MSU-Moorhead Twilight Meet

MSU-Moorhead

May 1, 2001

Click on the "event" links to move about the results. Use the Find option of your browser to find someone's name or team.

Results also available for Women



100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DIS | HAM | JAV | Top

100 Meter Round 1, Heat 1 1 Steve Richardson, Unat 11.03Q 2 Lester Barahona'gomez, Msu-Mhd 11.30q 3 Ben Lee, Ndsu 11.46q 4 Justin Miller, Msu-Mhd 11.50q 5 Willie Vargas, Msu-Mhd 11.66 6 Josh Gunderson, Ndsu 11.83 7 Jimmy Newton, Vcsu 12.40 Round 1, Heat 2 1 Kempa Busby, Unat 10.96Q 2 Starr Roberts, Unat 10.99q 3 Danny Pyatt, Msu-Mhd 11.23q 4 Matt Welschinger, Unat 11.63q 5 Troy Larson, Msu-Mhd 11.73 6 Chris Reynolds, Vcsu 12.13 Final Wind = +1.0 m/s 1 Kempa Busby, Unat 10.77 2 Starr Roberts, Unat 10.78 3 Steve Richardson, Unat 10.91 4 Lester Barahona'gomez, Msu-Mhd 11.14 5 Danny Pyatt, Msu-Mhd 11.24 6 Justin Miller, Msu-Mhd 11.44 7 Matt Welschinger, Unat 11.84
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DIS | HAM | JAV | Top

110 Meter Hurdles Wind = +0.1 m/s 1 Ben Lee, Ndsu 14.99 2 Ethan Opdahl, Ndsu 16.26 3 Starr Roberts, Unat 16.89 4 Chad Worrel, Vcsu 17.33 5 Todd Stockwell, Unat 17.89
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DIS | HAM | JAV | Top

200 Meter 1 Kempa Busby, Unat 21.64 H1 2 Steve Richardson, Unat 22.01 H1 3 Pat Irgens, Ndsu 22.17 H1 4 Danny Pyatt, Msu-Mhd 22.20 H1 5 Bryan Unruh, Ndsu 22.67 H1 6 Lester Barahona'gomez, Msu-Mhd 22.84 H1 7 Troy Larson, Msu-Mhd 23.34 H2 8 Justin Miller, Msu-Mhd 23.41 H2 9 Josh Gunderson, Ndsu 23.44 H2 10 Willie Vargas, Msu-Mhd 23.64 H2 11 Kyle Schrupp, Vcsu 24.05 H2 12 Mike Freese, Msu-Mhd 24.11 H3 13 Travis Raske, Concordia 24.71 H3 14 Jimmy Newton, Vcsu 25.14 H3 15 Jason Kohlwey, Concordia 25.35 H3 16 Josh Johnson, Concordia 26.81 H3
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DIS | HAM | JAV | Top

400 Meter 1 Luke Mosey, Ndsu 48.85 H1 2 Ony Maianu, Ndsu 49.02 H1 3 Donovan Delude, Msu-Mhd 49.76 H1 4 Ross Armstrong, Unat 50.48 H2 5 Dustin Cossette, Msu-Mhd 50.59 H1 6 Mike Freese, Msu-Mhd 52.72 H2 7 Phil Schettler, Unat 54.19 H2 8 Andy Shaffer, Concordia 55.45 H2 9 Jason Kohlwey, Concordia 55.49 H2 10 Josh Johnson, Concordia 58.06 H2
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DIS | HAM | JAV | Top

400 Meter Hurdles 1 Ethan Opdahl, Ndsu 58.34 2 Chad Worrel, Vcsu 58.75 3 Jason Dinius, Unat 60.87 4 Jake Ridl, Unat 63.12 5 Todd Stockwell, Ndsu 63.78
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DIS | HAM | JAV | Top

800 Meter 1 Joe Smith, Ndsu 1:54.98 H1 2 Aaron Feia, Bsu 1:55.88 H1 3 Brett Ramstad, Concordia 1:56.18 H1 4 Kirk Nelson, Concordia 1:58.65 H1 5 Jason Alt, Ndsu 1:59.42 H1 6 Trevor Vossen, Msu-Mhd 2:00.39 H1 7 Ben Nylander, Concordia 2:00.68 H1 8 Noah Rounds, Concordia 2:02.34 H2 9 Lance Schuer, Msu-Mhd 2:02.57 H2 10 Joe Lynch, Unat 2:03.90 H2 11 Darren Halzle, Ndsu 2:03.99 H1 12 Scott Chastek, Concordia 2:04.10 H2 13 Mark Dahlseng, Concordia 2:05.19 H2 14 Kipton Salomson, Bsu 2:07.74 H2 15 Nick Janssen, Msu-Mhd 2:08.87 H2 16 Matt Meyer, Unat 2:10.38 H2 17 Jim Monson, Concordia 2:17.32 H2
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DIS | HAM | JAV | Top

1500 Meter
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DIS | HAM | JAV | Top

3000 Steeplechase
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DIS | HAM | JAV | Top

5000 Meter
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DIS | HAM | JAV | Top

4x100 Meter Relay 1 Ndsu A, Ndsu 41.86 2 msu, Msu-Mhd 42.26 3 Team B, Unat 44.86
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DIS | HAM | JAV | Top

