|Cobber Home | Help Us Recruit |
2002-2003 Concordia Women's Track
| News | Schedule/Results | Roster | Records | Women's Track and Field Home | Coaches | 01-02 | 02-03 Men |

2002-03 Concordia Women's Outdoor Track Meet Results
 
Site      Date      Opponent                                      Time 
A          5/03        Masanz Invitational at MSU-M    10:00

RON MASANZ INVITATIONAL 05/03/2003
MSU-Moorhead

FINAL RESULTS

Women 100 Meter Dash
========================================================================
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Angie Pfeiffer Concordia 11.95q 8.4 1
2 Shawna Kern Mary 12.33q 4.8 2
3 Kelli Tranby Concordia 12.48q 8.4 1
4 Katie Rau Mary 12.52q 8.4 1
5 Mel Hoheisel SR Bemidji St. 12.53q 4.8 2
6 Ruth Ezirim Flying M 12.81q 8.4 1
7 Katherine Ahrens Um-Morris 12.85q 4.9 3
7 Kari Rosenfeldt Concordia 12.85q 4.9 3
9 Christina Van 98 Um-Morris 13.07 4.8 2
9 Carla Perry SO Bemidji St. 13.07 4.8 2
11 Katherine Uhlir North Dakota 13.09 4.9 3
12 Amy Uthus North Dakota 13.19 4.9 3
13 Amanda Klimesh Jamestown 13.55 8.4 1
14 Katie Young Concordia 13.86 4.8 2
15 Lizzie Starks Msu-Moorhead 13.92 4.9 3
-- Jacinta Kuehn North Dakota NT 4.8 2
-- Jaci Parks Unattached NT 4.9 3
-- Jill Mostad Jamestown NT 8.4 1

Women 100 Meter Dash
============================================================================
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Shawna Kern Mary 11.99 7.1
2 Angie Pfeiffer Concordia 12.23 7.1
3 Katie Rau Mary 12.53 7.1
4 Mel Hoheisel SR Bemidji St. 12.54 7.1
5 Ruth Ezirim Flying M 12.76 7.1
6 Kari Rosenfeldt Concordia 12.89 7.1
7 Katherine Ahrens Um-Morris 12.90 7.1
-- Kelli Tranby Concordia NT 7.1

Women 200 Meter Dash
===============================================================================
Name Year School Finals Wind H# Points
===============================================================================
1 Angie Pfeiffer Concordia 25.40 4.1 1
2 Angie Wolf North Dakota 25.46 4.1 1
3 Katie Rau Mary 25.94 4.1 1
4 Jacinta Kuehn North Dakota 26.01 4.1 1
5 Mel Hoheisel SR Bemidji St. 26.33 4.0 2
6 Katherine Ahrens Um-Morris 26.86 4.7 3
7 Latifah Kraemer Jamestown 26.94 4.0 2
8 Katherine Uhlir North Dakota 27.06 4.1 1
9 Leah Webinger Um-Morris 27.20 4.0 2
10 Jocelyn Essler North Dakota 27.43 4.0 2
11 Sara Mueller Um-Morris 27.45 4.7 3
12 Emily Tollefson Concordia 27.73 4.0 2
13 Christina Van 98 Um-Morris 28.14 4.7 3
14 Tarah Maatz Concordia 28.30 4.0 2
15 Amanda Klimesh Jamestown 28.67 4.0 2
16 Leah Hegland Concordia 30.08 4.7 3
-- Amy Uthus North Dakota NT 4.1 1
-- Kelli Tranby Concordia NT 4.1 1
-- Heather Lipp Jamestown NT 4.0 2
-- Annie Harden Um-Morris NT 4.7 3
-- Shawna Kern Mary NT 4.1 1

Women 400 Meter Dash
==========================================================================
Name Year School Finals H# Points
==========================================================================
1 Angie Wolf North Dakota 58.76 1
2 Heather Lipp Jamestown 1:00.70 1
3 Jocelyn Essler North Dakota 1:01.48 1
4 Sara Mueller Um-Morris 1:01.50 1
5 Latifah Kraemer Jamestown 1:02.61 2
6 Leah Webinger Um-Morris 1:04.58 2
7 Annie Harden Um-Morris 1:05.44 2
-- hurdles Kristine 41 Concordia NT 2
-- Shawna Kern Mary NT 1
-- Kari Rosenfeldt Concordia NT 2
-- Jaci Parks Unattached NT 2
-- Femi Kehinde Mary NT 1

