| Cobber Home  | Help Us Recruit |Next Meet
2000-01 Concordia Moorhead Men's Track & Field
| News | Schedule/results | Roster | Track Home | Coaches | 2000 | 01 Women |
2000-01 Meet Results
 
Site  Date    Meet                                   Time 
 A    5/16    Last Chance qualifier 
                  @ St. Thomas                      5:00/5:00

University of St. Thomas                                  
NCAA Qualifier                          
University of St. Thomas - Wednesday 05/16/01      
 
                                                                               
                        COMPLETE RESULTS FOR ALL ROUNDS                        
                                                                               
                              Men's 100 Meter Dash                             
     PLACE ATHLETE NAME                 SCHOOL                    TIME         
     ===== ============================ ========================= ==========   
         1 Tyrone Minor                 Unattached                10.47  NWI   
         2 Keita Cline                  Unattached                10.51  NWI   
         3 Renwood Well                 Unattached                10.62  NWI   
         4 Mark Brown                   Unattached                10.74  NWI   
         5 Christian Johnson            Unattached                10.92  NWI   
         6 Thomas Hart                  St. Thomas                11.32  NWI   
         7 Nick Stahley                 St. Thomas                11.42  NWI   
         8 Glenn Lingquist              Unattached                11.52  NWI   
                                                                               
                              Men's 200 Meter Dash                             
   PLACE ATHLETE NAME                 SCHOOL                    TIME       HT  
   ===== ============================ ========================= ========== ==  
       1 Thomas Hart                  St. Thomas                22.38  NWI  2  
       2 Reed Tietz                   Concordia SP              22.58  NWI  1  
                                                                               
                              Men's 400 Meter Dash                             
       PLACE ATHLETE NAME                 SCHOOL                    TIME       
       ===== ============================ ========================= =====      
           1 Justin Hall                  St. Thomas                48.33      
           2 David Gottschalk             Concordia SP              49.26      
           3 Will Sallee                  Hamline                   50.74      
           4 Steve Rajewsky               St. Thomas                51.06      
           5 Glenn Lingquist              Unattached                52.48      
                                                                               
                             Men's 5,000 Meter Dash                            
      PLACE ATHLETE NAME                 SCHOOL                    TIME        
      ===== ============================ ========================= ========    
          1 Mike Bialick                 Unattached                15:34.44    
          2 Brent Loberg                 Unattached                15:48.12    
                                                                               
                              Men's 800 Meter Run                              
      PLACE ATHLETE NAME                 SCHOOL                    TIME        
      ===== ============================ ========================= =======     
          1 Mike Baker                   Hamline                   1:52.40     
          2 Mike Gruba                   St. Thomas                1:54.49         
          3 Andrew Cole                  St. Olaf                  1:54.89     
          4 Mike Marshall                Saint John's              1:55.09     
          5 Brian Peteson                Saint John's              1:55.16     
          6 Jason Altman                 Hamline                   1:55.87     
          7 Brett Ramstad                Concordia                 1:56.86     
          8 Paul Jungbauer               St. Mary's                2:03.33     
                                                                               
                             Men's 1,500 Meter Run                             
      PLACE ATHLETE NAME                 SCHOOL                    TIME        
      ===== ============================ ========================= =======     
          1 Ryan Ford                    Unattached                3:52.65     
          2 Eric Stafford                Hamline                   3:53.86     
          3 John Mathews                 Saint John's              3:55.70     
          4 Eric Quam                    Unattached                4:01.81     
          5 Ryan Kollmann                St. Thomas                4:03.07     
          6 Chris Goebel                 Concordia                 4:03.94     
          7 Christian Dawson             Augsburg                  4:04.48     
          8 Dan Simmons                  Unattached                4:05.21     
          9 Tim Girod                    St. Thomas                4:07.15     
         10 Kevin Wright                 St. Thomas                4:07.75     
         11 collin Bredeson              Concordia                 4:08.13     
         12 Ben Kummer                   St. Thomas                4:10.24     
         13 Todd Hierlmaier              Saint John's              4:11.32     
         14 Josh Yeager                  Saint John's              4:12.80     
         15 Joe Thompson                 St. Mary's                4:15.97     
         16 Mike Younes                  St. Thomas                4:16.37     
         17 BJ Klenke                    St. Mary's                4:17.18     
         18 Alex Sansone                 Carleton                  4:52.08     
                                                                               
                          Men's 110 Meter High Hurdles                         
     PLACE ATHLETE NAME                 SCHOOL                    TIME         
     ===== ============================ ========================= ==========   
         1 Desman Oakley                Augsburg                  14.67  NWI   
         2 Kurtis Karn                  Jamestown                 14.95  NWI   
         3 Craig Benson                 St. Thomas                15.02  NWI   
         4 Glenn Lingquist              Unattached                15.20  NWI   
         5 Reed Tietz                   Concordia SP              15.42  NWI   
         6 Will Kratz                   St. Thomas                16.66  NWI   
                        
