Women's Ole Open Qualifier

Tostrud Center

Feb. 26, 2010

Click on the "event" links to move about the results. Use the Find option of your browser to find someone's name or team.

Click here for data on women



55 | 200 | 400 | 600 | 600Y | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 55H 4X200 | 4X400 | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | 5000 | DMR Top

55 Meter Dash Round 1, Heat 1 1 Whitney Holman, Sr, Augsburg 7.31q 2 Nikki Arola, Sr, St. Thomas 7.49q 3 Haley Schnell, Fr, St. Thomas 7.96 4 Lily Vanderstay, So, Carleton 8.08 5 Katherine Ratliff, Fr, St. Olaf 8.44 Round 1, Heat 2 1 Abby Neigebauer, Jr, St. Benedict 7.41q 2 Jenna Ewing, Jr, St. Thomas 7.59q 3 Kate Stephens, Fr, St. Benedict 7.83 4 Kaitlyn Boily, Jr, Concordia Moorhead 8.32 Round 1, Heat 3 1 Shanek Telphia, Fr, Augsburg 7.48q 2 Samantha Zopfi, Fr, St. Olaf 7.65 3 Laura Janas, Sr, St. Thomas 7.87 4 Steph Sturges, So, Saint Mary's 8.02 5 Elise Vreede, So, St. Olaf 8.81 Round 1, Heat 4 1 Clare Murn, Fr, St. Benedict 7.57q 2 Sam Levercom, So, St. Catherine 7.73 3 Susan Kenzie, So, St. Olaf 7.82 4 Emily Swenson, Fr, St. Benedict 8.20 5 Bridget Coffou, Jr, Saint Mary's 8.23 6 Megan Kaiser, So, Augsburg 8.69 Round 1, Heat 5 1 Diane Beckius, Fr, St. Benedict 7.60q 2 Tasha Harr, Fr, St. Benedict 7.79 3 Chelsey Rice, Fr, Augsburg 7.85 4 Kyla Walter, Jr, Carleton 8.21 5 Natalie Decker, Fr, Concordia Moorhead 8.24 6 Kristell Caballero-Sauc, Fr, St. Olaf 8.64 7 Mafer Rojas, Fr, St. Catherine 9.43 Round 1, Heat 6 1 Tatijana MullerDahlberg, So, Concordia Moorhead 7.70q 2 Ellie Jensen, So, St. Thomas 7.80 3 Kelsie Hanson, Fr, St. Catherine 7.95 4 Kristie Miller, Fr, St. Thomas 8.00 5 Kari Ludwig, Fr, Concordia Moorhead 8.16 6 Leah Burch, So, Concordia Moorhead 8.76 Final 1 Whitney Holman, Sr, Augsburg 7.28 2 Abby Neigebauer, Jr, St. Benedict 7.31 3 Shanek Telphia, Fr, Augsburg 7.43 4 Nikki Arola, Sr, St. Thomas 7.51 5 Tatijana MullerDahlberg, So, Concordia Moorhead 7.53 6 Clare Murn, Fr, St. Benedict 7.56 7 Diane Beckius, Fr, St. Benedict 7.57 8 Jenna Ewing, Jr, St. Thomas 7.62
55 | 200 | 400 | 600 | 600Y | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 55H 4X200 | 4X400 | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | 5000 | DMR Top

