| Cobber Home | Help Us Recruit |Next Game
2002-2003 Concordia Women's Track
| News | Schedule/Results | Roster | Records | Women's Track and Field Home | Coaches | 01-02 | 02-03 Men |

2002-03 Concordia Women's Indoor Track Meet Results
 
Site  Date     Opponent                                          Time 
A      2/21     Bison Classic                                     5:00

| Meet Results | Cobber Notables |

Cobbers Set Sights On MIAC/NCAA Meets.
Kelli Tranby
Sr.
Moorhead, Minn.
Broke the school record in the long jump with a leap of 18-05.00.

Marv Roeske's women's track team continues to post eye-opening individual results. Concordia continues to find success in the 2002-03 inddor season and continues to break school records.  Senior Kelli Tranby (Moorhead, Minn./Moorhead HS) was this week's record-breaker as she set a new school mark in the long jump. Tranby had a leap of 18-05.00 in the finals of the competition. That mark provisionally qualifies her for the national meet and is the ninth farthest jump in the nation this year. The old school record was 18-4.25 set by Sarah Severson ('98) in 1997.

The other stellar performance in the Bison Classic was turned in by senior Liz Sorenson (Stanley, N.Dak/Stanley HS), who finished second in the 3000 meters in a time of 10:51.26. She was the only non-NCAA Division II athlete to finish in the top ten of the race. The race was a culmination of a grueling training week in which she ran over 80 miles.

The Cobbers will next compete at the St. Olaf Invite on Friday, February 28 at 4:00pm. That event will help prepare the Cobbers for the MIAC Indoor Championship Meet which will also be held at St. Olaf on March 7-8.

Bison Classic - North Dakota State
2/21/03
Official Results
 

Women 55 Meter Dash
===================================================================================
           6.76  BSA
           6.95  AUTO
           7.23  PROV
    Name                    Year School                 Prelims                  H#
===================================================================================
Preliminaries
  1 Lynne Nacke                  UNA                       7.26q                  3
  2 Sarah Niemann               NDSU                      7.31q                  1
  3 Angie Pfeiffer               CONCORDIA                 7.41q                  2
  4 Shanda Larsen                NDSU                      7.42q                  2
  5 Melanie Hoheisel             BEMIDJI                   7.44q                  2
  6 Jacinta Kuehn                NDSU                      7.45q                  3
  7 Kelly Humphries              UNA                       7.46q                  3
  8 Dalee Wilkinson              MSUM                      7.52q                  3
  9 Brandy Schnabel              NSU                       7.84q                  1
 10 Hilary Thomas                MSUM                      7.89q                  3
 11 Leah Hegland                 CONCORDIA                 8.83                   1

Women 55 Meter Dash
===================================================================================
           6.76  BSA
           6.95  AUTO
           7.23  PROV
    Name                    Year School                  Finals                  H#
===================================================================================
Finals
  1 Sarah Niemann                NDSU                      7.26                   2
  2 Lynne Nacke                  UNA                       7.37                   2
  3 Jacinta Kuehn                NDSU                      7.41                   1
  4 Angie Pfeiffer               CONCORDIA                 7.42                   2
  4 Kelly Humphries              UNA                       7.42                   1
  6 Dalee Wilkinson              MSUM                      7.54                   1
  7 Brandy Schnabel              NSU                       7.83                   1
  8 Hilary Thomas                MSUM                      7.96                   1
 -- Melanie Hoheisel            BEMIDJI                     NT                   2
 -- Shanda Larsen                NDSU                        NT                   2

Women 200 Meter Dash
===================================================================================
          24.62  BSA
    Name                    Year School                  Finals                  H#
===================================================================================
  1 Sarah Niemann                NDSU                     25.70                   1
  2 Lynne Nacke                  UNA                      25.94                   1
  3 Shauna McInerney             BEMIDJI                  27.13                   1
  4 Carl Perry                   BEMIDJI                  27.51                   2
  5 Jocelyn Essler               NDSU                     28.03                   2
  6 Emily Tollefson              CONCORDIA                28.46                   2
  7 Rachel Bachmeier             NDSU                     28.47                   2
  8 Hilary Thomas                MSUM                     28.66                   3
  9 Kari Nelson                  UND                      28.68                   2
 10 Tarah Maatz                  CONCORDIA                29.07                   3
 11 Teresa Fritz                 BEMIDJI                  29.29                   3

