Women's Ron Masanz Track & Field Classic

Minnesota State University-Moorhead, MN

May 7, 2011

Click on the "event" links to move about the results. Use the Find option of your browser to find someone's name or team.

Click here for data on Men



100 | 100H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DT | HT | JT Top

100 Meter 1 Kristi Buerkle, Sr, Bemidji State 12.46[+1.6w] 2 Melissa Walker, So, University of Mary 12.68[+1.6w] 3 Kristyn Nelson, Jr, University of Mary 12.82[+1.6w] 4 Kayla Montgomery, Jr, University of Mary 12.89[+1.6w] 5 Alexa Kleingartner, Sr, Concordia Moorhead 12.92[-0.2w] 6 Taylor Sautbine, So, Bemidji State 13.05[-0.2w] 7 Amy Havelange, So, Minn State Moorhead 13.16[+1.6w] 8 Samantha Risan, Fr, Concordia Moorhead 13.43[-0.2w] 9 Ciara Robinson, So, Bemidji State 13.52[-0.2w] 10 Morgan Ihmels, Fr, University of Mary 13.57[-0.2w] 11 Ashlee Crump, Fr, Minot State 13.61[-0.6w] 12 Shanice Hart, Fr, Minot State 13.73[-0.6w] 13 LeAnn Wagner, Fr, Bemidji State 14.02[-0.6w] 14 Stephanie Erlandson, So, Jamestown 14.61[-0.6w]
100 | 100H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DT | HT | JT Top

100 Meter Hurdles 1 Janet Johnson, Fr, University of Mary 14.47[-1.3w] 2 Melissa Walker, So, University of Mary 14.56[-1.3w] 3 Jessica Keesling, So, Minn State Moorhead 14.71[-1.3w] 4 Kristyn Nelson, Jr, University of Mary 14.75[-1.3w] 5 Alexa Kleingartner, Sr, Concordia Moorhead 15.19[-1.3w] 6 Taylor Sautbine, So, Bemidji State 15.34[-1.3w] 7 Ashley Cooper, Jr, Jamestown 16.39[+1.4w] 8 Kayla Schumacher, Fr, Jamestown 16.91[+1.4w] 9 Pearl Walker, Sr, Bemidji State 17.19[+1.4w] 10 LeAnn Wagner, Fr, Bemidji State 17.91[+1.4w] 11 Kristin Boyum, So, Concordia Moorhead 20.61[+1.4w]
100 | 100H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DT | HT | JT Top

200 Meter 1 Nicketa Coombs, Jr, University of Mary 24.36[+1.2w] 2 Kristen Stewart, Sr, University of Mary 24.38[+1.2w] 3 Kristi Buerkle, Sr, Bemidji State 24.46[+1.2w] 4 Kayla Montgomery, Jr, University of Mary 25.33[+1.2w] 5 Amy Havelange, So, Minn State Moorhead 25.91[+1.2w] 6 Nicole Hall, So, Minn State Moorhead 25.93[+1.2w] 7 Kristina Anderson, Sr, Minn State Moorhead 26.30[+1.2w] 8 Kari Ludwig, So, Concordia Moorhead 26.38[+1.2w] 9 Amy Wulff, So, Minn State Moorhead 26.58[+1.8w] 10 Gina Weiss, Fr, Concordia Moorhead 26.71[+1.8w] 11 Morgan Ihmels, Fr, University of Mary 27.26[+1.8w] 12 Ashlee Crump, Fr, Minot State 27.71[+0.4w] 13 Samantha Risan, Fr, Concordia Moorhead 27.83[+1.8w] 14 Ashley Cooper, Jr, Jamestown 27.85[+1.8w] 15 Samantha Krause, Fr, Concordia Moorhead 27.99[+0.4w] 16 Kaitlyn Boily, Sr, Concordia Moorhead 29.11[+0.4w] 17 Stephanie Erlandson, So, Jamestown 30.34[+0.4w] 18 Katie Barkley, Fr, Concordia Moorhead 31.86[+0.4w]
100 | 100H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DT | HT | JT Top