                          Men's 400 Meter Int Hurdles                          
       PLACE ATHLETE NAME                 SCHOOL                    TIME       
       ===== ============================ ========================= =====      
           1 Andrew Hilliard              St. Thomas                53.63      
           2 Jesse Hunter                 Stout                     55.42      
                                                                               
                         Men's 3,000 Meter Steeplechase                        
      PLACE ATHLETE NAME                 SCHOOL                    TIME        
      ===== ============================ ========================= ========    
          1 Steve Edlund                 Concordia                  9:36.25    
          2 Todd Larson                  Saint John's               9:44.77    
          3 Nick Thoembke                Saint John's               9:48.78    
          4 Tom Myers                    Saint John's               9:49.95    
          5 Ben Nylander                 Concordia                  9:50.05    
          6 James Wollack                Saint John's              10:57.25    
                                                                               
                            Men's 4x100 Meter Relay                            
                PLACE  RELAY AFFILIATION                   TIME                
                =====  =================================== =====               
                    1  JAM       Jamestown                 41.73               
                    2  UNA       Unattached                41.76               
                    3  HAM       Hamline                   41.98               
                    4  STOU      Stout                     42.96               
                                                                               
                            Men's 4x400 Meter Relay                            
            PLACE  RELAY AFFILIATION                   TIME    PTS             
            =====  =================================== ======= ====            
                1  OLAF      St. Olaf                  3:18.90                 
                2  HAM       Hamline                   3:20.37                 
                3  SJU       Saint John's              3:40.69                 
                                                                               
                                Men's High Jump                                
       PLACE ATHLETE NAME               SCHOOL              MARK               
       ===== ========================== =================== =====              
           1 Joe Schmidgall             Concordia           1.97m 6'05.50      
           2 Raleigh Woodruff           Saint John's        1.92m 6'03.50      
           3 Andrew Fritz               Concordia           1.87m 6'01.50      
                         
                                Men's Pole Vault                               
       PLACE ATHLETE NAME               SCHOOL              MARK               
       ===== ========================== =================== =====              
           1 Chris Milton               St. Thomas          4.63m 15'02.25     
           2 Bob Cahow                  Stout               4.48m 14'08.25     
           3 John Workman               Saint John's        4.33m 14'02.50     
           - Tim Anderson               Saint John's           NH              
           - Jeff Kreofsky              St. Thomas             NH              
                                                                               
                                Men's Long Jump                                
    PLACE ATHLETE NAME               SCHOOL              MARK                  
    ===== ========================== =================== =====                 
        1 Cory Dingels               St. Olaf            6.85m  NWI  22'05.75  
        2 Andrew Kisielius           St. Thomas          6.68m  NWI  21'11.00  
        3 Keita Cline                Unattached          5.94m  NWI  19'06.00  
                                                                               
                               Men's Triple Jump                               
   PLACE ATHLETE NAME               SCHOOL              MARK                   
   ===== ========================== =================== ======                 
       1 Tim Otremba                Saint John's        14.27m  NWI  46'10.00  
       2 Kajerero Ssebballe         Macalester          14.16m  NWI  46'05.50  
       3 Andrew Kisielius           St. Thomas          13.67m  NWI  44'10.25  
       4 Ben Garbe                  St. Thomas          13.05m  NWI  42'09.75  
       5 Chris Gervais              Saint John's        12.73m  NWI  41'09.25  
       6 Ty Whitney                 St. Thomas          12.70m  NWI  41'08.00  
       7 Brian Brenberg             St. Thomas          12.67m  NWI  41'07.00  
       - Brian Schletty             Saint John's          FOUL  NWI            
                                                                               
                               Men's Discus Throw                              
      PLACE ATHLETE NAME               SCHOOL              MARK                
      ===== ========================== =================== ======              
          1 Trent Hagen                Concordia           45.46m 149'02.00    
          2 Aaron Johnson              St. Thomas          43.88m 143'11.00    
          3 Gabe Skelly                St. Thomas          29.26m 96'00.00     

                            
                               Men's Hammer Throw                              
      PLACE ATHLETE NAME               SCHOOL              MARK                
      ===== ========================== =================== ======              
          1 Joel Nelson                Concordia           49.10m 161'01.00    
          2 Aaron Johnson              St. Thomas          42.80m 140'05.00    
          3 Cole Godfrey               Concordia           33.26m 109'01.00    
          4 Gabe Skelly                St. Thomas          32.84m 107'09.00    
                                                                               
                              Men's Javelin Throw                              
      PLACE ATHLETE NAME               SCHOOL              MARK                
      ===== ========================== =================== ======              
          1 Tom Engwall                Saint John's        53.76m 176'04.00    
          2 Dan Slater                 Saint John's        50.06m 164'03.00

 
 
 

 

This page is maintained by the Concordia Sports Information Office  | sid@cord.edu |