| Cobber Home  | Help Us Recruit |Next MeetPrior Meet
2000 Concordia Moorhead Men's Track & Field
| News | Schedule/results | Roster | Track Home | Coaches | 1999 | 00 Women |
2000 Meet Results
Event: MIAC Indoor Championships (@ St. John's) |
Last year at this meet:  |
Complete Results here:
http://www.raceberryjam.com/miacindmen.html

Adam Strainer-school record pentathlon 3570
Micah Benson-school records;
long jump 23-6, 200 meter run - 23.04

Team finish equals highest ever (1992).

Cobbers take second at MIAC Indoor

TEAM SCORES
Scored 10-8-6-5-4-3-2-1

 PLACE         TEAM        POINTS

   1   St. Thomas            184.0
   2   Concordia             108.5
   3   St. Olaf              100.0
   4   Hamline                85.0
   5   Saint John's           73.0
   6   Gustavus               69.0
   7   Macalester             44.0
   8   Carleton               41.0
   9   Bethel                 38.0
  10   Augsburg               26.5
  11   Saint Mary's           11.0


Complete Results here:
http://www.raceberryjam.com/miacindmen.html

College Men Results
Minnesota Intercollegiate Athletic Conference Indoor Championships

Team results (after 20 events): 1, St. Thomas, 184.0. 2, Concordia, 108.5. 3, St. Olaf, 100.0. 4, Hamline, 85.0. 5, St. John’s, 73.0. 6, Gustavus, 69.0. 7, Macalester, 44.0. 8, Carleton, 41.0. 9, Bethel 38.0. 10, Augsburg, 26.5. 11, St. Mary’s, 11.0.

Individual placewinners

55–1, Cress, ST, :6.25. 2, Heckman, ST, :6.47. 3, Washington, G, :6.51.

200–1, Cress, ST, :22.03. 2, Heckman, ST, :22.04. 3, Stahly, ST, :22.74.

400–1, Sondgeroth, H, :51.14. 2, Hall, ST, :51.16. 3, Bates, ST, :51.28.

600–1, Schmeckpeper, H, 1:12.57 (meet record). 2, Bresnan, SO, 1:12.73. 3, Baker, H, 1:13.57.

800–1, Bresnan, SO, 1:54.38. 2, Schmeckpeper, H, 1:54.43. 3, Gruba, ST, 1:54.78.

1000-1, Arntson, CON, 2:34.53. 2, Goebel, CON, 2:34.66. 3, Dawson, A, 2:34.88.

1500–1, Kollmann, ST, 3:56.21. 2, Morse, SO, 3:58.92. 3, Dawson, A, 4:00.31.

3000–1, Morse, SO, 8:48.09. 2, Bickler, SM, 8:51.01. 3, Guthrie, M, 8:52.98.

5000–1, Krueger, SJ, 15:30.99. 2, Guthrie, M, 15:33.55. 3, Freeman, G, 15:34.33.

55 high hurdles–1, Kassulke, SJ, :7.70. 2 (tie), Oakley, A, :7.79, Young, B, :7.79.

800 relay–1, ST (Stahly, Hall, Heckman, Cross), 1:27.87 (meet record). 2, H, 1:32.01. 3, G, 1:32.04.

1600 relay–1, ST (Hall, Gruba, Bates, Heckman), 3:23.24. 2, H, 3:23.42. 3, G, 3:26.28.

Distance medley relay–1, ST (Severson, Hilliard, Langer, Kollmann), 10:28.56. 2, SO, 10:30.99. 3, SJ, 10:33.02.

Long jump–1, Dingels, SO, 23-9½. 2, Benson, CON, 23-6. 3, Golden, C, 22-2¼.

Triple jump–1, Ssebbaale, M, 46-11½. 2, Strainer, CON, 46-4¾. 3, Kisielius, ST, 44-11½.

Shot put–1, Speltz, G, 50-6¾. 2, Nelson, CON, 50-1¼. 3, Harvey, G, 49-3¾.

Weight throw–1, Bilek, ST, 54-7½. 2, Harvey, G, 52-1. 3, Nelson, CON, 50-11½.

High jump–1 (tie), Dingels, SO, 6-6¼, Shepard, 6-6¼. 3, Schmidgall, CON, 6-4¼.

Pole vault–1, Barry, SJ, 15-1¾. 2, Milton, ST, 14-10. 3, Workman, SJ, 14-2.

Pentathlon–1, Strainer, CON, 3570. 2, Berg, SO, 3458. 3, Schmidgall, CON, 3408.
 
 

day 1
 

             55–1, Cress, ST, 6.25 (meet record, NCAA automatic qualifier). 2, Heckman, ST, 6.47
             (NCAA provisional qualifier). 3, Washington, G, 6.51.

             400–1, Sondegroth, H, 51.14. 2, Hall, ST, 51.16. 3, Bates, ST, 51.28.

             600–1, Schmeckpepper, SO, 1:12.57 (meet record). 2, Bresnan, SO, 1:12.73. 3,
             Baker, H, 1:13.57.

             1,500–1, Kollmann, ST, 3:56.21 (NCAA provisional qualifier). 2, Morse, SO, 3:58.92.
             3, Dawson, A, 4:00.31.

             5,000–1, Krueger, SJ, 15:30.99. 2, Guthrie, M, 15:31.55. 3, Freeman, G, 15:34.33.

             55 high hurdles–1, Kassulke, SJ, 7.70 (NCAA provisional qualifier). 2, Oakley, A,
             Young, B, 7.79. 4. Klinker, M, 7.82.

             Distance relay–1, ST (Severson, Hilliard, Langer, Kollman). 10:28.56. 2, SO,
             10:30.99. 3, SJ, 10:33.02.

             Long jump–1, Dingels, SO, 23-9 ½ (NCAA automatic qualifier). 2, Benson, CO, 23-6
             (NCAA provisional qualifier). 3, Golden, C, 22-2 ¼.

             High jump–1, Dingels, SO, 6-6 ¼. 2, Sheppard, M, 6-6 ¼. 3, Schmidgall, C, 6-4 ¼.

             Weight–1, Bilek, ST, 54-7 ½ (NCAA provisional qualifier). 2, Harvey, G, 52-1. 3,
             Nelson, Co, 50-11 ½.

             Pentathlon–1, Strainer, Co, 3570. 2, Berg, SO, 3458. 3, Schmidgall, CO, 3408.

             Other Concordia Finshers

             600–11, Arntson, 1:15.87. 12, Ramstad, 1:16.45. 13, Goebel, 1:17.11. 17, Topp,
             1:19.29.

             1,500–4, Goebel, 4:00.94. 8, Anderson, 4:04.12. 9, Arntson, 4:06.04.

             5,000–9, Klug, 15:52.37. 13, Edlund, 16:12.29. 14, Stotts, 16:17.57.

             Distance medley relay–8, (Karls, McKigney, Rounds, Jorgenson), 10:58.13.

             Long jump–6, Strainer, 21-8.

             High jump–6, Andan, 6-2 ¼. 8, Benson, 6-2 ¼.10, Poduska, 6-0 ½. 12, Fritz, 6-0 ½.
 

             Penthathlon–9, Vickerman, 2960. 10, Gall, 2844. 12, Bergeron, 2776.
 
 

This page is maintained by the Concordia Sports Information Office  | sid@cord.edu |