Women's Cobber Open

Concordia College-Moorhead, MN

January 29, 2011

Click on the "event" links to move about the results. Use the Find option of your browser to find someone's name or team.

Click here for data on Men



60 | 60H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | 4X800 | DMR | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT PEN | Top

60 Meter 1 Nicketa Coombs, Jr, University of Mary 7.85 H1 2 Kayla Montgomery, Jr, University of Mary 8.06 H1 3 Kristyn Nelson, Jr, University of Mary 8.11 H1 4 Amy Havelange, So, Minn State Moorhead 8.26 H2 5 Ashley Larva, So, Bemidji State 8.29 H1 6 Leah Parker, Jr, Minnesota Morris 8.30 H3 7 Jill Steinwand, So, Minn State Moorhead 8.40 H2 8 Samantha Risan, Fr, Concordia Moorhead 8.45 H1 9 Morgan Ihmels, Fr, University of Mary 8.46 H2 10 Taylor Sautbine, So, Bemidji State 8.46 H2 11 Miranda Fehilly, Sr, University of Mary 8.47 H2 12 Beth Jochim, Fr, Valley City State 8.48 H6 13 Keely Gross, Fr, Jamestown 8.57 H2 14 Rachel Tisdale, Fr, Concordia Moorhead 8.59 H4 15 Natalie Decker, So, Concordia Moorhead 8.62 H4 16 Abbey Aide, So, Minot State 8.66 H4 17 Shanice Hart, Fr, Minot State 8.66 H5 18 Allie Helterbran, Fr, Minot State 8.68 H4 19 Brandy Schimelfenig, Fr, Jamestown 8.71 H3 20 Hope Carr, Fr, Jamestown 8.74 H3 21 Sara Parsons, So, Concordia Moorhead 8.75 H3 22 Kayla Schumacher, Fr, Jamestown 8.76 H3 23 LeAnn Wagner, Fr, Bemidji State 8.79 H5 24 Kari Ludwig, So, Concordia Moorhead 8.79 H4 25 Hanna Johnsen, Fr, Minot State 8.80 H5 26 Jamie MacFarlane, Fr, Minot State 8.82 H6 27 Courtney Oliver, So, Jamestown 8.87 H5 28 Kendra Cobb, Jr, Bemidji State 8.87 H6 29 Beth Segerholm, So, Jamestown 8.91 H5 30 Creanna Butler Joyner, Fr, Minnesota Morris 8.99 H5 31 Tasha Benjamin, Fr, Jamestown 9.00 H6 32 Andrea Gellerman, Fr, Minnesota Morris 9.12 H6 33 Kaylin Ness, Fr, Concordia Moorhead 9.24 H5 34 Marisa Olgrady, Fr, Bemidji State 9.25 H6 35 Ashley Kassenborg, Fr, Valley City State 9.26 H6 36 Lisa Williams, Fr, Bemidji State 9.41 H4
60 | 60H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | 4X800 | DMR | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT PEN | Top

60 Meter Hurdles 1 Janet Johnson, Fr, University of Mary 8.85 H1 2 Kristyn Nelson, Jr, University of Mary 9.05 H1 3 Melissa Walker, So, University of Mary 9.30 H1 4 Sarah Skipper, Sr, Jamestown 9.38 H1 5 Ashley Larva, So, Bemidji State 9.61 H2 6 Taylor Sautbine, So, Bemidji State 9.84 H2 7 Hope Carr, Fr, Jamestown 10.42 H2 8 Kayla Schumacher, Fr, Jamestown 10.47 H3 9 Allison Opp, Fr, University of Mary 10.54 H1 10 Pearl Walker, Sr, Bemidji State 10.58 H3 11 Kallie Merrill, Sr, Jamestown 10.61 H3 12 Melissa Denler, Fr, Minnesota Morris 10.66 H2 13 Olivia Decker, Fr, Concordia Moorhead 10.71 H4 14 LeAnn Wagner, Fr, Bemidji State 10.75 H3 15 Rachel Harder, So, Minnesota Morris 10.98 H2 16 Dani Warren, Jr, Minot State 11.13 H4 17 Anna Fuka, Fr, Valley City State 11.43 H4 18 Kristin Boyum, So, Concordia Moorhead 11.63 H4 19 Amy Field, Fr, Valley City State 13.19 H4
60 | 60H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | 4X800 | DMR | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT PEN | Top

