MIAC WOMEN'S OUTDOOR CHAMPIONSHIPS

Hamline University, St. Paul

May 12-13, 2000

Click on the "event" links to move about through the results. Use the Find option of your Web Browser to find the performance of a specific individual or team.


100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 10000 | 100H | 400H 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Team Scores | Top

100 Meter Dash Round 1, Heat 1 1 Jill Ylonen, Fr, St. Thomas 12.47Q 2 Emily Haley, Sr, St. Thomas 12.57q 3 Bree Wertz, So, St. Thomas 12.85q 4 Adina Bowe, Sr, Macalester 13.14 5 Lesley Albertson, So, Concordia 13.25 6 Christi Osborne, Sr, St. Thomas 13.29 7 Kari Rosenfeldt, Fr, Concordia 13.42 8 Christine Vandeyacht, Sr, Saint Mary's 13.44 Round 1, Heat 2 1 Amanda Olson, Sr, St. Olaf 12.40Q 2 Kari Pederson, Jr, Saint Mary's 12.90q 3 Kimberly Davis, Fr, Carleton 12.94 4 Jen Beltz, So, St. Catherine 13.19 5 Dashelle Purcell, Jr, Concordia 13.27 6 Ali Taylor, Fr, Hamline 13.32 7 Mara Anderson, Fr, St. Olaf 13.35 8 Carie Muntifering, So, St. Thomas 13.44 Round 1, Heat 3 1 Heidi Vogel, Fr, St. Thomas 12.43Q 2 Liz Durney, Fr, Macalester 12.73q 3 Ali Judkins, Fr, St. Benedict 12.83q 4 Kelli Tranby, So, Concordia 12.94 5 Megan Moen, Jr, St. Catherine 13.09 6 Erin Elling, Fr, Gustavus 13.54 Jenny Ewertz, So, St. Benedict DNF Sarah Peklo, Fr, Hamline DQ Final 1 Jill Ylonen, Fr, St. Thomas 12.23 NCAA Provisional Qualifier 2 Amanda Olson, Sr, St. Olaf 12.27 NCAA Provisional Qualifier 3 Emily Haley, Sr, St. Thomas 12.47 4 Heidi Vogel, Fr, St. Thomas 12.57 5 Bree Wertz, So, St. Thomas 12.70 6 Liz Durney, Fr, Macalester 12.80 7 Kari Pederson, Jr, Saint Mary's 12.90 8 Ali Judkins, Fr, St. Benedict 13.09
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 10000 | 100H | 400H 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Team Scores | Top

200 Meter Dash Round 1, Heat 1 1 Holly Harris, Sr, Macalester 25.67Q 2 Sandra Helquist, Sr, Carleton 25.75q 3 Bree Wertz, So, St. Thomas 26.77 4 Sarah Peklo, Fr, Hamline 26.94 5 Dashelle Purcell, Jr, Concordia 27.29 6 Christine Vandeyacht, Sr, Saint Mary's 28.16 7 Bretta Vrieze, Fr, Bethel 28.32 Round 1, Heat 2 1 Amanda Olson, Sr, St. Olaf 25.09Q NCAA Automatic Qualifier NCAA Provisional Qualifier 2 Emily Haley, Sr, St. Thomas 25.75q 3 Laura Carlson, Sr, Gustavus 26.05q 4 Jenny Bruns, Fr, St. Benedict 26.29q 5 Liz Durney, Fr, Macalester 26.44 6 Jen Beltz, So, St. Catherine 27.34 7 Kari Rosenfeldt, Fr, Concordia 27.39 8 Erin Elling, Fr, Gustavus 28.32 Round 1, Heat 3 1 Jill Ylonen, Fr, St. Thomas 25.67Q 2 Heidi Vogel, Fr, St. Thomas 25.76q 3 Katie Bestul, Jr, St. Thomas 26.34 4 Lesley Albertson, So, Concordia 26.93 5 Adina Bowe, Sr, Macalester 27.38 6 Megan Moen, Jr, St. Catherine 27.56 7 Mara Anderson, Fr, St. Olaf 27.71 Final 1 Amanda Olson, Sr, St. Olaf 25.21 NCAA Provisional Qualifier 2 Sandra Helquist, Sr, Carleton 25.50 3 Jill Ylonen, Fr, St. Thomas 25.68 4 Emily Haley, Sr, St. Thomas 25.91 5 Heidi Vogel, Fr, St. Thomas 25.96 6 Laura Carlson, Sr, Gustavus 26.26 7 Jenny Bruns, Fr, St. Benedict 26.33 Holly Harris, Sr, Macalester DNC
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 10000 | 100H | 400H 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Team Scores | Top