Women 400 Meter Dash
================================================================================
          53.73  BSA
          55.60  AUTO
          57.70  PROV
    Name                    Year School                  Finals
================================================================================
  1 Angela Wolf                  NDSU                     58.10
  2 Lynne Nacke                  UNA                      58.33
  3 Elizabeth Tracy              NDSU                   1:00.27
  4 Jocelyn Essler               NDSU                   1:02.04
  5 Sheena Berg                  CONCORDIA              1:06.41

Women 500 Meter Dash
===================================================================================
        1:14.95  BSA
    Name                    Year School                  Finals                  H#
===================================================================================
  1 Nicole Rieck                 NDSU                   1:17.72                   1
  2 Kiki Smith                   NDSU                   1:18.47                   1
  3 Jenna Griffith               UND                    1:18.82                   1
  4 Jamie Nemmers                NDSU                   1:19.41                   1
  5 Natalie Hanson               CONCORDIA              1:23.90                   2
  6 Erin Pesta                   MSUM                   1:25.83                   2
  7 Paige Ferguson               BEMIDJI                1:27.49                   2
  8 Kelsey Carvell               MSUM                   1:27.71                   2
  9 Susie Kirkham                CONCORDIA              1:39.79                   2

Women 1 Mile Run
================================================================================
        4:54.10  AUTO
        4:57.38  BSA
        5:05.60  PROV
    Name                    Year School                  Finals
================================================================================
  1 Danielle Feist               NDSU                   5:30.42
  2 Lydia Bretthauer             UND                    5:32.57
  3 Tonya Anderson               NDSU                   5:45.21
  4 Amanda Caron                 UND                    5:46.06
  5 Sarah Thome                  MSUM                   5:50.91
  6 Jami Peterson                BEMIDJI                5:58.56
  7 Diane Nelson                 MSUM                   6:02.47
  8 Stacy Britz                  UND                    6:04.52
  9 Jen Bremser                  CONCORDIA              6:12.72
 10 Emily Arndt                  CONCORDIA              6:19.82
 11 Kari Egeberg                 UND                    6:23.39
 12 Ellen Crecelius              CONCORDIA              6:23.40
 13 Kim Koch                     CONCORDIA              6:40.04

Women 800 Meter Run
===================================================================================
        2:10.10  BSA
        2:11.10  AUTO
        2:17.10  PROV
    Name                    Year School                  Finals                  H#
===================================================================================
  1 Rachel Kraft                 UNA                    2:11.80 PROV              1
  2 Cortney Christensen          NDSU                   2:11.90 PROV              1
  3 Heather Hamilton             UMD                    2:15.06 PROV              1
  4 Veronica Sackett             UND                    2:16.53 PROV              1
  5 Erin Klein                   NDSU                   2:18.86                   1
  6 Rachel Sackett               UND                    2:24.56                   1
  7 Lindsey Lesnar               NSU                    2:25.77                   1
  8 Carrie Fransen               CONCORDIA              2:28.15                   2
  9 Christa Pribula              BEMIDJI                2:28.94                   2
 10 Kristine Jenson              CONCORDIA              2:29.67                   2
 11 Martha Miltich               BEMIDJI                2:30.03                   3
 12 Dawn Holman                  BEMIDJI                2:30.61                   2
 13 Kerry Plath                  MSUM                   2:34.49                   3
 14 Rebekah Rounds               CONCORDIA              2:35.94                   2
 15 Erin Gravalin                MSUM                   2:37.13                   2
 16 Josie Muzquiz                BEMIDJI                2:38.45                   2
 17 Reyne Lauer                  MSUM                   2:40.70                   3

Women 1000 Meter Run
================================================================================
        2:52.72  BSA
    Name                    Year School                  Finals
================================================================================
  1 Sara Sailer                  UND                    3:06.80
  2 Jeni Ching                   NDSU                   3:08.32
  3 Brittany Beeson              UND                    3:09.34
  4 Jen St. John                 CONCORDIA              3:15.48
  5 Julie Miller                 CONCORDIA              3:19.81
  6 Florence Warling             UNA                    3:25.03
  7 Vicki Worm                   CONCORDIA              3:26.82
  8 Katie Dippel                 BEMIDJI                3:40.64

