WOMEN'S COBBER INVITATIONAL

Concordia College

February 15, 2003

Click on the "event" links to move about the results. Use the Find option of your browser to find someone's name or team.

Results also available for Men



55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top Scores

55 Meter Round 1, Heat 1 1 Carla Perry, Bsu 7.77q 2 Jeni Enders, Nsu 7.84q 3 Emily DeGroot, Dakota State 7.89q 4 Leah Webinger, Um-Morris 8.03 5 Natalie Hanson, Concordia 8.21 6 Lacy Hanson, Jamestown 8.78 Round 1, Heat 2 1 Kelli Tranby, Concordia 7.72q 2 Christina VanBuren, Um-Morris 8.01q 3 Brittany Kruisselbrink, Dakota State 8.13 4 Randi Tompt, Vcsu 8.35 5 Kari Johansen, St. Scholastica 8.59 Round 1, Heat 3 1 Lynne Nacke, Unat 7.38q 2 Katherine Ahrens, Um-Morris 8.03 3 Jen Seip, St. Scholastica 8.16 4 Hallie Anderson, Vcsu 8.23 5 Megan Hamilton, Bsu 8.43 Final 1 Lynne Nacke, Unat 7.47 2 Kelli Tranby, Concordia 7.70 3 Carla Perry, Bsu 7.74 4 Jeni Enders, Nsu 7.86 5 Emily DeGroot, Dakota State 7.91 6 Christina VanBuren, Um-Morris 8.07
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top Scores

55 Meter Hurdles Round 1, Heat 1 1 Amberly Stephens, Jamestown 9.14q 2 Renee Splichal, Concordia 9.32q 3 Tarah Maatz, Concordia 9.32q 4 Emily Tollefson, Concordia 9.33q 5 Natalie Hanson, Concordia 10.89 6 Brianna Johansen, Um-Morris 10.97 Round 1, Heat 2 1 Amy Taylor, Bsu 9.14q 2 Tina Wiederrich, Jamestown 9.64q 3 Megan Hamilton, Bsu 9.76 4 Leah Hegland, Concordia 10.11 5 Kari Pankow, Jamestown 10.76 Final 1 Amy Taylor, Bsu 9.30 2 Tarah Maatz, Concordia 9.31 3 Amberly Stephens, Jamestown 9.32 4 Renee Splichal, Concordia 9.34 5 Emily Tollefson, Concordia 9.35 6 Tina Wiederrich, Jamestown 10.29
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top Scores

200 Meter 1 Lynne Nacke, Unat 25.89 H1 2 Kari Rosenfeldt, Concordia 27.65 H1 3 Jeni Enders, Nsu 28.01 H1 4 Carla Perry, Bsu 28.12 H1 5 Chelsea Haines, Jamestown 28.43 H2 6 Tarah Maatz, Concordia 28.94 H2 7 Emily DeGroot, Dakota State 30.12 H2 8 Heidi VanLaecken, Dakota State 30.32 H2 9 Hallie Anderson, Vcsu 30.37 H1 10 Leah Hegland, Concordia 32.20 H1
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top Scores

400 Meter 1 Lynne Nacke, Unat 57.98 H1 2 Angie Pfeiffer, Concordia 59.75 H1 3 Kristie VandenHoek, Dakota State 60.04 H1 4 Heather Lipp, Jamestown 60.44 H1 5 Tina Wiederrich, Jamestown 61.82 H1 6 Chelsea Haines, Jamestown 63.36 H1 7 Kari Rosenfeldt, Concordia 64.76 H2 8 Laridee Dibble, Dakota State 65.69 H2 9 Stefanie Koetz, Dakota State 65.73 H2 10 Katie Goehring, Jamestown 66.39 H2 11 Heidi VanLaecken, Dakota State 69.43 H2 12 Emily Mowchan, St. Scholastica 74.87 H2
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top Scores

