Flight 1 1 Mallory Steir, Fr, Minn State Moorhead 104-2 (31.77m)q 2 Laura Gonshorowski, Fr, Concordia Moorhead 95-10 (29.22m) 3 Maria Gans, Jr, St. Benedict 94-11 (28.95m) 4 Amanda Koehler, So, St. Benedict 69-1 1/4 (21.06m) Heidi Golliet, Sr, St. Benedict ND Round 1, Flight 2 1 Larissa Hansmeier, Jr, Concordia Moorhead 110-4 (33.65m)q 2 Heather Schultz, Fr, Minn State Moorhead 106-9 (32.55m)q Jocelyn Norman, Fr, St. Benedict ND Christina Medeiros, Fr, University of Mary ND Round 1, Flight 3 1 Amanda Mohs, Fr, Minn State Moorhead 116-7 (35.53m)q 2 Kayla Roemmich, Fr, Jamestown 114-10 (35.00m)q 3 Emily Davis, Jr, Concordia Moorhead 114-4 (34.84m)q 4 Jasmine Henrich, Jr, Minn State Moorhead 110-7 (33.70m)q 5 Devon Flowers, Fr, Minot State 104-10 (31.95m)q 6 Jill Schlenker, Jr, Jamestown 104-9 (31.92m)q 7 Kierstin Nygaard, Jr, Concordia Moorhead 99-10 (30.43m) Final 1 Kayla Roemmich, Fr, Jamestown 116-7 (35.55m) 2 Amanda Mohs, Fr, Minn State Moorhead 116-7 (35.53m) 3 Emily Davis, Jr, Concordia Moorhead 115-8 (35.27m) 4 Jasmine Henrich, Jr, Minn State Moorhead 110-8 (33.74m) 5 Jill Schlenker, Jr, Jamestown 110-8 (33.74m) 6 Larissa Hansmeier, Jr, Concordia Moorhead 110-5 (33.67m) 7 Devon Flowers, Fr, Minot State 108-1 (32.94m) 8 Heather Schultz, Fr, Minn State Moorhead 106-9 (32.55m) 9 Mallory Steir, Fr, Minn State Moorhead 104-2 (31.77m)
100 | 100H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DT | HT | JT | Top

Hammer Round 1, Flight 1 8 Larissa Hansmeier, Jr, Concordia Moorhead 120-0 (36.59m)q 9 Michelle Jetvig, Sr, Minn State Moorhead 117-4 (35.76m)q 10 Elizabeth Ogden, Fr, Dickinson State 117-2 (35.73m) 11 Devon Flowers, Fr, Minot State 116-9 (35.58m) 15 Amanda Koehler, So, St. Benedict 109-5 (33.37m) 16 Christina Medeiros, Fr, University of Mary 104-11 (31.98m) 17 Kim Schulz, Fr, Dickinson State 103-0 (31.39m) 18 Danielle Roeske, Fr, Jamestown 101-8 (30.99m) 19 Andria Welsh, Sr, St. Benedict 91-0 (27.75m) Jocelyn Norman, Fr, St. Benedict ND Round 1, Flight 2 1 Emily Davis, Jr, Concordia Moorhead 143-11 (43.86m)q 2 Heidi Golliet, Sr, St. Benedict 136-10 (41.71m)q 3 Mallory Steir, Fr, Minn State Moorhead 136-1 (41.49m)q 4 Kathryn Johnson, Fr, North Dakota State 136-0 (41.46m)q 5 Kierstin Nygaard, Jr, Concordia Moorhead 132-0 (40.23m)q 6 Jill Schlenker, Jr, Jamestown 129-1 (39.34m)q 7 Laura Gonshorowski, Fr, Concordia Moorhead 126-2 (38.46m)q 12 Amanda Mohs, Fr, Minn State Moorhead 114-3 (34.83m) 13 Maria Gans, Jr, St. Benedict 114-0 (34.74m) 14 Heather Schultz, Fr, Minn State Moorhead 113-9 (34.69m) Final 1 Emily Davis, Jr, Concordia Moorhead 148-4 (45.22m) 2 Heidi Golliet, Sr, St. Benedict 138-8 (42.28m) 3 Mallory Steir, Fr, Minn State Moorhead 136-1 (41.49m) 4 Kathryn Johnson, Fr, North Dakota State 136-0 (41.46m) 5 Jill Schlenker, Jr, Jamestown 135-5 (41.28m) 6 Kierstin Nygaard, Jr, Concordia Moorhead 132-0 (40.23m) 7 Laura Gonshorowski, Fr, Concordia Moorhead 126-2 (38.46m) 8 Larissa Hansmeier, Jr, Concordia Moorhead 120-0 (36.59m) 9 Michelle Jetvig, Sr, Minn State Moorhead 117-4 (35.76m)
100 | 100H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DT | HT | JT | Top

Javelin Round 1, Flight 1 1 Courtney Carpenter, Sr, North Dakota State 117-9 (35.90m)q 2 Leah Kay, Sr, Concordia Moorhead 107-1 (32.65m)q 3 Tara Ray, Sr, Concordia Moorhead 89-8 (27.35m) 4 Brianne Thompson, Concordia Moorhead 87-5 (26.65m) 5 Mary-Michael Vance, Jr, Concordia Moorhead 83-11 (25.58m) 6 Kaari Jensen, Fr, Concordia Moorhead 83-0 (25.30m) 7 Maria Gans, Jr, St. Benedict 81-4 (24.80m) 8 Caroline Haik, So, St. Benedict 77-4 1/2 (23.58m) 9 Kate Stephans, Fr, St. Benedict 72-0 1/4 (21.95m) 10 Andria Welsh, Sr, St. Benedict 69-2 (21.08m) Round 1, Flight 2 1 Beth Segerholm, Fr, Jamestown 106-8 (32.53m)q 2 Rachel Bickford, Jr, Jamestown 95-11 (29.25m) 3 Sarah Peterson, Jr, Concordia Moorhead 88-0 (26.82m) 4 Heather Cellmer, So, Jamestown 86-0 (26.22m) 5 Kristen Warren, Jr, Concordia Moorhead 83-10 (25.56m) Round 1, Flight 3 1 Holly Hassler, Jr, University of Mary 120-7 (36.75m)q 2 Shelby Walsh, Fr, Minot State 118-1 (36.00m)q 3 Chelsea Preble, Sr, Bemidji State 117-11 (35.95m)q 4 Kim Schulz, Fr, Dickinson State 114-2 (34.81m)q 5 Katherine Brott, Jr, Concordia Moorhead 113-10 (34.70m)q 6 Becca Price, Jr, Jamestown 104-1 (31.73m)q Final 1 Courtney Carpenter, Sr, North Dakota State 124-1 (37.83m) 2 Kim Schulz, Fr, Dickinson State 123-2 (37.55m) 3 Holly Hassler, Jr, University of Mary 120-7 (36.75m) 4 Shelby Walsh, Fr, Minot State 119-8 (36.49m) 5 Chelsea Preble, Sr, Bemidji State 118-5 (36.11m) 6 Beth Segerholm, Fr, Jamestown 116-11 (35.64m) 7 Katherine Brott, Jr, Concordia Moorhead 113-10 (34.70m) 8 Leah Kay, Sr, Concordia Moorhead 107-1 (32.65m) 9 Becca Price, Jr, Jamestown 104-1 (31.73m)
Click here for data on Men

Return to home page.