Women 3000 Meter Run
================================================================================
        9:30.34  BSA
    Name                    Year School                  Finals
================================================================================
  1 Carrie Mueller               NDSU                  10:39.09
  2 Liz Sorenson                 CONCORDIA             10:51.26
  3 Beth Novak                   NDSU                  10:59.18
  4 Katie Lorentz                UND                   11:04.14
  5 Kourtney Joyce               NDSU                  11:04.85
  6 Renee Frick                  UND                   11:09.94
  7 Lisa Parizek                 NDSU                  11:12.93
  8 Amy Miller                   NDSU                  11:16.28
  9 Kristin Murch                UND                   11:17.39
 10 Casey Schmidt                BEMIDJI               11:30.18
 11 Beth White                   NDSU                  11:30.35
 12 Amber Weinert                NDSU                  11:36.18
 13 Emily Judd                   CONCORDIA             12:10.20
 14 Sara Reinke                  NDSU                  12:22.81
 15 Kjerstin Larson              CONCORDIA             12:28.35

Women 55 Meter Hurdles
===================================================================================
           7.67  BSA
           8.00  AUTO
           8.43  PROV
    Name                    Year School                 Prelims                  H#
===================================================================================
Preliminaries
  1 Beth Morris                  UND                       8.31qPROV              4
  2 Melanie Hoheisel             BEMIDJI                   8.36qPROV              4
  3 Kiki Smith                   NDSU                      8.61q                  2
  4 Kristan Anderson             MSUM                      8.75q                  1
  5 Amy Uthus                    NDSU                      8.90q                  3
  6 Jacinta Kuehn                NDSU                      8.95q                  1
  7 Nicole Plante                CONCORDIA                 8.98q                  2
  8 Kari Nelson                  UND                       8.99q                  2
  9 Kelly Humphries              UNA                       9.07q                  3
 10 Amy Taylor                   BEMIDJI                   9.11q                  4
 11 Tiffany Spriggs              MSUM                      9.15                   3
 12 Emily Tollefson              CONCORDIA                 9.21                   1
 13 Lindsey Augst                NDSU                      9.57                   2
 14 Megan Hamilton               BEMIDJI                   9.63                   2
 15 Tarah Maatz                  CONCORDIA                 9.78                   3
 15 Rachel Bachmeier             NDSU                      9.78                   1
 17 Leah Hegland                 CONCORDIA                10.08                   4

Women 55 Meter Hurdles
===================================================================================
           7.67  BSA
           8.00  AUTO
           8.43  PROV
    Name                    Year School                  Finals                  H#
===================================================================================
Finals
  1 Beth Morris                  UND                       8.40 PROV              2
  2 Melanie Hoheisel             BEMIDJI                   8.43 PROV              2
  3 Kiki Smith                   NDSU                      8.50                   2
  4 Jacinta Kuehn                NDSU                      8.64                   1
  5 Amy Uthus                    NDSU                      8.66                   2
  6 Kari Nelson                  UND                       9.02                   1
  7 Nicole Plante                CONCORDIA                 9.04                   1
  8 Kristan Anderson             MSUM                      9.05                   2
  9 Amy Taylor                   BEMIDJI                   9.06                   1
 10 Kelly Humphries              UNA                       9.11                   1

Women 4x400 Meter Relay
================================================================================
        3:46.22  BSA
        3:46.80  AUTO
        3:56.80  PROV
    School                                               Finals
================================================================================
  1 NORTH DAKOTA STATE UNIVERSITY                       3:51.78 PROV
     1) Nicole Rieck                    2) Kinsey Coles
     3) Shanda Larsen                   4) Angela Wolf
  2 UM-DULUTH                                           3:56.66 PROV
  3 MINNESOTA ST. UNIV.-MOORHEAD                        3:59.44
  4 UNIVERSITY OF NORTH DAKOTA                          4:05.08
  5 NORTHERN STATE UNIVERSITY                           4:06.12
  6 CONCORDIA COLLEGE                                   4:14.86

Women 4x800 Meter Relay
================================================================================
        9:32.10  BSA
    School                                               Finals
================================================================================
  1 NORTH DAKOTA STATE UNIVERSITY                       9:20.16 BSA
  2 MINNESOTA ST. UNIV.-MOORHEAD                       10:34.57
  3 CONCORDIA COLLEGE                                  10:53.58