600 Meter 1 Tanya Krage, Nsu 1:43.71 2 Kristine Jensen, Concordia 1:45.60 3 Christa Pribula, Bsu 1:46.00 3 Dawn Holman, Bsu 1:46.00 5 Sara Mueller, Um-Morris 1:46.68 6 Paige Ferguson, Bsu 1:50.04 7 Ellen Crecelius, Concordia 2:05.97
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top Scores

800 Meter 1 Lindsey Lesnar, Nsu 2:27.41 2 Carrie Fransen, Concordia 2:27.44 3 Jen St. John, Concordia 2:29.39 4 Michel Maurer, Jamestown 2:31.35 5 Amanda Noska, St. Scholastica 2:32.92 6 Rebekah Rounds, Concordia 2:32.94 7 Amber Fischer, Dakota State 2:38.02 8 Josie Muzquiz, Bsu 2:42.61 9 Debbie Rueb, Nsu 2:44.12 10 Katie Dipple, Bsu 2:46.53
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top Scores

1000 Meter 1 Stephanie Johnson, Dakota State 3:14.12 2 Kayla Garry, Nsu 3:17.08 3 Janell Rook, Bsu 3:26.38 4 Jen Bremser, Concordia 3:28.22 5 Vicki Worm, Concordia 3:28.48
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top Scores

1500 Meter 1 Lisa Owen, Concordia 4:54.94 H1 2 Liz Sorenson, Concordia 4:57.35 H1 3 Stephanie Johnson, Dakota State 5:01.75 H1 4 Martha Miltich, Bsu 5:05.64 H1 5 Laura Carrow, Dakota State 5:06.89 H1 6 Cheri Ewert, Jamestown 5:07.69 H1 7 Jen St. John, Concordia 5:11.57 H1 8 Amanda Noska, St. Scholastica 5:13.03 H1 9 Alicia Mendez, Um-Morris 5:15.42 H2 10 Julie Miller, Concordia 5:17.02 H1 11 Camille Flanders, Um-Morris 5:17.76 H2 12 Michel Maurer, Jamestown 5:20.07 H1 13 Josie Muzquiz, Bsu 5:26.58 H2 14 Amber Fischer, Dakota State 5:30.81 H2 15 Kelly Bierwerth, Um-Morris 5:34.60 H2 16 Debbie Rueb, Nsu 5:39.06 H2 17 Jen Bremser, Concordia 5:41.48 H2 18 Erika Ogard, Concordia 5:59.95 H2 19 Erin Dreis, Nsu 6:05.74 H2
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top Scores

3000 Meter 1 Laura Carrow, Dakota State 10:54.42 2 Emily Dircks, Minot State 11:07.53 3 Martha Miltich, Bsu 11:11.25 4 Christa Pribula, Bsu 11:26.93 5 Kelly Nelson, St. Scholastica 11:34.10 6 Amber Flaig, Jamestown 11:53.01 7 Jami Peterson, Bsu 12:14.0
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top Scores

5000 Meter 1 Erin Anderson, Concordia 20:35.27 2 Emily Judd, Concordia 20:39.79 3 Ivy Pike, St. Scholastica 21:22.28 4 Emily Arndt, Concordia 22:16.57
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top Scores

4x200 Meter Relay 1 Concordia (Kelli Tranby, Angie Pfeiffer, Kari Rosenfeldt, Emily Tollefson) 1:48.24 2 Jamestown (Tina Wiederrich, Heather Lipp, Katie Goehring, Chelsea Haines) 1:51.94 3 Dakota State (Kristie VandenHoek, Amber Fischer, Stefanie Koetz, Laridee Dibble) 1:52.64 4 Um-Morris (Leah Webinger, Katherine Ahrens, Sara Mueller, Christina VanBuren) 1:57.34
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top Scores