200 Meter 1 Kristen Stewart, Sr, University of Mary 25.17 H1 Olson Forum Record 2 Kayla Montgomery, Jr, University of Mary 25.66 H1 3 Nicole Hall, So, Minn State Moorhead 26.46 H1 4 Amy Havelange, So, Minn State Moorhead 26.55 H1 5 Kristina Anderson, Sr, Minn State Moorhead 27.05 H1 6 Emily Black, Sr, North Dakota State 27.22 H1 7 Courtney French, Jr, North Dakota State 27.26 H1 8 Gina Weiss, Fr, Concordia Moorhead 27.37 H1 9 Taylor Tuomey, So, Minot State 28.00 H1 10 Morgan Ihmels, Fr, University of Mary 28.21 H1 11 Hope Carr, Fr, Jamestown 28.54 H1 12 Sara Parsons, So, Concordia Moorhead 28.63 H1 13 Ashlee Crump, Fr, Minot State 28.74 H1 14 Samantha Risan, Fr, Concordia Moorhead 28.79 H1 15 Nikki Iverson, Unat 28.86 H1 16 Beth Segerholm, So, Jamestown 28.91 H1 17 Hanna Johnsen, Fr, Minot State 28.93 H1 18 Abbey Aide, So, Minot State 28.96 H1 19 Brandy Schimelfenig, Fr, Jamestown 29.02 H1 20 Shanice Hart, Fr, Minot State 29.12 H1 21 Kayla Schumacher, Fr, Jamestown 29.40 H1 22 Rachel Tisdale, Fr, Concordia Moorhead 29.44 H1 23 Jamie MacFarlane, Fr, Minot State 29.56 H1 24 Rachel Harder, So, Minnesota Morris 29.79 H1 25 Ashley Cooper, Jr, Jamestown 30.05 H1 26 Kari Ludwig, So, Concordia Moorhead 30.13 H1 27 Caitlin Daggett, Fr, Concordia Moorhead 30.28 H1 28 Samantha Krause, Fr, Concordia Moorhead 30.32 H1 29 Melissa Denler, Fr, Minnesota Morris 30.33 H1 30 Kaylin Ness, Fr, Concordia Moorhead 30.54 H1 31 Tasha Benjamin, Fr, Jamestown 30.66 H1 32 Kaitlyn Boily, Sr, Concordia Moorhead 30.96 H1 33 Dani Warren, Jr, Minot State 31.07 H1 34 Andrea Gellerman, Fr, Minnesota Morris 31.25 H1 35 Ashley Kassenborg, Fr, Valley City State 31.94 H1 36 Amy Field, Fr, Valley City State 34.15 H1
60 | 60H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | 4X800 | DMR | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT PEN | Top

400 Meter 1 Kristi Buerkle, Sr, Bemidji State 56.53 H1 Olson Forum Record 2 Nicketa Coombs, Jr, University of Mary 57.98 H1 3 Kristen Stewart, Sr, University of Mary 58.15 H1 4 Kendra Mooberry, So, Minn State Moorhead 59.89 H1 5 Kayla Montgomery, Jr, University of Mary 60.23 H1 6 Emily Black, Sr, North Dakota State 60.45 H1 7 AnnaLiesa Fauth, Sr, Jamestown 60.80 H2 8 Sarah Skipper, Sr, Jamestown 61.46 H2 9 Courtney French, Jr, North Dakota State 61.82 H2 10 Amy Wulff, So, Minn State Moorhead 62.99 H3 11 Kaydian Jones, Fr, North Dakota State 63.11 H2 12 Kayla Byle, Fr, Jamestown 64.13 H3 13 Kallie Merrill, Sr, Jamestown 65.65 H3 14 Megan Hoffman, So, Concordia Moorhead 66.09 H2 15 Anna Peterson, Fr, Minnesota Morris 67.25 H3 16 Samantha Krause, Fr, Concordia Moorhead 70.10 H3 17 Kaitlyn Boily, Sr, Concordia Moorhead 72.03 H3
60 | 60H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | 4X800 | DMR | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT PEN | Top