200 Meter Dash 1 Shanek Telphia, Fr, Augsburg 25.48 H1 2 Nikki Arola, Sr, St. Thomas 25.70 H1 3 Abby Neigebauer, Jr, St. Benedict 26.26 H1 4 Teri Heinzen, Sr, Saint Mary's 26.41 H1 5 Diane Beckius, Fr, St. Benedict 26.70 H2 6 Molly Demmer, Sr, St. Thomas 26.79 H2 7 Tasha Harr, Fr, St. Benedict 27.09 H2 8 Jenna Ewing, Jr, St. Thomas 27.25 H2 9 Erin Sand, Fr, St. Benedict 27.42 H4 10 Callie Knaeble, So, St. Olaf 27.56 H3 11 Brooke Granowski, Fr, Carleton 27.59 H3 12 Laura Janas, Sr, St. Thomas 27.62 H3 13 Danielle Busch, Fr, St. Benedict 27.64 H4 14 Ellie Jensen, So, St. Thomas 27.69 H5 15 Julianna Gorder, Jr, St. Thomas 27.73 H4 16 Steph Sturges, So, Saint Mary's 28.21 H6 16 Kathryn Thompson, Sr, St. Olaf 28.21 H4 18 Kristie Miller, Fr, St. Thomas 28.29 H5 19 Kathleen Pawlowski, Sr, Saint Mary's 28.33 H6 20 Bekah Frank, Jr, St. Thomas 28.51 H5 21 Chelsey Rice, Fr, Augsburg 28.78 H5 22 Lily Vanderstay, So, Carleton 29.01 H6 23 Hayley Schnell, Fr, St. Thomas 29.08 H6 24 Kelsey Donald, Sr, Carleton 29.19 H5 25 Bridget Coffou, Jr, Saint Mary's 29.35 H7 26 Lauren Baier, So, Saint Mary's 29.54 H7 26 Jordan Kling, So, St. Olaf 29.54 H6 28 Kyla Walter, Jr, Carleton 29.55 H7 29 Kari Ludwig, Fr, Concordia Moorhead 29.69 H7 30 Diana Bol, Fr, Iowa Central 29.91 H3 31 Kathryn Geskerman, Fr, St. Olaf 30.27 H8 32 S. Larson-Bushlack, Fr, Saint Mary's 30.42 H9 33 Alex Dunn, Jr, Carleton 30.55 H7 34 Kaitlyn Lorsbach, So, St. Olaf 30.58 H8 35 Adrienne Young, Fr, Augsburg 30.92 H9 36 Katherine Ratliff, Fr, St. Olaf 31.14 H8 37 Katie Ryan, Fr, St. Thomas 31.21 H9 38 Hannah Prososki, Fr, St. Benedict 31.31 H8 39 Megan Kaiser, So, Augsburg 31.56 H8 40 Hannah Watson, Jr, Carleton 31.68 H9 41 Annie Garrigan, So, Saint Mary's 31.96 H9 42 Kaitlyn Boily, Jr, Concordia Moorhead 32.47 H8 43 Elise Vreede, So, St. Olaf 32.59 H9
55 | 200 | 400 | 600 | 600Y | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 55H 4X200 | 4X400 | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | 5000 | DMR Top

400 Meter Dash 1 Nicole Fisk, Trinity 59.66 H1 2 Kim Engel, Jr, St. Catherine 60.28 H1 3 Molly Demmer, Sr, St. Thomas 60.29 H1 4 Callie Knaeble, So, St. Olaf 60.47 H1 5 Brooke Granowski, Fr, Carleton 60.54 H1 6 Erin Sand, Fr, St. Benedict 62.68 H2 7 Bekah Frank, Jr, St. Thomas 62.74 H2 8 Kelsey Donald, Sr, Carleton 63.38 H3 9 Becca Neuger, Jr, St. Olaf 63.39 H3 10 Kathleen Pawlowski, Sr, Saint Mary's 63.82 H3 11 Ashley Carney, Fr, Augsburg 64.32 H2 12 Kathryn Thompson, Sr, St. Olaf 64.79 H2 13 Lauren Baier, So, Saint Mary's 65.60 H4 14 Amy Opsal, So, Augsburg 65.98 H3 15 Nicole Klein, Fr, St. Olaf 66.02 H5 16 Ellen Hawley, Fr, St. Olaf 66.33 H3 17 Alex Dunn, Jr, Carleton 66.37 H3 18 Kaitlyn Boily, Jr, Concordia Moorhead 69.57 H4 19 Hannah Watson, Jr, Carleton 69.88 H4 20 Emily King, Fr, St. Olaf 70.24 H4 21 Kristell Caballero-Sauc, Fr, St. Olaf 71.42 H5 22 Hannah Prososki, Fr, St. Benedict 72.00 H5 23 Elise Vreede, So, St. Olaf 73.19 H5 24 Claire Scott, Fr, St. Olaf 79.81 H5
55 | 200 | 400 | 600 | 600Y | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 55H 4X200 | 4X400 | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | 5000 | DMR Top

