2007 Men's Track & Field Roster & Bios
Name
Yr.
Event
Hometown/High School
Steve Astrup Jr. Middle Distance Dilworth, Minn./Moorhead
Jeff Bakke Fr. Sprints/Jumps Grand Forks, N.D./Red River
So.
Middle Distance
Fargo, N.D./Oak Grove
So.
Throws
Lisbon, N.D./Lisbon
Sr.
Distance
Mankato, Minn./Mankato Loyola
Xavier Carroll Fr. Sprints/Jumps El Cajon, Calif./Grossmont
So.
Multi-Events
Bejou, Minn./Mahnomen
James Flaa Fr. Multi-Events New Hope, Minn./Armstrong
So.
Javelin
Shelby, Mont./Shelby
Cortez Galmore Sr. Sprints Chicago, Ill./Taft
Jr.
Sprints
Waubun, Minn./Waubun
So.
Distance
Lisbon, N.D./Lisbon
Sr.
Sprints/Multi
Crookston, Minn./Crookston
Jr.
Distance
Wadena, Minn./Wadena-Deer Creek
So.
Sprints/Jumps
Fargo, N.D./Oak Grove
Eric Juven Fr. Middle Distance Moorhead, Minn./Moorhead
Jr.
Distance
Oakdale, Minn./Tartan
Richard Lembcke Fr. Sprints/Jumps Donnelly, Minn./Morris Area
Fr.
Multi-Events
Billings, Mont./Billings
Chas Mathers Fr. Middle Distance Sunderland, Mass./Mohawk Trail
So.
Distance
Paynesville, Minn./Paynesville
Nicholas Meseck Fr. Jumps/Sprints Madison, Minn./Lac Qui Parle Valley
So.
Throws
North Branch, Minn./North Branch
Bryan Oelkers Sr. Distance Hayfield, Minn./ Hayfield
Sr.
Jumps
Brainerd, Minn./Brainerd
Perry Patterson Fr. Multi-Events Ham Lake, Minn./Blaine
Mitch Paumen Fr. Jumps Buffalo, Minn./Buffalo
Sr.
Multi-Events
Howard Lake, Minn./H.Lake-Waverly
Jr.
Distance
Mazeppa, Minn./Zumbrota-Mazeppa
So.
Sprints
Georgetown, Guyana/Queens's Coll.
Andrew Raske Fr. Sprints Glencoe, Minn./Glencoe-Silver Lake
Mike Reponen Fr. Middle Distance Baxter, Minn./Brainerd
Jason Sather Fr. Jumps Plymouth, Minn./Armstrong
Ben Saunders Fr. Hurdles Willmar, Minn./Willmar
Jr.
Sprints
Lewistown, Mont. /Fergus
So.
Multi-Events
Fergus Falls, Minn./Fergus Falls
Marly Simmons Fr. Hurdles/Jumps Detroit Lakes, Minn./Detroit Lakes
Jr.
Sprints/Jumps
Staples, Minn./Staples-Motley
Brady VanderVelde Fr. Multi-Events Appleton, Minn./Lac Qui Parle Valley
Dustin Weege Jr. Distance Buffalo, Minn./Buffalo
So.
Sprints
Appleton, Wis./Appleton
Orea Wright Jr. Sprints Minneapolis, Minn./Brooklyn Center
Isaac Ydstie Fr. Distance North Mankato, Minn./Mankato West
Josh Ydstie Fr. Distance Milbank, S.D./Milbank

 

Coaching Staff:

Head Coach: Garrick Larson (14th Season)

Assistant Coaches: Marv Roeske -  Hurdles and Javelin, Chris Baxter - Pole Vault,  Dan Buchholz - Jumps, Belinda Eastlack - Throws, Nathan Lodermeier - Distance