400 Meter Dash Round 1, Heat 1 1 Sandra Helquist, Sr, Carleton 58.09Q 2 Laura Carlson, Sr, Gustavus 58.42q 3 Emily Walker, Sr, St. Olaf 61.86 4 Erin Benson, So, St. Olaf 62.34 5 Carie Muntifering, So, St. Thomas 64.74 6 Karyn Lien, Sr, St. Olaf 64.78 7 Karen Larson, Jr, St. Olaf 65.06 Taryn Weakly, Fr, St. Olaf DQ Round 1, Heat 2 1 Stacy Horner, So, Gustavus 57.85Q 2 Kara Hedin, Jr, St. Thomas 59.02q 3 Jamie Laurich, So, St. Benedict 61.69q 4 Jenny Davis, So, Hamline 62.46 5 Whitney Ostrem, Concordia 62.56 6 Sydney Larson, Jr, St. Catherine 63.12 7 Joanne Maki, Sr, Concordia 63.93 8 Sara Daymont, Jr, St. Olaf 65.81 Round 1, Heat 3 1 Holly Harris, Sr, Macalester 59.12Q 2 Kajsa Larson, Jr, Gustavus 60.07q 3 Jenny Bruns, Fr, St. Benedict 61.08q 4 Sommer Jalbert, Sr, Concordia 63.19 5 Lauren LaRoche, Fr, St. Olaf 63.62 6 Bretta Vrieze, Fr, Bethel 64.10 7 Sarah Vander Weyst, Sr, St. Olaf 65.21 8 Cora Monahan, So, Carleton 66.22 Final 1 Sandra Helquist, Sr, Carleton 58.33 2 Stacy Horner, So, Gustavus 59.13 3 Laura Carlson, Sr, Gustavus 59.37 4 Kajsa Larson, Jr, Gustavus 60.15 5 Kara Hedin, Jr, St. Thomas 60.44 6 Jenny Bruns, Fr, St. Benedict 61.52 7 Jamie Laurich, So, St. Benedict 62.95 Holly Harris, Sr, Macalester DNC
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 10000 | 100H | 400H 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Team Scores | Top

800 Meter Run Round 1, Heat 1 1 Megan Daymont, Fr, St. Olaf 2:22.12Q 2 Denay Boyd, Fr, Bethel 2:22.23Q 3 Heidi Brenden, Jr, Concordia 2:22.88q 4 Chrissy Baune, So, Augsburg 2:25.69q 5 Dawn Mielke, Fr, St. Olaf 2:27.77 6 Kelly Shannon, Sr, Concordia 2:29.32 7 Lori Hokeness, Fr, St. Benedict 2:31.88 8 Taryn Weakly, Fr, St. Olaf 2:37.42 Round 1, Heat 2 1 Rachel Bjorklund, Jr, Bethel 2:22.77Q 2 Teresa Olsen, Jr, Hamline 2:23.73Q 3 Teresa Lewandowski, Jr, Augsburg 2:23.80q 4 Jenna Parish, Jr, Hamline 2:25.02q 5 Daisy Schmidt, Sr, Gustavus 2:29.20 6 Mia Peterson, So, St. Benedict 2:29.82 7 Heather Brenden, Jr, Concordia 2:30.09 8 Erica Litschke, Sr, St. Benedict 2:31.41 Final 1 Megan Daymont, Fr, St. Olaf 2:19.32 2 Rachel Bjorklund, Jr, Bethel 2:20.70 3 Heidi Brenden, Jr, Concordia 2:21.57 4 Denay Boyd, Fr, Bethel 2:21.84 5 Teresa Olsen, Jr, Hamline 2:23.92 6 Teresa Lewandowski, Jr, Augsburg 2:28.63 7 Jenna Parish, Jr, Hamline 2:29.54 8 Chrissy Baune, So, Augsburg 2:33.23
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 10000 | 100H | 400H 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Team Scores | Top

1500 Meter Run Round 1, Heat 1 1 Megan Daymont, Fr, St. Olaf 4:47.15Q 2 Heidi Brenden, Jr, Concordia 4:48.19Q 3 Laura Bloedorn, Fr, Carleton 4:49.09Q 4 Erin Ward, Sr, St. Thomas 4:51.67Q 5 Elizabeth Garrard, Sr, Carleton 4:52.98q 6 Megan Call, So, St. Olaf 4:54.26q 7 Cindy Carstens, Sr, Concordia 5:02.12 8 Abigail Okrent, So, Carleton 5:07.37 9 Ann Fletchall, Jr, Gustavus 5:12.73 10 Katie Fuhrman, So, St. Catherine 5:13.38 11 Lisa Cadmus, So, Carleton 5:13.90 12 Krista Borg, Jr, Bethel 5:14.35 13 Jennifer Hoffman, Sr, Bethel 5:15.60 14 Liz Sorenson, Fr, Concordia 5:16.93 Round 1, Heat 2 1 Teresa Olsen, Jr, Hamline 4:53.19Q 2 Chrissy Baune, So, Augsburg 4:53.28Q 3 Yarrow Moench, Sr, Macalester 4:53.53Q 4 Heather Brenden, Jr, Concordia 4:57.93Q 5 Jenni Mooney, Sr, St. Thomas 4:58.32q 6 Anne Purushotham, Carleton 4:59.77q 7 Andrea Sternberg, Sr, Macalester 5:01.65 8 Nicole St. Clair, So, St. Benedict 5:02.62 9 Margaret Lee, So, Carleton 5:12.28 10 Katie Storlie, Jr, St. Olaf 5:14.25 11 Lea Howard, So, Gustavus 5:15.30 12 Marnie Christensen, Fr, Macalester 5:17.34 13 Marnee Bergenheier, Jr, Concordia 5:19.04 14 Beth Sexton, Fr, St. Benedict 5:19.09 Final 1 Megan Daymont, Fr, St. Olaf 4:48.76 2 Yarrow Moench, Sr, Macalester 4:49.62 3 Teresa Olsen, Jr, Hamline 4:50.70 4 Heidi Brenden, Jr, Concordia 4:51.53 5 Laura Bloedorn, Fr, Carleton 4:54.97 6 Chrissy Baune, So, Augsburg 4:56.54 7 Elizabeth Garrard, Sr, Carleton 5:00.63 8 Erin Ward, Sr, St. Thomas 5:02.19 9 Megan Call, So, St. Olaf 5:04.06 10 Heather Brenden, Jr, Concordia 5:09.04 11 Jenni Mooney, Sr, St. Thomas 5:10.10 12 Anne Purushotham, Carleton 5:11.39
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 10000 | 100H | 400H 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Team Scores | Top