600 Meter Dash 1 Erin Sprangers, Sr, St. Thomas 1:37.87 H1 2 Kayla Engel, Jr, St. Catherine 1:38.03 H1 3 Jillian Daleiden, Jr, St. Benedict 1:40.60 H1 4 Amanda Manship, Sr, St. Catherine 1:40.89 H1 5 Allison Eckrich, So, St. Benedict 1:41.53 H1 6 Kirsti Klaverkamp, Fr, St. Benedict 1:42.07 H2 7 Laura Cook, Jr, St. Olaf 1:42.50 H2 8 Alison Millis, Jr, St. Olaf 1:42.72 H3 9 Haley Johnson, Fr, Carleton 1:43.78 H2 10 Brady Pennig, Jr, St. Olaf 1:44.42 H3 11 Kacie Bahr, So, Augsburg 1:44.87 H2 12 Joanna Pace, Jr, Saint Mary's 1:45.05 H3 13 Steph Kortan, Jr, St. Benedict 1:45.45 H3 14 Claire Karbon, Fr, Carleton 1:46.86 H4 15 Michelle Eberhard, Sr, St. Benedict 1:47.00 H4 16 Kristiana Sather, So, Concordia Moorhead 1:49.04 H4 17 Michelle Brunik, Jr, St. Benedict 1:50.30 H5 18 Kayla Johnson, Sr, St. Olaf 1:50.41 H5 19 Mary-Michael Vance, Jr, Concordia Moorhead 1:50.67 H4 20 Jacque Abens, Fr, Iowa Central 1:51.07 H3 21 Regina Quandt, So, Saint Mary's 1:52.99 H5 22 Erin Murphy, Sr, St. Olaf 1:53.71 H5 23 Anna Bernard, So, St. Olaf 1:58.78 H5
55 | 200 | 400 | 600 | 600Y | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 55H 4X200 | 4X400 | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | 5000 | DMR Top

800 Meter Run 1 Anna Williams, Fr, St. Benedict 2:20.86 H1 2 Abby Smith, Sr, St. Olaf 2:21.03 H1 3 Caitlin Schnettler, Jr, St. Benedict 2:26.77 H1 4 Jamie Mosel, So, St. Olaf 2:28.50 H1 5 Caitie Taylor, Fr, Iowa Central 2:29.32 H1 6 Ashley Acosta, Sr, Saint Mary's 2:30.14 H1 7 Jennifer Pulscher, So, Augsburg 2:31.21 H1 8 Sally Cole, Fr, St. Olaf 2:37.67 H2 9 Kelsey Eder, Fr, St. Catherine 2:39.00 H2 10 Traci Pastoors, So, St. Thomas 2:39.70 H2 11 Charlotte Sivanich, So, St. Olaf 2:40.11 H2 12 Jesse Zwanziger, Fr, St. Thomas 2:40.12 H2 13 Heather Dansingburg, So, St. Olaf 2:42.83 H2 14 Hanna Helwig, Fr, St. Olaf 2:43.26 H3 15 Jill Kraemer, Fr, St. Benedict 2:45.71 H2 16 Melissa Elverud, Sr, St. Catherine 2:45.87 H3 17 Rachel Darling, So, St. Olaf 2:47.54 H3 18 Nara Nelson, Fr, St. Thomas 2:50.15 H3 19 Brittany Weaver, So, North Iowa Area Cc 2:53.30 H3 20 Hannah Sinnwell, Sr, St. Olaf 2:54.43 H3 21 Jennifer Jones, Fr, St. Olaf 2:57.27 H3 22 Maria Zownirowycz, So, St. Thomas 2:58.29 H3
55 | 200 | 400 | 600 | 600Y | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 55H 4X200 | 4X400 | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | 5000 | DMR Top

