| Cobber Home  | Help Us Recruit |Next MeetPrior Meet
2000 Concordia Moorhead Men's Track & Field
| News | Schedule/results | Roster | Track Home | Coaches | 1999 | 00 Women |
2000 Meet Results
Event: May 17   University of St. Thomas Last Chance (@ St. Paul, MN) |

Last year at this meet (at St. Thomas) |

University of St. Thomas - Wednesday 05/17/00                 
                                                                               
COMPLETE RESULTS FOR ALL ROUNDS                        
                                                                               
Men's 100 Meter Dash                             
Finals Results - Wednesday 05/17/00                      
PLACE ATHLETE NAME             SCHOOL                    TIME         
1 Tyrone Minor                 Unattached                10.42  NWI   
2 Jeremy Heckman               St. Thomas                11.02  NWI   
3 Nick Stahly                  St. Thomas                11.12  NWI   
                                                                               
Men's 200 Meter Dash                             
Finals Results - Wednesday 05/17/00
PLACE ATHLETE NAME             SCHOOL                    TIME       
1 Erik Hanson                  St. John's                22.67  NWI
Men's 400 Meter Dash                             
Finals Results - Wednesday 05/17/00                      
PLACE ATHLETE NAME             SCHOOL                    TIME   
1 Mitch Potter                 Unattached                47.68         
2 Justin Hall                  St. Thomas                49.13         
3 Andy Eggerth                 Bemidji State             49.33         
4 Jeff Fjosne                  Bemidji State             49.86         
5 Jason Villar                 St. Thomas                51.58         
6 Mike McDonald                Concordia                 53.20         
                                                                               
Men's 800 Meter Run                              
Finals Results - Wednesday 05/17/00                      
PLACE ATHLETE NAME             SCHOOL                    TIME    
1 Mike Baker                   Hamline                   1:54.29  1      
2 Gabe Arntson                 Concordia                 1:54.75  1      
3 Wallin Carl                  St. Mary's                1:55.59  1      
4 Jesse Miller                 Bemidji State             1:56.04  1      
5 Brett Ramstad                Concordia                 1:56.65  1      
6 Mark Stoik                   Dakota State              1:59.16  2      
7 Kevin Wright                 St. Thomas                1:59.46  2      
8 Josh Johnson                 Concordia                 2:09.72  2      

Men's 1,500 Meter Run                             
Finals Results - Wednesday 05/17/00                      
PLACE ATHLETE NAME             SCHOOL                    TIME   
1 Ryan Kollmann                St. Thomas                3:51.01        
2 Joey Corr                    Unattached                3:51.21        
3 Will McComb                  Unattached                3:53.02        
4 Aaron Feia                   Bemidji State             3:59.23        
5 Erik Quam                    Unattached                4:01.02        
6 Andy Kummer                  Unattached                4:01.57        
7 John Doe                     Minnesota                 4:06.34        
                                                                               
Men's 5,000 Meter Run                             
Finals Results - Wednesday 05/17/00                      
PLACE ATHLETE NAME             SCHOOL                    TIME     
1 John Krueger                 St. John's                14:46.60       
2 Chet Boom                    St. John's                15:41.64       
3 Kevin Schively               Macalester                15:47.98       
4 Aaron Ritz                   Macalester                15:51.43       
5 Ryan Rapacz                  St. John's                16:41.81       
6 Mike Martin                  St. John's                16:56.36       
                                                                               
Men's 10,000 Meter Run                            
Finals Results - Wednesday 05/17/00                      
PLACE ATHLETE NAME             SCHOOL                    TIME        
1 Jason Minnick                Unattached                31:21.92    
2 David Helm                   Unattached                31:29.31    
3 Mike Henderson               Gustavus                  32:50.50    
4 Steve Henderson              St. Thomas                32:50.59    
5 Steve Pasche                 Unattached                33:01.43    
6 Jim Monson                   Concordia                 34:22.18    
                                                                               
Men's 110 Meter High Hurdles                         
Finals Results - Wednesday 05/17/00                      
PLACE ATHLETE NAME             SCHOOL                    TIME       
1 Craig Benson                 St. Thomas                14.93  NWI      

Men's 400 Meter Int Hurdles                          
Finals Results - Wednesday 05/17/00                      
PLACE ATHLETE NAME             SCHOOL                    TIME   
1 Mark Bates                   St. Thomas                53.83         
2 Andrew Hilliard              St. Thomas                54.83         
                                                                               