3000 Meter Run 1 Liz Connors, Sr, Macalester 10:32.78 2 Carleen Andert, Sr, St. Thomas 10:38.19 3 Kelly Faris, Jr, St. Thomas 10:43.64 4 Laura Bloedorn, Fr, Carleton 10:45.50 5 Gail Teitzel, Sr, Carleton 10:47.25 6 Katie Martin, Fr, Concordia 10:50.62 7 Andrea Sternberg, Sr, Macalester 10:53.59 8 Christina Vetter, Sr, St. Olaf 10:54.22 9 Angela Wolkowski, So, Bethel 10:58.16 10 Elizabeth Garrard, Sr, Carleton 11:00.78 11 Cindy Carstens, Sr, Concordia 11:02.40 12 Beth Moen, Jr, Concordia 11:09.79 13 Megan Auger, Sr, Macalester 11:13.82 14 Amanda Beckman, Sr, Bethel 11:16.29 15 Nicole St. Clair, So, St. Benedict 11:18.77 16 Marnie Christensen, Fr, Macalester 11:21.58 17 Ann Fletchall, Jr, Gustavus 11:22.55 18 Laura Graen, Jr, Gustavus 11:23.77 19 Sarah Omann, Sr, St. Benedict 11:26.77 20 Mary Reid, Jr, St. Olaf 11:39.67 21 Heather Shulstad, Fr, Concordia 11:49.58
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 10000 | 100H | 400H 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Team Scores | Top

5000 Meter Run 1 Liz Connors, Sr, Macalester 18:27.23 2 Kelly Faris, Jr, St. Thomas 18:31.00 3 Katie Martin, Fr, Concordia 18:38.56 4 Christina Vetter, Sr, St. Olaf 18:50.40 5 Laura Graen, Jr, Gustavus 19:13.53 6 Sarah Omann, Sr, St. Benedict 19:13.54 7 Mary Reid, Jr, St. Olaf 19:16.46 8 Stef Lenz, Jr, Gustavus 19:18.48 9 Abigail Okrent, So, Carleton 19:28.19 10 Mary Stein, So, St. Benedict 19:32.98 11 Brigid Franey, So, St. Olaf 19:34.93 12 Megan Kelly, Sr, Macalester 19:36.13 13 Lisa Cadmus, So, Carleton 19:56.60 14 Sarah Nelson, So, St. Benedict 19:57.37 15 Johanna Myers, So, St. Benedict 20:12.17 16 Heather Shulstad, Fr, Concordia 20:18.49 17 Liz Book, Fr, Concordia 20:33.39 18 Stacy DeRuiter, Sr, St. Olaf 20:44.88 19 Emily Taylor Page, Fr, Carleton 20:50.27 20 Amy Edelstein, Sr, Bethel 20:53.81 21 Katie Eiser, So, St. Thomas 21:51.63 22 Angie Clausen, Jr, St. Thomas 21:54.45 23 Tracy Grefsrud, So, Gustavus 22:18.65 24 Kari Senske, So, Concordia 22:32.41
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 10000 | 100H | 400H 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Team Scores | Top

10000 Meter Run 1 Christina Vetter, Sr, St. Olaf 37:52.37 NCAA Provisional Qualifier 2 Kelly Faris, Jr, St. Thomas 39:38.80 3 Stef Lenz, Jr, Gustavus 39:45.35 4 Emily Nelson, So, St. Benedict 40:20.22 5 Beth Moen, Jr, Concordia 40:41.80 6 Stacy DeRuiter, Sr, St. Olaf 41:21.83 7 Megan Kelly, Sr, Macalester 41:34.36 8 Brigid Franey, So, St. Olaf 41:57.98 9 Sarah Nelson, So, St. Benedict 42:29.08 10 Keren Schaalman, Carleton 43:11.65 11 Crissy Johnson, Jr, St. Benedict 43:40.63 12 Sarah Gradick, So, Carleton 44:32.08 13 Kari Senske, So, Concordia 47:02.42 14 Elen Halvorson, So, Concordia 47:03.15
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 10000 | 100H | 400H 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Team Scores | Top

