MEN'S CONCORDIA ALUMNI MEET

Concordia College

January 25, 2003

Click on the "event" links to move about the results. Use the Find option of your browser to find someone's name or team.

Results also available for Women



55 | 55H | 200 | 200H | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 4X200 | 4X400 SMR | DMR | SHUTTLE HURDLE RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT Top | Scores

55 Meter 1 Joe Schmidgall, Alumni 6.99 H2 MEET RECORD 2 Matt Eaton, Gold 7.17 H2 MEET RECORD 2 Chris Davison, Alumni 7.17 H2 MEET RECORD 4 Mark Eaton, Fr, Maroon 7.39 H2 MEET RECORD 5 Dan Buchholz, Alumni 7.47 H2 MEET RECORD 6 Josh Conneran, So, Maroon 7.57 H1 MEET RECORD 7 Tyler Bormann, Fr, Maroon 7.67 H1 8 Gary Quam, So, Maroon 8.47 H1
55 | 55H | 200 | 200H | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 4X200 | 4X400 SMR | DMR | SHUTTLE HURDLE RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT Top | Scores

55 Meter Hurdles 1 Dan Buchholz, Alumni 8.1 2 Nick Steffens, Sr, Maroon 9.1 3 Jake Laabs, Sr, Gold 10.0 4 Nick Myran, So, Gold 10.2
55 | 55H | 200 | 200H | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 4X200 | 4X400 SMR | DMR | SHUTTLE HURDLE RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT Top | Scores

200 Meter 1 Greg Moss, Gold 23.75 H1 2 Micah Benson, Alumni 24.00 H1 3 Justin Hendricks, Sr, Maroon 24.16 H1 4 Matt Handwerk, Fr, Maroon 24.80 H1 5 Chris Davison, Alumni 24.92 H1 6 Tyler Bormann, Fr, Maroon 26.00 H2 7 Scott Chastek, Alumni 26.51 H2 8 Nathan Lodermeier, So, Gold 27.57 H2 9 Louie Bedard, Fr, Gold 27.59 H2 10 Jim Monson, Sr, Gold 28.47 H2
55 | 55H | 200 | 200H | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 4X200 | 4X400 SMR | DMR | SHUTTLE HURDLE RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT Top | Scores

200 Meter Hurdles 1 Nick Steffens, Sr, Maroon 28.08 2 Dan Buchholz, Alumni 29.94 3 McKigney, Darren, Alumni 30.03 4 Travis Raske, Sr, Maroon 30.99 5 Ben Nylander, So, Maroon 33.64
55 | 55H | 200 | 200H | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 4X200 | 4X400 SMR | DMR | SHUTTLE HURDLE RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT Top | Scores

400 Meter 1 Dustin Blum, So, Gold 55.78 H1 2 Josh Conneran, So, Maroon 56.04 H1 3 Louie Bedard, Fr, Gold 60.22 H1 4 Nathan Lodermeier, So, Gold 60.84 H1
55 | 55H | 200 | 200H | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 4X200 | 4X400 SMR | DMR | SHUTTLE HURDLE RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT Top | Scores

800 Meter 1 Kirk Nelson, Sr, Maroon 2:02.73 2 Brian Klug, Alumni 2:07.49 3 Nick Myran, So, Gold 2:11.18 4 Brett Ramstad, Alumni 2:11.97 5 Nick Steffens, Sr, Maroon 2:13.27 6 Josh Conneran, So, Maroon 2:14.47 7 Jason Kohlwey, Alumni 2:15.84 8 Brian Johnston, Alumni 2:21.02 9 Kyle Halliday, So, Maroon 2:29.33
55 | 55H | 200 | 200H | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 4X200 | 4X400 SMR | DMR | SHUTTLE HURDLE RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT Top | Scores

1500 Meter 1 Ben Nylander, So, Maroon 4:26.26 H1 2 Dave Dahlseng, Sr, Gold 4:28.38 H1 3 David, Pipho, Alumni 4:43.40 H1 4 Dwight Jilek, So, Maroon 5:21.94 H1 5 Scott Chastek, Alumni 5:37.57 H1 6 Matt Sonnek, Alumni 5:38.63 H1 7 Jason Kohlwey, Alumni 5:48.96 H1
55 | 55H | 200 | 200H | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 4X200 | 4X400 SMR | DMR | SHUTTLE HURDLE RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT Top | Scores

3000 Meter 1 Brian Stotts, Alumni 9:50.74 2 Jeremy Pris, Sr, Gold 11:03.12 3 David, Pipho, Alumni 11:17.46 4 Josh Johnson, Alumni 11:45.67 5 Matt Handwerk, Fr, Maroon 12:46.86
55 | 55H | 200 | 200H | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 4X200 | 4X400 SMR | DMR | SHUTTLE HURDLE RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT Top | Scores

4x200 Meter Relay 1 Alumni (Joe Schmidgall, Josh Johnson, Chris Davison, Darren McKigney) 1:44.04
55 | 55H | 200 | 200H | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 4X200 | 4X400 SMR | DMR | SHUTTLE HURDLE RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT Top | Scores

4x400 Meter Relay 1 Alumni (Brett Ramstad, Micah Benson, Jeremy Blake, Dan Buchholz) 4:01.9
55 | 55H | 200 | 200H | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 4X200 | 4X400 SMR | DMR | SHUTTLE HURDLE RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT Top | Scores