Women 800 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Liz Tracy North Dakota 2:20.45
2 Carrie Fransen Concordia 2:22.97
3 Natalie Hanson Concordia 2:23.16
4 Heather Schuster Msu-Moorhead 2:23.85
5 Jaime Petsch St. Cloud St 2:24.22
6 Michel Maurer Jamestown 2:29.16
7 Erin Tuss Jamestown 2:30.06
8 Sarah Thome Msu-Moorhead 2:30.88
9 Kerri Larson Msu-Moorhead 2:32.76
10 Jeni Ching North Dakota 2:33.85
11 Brianna Johansen Um-Morris 2:35.48
12 Paige Ferguson SO Bemidji St. 2:35.73
13 Camille Flanders Um-Morris 2:39.55
14 Casie schmidt Bemidji St. 2:42.35
15 Erin Gravalin Msu-Moorhead 2:43.25
16 Kelly Bierwerth Um-Morris 2:44.87
17 Reyne Lauer Msu-Moorhead 2:53.36
18 Jami Peterson JR Bemidji St. 2:53.83
19 Katie Dipple JR Bemidji St. 2:55.51
-- Erin Anderson Concordia NT
-- Tara McAvena Dickinson St NT
-- Jaci Thomforde SO Bemidji St. NT

Women 1500 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Lisa Owen Concordia 5:06.62
2 Martha Miltich Jr Bemidji St. 5:10.79
3 Jeni Ching North Dakota 5:14.62
4 Kourtney Joyce North Dakota 5:19.54
5 Tonya Anderson North Dakota 5:20.39
6 Alicia Mendez Um-Morris 5:21.16
7 Cheri Ewert Jamestown 5:26.60
8 Carrie Donaldson Jamestown 5:27.70
9 Jennifer Tollefsrud Jamestown 5:29.16
10 Rebekah Rounds Concordia 5:33.34
11 Diane Nelson Msu-Moorhead 5:34.98
12 Erin Anderson Concordia 5:43.75
13 Florence Warling Unattached 6:04.71
-- Nikki Guck Jamestown NT
-- Danielle Feist North Dakota NT
-- Vicki Worm Concordia NT
-- Jen Bremser Concordia NT
-- Jen St. 35 Concordia NT
-- Emily Judd Concordia NT
-- Lisa Nayes Jamestown NT
-- Michel Maurer Jamestown NT
-- Jaime Petsch St. Cloud St NT

Women 5000 Meter Run
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Sara Mueller Um-Morris 19:53.58
2 Amber Weinert North Dakota 20:13.43
3 Beth Novak North Dakota 20:17.54
4 Amy Miller North Dakota 20:21.13
5 Beth White North Dakota 20:47.57
6 Emily Judd Concordia 20:53.71
7 Jen Bremser Concordia 21:53.08
8 Vicki Worm Concordia 21:55.77
9 Florence Warling Unattached 23:44.35
-- Lisa Nayes Jamestown NT

Women 100 Meter Hurdles
========================================================================
Name Year School Prelims Wind H#
========================================================================
Preliminaries
1 Karla Fandrich Mary 14.62q 4.1 1
2 Danielle Simons St. Cloud St 14.65q 4.1 1
3 Jacinta Kuehn North Dakota 14.74q 3.9 2
4 Mel Hoheisel SR Bemidji St. 15.17q 3.9 2
5 Amy Uthus North Dakota 15.22q 4.1 1
6 Shawna Kern Mary 15.34q 3.9 2
7 Emily Tollefson Concordia 15.99q 4.1 1
8 Amberly Stephens Jamestown 16.34q 3.9 2
9 Tarah Maatz Concordia 16.49 4.1 1
10 Meg Hamilton SO Bemidji St. 16.83 3.9 2
11 Kari Pankow Jamestown 16.84 3.9 2
12 Leah Hegland Concordia 17.12 4.1 1
-- Margo Knorr North Dakota NT 4.1 1
-- Lindsey Augst North Dakota NT 3.9 2

Women 100 Meter Hurdles
============================================================================
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
Finals
1 Karla Fandrich Mary 14.63 7.3
2 Jacinta Kuehn North Dakota 14.73 7.3
3 Danielle Simons St. Cloud St 14.83 7.3
4 Shawna Kern Mary 14.92 7.3
5 Mel Hoheisel SR Bemidji St. 14.97 7.3
6 Amy Uthus North Dakota 15.53 7.3
7 Amberly Stephens Jamestown 15.57 7.3
8 Emily Tollefson Concordia 16.73 7.3