1000 Meter Run 1 Kelly Russ, Sr, St. Thomas 2:57.42 2 Taylor Berg, Fr, St. Thomas 3:02.49 3 Raynee DeGrio, Jr, St. Thomas 3:04.08 4 Cathy Reeves, Sr, St. Thomas 3:04.51 5 Alison Smyth, So, Carleton 3:06.25 6 Liz Crimmins, Fr, Iowa Central 3:14.42 7 Elisabeth Hanson, Fr, Concordia Moorhead 3:18.01 8 Nikki Reich, Sr, Carleton 3:19.15 9 Julia Brandes, Jr, St. Thomas 3:21.87 10 Lara Silverman, Jr, Carleton 3:46.64
55 | 200 | 400 | 600 | 600Y | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 55H 4X200 | 4X400 | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | 5000 | DMR Top

Mile Run 1 Alyx Chapman, Sr, St. Benedict 5:18.99 H1 2 Allie Metzler, Jr, St. Thomas 5:20.99 H1 3 Maren Westby, So, St. Olaf 5:23.93 H1 4 Kaycee Knutson, So, St. Benedict 5:26.01 H1 5 Lauren Carlson, Fr, St. Olaf 5:34.79 H1 6 Sophie Pietrick, St. Olaf 5:36.05 H1 7 Sameena Ahmed, So, Carleton 5:36.82 H1 8 Alexandra Johnson, Sr, St. Thomas 5:38.86 H1 9 Julie Besenbruch, Fr, Carleton 5:47.79 H2 10 Shelbie Pettie, Fr, Iowa Central 5:48.18 H1 11 Carrie Harshbarger, Fr, Carleton 5:49.24 H1 12 Alicia Traut, Jr, St. Thomas 5:50.38 H1 13 Kristie Mueller, Fr, St. Benedict 5:53.56 H2 14 Kristen Nelson, Fr, St. Benedict 5:54.53 H2 15 Allison Brandt, Fr, St. Olaf 5:54.58 H2 16 Rachel Pedersen, Jr, Concordia Moorhead 5:56.01 H1 17 Renee Crepeau, Fr, St. Catherine 5:59.00 H2 18 Kelly Hennessey, Fr, St. Olaf 6:04.12 H2 19 Laurel Orr, Fr, Carleton 6:06.54 H2 20 Grace Robia, So, St. Olaf 6:24.13 H2 21 Wendy Santiago, Fr, Iowa Central 6:41.22 H2
55 | 200 | 400 | 600 | 600Y | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 55H 4X200 | 4X400 | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | 5000 | DMR Top

3000 Meter Run 1 Katie Schwarz, Jr, St. Benedict 10:46.44 H1 2 Michaela McLaughlin, Sr, St. Olaf 10:52.90 H1 3 Hailey Brenden, Jr, Concordia Moorhead 11:04.65 H1 4 Katy Torchia, Jr, St. Benedict 11:07.15 H1 5 Kristy Singlestad, Jr, Concordia Moorhead 11:15.55 H1 6 Nellie Adams, Sr, St. Olaf 11:20.43 H1 7 Laurel Ohm, So, St. Olaf 11:21.70 H1 8 Anna Hagen, Sr, Concordia Moorhead 11:26.12 H1 9 Nicola Franta, Fr, St. Benedict 11:27.86 H2 10 Rebecca Bevans, Fr, St. Olaf 11:29.72 H1 11 Maria Altepeter, So, St. Thomas 11:36.23 H2 12 Caroline McLaughlin, So, Concordia Moorhead 11:37.62 H2 13 Danielle Miller, So, Saint Mary's 11:40.84 H2 14 Nikki Reed, Sr, St. Benedict 12:04.58 H2 15 Maggie Smith, Fr, St. Benedict 12:11.17 H2 16 Jennie Olson, Jr, St. Benedict 12:17.04 H2 17 Tara Dewitt, Sr, St. Benedict 12:29.34 H2 18 Cassie Berning, So, Saint Mary's 12:46.09 H2 19 Jill Spitzmueller, So, Saint Mary's 12:46.10 H2
55 | 200 | 400 | 600 | 600Y | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 55H 4X200 | 4X400 | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | 5000 | DMR Top