600 Meter 1 Marissa Curry, Sr, Jamestown 1:40.85 H1 2 Megan Jenkins, So, University of Mary 1:41.97 H1 3 Nicole Hall, So, Minn State Moorhead 1:42.26 H1 4 Kristina Anderson, Sr, Minn State Moorhead 1:43.23 H1 5 Callie Christianson, Fr, Concordia Moorhead 1:44.06 H2 6 Amy Hellickson, Jr, Minn State Moorhead 1:44.69 H1 7 Michelle Ohman, So, Bemidji State 1:45.25 H1 8 Anna Fuka, Fr, Valley City State 1:45.62 H2 9 Kristiana Sather, Jr, Concordia Moorhead 1:45.90 H2 10 Paige Rygg, Fr, Concordia Moorhead 1:47.29 H2 11 MacKenzie Haupert, Fr, Bemidji State 1:48.50 H2 12 Daina Kolstad, So, University of Mary 1:48.98 H1 13 Kaia Lunde, So, Concordia Moorhead 1:53.77 H2 14 Jessica Marken, Fr, Concordia Moorhead 1:58.15 H2
60 | 60H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | 4X800 | DMR | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT PEN | Top

800 Meter 1 Madeline Hornung, So, Jamestown 2:24.56 H1 2 Aleona Reyes, Fr, Jamestown 2:25.31 H1 3 Kirsten Maras, Jr, Bemidji State 2:27.26 H1 4 Maila Lucht, Fr, Minot State 2:30.70 H1 5 Mallory Souder, Jr, Jamestown 2:30.79 H1 6 Erin Leier, Fr, Valley City State 2:33.12 H2 7 Emma Ranum, So, Concordia Moorhead 2:33.46 H1 8 Bernie Bachel, So, Jamestown 2:35.11 H1 9 Pearl Walker, Sr, Bemidji State 2:36.98 H2 10 Stephanie Deutsch, Fr, Minot State 2:38.14 H2 11 Katie Barkley, Fr, Concordia Moorhead 2:40.18 H2 12 Zoe Bergstrom, Fr, Minnesota Morris 2:41.86 H2 13 Melissa Kloek, Sr, Minnesota Morris 2:47.17 H2 14 Emily Irey, Fr, Minnesota Morris 2:50.33 H2 15 Samantha Everson, Fr, Concordia Moorhead 2:56.94 H2
60 | 60H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | 4X800 | DMR | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT PEN | Top

1000 Meter 1 Genna Ironi, Sr, Bemidji State 3:13.68 H1 2 Morgan Christian, Fr, Concordia Moorhead 3:17.39 H1 3 Maggie Moen, Fr, University of Mary 3:24.34 H1 4 Alison Hougen, Jr, Bemidji State 3:25.32 H1 5 Brooke Schlotterback, So, Concordia Moorhead 3:29.22 H1 6 Kelsey Lambrecht, Fr, University of Mary 3:30.43 H1 7 Maddie Covington, So, Concordia Moorhead 3:34.90 H1 8 Julie Bonham, Fr, Minnesota Morris 3:36.65 H1 9 Maddy Gehrig, Fr, Minnesota Morris 3:39.00 H1 10 Alicia Beattie, Fr, Minnesota Morris 3:39.06 H1
60 | 60H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | 4X800 | DMR | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT PEN | Top

