| Cobber Home  | Help Us Recruit |Next MeetPrior Meet
2000 Concordia Moorhead Men's Track & Field
| News | Schedule/results | Roster | Track Home |Coaches  | 1999 | 00 Women |
2000 Meet Results
Event: Bison Classic @ NDSU 6:00 |
Last year at this meet:  |
 

2000 NDSU Bison Classic
North Dakota State University
February 17, 2000
Men's Division
Competing Teams: Bemidji State (BSU), Concordia College (CC), Moorhead State University (MSU), University of North Dakota (UND), North Dakota State (NDSU), North Dakota State College of Science (NDSCS), Unattached (UNA).

60 Meter Hurdles-Heat 1
1.Starr Roberts, MSU, :08.44q; 2.Ben Lee, NDSU, :08.47q;
3.Todd Stockwell, UNA, :09.56; 4.Marc Thompson, MSU :09.70.

60 Meter Hurdles - Heat 2
1.Mark Jacobson, NDSU, :08.39q; 2.Ethan Opdahl, NDSU, :08.66q; 3.Travis Collins, UNA, :08.83; 4.Mike Klefstad, NDSCS, :09.34; 5.Jeff Hertel, CC, :09.41.

60 Meter Hurdles - Heat 3
1.Craig Frederickson, NDSU, :08.46q; 2.Andy Eggerth, BSU, :08.49q; 3.Franz Deters, MSU, :08.91; 4.Aaron Keller, NDSCS, :09.43.

60 Meter Hurdles - Heat 4
1.Luke Pfeiffer, NDSU, :08.17q*; 2.Digger Johnson, UNA, :08.62q; 3.Keith Knoke, MSU, :08.79q; 4.Dan Dow, UND, :08.92; 5.Justin Gall, CC, :09.37.

60 Meter Hurdles-Heat 5
1.Tucker Tonkel, NDSU, :08.60q; 2.Nick Schauer, NDSU, :08.72; 3.Wes Wiltse, UND, :09.28; 4.Josh Bergeron, CC, :09.85.

60 Meter Hurdles-Heat 6
1.Jeremy Pris, CC, :08.83; 2.Joe Schmidgall, CC, :09.34; 3.Harold DeVries, NDSCS, :09.47; 4.Dennis Nelson, UNA, :09.88.

60 Meter Hurdle Final (Run in two heats)
1.Luke Pfeiffer, NDSU, :08.11*; 2.Andy Eggerth, BSU, :08.28; 3.Starr Roberts, MSU, :08.31; 4.Ben Lee, NDSU, :08.36; 5.Craig Frederickson, NDSU, :08.39; 6.Mark Jacobson, NDSU, :08.43; 7.Ethan Opdahl, NDSU, :08.48; 8.Digger Johnson, UNA, :08.58; 9.Tucker Tonkel, NDSU, :08.63; 10.Keith Knoke, MSU, :08.88.

55 Meter Dash-Heat 1
1.Ethan Opdahl, NDSU, :06.95q; 2.Ryan Schaefer, UND, :06.75; 3.Ben Lee, NDSU, :06.79; 4.Ryan Patten, NDSCS, :07.15; 5.Daylon Faber, CC, :07.20.

55 Meter Dash-Heat 2
1.Anthony Garnett, NDSU, :06.53q; 2.Bryan Unruh, NDSU, :06.69q; 3.Nick Opatz, BSU, :06.76; 4.Tim Utsch, MSU, :06.89; 5.Travis Raske, CC, :07.19.

55 Meter Dash-Heat 3
1.Stephen Richardson, MSU, :06.47q; 2.Pat Irgens, NDSU, :06.58q; 3.John Andan, CC, :06.64q; 4.Justin Schiele, UND, :06.73; 5.Kyle Nierson, NDSU, :06.97; 6.Nico Zbacnic, CC, :07.07.

55 Meter Dash - Heat 4
1.Drew Peterson, BSU, :06.74; 2.Josh Gunderson, UNA, :06.94; 3.Keith Knoke, MSU, :07.00; 4.John Stogis, UND, :07.05; 5.Todd Stockwell, UNA, :07.36; 6.Eric Martinson, CC, :07.45.

55 Meter Dash - Heat 5
1.Justen Lockhart, NDSU, :06.55q; 2.Dan Pyatt, UNA, :06.59q; 3.Richard Lewis, NDSCS, :06.62q; 4.Blake Ristvedt, NDSCS, :06.95; 5.Troy Larson, MSU, :07.02
6.Chris Davison, CC, :07.05.