100 Meter Hurdles Round 1, Heat 1 1 Sara Grineski, Jr, Concordia 14.55Q Meet record NCAA Automatic Qualifier NCAA Provisional Qualifier 2 Caroline Stuart, So, Carleton 14.81q NCAA Provisional Qualifier 3 Molly Miller, Fr, St. Benedict 15.27q 4 Heidi Fryer, So, Gustavus 16.09 5 Stacy Heiling, Fr, Hamline 16.19 6 Cori Quade, Fr, St. Catherine 17.31 7 Kristen Haglund, Fr, Concordia 17.62 Round 1, Heat 2 1 Katie Bestul, Jr, St. Thomas 14.57Q Betters old Meet record NCAA Automatic Qualifier NCAA Provisional Qualifier 2 Emily Menden, Jr, St. Thomas 14.77q NCAA Provisional Qualifier 3 Liz Hajek, So, Macalester 15.04q NCAA Provisional Qualifier 4 Nissa Stolp, Sr, Gustavus 15.68 5 Angie Strom, Jr, Concordia 15.78 6 Bryn LeVasseur, Fr, St. Olaf 17.33 7 Clara Setzer, Jr, Saint Mary's 17.34 Round 1, Heat 3 1 Kelly Tan, Sr, Carleton 14.60Q Betters old Meet record NCAA Automatic Qualifier NCAA Provisional Qualifier 2 Kara Hedin, Jr, St. Thomas 14.82q NCAA Provisional Qualifier 3 Marissa Lightbourne, So, Macalester 15.35 4 Katie Arnes, Jr, St. Thomas 15.80 5 Kim Hayes, Fr, St. Catherine 16.67 6 Jenny Doty, Fr, St. Olaf 16.97 7 Julia Gray, So, Macalester 18.39 Final 1 Sara Grineski, Jr, Concordia 14.27 Meet record NCAA Automatic Qualifier NCAA Provisional Qualifier 2 Katie Bestul, Jr, St. Thomas 14.39 Betters old Meet record NCAA Automatic Qualifier NCAA Provisional Qualifier 3 Caroline Stuart, So, Carleton 14.55 Betters old Meet record NCAA Automatic Qualifier NCAA Provisional Qualifier 4 Kelly Tan, Sr, Carleton 14.64 Betters old Meet record NCAA Automatic Qualifier NCAA Provisional Qualifier 5 Emily Menden, Jr, St. Thomas 14.65 Betters old Meet record NCAA Automatic Qualifier NCAA Provisional Qualifier 6 Kara Hedin, Jr, St. Thomas 14.85 NCAA Provisional Qualifier 7 Liz Hajek, So, Macalester 14.97 NCAA Provisional Qualifier 8 Molly Miller, Fr, St. Benedict 15.34
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 10000 | 100H | 400H 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Team Scores | Top

400 Meter Hurdles Round 1, Heat 1 1 Tish Dusich, Fr, St. Thomas 66.52Q 2 Emily Menden, Jr, St. Thomas 67.01q 3 Kimberly Davis, Fr, Carleton 68.64q 4 Marissa Lightbourne, So, Macalester 68.66 5 Delinda Tamagni, Fr, St. Catherine 70.48 6 Marni Gehrking, Fr, Gustavus 72.93 7 Elizabeth Parke, Fr, Carleton 76.30 Round 1, Heat 2 1 Caroline Stuart, So, Carleton 64.16Q NCAA Provisional Qualifier 2 Julia Taylor, Sr, Bethel 64.38q NCAA Provisional Qualifier 3 Mary Pulling, So, St. Thomas 67.23q 4 Margaret Cropp, Jr, Concordia 68.69 5 Pam Mertens, Fr, Gustavus 71.51 6 Tamra Thayer, So, Carleton 72.41 7 Lisa Croker, Fr, St. Benedict 75.23 8 Jenny Doty, Fr, St. Olaf 81.57 Round 1, Heat 3 1 Sara Grineski, Jr, Concordia 66.71Q 2 Janet Hengel, Jr, St. Olaf 67.70q 3 Liz Hajek, So, Macalester 68.97 4 Natalie Scheidt, Fr, St. Benedict 71.29 5 Julia Gray, So, Macalester 72.50 6 Kate Krueger, Jr, Gustavus 73.62 7 Bonny Pastika, So, Hamline 76.44 Final 1 Caroline Stuart, So, Carleton 64.18 NCAA Provisional Qualifier 2 Sara Grineski, Jr, Concordia 65.13 3 Julia Taylor, Sr, Bethel 65.40 4 Tish Dusich, Fr, St. Thomas 66.32 5 Emily Menden, Jr, St. Thomas 66.63 6 Janet Hengel, Jr, St. Olaf 66.92 7 Mary Pulling, So, St. Thomas 69.20 8 Kimberly Davis, Fr, Carleton 69.25
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 10000 | 100H | 400H 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Team Scores | Top

4X100 Meter Relay Round 1, Heat 1 1 St. Thomas (Katie Bestul, Heidi Vogel, Emily Haley, Jill Ylonen) 48.73Q NCAA Provisional Qualifier 2 St. Benedict (Ali Judkins, Jenny Ewertz, Jamie Laurich, Jenny Bruns) 50.01q 3 Gustavus (Stacy Horner, Laura Carlson, Kajsa Larson, Molly Nemes) 50.02q 4 St. Catherine (Delinda Tamagni, Sydney Larson, Megan Moen, Jen Beltz) 51.56q 5 Hamline (Bonny Pastika, Summer Barnes, Sarah Peklo, Ali Taylor) 57.54 Round 1, Heat 2 1 Macalester (Adina Bowe, Holly Harris, Liz Durney, Liz Hajek) 49.53Q 2 Carleton (Kelly Tan, Sandra Helquist, Kimberly Davis, Caroline Stuart) 49.71q 3 St. Olaf (Mara Anderson, Amanda Olson, Sara Daymont, Janet Hengel) 50.58q 4 Concordia (Sara Grineski, Margaret Cropp, Lesley Albertson, Dashelle Purcell) 51.40q Final 1 St. Thomas (Katie Bestul, Heidi Vogel, Emily Haley, Jill Ylonen) 49.16 NCAA Provisional Qualifier 2 Carleton (Kelly Tan, Sandra Helquist, Kimberly Davis, Caroline Stuart) 50.14 3 St. Olaf (Mara Anderson, Amanda Olson, Sara Daymont, Janet Hengel) 50.64 4 Macalester (Adina Bowe, Holly Harris, Liz Durney, Liz Hajek) 50.88 5 St. Benedict (Ali Judkins, Molly Miller, Jamie Laurich, Jenny Bruns) 50.99 6 Concordia (Sara Grineski, Margaret Cropp, Lesley Albertson, Dashelle Purcell) 51.38 7 St. Catherine (Delinda Tamagni, Sydney Larson, Megan Moen, Jen Beltz) 53.20 Gustavus (Stacy Horner, Laura Carlson, Kajsa Larson, Molly Nemes) DQ
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 10000 | 100H | 400H 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Team Scores | Top