Mile 1 Katie Conlon, Jr, Jamestown 5:03.55 H1 2 Marissa Dahlquist, Sr, North Dakota State 5:12.74 H1 3 Kelly Pechous, Unat 5:23.21 H1 4 Linda Keller, So, Minnesota Morris 5:25.95 H1 5 Britney Barnett, Sr, Concordia Moorhead 5:32.84 H1 6 Elisabeth Hanson, So, Concordia Moorhead 5:34.52 H1 7 Brooke Schlotterback, So, Concordia Moorhead 5:37.45 H1 8 Hannah Knickerbocker, Fr, Concordia Moorhead 5:44.75 H1 9 Maggie Moen, Fr, University of Mary 5:48.49 H2 10 Kelsey Lambrecht, Fr, University of Mary 5:50.89 H2 11 Bernie Bachel, So, Jamestown 5:53.31 H2 12 Gemma Miltich, Jr, Minnesota Morris 5:56.76 H2 13 Maddie Covington, So, Concordia Moorhead 6:06.22 H2 14 Emily Irey, Fr, Minnesota Morris 6:06.90 H2 15 Rachel Bickford, Sr, Jamestown 6:19.65 H1 16 Sonja Smidt, Jr, Minnesota Morris 6:22.20 H2 17 Christine Hoffman, Fr, Minnesota Morris 6:29.96 H2 18 Cristina Montanez, Jr, Minnesota Morris 6:45.09 H2 19 Kayla Johnson, Fr, Concordia Moorhead 7:27.78 H2
60 | 60H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | 4X800 | DMR | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT PEN | Top

3000 Meter 1 Anna VanWechel, Unat 10:20.81 H1 2 Alyson Piccolo, Sr, University of Mary 10:52.11 H1 3 Jessica Duenich, Fr, University of Mary 11:11.89 H1 4 Caitlyn Stein, So, University of Mary 11:11.94 H1 5 Hannah Knickerbocker, Fr, Concordia Moorhead 11:20.79 H1 6 Megan Ackerman, Fr, Minn State Moorhead 11:37.95 H1 7 Kaylee Litch, Fr, Minn State Moorhead 11:44.05 H1 8 Rachel Pedersen, Sr, Concordia Moorhead 11:53.53 H1 9 Kelly Brammer, Fr, Minn State Moorhead 11:54.76 H1 10 Tiffany Jaeger, Fr, Minot State 11:59.72 H1 11 Hailey Brenden, Sr, Concordia Moorhead 12:16.13 H1 12 Jocelyn Fetsch, So, Concordia Moorhead 12:43.00 H1 13 Mirelys Pizarro, Fr, Minot State 13:00.29 H1 14 Heather Stanton, Fr, Concordia Moorhead 13:07.39 H1 15 Kate Campbell, So, Minnesota Morris 13:25.24 H1 16 Molly Donovan, Fr, Minnesota Morris 13:58.07 H1 17 Alexandra Myhal, Fr, Minnesota Morris 14:08.00 H1 18 Kayla Johnson, Fr, Concordia Moorhead 14:56.45 H1
60 | 60H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | 4X800 | DMR | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT PEN | Top

5000 Meter 1 Danielle Thompson, Jr, Minn State Moorhead 19:05.53 H1 2 Kristy Singlestad, Sr, Concordia Moorhead 19:41.69 H1 3 Kathryn Stalnaker, Fr, Concordia Moorhead 20:23.78 H1 4 Cambrya Belter, Jr, Jamestown 20:31.78 H1 5 Kate Hendrickson, Sr, Concordia Moorhead 21:30.61 H1 6 Ashleigh Anderson, Sr, Jamestown 21:44.27 H1 7 Suzy Avey, Sr, Jamestown 22:09.06 H1 8 Debbie Schneiderman, Sr, Minnesota Morris 22:19.87 H1 9 Anne Gair, Fr, Minnesota Morris 23:24.92 H1
60 | 60H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | 4X800 | DMR | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT PEN | Top

4x200 Meter Relay 1 Minn State Moorhead (Jill Steinwand, Amy Havelange, Amy Hellickson, Kristina Anderson) 1:47.45 H1 2 Bemidji State (Taylor Sautbine, Ashley Larva, Ciara Robinson, Kristi Buerkle) 1:48.52 H1 3 Jamestown (Hope Carr, Kallie Merrill, Kayla Byle, Ariel Edwards) 1:51.06 H1 4 Minot State (Ashlee Crump, Allie Helterbran, Taylor Tuomey, Shanice Hart) 1:52.04 H1 5 Concordia Moorhead (Samantha Risan, Caitlin Daggett, Kari Ludwig, Gina Weiss) 1:52.44 H1 6 Jamestown (Keely Gross, Brandy Schimelfenig, Tasha Benjamin, Beth Segerholm) 1:53.04 H2 7 Concordia Moorhead (Rachel Tisdale, Sara Parsons, Natalie Decker, Samantha Krause) 1:55.62 H2 8 Minnesota Morris (Melissa Denler, Andrea Gellerman, Creanna Butler Joyner, Anna Peterson) 1:58.28 H2 9 Valley City State (Ashley Kassenborg, Amy Field, Anna Fuka, Summer Romine) 2:00.86 H2
60 | 60H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | 4X800 | DMR | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT PEN | Top