55 Meter Dash - Heat 6
1.Marc Brown, NDSCS, :06.71q; 2.Aaron Fredericks, NDSCS, :06.75; 3.Nathan Dvorak, UNA, :06.85; 4.Joe Danuer, CC, :07.26.

55 Meter Dash - Heat 7
1.Ray Nueby, UNA, :06.59q; 2.Pat Arnold, NDSCS, :06.61q; 3.Theron Steward, NDSCS, :06.81; 4.Isaac Manke, MSU, :07.11; 5.Josh Cornelius, UNA, :07.25.

55 Meter Dash Finals (Run in two heats)
1-T.Anthony Garnett, NDSU, :06.39*; 1-T.Stephen Richardson, MSU, :06.39*; 3.Pat Arnold, NDSCS, :06.52; 4.Ras Nueby, UNA, :06.55; 5.Pat Irgens, NDSU, :06.57; 6.Richard Lewis, NDSCS, :06.59; 7.Bryan Unruh, NDSU, :06.62; 8.Justin Schiele, UND, :06.71; 9.Ethan Opdahl, NDSU, :06.76; 10.Dan Pyatt, UNA, :06.80.

200 Meter Run (Heats against time)
1.Anthony Garnett, NDSU, :22.39; 2.Pat Irgens, NDSU, :22.96; 3.Drew Peterson, BSU, :23.36; 4.Luke Pfeifer, NDSU, :23.27; 5-T.John Andan, CC, :23.54; 5-T.Ethan Opdahl, NDSU, :23.54; 7.Tim Earl, NDSU, :23.58; 8-T.Ryan Schaefer, UND, :23.66; 8-T.Jay Armstrong, UND, :23.66; 10.Jason Schultz, :23.97; 11.Nathan Dvorak, NDSU, :24.02; 12.Chris Davison, CC, :24.07; 13.Nick Opatz, BSU, :24.23; 14.Kyle Harrison, NDSU, :24.27; 15.Al Schafer, NDSCS, :24.46; 16.Ken Crouse, CC, :24.55; 17.Tom Heilman, NDSU, :24.71; 18.Wes Wiltse, UND, :24.72; 19.Josh Cornelius, UNA, :24.88; 20.Chaz Shields, CC, :24.95; 21.Travis Raske, CC, :24.97; 22.Daylon Faber, CC, :24.98; 23.Justin Goguly, NDSCS, :25.22; 24.Jeremy Pris, CC, :25.50; 25.Todd Stockwell, NDSU, :25.54; 26.Jeff Allen, CC, :25.78; 27.Andy Schaefer, CC, :25.97; 28.Ryan Rulta, NDSCS, :25.99; 29.Jason Kohlvey, CC, :26.31; 30.Matt Hostetler, CC, :26.45; 31.Eric Martinson, CC, :26.61.

400 Meter Dash (Heats Run Against Time)
1.Star Roberts, MSU, :50.22; 2.Danny Pyatt, UNA, :50.30; 3.Denton Davidson, UND, :50.47; 4.Digger Johnson, UNA, :51.25; 5.Jeff Fjosne, BSU, :52.09; 6.Dustin Kouba, UND, :52.39; 7.John Stogis, UND, :53.50; 8.Donavan Delude, MSU, :53.60; 9.Al Shafer, NDSCS, :54.11; 10.Nick Steffens, CC, :54.16; 11.Franz Deters, MSU, :54.25; 12.Luke Graner, MSU, :54.60; 13.Rob Peters, UND, :54.90; 14.Chris Beseman, NDSCS, :55.09; 15.Ryan Erdman, MSU, :55.68; 16.Chad Vossen, MSU, :55.75; 17.Trevor Vossen, MSU, :55.90; 18.Andy Schafer, CC, :56.22; 19.Jason Kohuvey, CC, :57.58; 20.Nate Gustafson, CC, :57.94; 21.Matt Hostetler, CC, :58.28; 22.Jeff Allen, CC, :58.90; 23.Dennis Nelson, UNA, 1:00.98.

500 Meter Run (Final)
1.Dan Keys, NDSU, 1:07.54; 2.Jesse Miller, BSU, 1:07.61; 3.Ben Sand, NDSU, 1:07.93; 4.Chris Goebel, CC, 1:09.53; 5.Andy Hoff, NDSU, 1:09.73; 6.Scott Chastek, CC, 1:11.66.