Women High Jump
================================================================================
        5-10.25  BSA
        5-09.75  AUTO
        5-05.25  PROV
    Name                    Year School                  Finals
================================================================================
  1 Crystal Cummins              NDSU                   5-08.50 PROV       1.73m
  2 Tanya Salter                 MSUM                   5-06.50 PROV       1.68m
  3 Margo Knorr                  NDSU                   5-04.50            1.63m
  4 Lindsey Augst                NDSU                   5-00.50            1.53m
  5 Amber Vaneps                 NDSU                   5-00.50            1.53m
  6 Molly Veenoff                NSU                    4-10.50            1.48m
  6 LeAnn Asche                  NDSU                   4-10.50            1.48m
  8 Karly Rusness                MSUM                   4-10.50            1.48m
  8 Amanda Nagle                 UND                    4-10.50            1.48m
 10 Rachel Bachmeier             NDSU                   4-10.50            1.48m
 -- Lynne Nacke                  UNA                         NH
 -- Maggy Hayden                 MSUM                        NH

Women Pole Vault
================================================================================
       13-00.25  AUTO
       12-03.00  BSA
       11-00.25  PROV
    Name                    Year School                  Finals
================================================================================
  1 Kimberly Hilton              NDSU                  11-05.75 PROV       3.49m
  2 Jessica Roehrick             NDSU                  11-05.75 PROV       3.49m
  3 Dalee Wilkinson              MSUM                  11-05.75 PROV       3.49m
  4 Shelley Borchert             NDSU                  10-11.75            3.34m
  5 Darby Sedler                 UND                   10-11.75            3.34m
  6 Lisa Melland                 NDSU                  10-06.00            3.20m
  7 Tiffany Spriggs              MSUM                   9-06.25            2.90m
  7 Sarah Boese                  UND                    9-06.25            2.90m
  9 Lindsay Kuznia               CONCORDIA              9-00.25            2.74m
 10 Natalie Hanson               CONCORDIA              9-00.25            2.74m
 -- Kelly Havig                  CONCORDIA                   NH
 -- Nicole Maasjo                CONCORDIA                   NH

Women Long Jump
================================================================================
       20-05.25  BSA
       20-02.00  AUTO
       18-04.50 PROV
    Name                    Year School                 Prelims
================================================================================
Preliminaries
  1 Crystal Cummins              NDSU                  19-02.75qPROV       5.86m
  2 Amanda Thieschafer           NDSU                  19-02.50qPROV       5.85m
  3 Cassandra Olson              NDSU                  18-05.75qPROV       5.63m
  4 Amy Uthus                    NDSU                  18-02.00q           5.53m
  5 Jackie Kensinger             UND                   17-06.00q           5.33m
  6 Alicia Mindermann            NDSU                  17-03.00q           5.25m
  7 Tanya Salter                 MSUM                  17-02.00q           5.23m
  7 Kelli Tranby                 CONCORDIA             17-02.00q           5.23m
  9 Brandy Schnabel              NSU                   17-00.00q           5.18m
  9 Kiki Smith                   NDSU                  17-00.00q           5.18m
 11 LeAnn Asche                  NDSU                  16-02.00            4.92m
 12 Rachel Bachmeier             NDSU                  16-01.50            4.91m
 13 Megan Hamilton               BEMIDJI               15-11.00            4.85m
 13 Nicole Plante                CONCORDIA             15-11.00            4.85m
 15 Kari Rosenfeldt              CONCORDIA             15-08.00            4.77m
 16 Emily Tollefson              CONCORDIA             15-07.50            4.76m
 17 Lindsey Augst                NDSU                  15-06.00            4.72m
 18 Margo Knorr                  NDSU                  15-01.00            4.59m
 19 Tarah Maatz                  CONCORDIA             14-05.00            4.39m