4x400 Meter Relay 1 Nsu (Tania Craig, Michaela Garry, Jeni Enders, Lindsey Lesnar) 4:16.74 2 Dakota State (Kristie VandenHoek, Amber Fischer, Stefanie Koetz, Laridee Dibble) 4:21.32 3 Bsu (Janell Rook, Christa Pribula, Martha Miltich, Josie Muzquiz) 4:28.63 4 Um-Morris (Katherine Ahrens, Leah Webinger, Christina VanBuren, Sara Mueller) 4:34.46 5 St. Scholastica (Jen Seip, Amanda Noska, Kari Johansen, Emily Mowchan) 4:38.64 6 Bsu (Carla Perry, Megan Hamilton, Paige Ferguson, Dawn Holman) 4:44.82 7 Concordia (Natalie Hanson, Rebekah Rounds, Emily Arndt, Erika Ogard) 4:50.77 8 Concordia (Lindsay Kuznia, Susie Kirkham, Emily Judd, Erin Anderson) 5:14.68
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top Scores

Distance Medley Relay 1 Concordia (Julie Miller, Carrie Fransen, Kristine Jensen, Vicki Worm) 13:54.96 2 Um-Morris (Camille Flanders, Brianna Johansen, Alicia Mendez, Kelly Bierwerth) 14:05.56
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top Scores

Long Jump Round 1, Flight 1 1 Renee Splichal, Concordia 15-6 (4.72m)q 2 Kari Pankow, Jamestown 14-10 1/2 (4.53m)q 3 Sara Mueller, Um-Morris 14-9 1/4 (4.50m)q 3 Lindsay Kuznia, Concordia 14-9 1/4 (4.50m)q 5 Emily Tollefson, Concordia 14-3 1/4 (4.35m) 6 Jenn Matz, Concordia 13-6 3/4 (4.13m) Round 1, Flight 2 1 Brittany Kruisselbrink, Dakota State 16-1 1/2 (4.91m)q 2 Jen Seip, St. Scholastica 15-0 3/4 (4.59m)q 3 Megan Hamilton, Bsu 15-0 (4.57m)q 4 Brianna Johansen, Um-Morris 14-8 3/4 (4.49m)q 5 Natalie Hanson, Concordia 14-5 (4.39m) 6 Kari Johansen, St. Scholastica 14-3 1/4 (4.35m) 6 Lacy Hanson, Jamestown 14-3 1/4 (4.35m) 8 Tarah Maatz, Concordia 13-10 1/2 (4.23m) Final 1 Brittany Kruisselbrink, Dakota State 16-1 1/2 (4.91m) 2 Renee Splichal, Concordia 15-9 1/2 (4.81m) 3 Megan Hamilton, Bsu 15-8 3/4 (4.79m) 4 Jen Seip, St. Scholastica 15-0 3/4 (4.59m) 5 Kari Pankow, Jamestown 14-10 1/2 (4.53m) 6 Lindsay Kuznia, Concordia 14-9 1/4 (4.50m) 7 Sara Mueller, Um-Morris 14-9 1/4 (4.50m) 8 Brianna Johansen, Um-Morris 14-8 3/4 (4.49m)
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top Scores

Triple Jump 1 Renee Splichal, Concordia 32-7 (9.93m) 2 Jackie Schwan, Nsu 32-5 1/2 (9.89m) 3 Jenn Matz, Concordia 31-9 1/4 (9.68m) 4 Lacy Hanson, Jamestown 29-3 1/4 (8.92m) 5 Jenna Brennan, St. Scholastica 28-9 (8.76m)
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top Scores

High Jump 1 Jackie Waa, Jamestown 4-11 3/4 (1.52m) 2 Heather Volk, Vcsu 4-9 3/4 (1.47m) 3 Renee Splichal, Concordia 4-9 3/4 (1.47m) 4 Shannon Hirst, Lake Region State 4-7 3/4 (1.42m) 5 Amy Taylor, Bsu 4-7 3/4 (1.42m) 6 Jenna Brennan, St. Scholastica 4-6 (1.37m) 6 Kari Pankow, Jamestown 4-6 (1.37m) 8 Natalie Hanson, Concordia 4-2 (1.27m) Mary Reisdorf, St. Scholastica NH
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top Scores