Sprint Medley Relay 1 Alumni (Chris Davison, Darren McKigney, Brian Johnston, Joe Schmidgall) 4:21.76
55 | 55H | 200 | 200H | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 4X200 | 4X400 SMR | DMR | SHUTTLE HURDLE RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT Top | Scores

Distance Medley Relay 1 Alumni (Brett Ramstad, Micah Benson, Jeremy Blake, Brian Johnston) 12:29.11
55 | 55H | 200 | 200H | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 4X200 | 4X400 SMR | DMR | SHUTTLE HURDLE RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT Top | Scores

Long Jump 1 Micah Benson, Alumni 20-11 1/4 2 Justin Hendricks, Sr, Maroon 18-2 1/2 3 Jake Laabs, Sr, Gold 18-1 1/2 4 Tyler Bormann, Fr, Maroon 16-2 1/4 5 Dan Buchholz, Alumni 16-0 1/4 6 Jordan Talge, So, Gold 15-7 3/4 7 Reuel Persaud, Sr, Gold 14-3 1/4 8 Josh Johnson, Alumni 13-9
55 | 55H | 200 | 200H | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 4X200 | 4X400 SMR | DMR | SHUTTLE HURDLE RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT Top | Scores

Triple Jump 1 Dan Buchholz, Alumni 36-8 1/2 2 Tyler Bormann, Fr, Maroon 33-8 3 Chris Erickson, So, Gold 28-7
55 | 55H | 200 | 200H | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 4X200 | 4X400 SMR | DMR | SHUTTLE HURDLE RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT Top | Scores

High Jump 1 Micah Benson, Alumni 6-0 2 Joe Schmidgall, Alumni 6-0 3 Nwachukwu Chukwualoa, Gold 5-10 4 Jake Laabs, Sr, Gold 5-8 5 Nick Myran, So, Gold 5-6 6 Cameron Magnall, So, Maroon 5-3 3/4 7 Brett Ramstad, Alumni 5-2 1/4 8 Jeremy Pris, Sr, Gold 4-11 3/4 9 Matt Handwerk, Fr, Maroon 4-11 3/4 10 Ben Nylander, So, Maroon 4-11 3/4 11 Travis Raske, Sr, Maroon 4-10 1/4 12 Chris Erickson, So, Gold 4-10 1/4 Dwight Jilek, So, Maroon NH
55 | 55H | 200 | 200H | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 4X200 | 4X400 SMR | DMR | SHUTTLE HURDLE RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT Top | Scores

Pole Vault 1 Eric Lund, Alumni 12-0 2 Rolf Lund, Alumni 10-0 3 Greg Moss, Gold 9-0 4 Jordan Talge, So, Gold 9-0 5 Jake Laabs, Sr, Gold 8-6 6 Dwight Jilek, So, Maroon 8-6 7 Kyle Halliday, So, Maroon 8-6 8 Victor Lund, Alumni 8-0 8 Chris Erickson, So, Gold 8-0 10 Ben Nylander, So, Maroon 7-6 11 Travis Raske, Sr, Maroon 7-0
55 | 55H | 200 | 200H | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 4X200 | 4X400 SMR | DMR | SHUTTLE HURDLE RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT Top | Scores

Shot Put 1 Gary Quam, So, Maroon 37-6 2 Joe Schmidgall, Alumni 34-5 3/4 3 Nick Steffens, Sr, Maroon 31-7 1/4 4 Jake Laabs, Sr, Gold 30-11 1/4 5 Mark Eaton, Fr, Maroon 28-9 6 Jeremy Pris, Sr, Gold 26-11 1/4 7 Nathan Lodermeier, So, Gold 24-8 1/2 8 Chris Erickson, So, Gold 24-2 1/2 9 Reuel Persaud, Sr, Gold 21-8
55 | 55H | 200 | 200H | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 4X200 | 4X400 SMR | DMR | SHUTTLE HURDLE RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT Top | Scores

35# Weight 1 Dan Buchholz, Alumni 31-8 1/2 2 Gary Quam, So, Maroon 30-0 3 Mark Eaton, Fr, Maroon 29-1 1/4 4 Nick Steffens, Sr, Maroon 27-6 3/4 5 Jeremy Pris, Sr, Gold 27-2 3/4 6 Joe Schmidgall, Alumni 24-0 3/4 7 Dustin Blum, So, Gold 22-5 3/4 8 Jake Laabs, Sr, Gold 22-2 1/2 9 Chris Erickson, So, Gold 17-9 1/2 10 Louie Bedard, Fr, Gold 15-7 1/2 11 Reuel Persaud, Sr, Gold 14-11 1/4
55 | 55H | 200 | 200H | 400 | 800 | 1500 | 3000 | 4X200 | 4X400 SMR | DMR | SHUTTLE HURDLE RELAY | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT Top | Scores

TEAM SCORES Scored 7-5-4-3-2-1 Max 2 scorers per team 55 Meter, 55 Meter Hurdles, 200 Meter, 200 Meter Hurdles, 400 Meter, 800 Meter, 1500 Meter, 3000 Meter, 4x200 Meter Relay, 4x400 Meter Relay, Sprint Medley Relay, Distance Medley Relay, Long Jump, Triple Jump, High Jump, Pole Vault, Shot Put, 35# Weight 1 Alumni 141.5 2 Maroon 93.0 3 Gold 76.5
Results also available for Women. Return to home page.