55 Meter Hurdles Round 1, Heat 1 1 Laura Janas, Sr, St. Thomas 9.03q 2 Caroline Haik, So, St. Benedict 9.35q 3 Brittany Weaver, So, North Iowa Area Cc 9.38q 4 Kaari Jensen, Fr, Concordia Moorhead 9.71 5 Steph Kortan, Jr, St. Benedict 10.12 6 Kayla Johnson, Sr, St. Olaf 12.55 Round 1, Heat 2 1 Julia Renner, So, St. Benedict 8.88q 2 Kathryn Thompson, Sr, St. Olaf 9.02q 3 Sarah Schmitt, Fr, St. Benedict 9.63 4 Emily Swenson, Fr, St. Benedict 9.75 5 Kathryn Geskerman, Fr, St. Olaf 9.96 Round 1, Heat 3 1 Caroline Senungi, So, Augsburg 8.90q 2 Traci Pastoors, So, St. Thomas 9.36q 3 Michelle Brunik, Jr, St. Benedict 9.60 4 Chey Reglin, Fr, St. Benedict 9.70 5 Katie Ryan, Fr, St. Thomas 9.79 Round 1, Heat 4 1 Tara Ray, Sr, Concordia Moorhead 9.41q 2 Lindsey Keskey, So, St. Benedict 9.60 3 Gina Michaels, Jr, St. Thomas 9.77 4 Macey Bentley, Jr, Concordia Moorhead 9.90 5 Amy Elson, Sr, Carleton 10.00 6 Kristell Caballero-Sauc, Fr, St. Olaf 10.95 Final 1 Laura Janas, Sr, St. Thomas 8.72 2 Caroline Senungi, So, Augsburg 8.86 3 Kathryn Thompson, Sr, St. Olaf 8.92 4 Caroline Haik, So, St. Benedict 9.16 5 Tara Ray, Sr, Concordia Moorhead 9.18 6 Traci Pastoors, So, St. Thomas 9.24
55 | 200 | 400 | 600 | 600Y | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 55H 4X200 | 4X400 | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | 5000 | DMR Top

800 Meter Relay 1 St. Thomas 1:47.28 2 Carleton 1:51.82 3 St. Catherine 1:57.64
55 | 200 | 400 | 600 | 600Y | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 55H 4X200 | 4X400 | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | 5000 | DMR Top

4x400 Meter Relay 1 St. Benedict 4:07.06 H1 2 St. Olaf 4:08.32 H1 3 St. Thomas A 4:13.60 H1 4 St. Olaf B 4:13.74 H2 5 St. Benedict 4:20.26 H2 6 Augsburg 4:24.27 H2 7 St. Olaf C 4:26.61 H2 8 Concordia Moorhead 4:30.94 H2
55 | 200 | 400 | 600 | 600Y | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 55H 4X200 | 4X400 | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | 5000 | DMR Top