Women 400 Meter Hurdles
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Amy Dombrovski St. Cloud St 1:05.28
2 Jaci Parks Unattached 1:07.53
3 Danielle Simons St. Cloud St 1:09.41
4 Emily Barenthsen Jamestown 1:10.81
5 Katie Goehring Jamestown 1:12.33
6 Karla Fandrich Mary 1:13.06
7 Erin Pesta Msu-Moorhead 1:15.73
-- Lindsey Wilmes Mary NT

Women 3000 Meter Steeplechase
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Lisa Parizek North Dakota 11:55.95
2 Liz Sorenson Concordia 12:22.85
3 Julie Miller Concordia 12:28.06
4 Lisa Nayes Jamestown 12:37.96
5 Camille Flanders Um-Morris 12:56.16
6 Josie Muzquiz SR Bemidji St. 13:08.73
7 Kelly Bierwerth Um-Morris 13:34.12
8 Kerry Plath Msu-Moorhead 14:44.42

Women 4x100 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 Concordia 50.62
2 Jamestown College 52.07
-- Bemidji State NT
-- North Dakota State NT

Women 4x400 Meter Relay
=======================================================================
School Finals Points
=======================================================================
1 St. Cloud State 4:14.74
2 Msu-Moorhead 4:18.08
3 Concordia 4:18.54
4 Jamestown College 4:36.32
5 Concordia 'B' 4:50.09
-- North Dakota State NT

Women High Jump
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Crystal Cummins North Dakota 5-05.00
2 Stacy Baumbach St. Cloud St 5-03.00
2 Amber Vaneps North Dakota 5-03.00
2 Tanya Salter Msu-Moorhead 5-03.00
2 Jackie Waa Jamestown 5-03.00
6 Kara McGuinness Unattached 5-01.00
6 Karla Fandrich Mary 5-01.00
8 Shannon Hirst Lake Region 4-11.00
8 LeAnn Asche North Dakota 4-11.00
8 Kari Pankow Jamestown 4-11.00
8 Tia dolecheck Mary 4-11.00
12 Maggy Hayden Msu-Moorhead 4-09.00
-- Lindsey Augst North Dakota NH
-- Julie Johnson Und NH
-- Margo Knorr North Dakota NH

Women Pole Vault
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Jessica Roehrick North Dakota 12-01.00
2 Kimberly Hilton North Dakota 12-01.00
3 Jodi Tarasewicz St. Cloud St 11-06.00
4 Jodi Rosborough St. Cloud St 11-06.00
5 Michelle Monson Jamestown 11-06.00
6 Lisa Melland North Dakota 11-00.00
6 Shelley Borchert North Dakota 11-00.00
7 Lindsay Kuznia Concordia 11-00.00
8 Dalee Wilkinson Msu-Moorhead 11-00.00
10 Jill Mostad Jamestown 10-00.00
10 Melissa Bachman St. Cloud St 10-00.00
12 Sara Steffen St. Cloud St 9-06.00
13 Karla Solum Concordia 8-06.00
13 Emily Hall Concordia 8-06.00
13 Jessica Petersen Jamestown 8-06.00
-- Sara Lencowski Unattached NH
-- Natalie Hanson10'4 Concordia NH
-- Nicole Maasjo Concordia NH
-- Renee Splichal Concordia NH
-- Kelly Grout FR Bemidji St. NH
-- Kelly Havig Concordia NH

Women Long Jump
============================================================================
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 Kelli Tranby Concordia 17-08.00 NWI
2 Tanya Salter Msu-Moorhead 17-06.25 NWI
3 Jessica Deringer Mary 17-01.50 NWI
4 Amberly Stephens Jamestown 16-11.50 NWI
4 Annie Knierim Concordia 16-11.50 NWI
4 Alicia Mindermann North Dakota 16-11.50 NWI
7 Amy Uthus North Dakota 16-10.50 NWI
8 Lindsay Pawlyk Flying M 16-07.00 NWI
9 LeAnn Asche North Dakota 16-01.25 NWI
10 Jenny Bakkum Jamestown 15-08.50 NWI
11 Kari Rosenfeldt Concordia 15-07.75 NWI
12 Meg Hamilton SO Bemidji St. 15-03.75 NWI
12 Katie Young Concordia 15-03.75 NWI
14 Emily Tollefson Concordia 15-02.75 NWI
15 Lashae Michels Mary 14-04.75 NWI
16 Lacy Hanson Jamestown 13-11.00 NWI
-- Cassandra Olson North Dakota ND NWI
-- Jamie Olson Mary ND NWI
-- Crystal Cummins North Dakota ND NWI