800 Meter Run (Final)
1.Joe Smith, NDSU, 1:53.05*; 2.Aaron Berndt, UND, 1:54.63*; 3.Andy Moen, NDSU, 1:54.80*; 4.Aaron Feia, BSU, 1:54.90*; 5.Zac Kramer, UND, 1:58.75; 6.Brett Ramstad, CC, 1:59.17; 7.Gabe Arntson, CC, 1:59.33; 8.Greg Geers, UND, 1:59.75; 9.Jeff Zimney, UND,2:00.13; 10.Noah Rounds, CC, 2:02.07; 11.Brandon Topp, CC, 2:05.29; 12.Arin Halpaus, NDSCS, 2:07.72

3000 Meter Run (Final)
1.Brian Klug, CC, 8:54.38; 2.Mike May, BSU, 8:54.98; 3.Brett Anderson, NDSU, 8:55.59; 4.Brian Kuhnau, NDSU, 9:00.98; 5.Brian Stotts, CC, 9:04.99; 6.Phil Keller, NDSU, 9:08.02; 7.Eric Dahlstrom, NDSU, 9:10.29; 8.Josh Krueguer, UNA, 9:12.27; 9.Matt Reier, NDSU, 9:18.76; 10.Jim Monson, CC, 9:24.33; 11.Case Wagenaar, UND, 9:37.33; 12.Steve Hauke, UND, 9:42.25; 13.Nathan Stoa, CC, 9:58.60.

1000 Meter Run (Final)
1.Dane Larson, NDSU, 2:33.15; 2.Darik Hoff, NDSU, 2:33.38; 3.Dan Alstatt, UND, 2:33.39; 4.Brett Beil, NDSU, 2:35.93; 5.Alex Campbell, UND, 2:36.75; 6.Corey White, BSU, 2:38.79; 7.Matt Jorgensen, CC, 2:40.23; 8.Jason Karls, CC, 2:43.75; 9.Paul Quinn, BSU, 2:45.15; 10.Mark Dahlseng, CC, 2:45.55; 11.Jeff Edwards, MSU, 2:49.76; 12.Josh Johnson, CC, 2:51.23; 13.Josh Bergeron, CC, 3:00.32; 14.Justin Gall, CC, 3:05.43.

Mile Run (Finals)
1.Greg Smock, NDSU, 4:18.21; 2.Brent Lorentz, UND, 4:21.80; 3.Nate Foss, UND, 4:22.31; 4.Chris Goebel, CC, 4:23.75; 5.Steve Edlund, CC, 4:24.97; 6.Dan Trosdahl, NDSCS, 4:25.24; 7.Eric Loeffler, NDSU, 4:25.24; 8.Greg Neutz, NDSU, 4:36.55; 9.Clint Balts, NDSCS, 4:36.65; 10.Jeff Edwards, MSU, 4:41.94; 11.Josh Kruger, UNA, 4:45.44; 12.Ben Schultz, MSU, 4:48.26.

4x 400 Relay (Heats Against Time)
1.NDSU A , 3:16.13*(Dewald, Maianu, Klingbeil and Mosey); 2.Bemidji State A, 3:20.51; 3.NDSU B, 3:23.84; 4.UND A, 3:24.04; 5.NDSU C, 3:29.37; 6.Concordia A, 3:29.76; 7.UND B, 3:32.42; 8.Concordia B, 3:34.15; 9.Concordia C, 3:53.47.

High Jump
1.Brian Antoine, NDSU, 6-6; 2.Joe Schmidgall, CC, 6-4; 3.Paul Poduska, CC, 6-4; 4.Micah Benson, CC, 6-2; 5.Justin Schiele, UND, 6-2; 6.Mark Thompson, MSU, 6-0; 7.Keith Knoke, MSU, 5-10; 8.Jeff Hertel, CC, 5-6; Craig Frederickson, NDSU, No mark; Josh Bergeron, CC, No mark; Josh Vickerman, CC, No mark.