4x400 Meter Relay 1 Jamestown (Katie Zent, Marissa Curry, Sarah Skipper, AnnaLiesa Fauth) 4:03.88 H2 2 Minn State Moorhead (Jill Steinwand, Amy Wulff, Amy Hellickson, Kendra Mooberry) 4:04.84 H2 3 University of Mary (Kayla Montgomery, Megan Jenkins, Daina Kolstad, Kristen Stewart) 4:05.16 H2 4 Bemidji State (MacKenzie Haupert, Michelle Ohman, Kirsten Maras, Kristi Buerkle) 4:07.37 H2 5 Jamestown (Kallie Merrill, Mallory Souder, Brandy Schimelfenig, Kayla Byle) 4:20.04 H1 6 Concordia Moorhead (Gina Weiss, Caitlin Daggett, Callie Christianson, Megan Hoffman) 4:23.07 H2 7 Minnesota Morris (Rachel Harder, Linda Keller, Zoe Bergstrom, Anna Peterson) 4:30.87 H1 8 Valley City State (Beth Jochim, Summer Romine, Ashley Kassenborg, Anna Fuka) 4:34.44 H1 9 Concordia Moorhead (Kristiana Sather, Emma Ranum, Samantha Krause, Katie Barkley) 4:34.87 H1 10 Concordia Moorhead (Paige Rygg, Kaia Lunde, Jessica Marken, Kaitlyn Boily) 4:38.72 H1
60 | 60H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | 4X800 | DMR | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT PEN | Top

Distance Medley Relay 1 University of Mary (Dakota Wolf, Nicketa Coombs, Kayla Carlson, Melissa Agnew) 12:01.24 H1 Olson Forum Record 2 Jamestown (Madeline Hornung, Ariel Edwards, Aleona Reyes, Katie Conlon) 12:39.80 H1 Betters old Olson Forum Record 3 Concordia Moorhead (Elisabeth Hanson, Paige Rygg, Morgan Christian, Britney Barnett) 13:30.96 H1 4 Minnesota Morris (Melissa Kloek, Gemma Miltich, Debbie Schneiderman, Sonja Smidt) 15:09.47 H1 5 Minnesota Morris (Alicia Beattie, Julie Bonham, Christine Hoffman, Maddy Gehrig) 15:17.10 H1
60 | 60H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | 4X800 | DMR | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT PEN | Top

Long Jump Round 1, Flight 1 1 Alyssa Deutschmann, Sr, Concordia Moorhead 14-10 1/2 (4.53m) 2 Hope Carr, Fr, Jamestown 14-9 1/4 (4.50m) 3 Leah Parker, Jr, Minnesota Morris 14-5 1/4 (4.40m) 4 Melissa Carnicle, Jr, Minnesota Morris 14-4 (4.37m) 5 Creanna Butler Joyner, Fr, Minnesota Morris 13-2 3/4 (4.03m) 6 Kristin Boyum, So, Concordia Moorhead 13-2 (4.01m) Hilary Thompson, Fr, Concordia Moorhead ND Round 1, Flight 2 1 Katrina Gerzema, So, Concordia Moorhead 16-2 1/2 (4.94m)q 2 Allison Opp, Fr, University of Mary 15-11 1/2 (4.86m)q 3 Sara Parsons, So, Concordia Moorhead 15-6 3/4 (4.74m) 4 Beth Jochim, Fr, Valley City State 15-5 1/2 (4.71m) 5 Stephanie Friestad, Fr, University of Mary 15-4 (4.67m) 6 Allie Helterbran, Fr, Minot State 15-2 (4.62m) 7 Keely Gross, Fr, Jamestown 14-9 3/4 (4.51m) 8 Steph Braunagel, Unat 14-8 1/2 (4.48m) Round 1, Flight 3 1 Melissa Walker, So, University of Mary 18-1 1/2 (5.52m)q 2 Kirby Black, Jr, Minn State Moorhead 17-0 1/2 (5.19m)q 3 Taylor Farella, So, University of Mary 17-0 1/2 (5.19m)q 4 Brooke Maddox, Fr, Minn State Moorhead 17-0 (5.18m)q 5 Hanna Johnsen, Fr, Minot State 16-9 3/4 (5.12m)q 6 Brittany Beehler, Jr, University of Mary 16-5 3/4 (5.02m)q 7 Janet Johnson, Fr, University of Mary 16-0 1/4 (4.88m)q Final 1 Melissa Walker, So, University of Mary 18-3 1/4 (5.57m) 2 Kirby Black, Jr, Minn State Moorhead 17-0 1/2 (5.19m) 3 Taylor Farella, So, University of Mary 17-0 1/2 (5.19m) 4 Brooke Maddox, Fr, Minn State Moorhead 17-0 (5.18m) 5 Hanna Johnsen, Fr, Minot State 16-9 3/4 (5.12m) 6 Brittany Beehler, Jr, University of Mary 16-5 3/4 (5.02m) 7 Katrina Gerzema, So, Concordia Moorhead 16-2 1/2 (4.94m) 8 Janet Johnson, Fr, University of Mary 16-0 1/4 (4.88m) 9 Allison Opp, Fr, University of Mary 15-11 1/2 (4.86m)
60 | 60H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | 4X800 | DMR | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT PEN | Top