Long Jump Round 1, Flight 1 1 Kristie Miller, Fr, St. Thomas 15-2 (4.62m) 2 Amy Elson, Sr, Carleton 14-9 3/4 (4.51m) 3 Macey Bentley, Jr, Concordia Moorhead 14-3 3/4 (4.36m) 4 Steph Kortan, Jr, St. Benedict 14-3 3/4 (4.36m) 5 Gina Michaels, Jr, St. Thomas 14-2 1/4 (4.32m) 6 Steph Sturges, So, Saint Mary's 14-1 1/4 (4.30m) 7 Averyl LaSalle, Fr, St. Catherine 13-8 3/4 (4.18m) 8 Kennitra Wilson, So, Augsburg 12-6 3/4 (3.83m) 9 Ashley Matthys, Fr, St. Catherine 12-3 1/4 (3.74m) Round 1, Flight 2 1 Teri Heinzen, Sr, Saint Mary's 16-9 3/4 (5.12m)q 2 Tara Ray, Sr, Concordia Moorhead 16-5 (5.00m)q 3 Julia Renner, So, St. Benedict 16-5 (5.00m)q 4 Becky Theisen, Jr, St. Thomas 15-11 3/4 (4.87m)q 5 Ali Galzki, Sr, St. Benedict 15-9 3/4 (4.82m)q 6 Brittany Weaver, So, North Iowa Area Cc 15-9 1/2 (4.81m)q 7 Clare Murn, Fr, St. Benedict 15-8 3/4 (4.79m)q 8 Julianna Gorder, Jr, St. Thomas 15-7 1/2 (4.76m)q 9 Jordan Kling, So, St. Olaf 15-4 (4.67m)q 10 Traci Pastoors, So, St. Thomas 14-6 1/2 (4.43m) 11 Shanek Telphia, Fr, Augsburg 14-3 1/4 (4.35m) Final 1 Teri Heinzen, Sr, Saint Mary's 16-9 3/4 (5.12m) 2 Julia Renner, So, St. Benedict 16-5 (5.00m) 3 Tara Ray, Sr, Concordia Moorhead 16-5 (5.00m) 4 Kaari Jensen, Fr, Concordia Moorhead 15-11 3/4 (4.87m) 5 Clare Murn, Fr, St. Benedict 15-8 3/4 (4.79m) 6 Jordan Kling, So, St. Olaf 15-8 1/4 (4.78m) 7 Ali Galzki, Sr, St. Benedict 15-7 1/2 (4.76m) 8 Julianna Gorder, Jr, St. Thomas 15-7 1/2 (4.76m) 9 Brittany Weaver, So, North Iowa Area Cc 14-3 1/4 (4.35m)
55 | 200 | 400 | 600 | 600Y | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 55H 4X200 | 4X400 | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | 5000 | DMR Top

Triple Jump 1 Tatijana MullerDahlberg, So, Concordia Moorhead 36-0 (10.97m) 2 Julia Renner, So, St. Benedict 34-11 3/4 (10.66m) 3 Susan Kenzie, So, St. Olaf 34-7 (10.54m) 4 Ali Galzki, Sr, St. Benedict 33-10 3/4 (10.33m) 5 Amy Elson, Sr, Carleton 33-4 1/2 (10.17m) 6 Sarah Schmitt, Fr, St. Benedict 31-11 1/2 (9.74m) 7 Dana Hoffman, Fr, St. Olaf 30-8 1/2 (9.36m) 8 Kari Ludwig, Fr, Concordia Moorhead 30-7 (9.32m) 9 Ashley Carney, Fr, Augsburg 30-0 3/4 (9.16m) 10 Stacey Sellner, Sr, Concordia Moorhead 28-2 3/4 (8.60m)
55 | 200 | 400 | 600 | 600Y | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 55H 4X200 | 4X400 | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | 5000 | DMR Top