400 Meter 1 Nicketa Coombs, Jr, University of Mary 55.28 H1 2 Kristen Stewart, Sr, University of Mary 56.41 H1 3 Kristina Anderson, Sr, Minn State Moorhead 58.61 H1 4 Gina Weiss, Fr, Concordia Moorhead 58.98 H1 5 Anna Fuka, Fr, Valley City State 60.34 H2 6 Morgan Christian, Fr, Concordia Moorhead 60.47 H2 7 Jill Steinwand, So, Minn State Moorhead 60.59 H1 8 Callie Christianson, Fr, Concordia Moorhead 60.91 H2 9 Ana Sather, Jr, Concordia Moorhead 63.73 H3 10 MacKenzie Haupert, Fr, Bemidji State 63.76 H2 11 Samantha Krause, Fr, Concordia Moorhead 64.33 H3 12 Kaitlyn Boily, Sr, Concordia Moorhead 66.38 H3
100 | 100H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DT | HT | JT Top

400 Meter Hurdles 1 Kendra Mooberry, So, Minn State Moorhead 63.15 H1 2 Ashley Berg, So, Minn State Moorhead 64.83 H1 3 Megan Jenkins, So, University of Mary 65.54 H1 4 Megan Hoffman, So, Concordia Moorhead 68.48 H1 5 Daina Kolstad, So, University of Mary 69.44 H1 6 Pearl Walker, Sr, Bemidji State 70.06 H2 7 Emma Ranum, So, Concordia Moorhead 71.65 H2 8 Brittney Kolstad, Sr, Concordia Moorhead 72.67 H2 9 Dani Warren, Jr, Minot State 72.96 H2 10 Taylor Tuomey, So, Minot State 74.84 H2
100 | 100H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DT | HT | JT Top

800 Meter 1 Emilee Morehouse, So, University of Mary 2:18.46 3 Kayla Carlson, Fr, University of Mary 2:21.60 4 Kirsten Maras, Jr, Bemidji State 2:23.06 5 Paige Rygg, Fr, Concordia Moorhead 2:25.69 6 Maila Lucht, Fr, Minot State 2:26.13 7 Tina Larson, So, Bemidji State 2:28.76 8 Amy Hellickson, Jr, Minn State Moorhead 2:29.46 9 Alicia Nehl, So, University of Mary 2:29.86 10 Britney Barnett, Sr, Concordia Moorhead 2:29.95 11 Maggie Moen, Fr, University of Mary 2:31.88 12 Stephanie Deutsch, Fr, Minot State 2:32.50 13 Kaia Lunde, So, Concordia Moorhead 2:33.11 14 Tiffany Jaeger, Fr, Minot State 2:37.50 15 Alison Hougen, Jr, Bemidji State 2:38.48
100 | 100H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DT | HT | JT Top

1500 Meter 1 Dakota Wolf, So, University of Mary 4:36.45 2 Melissa Agnew, So, University of Mary 4:43.27 3 Anna VanWechel, Jr, Minn State Moorhead 4:44.49 4 Alicia Nehl, So, University of Mary 4:54.13 5 Britney Barnett, Sr, Concordia Moorhead 4:54.17 6 Danielle Thompson, Jr, Minn State Moorhead 4:56.86 7 Elisabeth Hanson, So, Concordia Moorhead 4:57.37 8 Genna Ironi, Sr, Bemidji State 4:59.24 9 Maggie Moen, Fr, University of Mary 5:02.35 10 Hannah Knickerbocker, Fr, Concordia Moorhead 5:02.95 11 Kaylee Litch, Fr, Minn State Moorhead 5:08.02 12 Caroline McLaughlin, Jr, Concordia Moorhead 5:10.53 13 Megan Ackerman, Fr, Minn State Moorhead 5:11.16 14 Kristy Singlestad, Sr, Concordia Moorhead 5:15.91 15 Tiffany Jaeger, Fr, Minot State 5:18.09 16 Kelly Brammer, Fr, Minn State Moorhead 5:22.77 17 Laura Lies, Fr, Valley City State 5:30.01 18 Heather Stanton, Fr, Concordia Moorhead 5:41.69 19 Nicole Woinarowicz, Fr, Concordia Moorhead 5:46.25
100 | 100H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DT | HT | JT Top