Triple Jump 1 Kirby Black, Jr, Minn State Moorhead 35-11 1/4 (10.95m) 2 Allison Opp, Fr, University of Mary 35-6 3/4 (10.84m) 3 Nikki Iverson, Unat 35-1 (10.69m) 4 Katie Zent, Jr, Jamestown 34-3 1/2 (10.45m) 5 Marissa Curry, Sr, Jamestown 34-2 3/4 (10.43m) 6 Stephanie Friestad, Fr, University of Mary 33-11 1/4 (10.34m) 7 Olivia Decker, Fr, Concordia Moorhead 33-2 (10.11m) 8 Taylor Sautbine, So, Bemidji State 33-2 (10.11m) 9 Hilary Thompson, Fr, Concordia Moorhead 33-2 (10.11m) 10 Macey Bentley, Sr, Concordia Moorhead 32-10 1/2 (10.02m) 11 Beth Jochim, Fr, Valley City State 32-9 3/4 (10.00m) 12 Brooke Maddox, Fr, Minn State Moorhead 32-8 1/2 (9.97m) 13 Ciara Robinson, So, Bemidji State 32-2 3/4 (9.82m) 14 Steph Braunagel, Unat 31-10 3/4 (9.72m) 15 Natalie Decker, So, Concordia Moorhead 31-7 1/2 (9.64m) 16 Kaylin Ness, Fr, Concordia Moorhead 30-4 3/4 (9.26m) 17 Keely Gross, Fr, Jamestown 30-2 3/4 (9.21m) 18 Melissa Carnicle, Jr, Minnesota Morris 29-1 1/4 (8.87m)
60 | 60H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | 4X800 | DMR | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT PEN | Top

High Jump 1 Kayla Kapsner, So, Minn State Moorhead 5-1 3/4 (1.57m) 2 Ashley Jonas, Sr, Minn State Moorhead 5-1 3/4 (1.57m) 3 Alyssa Deutschmann, Sr, Concordia Moorhead 4-9 3/4 (1.47m) 4 Brittany Beehler, Jr, University of Mary 4-7 3/4 (1.42m) 5 Mallory Johannes, So, Jamestown 4-7 3/4 (1.42m) 6 Summer Romine, Fr, Valley City State 4-7 3/4 (1.42m) 7 Katrina Gerzema, So, Concordia Moorhead 4-7 3/4 (1.42m) 8 Hilary Thompson, Fr, Concordia Moorhead 4-6 (1.37m) 9 Dani Warren, Jr, Minot State 4-6 (1.37m) 10 Kaari Jensen, So, Concordia Moorhead 4-6 (1.37m) 11 Kristin Boyum, So, Concordia Moorhead 4-4 (1.32m)
60 | 60H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | 4X800 | DMR | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT PEN | Top