4X400 Meter Relay 1 Gustavus (Kate Krueger, Laura Carlson, Kajsa Larson, Stacy Horner) 3:59.86 H2 2 St. Thomas (Heidi Vogel, Tish Dusich, Kara Hedin, Emily Haley) 4:00.61 H2 3 Bethel (Anne Habbena, Denay Boyd, Rachel Bjorklund, Julia Taylor) 4:03.45 H2 4 St. Olaf (Emily Walker, Janet Hengel, Erin Benson, Megan Daymont) 4:05.30 H2 5 Concordia (Margaret Cropp, Heidi Brenden, Angie Strom, Sara Grineski) 4:12.11 H2 6 Carleton (Caroline Stuart, Tamra Thayer, Kelly Tan, Sarah Paul) 4:12.87 H2 7 St. Benedict (Ali Judkins, Mia Peterson, Patty Herou, Jenny Bruns) 4:14.38 H2 8 Macalester (Adina Bowe, Julia Gray, Liz Durney, Liz Hajek) 4:15.16 H2 9 Hamline (Jenny Davis, Teresa Olsen, Jenna Parish, Stacy Heiling) 4:16.07 H1 10 St. Catherine (Sydney Larson, Jen Beltz, Katie Fuhrman, Megan Moen) 4:20.73 H1 11 Augsburg (Teresa Lewandowski, Kara Nelson, Tiffany Lynch, Chrissy Baune) 4:25.57 H1
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 10000 | 100H | 400H 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Team Scores | Top

4X800 Meter Relay 1 Bethel (Angela Wolkowski, Denay Boyd, Julia Taylor, Rachel Bjorklund) 9:40.31 2 Macalester (Liz Connors, Andrea Sternberg, Megan Auger, Yarrow Moench) 9:46.79 3 Carleton (Anne Purushotham, Gail Teitzel, Elizabeth Garrard, Laura Bloedorn) 9:46.97 4 St. Thomas (Becky Mooney, Erin Ward, Crystal Dusich, Tish Dusich) 9:48.76 5 St. Olaf (Emily Walker, Katie Storlie, Erin Benson, Megan Call) 10:03.27 6 Concordia (Kelly Shannon, Marnee Bergenheier, Joanne Maki, Sommer Jalbert) 10:21.36 7 Gustavus (Daisy Schmidt, Kate Krueger, Lea Howard, Laura Graen) 10:27.21 8 St. Benedict (Erica Litschke, Lori Hokeness, Natalie Scheidt, Mia Peterson) 10:36.12 9 Hamline (Marie Clausen, Jenny Maxted, Thea Strand, Erica Gatzow) 11:07.84
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 10000 | 100H | 400H 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Team Scores | Top

Long Jump Round 1, Flight 1 1 Kara Hedin, Jr, St. Thomas 17-2 3/4 (5.25m)q 2 Kari Pederson, Jr, Saint Mary's 16-3 1/4 (4.96m)q 3 Emily Haley, Sr, St. Thomas 16-2 1/4 (4.93m)q 4 Colleen Mensing, Sr, St. Benedict 16-0 1/4 (4.88m) 5 Bree Wertz, So, St. Thomas 15-5 (4.70m) 6 Crystal Dusich, Jr, St. Thomas 15-4 1/4 (4.68m) 7 Kristen Haglund, Fr, Concordia 14-11 1/2 (4.56m) 8 Annie Knierim, Fr, Concordia 14-10 1/2 (4.53m) Christi Osborne, Sr, St. Thomas ND Round 1, Flight 2 1 Anne Habbena, Jr, Bethel 17-5 1/4 (5.31m)q 2 Molly Nemes, Jr, Gustavus 17-2 (5.23m)q 3 Nissa Stolp, Sr, Gustavus 16-11 1/4 (5.16m)q 4 Heidi Vogel, Fr, St. Thomas 16-5 3/4 (5.02m)q 5 Sandra Helquist, Sr, Carleton 16-2 1/2 (4.94m)q 6 Kelly Tan, Sr, Carleton 15-11 3/4 (4.87m) 7 Caroline Stuart, So, Carleton 15-6 1/4 (4.73m) 8 BriAnne Erpelding, Sr, St. Benedict 15-5 1/2 (4.71m) 9 Julia Yoshimoto, Jr, Carleton 15-2 1/4 (4.63m) Final 1 Anne Habbena, Jr, Bethel 17-5 1/4 (5.31m) 2 Kara Hedin, Jr, St. Thomas 17-4 1/4 (5.29m) 3 Molly Nemes, Jr, Gustavus 17-2 (5.23m) 4 Nissa Stolp, Sr, Gustavus 16-11 1/4 (5.16m) 5 Emily Haley, Sr, St. Thomas 16-6 (5.03m) 6 Heidi Vogel, Fr, St. Thomas 16-5 3/4 (5.02m) 7 Kari Pederson, Jr, Saint Mary's 16-3 1/4 (4.96m) 8 Sandra Helquist, Sr, Carleton 16-2 1/2 (4.94m)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 10000 | 100H | 400H 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Team Scores | Top