3000 Steeplechase 1 Jennifer Agnew, So, University of Mary 11:09.54
100 | 100H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DT | HT | JT Top

5000 Meter 1 Dakota Wolf, So, University of Mary 17:39.33 2 Breyette Schall, Fr, Minot State 17:50.71 3 Jennifer Agnew, So, University of Mary 18:20.80 4 Melissa Agnew, So, University of Mary 18:29.78 5 Irene Kosgei, Jr, University of Mary 18:37.10 6 Alyson Piccolo, Sr, University of Mary 18:48.85 7 Michelle Walling, Fr, Minot State 18:57.52 8 Jessica Duenich, Fr, University of Mary 19:08.75 9 Suzanne McConn, Fr, Concordia Moorhead 20:14.39 10 Kate Hendrickson, Sr, Concordia Moorhead 21:00.44 11 Hailey Brenden, Sr, Concordia Moorhead 21:40.79 12 Kathryn Stalnaker, Fr, Concordia Moorhead 23:06.43
100 | 100H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DT | HT | JT Top

4x100 Meter Relay 1 University of Mary (Kristyn Nelson, Kayla Montgomery, Nicketa Coombs, Kristen Stewart) 46.34 2 Minn State Moorhead (Nicole Hall, Kendra Mooberry, Ashley Berg, Amy Havelange) 48.14 3 Bemidji State (Ciara Robinson, Taylor Sautbine, Michelle Ohman, Kristi Buerkle) 48.90 4 Concordia Moorhead (Alexa Kleingartner, Kari Ludwig, Natalie Decker, Tatijana MullerDahlberg) 49.80
100 | 100H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DT | HT | JT Top

4x400 Meter Relay 1 University of Mary (Nicketa Coombs, Kristen Stewart, Megan Jenkins, Kayla Montgomery) 3:48.63 2 Bemidji State (Ciara Robinson, Michelle Ohman, Kirsten Maras, Kristi Buerkle) 3:57.27 3 Minn State Moorhead (Kirby Vossler, Kristina Anderson, Nicole Hall, Jill Steinwand) 4:02.58 4 Concordia Moorhead (Morgan Christian, Paige Rygg, Ana Sather, Callie Christianson) 4:10.64 5 Bemidji State (MacKenzie Haupert, Taylor Sautbine, Genna Ironi, Tina Larson) 4:13.61 6 Concordia 4x4c 4:32.45
100 | 100H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DT | HT | JT Top

4x800 Meter Relay
100 | 100H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DT | HT | JT Top