Pole Vault 1 Abbey Aide, So, Minot State 10-8 3/4 (3.27m) 2 Tessa Comstock, Jr, Concordia Moorhead 9-3 (2.82m) 3 Lisa Williams, Fr, Bemidji State 9-3 (2.82m) 4 Courtney Oliver, So, Jamestown 8-9 (2.67m) 5 Jessica Marken, Fr, Concordia Moorhead 8-9 (2.67m) 6 Megan Sather, Fr, Jamestown 8-9 (2.67m) 7 Kendra Cobb, Jr, Bemidji State 8-3 1/4 (2.52m) 8 Marisa Olgrady, Fr, Bemidji State 7-3 (2.21m) 8 Mallory Souder, Jr, Jamestown 7-3 (2.21m) 8 Aleona Reyes, Fr, Jamestown 7-3 (2.21m) 8 Kaia Bickford, Fr, Jamestown 7-3 (2.21m) 12 Kaia Lunde, So, Concordia Moorhead 6-3 1/4 (1.91m)
60 | 60H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | 4X800 | DMR | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT PEN | Top

Shot Put Round 1, Flight 1 1 Amber Volanti, Fr, Valley City State 31-1 1/4 (9.48m) 2 Samantha Everson, Fr, Concordia Moorhead 28-7 3/4 (8.73m) 3 Kallie Merrill, Sr, Jamestown 28-3 3/4 (8.63m) 4 Katia Vantries, So, Minnesota Morris 27-11 (8.51m) 5 Sophie Miller, Fr, Jamestown 27-6 (8.38m) 6 Kaari Jensen, So, Concordia Moorhead 26-9 (8.15m) 7 Morgan Bubach, Fr, Concordia Moorhead 26-3 1/2 (8.01m) 8 Macey Bentley, Sr, Concordia Moorhead 25-6 1/4 (7.78m) 9 Laura Gonshorowski, So, Concordia Moorhead 25-6 (7.77m) Round 1, Flight 2 1 Joy Heysse, Sr, Minnesota Morris 35-3 3/4 (10.76m)q 2 Mallory Stier, So, Minn State Moorhead 33-10 1/4 (10.32m)q 3 Tori Hoffman, Fr, Minn State Moorhead 33-10 (10.31m)q 4 Camille Tallman, Fr, Minot State 33-7 1/2 (10.25m)q 5 Ally Sylvester, Sr, Minnesota Morris 31-4 1/2 (9.56m) 6 Becky Jakobek, Fr, Minnesota Morris 31-3 3/4 (9.54m) 7 Sarah Skipper, Sr, Jamestown 29-6 3/4 (9.01m) 8 Amber Hosie, Fr, Minnesota Morris 28-7 1/2 (8.72m) Round 1, Flight 3 1 Heather Schultz, So, Minn State Moorhead 38-8 1/4 (11.79m)q 2 Kiley Severson, Unat 37-1 (11.30m)q 3 Larissa Hansmeier, Sr, Concordia Moorhead 36-2 (11.02m)q 4 Jill Schlenker, Sr, Jamestown 36-0 3/4 (10.99m)q 5 Jamie Drevlow, Unat 35-5 3/4 (10.81m)q 6 Sara Erickson, Sr, Minnesota Morris 34-8 1/2 (10.58m)q 7 Kat Nelson, So, Minnesota Morris 34-0 (10.36m)q 8 Kierstin Nygaard, Sr, Concordia Moorhead 31-10 (9.70m) 9 Ashley Gierke, So, Valley City State 28-7 1/2 (8.72m) Christina Medeiros, So, University of Mary ND Final 1 Heather Schultz, So, Minn State Moorhead 40-8 3/4 (12.41m) 2 Kiley Severson, Unat 37-1 (11.30m) 3 Larissa Hansmeier, Sr, Concordia Moorhead 36-2 (11.02m) 4 Jill Schlenker, Sr, Jamestown 36-0 3/4 (10.99m) 5 Jamie Drevlow, Unat 35-5 3/4 (10.81m) 6 Joy Heysse, Sr, Minnesota Morris 35-3 3/4 (10.76m) 7 Sara Erickson, Sr, Minnesota Morris 34-8 1/2 (10.58m) 8 Kat Nelson, So, Minnesota Morris 34-0 (10.36m) 9 Mallory Stier, So, Minn State Moorhead 33-10 1/4 (10.32m) 10 Tori Hoffman, Fr, Minn State Moorhead 33-10 (10.31m) 11 Camille Tallman, Fr, Minot State 33-7 1/2 (10.25m)
60 | 60H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | 4X800 | DMR | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT PEN | Top