Men's 3,000 Meter Steeplechase                        
Finals Results - Wednesday 05/17/00                      
PLACE ATHLETE NAME             SCHOOL                    TIME        
1 Dan Draine                   St. Thomas                 9:12.49    
2 Brandon Guthrie              Macalester                 9:20.42    
3 Lee Hodin                    St. John's                 9:30.45    
4 Steffan Freeman              Gustavus                   9:38.19    
5 Nick Thoemke                 St. John's                 9:56.07    
6 Christian Dawson             Augsburg                  10:10.50    
7 Joe Papin                    St. John's                10:19.63    
8 Ryan Olson                   St. John's                10:21.78    
                                                                               
Men's 4x100 Meter Relay                            
Finals Results - Wednesday 05/17/00                      
PLACE  RELAY AFFILIATION               TIME   
1  UST       St. Thomas                41.31                  
2  HAM       Hamline                   42.40                  
3  MAC       Macalester                43.60                  
                                                                               
Men's High Jump                                
Finals Results - Wednesday 05/17/00                      
PLACE ATHLETE NAME           SCHOOL              MARK          
1 Cory Dingels               St. Olaf            1.91m 6'03.25         
2 Andrew Fritz               Concordia           1.86m 6'01.25         
2 Kyle Leaf                  Bethel              1.86m 6'01.25         
2 Joab Rico                  Bethel              1.86m 6'01.25         

Men's Pole Vault                               
Finals Results - Wednesday 05/17/00                      
PLACE ATHLETE NAME           SCHOOL              MARK               
1 Steve White                Unattached          4.78m 15'08.25     
2 Chris Milton               St. Thomas          4.63m 15'02.25     
3 Benton Ward                UW Eau Claire       4.48m 14'08.25     
4 ? Bromo                    Unattached          4.33m 14'02.50     
5 Gary Stone                 Bethel              4.33m 14'02.50     
6 Jason Larson               St. Thomas          4.03m 13'02.50     
- Adam Strainer              Concordia              NH              
- Andrew Bosl                Concordia SP           NH              
                                                                               
Men's Long Jump                                
6 Jumps                                    
Finals Results - Wednesday 05/17/00                      
PLACE ATHLETE NAME           SCHOOL              MARK                 
1 Cory Dingels               St. Olaf            7.05m  NWI  23'01.75     
2 Mike Ludke                 Bethel              6.44m  NWI  21'01.50     
                                                                               
Men's Triple Jump                               
6 Jumps                                    
Finals Results - Wednesday 05/17/00                      
PLACE ATHLETE NAME           SCHOOL              MARK                  
1 Kajero Ssebbaale           Macalester          13.79m  NWI  45'03.00     
                                                                               
Men's Shot Put                                
6 Throws                                   
Finals Results - Wednesday 05/17/00                      
PLACE ATHLETE NAME           SCHOOL              MARK            
1 John Mago                  Unattached          14.83m 48'08.00        
2 Craig Peterson             Unattached          14.06m 46'01.50        
3 Joel Nelson                Concordia           13.80m 45'03.50        
4 Adam Strainer              Concordia           12.54m 41'01.75        

Men's Discus Throw                              
6 Throws                                   
Finals Results - Wednesday 05/17/00                      
PLACE ATHLETE NAME           SCHOOL              MARK                
1 Andy Lindekugel            Augsburg            37.84m 124'02.00    
                                                                               
Men's Hammer Throw                              
6 Throws                                   
Finals Results - Wednesday 05/17/00                      
PLACE ATHLETE NAME           SCHOOL              MARK                
1 Joe Bilek                  St. Thomas          52.94m 173'08.00    
2 Joel Nelson                Concordia           51.58m 169'03.00    
3 Andy Lindekugel            Augsburg            35.58m 116'09.00    
                                                                               
Men's Javelin Throw                              
Finals Results - Wednesday 05/17/00                      
PLACE ATHLETE NAME           SCHOOL              MARK                
1 Gary Stone                 Bethel              52.20m 171'03.00    
2 Nate Schneeberger          Hamline             50.52m 165'09.00    
3 Chad Perrault              Bemidji State       49.22m 161'06.00    
4 Dan Slater                 Augsburg            48.56m 159'04.00    
5 Andy Juntunen              St. Thomas          48.10m 157'10.00    
6 Jeff Hertel                Concordia           46.36m 152'01.00    
7 Adam Streets               Hamline             44.80m 147'00.00    
8 Adam Strainer              Concordia           44.00m 144'04.00
 

 
 
 

This page is maintained by the Concordia Sports Information Office  | sid@cord.edu |