Long Jump
1.Justen Lockhart, NDSU, 24-6 1/4*; 2.Micah Benson, CC, 22-9; 3.Craig Frederickson, NDSU, 22-3 1/2; 4.Jay Hatleli, NDSU, 21-11 1/2; 5.Starr Roberts, MSU, 21-9 1/2; 6.Anthony Garnett, NDSU, 21-8; 7.Troy Larson, MSU, 21-6; 8-T.Aaron Fredericks, NDSCS, 21-1; 8-T.Joe Schmidgall, CC, 21-1; 10.Jeff Hertel, CC, 20-8; 11.Ryan Swanson, NDSU, 20-7; 12.Justin Schiele, UND, 20-6 1/2; 13.Josh Vickerman, CC, 20-6; 14.Brandon Reens, UNA, 20-1 1/2; 15-T.Keith Knoke, MSU, 20-0; 15-T.Rob Peters, UND, 20-0; 17.Jon Macahayva, CC, 19-8; 18.Franz Deters, MSU, 19-7 1/2; 19-T.Justin K., CC, 19-4; 19-T.Bergeron, CC, 19-4; 21.Stephan Richardson, MSU, 18-11 1/2; 22.Tim Utsch, MSU, 16-10 1/2.

Triple Jump
1.Adam Strainer, CC, 47-1/2; 2.Brian Kesselring, CC, 45-2; 3.Aaron Keller, NDSCS, 42-7; 4.Andrew Wuebben, UND, 41-9 1/2; 5.Keith Knoke, MSU, 41-1 1/2; 6.Aaron Walker, NDSU, 41-1; 7.Nico Zbacnik, CC, 40-11; 8.Mike Brown, NDSCS, 40-9; 9.Kyle Nierson, UNA, 39-10 1/2.

Pole Vault
1.Tom Heilman, NDSU, 15-7*; 2.Mark McElvaney, NDSCS, 15-0; 3.Jay Hatleli, NDSU, 15-0; 4.Tim Earl, NDSU, 15-0; 5.Khoun Thammaglangsy, NDSU, 14-3; 6.James Lushbaugh, NDSU, 13-6; 7.Mike Innebrand, NDSU, 13-6; Andy Eggerth, BSU, No mark; Tom Dobson, CC, No mark; Brandon Reems, UNA, No mark; Ray Anderson, UNA, No mark.

35# Weight
1.John Gallagher, UNA, 61-0#; 2.Justin Camperud, NDSU, 53-3; 3.Joel Nelson, CC, 51-8; 4.Matt Fee, NDSU, 50-0; 5.Scott Wavrin, MSU, 49-9; 6.Mike Mosey, MSU, 48-0; 7.Pete Klemin, NDSU, 46-11; 8.Jason Harmon, NDSU, 44-10 1/2; 9. Jim O'Brien, NDSU, 43-5 1/2; 10.Christopher Nulle, MSU, 41-2; 11.Pat Morgan, UNA, 40-8; 12.Tim Sevcik, CC, 36-2; 13.Aaron Brust, CC, 36-1; 14.Mike Somnis, CC, 35-4; 15.Isaac Manke, MSU, 34-7; Cale Godfrey, CC, No mark; Ben Holm, CC, No mark.

Shot Put
1.John Gallagher, UNA, 53-9 1/2; 2.Justin Camperud, NDSU, 50-8 1/2; 3.Jim O'Brien, NDSU, 50-2; 4.Brandon Ralph, NDSCS, 50-1 1/2; 5.Brad Ragan, CC, 48-8; 6.Jason Harmon, NDSU, 48-7; 7.Brian Emerson, UND, 48-6; 8.Joel Nelson, CC, 48-4; 9.Christopher Nulle, MSU, 43-11; 10.Mike Mosey, MSU, 43-8 1/2; 11.Scott Wavrin, MSU, 42-11; 12.Pat Morgan, UNA, 42-9 1/2; 13.Nick Schauer, NDSU, 40-3; 14.Tim Sevcik, CC, 39-10; 15.Justin Paintner, NDSCS, 39-3 1/2; 16.Mike Sommis, CC, 38-7 1/2; 17.Cole Godfrey, CC, 38-3 1/2; 18.Craig Fredrickson, NDSU, 38-3 1/4; 19.Aaron Brust, CC, 38-3; 20.Ben Holm, CC, 38-1; 21.Tucker Tonkel, NDSU, 37-11; 22.Isacc Manke, MSU, 34-8 1/2; 23.Josh Bergeron, CC, 33-7; 24.Josh Vickerman, CC, 32-11 1/2.

q-Qualified for finals
@-NDSU record
#-Bison Sports Arena Record
^-Automatic NCAA Division II national qualifying mark
*-Provisional NCAA Division II national qualifying mark
 
 
 
 
 
 
 
 

This page is maintained by the Concordia Sports Information Office  | sid@cord.edu |