Triple Jump Round 1, Flight 1 1 Kara Hedin, Jr, St. Thomas 37-1 1/4 (11.31m)q NCAA Provisional Qualifier 2 Heidi Fryer, So, Gustavus 34-0 (10.36m) 3 Patty Herou, So, St. Benedict 33-9 1/2 (10.30m) 4 Bridget Schletty, So, St. Benedict 33-8 1/2 (10.27m) 5 Christi Osborne, Sr, St. Thomas 33-0 1/4 (10.06m) 6 Colleen Mensing, Sr, St. Benedict 31-4 1/2 (9.56m) 7 Bridgit Bergloff, Bethel 31-4 1/2 (9.56m) 8 Sarah Beggs, So, St. Olaf 31-1 3/4 (9.49m) Round 1, Flight 2 1 Molly Nemes, Jr, Gustavus 35-10 3/4 (10.94m)q 2 Greta Schutte, So, Bethel 35-0 1/2 (10.68m)q 3 Julia Yoshimoto, Jr, Carleton 33-5 1/4 (10.19m) 4 Katherine Doherty, Sr, Carleton 32-10 1/2 (10.02m) 5 Kari Rosenfeldt, Fr, Concordia 32-0 3/4 (9.77m) 6 Marye deJong, Sr, Macalester 31-8 (9.65m) 7 Cori Quade, Fr, St. Catherine 31-2 1/2 (9.51m) Ellie Lewis, Fr, Macalester ND Round 1, Flight 3 1 Anne Habbena, Jr, Bethel 35-0 1/2 (10.68m)q 2 BriAnne Erpelding, Sr, St. Benedict 34-10 1/4 (10.62m)q 3 Heidi Vogel, Fr, St. Thomas 34-9 3/4 (10.61m)q 4 Annie Knierim, Fr, Concordia 34-7 1/2 (10.55m)q 5 Crystal Dusich, Jr, St. Thomas 34-6 3/4 (10.53m)q 6 Kari Pederson, Jr, Saint Mary's 33-4 (10.16m) 7 Natalie St. Louis, So, Augsburg 31-6 1/2 (9.61m) Final 1 Kara Hedin, Jr, St. Thomas 37-4 (11.38m) NCAA Provisional Qualifier 2 Molly Nemes, Jr, Gustavus 36-0 3/4 (10.99m) 3 Heidi Vogel, Fr, St. Thomas 35-1 (10.69m) 4 Greta Schutte, So, Bethel 35-0 1/2 (10.68m) 5 Anne Habbena, Jr, Bethel 35-0 1/2 (10.68m) 6 BriAnne Erpelding, Sr, St. Benedict 34-10 1/4 (10.62m) 7 Annie Knierim, Fr, Concordia 34-7 1/2 (10.55m) 8 Crystal Dusich, Jr, St. Thomas 34-6 3/4 (10.53m)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 10000 | 100H | 400H 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Team Scores | Top

Shot Put Round 1, Flight 1 1 Maria DeBoer, Sr, Concordia 41-1 (12.52m)q 2 Amy Buran, Jr, Gustavus 37-2 1/2 (11.34m)q 3 Rachel Aufforth, Jr, Concordia 36-9 1/2 (11.21m)q 4 Colleen O'Hearn, So, Saint Mary's 36-2 (11.02m)q 5 Nikki Berg, Sr, Concordia 34-10 1/2 (10.63m) 6 Emily Uzzell, Fr, St. Olaf 33-8 3/4 (10.28m) 7 Anne Poduska, Jr, Macalester 33-7 1/2 (10.25m) 8 Kirsten Gulbro, Fr, Augsburg 33-6 1/2 (10.22m) 9 Clara Setzer, Jr, Saint Mary's 32-11 1/4 (10.04m) Round 1, Flight 2 1 April Felt, Sr, Hamline 43-7 3/4 (13.30m)q NCAA Automatic Qualifier NCAA Provisional Qualifier 2 Becky Martinson, Fr, Hamline 38-11 1/2 (11.87m)q 3 Ali Taylor, Fr, Hamline 38-5 1/2 (11.72m)q 4 Alicia Tull, Jr, Concordia 38-0 1/4 (11.59m)q 5 Alyssa Fredman, Fr, Bethel 34-1 1/4 (10.39m) 6 Jill Janikowski, Fr, St. Thomas 32-9 3/4 (10.00m) 7 Lisa Eidenschink, Fr, St. Olaf 32-9 1/2 (9.99m) 8 Kate Otremba, Fr, St. Benedict 32-5 3/4 (9.90m) 9 Angie Schneibel, Fr, Concordia 32-4 3/4 (9.87m) 10 Jessie Miller, Fr, Concordia 31-9 1/4 (9.68m) Final 1 April Felt, Sr, Hamline 43-7 3/4 (13.30m) NCAA Automatic Qualifier NCAA Provisional Qualifier 2 Maria DeBoer, Sr, Concordia 42-9 1/2 (13.04m) NCAA Provisional Qualifier 3 Ali Taylor, Fr, Hamline 39-5 (12.01m) 4 Becky Martinson, Fr, Hamline 38-11 1/2 (11.87m) 5 Alicia Tull, Jr, Concordia 38-0 1/4 (11.59m) 6 Rachel Aufforth, Jr, Concordia 37-6 3/4 (11.45m) 7 Amy Buran, Jr, Gustavus 37-2 1/2 (11.34m) 8 Colleen O'Hearn, So, Saint Mary's 36-2 (11.02m)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 10000 | 100H | 400H 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Team Scores | Top