Pole Vault 1 Michelle Monson, Jamestown 11-7 (3.53m) 2 Renee Splichal, Concordia 10-0 3/4 (3.07m) 3 Lindsay Kuznia, Concordia 9-7 (2.92m) 4 Lisa Charboneau, Nsu 9-7 (2.92m) 5 Emily Hall, Concordia 9-7 (2.92m) 6 Natalie Hanson, Concordia 9-1 (2.77m) 6 Jen Seip, St. Scholastica 9-1 (2.77m) 8 Nicole Maasjo, Concordia 8-7 (2.62m) 9 Rebecca Arbach, Jamestown 8-1 1/4 (2.47m) 9 Kelly Havig, Concordia 8-1 1/4 (2.47m)
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top Scores

Shot Put Round 1, Flight 1 1 Erica Eastley, Concordia 37-11 1/2 (11.57m)q 2 Scheryl Kottsick, Vcsu 37-4 (11.38m)q 3 Rebekah Hoback, Concordia 32-9 (9.98m)q 4 Mary Reisdorf, St. Scholastica 30-11 (9.42m)q 5 Jessica Chase, Jamestown 30-7 3/4 (9.34m)q 6 Tina Wiederrich, Jamestown 30-6 1/4 (9.30m) 7 Shantel Penn, Jamestown 29-10 (9.09m) Round 1, Flight 2 1 Jessica Pfau, Vcsu 36-9 (11.20m)q 2 Erin Suhonen, Bsu 34-10 1/4 (10.62m)q 3 Jill Thorpe, Nsu 34-9 1/2 (10.60m)q 4 Nicole Irvin, Concordia 29-10 (9.09m) 5 Nikki Lemer, Vcsu 29-1 1/4 (8.87m) Final 1 Erica Eastley, Concordia 38-5 1/2 (11.72m) 2 Jessica Pfau, Vcsu 38-4 3/4 (11.70m) 3 Scheryl Kottsick, Vcsu 37-4 (11.38m) 4 Erin Suhonen, Bsu 34-10 1/4 (10.62m) 5 Jill Thorpe, Nsu 34-9 1/2 (10.60m) 6 Rebekah Hoback, Concordia 34-5 1/2 (10.50m) 7 Jessica Chase, Jamestown 31-5 3/4 (9.59m) 8 Mary Reisdorf, St. Scholastica 30-11 (9.42m)
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top Scores

Weight 1 Mariah Mougey, Concordia 47-0 1/4 (14.33m) 2 Erica Eastley, Concordia 43-3 1/4 (13.19m) 3 Jessica Pfau, Vcsu 41-10 1/2 (12.76m) 4 Erin Suhonen, Bsu 40-5 1/2 (12.33m) 5 Nicole Irvin, Concordia 39-2 1/4 (11.94m) 6 Alyssa Haugen, Nsu 38-8 1/4 (11.79m) 7 Tennille Penn, Jamestown 38-7 (11.76m) 8 Jill Thorpe, Nsu 38-1 1/2 (11.62m) 9 Rebekah Hoback, Concordia 32-2 3/4 (9.82m) 10 Shantel Penn, Jamestown 31-9 1/4 (9.68m)
55 | 55H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | 1500 | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | DMR | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT | Top Scores

TEAM SCORES Scored 10-8-6-5-4-3-2-1 55 Meter, 55 Meter Hurdles, 200 Meter, 400 Meter, 600 Meter, 800 Meter, 1000 Meter, 1500 Meter, 3000 Meter, 5000 Meter, 4x200 Meter Relay, 4x400 Meter Relay, Distance Medley Relay, Long Jump, Triple Jump, High Jump, Pole Vault, Shot Put, Weight 1 Concordia 246.5 2 Bsu 92.0 3 Jamestown 83.5 4 Dakota State 77.0 5 Nsu 73.0 6 St. Scholastica 34.0 7= Um-Morris 29.0 7= Vcsu 29.0 9 Minot State 8.0 10 Lake Region State 5.0
Results also available for Men. Return to home page.