Long Jump Round 1, Flight 1 1 Janet Johnson, Fr, University of Mary 16-9 3/4w[+2.5w] (5.12m)q 2 Chelsea Lundgren, Fr, University of Mary 15-11w[+3.2w] (4.85m)q 3 Sara Parsons, So, Concordia Moorhead 15-10 1/4 (4.83m) 4 Allie Helterbran, Fr, Minot State 15-7 1/2w[+3.2w] (4.76m) 5 Amy Wulff, So, Minn State Moorhead 15-4 3/4w[+3.4w] (4.69m) 6 Stephanie Friestad, Fr, University of Mary 15-2 3/4w[+2.8w] (4.64m) 7 Beth Jochim, Fr, Valley City State 15-2 1/4 (4.63m) 8 Taylor Tuomey, So, Minot State 14-5 3/4[+1.4w] (4.41m) Allison Opp, Fr, University of Mary ND Round 1, Flight 2 1 Melissa Walker, So, University of Mary 17-8 3/4w[+3.3w] (5.40m)q 2 Samantha Williams, So, University of Mary 16-11 1/2 (5.17m)q 3 Taylor Farella, So, University of Mary 16-9 1/4w[+2.4w] (5.11m)q 4 Hanna Johnsen, Fr, Minot State 16-7w[+2.5w] (5.05m)q 5 Jessica Keesling, So, Minn State Moorhead 16-5w[+2.3w] (5.00m)q 6 Alyssa Deutschmann, Sr, Concordia Moorhead 16-1[+1.6w] (4.90m)q 7 Kirby Vossler, Jr, Minn State Moorhead 15-10 1/2 (4.84m)q 7 Katrina Gerzema, So, Concordia Moorhead 15-10 1/2[+0.9w] (4.84m)q Final 1 Melissa Walker, So, University of Mary 18-1 (5.51m) 2 Samantha Williams, So, University of Mary 16-11 1/2 (5.17m) 3 Janet Johnson, Fr, University of Mary 16-9 3/4w[+2.5w] (5.12m) 4 Taylor Farella, So, University of Mary 16-9 1/4w[+2.4w] (5.11m) 5 Hanna Johnsen, Fr, Minot State 16-8 1/2 (5.09m) 6 Jessica Keesling, So, Minn State Moorhead 16-5w[+2.3w] (5.00m) 7 Alyssa Deutschmann, Sr, Concordia Moorhead 16-4 1/2[+1.2w] (4.99m) 8 Katrina Gerzema, So, Concordia Moorhead 16-0 1/2 (4.89m) 9 Chelsea Lundgren, Fr, University of Mary 15-11 3/4[+0.3w] (4.87m) 10 Kirby Vossler, Jr, Minn State Moorhead 15-10 1/2 (4.84m)
100 | 100H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DT | HT | JT Top

Triple Jump Round 1, Flight 1 1 Macey Bentley, Sr, Concordia Moorhead 34-9 3/4[+1.4w] (10.61m)q 2 Natalie Decker, So, Concordia Moorhead 34-1 1/4 (10.39m)q 3 Chelsea Lundgren, Fr, University of Mary 34-0 1/4 (10.37m) 4 Stephanie Friestad, Fr, University of Mary 33-3 3/4w[+2.5w] (10.15m) 5 Ciara Robinson, So, Bemidji State 32-7 3/4 (9.95m) 6 Allie Helterbran, Fr, Minot State 31-7 1/4 (9.63m) Round 1, Flight 2 1 Melissa Walker, So, University of Mary 37-3[+0.6w] (11.35m)q 2 Tatijana MullerDahlberg, Jr, Concordia Moorhead 35-8 3/4[+0.5w] (10.89m)q 3 Hilary Thompson, Fr, Concordia Moorhead 35-4 3/4[+1.2w] (10.79m)q 4 Allison Opp, Fr, University of Mary 34-11[+0.4w] (10.64m)q 5 Hanna Johnsen, Fr, Minot State 34-10 1/2[+1.7w] (10.63m)q 6 Alyssa Deutschmann, Sr, Concordia Moorhead 34-2[+0.5w] (10.41m)q 7 Janet Johnson, Fr, University of Mary 34-1 1/4[+0.3w] (10.39m)q 8 Danielle Bolme, Fr, Concordia Moorhead 31-5 3/4[+0.2w] (9.59m) Final 1 Melissa Walker, So, University of Mary 37-4 1/2[+1.7w] (11.39m) 2 Allison Opp, Fr, University of Mary 36-2[+1.4w] (11.02m) 3 Tatijana MullerDahlberg, Jr, Concordia Moorhead 35-8 3/4[+0.5w] (10.89m) 4 Hilary Thompson, Fr, Concordia Moorhead 35-4 3/4[+1.2w] (10.79m) 5 Hanna Johnsen, Fr, Minot State 34-10 1/2[+1.7w] (10.63m) 6 Macey Bentley, Sr, Concordia Moorhead 34-9 3/4[+1.4w] (10.61m) 7 Alyssa Deutschmann, Sr, Concordia Moorhead 34-2[+0.5w] (10.41m) 8 Janet Johnson, Fr, University of Mary 34-1 1/4[+0.3w] (10.39m) 9 Natalie Decker, So, Concordia Moorhead 34-1 1/4 (10.39m)
100 | 100H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DT | HT | JT Top