4x400 Meter Relay 1 msu, Msu-Mhd 3:20.72 2 Unat, Unat 3:26.40 3 Ndsu A, Ndsu 3:27.66
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DIS | HAM | JAV | Top

Long Jump 1 Troy Larson, Msu-Mhd 22-0 3/4 (6.72m) 2 Friday Mathews, Msu-Mhd 21-6 3/4 (6.57m) 3 Mitch Cooper, Bsu 21-1 1/2 (6.44m) 4 Kyle Schrupp, Vcsu 20-10 (6.35m) 5 Rob Renschler, Unat 20-5 (6.22m) 6 Jon Bauer, Unat 19-5 1/2 (5.93m) 7 Aaron Walker, Ndsu 19-0 (5.79m) 8 Matt Stockert, Ndsu 18-11 1/4 (5.77m) 9 Jake Laabs, Concordia 18-5 1/4 (5.62m) 10 Jake Ridl, Unat 17-2 1/4 (5.24m) Brandon Schaible, Ndsu ND
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DIS | HAM | JAV | Top

Triple Jump 1 Rob Renschler, Unat 49-6 (15.09m) 2 Jon Bauer, Unat 45-0 (13.72m) 3 Aaron Walker, Ndsu 44-3 (13.49m) 4 Mitch Cooper, Bsu 42-8 (13.00m) 5 Matt Stockert, Unat 41-5 (12.62m) 6 Jake Laabs, Concordia 41-2 (12.55m) Brandon Schaible, Ndsu ND
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DIS | HAM | JAV | Top

High Jump 1 Brian Antoine, Ndsu 6-6 1/4 (1.99m) 2 Brady Odegaard, Ndsu 6-2 1/4 (1.89m) 3 Andrew Fritz, Concordia 6-2 1/4 (1.89m) 4 Paul Poduska, Concordia 6-0 1/4 (1.84m) 5 Mike Wagner, Unat 6-0 1/4 (1.84m) 6 Ryan Schlosser, Unat 5-10 1/4 (1.78m)
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DIS | HAM | JAV | Top

Pole Vault 1 Tom Heilman, Ndsu 13-10 (4.22m) 2 Tony Halland, Unat 13-4 (4.06m) 3 Chad Larson, Vcsu 12-4 (3.76m) Chris Condrad, Concordia NH Dan Reginek, Unat NH Brandon Reems, Ndsu NH
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DIS | HAM | JAV | Top

Shot Put 1 Justin Camperud, Unat 50-10 (15.49m) 2 Pete Klemin, Ndsu 47-8 1/2 (14.54m) 3 Chris Nulle, Msu-Mhd 47-5 1/4 (14.46m) 4 Jason Harmon, Ndsu 47-3 1/2 (14.41m) 5 Pat Morgan, Ndsu 42-6 3/4 (12.97m) 6 Jay Delmedico, Msu-Mhd 41-8 1/2 (12.71m) 7 Phil Berg, Msu-Mhd 32-3 1/2 (9.84m)
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DIS | HAM | JAV | Top

Discus 1 Jason Harmon, Ndsu 164-5 (50.12m) 2 Scott Wavrin, Msu-Mhd 147-3 (44.88m) 3 Trent Hagen, Concordia 144-10 (44.16m) 4 Pete Klemin, Ndsu 136-0 (41.46m) 5 Dick Schultz, Unat 135-3 (41.22m) 6 John Christensen, Unat 135-1 (41.18m) 7 Chris Nulle, Msu-Mhd 129-1 (39.34m) 8 Ross Kramer, Unat 129-0 (39.32m) 9 Jay Delmedico, Msu-Mhd 125-2 (38.16m) 10 Justin Camperud, Unat 123-8 (37.70m) 11 Keith Knoke, Msu-Mhd 120-0 (36.58m) 12 Phil Berg, Msu-Mhd 117-0 (35.66m)
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DIS | HAM | JAV | Top

Hammer 1 Chris Nulle, Msu-Mhd 167-8 (51.11m) 2 Joel Nelson, Concordia 156-10 (47.80m) 3 Pat Morgan, Ndsu 145-4 (44.31m) 4 Scott Wavrin, Msu-Mhd 144-9 (44.12m) 5 Pete Klemin, Ndsu 143-5 (43.72m) 6 Jason Harmon, Ndsu 138-11 (42.34m) 7 Justin Camperud, Unat 133-7 (40.71m) 8 Jay Delmedico, Msu-Mhd 116-8 (35.57m) 9 Cole Godfrey, Concordia 110-11 (33.81m) 10 Phil Berg, Msu-Mhd 94-7 (28.84m)
100 | 110H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DIS | HAM | JAV | Top

Javelin 1 Tate Tobkin, Unat 201-9 (61.50m) 2 Chris Conn, Unat 183-5 (55.90m) 3 Matt Fischer, Ndsu 180-6 (55.01m) 4 Adam Carr, Ndsu 156-0 (47.55m) 5 Curt Barnes, Msu-Mhd 153-10 (46.88m) 6 Brian Antoine, Ndsu 149-10 (45.66m) 7 Keith Knoke, Msu-Mhd 135-9 (41.39m) 8 Ony Maianu, Ndsu 134-8 (41.05m) 9 Cory Aadland, Msu-Mhd 110-9 (33.75m)
Results also available for Women. Return to home page.