Discus Throw Round 1, Flight 1 1 Maria DeBoer, Sr, Concordia 141-8 (43.18m)q NCAA Provisional Qualifier 2 Lisa Eidenschink, Fr, St. Olaf 135-11 (41.44m)q 3 Nikki Berg, Sr, Concordia 128-3 (39.10m)q 4 Angie Schneibel, Fr, Concordia 126-6 (38.56m) 5 Nicole Paquette, So, Concordia 113-9 (34.68m) 6 Becky Martinson, Fr, Hamline 113-1 (34.46m) 7 Becki Madvig, Fr, Bethel 111-9 (34.06m) 8 Kate Otremba, Fr, St. Benedict 105-8 (32.20m) Tara Wawrzynaik, Fr, St. Thomas DNC Round 1, Flight 2 1 Mariah Mougey, Fr, Concordia 136-11 (41.74m)q NCAA Provisional Qualifier 2 Charity Penn, Sr, Concordia 135-8 (41.36m)q 3 Jessie Miller, Fr, Concordia 130-8 (39.82m)q 4 April Felt, Sr, Hamline 127-11 (38.98m)q 5 Kirsten Gulbro, Fr, Augsburg 126-10 (38.66m)q 6 Colleen O'Hearn, So, Saint Mary's 110-6 (33.68m) 7 Amy Buran, Jr, Gustavus 110-0 (33.52m) 8 Emily Rankin, Jr, Concordia 109-4 (33.32m) 9 Jill Janikowski, Fr, St. Thomas 90-5 (27.56m) Final 1 April Felt, Sr, Hamline 144-8 (44.10m) NCAA Provisional Qualifier 2 Lisa Eidenschink, Fr, St. Olaf 143-4 (43.68m) NCAA Provisional Qualifier 3 Maria DeBoer, Sr, Concordia 141-8 (43.18m) NCAA Provisional Qualifier 4 Mariah Mougey, Fr, Concordia 136-11 (41.74m) NCAA Provisional Qualifier 5 Charity Penn, Sr, Concordia 135-8 (41.36m) 6 Jessie Miller, Fr, Concordia 130-11 (39.90m) 7 Kirsten Gulbro, Fr, Augsburg 129-1 (39.36m) 8 Nikki Berg, Sr, Concordia 128-3 (39.10m)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 10000 | 100H | 400H 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Team Scores | Top

Hammer Throw Round 1, Flight 1 1 April Felt, Sr, Hamline 159-11 (48.74m)q NCAA Automatic Qualifier NCAA Provisional Qualifier 2 Carrie Lind, Sr, Augsburg 148-11 (45.38m)q NCAA Provisional Qualifier 3 Karyn Senst, Sr, Concordia 138-9 (42.30m)q 4 Misty Smoot, Sr, St. Benedict 138-4 (42.16m)q 5 Mariah Mougey, Fr, Concordia 127-11 (39.00m)q 6 Julie Mareck, Fr, St. Catherine 120-11 (36.86m) 6 Amy Buran, Jr, Gustavus 120-11 (36.86m) 8 Anne Poduska, Jr, Macalester 115-7 (35.24m) 9 Ali Taylor, Fr, Hamline 113-10 (34.70m) Round 1, Flight 2 1 Rachel Aufforth, Jr, Concordia 136-8 (41.66m)q 2 Maria DeBoer, Sr, Concordia 132-11 (40.52m)q 3 Becky Lacher, So, Concordia 131-5 (40.06m)q 4 Becky Martinson, Fr, Hamline 125-4 (38.20m) 5 Monica Fisk, So, Gustavus 117-1 (35.70m) 6 Angie Schneibel, Fr, Concordia 108-5 (33.04m) 6 Kirsten Gulbro, Fr, Augsburg 108-5 (33.04m) 8 Nancy Eichten, Jr, St. Catherine 108-0 (32.92m) 9 Becki Madvig, Fr, Bethel 105-9 (32.24m) Final 1 April Felt, Sr, Hamline 159-11 (48.74m) NCAA Automatic Qualifier NCAA Provisional Qualifier 2 Carrie Lind, Sr, Augsburg 152-0 (46.32m) NCAA Provisional Qualifier 3 Karyn Senst, Sr, Concordia 145-9 (44.42m) 4 Misty Smoot, Sr, St. Benedict 145-0 (44.20m) 5 Rachel Aufforth, Jr, Concordia 139-11 (42.66m) 6 Becky Lacher, So, Concordia 135-9 (41.38m) 7 Maria DeBoer, Sr, Concordia 135-4 (41.24m) 8 Mariah Mougey, Fr, Concordia 127-11 (39.00m)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 10000 | 100H | 400H 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Team Scores | Top

Javelin Throw Round 1, Flight 1 1 Sara Diercks, So, St. Thomas 123-7 (37.66m)q 2 Angie Strom, Jr, Concordia 111-4 (33.94m)q 3 Kelly Seyfert, Jr, Concordia 109-4 (33.34m)q 4 Angie Schneibel, Fr, Concordia 106-0 (32.30m)q 5 Katie Cowles, Jr, Concordia 105-10 (32.26m)q 6 Monica Fisk, So, Gustavus 102-2 (31.14m) 7 Nancy Eichten, Jr, St. Catherine 100-11 (30.76m) 8 Leah Dvorak, Fr, St. Olaf 92-8 (28.26m) 9 Kelly Tan, Sr, Carleton 87-6 (26.68m) Round 1, Flight 2 1 Margaret Cropp, Jr, Concordia 121-3 (36.96m)q 2 Alicia Tull, Jr, Concordia 105-6 (32.16m)q 3 Courtneay Penwell, Sr, Macalester 103-1 (31.42m)q 4 Jill Janikowski, Fr, St. Thomas 98-4 (29.98m) 5 Sarah Paul, So, Carleton 92-6 (28.20m) 6 Jenny Schmitt, Sr, St. Thomas 91-6 (27.88m) 7 Kerstin Blazina, So, Gustavus 90-8 (27.64m) 8 Alison Routledge, So, Concordia 88-1 (26.86m) 9 Mia Peterson, So, St. Benedict 86-0 (26.22m) Final 1 Sara Diercks, So, St. Thomas 123-7 (37.66m) 2 Margaret Cropp, Jr, Concordia 121-3 (36.96m) 3 Angie Strom, Jr, Concordia 111-4 (33.94m) 4 Kelly Seyfert, Jr, Concordia 109-4 (33.34m) 5 Angie Schneibel, Fr, Concordia 106-0 (32.30m) 6 Katie Cowles, Jr, Concordia 105-10 (32.26m) 7 Alicia Tull, Jr, Concordia 105-6 (32.16m) 8 Courtneay Penwell, Sr, Macalester 103-1 (31.42m)
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 10000 | 100H | 400H 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Team Scores | Top