High Jump 1 Alyssa Deutschmann, Sr, Concordia Moorhead 5-7 (1.70m) 2 Kayla Kapsner, So, Minn State Moorhead 5-1 1/4 (1.56m) 3 Ashley Jonas, Sr, Minn State Moorhead 5-1 1/4 (1.56m) 4 Brittany Beehler, Jr, University of Mary 4-11 1/2 (1.51m) 5 Hilary Thompson, Fr, Concordia Moorhead 4-11 1/2 (1.51m) 6 Summer Romine, Fr, Valley City State 4-9 1/2 (1.46m) 6 Olivia Decker, Fr, Concordia Moorhead 4-9 1/2 (1.46m)
100 | 100H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DT | HT | JT Top

Pole Vault 1 Victoria Robson, Unat 11-11 3/4 (3.65m) 2 Miranda Fehilly, Sr, University of Mary 10-6 (3.20m) 3 Teresa Logozar, Unat 10-0 (3.05m) 3 Tessa Comstock, Jr, Concordia Moorhead 10-0 (3.05m) 3 Kaylyn Ronke, Sr, Minn State Moorhead 10-0 (3.05m) 6 Sarah Boila, Unat 10-0 (3.05m) 7 Lisa Williams, Fr, Bemidji State 9-6 1/4 (2.90m) 8 Sarah Peterson, Sr, Concordia Moorhead 8-6 1/4 (2.60m) 9 Marisa Olgrady, Fr, Bemidji State 8-6 1/4 (2.60m) 10 Jessica Marken, Fr, Concordia Moorhead 8-0 1/2 (2.45m) 11 Kendra Cobb, Jr, Bemidji State 8-0 1/2 (2.45m)
100 | 100H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DT | HT | JT Top

Shot Put 1 Heather Schultz, So, Minn State Moorhead 42-5 1/2 (12.94m) 2 Devon Flowers, So, Minot State 38-1 1/4 (11.61m) 3 Amber Volanti, Fr, Valley City State 36-7 (11.15m) 4 Kristen Warren, Sr, Concordia Moorhead 36-3 (11.05m) 5 Christina Medeiros, So, University of Mary 35-7 1/4 (10.85m) 6 Larissa Hansmeier, Sr, Concordia Moorhead 35-3 1/4 (10.75m) 7 Mallory Stier, So, Minn State Moorhead 34-5 1/2 (10.50m) 8 Kierstin Nygaard, Sr, Concordia Moorhead 34-3 (10.44m) 9 Tori Hoffman, Fr, Minn State Moorhead 33-5 3/4 (10.20m) 10 Samantha Everson, Fr, Concordia Moorhead 28-9 3/4 (8.78m)
100 | 100H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DT | HT | JT Top

Discus Round 1, Flight 1 1 Tori Hoffman, Fr, Minn State Moorhead 107-6 (32.78m)q 2 Heather Schultz, So, Minn State Moorhead 105-6 (32.17m)q 3 Laura Gonshorowski, So, Concordia Moorhead 97-6 (29.73m) 4 Amber Volanti, Fr, Valley City State 92-4 (28.14m) 5 Ashley Gierke, So, Valley City State 86-1 (26.24m) 6 Amy Field, Fr, Valley City State 65-2 1/4 (19.87m) Round 1, Flight 2 1 Jasmine Henrich, Sr, Minn State Moorhead 115-0 (35.05m)q 2 Devon Flowers, So, Minot State 112-10 (34.39m)q 3 Larissa Hansmeier, Sr, Concordia Moorhead 112-9 (34.38m)q 4 Kierstin Nygaard, Sr, Concordia Moorhead 109-1 (33.26m)q 5 Christina Medeiros, So, University of Mary 108-7 (33.10m)q 6 Camille Tallman, Jr, Minot State 105-2 (32.06m)q 7 Mallory Stier, So, Minn State Moorhead 100-11 (30.77m)q Final 1 Jasmine Henrich, Sr, Minn State Moorhead 120-3 (36.67m) 2 Devon Flowers, So, Minot State 118-3 (36.05m) 3 Kierstin Nygaard, Sr, Concordia Moorhead 117-5 (35.80m) 4 Larissa Hansmeier, Sr, Concordia Moorhead 113-5 (34.58m) 5 Mallory Stier, So, Minn State Moorhead 110-8 (33.73m) 6 Christina Medeiros, So, University of Mary 109-6 (33.39m) 7 Tori Hoffman, Fr, Minn State Moorhead 107-6 (32.78m) 8 Heather Schultz, So, Minn State Moorhead 105-6 (32.17m) 9 Camille Tallman, Jr, Minot State 105-2 (32.06m)
100 | 100H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DT | HT | JT Top

