| Cobber Home | Help Us Recruit |
1999 Cobber Men's Track and Field
| Schedule/Results | Roster | Track Home | Coach | 1998 Season | Women's 99 Season |

1999 Concordia Men's Track and Field Rosters
| Alphabetical | by Class | by Event | Seniors | Juniors | Sophomores | Freshmen |
| Minnesota | North Dakota | Other States and Countries | Majors | E-Mail & Phones |

mtr99rost-major
Name First Last Gr H'town St Major Minor
Gabe Arntson Gabe Arntson Jr. Truman MN

Mark Aslakson Mark Aslakson Sr. Parshall ND Business
Micah Benson Micah Benson Jr. Moorhead MN

Josh Bergeron Josh Bergeron Jr. Anoka MN Chem Biology
Jeremy Blake Jeremy Blake Sr. Moorhead MN

Jason Braaten Jason Braaten So. Dent MN

Scott Broughton Scott Broughton Fr. Park Rapids MN

Dan Buchholz Dan Buchholz Sr. Moorhead MN

Scott Chastek Scott Chastek Fr. Glencoe MN Nursing
Len Crouse Len Crouse So. Hazen ND

Dave Dahlseng Dave Dahlseng Fr. Cyrus MN Psychology
Joseph Dauner Joseph Dauner Fr. Hawley MN

Chris Davison Chris Davison Fr. Tintah MN Physics Business
Steven Edlund Steven Edlund So. Cyrus MN

Andrew Fritz Andrew Fritz So. Perham MN

Justin Gall Justin Gall So. Moorhead MN

Chris Goebel Chris Goebel So. Albany MN

Nathan Gustafson Nathan Gustafson Fr. Roseau MN Optometry Business
Trent Hagen Trent Hagen Fr. Pelican Rapids MN

Lucas Harmon Lucas Harmon Jr. Scobey MT Business Admin
Jeff Hertel Jeff Hertel So. Fargo ND

Tim Hiesterman Tim Hiesterman So. Deer Lodge MT

Ben Holm Ben Holm Fr. Gillette WY

Scott Holthusen Scott Holthusen Jr. Wahpeton ND

Lucas Isaacson Lucas Isaacson Fr. Edgeley ND Undecided
Josh Johnson Josh Johnson So. Moorhead MN

Matt Jorgenson Matt Jorgenson So. Paynesville MN

Scott Jorgenson Scott Jorgenson So. Fargo ND

Jason Karls Jason Karls Fr. Billings MT Psychology
Brian Kesselring Brian Kesselring Sr. Fargo ND

Brian Klug Brian Klug Fr. Alexandria MN Physical Therapy
Jason Kohlwey Jason Kohlwey So. Eagan MN

Trevor Krieger Trevor Krieger Jr. Billings MT Biology Athletic Training
Brandon Landin Brandon Landin So. Warroad MN

Josh Lowman Josh Lowman Sr. Fargo ND

Marcus Ludtke Marcus Ludtke So. Albert Lea MN

Scott Maanum Scott Maanum Fr. Park Rapids MN Biology
Jon Machayya Jon Machayya So. Valley City ND Biology Chem
Mike McDonald Mike McDonald Fr. Baxter MN

Kyle McDougall Kyle McDougall Fr. Glencoe MN Elem Ed
Darren McKigney Darren McKigney Jr. Villard MN

Joel Nelson Joel Nelson So. Fargo ND

Rob Nick Rob Nick Sr. Moorhead MN

Greg North Greg North Jr. Fertile MN

Doug Paulson Doug Paulson Jr. Cambridge MN

Nels Paulson Nels Paulson Jr. Cambridge MN

Paul Poduska Paul Poduska Fr. Fort Collins CO

Brad Ragan Brad Ragan Fr. Bismarck ND Biology
Matt Raml Matt Raml Jr. St. Cloud MN

Brett Ramstad Brett Ramstad So. Fargo ND

Josh Rhode Josh Rhode Sr. Conover WI

Noah Rounds Noah Rounds So. Bigfork MN

Bernardo Salcido Bernardo III Salcido Fr. Bakersfield CA Pre-Med
Joe Schmidgall Joe Schmidgall Fr. Morris MN Undecided
Derek Schwegel Derek Schwegel Fr. St. Joseph MN

Tim Sevcik Tim Sevcik Fr. Northfield MN Biology
Andy Shaffer Andy Shaffer Fr. Monticello MN

Chaz Shields Chaz Shields Fr. Fridley MN Biology
Courtney Smith Courtney Smith Fr. Harris MN

James Springer James Springer Jr. Minot ND

Brian Stotts Brian Stotts Fr. Maple Grove MN French, German
Adam Strainer Adam Strainer So. East Helena MT

Steve Strittmatter Steve Strittmatter Fr. Oriska MN

Jeff Swanson Jeff Swanson Sr. Medina MN

Aaron Tomhave Aaron Tomhave Fr. Moorhead MN Elem Ed Math
Ernst Visscher Ernst Visscher Sr. Bozeman MT

Nico Zbanik Nico Zbacnik Fr. Roseville MN Elem Ed

Head Coach: Garrick Larson 6th Year
Assistant Coaches: Marv Roeske, Peter Benson, Dale Hertel, John Tomaszewski,
                              Evonne Vaplon, Brent Parmer, Chris Baxter, Dennis Hogan
Student Manager: Katy Hansen
 
 
 

This page is maintained by the Concordia Sports Information Office pyle@cord.edu