Women Long Jump
================================================================================
       20-05.25  BSA
       20-02.00  AUTO
       18-04.50  PROV
    Name                    Year School                  Finals
================================================================================
Finals
  1 Crystal Cummins              NDSU                  19-03.00 PROV       5.86m
  2 Amanda Thieschafer           NDSU                  19-02.50 PROV       5.85m
  3 Cassandra Olson              NDSU                  18-07.25 PROV       5.67m
  4 Kelli Tranby                 CONCORDIA             18-05.00 PROV       5.61m
  5 Amy Uthus                    NDSU                  18-03.25            5.56m
  6 Jackie Kensinger             UND                   17-06.00            5.33m
  7 Alicia Mindermann            NDSU                  17-05.00            5.30m
  8 Tanya Salter                 MSUM                  17-04.50            5.29m
  9 Kiki Smith                   NDSU                  17-00.00            5.18m
 10 Brandy Schnabel              NSU                   16-10.00            5.13m

Women Triple Jump
================================================================================
       42-01.50  BSA
       40-08.75  AUTO
       37-08.75  PROV
    Name                    Year School                  Finals
================================================================================
  1 Cassandra Olson              NDSU                  39-03.75 PROV      11.98m
  2 Jackie Kensinger             UND                   38-02.00 PROV      11.63m
  3 Kristan Anderson             MSUM                  37-06.00           11.43m
  4 Alicia Mindermann            NDSU                  36-04.75           11.09m
  5 Brandy Schnabel              NSU                   34-09.50           10.60m
  6 Kari Rosenfeldt              CONCORDIA             33-05.75           10.20m

Women Shot Put
================================================================================
       51-06.00  BSA
       49-00.50  AUTO
       43-00.25  PROV
    Name                    Year School                  Finals
================================================================================
  1 Leanne Ehrich                NSU                   45-01.50 PROV      13.75m
  2 Crystal Cummins              NDSU                  44-04.00 PROV      13.51m
  3 Talia Merritt                UND                   42-08.50           13.01m
  4 Kelly Humphries              UNA                   39-01.00           11.91m
  5 Erica Eastley                CONCORDIA             38-11.50           11.87m
  6 Megan Salic                  MSUM                  38-09.00           11.81m
  7 Erin Suhonen                 BEMIDJI               36-00.00           10.97m
  8 Rebekah Hoback               CONCORDIA             35-01.00           10.69m
  9 Nicole Irvin                 CONCORDIA             31-03.00            9.52m
 10 Dalee Wilkinson              MSUM                  30-10.00            9.39m
 11 Lindsey Augst                NDSU                  28-11.50            8.82m

Women Weight Throw
================================================================================
       61-03.00  BSA
       60-00.25  AUTO
       50-00.00  PROV
    Name                    Year School                  Finals
================================================================================
  1 Leanne Ehrich                NSU                   54-08.00 PROV      16.66m
  2 Kelly Humphries              UNA                   54-05.00 PROV      16.58m
  3 Megan Salic                  MSUM                  49-09.00           15.16m
  4 Angie Langenbrunner          UMD                   48-04.00           14.73m
  5 Mariah Mougey                CONCORDIA             46-05.00           14.14m
  6 Erica Eastley                CONCORDIA             42-06.00           12.95m
  7 Talia Merritt                UND                   40-04.00           12.29m
  8 Nicole Irvin                 CONCORDIA             40-03.00           12.26m
  9 Erin Suhonen                 BEMIDJI               37-06.00           11.43m
 10 Rebekah Hoback               CONCORDIA             32-03.00            9.82m

Cobber Notables:
PROVISIONAL NATIONAL QUALIFYING:
long jump – Kelli Tranby – 18-5

SCHOOL RECORD:
long jump – Kelli Tranby – 18-5

Cobber All-Time Top 10 Performers additions or improvements:
long jump – Kelli Tranby – 18-5 –Top 10- #1
55 hurdles – Nicole Plante - 8.98 - Top 10-#10

Cobber Personal Records:
200- Emily Tollefson; 500- Susie Kirkham; 800- Kristine Jensen; 1000- Jen St. John, Julie Miller,
Vicki Worm; 3000- Liz Sorenson; 55 hurdles- Nicole Plante, Emily Tollefson, Leah Hegland;
long jump- Kelli Tranby, Nicole Plante, Kari Rosenfeldt; triple jump- Kari Rosenfeldt;
shot put- Rebekah Hoback; weight throw- Nicole Irvin, Rebekah Hoback.



 

This page is maintained by the Concordia Sports Information Office  | sid@cord.edu |