High Jump 1 Katie Arnes, Jr, St. Thomas 5-5 3/4 (1.67m) NCAA Provisional Qualifier 2 Bridget Schletty, So, St. Benedict 5-1 3/4 (1.57m) 3 Megan June, Sr, Macalester 5-1 3/4 (1.57m) 4 Nissa Stolp, Sr, Gustavus 5-1 3/4 (1.57m) 5 Angie Strom, Jr, Concordia 4-11 3/4 (1.52m) 6 Sarah Paul, So, Carleton 4-9 3/4 (1.47m) 6 Kimberly Davis, Fr, Carleton 4-9 3/4 (1.47m) 8 Katie Bestul, Jr, St. Thomas 4-9 3/4 (1.47m) 8 Ellie Lewis, Fr, Macalester 4-9 3/4 (1.47m) 10 Maria VonArx, Fr, Gustavus 4-9 3/4 (1.47m) 11 Anne Sikorra, Fr, St. Catherine 4-7 3/4 (1.42m) 11 Greta Schutte, So, Bethel 4-7 3/4 (1.42m) 13 Katherine Doherty, Sr, Carleton 4-7 3/4 (1.42m) 14 Kate Evon, Jr, St. Benedict 4-7 3/4 (1.42m) Leah Dvorak, Fr, St. Olaf NH
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 10000 | 100H | 400H 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Team Scores | Top

Pole Vault 1 Janet Hengel, Jr, St. Olaf 10-10 (3.30m) NCAA Provisional Qualifier 2 Caroline Boatz, Jr, St. Benedict 10-6 (3.20m) NCAA Provisional Qualifier 3 Jen Fettig, Jr, Concordia 10-6 (3.20m) NCAA Provisional Qualifier 4 Tamra Thayer, So, Carleton 10-2 (3.10m) NCAA Provisional Qualifier 5 Heidi Fryer, So, Gustavus 10-2 (3.10m) NCAA Provisional Qualifier 6 Nikki Tuma, Jr, St. Benedict 10-2 (3.10m) NCAA Provisional Qualifier 7 Katie Joyce, Fr, St. Thomas 9-10 (3.00m) NCAA Provisional Qualifier 8 Patty Herou, So, St. Benedict 9-4 1/4 (2.85m) 9 Jenni Hurner, Fr, St. Olaf 9-4 1/4 (2.85m) 10 Jessica Loehr, Fr, St. Thomas 9-4 1/4 (2.85m) 11 Kara Nelson, Fr, Augsburg 8-10 1/4 (2.70m) 12 Heather Moor, So, Carleton 8-4 1/4 (2.55m) 13 Sarah Lenhardt, Fr, St. Benedict 7-10 1/2 (2.40m) 14 Emily Erickson, So, St. Olaf 7-10 1/2 (2.40m) Lisa Hodapp, Jr, Concordia DNC Anne Sikorra, Fr, St. Catherine NH
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 10000 | 100H | 400H 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Team Scores | Top

Heptathlon 1 Sandra Helquist, Sr, Carleton 4365 NCAA Automatic Qualifier NCAA Provisional Qualifier 2 Kelly Tan, Sr, Carleton 4284 NCAA Automatic Qualifier NCAA Provisional Qualifier 3 Katie Arnes, Jr, St. Thomas 4069 NCAA Provisional Qualifier 4 Caroline Stuart, So, Carleton 4035 5 Angie Strom, Jr, Concordia 4004 6 Margaret Cropp, Jr, Concordia 3961 7 Nissa Stolp, Sr, Gustavus 3830 8 Kimberly Davis, Fr, Carleton 3780 9 Mia Peterson, So, St. Benedict 3661 10 Kate Krueger, Jr, Gustavus 3629 11 Crystal Dusich, Jr, St. Thomas 3508 12 Clara Setzer, Jr, Saint Mary's 3448 13 Kristen Haglund, Fr, Concordia 3252 14 Sarah Paul, So, Carleton 3215 15 Bree Wertz, So, St. Thomas 3041 16 Anne Sikorra, Fr, St. Catherine 1862 17 Leah Dvorak, Fr, St. Olaf 870
100 | 200 | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 5000 | 10000 | 100H | 400H 4X100 | 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | SP | DT | HT | JT | HJ PV | HEP | Team Scores | Top

TEAM SCORES Scored 10-8-6-5-4-3-2-1 PLACE TEAM POINTS 1 St. Thomas 184.5 2 Concordia 149.0 3 Carleton 107.0 4 St. Olaf 96.0 5 Gustavus 77.0 6 Macalester 58.5 7 Bethel 54.0 8 Hamline 53.0 9 St. Benedict 52.0 10 Augsburg 17.0 11 Saint Mary's 5.0 12 St. Catherine 2.0