Weight Round 1, Flight 1 1 Kiley Severson, Unat 38-7 3/4 (11.78m)q 2 Morgan Bubach, Fr, Concordia Moorhead 35-9 1/2 (10.91m) 3 Kaylie Clark, Fr, Minnesota Morris 35-8 1/2 (10.88m) 4 Katia Vantries, So, Minnesota Morris 32-11 (10.03m) 5 Tori Hoffman, Fr, Minn State Moorhead 31-5 1/4 (9.58m) 6 Amber Volanti, Fr, Valley City State 30-5 1/2 (9.28m) 7 Ashley Gierke, So, Valley City State 27-10 (8.48m) 8 Sophie Miller, Fr, Jamestown 27-3 1/4 (8.31m) Round 1, Flight 2 1 Kat Nelson, So, Minnesota Morris 39-5 (12.01m)q 2 Jamie Drevlow, Unat 39-1 1/4 (11.92m)q 3 Ally Sylvester, Sr, Minnesota Morris 38-3 1/4 (11.66m)q 4 Joy Heysse, Sr, Minnesota Morris 35-9 1/4 (10.90m) 5 Amber Hosie, Fr, Minnesota Morris 34-6 1/4 (10.52m) 6 Camille Tallman, Fr, Minot State 32-5 (9.88m) Laura Gonshorowski, So, Concordia Moorhead ND Round 1, Flight 3 1 Amanda Madden, Unat 62-1 3/4 (18.94m)q Olson Forum Record 2 Mallory Stier, So, Minn State Moorhead 47-2 1/4 (14.38m)q 3 Jill Schlenker, Sr, Jamestown 45-7 (13.89m)q 4 Heather Schultz, So, Minn State Moorhead 43-5 (13.23m)q 5 Kierstin Nygaard, Sr, Concordia Moorhead 42-9 3/4 (13.05m)q 6 Christina Medeiros, So, University of Mary 42-6 1/4 (12.96m)q 7 Sara Erickson, Sr, Minnesota Morris 42-2 (12.85m)q 8 Larissa Hansmeier, Sr, Concordia Moorhead 35-10 (10.92m)q Final 1 Amanda Madden, Unat 62-1 3/4 (18.94m) Olson Forum Record 2 Mallory Stier, So, Minn State Moorhead 47-2 1/4 (14.38m) 3 Sara Erickson, Sr, Minnesota Morris 45-9 1/4 (13.95m) 4 Jill Schlenker, Sr, Jamestown 45-7 (13.89m) 5 Kierstin Nygaard, Sr, Concordia Moorhead 44-10 3/4 (13.68m) 6 Heather Schultz, So, Minn State Moorhead 43-10 1/2 (13.37m) 7 Christina Medeiros, So, University of Mary 42-6 1/4 (12.96m) 8 Larissa Hansmeier, Sr, Concordia Moorhead 40-6 1/4 (12.35m) 9 Kat Nelson, So, Minnesota Morris 39-5 (12.01m) 10 Jamie Drevlow, Unat 39-1 1/4 (11.92m) 11 Kiley Severson, Unat 38-7 3/4 (11.78m) 12 Ally Sylvester, Sr, Minnesota Morris 38-7 1/2 (11.77m)
60 | 60H | 200 | 400 | 600 | 800 | 1000 | MILE | 3000 | 5000 4X200 | 4X400 | 4X800 | DMR | LJ | TJ | HJ | PV | SP | WT PEN | Top

Pentathlon 1 Macey Bentley, Sr, Concordia Moorhead 2751 2 Olivia Decker, Fr, Concordia Moorhead 2559 3 Kristin Boyum, So, Concordia Moorhead 2146
Click here for data on Men

Return to home page.