Shot Put Round 1, Flight 1 1 Al Klenke, Sr, St. Benedict 31-8 3/4 (9.67m) 2 Andria Welsh, Sr, St. Benedict 29-0 (8.84m) 3 Gina Michaels, Jr, St. Thomas 28-10 1/2 (8.80m) 4 Tara Ray, Sr, Concordia Moorhead 28-9 1/4 (8.77m) 5 Brittany Weaver, So, North Iowa Area Cc 27-9 1/4 (8.46m) 6 Kendal Black, Jr, Concordia Moorhead 25-4 3/4 (7.74m) 7 Macey Bentley, Jr, Concordia Moorhead 25-3 1/2 (7.71m) 8 Katie Scepaniak, So, St. Benedict 25-2 (7.67m) 9 Chase Davidson, So, Saint Mary's 24-7 3/4 (7.51m) 10 Emily King, St. Olaf 24-3 (7.39m) Round 1, Flight 2 1 Kierstin Nygaard, Jr, Concordia Moorhead 36-0 3/4 (10.99m) 2 Sara Harstad, Jr, Saint Mary's 35-0 1/2 (10.68m) 3 Coco Booker, Fr, Saint Mary's 34-11 (10.64m) 4 Heidi Golliet, Sr, St. Benedict 34-5 1/2 (10.50m) 5 Amy Maas, So, St. Thomas 33-3 3/4 (10.15m) 6 Amanda Johnson, Fr, St. Thomas 33-3 1/4 (10.14m) 7 Rebecca Zenefski, Sr, St. Catherine 32-5 3/4 (9.90m) 8 Kassondra Burtis, So, Saint Mary's 31-10 (9.70m) 9 Maya Keith, Fr, Augsburg 31-6 (9.60m) 10 Maria Gans, Jr, St. Benedict 31-4 (9.55m) 11 Jocelyn Norman, Fr, St. Benedict 29-11 1/2 (9.13m) Round 1, Flight 3 1 Celestine Ventura, Sr, St. Catherine 40-8 1/4 (12.40m)q 2 Sami Larson, Sr, St. Catherine 40-1 1/2 (12.23m)q 3 Felisha Willaert, Jr, St. Thomas 39-2 1/4 (11.94m)q 4 Nicole Flackey, Fr, St. Thomas 38-11 (11.86m)q 5 Sarah Lemke, Jr, St. Thomas 38-5 1/2 (11.72m)q 6 Jenna Lewis, Sr, St. Thomas 38-4 3/4 (11.70m)q 7 Megan Brandt, So, Iowa Central 38-3 1/4 (11.66m)q 8 Kristen Warren, Jr, Concordia Moorhead 38-2 (11.63m)q 9 Larissa Hansmeier, Jr, Concordia Moorhead 37-6 1/2 (11.44m)q 10 Jamie Kelly, So, St. Catherine 37-5 3/4 (11.42m) Final 1 Celestine Ventura, Sr, St. Catherine 41-5 (12.62m) 2 Sami Larson, Sr, St. Catherine 41-3 (12.57m) 3 Megan Brandt, So, Iowa Central 39-3 1/4 (11.97m) 4 Felisha Willaert, Jr, St. Thomas 39-2 1/4 (11.94m) 5 Nicole Flackey, Fr, St. Thomas 38-11 (11.86m) 6 Jenna Lewis, Sr, St. Thomas 38-7 (11.76m) 7 Sarah Lemke, Jr, St. Thomas 38-5 1/2 (11.72m) 8 Kristen Warren, Jr, Concordia Moorhead 38-2 (11.63m) 9 Larissa Hansmeier, Jr, Concordia Moorhead 37-6 1/2 (11.44m)
55 | 200 | 400 | 600 | 600Y | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 55H 4X200 | 4X400 | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | 5000 | DMR Top

Weight Throw Round 1, Flight 1 1 Kassondra Burtis, So, Saint Mary's 43-7 3/4 (13.30m) 2 Maria Gans, Jr, St. Benedict 38-7 1/2 (11.77m) 3 Larissa Hansmeier, Jr, Concordia Moorhead 38-1 1/2 (11.62m) 4 Al Klenke, Sr, St. Benedict 37-8 1/2 (11.49m) 5 Jocelyn Norman, Fr, St. Benedict 36-2 3/4 (11.04m) 6 Averyl LaSalle, Fr, St. Catherine 34-1 1/2 (10.40m) 7 Andria Welsh, Sr, St. Benedict 32-6 1/4 (9.91m) 8 Kendal Black, Jr, Concordia Moorhead 31-5 1/4 (9.58m) 9 Chase Davidson, So, Saint Mary's 30-11 3/4 (9.44m) 10 Maya Keith, Fr, Augsburg 30-5 3/4 (9.29m) 11 Becca Sawyer-Smith, So, St. Olaf 30-0 3/4 (9.16m) Round 1, Flight 2 1 Megan Honan, Sr, St. Thomas 51-3 (15.62m)q 2 Jenna Lewis, Sr, St. Thomas 50-9 1/2 (15.48m)q 3 Celestine Ventura, Sr, St. Catherine 49-6 1/2 (15.10m)q 4 Emily Davis, Jr, Concordia Moorhead 48-4 1/2 (14.74m)q 5 Sara Harstad, Jr, Saint Mary's 47-3 3/4 (14.42m)q 6 Nicole Flackey, Fr, St. Thomas 46-4 3/4 (14.14m)q 7 Sami Larson, Sr, St. Catherine 44-7 (13.59m)q 8 Heidi Golliet, Sr, St. Benedict 44-6 1/4 (13.57m)q 9 Sarah Lemke, Jr, St. Thomas 43-10 1/2 (13.37m)q 10 Kierstin Nygaard, Jr, Concordia Moorhead 43-0 1/2 (13.12m) 11 Amy Maas, So, St. Thomas 42-7 (12.98m) Final 1 Megan Honan, Sr, St. Thomas 51-3 (15.62m) 2 Jenna Lewis, Sr, St. Thomas 50-9 1/2 (15.48m) 3 Celestine Ventura, Sr, St. Catherine 49-6 1/2 (15.10m) 4 Emily Davis, Jr, Concordia Moorhead 48-4 1/2 (14.74m) 5 Sara Harstad, Jr, Saint Mary's 48-3 1/2 (14.72m) 6 Nicole Flackey, Fr, St. Thomas 47-7 (14.50m) 7 Heidi Golliet, Sr, St. Benedict 47-6 1/4 (14.48m) 8 Sami Larson, Sr, St. Catherine 44-7 (13.59m) 9 Sarah Lemke, Jr, St. Thomas 43-10 1/2 (13.37m)
55 | 200 | 400 | 600 | 600Y | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 55H 4X200 | 4X400 | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | 5000 | DMR Top