Women Triple Jump
============================================================================
Name Year School Finals Wind Points
============================================================================
1 Ruth Ezirim Flying M 38-02.25 4.4
2 Jessica Deringer Mary 37-09.75 5.4
3 Alicia Mindermann North Dakota 36-03.25 NWI
4 Lindsay Pawlyk Flying M 35-10.50 NWI
5 Lashae Michels Mary 35-06.50 NWI
6 Kristan Anderson Msu-Moorhead 34-07.75 NWI
7 Annie Knierim Concordia 34-06.75 NWI
8 Kara McGuinness Unattached 33-09.75 NWI
9 Jackie Waa Jamestown 33-01.00 NWI
10 Jamey Olson Mary 32-09.75 NWI
11 Jenny Bakkum Jamestown 32-01.50 NWI
12 Lacy Hanson Jamestown 30-00.75 NWI

Women Shot Put
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Tiffany Barber Usd 42-01.75
2 Megan Salic Msu-Moorhead 41-09.00
3 Susan Chamberlin Usd 40-11.00
4 Rachel Kijak St. Cloud St 39-02.75
5 Julie Warneke St. Cloud St 37-06.25
5 Starla Baird Usd 37-06.25
7 Ann Johnson Msu-Moorhead 36-09.50
8 Sara Olson FR Bemidji St. 35-08.00
9 Erica Eastley Concordia 34-08.75
10 Erin Suhonen Bemidji St. 34-04.00
-- Kassidi Myrick Usd ND
-- Crystal Cummins North Dakota ND
-- Belinda Eastlack Msu-Moorhead ND
-- Amberly Stephens Jamestown ND
-- Rebekah Hoback Concordia ND
-- Talia Merritt Und ND
-- Jessica Chase Jamestown ND

Women Discus Throw
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Mariah Mougey Concordia 139-10
2 Kassidi Myrick Usd 139-09
3 Rachel Kijak St. Cloud St 129-06
4 Julie Warneke St. Cloud St 124-05.50
5 Megan Salic Msu-Moorhead 122-04
6 Erin Suhonen Bemidji St. 118-11
7 Karla Solum Concordia 117-07.50
8 Shantel Penn Jamestown 116-04
9 Mikala Larsen Usd 113-08
10 Ann Johnson Msu-Moorhead 113-07
11 Tennille Penn Jamestown 113-06.50
12 Jessica Chase Jamestown 108-01
13 Kristen Otterson St. Cloud St 107-08
14 Rebekah Hoback Concordia 107-02.50
-- Nicole Irvin Concordia ND
-- Erica Eastley Concordia ND
-- Kaila Krebsbach Jamestown ND
-- Belinda Eastlack Msu-Moorhead ND
-- Talia Merritt Und ND

Women Hammer Throw
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Belinda Eastlack Msu-Moorhead 185-00
2 Mariah Mougey Concordia 164-07
3 Kassidi Myrick Usd 161-08
4 Angie Langenbrunner Um-Duluth 155-06
5 Megan Salic Msu-Moorhead 152-05
6 Susan Chamberlin Usd 144-00
7 Tiffany Barber Usd 142-11
8 Nicole Irvin Concordia 127-01.50
9 Erica Eastley Concordia 126-05.50
10 Ann Johnson Msu-Moorhead 118-07.50
11 Rachel Kijak St. Cloud St 114-10.50
12 Rebekah Hoback Concordia 111-01.50
13 Mikala Larsen Usd 109-05
14 Kristen Otterson St. Cloud St 109-04
15 Erin Suhonen Bemidji St. 108-08.50
16 Tennille Penn Jamestown 108-01
17 Sara Olson FR Bemidji St. 107-05
-- Julie Warneke St. Cloud St ND
-- Starla Baird Usd ND

Women Javelin Throw
=======================================================================
Name Year School Finals Points
=======================================================================
1 Nicole Plante Concordia 39.25m
2 Erica Eastley Concordia 37.66m
3 Andretta Erickson North Dakota 36.90m
4 Kari Pankow Jamestown 34.60m
5 Jessica Petersen Jamestown 34.10m
6 Amy Loff Jamestown 33.21m
7 Lora Schauer North Dakota 31.00m
8 Mikala Larsen Usd 26.80m
9 Lacy Hanson Jamestown 26.40m
10 Karla Solum Concordia 23.90m
-- Kassidi Myrick Usd ND
-- Amberly Stephens Jamestown ND
-- Rhiannon Grimm Concordia ND
-- Lindsay Kuznia Concordia ND
-- Sara Olson FR Bemidji St. ND
-- Kristan Anderson Msu-Moorhead ND
-- Tracy Bochee Msu-Moorhead ND
-- Rebekah Hoback Concordia ND
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 



 

This page is maintained by the Concordia Sports Information Office  | sid@cord.edu |