| Cobber Home  | Help Us Recruit |Next MeetPrior Meet
2000 Concordia Moorhead Women's Track & Field
| News | Schedule/results | Roster | Track Home | Coaches | 1999 | 00 Men |
2000 Meet Results
Event: May 17 Univ. of St. Thomas Last Chance Meet (@ St. Paul, MN) |

Last year at this meet: Last Chance Qualifier @ St. Thomas |
 

University of St. Thomas - Wednesday 05/17/00                 
                                                                               
COMPLETE RESULTS FOR ALL ROUNDS                        
                                                                               
Women's 100 Meter Dash                            
Finals Results - Wednesday 05/17/00                      
PLACE ATHLETE NAME             SCHOOL                    TIME       
1 Erica Stone                  Gustavus                  12.36  NWI  1  
2 Jill Ylonen                  St. Thomas                12.68  NWI  1  
3 Emily Haley                  St. Thomas                12.71  NWI  1  
4 Bree Wertz                   St. Thomas                12.93  NWI  1  
5 Jen Beltz                    St. Kate's                13.56  NWI  1  
6 Sydney Larson                St. Kate's                13.69  NWI  2  
7 Kim Hayes                    St. Kate's                14.05  NWI  2  
8 Lindsay Nielsen              St. Thomas                15.79  NWI  2  
                                                                               
Women's 200 Meter Dash                            
Finals Results - Wednesday 05/17/00                      
PLACE ATHLETE NAME             SCHOOL                    TIME      
1 Erica Stone                  Gustavus                  25.28  NWI      
2 Stacy Horner                 Gustavus                  26.01  NWI      
3 Heidi Vogel                  St. Thomas                26.06  NWI      
4 Emily Haley                  St. Thomas                26.13  NWI      
5 Sara Grineski                Concordia                 27.08  NWI      
6 Jen Beltz                    St. Kate's                27.13  NWI      
7 Molly Reque                  Bemidji State             27.33  NWI      
8 Lindsay Nielsen              St. Thomas                33.44  NWI      
                                                                               
Women's 400 Meter Dash                            
Finals Results - Wednesday 05/17/00                      
PLACE ATHLETE NAME             SCHOOL                    TIME     
1 Stacy Horner                 Gustavus                  58.89        
2 Sydney Larson                St. Kate's                1:03.49        
                                                                               
Women's 800 Meter Run                             
Finals Results - Wednesday 05/17/00                      
PLACE ATHLETE NAME             SCHOOL                    TIME        
1 Teresa Lewandowski           Augsburg                  2:20.37     
2 Cathy Adrian                 Bemidji State             2:21.39     
3 Jenna Parish                 Hamline                   2:25.43     
                    
Women's 1,500 Meter Run                            
Finals Results - Wednesday 05/17/00                      
PLACE ATHLETE NAME             SCHOOL                    TIME    
1 Monika DeRoussel             Unattached                4:38.83        
2 Yarrow Moench                Macalester                4:39.03        
3 Teresa Olsen                 Hamline                   4:40.51        
4 Renae Brown                  Unattached                4:45.70        
4 Laura Bloedorn               Carleton                  4:45.70        
6 Colette Marotto              Unattached                4:50.27        
                                                                               
Women's 3,000 Meter Run                            
Finals Results - Wednesday 05/17/00                      
PLACE ATHLETE NAME             SCHOOL                    TIME     
1 Liz Connors                  Macalester                10:06.83       
2 Kelly Faris                  St. Thomas                10:08.65       
3 Carleen Andert               St. Thomas                10:36.47       
4 Andrea Sternberg             Macalester                10:47.69       
                                                                               
Women's 100 Meter High Hurdles                        
Finals Results - Wednesday 05/17/00                      
PLACE ATHLETE NAME             SCHOOL                    TIME       
1 Kara Hedin                   St. Thomas                14.97  NWI      
2 Katie Bestul                 St. Thomas                15.27  NWI      
3 Emily Menden                 St. Thomas                15.57  NWI      
4 Kim Hayes                    St. Kate's                17.42  NWI      
5 Cori Quade                   St. Kate's                17.76  NWI      
6 Anne Sikorra                 St. Kate's                18.54  NWI      
                                                                               