High Jump 1 Elana Edwards, Trinity 5-3 3/4 (1.62m) 2 Tara Ray, Sr, Concordia Moorhead 4-10 1/2 (1.49m) 3 Kyla Walter, Jr, Carleton 4-10 1/2 (1.49m) 4 Sabrina Larson-Bushlack, Fr, Saint Mary's 4-10 1/2 (1.49m) 5 Amy Elson, Sr, Carleton 4-8 3/4 (1.44m) 6 Michelle Brunik, Jr, St. Benedict 4-8 3/4 (1.44m) 6 Kathryn Geskerman, Fr, St. Olaf 4-8 3/4 (1.44m) 8 Ellen Hawley, Fr, St. Olaf 4-8 3/4 (1.44m) 9 Brooke Granowski, Fr, Carleton 4-6 3/4 (1.39m) 10 Emily Swenson, Fr, St. Benedict 4-6 3/4 (1.39m) 10 Macey Bentley, Jr, Concordia Moorhead 4-6 3/4 (1.39m) 12 Kaari Jensen, Fr, Concordia Moorhead 4-6 3/4 (1.39m) 13 Gina Michaels, Jr, St. Thomas 4-4 3/4 (1.34m) 13 Stacey Sellner, Sr, Concordia Moorhead 4-4 3/4 (1.34m) 15 Steph Kortan, Jr, St. Benedict 4-2 3/4 (1.29m) 16 Marie O'Neil, Fr, St. Catherine 4-2 3/4 (1.29m) 17 Brittany Weaver, So, North Iowa Area Cc 4-2 3/4 (1.29m) 18 Emily King, Fr, St. Olaf 4-0 3/4 (1.24m)
55 | 200 | 400 | 600 | 600Y | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 55H 4X200 | 4X400 | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | 5000 | DMR Top

Pole Vault 1 Amie Fillmore, Sr, St. Olaf 12-2 1/2 (3.72m) 2 Danielle Busch, Fr, St. Benedict 10-8 3/4 (3.27m) 3 Britney Daniel, Jr, St. Thomas 10-2 3/4 (3.12m) 4 Brittany Tuberg, Fr, Augsburg 9-9 (2.97m) 4 Jennifer Ampe, Jr, St. Catherine 9-9 (2.97m) 6 Angela McGehee, Jr, St. Thomas 9-9 (2.97m) 7 Chey Reglin, Fr, St. Benedict 9-3 (2.82m) 7 Rhiannon LeGarde, Fr, St. Benedict 9-3 (2.82m) 9 Kate Stephens, Fr, St. Benedict 8-9 (2.67m) 10 Kristina Popov, Jr, St. Catherine 8-9 (2.67m) 11 Kaitlyn Lorsbach, So, St. Olaf 8-3 1/4 (2.52m)
55 | 200 | 400 | 600 | 600Y | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 55H 4X200 | 4X400 | LJ | TJ | SP | WT | HJ | PV | 5000 | DMR Top

Distance Medley Relay 1 Carleton A 12:02.79
Click here for data on women

Return to home page.