Hammer 1 Mallory Stier, So, Minn State Moorhead 145-6 (44.34m) 2 Laura Gonshorowski, So, Concordia Moorhead 139-4 (42.47m) 3 Kierstin Nygaard, Sr, Concordia Moorhead 135-9 (41.38m) 4 Heather Schultz, So, Minn State Moorhead 133-11 (40.83m) 5 Jasmine Henrich, Sr, Minn State Moorhead 131-8 (40.15m) 6 Larissa Hansmeier, Sr, Concordia Moorhead 126-9 (38.63m) 7 Camille Tallman, Jr, Minot State 125-9 (38.33m) 8 Christina Medeiros, So, University of Mary 125-6 (38.26m) 9 Devon Flowers, So, Minot State 111-2 (33.89m) 10 Ashley Gierke, So, Valley City State 95-3 (29.05m)
100 | 100H | 200 | 400 | 400H | 800 | 1500 | STEEP | 5000 | 4X100 4X400 | 4X800 | LJ | TJ | HJ | PV | SP | DT | HT | JT Top

Javelin Round 1, Flight 1 1 Taylor Farella, So, University of Mary 102-10 (31.35m)q 3 Mary-Michael Vance, Jr, Concordia Moorhead 99-6 (30.33m) 4 Brianne Thompson, Jr, Concordia Moorhead 94-8 (28.87m) 5 Samantha Everson, Fr, Concordia Moorhead 85-4 (26.02m) 6 Dani Warren, Jr, Minot State 83-2 (25.36m) 7 Samantha Risan, Fr, Concordia Moorhead 80-1 1/2 (24.42m) 8 Janet Lund, Fr, Bemidji State 79-4 3/4 (24.20m) Round 1, Flight 2 1 Katherine Brott, Sr, Concordia Moorhead 133-2 (40.58m)q 2 Kara Nygaard, Fr, Minn State Moorhead 128-1 (39.05m)q 3 Heather Schultz, So, Minn State Moorhead 120-7 (36.77m)q 4 Vanessa Friestad, Jr, University of Mary 115-5 (35.18m)q 5 Amber Volanti, Fr, Valley City State 109-0 (33.22m)q 6 Kristen Warren, Sr, Concordia Moorhead 107-4 (32.72m)q 7 Sarah Peterson, Sr, Concordia Moorhead 104-9 (31.93m)q 8 Amy Field, Fr, Valley City State 101-2 (30.85m)q 9 Ashley Gierke, So, Valley City State 93-10 (28.60m) Final 1 Katherine Brott, Sr, Concordia Moorhead 133-2 (40.58m) 2 Kara Nygaard, Fr, Minn State Moorhead 128-1 (39.05m) 3 Heather Schultz, So, Minn State Moorhead 120-7 (36.77m) 4 Vanessa Friestad, Jr, University of Mary 115-5 (35.18m) 5 Taylor Farella, So, University of Mary 114-7 (34.92m) 6 Kristen Warren, Sr, Concordia Moorhead 113-1 (34.47m) 7 Amber Volanti, Fr, Valley City State 109-0 (33.22m) 8 Sarah Peterson, Sr, Concordia Moorhead 104-9 (31.93m) 9 Amy Field, Fr, Valley City State 101-2 (30.85m)
Click here for data on Men

Return to home page.