Women's 400 Meter Int Hurdles                         
Finals Results - Wednesday 05/17/00                      
PLACE ATHLETE NAME             SCHOOL                    TIME   
1 Carolina Stuart              Carleton                  1:03.23        
2 Tish Dusich                  St. Thomas                1:03.85        
3 Emily Menden                 St. Thomas                1:04.84        
                         
Women's 4x100 Meter Relay                           
Finals Results - Wednesday 05/17/00                      
PLACE  RELAY AFFILIATION               TIME         
1  UST  "B"  St. Thomas                52.04                  
-  UST       St. Thomas                   DQ                  
                                                                               
Women's 4x400 Meter Relay                           
Finals Results - Wednesday 05/17/00                      
PLACE  RELAY AFFILIATION               TIME           
1  BETH      Bethel                    4:01.66                 
                                                                               
Women's High Jump                               
Finals Results - Wednesday 05/17/00                      
PLACE ATHLETE NAME           SCHOOL              MARK         
1 Angie Strom                Concordia           1.62m 5'03.75         
1 Katie Arnes                St. Thomas          1.62m 5'03.75         
3 Megan June                 Macalester          1.57m 5'01.75         
4 Bridget Schletty           St. Ben's           1.47m 4'09.75         
                                                                               
Women's Pole Vault                              
Finals Results - Wednesday 05/17/00                      
PLACE ATHLETE NAME           SCHOOL              MARK           
1 Janet Hengel               St. Olaf            3.38m 11'01.00        
2 Nikki Tuma                 St. Ben's           3.23m 10'07.00        
3 Caroline Boatz             St. Ben's           3.08m 10'01.25        
4 Molly Reque                Bemidji State       2.93m 9'07.25         
5 Jessica Loehr              St. Thomas          2.78m 9'01.50         
5 Katie Joyce                St. Thomas          2.78m 9'01.50         
- Jen Fettig                 Concordia              NH                 
                                                                               
Women's Long Jump                               
6 Jumps                                    
Finals Results - Wednesday 05/17/00                      
PLACE ATHLETE NAME           SCHOOL              MARK                 
1 Christy Osborne            St. Thomas          4.89m  NWI  16'00.50     
2 Laurie Steffenhagen        Concordia SP        4.87m  NWI  15'11.75     
3 Anne Sikorra               St. Kate's          4.40m  NWI  14'05.25     
                   
Women's Triple Jump                              
6 Jumps                                    
Finals Results - Wednesday 05/17/00                      
PLACE ATHLETE NAME           SCHOOL              MARK                  
1 Kara Hedin                 St. Thomas          11.44m  NWI  37'06.50     
2 Bridget Schletty           St. Ben's           10.81m  NWI  35'05.75     
3 Cori Quade                 St. Kate's           9.86m  NWI  32'04.25     
                                                                               
Women's Shot Put                               
Finals Results - Wednesday 05/17/00                      
PLACE ATHLETE NAME           SCHOOL              MARK            
1 Maria DeBoer               Concordia           11.73m 38'06.00        
                                                                               
Women's Discus Throw                             
Finals Results - Wednesday 05/17/00                      
PLACE ATHLETE NAME           SCHOOL              MARK            
1 Maria DeBoer               Concordia           41.94m 137'07.00       
2 Mariah Mougey              Concordia           39.06m 128'02.00       
3 Lisa Moore                 River Falls         36.80m 120'09.00       
4 Kirsten Gulbro             Augsburg            35.86m 117'08.00       
                                                                               
Women's Hammer Throw                             
Finals Results - Wednesday 05/17/00                      
PLACE ATHLETE NAME           SCHOOL              MARK            
1 Lisa Moore                 River Falls         45.14m 148'01.00       
2 Misty Smoot                St. Ben's           45.00m 147'08.00       
3 Carrie Lind                Augsburg            44.30m 145'04.00       
4 Becky Lacher               Concordia           41.66m 136'08.00       
5 Jen Turner                 Stout               39.78m 130'06.00
 

 

This page is maintained by the Concordia Sports Information Office  | sid@cord.edu |